ïoekoop: luizen op liegkamp Als hij iets wil dan pakt hij hef Leiden Regio Verdachte ontkent inbraken 'Verborgen' natuur WANDEL 'Oudere dames Heest dankbare groep om te kleden' taliaans tafelen bij Pino: 'Lekker langzaam en veel eten' ini 180 oldtimers in 'Bollenrit 1998' dvvuk Ruim 180 oldtimers leggen komende zondag de IseBollenrit af. De klassieke auto's starten om 10.00 uur fhotel restaurant De Witte Raaf in Noordwijk om een tocht aken door de Bollenstreek. De rit finisht op de Koningin Ast- lulevard in Noordwijk. Naast de verzameling oldtimers is dit jaar de Opel Kadet GSI Club Holland prominent aanwe- nde rit. Verder worden tweehonderd GSI's van de club ten- gesteld op de Astridboulevard. andeling rond Valkenburgse meer ürurg Rond het Valkenburgse meer is zaterdag een na- vandeling. De wandeling begint om 14.00 uur en is georga- erd door de Natuur en Milieu Educatie werkgroep in Valken- r Het beginpunt is het parkeerterrein bij de Kwantumhallen, iame is gratis. ien training Hockeyclub Voorhout hhout Mixed Hockeyclub Voorhout houdt zaterdag een ^training' van 10.30 tot 12.00 uur. In het kader van het 100- bestaan van de Koninklijke Nederlandse Hockeybond ont- rtde club leden en belangstellenden die willen kennismaken de club en de sport. •f burgemeester aan Tweede Kamer jmeester C. Goekoop heeft per brief een klemmend >p gedaan op de leden van de Tweede Kamer om foningtekort in de Leidse regio niet verder te laten pen. Hij verzoekt hen zich niet neer te leggen bij het netsstandpunt marine-vliegkamp Valkenburg open mden. :onsuo ede ii] aanpi n om, ng daarvan is juist wense- Dorali ^woningbouw mogelijk te met(j in, schrijft de burgemees- ,),t ioekoop heeft de brief ver- namens de gemeentebe- van Leiden, Alkemade, jrdorp, Oegstgeest, Voor- en Zoeterwoude. ns de laatste prognoses in 2005 voor de hele pro een woningoverschot, de regio Leiden, dat met 3 ;nt nu al het grootste wo- ekort van Zuid-Holland echter niet het Dan loopt de vraag naar ngen naar verwachting zo achter bij het aanbod, dat mvonertal fors terugloopt. zijn.1 n vani iaarto; i deho ervan lal cor. „Nog schever wordt dit beeld na 2005", schrijft Goekoop. „Het kabinet stelt voor de Leidse re gio in elk geval tot 2010 volledig op slot te doen. Regio's waar-nu al een overschot dreigt, mogen echter doorbouwen. En onaan vaardbare situatie. „De meest wenselijke locatie om dit probleem op te lossen, vliegkamp Valkenburg, werd tot onze schrik donderdag jongstle den door het kabinet ook nog eens voor de periode na 2010 weinig kansrijk genoemd. Wij vinden dat u een dergelijke be handeling van de mensen in onze regio niet mag accepte ren." Zeker niet, betoogt Goe koop, omdat het kabinet het standpunt niet motiveert. IPERDAG 16 APRIL 1998 den haag/sassenheim/lisse persbureau cerberus Bij de ontruiming van een huurwoning met huurachter stand in Amsterdam op 17 no vember vorig jaar trof de politie een grote hoeveelheid spullen aan, naar later bleek afkomstig van enkele tientallen woningin braken in voornamelijk Sassen- heim en Lisse. De onderhuur der, een illegaal (50) uit het voormalig Joegoslavië, werd ge arresteerd. Hij stond gisteren voor de Haagse rechtbank te recht. De man ontkent alles. Rechtbankpresident mr. F. Quadekker nam met hem een schier oneindige lijst met gesto len spullen door. De methode die toegepast was door de in breker was steevast dezelfde ge weest. Met een klein boortje werd het cilinderslot van veelal de woningachterdeur uitge boord en verwijderd. Waarde papieren, fototoestellen, gou den sieraden, portemonnees, paspoorten, telefoons, kortom alle draagbare dingen van enige waarde betekenis werden mee genomen. Bij de Joegoslaaf thuis trof de politie veel van die spullen weer aan. Ook lagen er in zijn huis tal van uitgeknipte krantenadver tenties van goudopkopers, han delaars in tweedehands came ra's, handelaars in tweedehands cd's enzovoorts. De enige ver klaring die de Joegoslaaf daar voor had, was dat al die artike len en spullen niet van hem wa ren, maar van een vriend, wiens naam hij niet wilde noemen. De Joegoslaaf is al twee keer Nederland uitgezet, maar keert telkens terug. Steeds weer wordt hij dan opgepakt wegens inbra ken, en veroordeeld. De laatste keer was dat in 1996 door de rechtbank in Amsterdam. „Maar ik ben steeds onschuldig veroordeeld", aldus de verdach te gisteren. Op verzoek van zijn raads vrouw mr. B. Kochheim-Bos- sink besloot de rechtbank nog twee getuigen te horen. Het gaat om een vriendin van de verdachte en zijn verhuurster. Zij zouden verdachtes verhaal over de 'andere man' geloof waardiger moeten maken. Een bovenbuurvrouw die gisteren als getuige werd gehoord kon dat niet. De zaak wordt over enige maanden voortgezet. Drieënhalf jaar cel geëist tegen Hagenaar- wegens inbraken, roof en geweld den haag/leiden persbureau cerberus Voor zeven diefstallen, berovingen en inbraken in Leiden is gisteren tegen een 19-jarige Hagenaar een celstraf van drie jaar en zes maanden geëist. Officier van justitie mr. E. Visser van de Haagse rechtbank achtte bewezen dat de man bij alle ten laste gelegde misdrijven be trokken is geweest. Zelf bekende hij tijdens de strafzaak slechts op 3 december vorig jaar in Lei den in eeii fietstunnel een jongen van zijn scooter te hebben beroofd. De ove rige beschuldigingen worden door hem ontkend. De straflijst, die gisteren werd bespro ken, is niet gering en bereikte in decem ber van het afgelopen jaar een diepte punt. Volgerïs Visser trad de 19-jarige vaak op met een groepje vrienden. Samen in timideerden zij het 'pispaaltje' uit de groep. Onder bedreiging betaalde deze met de van zijn vader weggenomen cre ditcard diverse aankopen zoals de aan schaf van dure trainingspakken. „Als je probeert weg te komen, schiet ik je kop eraf', zou de jongeman te horen heb ben gekregen. De Hagenaar ontkent de ze woorden te hebben gebezigd. Eveneens ontkent hij op oudejaarsdag deze jongen onder bedreiging van een mes op het Stationsplein in Leiden van zijn laatste geld te hebben beroofd. On danks de belastende verklaringen van aanwezige maten zegt de man niets te weten van een beroving. Hij zou slechts geld hebben terugggevraagd dat hij een maand tevoren aan het slachtoffer had geleend. De beroving van een scooter op 4 december vorig jaar op de Wasse- naarseweg wordt door de man toege schreven aan een van zijn maten. Een bezoek aan Pharming aan de Niels Bohrweg is 'een kijkje door een open staand raam' en van een inbraak in een huis aan het Suze Groenwegplein weet de Hagenaar niets. Ondanks verklaringen van de mede dader blijft de man elke betrokkenheid ontkennen bij een beroving van een vrouw in de Leidse Weddesteeg. De vrouw zegt dat zij op 2 december vorig jaar door twee donker getinte mannen werd aangesproken van wie een een to neelstukje opvoerde alsof hij zwaar ge wond was. De ander stelde de vrouw hiervoor verantwoordelijk. Toen de vrouw niet met geld over de brug wilde komen, kreeg zij een klap in het gezicht en werd zij beroofd van haar tas. Openbare aanklager Visser noemde deze straatroof op zich al een straf van achttien maanden waard. Het slachtof fer durft sinds de beroving niet meer in de Weddesteeg te komen. Hij typeerde de Hagenaar als een man, die overgaat tot geweld als hij niet meteen zijn zin krijgt. „Als hij iets wil dan pakt hij het", aldus de officier. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. 'Moordenaar' en 'Krokodil' te zien bij Valkenburgse meer Liefhebbers van modeltreinen kunnen komend weekeinde, 18 en 19 april, hun hart opha len in het Smalspoormuseum bij het Valkenburgse meer. Daar rijden dan exemplaren rond van het Zwitsers smal spoor, de Rhaetische Bahn als van het Nederlandse RTM. Glacier-expres, Berninabahn en de aloude krokodil zullen hun sporen trekken door het Zwitserse berglandschap. Maar ook de boerenexpres en de moordenaar van Rotterdam rijden er opnieuw. De modelbouwers laten in het museum zelfgebouwde land schappen zien. In het muse um zijn verder opnamen van oude en nieuwe smals- poortreinen uit binnen- en buitenland te zien. Bezoekers kunnen een ritje maken met de stoomtrein bij het meer. Het Nationaal Smalspoor museum is elke zaterdag en zondag tot en met 27 septem ber, en op Hemelvaartsdag en tweede pinksterdag geopend van 10.30 tot 17.30 uur. De stoomtrein vertrekt elk heel uur van 11.00 t/m 16.00 uur. Toch mozaïeken in Noordwijk Op de Koningin Wilhelmina- boulevard in Noordwijk wordt komend weekeinde toch een aantal mozaïeken gelegd. De mozaïekwedstrijd van de VW gaat vanwege de schaarste aan hyacinten niet door, maar er komt wel één groot mozaïiek van 30 bij 15 meter rond de vuurtoren. Dit bestaat uit zand, schelpen en bloemen. De Noordwijkse IJsclub heeft wél voldoende bloemen om elf mo zaïeken neer te leggen. De verschillende mozaïeken worden zaterdag neergelegd en blijven, afhankelijk van het weer, hoogstens tot en met het corso op zaterdag 25 april lig gen. leiden Deze steiger in de sloot langs de Morsweg is be doeld om mensen de kans te geven te genieten van de 'verborgen natuur'. Maar de wethouders Alexander Pechtold (milieu) en Jan Laurier (wijkbeheer) gebruikten hem gistermiddag om de verboren natuur op te vissen. Zij gooiden bij de officiële opening van de 'slootuitkijk' met kinderen uit de buurt een hengeltje uit. De steiger was een van de plannen die door buurtbe woners werden ingediend naar aanleiding van de prijs vraag 'Wordt milieu-actief in de wijk'. „Om de mensen nog meer te betrekken bij de prachtige natuur die zo dicht bij huis te vinden is", zo omschreven de bedenkers Pieter Grijpink en Kees van der Putten het doel van het plankier. Voor de uitvoering van het idee stelde de gemeente tienduizend gulden ter beschikking. FOTO HIELCO KUIPERS AaMDEl RUBRIEK VOOR ZAKELIJK NIEUWS TELEFOON 071-535 64 26, FAX 071-522 19 21 Berthine Perk runt modezaak We'Pé afwoei «n üültimoteus waarsenburg hele avond lang Italiaans tafelen zonder ook Teen stap over de grens te hoeven zetten. En Italiaans tafelen wordt in dit geval dan ook 11 tafelen bedoeld. Dus geen snelle hap, maar 'avondvullend programma. Sinds kort is dit fplijk aan de Leidse Haven. De bekende Leid- ifificstaurateur A. Puddo, beter bekend onder de Pino, biedt sinds kort de mogelijkheid om ,en de reguliere kaart om de originele Itali- keuken te proberen. In Porto Pino, toto Pino is de naam van zijn Italiaanse res tant aan de Haven. Eerder maakte hij furore Italiaanse kok met zijn zaak Tres Galli op de hoek Hooigracht/Hogewoerd. Maar omdat hij toen kleine kinderen had en er 's avonds ook voor hen wilde zijn, verkocht hij dit restaurant in 1989 om vervolgens een Italiaanse specialiteiten winkel aan de Hooigracht te beginnen. Hpt bloed kruipt echter waar het niet gaan kan. Dus open de deze Leidse Italiaan, die hier al sinds 1974 woont, in 1995 weer een nieuw restaurant. „Maar de winkel begon zoveel aandacht te vra gen dat ik vorige zomer besloot om Porfo Pino te verpachten." Een weinig succesvol project. Pachter Zara, die ook Italiaanse restaurants in Leiderdorp en Gouda heeft gehad, leidde het bedrijf. In plaats van goed eten, was bij hem Karaoke de pu bliekstrekker. Een formule die in Leiden niet aansloeg. En omdat ook leveranciers begonnen te zeuren, was voor Pino de maat vol. Hij zegde de huur op en nam zelf het roer weer in handen. Maar met een nieuwe formule. „Bijna alle kaarten in Italiaanse restaurants zijn hetzelfde, terwijl onze keuken zoveel meer te bieden heeft. Ik wil mijn klanten graag een echte Italiaanse avond bezorgen. In alle opzichten. Na tuurlijk kunnen ze gewoon van de kaart bestel len, snel wat eten en vervolgens naar de bio scoop vertrekken. Maar dat is typisch Hollands. Snel eten. Ik bied ze de mogelijkheid om hun keuze aan de creativiteit van de kok over te laten. Als ze bijvoorbeeld dertig gulden per persoon te besteden hebben, kunnen ze dat doorgeven en dan zorgt de kok dat ze echt Italiaans eten. Geen standaardhappen, maar dineren op z'n Italiaans. Ze krijgen dan veel kleine gerechten die ze zeker nergens anders in Nederland tegenkomen, ter wijl ze de hele avond zoet zijn. Lekker langzaam en veel eten. Een vertrouwelijke sfeer is bij mij het toverwoord", aldus Pino. „Ik bied ze geen avondje uit eten, maar een avondje uit." Klanten moeten dan ook niet vreemd opkijken als het personeel aan een naburige tafel even eens uitgebreid zit te dineren tussen het koken door. „Want zo gaat dat in Italië ook." Vanaf een tientje per persoon kan iedereen bij Porto Pino terecht. itigingva ie ondernemers die ove- louasist over het leven en praten. Dat komt niet rzo vaak voor. De 38-jarige se Berthine Perk valt dan extra op. Ze runt inmiddels in jaar de familiezaak Wé- amesmode aan 't Gangetje O eeft daar nog geen seconde van gehad. „Mijn vader na de oorlog uit het ver ste Rotterdam en is in 1948 nnen met een zaak in ma- cturen. Beddegoed, lingerie tera dus. Omdat daar op gegeven moment geen brood meer in te verdie- nel, is hij in 1973 op voor al: van mijn moeder over- jptnaar de damesmode. En jaar later kwam ik in beeld, familiebedrijf was gebo- aewel Berthine Perk abso- met geïnteresseerd was in |tie, ging zij in 1983 toch een proefperiode in de zaak werken. „En als alles goed gaat, sta ik hier over twintig jaar nog, want het is prachtig werk." Twintigers en dertigers weten haar zaak te vinden, maar voor al oudere dames. „Dat is in mijn ogen de meest dankbare groep om te kleden in onze be drijfstak. Eigenlijk zeggen ze: stel jij maai iets leuks voor, want jij hebt er verstand van. Jonge meiden zoeken daarente gen liever zelf, wat ik natuurlijk ook prima vind. Maar een klant, die je zelf volledig hebt geadvi seerd en aangekleed, tevreden zien vertrekken uit de winkel is echt een lekker gevoel." De mode-ondernemer wordt niet alleen geholpen door zes verkoopsters. Ze doet ook regel matig een beïoep op haar moe der. „Sinds mijn vader is overle den, wil ze graag wat vaker in de zaak zijn. En voor mij betekent dat een enorme steun. Ze heeft ondanks haar leeftijd nog steeds een eigentijdse blik op het hui dige modebeeld, en vindt het „Een klant die je zelf hebt gead- gekleed tevre een lekker ge heerlijk om af en toe nog eens een klant te helpen. We lijken qua zakelijkheid en interesses ook op elkaar. Ze loopt bijvoor beeld regelmatig in mijn jurken, terwijl ze bijna veertig jaar ou der is dan ik." Omdat sommige klanten Wé- Pé al tientallen jaren als ver trouwd adres in de agenda heb ben staan, is een persoonlijke noot zeer belangrijk. „Twee maal per jaar organiseren we een modeshow in de zaak voor degenen die in ons bestand staan. Voor die evenementen bestaat erg veel belangstelling. Op mijn vrije maandag stap ik altijd in de auto om mijn min der mobiele klanten aan huis van een nieuwe garderobe te voorzien. Daardoor ontwikkelt zich toch een speciale band, want het is natuurlijk niet zo dat ik een paar jurken neergooi en weer vertrek. Vaak zit ik daar uren over allerlei lief en leed te praten." De winkel van Berthine Perk zit al vijftig jaar op hetzelfde punt. Er is in die tijd vrijwel niets veranderd. „Leiden is echt een prima stad, maar wordt te vaak negatief afgeschilderd. Als geboren Leidse ben ik tevreden met de gang van zaken. Alleen gaat de buurt wat achteruit, doordat enkele ondernemers hun uitstraling niet een beetje willen aanpassen. Mede daar om ben ik ook toegetreden tot het MKB (organisatie voor het midden- en kleinbedrijf, red.) Leiden. Op die wijze sta je bij voorbeeld sterker tegenover ge meentelijke instanties en het nieuwe gemeentebestuur. „Want kritiek leveren is één, maar er ook wat aan proberen te doen is voor een velen een te grote moeite." VOORSCHOTEN Leidseweg 518, Tel. 071-5322203 55=intratuin

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17