Vraag naar opvang stijgt 'explosief ■Hl Een boek dat begon als een wandeling Leiden Regio Chinese gong en fanfareklanken Onderscheiding Hogenel Voorwaardelijke celsti na mishandeling meisj Gevangenisstraf geëist tegen Warmonder voor dealen XTC-pillen en harddrugs Onderzoek treinongeluk Warmond levert niets op Hoveniersbedrijf in de knel door A4 en HSL DONDERDAG 16 APRIL 1998 CHEF ERNASTRAATSMA, 071 -5356437,PLV -CHEF JUDY NIHOF, 01 Bijeenkomst Leefbaar Oegstgeest oegstgeestLeefbaar Oegstgeest houdt donderdag 23 april een openbare vergadering in de Roode Leeuw in Oegstgeest. Het vertrek van de oude fractie en de komst van de nieuwe raads fractie staat tijdens de bijeenkomst centraal. De vergadering be gint om 21.00 uur. Forse schade na inbraak slagerij oegstgeest Bij een slagerij aan de Schoolstraat in Voorschoten is forse schade aangericht door inbrekers. De eigenaar, die giste ren aangifte deed van de inbraak, schat dat er voor 15 tot 20 mil le aan spullen is ontvreemd. In de nacht van dinsdag op woens dag verdwenen uit de winkel twee snijmachines, een weeg schaal, een krat met twaalf achterhammen, een beenhamklem en wisselgeld. Geld en sieraden ontvreemd oegstgeest Geld en sieraden zijn gestolen bij een inbraak in een woning aan de Oegstgeestse Regentesselaan. De inbrekers kwa men gistermiddag binnen door een bovenraampje open te bre ken. Voorschoten in het nauw door 'babyboom De vraag naar de opvang van peuters tot vier jaar is de af gelopen vijf maanden 'explosief gestegen' in Voorscho ten. Dat meldt de Centrale Stichting Kinderopvang Voor schoten (CSKV). Nog geen half jaar geleden hebben CS- KV en gemeente een en ander in kaart gebracht. „Precie ze cijfers heb ik niet, maar nu is de vraag alweer verder gestegen", zegt W. Atsma van de CSKV. leiderdor Vanuit Alkmaar, Heiloo en Aalsmeer waren ze gekomen, ceremonie. De broodjes haring gingen gretig naar binnen, evenals de werknemers van Ranzijn Dier Tuin. Zes bussen vol. En dat alle- bier, wijn en jus d'orange, terwijl de kas zich vulde met de fanfa- maal om aanwezig te zijn bij twee slagen op een oude Chinese gong. reklanken van de complete drumfanfare Tamarco. In zeven weken tijd Eén slag om het nieuwe tuincentrum/dierenwinkel van Ranzijn aan de hebben Jan Ranzijn en zijn mannen het tuincentrum Bloemendaal Hoogmadeseweg te openen, één om afscheid te nemen van de vorige omgetoverd in tuincentrum Ranzijn. eigenaar, Willem Bloemendaal. Hoewel, alleen voor de twee gongsla gen? Dat viel mee. Want Ranzijn had niet beknibbeld op de opening- foto loek zuijderduin Schoonmaakactie zandbakkt NltU jfof Alle zandbakken in Leidschendam worden vandaag enij pee schoongemaakt. De schoonmaakactie bij openbare basissi akt' en op speelplaatsen is nodig om de bakken gebruiksklaar] ewë: ken. Het vervuilde zand wordt gezeefd en 'losgewoeld'. Do öeV' zeven worden de zandbakken ontdaan van sigarettenpf ouv glas, stenen en uitwerpselen van honden en katten. Door het loswoelen van het zand wordt een 'muffe baklucht' voorkomen. Bovendien zorgt een goede belui voor afbraak van biologische verontreiniging. Uit onder? gebleken dat zand in de zandbak na het zeven voldoet j hygiënische eisen. Het vervangen van zand wordt do ^[rt schoonmaakactie grotendeels overbodig. !o( Cyrano de Bergerac, „ff tair en een dichter. Maar ord iemand die in zijn afsci usv; terview een lange ne. ,asc| naar zijn partij", herinni m nog eenmaal aan de wij de afgelopen tijd is tussen Hogenelst en zijn De meningsverschillen CDA-fractie gingen ovt kiezen strategie om di woudse Grote Polder houden. Voormalig mede-wei T. Ringersma, van Pro Zoeterwoude, zette Hi tot groot vermaak bij de zigen neer als de politiei Rob H. „Hij is verslaafd litiek en hij moet nu ged afkicken." De Leidse Pvj houder T. van Rij booi nelst in zijn toespraak grap de coffeeshops in i stad Leiden aan om de ken in goede banen tele zoeterwoude dimitri walbeek De Zoeterwoudse CDA-wethou der R. Hogenelst is gisteravond bij zijn afscheid onderscheidén als lid in de orde van Oranje Nassau. Hogenelst zat vieren twintig jaar in de Zoeterwoudse gemeenteraad, waarvan de laatste acht jaar als wethouder en kreeg daarom een welhaast koninklijke afscheidsreceptie aangeboden. Bijna het voltallige Leidse college van B en W, de Leiderdorpse burgemeester M. Zonnevylle, diverse CDA-hoog- waardigheidsbekleders uit de regio en rond de honderd Zoe- terwoudenaren namen afscheid van de 'Baron van Zoeterwou de' zoals burgemeester A. Koop manschap hem doopte. Hogenelsts fractievoorzitter in de afgelopen vier jaar, P. van Son, vergeleek zijn voorman met de historische Fransman nwo voorschoten dimtri walbeek Om die nieuwe 'babyboom' on der te brengen begint de CSKV vanaf 15 mei een nieuwe groep van twaalf kinderen in kinder dagverblijf de Sterrenboom aan de Papelaan. In Voorschoten moeten ouders die een zogehe ten 'bedrijfsplaats' willen aan vragen hun aanmelding al een jaar vantevoren indienen. Voor de gesubsidieerde plaatsen gel den nog langere wachttijden. Toename Het CSKV signaliseert ook een toename in de vraag naar bui tenschoolse opvang. Deze roep komt vooral uit de wijk Ade- geest en het centrum. CSKV heeft daarom een subsidiever zoek ingediend bij de gemeente om meer kinderen op school te kunnen houden na afloop van de lessen. Het rijk heeft al aan gegeven subsidie te willen ver strekken vanwege de Stimule ringsmaatregel BSO. CSKV wil met dat geld een nieuwe groep naschoolse op vang beginnen voor kinderen uit de hogere klassen van de ba sisscholen. „En we proberen de opvang van brugpiepers mee te nemen", zegt Atsma. Een plek voor die buitenschoolse opvang is nog niet gevonden. CSKV hoopt een ruimte daarvoor na de zomervakantie in gebruik te nemen. Plek Het voormalige Vlietland Colle ge aan de Van Beethovenlaan lijkt de meest logische plek voor het inrichten van een extra op vangruimte. Het pand is on langs aangekocht door de ge meente. De gemeenteraad wil er een basisschool en buiten schoolse opvang huisvesten. warmond/den haag heino van benthum Tegen een 30-jarige man uit Warmond is gisteren voor de Haagse rechtbank veertien maanden cel geëist, wegens het bezit en dealen van XTC-pillen en andere hard drugs. De man werd op 3 januari van dit jaar door de politie in zijn auto aangehou den, omdat hij reed onder invloed van co caïne en XTC. Hij verklaarde tijdens zijn aanhouding 'zo stoned als een garnaal' te zijn geweest. Omdat de 30-jarige geen rijbe wijs kon tonen, werd zijn auto in beslag ge- noemen. De politie trof in de auto een tas met onder meer 700 XTC-pillen aan. Toen de politie de verdachte de volgende ochtend van zijn bed lichtte, werden nog meer hoeveelheden XTC, cocaïne en amfe tamine boven water gehaald. Daarnaast werden verpakkings- en bewerkingsmateri alen gevonden, die erop zouden duiden dat de man handelde in verdovende middelen. Zijn vriendin verklaarde tegen de politie het vermoeden te hebben dat haar vriend drugszaakjes deed. Zij had dat onder meer opgevangen uit telefoongesprekken. Volgens de officier van justitie E. Visser was het overduidelijk dat de 30-jarige han delde in harddrugs. „Zevenhonderd pillen is echt een grote hoeveelheid, het is een handelshoeveelheid, een groothandelshoe- veelheid." De man ontkende dat de pillen van hem waren. Ze zouden zijn achtergela ten door bekenden, die hij eerder in de nacht een lift had gegeven. Een 'eigenaar dig' verhaal, vond de aanklager. Dezelfde middelen werden immers bij de man thuis aangetroffen. Eerdere aanvaringen met jus titie, waaronder een veroordeling voor het bezit van 110 pillen, maakten het verhaal van de verdachte niet geloofwaardiger. „U bent eigenlijk wel zo'n beetje een vaste klant van politie en justitie", merkte rechter F. Quadekker op. De man verklaarde hierop het spoor bijster te zijn geweest door per soonlijke omstandigheden. „Ik heb de laatste twee jaar geleefd op' cocaïne en XTC." Advocaat L. de Leon vond dat het bewijs voor het bezit van de pillen op onrechtma tige wijze was verkregen. De politie zou te snel hebben 'geneusd' in de auto. Hij achtte de eis van 21 maanden gevangenisstraf, waarvan zeven voorwaardelijk, te zwaar en pleitte voor een 'overzichtelijke straf De rechtbank doet uitspraak op 29 april. persbureau cerberus Een 46-jarige man uit Leider dorp is gisteren door de Haagse politierechter L. van Zaltbom- mel veroordeeld tot vier maan den voorwaardelijke gevange nisstraf wegens poging tot zwa re mishandeling van een 12-ja- rig meisje. De Leiderdorper fietste op 22 oktober vanaf zijn werk langs het zwembad in Oegstgeest toen hij vijf meisjes tegenkwam die naast elkaar re den. Het kwam tot een botsing. De meisjes zagen daarop tot hun verbazing dat de Leider dorper eerst rondrende als een kip zonder kop. De man bleek zijn ribben echter behoorlijk bezeerd te hebben en werd daarop zo kwaad dat hij een van de meis jes op zeer gewelddadige wijze in elkaar sloeg. Haar hoofd raakte daarbij keer op keer de Wil van Gessel schrijft Leiderdorpse geschiedenis 'Langs de zomen van het doip' leiderdorp judy nihof Een boekwerkje van een pagina of tien moest het worden. Meer had Wil van Gessel niet nodig voor zijn wandelroute langs de wateren die Leiderdorp begren zen. Dacht hij. Maar voor hem op tafel ligt een lijvige map. „Het groeide en groeide maar. Wat begon als een wandeling, is uitgedijd tot een geschiedenis", zegt de Spar-winkelier uit de Hoofdstraat. Eind mei ver schijnt zijn boek 'Langs de zo men van het dorp'. Wie de bundel leest, wandelt de geschiedenis in van een dorp, dat wemelde van de be drijvigheid langs de Does, de Dwarswatering, de Zijl en de Rijn. Van Gessel brengt het ver leden weer tot leven aan de hand van tientallen anekdotes en tekeningen. Het is volgens de winkelier niet eens nodig om de twaalf kilometer lange route zelf te lopen. „Je kunt hem ook in gedachten lopen. Als je het boek leest, zie je alles voor je." Van het weidse landschap, de talloze fabriekjes, scheepswer ven en andere markante gebou wen die in het boek voorkomen, is nog maar weinig over. Van Gessel betreurt dat. „Ik heb een drang om alles te beschermen wat er nu nog over is. Zonder onderwijzend te willen overko men, hoop ik de mensen wat meer cultuurbesef bij te bren gen. Maar ik heb geen politieke bedoelingen. Het moet vooral een prettige wandeling zijn, waarbij iets blijft hangen." De 75 zwart-wit tekeningen in het boek maakte de Leiderdor per, die in zijn vrije tijd veel te kent en schildert, zelf op basis van oude foto's en prenten. De teksten zijn voornamelijk van anderen. De afgelopen maan den ging de winkelier steevast op zijn vrije middag op zoek naar mensen die hem wat kon den vertellen over de meest bij zondere punten op de wandel route. Dat leverde meer dan De daders die in februari een ijzeren aambeeld op het spoor bij Warmond hebben gezet, lopen nog steeds vrij rond. De tips die onlangs bij de politie binnenkwamen naar aanlei ding van het tv-programma 'Opsporing Verzocht' hebben niets opgeleverd. „Het natrek ken van de tips heeft enorm veel uren gekost. Er zijn diver se verklaringen ingediend bij de politie. Die bleken toch niet relevant", aldus een politie woordvoerder. Niemand raakte gewond na de botsing van de trein op het aambeeld van 33 kilo. De in tercity raakte wel voor duizen den guldens beschadigd. Justitie hecht veel belang aan de zaak en looft 20.000 gulden uit om de daders te achterhalen, maar dat geld zit nog in de knip. „De sporen lo pen nu zo'n beetje op hun eind. We slaan nog de laatste niet-bewandelde wegen in, maar als we over twee weken niets weten, moeten we con cluderen dat we op een dood spoor zitten." stenen van het fietspad, haalden getuigen. De verdachte verte!$nthi hoe hij in de jaren slachtoffer was van een motorongeval in Zweden hij daar 'alleen' door hel! pen weer bovenop via men. Direct na de de Leiderdorper panisd gedachte dat hij moge! meer zou kunnen hardloj aar. Verdachtes advocaat, i lij to, stelde de rechter een psychiatrische rappe ten opstellen, omdat zij! mogelijk ontoerekening? chts was ten tijde van het n de De rechter wees dat vooifders Officier van justitie had veertig uur dienstve en een maand voorwaaftwi celstraf geëist. RechterV bommel meende er doen een langere, maai voorwaardelijke celstrai leggen. Dat zou de kans haling verkleinen. De verdachte zei dat! 'spijtbrief had gestuurdi slachtoffer. Wil van Gessel maakt een tekening van de voormalige meelfabriek De Zijlstroom, die in 1916 werd gebouwd. wL 'mfw dertig verhalen op. „Al die ver schillende invalshoeken: dat maakt het boek aantrekkelijk om te lezen", vindt Van Gessel, die weinig moeite had om de juiste personen te vinden. „Door de winkel ken ik veel mensen. Bovendien ben ik hier geboren en nooit weggeweest, dus ik weet veel van vroeger." Tijdens zijn 'veldwerk' zag Van Gessel mensen terug bij wie hij veertig jaar geleden als kind de boodschappen bezorg de, ontmoette hij een medewer ker van passagiersschip De Vol harding en kwam hij in contact met de dochter van een vroege re 'tolgaarder'. De vrouw - in middels in de tachtig - kon zich de drukte vrijdags bij het tolhek nabij de Spanjaardsbrug nog goed herinneren. Dan was het veemarkt. Ze wist de toltarieven nog: 'Eén cent voor een hoorn beest, een paard of ezel 2,S cent'. Mensen stonden gelijk aan kalveren, schapen, en var kens. Voor hen gold een tarief van een halve cent. Voordorp Het meest onder de indruk is Van Gessel van het relaas van de man die zijn jeugd door bracht in kindertehuis Voor dorp, dat in 1965 werd gesloopt. „Achter de muren van dat pand speelde zich een hoop narig heid af." De vroegere bewoner, die anoniem blijft, schrijft in Van Gessels bundel onder meer: 'Volwassenen waren daar eigen lijk je vijanden. Die slaan je al tijd, wist je als kind'. En: 'Men schiep er louter genoegen in om kinderen af te ranselen'. Veel plezier beleefde Van Gessel aan het verhaal van de huidige bewoners van de Acht- hovense molen, een van de wei nige historische bouwwerken langs de route dat nog wel over eind staat. Voor hun relaas ruimde Van Gessel twee pagi na's in. „Ze beschrijven hoe het is om in het Groene Hart te wo- foto mark lamers nen, en dat doen ze zo leuk. Je leest bijvoorbeeld hoe ze een haasje met een flesje groot brachten en een wilde eend tam kregen." 'Langs de zomen van het dorp' wordt uitgegeven door het Comité Doesbrug, een groep bewoners van de wijk Does kwartier. „We zijn zes enthou siastelingen zonder een cent in de knip. Maar we hoeven er niks aan te verdienen", zegt Van Gessel. Enkele jaren geleden gaf het comité een boek uit over het Doeskwartier. Dat boek vloog de deur uit. ,,Als we nu weer quitte spelen, dan zijn we dik tevreden." leiderdorp judy nihof Waar moet het Leiderdorpse hoveniersbedrijf Rasser en Van Wijck naartoe? Die vraag houdt de eigenaren Piet Rasser en Jo- han van Wijck al enkele maan den bezig. Hun bedrijf moet weg van de Persant Snoepweg, vanwege een oprit van rijksweg A4. Verhuizen naar de Bospol der, waar ze een lap grond be zitten, is ook al uitgesloten. Want daar gaat de HSL dwars doorheen. „Ons toekomstplaat je wordt onderuit gehaald", zegt Rasser. Dat er een streep door hun plannen is gehaald, is voor Ras ser en Van Wijck op zijn zachtst gezegd frustrerend. Maar ook hoveniersbedrijf Van Ginkel is gedupeerd door de komst van de HSL. Dit bedrijf huurt een deel van Rassers grond in de Bospolder. Om de aandacht te vestigen op de problemen, be sloten de hoveniers een protest bord neer te zetten in de Bos polder. Rasser: „Je zou het een noodkreet kunnen noemen. Ik hoop dat er wat mensen wakker worden." Rasser en van Wijck kochten het stuk grond in de Bospolder ongeveer vijf jaar geleden om de toekomst van het bedrijf dat nu nog aan de Persant Snoep weg zit, zeker te stellen. Ze wil den af van de voortdurende dreiging van de verbreding van de A4 daar. „We dachten een lot uit de loterij te hebben met de aankoop in de Bospolder", zegt Rasser. Maar de HSL stuurde de plannen in de war. Een zoek tocht naar een andere locatie, heeft nog niks opgeleverd. Wel hebben Rasser en Van Wijck een oogje laten vallen op het 'populierenbos' langs de N446 in de Rode Polder. „Maar verder is er in de omgeving geen meter grond meer beschikbaar. De ge meente denkt met ons mee, maar staat ook met de rug tegen de muur. En van de HSL-men- sen horen we niks over een ver vangende locatie. Het interesseert Rasser niet dat hij 'HSL-geld' krijgt voor zijn bezit. „Het gaat mij om grond, in de buurt van Leider dorp. Wij zijn een Leiderdorps bedrijf. Onze klanten zitten hier. Ik ga niet in Boskoop zit ten." De hovenier wil niemand de schuld geven van zijn pro bleem. „De dingen zijn gewoon gelopen zoals ze zijn gelopen. Het bord is ook niet neergezet om iemand mee om de oren te slaan. We zijn ook niet zielig of zo, het is alleen heel vervelend." 'ol Ook mooi zonder Ij mt Geen televisie bevat zo exclusive techniek als BeoVision MX 7000 vó" Bang Olufsen. Dat zie: dat hoort u zodra u 'mejer Maar daarvoor al hebt u« ran^ stateerd dat er die u mooi vindt als hij ner 3 jaar garantie KATWIJK Electro World Peursum b.v, Voorstraat 31 b-33. LEIDEN Van Cleef Bang Olufsen te' inee Botermarkt 25. Barning Muziek Totaal, Stationsweg 11-17. Swaak Beeld Geluid, Haarlemmerstraat 279. LISSE Johan van Stijn Bang 01$ :1e o: Kanaalstraat 32. NOORDWIJK Expert De Lange Bang OM bby Center, Molenstraat 49. OEGSTGEEST G.W. Roest b.v. Bang 01$ Lange Voort 11. RIJNSBURG G.W. Roest b.v., VOORSCHOTEN W. de Ru en Zn., Voorstra:! 'er z aan OOIT KIEST U VOOR M bbe 1 ju

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 18