Slaap kun je niet inhalen Koppeling hersens en computer nog ver weg Steeds meer kinderen met glutenprobleem Bevroren embryo's ontwikkelen zich normaal Wetenschap Techniek ine DONDERDAG 16 APRIL 1998 3NI Hij is al heel blij als hij maar iéts kan meten bij het in contact brengen van een zenuwcel en een chip. Het onderzoek naar de wisselwerking tussen een ze nuwcel en een sÏÏiciumchip staat nog steeds in zijn allereer ste kinderschoenen. Zoveel werd wel duidelijk uit de lezing van dr. Peter Fromherz, verbon den aan het Max-Planck-Insti- tuut voor Biochemie in Mün- chen, en pionier op het gebied van de neurotechnologie. Het onderzoek naar 'breinchips' is een kwestie van engelengeduld. Ruim tien jaar is Fromherz daar nu mee bezig. Enkele jaren ge leden slaagde hij erin zenuwcel len van bloedzuigers, gekozen vanwege hun grootte, zodanig in contact met een chip te bren gen, dat er een héél klein elek trisch circuit ontstond. Vorig jaar herhaalde hij dit resultaat met de veel kleinere hersencel len van ratten. Dat laatste geeft nog steeds de huidige stand van zaken weer, aldus de Duitse hoogleraar. Binnen niet al te lange tijd hoopt hij uiterst klei ne elektrische circuits tot stand te kunnen brengen tussen een chip en een zenuwcel. Voor de ze proeven gebruikt Fromherz de, relatief grote, zenuwcellen van slakken. In zijn lezing die hij in Utrecht hield wees hij erop, dat het ver schil - in opbouw en snelheid van gegevensverwerking - tus sen zenuwcellen en chips een van de grote problemen in de neurotechnologie vormt.Com puters en hersenen zijn totaal verschillende systemen." Maar dat niet alleen. „Wellicht nog groter is het probleem op welke manier hersencellen hun infor matie coderen. Daar hebben wij nog totaal geen vat op." Op het symposium in Utrecht werden, door andere sprekers, óok de Filosofische en ethische kanten van de neurotechnolo gie belicht. Er werd gesproken over de mogelijkheden en be dreigingen van neurotechnolo- gische netwerken en kunstmati ge intelligentie. Maar het toe komstbeeld dat daarin werd ge schetst, stond nog heel ver af van het simpele laboratorium- geploeter waar Fromherz en zijn medewerkers de komende tien jaar nog wel mee bezig zijn. Steeds meer jonge kinderen zijn chronisch gevoelig voor gluten. Uit een studie blijkt dat er in 1993-1995 drie keer zo veel.jon ge coeliakiepatiënten waren als in de periode 1975-1990. Ook blijkt dat deze patiënten andere symptomen hebben dan vroe ger het geval was. Coeliakiepatienten zijn overge voelig voor eiwittenmengsels in tarwe, haver, gerst, spelt en rog ge. Zij krijgen van deze gluten ernstige darmklachten. Maar die klachten zijn de laatste jaren veranderd, zo zeggen de onder zoekers. Als mogelijke verkla ring wordt het veranderde voe dingspatroon genoemd. Kinderen met coeliakie hebben tegenwoordig minder last van chronische diarree en een opge zette buik, en hebben daarente gen meer te maken met ge wichtsverlies en buikpijn. Dat blijkt uit een studie waar over zeven onderzoekers van Nederlandse kinderziekenhui zen in de nieuwste editie van het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde schrijven. Kinderen die geboren zijn uit bevroren embryo's zijn net zo gezond als kinderen die op na tuurlijke wijze of door „verse" reageerbuisbevruchting (IVF) zijn verwekt. Dit meldt de onderzoekster Ul- la-Britt Wennerholm van het academisch ziekenhuis in Göte- borg in het medische vakblad The Lancet. Bij de IVF-behandeling wordt een eicel in een reageerbuis be vrucht, waarna een arts de em bryo in de baarmoeder brengt of invriest. Volgens Wenner- 1 7 1 5 2 7 5 4 3 7 8 10 2 2 4 9 2 3 4 5 2 7 5 6 2 2 5 9 8 9 10 5 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? 1. Groot straalvliegtuig; 2. ge neesmiddelenwinkel; 3. gehei me naam; 4. opperpriester in de Griekse Kerk; 5. krukje; 6. ondoorzichtig glas; 7. gummi; 8. bezinksel. CRYPTOGRAM -k-s rasping s--a-i-a- pappot-a- o-o--sara trouw-1-a t-t -ijzers e-j-z-x- roemer Slaapprobleem verdient serieuze aandacht holm heeft het invriezen van een embryo geen invloed op de groei en gezondheid van het kind. Het team van de onderzoekster onderzocht van drie groepen kinderen de groei, misvormin gen en chronische ziekten in de eerste achttien maanden. Wen nerholm vergeleek de ontwikke ling van 255 uit bevroren em bryo's geboren baby's met 255 baby's die voortkwamen uit „verse", niet ingevroren embry o's en 252 natuurlijk verwekte kinderen. Er bleken geen ver schillen te bestaan tussen de drie groepen. De algemene richtlijn dat men sen acht tot negen uur slaap no dig hebben is volgens medisch onderzoeker bij het Nipo F. van Lemmen flauwekul. „Uit onder zoek blijkt een grote spreiding van het aantal uren dat mensen slapen. De één heeft aan vijf uur voldoende, de ander kan na ne gen uur nog wel een uurtje extra gebruiken. Het gaat erom dat ieder individu zoveel slaapt dat hij overdag goed functioneert. Iemand die kort slaapt en 's nachts een paar keer wakker is, maar daar overdag geen enkele last van heeft, heeft geen slaap probleem. Maar iemand die slecht slaapt en daardoor over dag moe, futloos en prikkelbaar is, heeft meteen een 24-uurs- probleem." Volgens Hilbert Kamphuisen, emeritus hoogleraar neurofysio logie en auteur van het boek 'Een hoofd vol slaap', gaan we tenschappers ervan uit dat de slaapbehoefte van mensen ge netisch is bepaald. Dat veel be kende en succesvolle mensen weinig slaap nodig lijken te hebben - popster Prince bij voorbeeld schijnt aan drie uur slaap genoeg te hebben - wijt hij aan inspiratie en motivatie. „Creatieve mensen zijn innerlijk zeer gedreven en hebben daar door een heel hoog adrenaline- gehalte. Vergelijkbaar met men sen die niet kunnen slapen door een examen of een verliefd heid." Mensen die weinig tijd hebben om te slapen en die menen de schade een beetje te kunnen in halen door in een verloren uur een dutje te doen, lossen hun probleem niet op. Van Lem men: ,,'s Nachts wordt het ef fectiefst geslapen. Dat komt doordat drie a vier keer een slaapcyclus wordt doorlopen, waarin verschillende fasen van licht tot diep slapen elkaar af wisselen. Dat is van belang voor de hersenen: ze rusten uit en doen nieuwe energie op. In een dutje bereik je dat effect niet. Bovendien kunnen korte slaap jes ervoor zorgen dat mensen minder moe in hun bed stap pen en daardoor inslaapproble- men krijgen." Om goed te kunnen functione ren hebben de hersenen del- taslaap en REM-slaap (rapid eye movement) nodig. Deltaslaap is de herstelslaap, REM zou iets te maken hebben met de geheu genfunctie en dromen. Beide fa sen beslaan elk slechts 20 pro cent van de totale slaap. De rest is een weinig nuttige sluimer- slaap die slechts dient als aan loop tot beide andere slaapfa- sen. Een weekje nauwelijks slapen en dat even inhalen door een zondag in bed te blijven heeft volgens Van Lemmen ook geen Onderzoek naar slaapstoornissen. effect. „Een zondag uitslapen geeft niet het waak- en slaaprit- me waarin een mens optimaal slaapt. Dat ritme hervind je pas weer door gedurende enige da gen op regelmatige tijden te gaan slapen en op te staan. Een inhaalrace helpt niet." Volgens Kamphuisen kunnen mensen wel slaaptijd besparen door één of twee uur eerder op te staan: „De laatste slaap fase is weer voornamelijk gedoezel en daar heb je eigenlijk niets aan." Mensen die dit willen uitprobe ren moeten het wel een aantal dagen volhouden. Pas als hun ritme zich heeft aangepast, kun nen ze bepalen of eerder op staan bevalt. Voor een goede nachtrust is het niet aan te raden om vlak voor het naar bed gaan zwaar te tafe len of thee of koffie te drinken. Ook een slaapmutsje mag, an ders dan de naam doet vermoe den, eigenlijk niet. „Daar moet je maar van plassen. Je slaapt er goed van in, maai' de tweede helft van de nacht slaap je on der invloed van alcohol heel on rustig", aldus van Lemmen. FOTO FRANS HOEBEN Sport voor het slapen gaan is ook geen goed idee. Kamphui sen: „Ik zie van die sporthallen waar tot twaalf uur het licht nog brandt. Lichaam en geest verto nen na sport een overmaat aan activiteit en dan beland je als een razende Roeland in je bed." Ook van seks loopt het adrenali- negehalte op, maar dat zou wél een gunstig effect hebben. „Er is geen onderzoek naar gedaan, maar van een gezellige vrijerij slaap je goed. Je moet natuurlijk niet allerlei huzarenstukjes uit halen. Alles waar 'te' voorstaat, is af te raden", aldus Kamphui sen. Belangrijk voor een goede nachtrust is ook dat de slaapka mer is voorbehouden voor sla pen en seks. Andere activiteiten horen er volgens Van Lemmen niet thuis. Verder kunnen alle dingen die mensen bedenken om lekker te slapen - een beker warme melk, een douche, een stukje lezen om de gedachten te verzetten - volgens Van Lemmen goed hel pen om de slaap te vatten. Als er van dit alles niets werkt, zijn medicijnen noodzakelijk om een goed slaapJ en waakrit me te hervinden. Maar daar moeten Nederlanders weinig van hebben, blijkt uit Nipo-on- derzoek. Tegen slaapmiddelen bestaat grote argwaan. Volgens Kamphuisen is dat niet hele maal terecht, omdat de schade lijke effecten van traditionele slaapmiddelen op ademhaling, lever en nieren, bij moderne middelen zijn verdwenen. Voor vragen over slaapproblemen is de Slaapservicelijn: 0900.300.5020 (55 cent per minuut). Kinderen kunnen nog overal in slaap vallen. HEINZ U'TPE WE<£, RO/J/JU/ &RUM EAT M/J EEEET ROAJTJM EE A3 Ea/ORME EOJORpA/PER 2T V RPA3TJ A/EMRPP tiWAA&GM EEN JE 23IAAT, &RL/M?" VSAAérr éECM AISG&JM ff/WENKPMT 6AAT JE <£EEM MOER AAM Tom Poes en de Grootdoener De vluchtende heer werd door de botsing plotseling tot staan gebracht. Wankelend en naar adem happend bewoog hij zich een ogenblik over het pad, doch al spoedig herstelde hij zich.W-wat was dat?" mompelde hij. ,,Er liep iets tegen mij aan - maar waar is dat gebleven?" „Hier!" riep een dunne stem. „Help mij er uit, vlegel!" Heer Bommel keerde zich om en toen werd hij een hoofd ge waar dat roepend uit een plas stak. „Schiet een beetje op!" piepte het hoofd. „Schaam je je niet, grote lum mel? Kan ik het helpen dat ik klein ben? Is dat soms een reden om mij in de modder te gooien en mij uit te la chen?" „Ik lach niet", zei heer Ollie waardig. „En men kan mij niet onge straft een lummel noemen. Maar komaan, eerst zal ik u even uit uw ongerief helpen, meneer." Met deze woorden boog hij zich over de plas en trok de drenkeling omhoog. Het bleek een ventje van gering postuur te zijn, dat er danig bemodderd uit zag. „Ben ik soms minder dan jij?" schreeuwde het. „Waar haal je de lef vandaan om mijn maatjas door de blubber te halen? Je denkt zeker dat je alles doen kunt omdat je groter en sterker bent dan ik, hè? Maar ik zal je tonen, dat ik meer kan dan jij. Als ik maar eerst mijn robot heb zal je lelijk opkijken!" Bij het woord robot keek heer Bommel schrikkend op want hij herinnerde zich plotseling de ge daante in de hut waarvoor hij op de vlucht was. Nu, die had inmiddels de inpulsen verwerkt en was tot leven gekomen. „Help!" sprak hij met me talen stem. H T REDACTIE. SASKIA STOELINGAi w DOOR JAN VISSER Maart was een natte maand maar de meeste neerslag viel in* dagen tijd. In april heeft het tot nu toe vrijwel iedere daggen het laat zich raden dat ook de grasmaand het predikaat 'ten; dels in de wacht heeft gesleept. Zo is Valkenburg bij Katwijk mm grens al ruimschoots gepasseerd en we hebben nog ong- .eg helft van de maand voorde boeg. Het landelijk neerslaggemj 'qj voor april staat op dik 60 mm tegen normaal 50 mm. De regens hangen nauw samen met actieve depressies diezii of in de buurt van Nederland ophouden. De barometers staat door continu laag. Over de eerste 10 dagen van de maand ba gemiddelde luchtdruk op het KNMI in De Bilt 999,3 hPaeo een nieuw record. De laagste gemiddelde luchtdruk stondo| van 1932 toen over de eerste decade 1000,4 hPa werd gem maand was trouwens ook heel nat. Met gemiddeld 92 mmdt na (1903 met 109 mm) natste grasmaand van de eeuw. Het regenleed is voorlopig nog niet voorbij. Een nieuwe dieps sie, waarvan het centrum zich naar noordelijk Frankrijk of de nen verplaatst met een kerndruk van tijdelijk 980 hPa, veroq 159 vrijdag in het zuiden en westen opnieuw enige regen. In hete blijft het overdag waarschijnlijk droog. De wind waait uit helt en is zwak tot matig. De temperaturen zijn echter een fractie met waarden rond 10 graden. Ook op zaterdag is het overheersend bewolkt met enige tijdig een koude wind uit noordelijke richtingen. Op zondag nemen genkansen onder invloed van een zwakke rug van hogedrukg af. Bovendien laat de zon zich nu en dan zien. Na het week© men er weer uitlopers van Atlantische depressies naar onzes Het kwik is evenwel over het dieptepunt heen. De tempera!, |qq namelijk op naar zo'n 12-13 graden. KNMI L u Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: In het zuidoosten regen of sneeuw. Langs de west kust soms wat zon, ook wolkenvelden en plaatse lijk wat regen of sneeuw. Middagtemperatuur oplo pend naar 5 tot 10 gra- Zweden: In het algemeen veel wind en bewolking en perioden met regen, in het midden en noorden meest sneeuw. Morgen in het zuiden rus tiger, enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Maxima van rond het vriespunt in het noor den tot circa 8 graden in het zuiden. Denemarken: Vandaag enige tijd regen, mogelijk ook (natte) sneeuw. Morgen een enke le opklaring maar ook kans op buien, mogelijk met onweer. Nu en dan veel wind. Maxima ongeveer 9 graden Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in het zuiden van Engeland re genachtig, mogelijk ook natte sneeuw. Verder af en toe zon en vooral in Schot land enkele buien, soms met hagel, (natte) sneeuw of onweer. Middagtem peratuur ongeveer 10 graden. België en Luxemburg: Vandaag af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen bewolkt en re genachtig. Middagtemperatuur vandaag ongeveer 11 graden, morgen wat lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel bewolking en perioden met regen, in de heuvels ook kans op (natte) sneeuw. Vandaagochtend in het oosten, morgenmiddag in het westen ook wat zon. In het westen nu en dan veel wind. Koud met een middagtemperatuur tus sen 7 en 12 graden. Portugal: Vandaag veel wind en zeker in het noor den ook flink wat regen. Morgen rusti ger, in het noorden wisselend bewolkt en nog een enkele bui, in het zuiden droog en zonnige perioden. Vandaag maxima van 11 graden in het noorden tot 18 in het zuiden, morgen enkele gra den hoger. Madeira: Vandaag af en toe zon en droog. Morgen meer bewolking en kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 19 gra- Spanje: Vandaag veel wind, langs de kusten en in de bergen in het noordwesten kans op storm. Verder vooral in het noordwesten veel regen, in het zuiden en oosten tot de avond droog. Morgen iets minder wind. In het noordwesten nog enkele buien, in het zuiden en oosten droog en perioden met zon. Maxima van 12 gra den in Galicie tot iets boven de 20 aan de Costa's in het zuiden en oosten. Canarische Eilanden: Aan de zuidkant va de eilanden flinke zonnige perioden, aan de noordzijde van de eilanden ook wolkenvelden en mor gen mogelijk een buitje. Middagtempe- ratuu r van 20 tot 23 graden. Marokko: Westkust: Vandaag af en toe zon en irr het noorden een enkele bui. Morgen ook elders meer wolken en toememende buienkans. Maxima van 16 graden bi] Tanger tot iets boven de 20 in het zui- Tunesië: Flinke zonnige perioden en droog. In het noorden wat meer bewolking maar over wegend droog, aan zee soms tamelijk winderig. Maxima van 20 graden in het noorden tot 30 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Uiterst wisselvallig met veel wolken en van tijd tot tijd veel regen, mogelijk ook onweer. In de bergen en soms ook in de heuvels sneeuw. Vind, vandaagavond en morgennacht langs de westkust kans op storm. In het zuidoosten ook geregeld flinke opklaringen, in de loop van mor gen ook een forse Mistral. Middagtem peratuur vandaag ongeveer 14 graden, aan de voet van de Pyreneeen lokaal te gen de 20. Morgen maxima tussen 10 en 15 graden. Mallorca en Ibiza: Nu en dan zon en waarschijnlijk droog. Tamelijk veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Italië: Zeer wisselvallig met in het algemeen veel wind en bewolking en van tijd tot tijd flink wat regen, mogelijk ook on weer. In de bergen sneeuw. Middagtem peratuur rond 18 graden, in het noorden een stuk frisser. Corsica en Sardinië: Vandaag nu en dan zon en bijna overal droog. Morgen enige tijd regen, later ook enkele opklaringen. Vooral morgen veel wind, mogelijk zelfs storm. Middagtem peratuur van 16 tot 20 graden, morgen enkele graden lager. Malta: Nu en dan zon en mogelijk een bui. Vooral morgen tamelijk winderig. Mid dagtemperatuur ongeveer 20 graden. Griekenland en Kreta: Flink wat zon en droog, maar vandaag- middag en morgennacht vooral in het noorden kans op een fikse regen- of on weersbui. Maxima meest tussen 20 en 25 graden. Turkije en Cyprus: Vandaag flink wat zon en droog. Morgen wat meer bewolking en vooral langs de Turkse westkust kans op een regen- of onweersbui. Maxima meest tussen 23 en 28 graden, morgen lang westkust iets minder w Duitsland: Vandaag naar het oosten wej regen en van het westen ui maar ook nog een bui. Morgen af e middag en avond in het zuid; den opnieuw regen. Mid tussen 9 en 13 graderi. Zwitserland: Vandaag rustig en op de me •sen ook droog weer met wals bewolkt en perioden met T.so circa 1500 meter sn sen 8 en 12 graden. Oostenrijk: 'Vandaag naar het oosten wej K regen en van het westen uit; ^kj^r.mgen. Morgen- in het 0 toe zon en op de meeste plaat 'C in het westen regenachtig Sm tussen 1300 en 1700 meter' de dalen 13 graden. Polen: Vandaag bewolkt en perioden en tamelijk veel wind. Mo-; sn oosten mogelijk nog regen,ve eer g en op de meeste plaatsen c !n q- met af en toe zon. Middagts ongeveer 12 graden. Tsjechië en Slowakije: In het algemeen veel wolken vandaag perioden met regt jstin westen van Tsjechie droger? zon. Middagtemperatuur graden. Hongarije: Vandaag vanuit het westenII Eden gen, mogelijk ook c zon en op de meeste plaat; |0n(j( Middagtemperatuur v VRIJDAG 17 APRIL 1998 Zon- en maanstanden Zon op 06.39 Zon ons EverL Maan op 01.10 Maan; Waterstand IJmuiden Katsj Hoog 07.42 20.01 0715 itzer Laag 03.36 15.55 03.11 -rami Weerrapporten 15 april 20 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlin Bordeaux Dublin half bew half bew. licht bew. regenbui Innsbruck half bew. Istanbul onbew. Klagenturt licht bew. Kopenhagen half bew, Las Palmas half bew. Lissabon licht bew. Locarno regen Londen regen 'Luxemburg regen Madrid half bew. Rome half be1 Split zwaar t Stockholm hall be1 Warschau half be' Wenen half be' Zurich half be' Bangkok licht be Buenos Aires zwaar t Johannesburg licht be New Orleans zwaar t New York zwaar t Tel Aviv licht be igli Ipral chtl Cf*ijlV\ I' le she ijldj ijftie: »s !4[ a.04 m

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 12