ArenA krijgt droomfinale Boogerd smijt te veel met krachten aa Viersma loopt in op oploper bij NK-dammen Sport Seedorf ontevreden over Real Madrid Kuerten in Barcelona weggehoond lONDERDAG 16 APRIL 1998 till Museeuw op intensive care in Gent >elers. gjr. Johan Museeuw is gisteren overgebracht naar het Acade- jjsch Ziekenhuis van Gent. Daar is de wielrenner uit voorzorg ipgenomen op de afdeling intensive care. Bij de Belg werd een joeduitstorting in de linker dij geconstateerd. Museeuw, dit sei- lse oen winnaar van de Ronde van Vlaanderen, brak zondag in de )VanjS »ereldbekerklassieker Parijs-Roubaix de linkerknieschijf op de jseien in het Bos van Wallers-Arenberg. Hij werd toen ver- ord naar het Serruys Ziekenhuis in Kortrijk. Daar had hij afge- pen dinsdag geopereerd moeten worden. Een acute infectie to Weerhield de chirurgen daarvan. In Gent werd de renner van ®ra2ï lapei uit voorzorg op de intensive care gelegd. Door het spier- e^e' ftsel en de bloeduitstorting in het linkerbeen zouden nierpro- ilemen kunnen optreden. Museeuw wordt tevens gevolgd door |eafdeling infectiologie en orthopedie. vrfr (iic jRentree Riis in de sneeuw en^y. [PiRfciuDADBjarne Riis heeft gisteren in de sneeuw zijn rentree loeten emaakt in het wielerpeloton. De winnaar van de Amstel Gold - [ace in 1997 en Tour de France in '96 maakte deel uit van de ka- avaan in de Ronde van Aragon. De eerste etappe van Jaca naar orreciudad werd met 92 kilometer ingekort tot 80,8 kilometer. )e sneeuwgrens lag omstreeks de 400 meter. De renners moes- Tenover passen van 1400 meter. Zelfs voor auto's waren die ge- loten. De ingekorte rit werd een prooi voor de Spanjaard Escar- pn, die in de oplopende sprint de Italiaan Donati en zijn landge- loten Garmendia en Clavero te snel af was. Riis eindigde op tien econden in het peloton. De Deen reed zijn eerste wedstrijd na olsèi ajn gecompliceerde handbreuk als gevolg van een trainingson- - eval. Ook Jan Ullrich, de Tourwinnaar van vorig jaar, kwam in ten d» |ehoofdmacht over de lijn. ifvoeit De;t'ijf 'Nederlandse' Finnen gekozen c°ni] ihsinki Bondscoach Richard Möller-Nielsen van Finland heeft guide lijfin Nederland actieve internationals opgeroepen voor zijn s ectie voor de vriendschappelijke interland tegen Schotland, op 2april in Edinburgh. Drie internationals spelen bij Willem II: 500 ij lyypia, Kolkka en Koskinen. Verder zijn Jari Litmanen (Ajax) en van 3 jitti Sumiala (FC Twente) uitverkoren. IVild card Sampras voor Monte Carlo jONTE carlo Pete Sampras heeft een wild card geaccepteerd oor het graveltoernooi van Monte Carlo dat maandag begint, lichard Krajicek maakt in het vorstendom zijn rentree na zijn trlies tegen Jan Siemerink in de halve finales van Rotterdam, lampras zal in Monte Carlo een poging doen de nummer-één- lositie op de wereldranglijst te heroveren. De Chileen Marcelo lios won vorig jaar de Super 9 in Monte Carlo en heeft daarom 104 punten te verdedigen. Deze week neldde hij zich af voor het oernooi van Barcelona met een peesonsteking in de linkerpols. Ie loting zal morgen verricht worden door Prins Albert Dep, I Ij. i 'Rapport in voordeel van Hoekman iiiMEGENNa een slepende procedure van ruim tien jaar lijkt iud-voetballer Danny Hoekman gelijk te krijgen in de rechts- /4) - En aak tegen doelman Jan Willem van Ede. Daarmee groeit de ans dat zijn eis op schadevergoeding wordt ingewilligd. Volgens ijn advocaat zijn alle vragen in het deskundigenrapport dat is ipgesteld door oud-spelers Jan Mulder en Keje Molenaar en üormalig topscheidsrechter Leo van der Kroft in het voordeel an Hoekman beantwoord. In het rapport moest het drietal be- lalen of de overtreding van Van Ede op Hoekman in het seizoen i-'87 grensoverschrijdend was. De doelman haalde destijds Ie toenmalige aanvaller van Roda JC op grove wijze onderuit. (Fii )e actie van Van Ede bleef onbestraft, maar de knie van de spe- I2' naakte daarbij zwaar beschadigd. Pas na een revalidatie van ®3°nyJ nderhalf jaar maakte Hoekman zijn rentree. In die tijd besloot jeen zaak aan te spannen om de kosten voor zijn herstel terug krijgen. Hoekman heeft inmiddels zijn carrière beëindigd. loelman geschorst wegens doping iiankfurt De dopingcommissie van de Duitse voetbalbond reserve-doelman Petr Kouba van Kaisersl^utern gisteren vier weken geschorst wegens doping. De 29-jarige Kouba af toe tijdens een trainingskamp in februari een verboden mid- 'g Jl® lel met daarin het anabole steroïde clostebol te hebben ge- te pikt. Luperini sterkste bij de vrouwen 4. Clara iff. Fabiana Luperini is de sterkste in het vrouwenpeloton. De jbleral la^aanse. vorig jaar winnares van de Giro d'Italia en de Tour eminin, zegevierde in de eerste editie van de Waalse Pijl voor rouwen. De Italiaanse had negen tellen voorsprong op de Finse iaSundstedt en 31 tellen op de Frangaise Catherine Marsal. (itail leike de Bruijn was de beste Nederlandse op de twaalfde •scta iondssponsor beloont Gemser sjo)Cl7 SWHAAG* Schaatscoach Henk Gemser heeft gisteren de Aegon Iward gekregen. De prijs - een trofee en een reis - is hem toege- McRs ;end op grond van zijn verdiensten voor de schaatssport. Het is mack e 'e tweede keer dat de 58-jarige Fries de onderscheiding kreeg terlies ijshockeyers in B-WK Iübuana De nationale ijshockeyploeg heeft het WK voor B-lan- len geopend met een nederlaag. In Ljubljana hadden de Denen an één treffer voldoende voor de overwinning (0-0 0-0 0-1). Het loelpunt kwam op naam van Nielsen. Hij maakte na 2 minuten n21 seconden in de derde periode een numerieke meerderheid f.Mark Vissers van Nijmegen zat twee minuten op de straf bank. De Nederlandse ploeg had legio kansen, waaronder acht eer power play, maar verzuimde toe te slaan. Vanaf de elfde Rinuut in de tweede periode speelde Oranje zonder Dave Li- ti - Gcd togston. Hij kreeg rood na een cross-check van achter. ni IÉ: PM mise voor Gerard Jansen tegen Clerc jOGEZANP ANP id 'gszins gelukkig maar wel ttiheeft oud-wereldkampioen tnn Wiersma in de tiende van het NK dammen iets ,im 11 zijn achterstand op koplo- Nesdlr Gerard Jansen goedge- aakt. Wiersma versloeg titel- 'dediger Hans Jansen, terwijl koploper de punten deelde Clerc. Hierdoor staat PC(i9®rsma nu alleen op de twee- De Rijs- iplaats. m de drie spelers die Gerard ^sen op drie punten afstan- n volgden, staakte Wieger Relink als eerste de achter- '§ing door de punten te delen i|||aue 11 Oudshoorn. De andere (18.30 ae hadden steviger weerstand overwinnen, hoewel het er He tijd naar uitzag dat de si- !t|e aan het einde van de ron- )onk, Aj CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -5356463 Het toernooi in de Champions League krijgt, op papier althans, een prachtige ontknoping. Twee clubs van naam en faam in Europa plaatsen zich gisteravond voor de fi nale. Zonder te imponeren echter. Real Madrid hield in Duitsland Borussia Dortmund op 0-0, Juventus verloor van AS Monaco in Monte Carlo 3-2. Beide roemrijke clubs-hadden het belangrijkste werk al in de eerste wed strijd gedaan. DORTMUND. ANP Clarence Seedorf (Real) en Ed gar Davids (Juventus) ontmoe ten elkaar dus op 20 mei in de Amsterdamse ArenA. Voor bei den komt daarmee een droom uit. De voetbalvrienden wonnen in 1995 met Ajax al eens de Cup met de Grote Oren. Juventus kwalificeerde zich voor de zesde keer in totaal en voor de derde keer op rij voor de eindstrijd van de EC voor landskampioenen. De Italiaanse ploeg won twee keer de beker, in 1985 en in 1996. De „Oude Dame" versloeg Ajax twee jaar geleden via strafschoppen, na een eindstand van 1-1. Real Madrid staat voor de tiende maal in de finale van het belangrijkste clubtoernooi in Europa. De 'Koninklijke' bereik te in 1981 voor de laatste keer de eindstrijd. Toen was Liver pool met 1-0 te sterk. Real ver overde de Europa Cup I zes keer. In 1966 triomfeerde de Spaanse ploeg voor de laatste maal. Borussia Dortmund had in de thuiswedstrijd tegen Real Ma drid niet veel te verliezen. De Duitse ploeg, slechts achtste in de Bundesliga, moest opboksen tegen een achterstand van 2-0. De wereldkampioen achtte zich vooraf echter nog niet kansloos en kwam extra gemotiveerd het veld op. De gebeurtenissen tij dens de eerste wedstrijd waren de Duitsers nog niet vergeten. Trainer Scala kon weer be schikken over spelmaker Möller en middenvelder Heinrich, die beiden de eerste wedstrijd mis ten door een liesblessure. Julio Cesar en international Freund ontbraken evenwel wegens schorsingen. Ook libero Kohier bleef aan de kant. Hij moest op het laatste moment afhaken door een spierblessure. Binz was zijn vervanger. Bij Dortmund viel verdediger Kree al na twaalf minuten ge blesseerd uit. Zore namzijn plaats in. Harry Decheiver was lange tijd bankzitter. Hij kwam pas het laatste kwartier het veld in, uitgerekend voor de excelle rende Tanko. Decheiver kreeg vijf minuten voor tijd nog een vrije kans. Zijn schot ging voor langs. Real Madrid, dat zaterdag pijnlijk verloor bij Celta Vigo (2- 1), moest het in het Westfalen- sation stellen zonder verdediger Sanchis (geschorst) en aanvaller Mijatovic. De laatste raakte tij dens de eerste wedstrijd gebles seerd toen hij tegen een tv-ca- mera botste. Sanz, de zoon van de voorzitter, en Amavisca wa ren de vervangers. Real had de wedstrijd in de eerste helft aardig onder con trole. Borussia was alleen na een half uur twee keer gevaar lijk. Eerst brak Möller door de Spaanse defensie. In plaats van zelf te schieten, gaf hij de bal af aan Tanko. De jeugdige spits scoorde simpel, maar wel uit een onnodige buitenspelpositie. Amper een minuut later knalde Tanko rakelings naast. Het soms wat lakonieke Real was in de twintigste minuut dicht bij een kostbare treffer. Roberto Carlos schoot de bal uit een meesterlijke vrije trap tegen de onderkant van de lat. Pas kort na de rust liet Seedorf zich voorin gelden. Zijn dreigende actie in het Duitse strafschopge bied vond echter geen genade bij arbiter Durkin (Eng). Real kwam ook in de tweede helft niet echt in de problemen. Borussia miste de creativiteit en de stootkracht om de Spanjaar den te verrassen. Aan de andere kant wilden de Madrileense aanvallers het allemaal iets te mooi doen. Het maakte trainer Heynckes niet veel uit. De ge plaagde coach, openlijk de wacht aangezegd door voorzit ter Sanz, mag nog even blijven bij Real. Juventus, aanvankelijk zonder Edgar Davids (rust), leek zich in Monte Carlo snel van een plaats in de finale te verzekeren. Amoruso opende al na een klein kwartier de score, na goed werk van Zidane en Del Piero. Door een doelpunt van Leonard in de 38e minuut, een van richting veranderde vrije trap, was de tweede helft nog niet helemaal een formaliteit. Zeker niet toen Henry kort na de rust voor 2-1 zorgde. Het was zijn zevende treffer in de Champions League. Del Piero, de man van drie tref fers in de eerste wedstrijd, be sliste het duel een kwartier voor tijd: 2-2. Dat was zijn tiende treffer. Davids stond toen net in het veld. De late treffer van Spe- har was alleen nog goed voor de winstpremie: 3-2. DORTMUND ANP HL 1Ü Seedorf (besprongen door Karembeu), Sanz en Panucci (vlnr) vieren een feestje in Dortmund. foto ap Geheel onverwacht kwam het matige spel van Real voor Seedorf niet. „We draaien al wekenlang niet", zei hij. „Dat komt deels door het negatieve spanningsveld rond de ploeg. Al die verhalen over onze trainer Heynckes zorgen natuurlijk ook voor een terugslag in de ploeg." Seedorf verheugde zich al op de strijd met Ju ventus op 20 mei in de ArenA. ,Dat wordt de mooiste wedstrijd uit mijn loopbaan. Prachtig om tegen Edgar Davids in de finale te spelen, en dan ook nog in Amsterdam. Clarence Seedorf was uiteraard blij met de fina leplaats voor Real Madrid in de Champions Lea gue. Maar de middenvelder was na afloop van de wedstrijd tegen Borussia Dortmund (0-0) niet te vreden over het spel van de „Koninklijke". „Dit was Real onwaardig", meende de 22-jarige international. „Vooral in de eerste helft hebben we slecht gespeeld. We hadden veel geluk met die buitenspelgoal van Tanko. Mijn hart sloeg op dat moment over." Hamburger wint Waalse Pijl de ongewijzigd zou zijn. Clerc had tegen Gerard Jan sen aanvankelijk lichtelijk het initiatief, maar naarmate de partij vorderde wijzigde zich het spelbeeld ten gunste van de koploper. Doorslaggevend was dit echter niet. In het duel tussen Hans Jan sen en Wiersma speelde de klok ook nog een rol. Jansen maakte in de tijdnoodfase een misreke ning, waardoor de oud-wereld kampioen plotseling kansen kreeg. Die greep die mogelijk heid met beide handen aan, voerde op fraaie wijze de partij naar winst en bracht de span ning in het NK weer enigszins terug. Maar ook Clerc en Wes- selink kunnen het de eerste twee in het klassement nog las tig maken. HOEI GUIDO BINDELS GPD-VERSLAGGEVER Hij was dé uitblinker van de wedstrijd, maar vond dat ten slotte niet terug in de uitslag. Twaalfde, op zesendertig tellen van winnaar Bo Hamburger, er had meer ingezeten, veel meer. In de Waalse Pijl ging Michael Boogerd voor het eerst als kop man in een grote eendagskoers van start. Hij liet zich zien, nam het initiatief, keer op keer. Maar wat achteraf restte was de con clusie dat hij toch weer ietsjes te veel met zijn krachten had ge smeten. Voldoening en teleurstelling vochten daarom om voorrang bij de Hagenaar. Hij was sterker dan Laurent Jalabert, de num mer één van de wereldranglijst. Samen met de Franse topfavo riet gokte Boogerd echter ver keerd. Op de Cöte de Bohissau, de voorlaatste klim tot aan die korte, maar vreselijke Muur van Hoei, probeerden beiden de be slissing te forceren. Drie pogin gen van Boogerd sorteerden geen effect, de tweede van Jala bert leek voldoende. Weg waren ze, de oude rot met de enorme erelijst en de jonge ambitieuze coureur, die Jalabert eerder al in de Cata laanse Week zo verrassend het nakijken had gegeven. In de achtervolging riep Franc Van- denbroucke vertwijfeld de hulp van anderen in. Het 'overleg' duurde net niet te lang. „Jalabert en ik hadden boven dien de pech ddt we op het vlakke wind tegen hadden", baalde Boogerd. „Shit, ik dacht echt dat we de slag hadden ge slagen. Van de andere kant moet ik natuurlijk blij zijn dat ik de koers heb gemaakt". Dat laatste was inderdaad het geval. Ook toen het beste eraf was bleef Boogerd nog opval lend actief. In de beschermende rol tenslotte. Van Maarten den Laurent Jalabert leidt de dans op de muur van Hoei. Links volgt Laurent Dufaux, in het midden Michael Boogerd. foto ap Bakker, die daarvóór juist Boogerd uit de wind had ge houden. In de afdaling naar Hoei ging de nieuwkomer bij Rabo er vandoor. Hij kreeg ge zelschap van Dufaux en Ellj. En weer was het Vanden- broucke die in de achtervolging de steun van anderen zocht. Hij keek wie er in zijn wiel zat en schreeuwde: 'Kom op, overne men'. Michael Boogerd reageer de gevat: 'Hallo, iïc ben gekke Lowietje niet'. Toch ging ook deze ontsnap ping niet door. Bij het ingaan van de laatste kilometer, aan de voet van De Muur, werden de drie koplopers achterhaald en zette Bo Hamburger meteen aan voor de laatste en beslissen de aanval. De Deen, eerder dit seizoen al winnaar van een etappe in zowel de Ronde van Valencia als de Ronde van het Baskenland, is opgefleurd door zijn wisseling van ploeg. Net als Maarten den Bakker verliet hij aan het einde van het vorige seizoen TVM. Hambur ger ging naar het dit voorjaar opeens zo opvallend presteren de Franse Casino. Den Bakker (gisteren uiteindelijk vierde, nog achter Vandenbroucke en Elli) kreeg dus bij die andere Neder landse ploeg een frisse kijk op zijn beroep. „Niet dat TVM een slecht team was, integendeel, maar het werd gewoon tijd om van omgeving te veranderen. Een nieuwe fiets, nieuwe kleren, dat soort kleine dingetjes doen je dan goed". „Zonde dat we net voor de laatste klim werden achter haald. Ik wist niet of Boogerd nog bij de achtervolgers zat. Toen Hamburger meteen sprong heb ik even gewacht en BARCELONA ANP Gustavo Kuerten is gisteren in de tweede ronde van het graveltoernooi in Barcelona weggehoond. De als derde geplaatste Braziliaan, tiende van de wereld, verloor van de 44 plaatsen lager staande Carlos Costa, 4-6 3-6. Het Spaanse publiek beje gende Kuerten, de winnaar van Roland Garros 1996, bij zonder vijandig. Hij werd voortdurend beledigd, uitge joeld en uitgefloten. „Kuer ten is niet slechter behandeld dan de Spaanse ploeg tijdens de Daviscupwedstrijd in Bra zilië", verklaarde Costa na zijn overwinning. Ook Meligeni, ploeggenoot van Kuerten, was onderdeel van de wraakactie van het Spaanse publiek. De Brazi liaanse Daviscupspeler raak te volledig van slag tegen Be- rasategui, 2-6 1-6. Spanje won het duel in Brazilië met 3-2. De Brazilianen vertrokken in het gezelschap van Man tilla, vijfde geplaatst. Mantilla won in '97 vijf graveltoer nooien, maar in zijn eigen Barcelona nog nooit één du el. Voor het derde opeenvol gende jaar werd hij in zijn eerste partij van de baan ge slagen. Woensdag door de Tsjech Dosedel, 4-6 6-7. Ook Thomus Muster verloor. De Oostenrijker stond zondag nog in de Finale van Estoril maar was woensdag niet op gewassen tegen Todd Martin, 4-6 6-7. In Tokio werd John van Lottum in de tweede ronde uitgeschakeld. De Hoog lander sprokkelde vijf games bijeen tegen Michael Chang, 4-6 1-6. De als tweede ge plaatste Amerikaan werd de voornaamste favoriet de titel van Richard Krajicek over te nemen. Acht geplaatste spe lers vlogen er in de tweede ronde uit. De voornaamste was Pat Rafter, vierde van de wereld en aanvoerder van de plaat singslijs. De Australiër ver loor verrassend van de Ame rikaan Brian MacPhie, 3-6 6- 7, de nummer 181 van de wereld. .Andere stad, ander toernooi", verklaarde Rafter droog na zijn nederlaag. Hij zei toe te zijn aan de drie we ken rust in zijn woonoord op Bermuda. Met Rafter vlogen nog zeven geplaatste spelers voortijdig uit het toernooi: Johansson (4), Spadea (5), Damm (6), Pozzi (7), Carlsen (8), Campbell (9) en Clement (15). om me heengekeken. Net als Boogerd heb ook ik gegokt en verloren. Nou ja, we hebben ons in elk geval op een positieve manier laten zien". Dat hij eerder te veel krachten zou hebben verspeeld door Boogerd uit de wind te houden en naar voren te rijden, vond Den Bakker onzin. „Zoveel moeite kostte me dat niet. Ik verwachtte op dat moment niet dat ik in de finale nog zo sterk zou zijn. En geloof me, ik vond het prachtig zoals Boogerd reed. Als ik zo'n jonge jongen zo zie koersen krijg ik daar zelf ook moraal van". Ploegleider Adri van Houwe- lingen hoorde het allemaal vol daan aan. Het was voor het eerst dat hij in zijn volgwagen De Muur opreed. De afgelopen jaren was daar geen aanleiding toe, waren zijn mannen al ge klopt. Een routinier van 29 (Den Bakker) en een jonge hond van 25 (Boogerd) gaven de Waalse Pijl nu eindelijk weer eens een oranje tintje. En dat was goed voor net zelfvertrouwen richting Amstel Goldrace, volgende week zaterdag. Maar eerst wacht nog dat an dere deel van het Waalse twee luik, aanstaande zondag, Luik- Bastenaken-Luik. Veel langer en zwaarder dan de Waalse Pijl, die door het nieuwe vertrekpunt in Charleroi gisteren bovendien minder heuvels dan anders kende. In Luik-Bastenaken-Luik moet Boogerd volgens Van Houwelingen laten zien dat hij ook een echte wereldbekerwed strijd, een koers van meer dan 250 kilometer, aankan. „Boogerd is in een dergelijke proef nog nooit bij de eerste tien geëindigd, maar zijn pro gressie is dit seizoen groot". Hoe dat komt? Boogerd zelf: „Dat is gewoon de natuur joh. Een jaar ouder is ook weer een jaar sterker". Stichting houdt gedachtengoed Jannes overeind DELFZUL» GPD Sinds gisteren bestaat de Stich ting Doordammen. In Delfzijl werd bij een notaris de akte ge passeerd van de stichting die zich bezig gaat houden met het doordammen zoals de overle den ex-wereldkampioen Jannes van der Wal dat voor ogen had. Eén van de activiteiten van de stichting is het organiseren van de Jannes van der Wal Memo rial. De stichting bestaat uit drie bestuursleden, te weten Harke van der Wal (broer van Jannes van der Wal), Bert Dollekamp en Arjan van Leeuwen. De laatste werd vorig jaar de eerste Nederlands kampioen door dammen. Het drietal zal voor de stichting een aantal activiteiten opzetten. Zo trachten ze publi citeit te genereren voor het doordammen, maar ook willen ze onderzoek doen naar de re gelgeving van het dammen en doordammen. Van der Wal: "Het komt er op neer dat we willen onderzoeken op welke manier er beter recht wordt ge daan aan de werkelijke krachts verhoudingen in het dammen." De stichting gaat een vervolg organiseren op het eerste NK doordammen. Tijdens dat eve nement werd gespeeld volgens de regels zoals Jannes van der Wal die op zijn sterfbed in sep tember 1996 aan Rob Clerc had ontvouwd. Die regels maken dat partijen minder snel in re mise eindigen. Voor dat evene ment hebben wereldkampioen Tsjizjov en vice-wereldkam- pioen Rob Clerc hun deelname al toegezegd. De organisatie heeft in eerste instantie de beschikking over de opbrengst van het boekje Jam- nes, waarvan reeds een tweede druk is verschenen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21