tuur Kunst POP Collectie van Chardzjijev in Stedelijk h 'Schilderijen moeten kleur in interieur brengen' INBEELD Het ontstaan van de aarde in hapklare brokken Stilleven: dodelijk saai en potsierlijk Banaan Andy Warhol begin visuele revolutie popcultuur RDAG 16 APRIL 1998 van de Accordeon in Alphen uan den run In de Streekmuziekschool in Alphen aan den instaande zondag weer de Dag van de Accordeon gehou- fier composities voor een accordeon-orkest gaan op deze v .'if| première. Het Alphense gezelschap Opus 2 speelt de i 'V ositie van Lorre Lynn Trytten. Opus 1 voert de composities is van der Wulp en Ad Wammes uit. Het Groot Zuid-Hol- Accordeon Orkest, dat speciaal voor de accordeondag in yen is geroepen, sluit het programma af met een vertolking 's about time' van Henk de Ligt. Geïnteresseerde accorde- i|ers kunnen zich voor dit orkest inschrijven. De muziek 's about time' is op te vragen via 015-2154515. W kespeare sonnetten bij Kooyker 1 Het Leiden English Speaking Theatre (LEST) brengt don- g 23 april van 20.30 tot 21.30 uur enkele sonnetten van m Shakespeare ten gehore bij boekhandel Kooyker Gins- n de Breestraat 93 in Leiden. LEST heeft gekozen voor 23 idat de beroemde Engelse toneelschrijver op die datum is gestorven. derland Zingt' in Leiden L Onder de titel 'Nederland Zingt' houdt de Evangelische |èp op woensdag 29 april een grote koor- en samenzangbij- 'mst in de Hooglandse Kerk. De televisieopnames die op vond worden gemaakt zendt de EO later in het jaar uit. Nederland Zingt' werken onder meer mee het Hollandkoor I Christelijk Katwijks Mannenkoor. Belangstellenden moe- ïterlijk om 19.45 uur binnen zijn; de samenzang begint om tuur. De toegang is gratis. Cama- rasaurussen in een noor damerikaans naaldbos. illustratie wim hoogstra ten Onderzoek naar beheer kunstwerken De collectie van de overleden Russische kunstverzame laar Chardzjijev is ondergebracht in het Stedelijk Muse um in Amsterdam. Medewerkers van het Stedelijk zijn gisteren met de Russische expert dr. Andrei Sarabianov begonnen met de bestudering van de verzameling. amsterdam anp beeldende kunst recensie bernadette van der goes Expositie: De Oerparade, 30 schilderijen met landschaps constructies over het ontstaan van leven op aarde door Wim Hoogstraten Te zien: t/m 25/4, wo. t/m za 12.00-17 00 uur, do. 19 00-21.00 uur, Centrum Beel dende Kunst, Hooglandse Kerkgracht 19-21, Leiden. Hoe zag de aarde eruit voordat zij werd be treden door mensen? Afgelopen jaar had de Leidse kunstenaar Wim Hoogstraten de ge legenheid daar eens diep over na te denken. Van het Nationaal Natuurhistorisch Muse um Naturalis kreeg hij opdracht maar liefst dertig schilderijen te maken over het ont staan van leven op aarde. Dias daarvan vor men het decor voor de Oerparade in het onlangs geopende museum. De originelen zijn nu tentoongesteld in het Centrum Beel dende Kunst. Hoogstratens opdracht zal waarschijnlijk menigeen jaloers hebben gemaakt. Want welke andere kunstenaar krijgt de kans in zón korte tijd zoveel schilderijen aan een ongetwijfeld goed betalende opdrachtgever te slijten? Toch is het maar de vraag of dat echt zo benijdenswaardig is. De aard van de opdracht bracht uiteraard met zich mee dat Hoogstratens schilderijen moesten kloppen met recente wetenschap pelijke inzichten. Voordat hij met schilde ren begon, moest hij daarom aan zijn op drachtgever schetsen voorleggen. Vervol gens kwam ook de nadere uitwerking in nauwe samenwerking met de staf van het museum tot stand. Natuurlijk ging dat ten koste van de artistieke vrijheid. Maar dat mag voor een kunstenaar nog geen reden zijn de schilderijen zo sterk te laten lijken op de prehistorische wereld die wij kennen uit stripverhalen, tekenfilms en prenten boeken. In vriendelijke kleuren trekt de oerwereld aan ons voorbij. Zorgeloos en gladjes ge penseeld vangt een grote zeeschorpioen een pantservis, baart een vishagedis haar jong, snuffelen camarasaurussen nieuws gierig rond in een naaldbos. Een landschap uit de tijd waarin alles nog woest en ledig was, ligt vredig te blinken in de zon. Dieren die wij nu niet meer kennen, bespieden el kaar, klaar om de aanval in te zetten, zon der ook maar in de verste verte afschrik wekkend te lijken. Dit is het ontstaan van de aarde in hapklare brokken, gemaakt voor alle leeftijden. Goed, de kunstenaar was ge bonden aan de wetenschap en zijn op drachtgever. Maar dat ontneemt hem nog niet de vrijheid om expressie in zijn schilde rijen te leggen. Om door keuze van belich ting, atmosfeer en compositie te proberen iets weer te geven van het wonder en de tragiek die verbonden zijn aan het ontstaan en uitsterven van levende wezens. Het is jammer dat Hoogstraten niet de ruimte heeft genomen om binnen de gren zen die zijn opdrachtgever stelde meer zijn eigen weg te gaan. Dan waren zijn schilde rijen het niveau van de illustratie wel ont stegen en was het hem gelukt gevoelsmatig werkelijk iets zichtbaar te maken van die onbekende, mysterieuze oertijd. De Nederlandse overheid Jaat onderzoeken wat er precies ge beurd is met de omvangrijke kunstcollectie. Die zou niet naar behoren zijn beheerd. In tegen stelling tot de wens van de erfla ter zouden er zelfs stukken zijn verkocht. De Volkskrant meldde vanochtend dat de vroegere voorzitter van de Notariële Broederschap, notaris J. Groen, aansprakelijk kan worden ge steld voor het wanbeheer van de collectie waarbij voor tiental len miljoenen guldens zou zijn verduisderd. Groen zou een in grijpende wijziging van de sta tuten van de kunststichting Chardzjijev hebben goegde- keurd waardoor het mogelijk werd stukken te gelde te maken. Oud-directeur Henk van Os van het Rijksmuseum en voor malig minister Job de Ruiter van Justitie zijn voor het onder zoek ingeschakeld. Ook Justitie en de Fiod zijn bij het onder zoek betrokken. De in 1996 in ons land gestor ven Chardzjijev bezat een col lectie van ongeveer 1300 kunst werken, waaronder stukken van Malevitsj en El Lissitzky. De Rus wilde dat zijn verzameling na zijn dood door een Nederlandse stichting zou worden beheerd. De stichting moest volgens de bepalingen van de verzamelaar de collectie bijeenhouden en in musea exposeren. Maar vorig jaar bleek al dat acht gouaches van El Lissitzky in een galerie in Keulen te koop hingen. Inmiddels wordt aangeno men dat er op nog grotere schaal is verkocht en ook belas ting-technisch is gesjoemeld door degenen die de collectie 'beheerden'. Dat drie man ster ke gezelschap zou intussen deels naar het buitenland zijn verhuisd. Waar de kunststukken zich verder bevonden, was tot voor kort niet duidelijk. Vorige week bleken ze in een kluis op Schiphol te liggen. De miljoenen-affaire brengt Nederland in een lastige positie ten opzichte van Rusland. Dat land vindt dat de collectie al nooit had mogen worden uitge voerd. Nederland op zijn beurt is al jaren met de Russen in overleg over de teruggave van de zogenoemde Koenigs-collec- tie, een van oorsprong Neder landse verzameling die in de Tweede Wereldoorlog via Duits land als oorlogsbuit in Russi sche handen is geraakt. .-J——i j.'.fe If.r'iffe;'i: 4e p toneel IEP: [end kunstenaar THUIS: jnstadswoning roeger woonde ik met m'n ouders op de Oude Singel. De Lakenhal. Zij hebben egesleept naar alle mu- i Leiden rijk was. Ik kende ilderij, elk voorwerp. Als s was uitgeleend aan museum, merkte ik er op die plek wat j. Mijn ouders heb- de liefde voor de kunst icht. Daarom denk ik ik kunstschilder ben ge- Omdat het me met de is ingegoten, lijksmuseum voor Vol- ïde raakte ik vooral ge loor primitieve kunst. mag je nu geloof ik ier gebruiken, maar dat onzin. Want het wordt lethele primitieve mid- lemaakt. Vooral het feit Papoea's in Nieuw-Gui- ïn nog in het stenen tijd- ifden vond ik opzienba- Volkenkunde en later ipenmuseum in Amster- mijn liefde voor kunst :a en Oceanië, en dan |Nieuw-Guinea en Bor- ïtstaan. Ook al omdat ik jend had, wiens ouders is hadden volgestouwd lonesische krissen en ken. de tijd dat ik in staat was pkunst aan te schaffen, Jdeze beelden gaan verza- Omdat ze nog redelijk 'aal waren. In tegenstel- tAfrikaanse kunst. Die al kostbaar. Tegen- ihaal ik ook wel eens een veiling. En een van mij handelt in deze Dan sla je een stap over, feit weer. Want de prij- STEDi ijgen gestaag. Als je nu be- dat dat beeldje daar met nPje, dat ik dat bij Pulchri 10 gulden heb kunnen En dan is er nog een ga- 1 10 recensie susanne lammers Voorstelling: 'Stilleven' van Karst Woud stra door Het Toneel Speelt. Regie: Albert Lubbers. Spel. Hans Croiset, Cox Habbe- ma, Rudolf Lucieer, Vincent Croiset en Ellis van den Brink. Gezien: 15/4, Leidse Schouwburg. Verbijstering. Dat is het over heersende gevoel na het zien van 'Stilleven', het nieuwste stuk van Karst Woudstra. Verder heb je het voornamelijk koud. Dat komt door de zeer kille re gie, die nergens ook maar een sprankje gevoel weet te sugge reren in dit over-geconstrueer de drama. Het is een geraamte, en geraamtes hebben geen vlees en krijgen dat ook niet met de meest subtiele belich ting. De forse schep melodrama na de pauze, gemengd met te nenkrommende filosofietjes van een ex-reclamejongen, is maar voor een ding goed: je wordt dankbaar voor de afstand die stuk, regisseur en spelers schep pen. Het is dus geen feest, dit ver haal over psychiater Erik, zoon van een foute vader, die zijn rouwverwerking projecteert op een voormalige, jonge patiënt, omdat die achteraf zo sterk op zijn vader lijkt, vlak voordat die naar het Oostfront trok. De rel die over vermeend misbruik ontstaat, is reden voor Erik om er plompverloren een eind aan te maken. Dat is het verhaal in een notedop, en Woudstra sleept er nog veel bij, maar ner gens krijg je het gevoel dat dat organisch uit het stuk voortspruit en dat het er dus toe doet. De litanieën over falende ouders, de fascinatie voor fas cisme, projecties en de machts verhoudingen tussen psychiater en patiënt; het wordt allemaal modieus geneuzel en het meest beledigende is nog wel dat je het zo nadrukkelijk uitgelegd krijgt, alsof Het Toneel Speelt meent dat er alleen maar idio ten in de zaal zitten. Hans Croiset als psychiater is het prettigst om naar te kijken. Zijn personage is een vriendelij ke, licht naïeve, maar niet on sympathieke 'dokter' en hem valt nauwelijks kwalijk te ne men dat hij óók niet weet hoe hij het gebrek aan ruggegraat van Erik vorm moet geven. Cox Habbema, als de echtgenote In- grid, stelt ernstig teleur. Speelt zij de liefhebbende echtgenote of een domme.druif? Beide ver moedelijk, maar tot leven komt haar Ingrid in elk geval niet. Rudolf Lucieer verbeeldt de een-dimensionale wijze zwager, een rol waar de onechtheid van af druipt. Alleen Ellis van den Brink als Marjan, jaloers en ver liefd op Erik, wekt de indruk dat er heel misschien toch méér aan de hand is, dat het eigenlijk door haar toedoen is dat het drama zich naar zijn einde sleept. Maar de destructieve macht van de liefde, dat is nou precies het enige niet uitge werkte sub-thema in dit dode lijk saaie, potsierlijke stuk. Of je nu in een woonwagen woont of in een Wassenaarse villa, of je van een rijk gedecoreerde woonkamer houdt, of van een interieur dat strak staat van het design, wie thuis blijft wil het naar z'n zin hebben. Ingespon nen in z'n eigen coconnetje. In het ene kun je niet meer lopen van de spulletjes, in het andere heb je een paar rolschaatsen nodig om van de ene naar de andere kant te gaan. Hoe, waar en waarom? lerie in Amsterdam die in deze vorm van kunst is gespeciali seerd. Maar daar liggen de prij zen veel hoger natuurlijk. Af en toe koop ik er wel eens iets. En ik krijg daar de garantie dat hij een stuk, wanneer ik het ooit kwijt zou willen, voor dezelfde prijs wil terugkopen. Dat stuk daar aan de wand hoorde op èen oorlogsprauw. Het is een wonder hoe een vriend van me daar is aangeko men. Louter toeval. Een opa van de gids kwam ermee aanzetten. Dat betekent dat je er al lange tijd moet zijn, wanneer mensen zelf mét zoiets naar je toeko men. Zelf zou ik er niet zo gauw voor naar Nieuw-Guinea gaan. Het zou me teveel tijd en moei te kosten. Ik ben louter geïnte resseerd in de vormgeving van de voorwerpen en de beelden. Het verhaal erachter komt op het tweede plan. Het grappige van zo'n verzamelwoede is wel dat je er veel over gaat lezen. Ik heb een redelijk grote biblio theek met boeken over deze kunst. Zodat ik beslagen ten ijs kom, wanneer ik een veiling of galerie bezoek. Ik gebruik het ook in mijn eigen kunst. Er zijn beelden en mas kers in mijn schilderijen ver werkt. Mijn interieur is verder zo rustig mogelijk gehouden. Grijs, wit en zwart. Schilderijen moeten de kleur in een interieur brengen, vind ik. Voor de rest moet het rustig zijn. Stille meu bels heb ik. Misschien dat ande re mensen het saai vinden, maar ik vind dit prettig. Witte wanden, strak. Dit is een pand van Jesse, er zijn nog oude ele menten behouden gebleven. Ja, hoewel het midden in de bin nenstad staat, ademt het rust Je kunt die beelden niet zomaar ergens neerzetten. Sommige staan op sokkels, die ik zelfvan meubelplaat heb gemaakt en met verf 'gesponsd'. Er zit een duidelijke balans in de opstel ling van de voorwerpen. Daar kun je niet zomaar in gaan ver anderen. Wanneer ik dus weer een nieuw stuk op de kop tik, moet ik alles herzien, een totaal andere opstelling maken. An ders is het evenwicht zoek. tekst: annemiek ruygrok foto: hielco kuipers den bosch francoise ledeboer Voor op zijn 'Greatest Hits' werd in 1973 van John Denver een foto gemaakt waarop hij zijn fans onder een cow boyhoed een zoete glimlach zendt. Op de expositie 'Pop in beeld' levert dat een hemels breed contrast op met de trend settende hoezen uit 1967. War hol bedacht dat jaar een banaan voor 'The Velvet Underground and Nico' en het duo Blake-Ha- worth een collage voor 'Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band' van The Beatles. 'Gewo ne' foto's raakten niet in on bruik, maar de beeldcultuur rond pop beleefde vanaf 1967 zo'n enorme creatieve explosie dat de arme Denver nu zelfs een beetje lachwekkend oogt. Voor 'Pop in beeld' is uit 5000 exemplaren een selectie van 550 hoezen gemaakt die aan de hoogste kwaliteitseisen moes ten voldoen. Ze werden aange leverd door verzamelaars, un- dergroundgroepen, platen maatschappijen en instellingen als het Nationaal Pop Instituut. De rest van het materiaal op deze expositie bestaat uit ont werptekeningen, oorspronkelij ke foto's, driedimensionale ob jecten, videoclips, cd-roms en Voor 'Pop in beeld' is uit 5000 exemplaren een selectie van 550 hoezen gemaakt. foto pr internetsites. Om versnippering door het grote aantal muzikale hoofd- en substromingen te voorkomen is gekozen voor een heldere ordening in thema's als gemengde technieken, censuur, engagement, tekenen en schil deren en fotografie. Opvallend fenomeen vanaf de jaren zestig zijn de nauwe ban den van veel popmuzikanten met film- en kunstacademies. Dat leverde veel hoesontwerpen op waarbij schilderijen, teke ningen en strips het uitgangs punt vormen. Een grote verras sing op deze expositie zijn de schitterende originele tekenin gen van Gerald Scarfe voor 'The Wall' van Pink Fjoyd. 'Pop in beeld. De visuele cul tuur rond popmuziek vanaf 1967' in het Noordbrabants Museum (Verwersstraat 41, Den Bosch) duurt tot en met 5 juli. Openingstijden: di. t/m vr. 10.00 tot 17.00 uur; za. zon- en feestdagen 12.00 tot 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 23