<3 ABN Amro loopt Frans bankconcern CIC mis Hj m 'Dit is het moeilijkste moment uit mijn leven' ikbond cabinepersoneel eest onrust bij Alitalia Economie Grootste Europese zonnevanger Pensioenfondsen sporen duizenden 'slapers' op Bedrijfssparen blijft populair Reorganisatie moet einde maken aan crisis fruitsector Een i duui er naa huur trek. vork» Bij Intel, de grootste fabrikant van computerchips ter •ld, verdwijnen de komende zes maanden drieduizend ba- De maatregel vloeit voort uit een zwakke vraag en een prijs- ,ig. Er werken ongeveer 63.000 mensen bij Intel. De banen- lindering vindt voor het grootste deel plaats door vacatures ineer op te vullen, maar aan ontslagen valt ook niet te ont- •n. Intel waarschuwde enige tijd geleden al voor tegenval- resultaten in het eerste kwartaal. De winst daalde met 36 >nt tot 2,7 miljard gulden en de omzet met zeven procent 2,5 miljard gulden. assaal ontslag in Poolse mijnbouw ssenvi e huur ind n( e NVM :r en ceni irt blijft r I groot! ter de gen langste! akteri; De Leider auweli de vi ir ven Q in v, yHAUDe werkgelegenheid in de steenkoolmijnen in Polen de komende jaren met rond een kwart omlaag. Van de jO kompels die er nu werken, hebben in het jaar 2000 niet dan ongeveer 170.000 nog hun baan. Tegelijkertijd moet roductie van 137 miljoen ton in 1997 terug naar 114 miljoen na de eeuwwisseling. De ingreep maakt deel uit van een om it jrijke herstructurering om de mijnbouwindustrie weer itgegevend te maken. Dat blijkt uit de plannen die de Poolse •minister Szlazak (economie) gisteren ontvouwde. lited Airlines bestelt 23 Boeings [le. De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij United Airli- heeft gisteren 23 widebocly toestellen bij Boeing besteld. De ;r vertegenwoordigt een waarde van ruim zes miljard gul- Het is de grootste order dit jaar en een bewijs van vertrou- in Boeing, dat kampt met grote productieproblemen. Het in :ago gevestigde United bestelde zestien 777-200's, zes 767- 'n ;en een 747-400. De toestellen worden tussen 1999 en 2002 /erd. iljard voor super-Internet in VS iington Drie Amerikaanse informatietechnologie- en tele- imunicatiebedrijven willen meer dan een miljard gulden bij- è>en aan de ontwikkeling van een veel sneller en betrouw- d-ïll der Internet. Het nieuwe netwerk moet de dertigdelige En- opaedia Brittanica in één seconde van de ene naar de ande- omputer kunnen overseinen. Bovendien moeten bepaalde ie ivoorrang krijgen. Nu nog moet Internet alle soorten gege- gelijk behandelen. rnaani itutioni 5 i aandi 1,8 r 1ETALE i REEMIl INSDAC 15 APRIL 1998 el schrapt 3.000 banen •directeur weg bij NIB r[|haag« Oud-directievoorzitter Ritchi van de Nationale Inves- igsbank (NIB) Securities stapt vandaag op bij deze door de rsfraude beschadigde bank. „Ritchi kan zich niet verenigen het plan van de bank om hem te benoemen tot adjunct-di- eur van de sector Corporate Institutional Finance", aldus JIB. Een woordvoerder van de bank wilde niet ingaan op de :n van het plotselinge vertrek. De benoeming zou degradatie ikenen voor Ritchi. Het OM begon vorig jaar oktober een on- oek naar onrechtmatige effectentransacties bij NIB Securi- Ritchi was destijds de hoogste man van het concern. Het oemel kostte NIB in totaal acht miljoen gulden. tere werk- en rusttijdenregeling, ze werken op basis van tijdelijke arbeidscontracten en ze hebben geen pensioenopbouw. De overheveling zou tijdelijk zijn maar volgens Oskam zou de directie van Alitalia al heb ben laten weten dat dat door veranderende economische omnstandigheden niet langer het geval is. De VNC heeft via een brief aan- de directie van Alitalia haar verontrusting uit gesproken. De VNC zegt bang te zijn dat de slechtere arbeidsvoorwaar den van Alitalia Team de norm worden. „En daar zullen wij ons tégen verzetten", zegt Oskam. „Op 1 oktober gaat de handte kening onder de samenwer kingsovereenkomst tussen KLM en Alitalia. Dan moeten derge lijke problemen de wereld uit zijn." "'lair 5 irust onder het cabineper- >1 bij Alitalia over de ver tering van de arbeidsvoor den baart de Nederlandse ind voor cabinepersoneel zorgen. De VNC vreest samenwerking tussen de ïse vliegmaatschappij en onder druk komt te staan top van Alitalia niet snel lenstemming bereikt met es Italiaanse cabine-vak- en. Voorzitter Oskam van NC reist morgen af naar 'iom een bemiddelende rol tien. deel van de drieduizend lemensen is overgeheveld Mitalia naar dochtermaat- ipij Alitalia Team, dat veel ere arbeidsomstandighe- 'cent. Oskam: „De mensen in onder meer een slech- algemene informatie over de inkomensmaatregelen is informatieblad beschikbaar. U kunt dit informatie- bestellen via telefoonnummer 0800-8051 (gratis), fieke informatie over de uitvoering van de maatregelen it; uitwerking per groep wordt gegeven door de |J erende instanties. voor mensen die behalve een AOW ook een pensioen- ring hebben, zal het inkomen in april eenmalig hoger an in de maanden ervoor en erna. Want in de meeste len krijgt u in april behalve de april-uitkering ook de 'ensatie over het eerste kwartaal met terugwerkende it ineens uitbetaald. Met ingang van mei ontvangt u - et n euwe maandbedrag. Dit maandbedrag is hoger et inkomen dat u de eerste drie maanden ontving, echter een lager bedrag dan in april omdat u in april tsde compensatie met terugwerkende kracht over de ;drie maanden in één keer erbij krijgt. 'meer informatie over de lillende maandbedragen, unt u terecht bij uw oenfonds of verzekeraar. ededeling voor mensen met AOW, o et AOW en pensioen, met een erkloosheids- of arbeidsongeschikt- eidsuitkering en Vutters. luari hebben verschillende groepen mensen onbedoeld 25; Jger netto-inkomen ontvangen dan in 1997. chteruitgang werd veroorzaakt door een samenloop remie- en belastingmaatregelen. Inmiddels heeft de |]ing aangekondigd dat zij maatregelen heeft genomen eze achteruitgang met ingang van april te compenseren. amsterdam anp De pensioenfondsen en het Verbond van Verzekeraars heb ben samen 32.000 mensen op gespoord die recht hebben op een pensioen, maar daar geen gebruik van maken. Het gemid deld pensioen bedraagt drie honderd gulden per jaar. Het laagste pensioenbedrag ligt op twintig gulden per jaar, het hoogste op 3.300 gulden. Door koppeling van het be stand van de Sociale Verzeke ringsbank (SVb), die de AOW verstrekt, met dat van de pen sioenfondsen, waren de adres sen van de pensioengerechtig den op te sporen. Daartoe werd het tijdelijk Project Niet Opge vraagde Pensioenen (PNOP) opgericht, angezien veel men sen zich niet realiseren dat zij recht hebben op pensioen uit een vroegere dienstbetrekking en verhuizingen vaak niet zijn gemeld, bleven de pensioen fondsen met niet uit te keren pensioengelden zitten. De pensioenfondsen en ver zekeraars zijn nog bezig met de administratieve afwikkeling van de pensioenaanvragen. Bijna al le pensioenfondsen en verzeke raars zijn tegenwoordig aange sloten bij de Gemeentelijke Ba sisadministratie, die wijzigingen in adres, woonplaats en burger lijke staat automatisch door geeft aan de pensioenuitvoer ders. leiden Het grootste zonnepaneel ooit in Europa gebouwd, wordt op dit ogenblik geassembleerd bij Fokker Space in Leiden. Het paneel is veertien meter breed en vijf meter hoog. Het zal fungeren als energiebron voor de Europese milieusatelliet Envisat en levert in de ruimte een vermogen van 6,6 kilowatt. De ESA-satelliet wordt volgens plan volgend jaar gelanceerd. foto anp Raymond rutting Werkgelegenheidsgarantie speelde grote rol bij keuze voorburg anp keer zoveel als een kwart eeuw terug. „Dankzij het bedrijfsspa ren bemerken wij nog een groei in het totale sparen. Als wc die spaarvorm uit de cijfers laten, zou er minder geld zijn ingelegd dan is opgenomen", aldus Storm van het CBS. Het bedrijfssparen kent diver se regelingen. De belangrijkste is de spaarloonregeling die vo rig jaar met achttien procent groeide naar 2,6 miljoen reke ninghouders. Zij bezitten sa men 8,1 miljard gulden. Daar naast zijn er 970.000 pre miespaarregelingen met een te goed van 3,4 miljard. Ten slotte telde het CBS 80.000 winstde- lings- een aandelenoptierege- lingen. goed voor een tegoed van 214 miljoen. De tegoeden op de bedrijfs- spaarregelingen staan minimaal vier jaar vast, tenzij mensen het geld gebruiken om een eigen huis te kopen, effecten aan te schaffen, de premie van een le vensverzekering te betalen of bij het wisselen van baan. Bedrijfssparen blijft populair Eind vorig jaar waren er 3,65 miljoen van dergelijke rekenin gen. een stijging van 475.000. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) telde in totaal 11,7 miljard gulden op deze re keningen. Dat is 2.6 miljard meer dan begin vorig jaar. Het overschot groeide doordat Ne derlanders meer inlegden (4.6 miljard) dan opnamen (2,3 mil jard) en er een kleine drie ton rente werd bijgeschreven. De bedrijfsspaarregelingen zorgden er voor dat er in totaal in Nederland ook vorig jaar meer werd gespaard dan opge nomen. Er staat nu ruim 256 miljard gulden op de spaar bankboekjes, 9.4 miljard meer dan begin '97. Van die groei komt 8.4 miljard door rentebij schrijvingen en 1 miljard door een grotere inleg dan opname. Het gemiddelde spaartegoed van de Nederlander bedraagt nu 16.000 gulden. Dat is vier ABN Amro's bod op de Franse bank Crédit Industriel Commerciel (CIC) is niet in de prijzen gevallen. Crédit Mutuel krijgt voor 4,5 miljard gulden ruim tweederde van de bank in handen. Société Générale, ook in de race om CIC, valt evenals het Nederlandse bankconcern uit de boot. gulden in de boeken zou zij de financiële slagkracht van AB- N Amro (836 miljard op de ba lans) weinig kwaad hebben ge daan. CIC's 1.400 kantoren, bij elkaar overigens nauwelijks winstgevend, vormen wel een solide basis voor elke bank in La douce France. Wanneer (Amerikaanse) ban ken met miljarden smijten, lo pen degenen die niets doen een achterstand op. En het zag er nog wel zo goed uit voor AB- N Amro, dat naast Frankrijk, Duitsland en Italië tot haar be langrijkste jachtgebied rekent. De vakbonden stonden bijvoor- amsterdam-parijs gpd 'Het wordt geen spektakel', en 'we hebben tientallen van dit soort zaken lopen'. Met derge lijke uitlatingen had ABN Amro- topman mr. Kalff cte opwinding rond het bod op Crédit Indus triel Commerciel proberen te temperen. Toch loopt hij nu een vette vis mis: in geld bijna een kwart van zijn bank, in per soneel veel meer. Het Franse financiële over heidsbedrijf GAN had CIC, me de op last van de Europese Commissie, in de efalage gezet. Met ruim tweehonderd miljard beeld achter haar bod, dat tus sen de drie en vier miljard gul den zou liggen. Uit commentaar van de ver antwoordelijke Franse minister Strauss-Kahn bleek gisteravond dat de werkgelegenheidsgaran tie van Crédit Mutuel tot 2003 veel gewicht in de schaal heeft gelegd. Hij bena drukte dat er 1,3 miljard gulden beschikbaar is voor de uitbouw van de internationale activitei ten van de Franse combinatie. Bovendien komt zeven procent van de aandelen in handen van de Franse werknemers. In een reactie op het besluit vón de Franse overheid zegt de woordvoerder van ABN Amro, Prast: „CIC zou een interessante uitbreiding van onze bank heb ben betekend. ABN Amro is een van de weinige banken met een pan-Europees netwerk." De bank blijft haar kaarten zetten op de euro-zone van elf Europe se lidstaten en zet de jacht voort. ABN Amro is ervan overtuigd dat haar bod in overeenstem ming was met het dikke pak pa pier waaraan de Franse over heid het kwartet belangstellen den wilde houden. Ook op het punt van behoud van werkgele genheid en Nederlandse zeg genschap in het de Franse be drijf toonde zij zich inschikke lijk. Aan de andere kant was de Nederlandse bank niet van plan de Fransen direct het mes op de keel te zetten. CIC loopt met een rendement van ongeveer 6,5 procent op het eigen vermo gen behoorlijk achter bij de 15,7 van ABN Amro. Prast: „Wij had den hen twee of drie jaar willen geven om aan onze maatlat te voldoen." den haag anp Directeur Van Dijk van de Nationale Coöperatieve Raad voor land en tuinbouw, maakt een reorganisatieplan voor de Nederlandse fruitsector. De sector verkeert al jaren in een crisis. Dit najaar moet zijn voorstel klaar zijn. Minister Van Aartsen (landbouw) heeft ver heugd op het initiatief gereageerd. Volgens directeur Gerritsen van de Nederlandse Fruittelers Orga nisatie (NFO) moet de fruitsector de handen ineenslaan om de concurrentie met de wereldmarkt aan te kunnen. Telers, veilingen, exporteurs en detailhandel moeten hun activiteiten op elkaar af stemmen. Van belang is bijvoorbeeld het moment dat telers hun fruit op de markt brengen. Dat bepalen zij nu ieder voor zich. De wereldmarkt is echter overvoerd met appels en peren. Coördinatie van het aan bod is volgens Gerritsen belangrijk. Bij zijn onderzoek krijgt Van Dijk onder meer hulp van de Land bouwuniversiteit Wageningen en Universiteit Nijenrode. Na Sylvia Tóth wordt de beurs weer een inannenbolwerk den haag sylvia marmelstein Als simpele uitzendkracht be gon ze bij Content. Nu is Sylvia Tóth (54) de rijkste vrouw van Nederland (op koningin Beatrix na) en neemt ze af scheid als directievoorzitter. „Hier de deur achter me dichtslaan wordt het moeilijk ste moment uit mijn leven. Het is als een moeder die haar kind loslaat omdat het volwassen is geworden. Ze weet dat het goed is, maar het doet wel pijn." Als leergierige tiener wilde ze graag studeren. Vriendinnetjes en kennisjes gingen naar de po pulaire opleiding Schoevers en dat leek haai' ook wel wat. Met zo'n diploma was ze immers verzekerd van een baan en daarmee zou ze vervolgens een studie aan de universiteit kun nen betalen. Maar op haar vijf tiende moest ze van haar pleeg vader van school af. „Een baan zoeken en meehelpen de kost verdienen." „Nee, dat is niet zielig, ik vond het heel normaal", zegt Tóth nu. Mijn oudere broerwas een paar jaar daarvoor ook heel jong begonnen met werken. Daar word je flink van. Als je iets echt wilt, kun je er op een andere manier ook komen. Dus haalde ik in de avonduren mijn diplo ma's typen en steno en begon daarna als werkstudent aan psychologie." Apetrots was ze dat ze toch te gelijkertijd met haar vriendin nen de opleiding wist af te ron den. „Ik ontdekte hoeveel ik kon doen in korte tijd. Het was een kwestie van goed mijn dag indelen. En het voordeel was dat ik al veel werkervaring had opgedaan op het moment dat ik mijn diploma in handen kreeg." De ijver van de inmiddels 20-ja- rige Tóth viel anderen op. Een klasgenoot van de avondschool, Paul Hessing, benaderde haar. Hij was het eenmans uitzend- zendbureautje Content begon nen en kon daar wel hulp bij ge bruiken. Dus ging Tóth voor 3,50 gulden (bruto) per uur aan de slag. Klanten werven en nieuwe vestigingen opzetten. Daarnaast werkte ze als uit zendkracht in allerlei bedrijven. „Het was echt pionieren, prach tig was dat." Een nare kant zat er ook aan. Uitzendbureaus hadden een slecht imago, werden geassoci eerd met koppelbazen en werk loosheid. „Dus moest ik mezelf bij vrienden en kennissen voortdurend verdedigen. De po litiek zat ook dwars. De PvdA riep keer op keer dat uitzendbu reaus fout waren. Maar Content moest wel uitzendkrachten le veren voor hun partijbureau. Vreselijk hypocriet. Net toen Content begon te lo pen gooide haar baas Hessing de handdoek in de ring. „Hij had geen lol meer in het werk en wilde het bedrijf verkopen aan de Britse beleggingsmaat schappij Bayfine. Maar hij moest er wel een directeur bijle veren, want die Britten hadden niemand om Content te run nen. Dus vroeg hij: „Syl, wil jij geen directeur worden?" „Ja, natuurlijk heb ik getwijfeld en dus vroeg ik vrienden om wijze raad. Die zeiden allemaal 'niet doen hoor, het wordt toch niks'. Nou dacht ik, als iedereen zo negatief is, kan het alleen maar meevallen. Dus besloot ik mijn schouders eronder te zet ten. Daar stond ik dan, amper 28 jaar en directeur van een be drijf met inmiddels vijftien ves tigingen en honderd man in dienst." Ze straalt terwijl ze de herinne ringen ophaalt. „Ik zie het weer helemaal voor me. Het is zo snel gegaan, net een droom." Eind volgende maand neemt Tóth na 34 jaar afscheid van Content. Daarvan is ze 25 jaar directeur geweest. „Het is niet onder woorden te brengen wat ik voel voor dit bedrijf. Niet al leen voor de onderneming zelf, maar ook voor de mensen met wie ik lief en leed heb gedeeld. Die ga ik missen. Het is een vreemd gevoel als ik mijn opvolger Hans Stellingsma zie werken. Maar het doet me wel goed. Ik zie dat hij moeite loos wordt geaccepteerd door de medewerkers. Dan denk ik: mooi zo, want als het bedrijf niet zonder je kan, heb je als di recteur iets heel erg fout ge daan." Ondanks die bewuste keuze is ze een beetje bang. „Voor het gevoel dat me overvalt als ik voor de laatste keer de deur achter me dicht sla. En dan die ochtend ernavoor de eerste keer opstaan en niet naar Con tent gaan. Dat worden de moei lijkste momenten uit mijn le ven. Mijn hele ziel en zaligheid zit in dit bedrijf." Tóth is een opvallende verschij ning omdat ze een vrouw is in de mannelijke zakenwereld. Maar ook omdat ze een vechter is, gedreven en eerzuchtig. Dat bleek wel toen de Britse aan deelhouders Content in 1983 naar de Londense effectenbeurs wilden brengen. „Toen bedacht ik ineens dat ik het zelf wilde kopen. Ik had geen geld, maar moest en zou Content krijgen." Het duurde twee jaar voordat Tóth de directeur van een bank ervan had overtuigd dat hij haar dertig miljoen gulden moest le nen. Maar daarmee was ze er nog niet, want er lagen kapers op de kust die veel meer boden voor het bedrijf. Maar niemand wilde Content kopen zonder de directeur. „Dus bleef ik dwars liggen. Toen konden die aan deelhouders niet anders, ze moesten Content wel aan mij verkopen." Die buyout bleek een gouden koop. Toen Tóth negen maan den later ('mooie termijn hè voor een bedrijf dat door een vrouw wordt geleid') zelf met haar bedrijf naar de Amster damse beurs ging werd de on derneming vijf keer zo hoog ge waardeerd als waarvoor ze het had gekocht. Van schuldenaar werd ze plotseling de rijkste vrouw van Nederland. „Ja, dat was lachen." Die beursgang maakte van haar ook in een klap een bekende Nederlander. Toth trok de aan dacht omdat het de eerste beursgang was van een door een vrouw geleid bedrijf. De daarop volgende publiciteit be paalde mede haar succes; prompt werd ze uitgeroepen tot Zakenvrouw van het jaar 1985 en werd Content een begrip. Hoewel die onderscheiding ie der jaar wordt uitgereikt en al heel wat vrouwen die prijs in ontvangst hebben genomen, denkt iedereen bij die titel stee vast aan Sylvia Tóth. „Soms heb ik het gevoel dat ik de eeuwige zakenvrouw van het jaar ben. Ik blijf ook opvallen omdat ik altijd de enige vrouw op de beurs ben gebleven. Na mijn vertrek wordt de beurs weer een inannenbol werk. Haar succes verklaart ze met haar karakter. „Ik heb werken altijd fantastisch gevonden. Nooit heb ik er aan gedacht om vroegtijdig uit het arbeidsproces te stappen, ook niet na de beursgang, toen ik voor het geld niet meer hoefde te werken. De contacten met de mensen, de steeds weer nieuwe uitdagin gen, ik kan het simpelweg niet missen. Zelfstandig onderne men is het leukste wat er is. Die ultieme vrijheid is geweldig." Tóth heeft wel een prijs betaald voor haar succes. Haar eerste huwelijk strandde na korte tijd omdat ze volledig in haar werk opging. Het tweede eindigde omdat haar man, een Ameri kaan. niet kon aarden in Neder land en zij weigerde haar carriè re op te geven. Ook haar derde huwelijk is inmiddels ontbon den. „Heel triest, maar wie voor een carrière kiest, brengt altijd offers. Dat geldt zowel voor mannen als voor vrouwen." Ze streeft er dan ook naar na haar vertrek 'wat meer balans te brengen tussen werk- en privé- leven'. Ze blijft als commissaris betrokken bij Content en vliegt binnenkort naar haar volgende uitdaging: in Lissabon vertegen woordigt ze Nederland bij de wereldtentoonstelling. „Nee, stilzitten zit gewoon niet in het beestje."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9