4 'Derde kinderboerderij niet realistisch' Rob de Groot: een potensnijder uit roeping Rijn Veenstreek igarettendieven plunderen nkstations in Rijnwoude sti Hofstede schudt de Nederlander wakker DE BOER OP Verzekerden verward over vergoeden van optiekproducten Supporter met losse handjes krijgt 110 uur werkstraf 3MDERDAG 16 APRIL 1998 a brouwer de koning, 071-5356417, plv.-chef marieta kroft, 071 -5356411 kk( d'.Do ttenpf roi Vee gewonden na aanrijding ithuizen Een 31 -jarige Goudenaar is gistermiddag rond half jf op de kruising van de Gemeneweg met de Hoogeveenseweg en ra peen 27-jarige Boskoopse ingereden. Beide automobilisten lasisa [akten bij de aanrijding gewond. De man wilde vanaf de Geme- klaari pvveg op de kruising linksaf slaan naar Boskoop. Volgens de po tje verzuimde de man voorrang te verlenen aan de 27-jarige iuvv die uit de richting van Boskoop kwam en rechtdoor wilde jen richting Benthuizen. De Boskoopse liep bij de botsing ékletsel op, de man uit Gouda raakte licht gewond. Beiden zijn 'belui aar het Leidsch Universitair Medisch Centrum gebracht. Het >ndei7 ivaalf maanden oude dochtertje die bij de vrouw in de auto zat, doet a leef ongedeerd. Het verkeer op het kruispunt was ruim een uur estremd. dt do loete voor balletje trap huizen Vier jongens in de leeftijd van twaalf tot zeventien flul ar hebben in Benthuizen ieder een boete van zestig gulden ge- 'IvJ :egen wegens voetballen op verboden terrein. De jongens trap 's middags een balletje op het plein van de Arnoldus van Os- lc- asisschool aan de Christinastraat. Zij negeerden hiermee het 'verboden toegang' dat op het schoolplein staat. De Arnol- Maai afscl us van Os heeft met de gemeente afgesproken dat het terrein nK aschooltijd gesloten is. Deze regeling moet de overlast voor erinru mwonenden beperken, de wij 5 'olitie houdt bestuurder aan /niirrugge» Het rijgedrag van een 36-jarige man uit Maassluis as voor de politie Rijn en Braassem zo opvallend voorzichtig at zij de automobilist aanhield op de provinciale weg N445 in foubrugge. Bij de controle bleek de man een Iraaks rijbewijs te ie-YVK ebben. De politie heeft de bestuurder uitgelegd dat dit niet vol- q pr oende is voor de Nederlandse wegen. De man vertelde overi- te h' ens wel bezig te zijn met autorijlessen. Aan het eind van de bij de iaand moet hij dijden, politiei Alphen wijst voorziening in Kerk en Zanen af Het gemeentebestuur van Alphen ziet voorlopig niets in de bouw van een derde kinderboerderij. Zolang de Stich ting Alphense Kinderboerderijen (SAK) nog tekorten heeft op haar begroting, is die extra voorziening in de woonwijk Kerk en Zanen 'niet realistisch'. De stichting reageert verbaasd en vindt de opstelling van Alphen on terecht en 'nogal kort door de bocht'. alphen aan den rijn. robbert minkhorst Met de afwijzende houding rea geert de gemeente op het rap port van de SAK, waarin de komst van een derde kinder boerderij juist werd bepleit. B en W nemen dat onderzoek 'voor kennisgeving aan' en wil len het betrekken bij een eigen onderzoek naar alle welzijns voorzieningen in Kerk en Za nen. In hun brief aan de stichting wijzen B en W op het tekort op de huidige begroting van bijna 25.000 gulden. Welzijnsambte- naar R. Tromp heeft begrepen dat dat tekort structureel is. ,,Een dergelijk tekort brengt de stichting al op korte termijn in betalingsmoeilijkheden met alle gevolgen van dien", schrijft hij aan het college. „Het is met een aanzienlijk tekort dat niet kan worden weggewerkt of ingelo pen, niet realistisch om verder te gaan met plannen voor een derde kinderboerderij Voorzitter J. Breek van de SAK erkent dat er in de begroting vaak een tekort is, maar zegt daarbij dat de kinderboerderij en tot dusver elk jaar nog op of boven de streep zijn uitgeko men. Het argument dat de ge meente gebruikt om voorlopig geen kinderboerderij in Kerk en Zanen toe te staan, vindt Breek dan ook onterecht. „Dit is nogal kort door de bocht. Ik weet niet uit ongeveer 10.000 gulden ftvoude frouke houtman nwoude is in de nacht van leiflsdag op woensdag opge ld II irikt door een serie inbraken tankstations. Bij de Shell- mp in Hazerswoude-Rijndijk bij het Texaco-tankstation in vertel: nthuizen hebben de daders iren i omamelijk sigaretten gesto- ~ij een tweede benzinesta- n in Benthuizen is ook gepro- or hel! erd het pand binnen te drin- i, maar hier bleef het bij een valpaJging. De politie Rijn en ianisd jassem vermoedt dat de drie moge! allen verband houden met lardJo) aar. 'caat.nBij het Shell-tankstation aan Rijndijk in Hazerswoude was schade het grootst. Getuigen om kwart over drie 's ingsi chts tenminste vier personen iet o de buurt van het pand. De tt vooi ders sloegen een ruit in waar- or enkele stellingkasten en enstvt 1 koffieautomaat omvielen, orwaa t winkeltje liep flinke water- op omdat de kraan van koffieautomaat door de val endraaide. De daders hebben hterVi 150 sloffen sigaretten met een totale waarde van ongeveer 10.000 gulden buit gemaakt. Getuigen zagen in de buurt van het tankstation vervolgens een auto met hoge snelheid wegrij den. Bij de inbraak in het Benthui- zense Texaco-tankstation is omzichtiger te werk gegaan. Door de deurstijl van het pand aan de Hoogeveenseweg te for ceren wisten de daders binnen te dringen. Met het stelen van de videorecorder namen zij meteen het bewijsmateriaal mee. Ook hier is een groot aan tal sloffen sigaretten gestolen. Het tijdstip van de inbraak is niet bekend omdat het onge wenste nachtelijke bezoek pas 's ochtends aan het licht kwam. Bij de poging tot inbraak in het tweede Benthuizense benzi nestation is het gebleven bij het naar boven draaien van de be veiligingscamera. De daders zijn er niet in geslaagd het ge bouw aan de Omleidingsweg binnen te dringen. NMP voelt zich thuis op rechterflank oud ade marcel smeets Als ondernemer ergert Oud Adenaar IJnte Hofstede zich aan de bedilzucht van de Ne derlandse wet- en regelgeving. De liberaal in hart en nieren maakt zich, nu hij meer tijd heeft, sterk voor de hergeboor te van de Nederlandse Mid denstandspartij. Hofstede, voorzitter van het regionale partijkader en nummer tien op de lijst voor de Tweede Kamer, ziet het helemaal zitten: „Wij gaan iets doen aan die paarse kaalplukteams." Terwijl partijleden in Den Haag guldens in de Hofvijver werpen uit protest tegen de eu ro, staat Hofstede (67) de pers te woord. Tussen de rinkelende zaktelefoons en de te snel ge sneden pakken van het verte- genwoordigerspubliek van het Leiderdorpse AC restaurant, zit de voorzitter van de kieskring Leiden onverwacht temidden van zijn doelgroep. „De mid delgrote en kleine onderne mers vormen de motor van on ze economie. Ondernemers be talen veel geld, dat maar voor een klein deel naar hen wordt teruggesluisd. Dat gaan wij ver anderen. Wij maken ons er sterk voor dat ondernemers dat geld weer terugzien. De toon van het NMP-ver- kiezingsprogramma is gezet. Verlaging van loon- en inkom stenbelasting, stoppen met 'autootje pesten', stoppen met 'geldverspilling' bij ontwikke lingshulp. „Je moet zorgen dat mensen naar je luisteren. We moeten laten zien dat we een goede lijn volgen", bezweert Hofstede, die als handelaar in relatiegeschenken het vader landse 'tuchtregime' voor on dernemers aan den lijve heeft ondervonden. Hoeveel leden zijn Leidse kieskring, die zich uitstrekt van De Zilk tot aan Nieuwerkerk aan den IJssel, rijk is, kan hij niet zeggen. „Dat houdt voor zitter en lijsttrekker Martin Dessing in Laren allemaal bij. Maar het zijn er zeker hon derd." Vooral de bollentelers hebben oren naar de bood schap van de NMP. „De wetge ving zit hen op allerlei manie ren achterna. Zij hebben graag dat er met hen wordt meege dacht. En dat doen wij." Al 25 jaar zo blijkt. In de ja ren zeventig bezette de partij drie Kamerzetels. Onderlinge ruzies zorgden ervoor dat de partijleden sindsdien achter de coulissen moesten plaatsne men. Samen met boerenleider Wien van den Brink, Toekan telg Marden van der Valk, actri ce Brüni Heinke en Martin Dessing kan de partij op 6 mei scoren. Als alle 650.000 onder nemers en zelfstandigen voor de NMP kiezen en hun eega's doen hetzelfde, dan zit je zo op 1,3 miljoen stemmen. „En dat is voldoende voor 23 Kamerze tels", zo heeft het kader becij ferd. Hofstede houdt het liever op 15. Dat de NMP nu nog vooral 'tegen' is en over thema's als euthanasie, abortus en de Eu ropese eenwording veiligheids- IJnte Hofstede mikt met zijn NMP op vijftien Kamerzetels. „Wij gaan iets doen aan die paarse kaalplukteams." foto hielco kuipers halve nog geen standpunten inneemt, is nog niet het groot ste probleem, meent Hofstede. Tijdgebrek betekent de doods steek voor de partij. „Als on dernemer heb je weinig tijd voor dit soort dingen. Je pro beert ze telkens bij elkaar te krijgen, maar uiteindelijk komt nog niet de helft opdagen. De rest heeft geen tijd en dat is de ellende." Als ondernemer in ruste heeft Hofstede behalve een hoop ergernissen nu ook 'iets meer' tijd. - Hij stort zich op zijn missie. „Wij gaan iets doen aan die i paarse kaalplukteams. Het I loopt nu uit de hand. Neder landers zijn ontevreden, maar niemand doet er wat mee. Wij willen ze wakker schudden. izijn 'four-wheel drive' staat schilderd: 'Rob de Groot, indveepedicure'. Zelf noemt zich potensnijder, anderen ven de voorkeur aan klauw- apper. Hij is de' specialist de Rijnstreek en daarbui- De 42-jarige vader van drie ideren uit de Zoeterwoudse lipoort spreekt van een roe- is De Groot bij boer lOlieman in Wilsveen, onder rook van Leidschendam. Er an 56 koeien op hem te ichtenvoor nbehan- Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de bedrijfsvoering. De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die de Rijn- en Veenstreek rijk is. vertelt Rob de Groot uit Zoeterwoude over zijn werk: rundveepedicure. jfsen ce Cf/' kneuters", begint Rob, terwijl worstelt met de achterpoot neen koe. „Boeren die zo "tig zijn en liever geen cent 'geven aan verzorging. Maar 'isdom, want een kreupele e geeft minder melk en kost eer aan verzorging. Ik menaak eens gevallen mee dat de leonderpoot dik en ontsto- 11 is omdat die koe te lang jupel heeft gelopen. Vooral g CP oby-boertjes willen nog wel jste lang wachten. Zo'n koe dan rijp voor de slacht en le- Oluf* "bovendien minder geld op. kun je toch beter een paar n'jes in het jaar per koe uit- lierentffgeven?" 'potensnijder vertelt graag arstraari er zijn vak. „Vergelijk mij aar met een hoefsmid, dan ®ben de meeste mensen wel juist beeld van wat ik doe. Wanneer ik op kinderboerderij en kom, dan trek ik veel bekijks en dan worden de oren van mijn hoofd gevraagd. Veel be zorgdheid en vragen als 'doet dat geen pijn?'. Als ik dan net iets te diep snijd en een klein wondje veroorzaak, waar de koe overigens geen last. van heeft, dan kan ik geen goed meer doen. Overigens behandel ik soms ook geiten en ooit zelfs eeris een eland." Terwijl De Groot de ene koe be handelt, drijven boer Olieman en zijn dochter een andere koe in de tweede box. Zo wisselt hij steeds van rund. Meestal staan ze mak te wachten, maar soms moet De Groot zijn 'ho, ho, baby' laten klinken om een tegenstribbe lend beest te kalmeren. Ne gen van de tien keer worden alleen de ach terpoten onder handen geno men. Dat heeft te maken met de toestand Vein de stallen. Voorin de box van de koe is het droger en schoner dan achter, waar de vlaaien vallen. Door het vocht wordt de hoef zacht en gevoeli ger voor infecties en ziekten. Koeienpoten kunnen te maken krijgen met drie ziektes: stink- poot (wanneer de hoef gaat schilferen), bevangenheid (wan neer door stofwisselingsstoornis de hoeven zacht en week wor den) en morteralo (een bacte rie-infectie tussen de hoeven). Met een dun krom mesje schraapt hij de hoeven schoon en gelijkmatig. De buitenste hoef van de klauw wordt afge- vlajct zodat de binnenste hoef in verhouding iets hoger is. Hier door voorkomt hij dat de druk op die buitenste hoef te groot wordt en daardoor de hoefgroei nog meer wordt gestimuleerd. Een koe staat namelijk op de Rob de potensnijder voert een pedicure uit. buitenste hoeven van haar ach terpoten. Daarbij heeft een koe de neiging de hele dag te schommelen op de achterpoten om het evenwicht te bewaren. Net als eelt, groeit een hoef ex tra onder druk. Te veel hoef be tekent echter dat het groeipunt in de knel komt te zitten en dat het beest kreupel wordt. De Groot zit al.achttien jaar in het vak. Na de middelbare land bouwschool deed hij ervaring op in Oenkerk. „Er is weinig animo voor pootsnijden, maar het is toch prachtig als je een kreupele koe weer op de been kunt helpen? Met dit werk kom je bovendien nog eens ergens, je zit niet vast op één plek." On danks dat hij vrijwel de enige specialist is in het gebied van Alphen tot aan Stompwijk en Overschie, kan hij er toch niet van rondkomen. „Dat wil ik ook niet, het is zwaar werk. De helft van mijn inkomen komt uit het potensnijden, voor de andere helft ben ik in loondienst als be- drijfsverzorger. Zestig boeren uit de streek hebben twee hulp- boeren in dienst die inspringen als een boer bijvoorbeeld ziek is. Daarvan ben ik er een." „Ik werk zo zestig a' zeventig uur per week. Er is daardoor soms wel wat wrijving thuis. Mijn vrouw is eigenlijk een soort secretaresse. Ze coördi neert de pedicure- en bedrijfs- verzorgingopdrachten. Mijn oudste zoon van twaalf komt vaak met me mee. Ik probeer hem echter niet aan te moedi gen ook in dit vak te gaan. De toekomst voor boeren en alles wat daaromheen hoort in het Groene Hart is te onzeker vind ik." Kennissen kijken wel eens raar aan tegen De Groot. „Stadse mensen beginnen al snel te snuiven. Maar ik kan me wel tachtig keer wassen, die lucht trekt niet meer weg." Met de poot in de ene hand en het mesje in de andere wordt hij vaak getroffen door stromen mest. Hij kijkt er niet meer van op. „Ik zit geregeld helemaal onder de stront." Als potensnijder komt hij vaak in aanraking met boeren die het beter weten. „Ik heb al zoveel discussies gehoord. Geregeld kom ik zo'n oude boer tegen die waar ze zich zorgen over ma ken." De wens van B en W om het rapport alleen maar te betrek ken bij een eigen onderzoek, komt bij de voorzitter vreemd over. De stichting onderzocht de komst van een boerderij met de inschatting dat die nodig en gewenst was. ,Als de bouw af hankelijk wordt van de inventa risatie van de welzijnsvoorzie ningen, hadden wij dat rapport helemaal niet hoven schrijven", aldus Breek. Als de stichting in de finan ciële zorgen zou raken, dan kunnen de problemen heel groot worden, erkent Breek. Met het eigen vermogen van de stichting kan zij een tekort van 25.000 gulden een keer opvan gen. De bezuiniging op de sub sidie (50.000 gulden in drie jaar) dwingt de SAK om alternatieve inkomsten te verzinnen. „Maar de kip met de gouden eieren hebben we niet rondlo pen. We denken er niet aan om entree te gaan heffen. We zijn nu bezig met donateurs." Rechter corrigeert Zorg en Zekerheid alphen/leiden ad heesbeen Het intrekken van de nieuwe vergoedingsregeling voor op tiekproducten heeft bij verze kerden van Zorg Zekerheid tot verwarring en onbegrip ge leid. Ruim driehonderd men sen, onder wie veel ouderen, re ageerden de afgelopen dagen op de persoonlijke brief die de zorgverzekeraar vorige week aan alle 430.000 verzekerden heeft verstuurd. Daarin wordt gemeld dat de regeling op last van de rechter met onmiddellij ke ingang is geschorst 'omdat er sprake zou zijn van oneerlijke concurrentie'. De Nederlandse Mededingingswet Auroriteit (NMA) heeft zich inmiddels ge bogen over de vraag of het ver goedingssysteem conform de nieuwe 'Medededingingswet' is die op 1 april van dit jaar van kracht is geworden. De vragen die bij de zorgorga nisatie binnenkwamen hadden volgens woordvoerder Henk Rietveld vooral betrekking op de weinig toegankelijke tekst van de brief. „De strekking kwam niet echt over", geeft Rietveld toe. „Verder wilden veel bellers weten wat de gevolgen zijn van het vervallen van de regeling. We hebben de mensen kunnen geruststellen, want de conse quenties blijven tot een mini mum beperkt. Onze klanten kunnen terugvallen op de be staande regeling en daarbijbe horende vergoeding uit de aan vullende verzekering. Eind november sloot Zorg Zekerheid een overeenkomst met de Nederlandse Unie van Optiekbedrijven (NUVO) om de concurrentie met 'prijsbrekers' als Hans Anders en Pearl het hoofd te bieden. De nieuwe re geling bood de klanten van Zorg Zekerheid de mogelijkheid brillen tegen vaste lage prijzen en contactlenzen met korting aan te schaffen bij 75 van de 120 leden van de in Haarlem gevestigde NUVO. Een van de 45 ondernemin gen die weigerde de overeen komst van de branche-organi satie met de zorgverzekeraar te ondertekenen was Theo de Graaf Brillen en Contactlenzen BV in Capelle aan den IJssel. Het concern zag niets in de nieuwe regeling, omdat de aan biedingen van Zorg en Zeker heid de prijzen van De Graaf overstegen. „Het had dus wei nig zin om mee te doen", aldus adjunct-directeur Eric Pijnen burg. „Temeer daar we in het dekkingsgebied van Zorg Ze kerheid (regio Haarlem, Leiden- red) slechts één vestiging heb ben." Het bedrijf berustte in de si tuatie totdat de directie de om zet van de vestiging in Alphen fors zag dalen. „De verwijzing van Zorg Zekerheid naar an dere optiekbedrijven in het ge bied", aldus Pijnenburg, „bleek voldoende om klanten bij ons weg te jagen." De Graaf ging daarop in de aanval met een 'stevige' adver tentiecampagne, waarin werd gemeld dat de zorgverzekeraar 'niks te bieden had' en dat 'de verzekerden werden benadeeld omdat de vergoedingsregeling ver boven de gangbare prijs van De Graaf lag.' Die slogans waren tegen het zere been van Zorg Zekerheid. De organisatie stapte naar de rechter en kreeg het ge lijk aan haar zijde. Er volgde een rectificatie. Maar de tegenzet kwam onmid dellijk. De Graaf stapte naar de arrondissementsrechtbank in Rotterdam en eiste dat de ver goedingsregeling werd stopge zet wegens oneerlijke concur rentie. De rechter gaf het op- tiekbedrijf eind maart het voor deel van de twijfel en schorste de regeling met onmiddellijke ingang en tot nader order. De NMA besluit binnen vier maan den of Zorg en Zekerheid de re geling mag voort zetten of niet. foto henk bouwman niets anders te melden heeft dan 'vroeger deden we dat an ders', met andere woorden, 'ik vind het maar niks zoals jij het doet'. Dan denk ik, als jij het dan zo goed kan, ga dan zelf aan die poten schaven." Een pedicure kan voor een koe het verschil tussen leven en dood betekenen. Want niet winstgevende kreupele koeien worden zonder pardon afge maakt. Het grootste deel van het werk van De Groot bestaat dan ook uit voorkomen en bij houden. „Maar te veel boeren zien dé pedicure nog als een overbodige luxe", besluit De Groot. „Tot het te laat is." weipoort/wilsveen ivo pommerel den haag/alphen persbureau cerberus De Haagse politierechter S. Donker vindt dat de Alphense politie zich 'keurig' heeft ge dragen tijdens het optreden na afloop van de oefenwedstrijd ARC-Ajax op 12 juli '97. Don ker reageerde daarmee op het pleidooi van advocaat F. Leeman die een 26-jarige inwoner van Kamerik bijstond. Hij wordt verdacht van het be ledigen, duwen en met de dood bedreigen van agenten die op de bewuste dag pro beerden een 37-jarige Alphe- naar te arresteren. Leeman verwees gisteren naar een brief waaruit zou blij ken dat de politie zelf achteraf ook niet zo tevreden was met de gang van zaken op 12 juli. De advocaat gaf tegelijkertijd aan dat dit gegeven zijn cliënt allerminst vrijpleit. Volgens Leeman heeft deze zich schul dig gemaakt aan het beledigen van agenten en heeft hij wel licht ook getracht de arrestatie van een 37-jarige Alphenaar te verhinderen. Van agenten be dreigen met de dood, zoals de tenlastelegging vermeldt, is geen sprake naar de mening van Leeman. Volgens hem wordt ten onrechte de indruk gewekt dat zijn cliënt een rel schopper is. Toch is dat precies de in druk die officier van justitie mevrouw C. de Groot heeft van de verdachte. Zij baseert zich niet alleen op de gebeur tenissen bij ARC maar ook op incidenten die daarvoor plaatshadden. De 26-jarige heeft al eens een werkstraf, een deels voorwaardelijke cel straf en een stadionverbod ge kregen voor zijn aandeel in supportersrellen. Tijdens de schermutselingen in de kanti ne van ARC bevond de ver dachte zich nog in de proeftijd van de voorwaardelijke straf. De Groot eiste dat die voor waardelijke straf van drie we ken alsnog ten uitvoer wordt gelegd. Voor het beledigen, duwen en met de dood be dreigen van de agenten eiste zij daarnaast nog eens 4 we ken celstraf. Rechter Donker vonniste conform die eis maar zag aan leiding om de in totaal 7 we ken celstraf om te zetten in 110 uur dienstverlening. Ruim een maand geleden veroor deelde dezelfde rechter een 27-jarige en een 37-jarige Al phenaar tot tien weken cel straf, waarvan vier voorwaar delijk, voor hun rol in de vechtpartij, De politie hield de 37-jarige aan nadat hij een kantinemedewerker had gesla gen. Een aantal omstanders, onder wie de 27-jarige Alphe naar en de 26-jarige inwoner van Kamerik, trachtten de ar restatie te verhinderen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19