'Politiek moet de rijken aanpakken' (1 1 Kerk Samenleving JJ ;iai iiei u t de Leidsch Dagblad mi DONDERDAG 16 APRIL 1998 REDACTIE DICK VAN DER PLAj Dr. Jan J. Boersema. foto pr Sabbat en 24-uurseconomie leiden Het kerkelijk protest tegen de 24-uurs eco nomie staat komende zondag (19 april) centraal tijdens de Open Deurdienst in de Leidse Hooglandse kerk. Als gastspre ker is uitgenodigd dr. Jan J. Boersema, die onlangs promo veerde op de bijbelse regelge ving. Hij is als bioloog en pro ject-directeur werkzaam bij het ministerie van VROM en als docent milieufilosofie ver bonden aan de Rijksuniversi teit Leiden. Boersema promo veerde vorig jaar op het proef schrift 'Thora en Stoa over mens en natuur, een bijdrage aan het milieudebat over duurzaamheid en kwaliteit'. Dominee A. Alblas van de Leidse Binnenstadsgemeente verzorgt tijdens deze Open Deurdienst de liturgie. Hummes volgt kardinaal Arns op sao paulo De franciscaan Claudio Hummes (63), aartsbisschop van Fortaleza, is benoemd tot opvolger van kardinaal Paulo Eva- risto Arns, de progressieve aartsbisschop van Sao Paulo. Dit heeft de nuntiatuur in Brazilië bekendgemaakt. Arns had in sep tember 1996 wegens het bereiken van de 75-jarige leeftijd zijn ontslag bij paus Johannes Paulus II ingediend. Hummes was ja renlang hulpbisschop van Santo André in het Zuiden van het land, voordat hij aartsbisschop van Fortaleza in het Noord-Oos ten werd. Hij staat bekend als een progressieve bisschop, die in Sao Paulo goed ontvangen zal worden, aldus Brazilië-kenner drs. F. Mooren, de Nederlandse secretaris van Dom Helder Ca- mara, de oud-aartsbisschop van Olinda en Recife. Arns, die kort geleden nog kroonprins Willem-Alexander ontving, geldt als het boegbeeld van de progressieve vleugel van de Braziliaanse RK Kerk. Kathedraal koor in Evensong leiden Het koor 'Choralen van de Grote of OLV Kerk in Breda' is komende zondagavond (19 april) te beluisteren tijdens de twee de Evensong van dit seizoen, in de Leidse Hooglandse kerk. Het gezelschap vervangt het eerder aangekondigde 'Malcolm Sar gent Festival Choir', dat verhinderd is. Het koor in Breda wordt gevormd door jongens- en mannenstemmen, geselecteerd uit het sacramentskoor van de Grote of OLV Kerk in Breda. Het re pertoire omspant vele eeuwen kerkmuziek. Naast de koorzang zijn er zondag liederen voor de samenzang, korte bijbellezingen en een overweging, waarin (ook) gedichten van de Libanese dichter Kahlil Gibran worden verwerkt. Voorganger is ds. A. Al blas, die voor deze bijeenkomst koos voor het thema 'Verrast door de schaduw van zijn nabijheid...'. De toegang voor de Evensong, die begint om 19.00 uur, is gratis. Het koor 'Choralen van de Grote of OLV Kerk in Breda'. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Nijkerk: A.D. Goijert te Bunschoten (toez.); te Ede (wijk 2): L.W. Smelt te Wezep. Aangenomen: naar Stellendam: W.L. Smelt te Kockengen. Bedankt: voor Voorburg: R.P. van Rooijen te Valburg-Homoet. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Gouda: Joh. A. Schelling te Zevenbergen, als missionair predikant voor het op bouwwerk te Benin; te Zoeter- meer: T. Dijkema te 's-Hertogen- bosch, die dit beroep heeft aan genomen. Aangenomen: naar Broek op Lan- gedijk. F.G. aan het Rot, kandi daat te Kampen. Bedankt: voor Hasselt (O) en voor Bunschoten-Oost: S.W. de Boer te Leek. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Vlaardingen: H. Po- linderte Genemuiden. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Klaaswaal en te 's- Gravenhage-Centrum en -Zuid: GJ. van Aalst te Ridderkerk. Bisschop Tiny Muskens blijft hameren op aambeeld van de armoede IDERC fhote akenc jjuleva dit jaa Hij is al de Robin Hood van Nederland genoemd en aangeprezen als minister-president. Met zijn uitspraken over het wegpakken van een broodje door de armen werd bisschop Martinus Muskens ineens een bekende Nederlander. Hij worstelt nog steeds met vragen. „Waarom moet die rijkdom in Nederland zo groot zijn? Waarom al die overdaad, die overconsumptie, die drie vakanties per jaar, en een tweede villa in Spanje?" Een bisschop, die Rome nog elke dag mist, op de bres voor uitkeringsgerechtigden, armen en zwervers. Hij oogt enigszins vermoeid. ,,Het is net alsof ik kilo's zwaarder weeg." Nee, verzekert bisschop Tiny Muskens, het is niet omdat hij weer over armoede in Nederland moet spreken. Dat kan hij uren. Het is de luchtdruk of de vochtigheidsgraad, die hem ondanks zijn grote werkkracht en doortastendheid parten speelt. Buiten zijn bisschopshuis aan een genoeglijk pleintje, vlak bij de Onze Lieve Vrouwe kerk in Breda, miezert het. Binnen in de bisschoppelijke vertrekken kijken acht illustere voorgangers, in olieverf uitgevoerd, op hem neer. „Als het zulk bewolkt en regenachtig weer is als nu, merk ik het verschil van een graad meer of minder meteen. Ik heb het ontdekt in Indonesië, waar ik heb gewerkt." „Ik kom op voor de armen", herhaalt Muskens zich nog maar eens. Door zijn geruchtmakende VPRO-televisieinterview van twee jaar geleden over armoede en het gappen van een broodje is de Bredase bisschop in één klap tot de categorie bekende Nederlanders gaan behoren. „En ik klaag de verrijking in de samenleving aan. Daar blijf ik mee bezig. Dat is mijn taak. Ik moet verkondigen waar ik voor sta. Ik bemoei me met mensen. Politici bemoeien zich ook met mensen. Dus daarom komen we elkaar tegen. De gebeurtenissen staan hem nog helder voor de geest. Hoe hij twee jaar geleden opeens dagenlang in het nieuws stond. „Bisschop zet aan tot stelen", kopte zelfs de krant van wakker Nederland met chocoladeletters op de voorpagina. Maar zo ongenuanceerd heeft hij er nooit over gesproken. Letterlijk zei hij toen voor de VPRO-camera in het programma 'Veldpost': „De katholieke moraal heeft altijd al duidelijk gemaakt dat als je zo arm bent dat je niet meer kunt leven, je een brood mag weghalen." Politici en media vielen over hem heen. Prompt kreeg hij een reactie van premier Wim Kok, die de uitspraken van Muskens 'een belediging voor wie nooit zou willen stelen' noemde. Wim Kok: „Ik kom zelf uit een gezin waarin elk dubbeltje moest worden omgedraaid, we waren te trots om zelfs maar met een vinger te wijzen naar wat ons niet toebehoorde." Tiny Muskens kijkt er tegenwoordig tevreden op terug. Zijn mediaoptreden en vooral zijn kritiek op de euforische paarse Troonrede van 1996 heeft ervoor gezorgd dat de armoede in Nederland weer op de politieke agenda is gezet. Zelf werd hij hoogstpersoonlijk door de minister-president uitgenodigd om in het Torentje over het armoedeprobleem te komen praten. Minister Melkert van Sociale Zaken zocht hem er ook speciaal in het bisschopshuis in Breda een hele avond voor op. „In de jaren tachtig en negentig heeft men stelselmatig geprobeerd de armoede buiten de belangstelling van de mensen te houden. Systematisch is daar in de politiek aan gewerkt. De welvaart, de invoering van de Europese munt en de Europese eenheid moesten voorrang hebben. Wat de rjegatieve gevolgen voor deze of gene ook zouden zijn, daar mocht niet over worden gepraat." Dat ergerde de Bredase bisschop, omdat hij regelmatig de rapporten van zijn pastores over de armoede onder ogen had gekregen in de zes dekenaten van zijn bisdom, dat West-Brabant en Zeeland omvat. „Het gaat vooral om vier groepen", verduidelijkt de bisschop de concrete maatregelen tegen de armoede die hij samen met Ineke Bakker, de secretaris van de Raad van Kerken, met premier Kok besproken heeft. „Allereerst alleenstaande oudere vrouwen met een klein pensioen. Die hebben het beroerd en moeten meer geld krijgen. Op de tweede plaats de alleenstaande moeders met kinderen ouder dan vijfjaar. Die worden gedwongen te solliciteren en te werken, maar met het verdiende geld moeten ze eerst hun kinderoppas betalen. Dat is funest voor de opvoeding van kinderen. Daar moét wat aan worden gedaan. En tenslotte is er de grote groep van werklozen tussen de 35 en 55 jaar. Van deze mensen heb ik erg veel brieven gekregen. Jarenlange werkloosheid is verschrikkelijk. Het leidt er ook toe dat hun kinderen in verzet komen tegen de maatschappij. Ze kunnen immers door geldgebrek niet meedoen. Tenslotte heb ik premier Kok gevraagd of arme mensen met een uitkering iets 'wit' mogen bijverdienen. Het kan toch niet zo zijn dat die mensen als ze ergens 25 gulden verdienen, bijvoorbeeld met babysitten, dat weer moeten inleveren?" Of Muskens het idee heeft dat zijn pleidooien in de media en in het Haagse Torentje iets hebben uitgehaald? Hij denkt van wel. Wijst opnieuw op de vier groepen armen. „De alleenstaande oudere vrouwen met een klein pensioen, dat blijft een probleem. De alleenstaande moeders met kinderen ouder dan vijf jaar: sommige gemeenten durven het aan zelf iets in het beleid te wijzigen. Dan mogen die moeders vrijwilligerswerk doen en iets bijverdienen zonder dat het wordt afgetrokken van hun uitkering. Waar ik voor pleit is dat ze niet verplicht worden om te gaan werken. Het 'wit' mogen bijverdienen door mensen met een uitkering, ik heb de indruk dat daarmee ook wat flexibeler wordt omgegaan. Sinds 1996 is er veel veranderd door het delegeren van het armoedebeleid van het rijk naar de gemeente. De ene gemeente gaat er soepeler en minder streng mee om dan de andere. Maar ik denk dat het in de afgelopen twee jaar wel is verbeterd. Het steekt de vriendelijke Brabantse boerenzoon, dat de tegenstelling tussen arm en rijk in Nederland nog steeds toeneemt. „Het aantal armen wordt iets minder. Maar het zijn er nog altijd 2 miljoen. Aan de andere kant neemt het aantal rijken en schatrijken nog steeds toe. Als die armen in de krant lezen dat de voormalige korpschef van politie Brinkman in Rotterdam een gouden handdruk van 3,2 miljoen eist, dan kweek je toch aversie tegen de samenleving. Dat is toch niet te verkopen aan mensen die niet weten hoe ze rond moeten komen? Dat tast de geloofwaardigheid van de politiek aan. Of de bisschop van mening is dat de rijken dan maar meer belasting moeten gaan betalen? „Het gaat om een mentaliteitsverandering", is zijn eerste spontane reactie op die vraag. „Waarom and' ENBURC ivandt erd do .Het 1 name ben i ■besta 1de cl ■de clu [emee Jep ge ■fvonir Sen. moet die rijkdom in Nederland zo grooi|ne*ssl Waarom al die overdaad, die overconsuilud^F drie vakanties per jaar, en een tweede vü[ Spanje. De politiek moet de rijken aanpil moeten wetten en systemen komen om, geld van de rijken te komen." Hij probeert zijn bisschopsambt vooral iï^'0" geven door veel contact te hebben met#11 mensen in zijn bisdom. „Bijna elk weektfj^00 ik in de parochies. Om de mensen daarlf gevoel te geven dat we samen kerk zijn.»" van ik de mensen ook iets laten merken vainf' verleden. Mondiaal burgerschap, daartoi ieder mens willen aansppren." En bisschop Muskens blijft zich op deho stellen. Zo nam hij zelfs in het kader vani Amersfoort gehouden internationaal corj religieuzen uit twaalf landen tegen de vrouwenhandel uit de Derde Wereld en(l Europa en de prostitutie in Nederland k|^is sekshuis. Hij grinnikt opnieuw. bordeeltje in Roosendaal." Leest literati?] cidtuur te doorgronden, schrijvers als Wc Mulisch, Nooteboom, Kellendonk en All der Heijden vertolken voor hem het huid] levensgevoel. ,Als het erom gaat de aard van de veramij in de wereld te begrijpen, moetje eerstl literatoren zijn en bij de filosofen, en dar] de theologen." En om zijn boodschap uii| dragen schuwt hij moderne middelen nif de twee weken is Martinus Muskens op woensdagavond te zien in een religieuze van RKK/KRO, waarin hij ook een hoofdi speelt. Daarin heeft hij als bisschop eend ingehuurd om er achter te komen wat nu tegenwoordig nog kunnen met de bijbel; geloofsleer van de rooms-katholieke Keit hem dan te dol? „Als ik maar mezelf kanl het verantwoord is, er een boodschap int niet gaat om een stunt. Mensen doen zoi prikkels op en moeten zoveel informatie verwerken dat ze lamgeslagen en munvs] Soms moet je extravagante dingen doem die barrière heen te dringen." in 20C e eer de reg int nu ekort Dan 1< .achtei nwone Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. l_ O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) ANN01898 ANNO 1973 Zaterdag 16 April LEIDEN Op den overweg van het spoor aan den Maredijk, gelegen op weinige minuten afstands van het station Leiden, werd gisternamiddag met een ex- prestrein uit Amsterdam komende, een 9-jarig knaap je, Jacobus Verwer, zoontje van den spoorbeambte aan het Hollandsche Spoor, overreden. Zwaar verminkt - de beide beenen waren afgereden - werd het knaapje opgenomen, aan het station Lei den afgezet en per draagbaar overgebracht naar het academisch ziekenhuis. Aldaar kon, helaas, slechts de dood worden geconstateerd. Nader vernemen wij omtrent dit zoo treurig ongeval, dat de ongelukkige jongen juist aan den Maredijk te gen het schuine talud was opgeklommen en zich over de brug naar de andere zijde van den weg wilde bege ven, toen hij door de wachteres aan den Haarlemmer weg werd toegeroepen ter waarschuwing. In stede van nog een paar pas vooruit te maken, waardoor hij van de brug over de Haarlemmervaart zou afgeweest zijn en alsdan gelegenheid gehad zou hebben om langs het talud aldaar naar beneden te gaan, liep hij terug, zoodat hij door de locomotief gegrepen werd. De ma chinist, opzoo'n korten afstand den jongen op de baan ziende, slaagde er niet in tijdig te stoppen. Het talud van de spoorbaan aan den Maredijk schijnt een bijzonder aantrekkingspunt voor jongens te zijn. Steeds ziet men daar jongens, die zich niet aan de waarschuwingen der wachteres en wegbeamb ten storen; integendeel, wanneer zij weggejaagd wor den, zoo brutaal zijn om met steenen naar de waar schuwende personen te werpen. Het is dan ook een wonder, dat daar niet reeds meer ongelukken gebeurd zijn. maandag 16 april OEGSTGEEST De burgemeester van Oegstgeest, jhr. Van Eysinga en Anton Geesink zetten zaterdag aan het benefiet judotoernooi in de Apollohal extra luister bij. De eerste met een grappige speech, de tweede door als scheidsrechter op te treden in de openingswedstrijd. Anton Geesink moest snel weer weg (naar Schiphol), maar burgemeester Van Eysin ga had alle tijd om uit handen van een meisjes-judo ka het bedrag van 1730 gulden in ontvangst te ne men, het batig saldo van het toernooi. Het geld komt ten goede aan de Stichting Paardrijden voor het Ge handicapte Kind. Leo de Vries en mede-organisator Jan Barends kunnen terugzien op een - over de gehele linie - ge slaagd evenement. Na ruim 700 wedstrijden in di verse leeftijdsklassen gingen heel wat kinderen met een eerste prijs naar huis. LEIDEN De activiteiten, die deze week zijn geor ganiseerd in het kader van de uitwisseling Leiden- Oxford werden vanmiddag even onderbroken voor een ontvangst door het Leidse gemeentebestuur in de Burgerzaal van het stadhuis. Tijdens deze.ont- vangst bood de burgemeester van Oxford, de heer Conners, zijn Leidse collega een set Engelse glazen aan. Burgemeester Vis beantwoordde deze vriende lijke geste met de aanbieding van een plaid van Leids fabrikaat. Het werd nog een muzikale bijeenkomst, daar in de Burgerzaal. Het kwam burgemeester Vis namelijk ter ore dat één van de jongste deelneemsters aan de uitwisseling, Caren Rendell, vandaag twaalf jaar was geworden. Het gezelschap zong daarop "happy birthday to you" en "Lang zal ze leven in de gloria". kantoor Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr,18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (ad/und) J. Kiel (adjunct) Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.301 rzo va se Ber extra o ïn jaai miPsr eeftda van hoofdredactie J.G. Majoor, van Brussel (adjund) W.F redactie J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red Regio Leiden ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal per half jaar (a per jaar f Abonnees die ons een machtiging® het automatisch afschrijven van het» geld, ontvangen 1,-korting per tó per kwartaal (ni) Voor nie n sendiifim oe il i jTdezen, hebben of blind zijn (of een an hebben), is een samenvatting vi 11 nieuws uit het Leidsch Dagblad', beschikbaar Voor informatie 0486- tn na c sie Rot in re n i' Era di Anton Geesink als scheidsrechter in de openingswed strijd van het be nefietjudotoer nooi. foto archief leidsch dagblad ZIEKENHUIZ ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd! Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13 00 t/m.dinsdag 13.00 en vanaf woe" 13.00 t/m vrijdag 13.00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Academisch Ziekenhuis: tel. 071-5269111. broc it tafel avon ih 'estaui Pin »en de se kei F trant a Italiaa

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 16