Ierland laat gevangenen IRA al vrij n Turkije pakt zijn machtige maffia-families eindelijk aan g€ Buitenland Onverwachts alsnog steun voor Kirijenko Afschuw na moord op zwarte baby 'Mensenrechtensituatie Irak steeds slechter' NSDAG 15 APRIL 1998 lonesië executeerde 50 Timorezen aiu De Indonesische militaire politie heeft tijdens de verkie- pënode in 1997 ongeveer vijftig Oost-Timorezen zonder van proces geëxecuteerd. Dit valt te lezen in een VN-rap- iJover het door Indonesië bezette Oost-Timor, dat gisteren in ve verscheen. Het rapport baseert zich op meldingen van urteurs en mensenrechtenorganisaties als Amnesty Interna- In totaal zijn tijdens de verkiezingsperiode ruim zeven- jerd Timorezen gearresteerd op verdenking van 'staatson- gelijke activiteiten'. De vroegere Portugese kolonie Oost-Ti- werd in 1976 door Indonesië geannexeerd. ^et vei1 beste I zeer Idel wast erige r ooifj L(snier.s leveren tonnen munitie in tvo» Bosniërs die diuis mijnen en munitie hadden opgesla- hebben sinds het begin van een amnestie in februari ton- explosieven en kogels ingeleverd. Tot nu toe heeft operatie te kin st'6.350 mijnen, 4.500 artillerie- en mortiergranaten, jn spo 00 kogels, 14.900 granaten, 2.850 kilo explosieven en 2.000 isischi jnsvan verschillende aard opgeleverd, zei majoor Peter van de NAVO-vredesmacht SFOR gisteren. Commandan- i de twee voormalige vijanden, de Serviërs en de moslim- tische federatie, stelden de amnestie op munitie- en wa- lezit in januari voor. ntzeni|e Doete atscoiiti' tint n te er kin ïgetjes misbruikten peuter van drie is. De Texaanse politie heeft drie jongens opgepakt wegens - anding van een drie jaar oud meisje. De jongens zijn zeven, en elf jaar oud. Ze worden ervan beticht het meisje te heb- geslagen. Daarna hebben zij haar de kleren van het lijf ge en haar seksueel misbruikt. Het drama gebeurde donderdag buitenwijk van Dallas. Het kindje speelde in de tuin toen lorde drie werd beetgepakt en meegenomen. De twee jong- ingens zijn broers. Zij bevinden zich nu in een speciale in- ng. De Texaanse wet laat het niet toe hen te vervolgen, om- enog geen tien zijn. De elfjarige daarentegen riskeert veer- o ar cel. eede man Siciliaanse maffia gepakt 'efyio. Speciale politie-eenheden hebben gisteren de al drie roortvluchtige Siciliaanse maffiabaas Vito Vitale opgepakt, olitie vond hem in een huis op het platteland bij Palermo. ,ras alleen en ongewapend. Deskundigen menen dat de als st bloeddorstig bekend staande Vitale inmiddels is opge- imen tot de op één na hoogste positie binnen de maffia, net f ir Bernardo Provenzano. Deze peetvader leeft al meer dan gjaar ondergedoken, en staat bekend als 'het spook van de a'. „Vitale heeft zich in enkele jaren weten op te werken tot oogste rangen en hij had invloed tot in het hart van Paler- aldus een woordvoerder van justitie. i ocka en Radic: We zijn onschuldig aac De Bosnische Serviërs Miroslav Kvocka en Mladen c hebben gisteren bij hun voorgeleiding voor het Joegosla- ribunaal verklaard dat ze niet schuldig zijn aan de misdaden len ten laste zijn gelegd. De twee werden vorige week opge- door SFOR-troepen in de Bosnische stad Prijedor. Het tri- lal verdenkt Kvocka (41) en Radic (45) van oorlogsmisdaden gevangenenkamp Omarska. De twee kampcomijiandan- ouden hier in de zomer van 1992 misdaden hebben begaan Bosnische moslims en Bosnische Kroaten/Ze hebben ge en burgers gemarteld, verkracht en vermoord, aldus de lacht. acuatie-oefening rond Tsjernobyl I0BYLHet betonnen omhulsel dat na de ramp in 1986 om imcentrale van Tsjernobyl werd gebouwd, kan elk moment irten. Daarom hebben de autoriteiten onlangs de eerste eva- ie-oefening gehouden voor werknemers van de centrale. De idling om 'reactor vier' werd na het ongeluk in grote haast uwd. De zogenaamde 'sarcofaag' heeft echter geen stevig ament en vertoont al heel lang scheuren en gaten. Volgens rectie kan het dak snel instorten. In de rampcentrale bevin- zich tonnen nog gevaarlijke radio-actieve stoffen. Als het ulsel instort, zal de omgeving opnieuw besmet raken. itiek op Britse jeugdgevangenis De veertig zwaarste jeugdige criminelen in Groot-Brit- lië krijgen vanaf morgen een plaats in Medway. Deze gevan- s in het graafschap Kent, die speciaal is gebouwd voor kin- n van twaalf tot en met veertien jaar, is omstreden. Tegen- ders achten de exploitatiekosten te hoog, maar menen ook e inrichting zal uitgroeien tot een 'college voor criminelen', leheer ijn Medway kost zo'n 17.000 gulden per kind per Dat is twee keer zo veel als een kamer in het luxueuze lense Ritz-hotel en tien keer zo veel als het geld dat wordt eed aan schoolkinderen, aldus de krant The Independent. n van zes meter op graf van Diana Ni Op het graf van prinses Diana op het landgoed Althorp een urn van zes meter hoog te staan. Dat heeft de broer de vorig jaar verongelukte prinses, graaf Spencer, gisteren gd. Diana ligt begraven op een eilandje in een meer op het goed. In een tempel op het eilandje komen als monument marmeren blokken met inscripties. Een gebouw op het goed wordt een museum ter ere van de prinses. Daar kun- Vanaf 1 juli dagelijks duizenden bezoekers een indruk krij- van haar leven en haar familie. Ze krijgen niet alleen foto's ;n, maar onder meer ook haar broodtrommeltje. anden Indonesië niet te stuiten' [a. De bosbranden in de Indonesische provincie Oost-Ka- itan zijn niet meer onder controle te krijgen. Minister van izaken Sudarsono zegt er niet in te slagen de regering te ügen de branden structureler aan te pakken. „Misschien n mijn woorden wel gehoor vinden als de ramp Jakarta be- aldus de vorige maand aangestelde Sudarsono in de krant is Indonesia. De vuurzee is ontstaan als gevolg van bosont- ing en houtkap. In Kalimantan is sinds het begin van de iden 250.000 hectare bos platgebrand. Niet alleen Indonesië prijs f si Dnder de rook, maar ook Brunei, Maleisië en Singapore. schij ii ku nditi rijd n ko ;n v -deal (i IJ jjj J üiJJjJjjjjjjü l/Tjj JJJ3 j JÜ_Ujv_L le I IOJ' ISTANBUL. JESSICA LUTZ CORRESPONDENT De Turkse maffia schiet zichzelf niet langer in de voet door onderling strijd te voeren. Om hun macht uit te brei den of te consolideren, huwen de di verse misdadige families tegenwoordig hun kinderen aan elkaar uit. In de loop der jaren is ook een taakverdeling ont staan: de 'import' van de grondstof voor heroïne, het transport ervan naar de fabriekjes rond Istanbul, de produc tie van heroïne, de doorvoer naar Eu ropa, de distributie daar en het witwas sen van de opbrengsten: elk van deze 'taken' wordt door aparte families ver zorgd. Volgens recente berichten in de Turkse pers schat de politie hun aantal op zo'n veertig. Leden daarvan verdwijnen sinds jaar en dag geregeld achter de tralies, maar weten er dankzij steek penningen voor rechters of 'neven' op invloedrijke posities vaak met een lich te straf vanaf te komen. Inmiddels be gint het net rond een aantal families zich echter te sluiten, dankzij betere wetgeving en internationale samen werking. Het eerste resultaat werd eind vorige maand geboekt, toen in samenwerking met de Nederlandse, Britse, Duitse en Roemeense politie de familie Baybasin opgepakt werd. Leider Husein Bayba sin werd anderhalf jaar geleden door een Nederlandse rechtbank behoed voor uitlevering aan Turkije, waar hij voor heroïnehandel werd gezocht. De Nederlandse rechter oordeelde dat zijn leven gevaar zou lopen in een Turkse gevangenis, ondanks garanties van de Turkse overheid. In diverse interviews verklaarde Baybasin destijds dat hij in derdaad in heroïne had gehandeld, maar dat hij zijn dwaling inzag nadat hij in Engeland een paar jaar had vast gezeten. Uit de recente operatie, waarbij zestien arrestaties werden verricht, blijkt het tegendeel. De drie gebroeders Bayba sin hebben een internationaal zake- nimperium opgebouwd, dat goed is voor zo'n 30 miljoen gulden omzet en bestaat uit import-exportbedrijven, meubelzaken, hotels, restaurants en schoonheidssalons. In Turkije bezit de familie een grote hoeveelheid onroe rend goed en een cementfabriek. Op alle bezittingen is inmiddels beslag ge legd, een maatregel die tot voor kort onmogelijk was in Turkije. Baybasin wordt er door Turkije van be schuldigd heroïne te smokkelen om de Koerdische afscheidingsbeweging PKK te financieren. Zelf beweerde hij echter dit juist voor de Turkse staat gedaan te hebben. Al in de jaren zeventig zouden hij en andere Turkse bendeleiders met de opbrengsten van de heroïnehandel Turkse verenigingen in Europa hebben opgezet, met name rond moskeeën. Via die organisaties zou de Turkse tak van de anti-communistische NAVO-or- ganisatie Gladio zijn officiële, rechtse ideologie hebben willen uitdragen. Het auto-ongeluk in november 1996 in het West-Turkse Susurluk, waarbij een internationaal gezochte moordenaar en heroïnehandelaar, een hoge politie chef en een schoonheidskoningin om kwamen, bevestigde Baybasins verhaal dat topambtenaren en politici betrok ken waren bij de heroïnehandel. Ook zouden militaire vliegtuigen en trans portschepen van staatsbedrijven inge schakeld zijn, omdat die nooit door de douane werden gecontroleerd. Baybasin zelf zei tijdens zijn actieve periode in het bezit geweest te zijn van een diplomatiek paspoort en een poli- tievergunning. Vorige maand diende hij een aanklacht in tegen de Turkse staat, omdat die omwille van zijn los lippigheid een moordcommando op hem afgestuurd zou hebben. Het is al lang geen geheim meer dat staat en misdaad verweven zijn. De strijd tegen de Koerdische PKK werd gebruikt als dekmantel voor moorden en drugshandel. De Turkse politie pu bliceerde deze week een rapport over terreurbestrijding, waarin voorzichtig de hand in eigen boezem wordt gesto ken en waarin wordt gesteld dat 'de staat onvoorwaardelijk verplicht is te handelen binnen het kader van de wet'. ,,Het overschrijden van die grens is onaanvaardbaar", aldus het rapport. De Ierse regering heeft gisteravond negen leden van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) uit de zwaarbewaakte ge vangenis van Portlaoise in vrijheid gesteld. Sommige ge vangenen waren volgens de BBC schuldig bevonden aan terroristische misdaden, zoals verboden wapenbezit, maar geen van hen is veroordeeld wegens moord. De vrijlating heeft in pro-Britse kringen in Noord-Ierland al tot irritatie geleid. Vrolijke voorlichting DUBLIN AFP-Rtr-ANP De unionistische ergernis komt voort uit het feit dat het vorige week gesloten vredesakkoord voorschrijft dat gevangenen pas mogen worden vrijgelaten als hun paramilitaire organisaties zich definitief hebben verplicht tot het neerleggen van de wa pens. De Ierse minister-presi dent Bertie Ahem had eerder dan ook amnestie toegezegd aan alle IRA-gevangenen, op de absolute voorwaarde dat de IRA het vredesproces ondubbelzin nig steunt. De pro-Britse unionisten zien het onverwachte besluit van Dublin daarom als een knieval voor de IRA en zijn politieke tak, Sinn Féin. Ierland zou Gerry Adams, de leider van Sinn Féin, wat steun willen geven, omdat hij de goedkeuring van zijn ach terban voor het akkoord nog moet zien te krijgen. Dit week einde vergadert Sinn Féin daar over in Dublin. Vrijlating van al le republikeinse gevangenen is gedurende het vredesproces een belangrijke voorwaarde voor de partij geweest. Unionistische politici in Noord-Iprland zijn intussen te gen een bezoek van de Ameri kaanse president Clinton aan de Britse provincie, vóórdat het re ferendum over het vredesak koord op 22 mei is gehouden. Zij vrezen dat een spoedige komst van het Amerikaanse staatshoofd als bemoeienis met de komende verkiezingen wordt Clinton, die zich actief heeft bemoeid met de onderhande lingen, heeft aangeboden snel naar Noord-Ierland te komen. Hij laat een beslissing daarover echter afhangen van de mening van de Britse premier Blair, diens Ierse collega Ahem en an deren die bij de onderhandelin gen betrokken waren. MOSKOU ANP-DPA Het getouwtrek rond de Russi sche regering heeft gisteren een verrassende wending genomen. Een invloedrijke politicus van de communisten, de grootste fractie in het parlement, schaar de zich plotseling toch achter de benoeming van Sergej Kirij enko tot premier. Daardoor lijkt na drie weken zonder regering de vorming van een nieuw kabi net mogelijk. De communisten lagen steeds dwars, omdat zij de 35- jarige kandidaat-premier te licht achtten voor de post. De communistische toppoliticus Seleznjov ging echter overstag na een gesprek met president Jeltsin in het Kremlin. Seleznjov sprak in zijn hoedanigheid als voorzitter van de Russische Tweede Kamer, de Doema. Vol gens hem beloofde de president de communisten enige invloed bij de samenstelling van de nieuwe regering. Jeltsin zou Seleznjov aan het begin van het gesprek meteen hebben gevraagd: „Wil je oorlog of vrede?" De communist koos blijkbaar voor vrede en maakte bekend vrijdag op de door Jelt sin voorgedragen Kirijenko te zullen stemmen. De invloedrij ke politicus riep zijn partijgeno ten op zijn voorbeeld te volgen. Afgelopen vrijdag verwierp de Doema in eerste stemming Ki- rijenko's kandidatuur nog. Als het parlement drie keer tegen een kandidaat stemt, heeft Jel- stin het recht de Doema naar huis te sturen. „En het lot van de Doema is veel belangrijker dat het lot van Kirijenko. Het land heeft zijn parlement no dig", zei Seleznjov gisteren. Ook veel andere parlementa riërs zullen bij de stemming van vrijdag waarschijnlijk eieren voor hun geld kiezen, omdat zij bang zijn om bij vervroegde verkiezingen hun zetel en het daaraan verbonden salaris te verliezen. Edinburgh Op het eerbiedwaardige Wetenschapsfestival in de Schotse hoofdstad Edinburgh is er deze week ook plaats voor een vrolijke noot. Dokter Tom Pringle demonstreert er zijn 'zwangerschapspak voor mannen'. De doorzichtige creatie moet artsen van het mannelijk geslacht duidelijk maken hoe ingrijpend een zwanger schap voor een vrouw is. KAAPSTAD PETER TER HORST CORRESPONDENT Zuid-Afrika heeft geleerd te leven met de dage lijkse litanie van moord en doodslag, maar met de moord op Angelina Zwane is voor de natie toch de overtreffende trap van wreedheid be reikt. De zes maanden oude zwarte baby werd zaterdag ten oosten van Johannesburg doodge schoten door de blanke boer Nicholas Steyn. De reden: Francina Diamini (11), bij wie nichtje Angelina op de rug gebonden zat, liep tegen de zin van de boer over diens land. Een golf van afschuw en verontwaardiging volgde op de moord. President Nelson Mandela gaf een verklaring uit, waarin hij de moord 'har teloos' en onmenselijk' noemde. Gisteren be zocht Mandela de plaats van de moord om zijn medeleven te betuigen aan de familie van het slachtoffertje. De kinderen waren op weg naar een winkel, toen ze over het land van Steyn liepen. Volgens de verdachte had hij de kinderen gewaar schuwd. Toen ze niet luisterden, opende hij het vuur. Angelina werd door een kogel in het hoofd geraakt. Francina werd in de borst geraakt, Ze ligt zwaargewond in het ziekenhuis. De commotie nam verder toe, toen bleek dat de politie de schutter na verhoor had vrijgela ten. Volgens een woordvoerder kon de man tot zijn rechtszaak thuisblijven, omdat hij zijn 'vol ledige medewerking' aan het onderzoek had ge geven. Voor veel Zuid-Afrikanen was de moord daardoor niet alleen een bewijs van de feodale verhoudingen op het platteland, maar ook van klassenjustitie. Gisteren werd Steyn echter alsnog gearres teerd. Hij blijft tenminste tot vrijdag in hechte nis. Dan beslist de rechtbank over zijn eventuele vrijlating op borgtocht. Demonstratie Teheran leidt tot botsingen TEHERAN AFP Enkele duizenden Iraanse stu denten, die demonstreerden voor de in de gevangenis zitten de burgemeester Karbashi van Teheran, zijn gisteren slaags ge raakt met fundamentalistische jongeren. Honderden betogers zijn aangehouden. Zeker vier demonstranten raakten zwaar gewond. De studenten hadden een verbod van de autoriteiten ge negeerd en betuigden hun steun aan de gematigde burge meester, die sinds 4 april vast zit op verdenking van corruptie. Karbashi is een aanhanger van president Khatami. De studenten waren gekomen om naar een toespraak van de dochter van oud-president Raf- sanjani ter ondersteuning van de burgemeester te luisteren. De rellen begonnen toen funda mentalistische jongeren haar het spreken onmogelijk pro beerden te maken. Het parlement van Iran kwam gisteren in besloten zitting bij een om zich te beraden over de affaire-Karbashi. Conservatie ven en aanhangers van de ge matigde president Khatami staan lijnrecht tegenover elkaar in een hevige machtsstrijd. Het Khatami-kamp zegt dat de bur gemeester om politieke redenen wordt vervolgd. De president heeft weinig te zeggen over het justitiële apparaat. Dat is in handen van de behoudende stroming in Iran, die van Kar bashi af wil. De hervormingsge zinde burgemeester zou zich met zijn 'nieuwlichterij' de woe de van de behoudende geeste lijkheid op de hals hebben ge haald. Botha toch nog voor de rechter GEORGE AFP-ANP De vroegere Zuid-Afrikaanse president Botha is vandaag toch verschenen voor de rechtbank in George, omdat hij blijft wei geren voor de Waarheidscom missie te getuigen over zijn rol tijdens het apartheidsbewind. Pogingen van zijn advocaten om het proces wegens 'minach ting van de commissie' via een overeenkomst met commissie leden stop te zetten, zijn afgelo pen nacht vastgelopen. Botha kan worden veroordeeld tot een straf van ruim 8.000 gulden of een gevangenisstraf van twee jaar. De 82-jarige Botha, president van 1978 tot 1989, was een kei harde onderdrukker tijdens het apartheidsregime. I lij weigert pertinent een getuigenis af te leggen voor de commissie, on danks herhaaldelijke oproepen. Maandag liet Botha plots klaps weten alsnog bereid te zijn achter gesloten deuren te getuigen, maar dit bleek later toch niet het geval te zijn. VN-rapporteur Max van der Stoel: Met ISDN kunt u twee dingen tegelijk. U kunt dan bijvoorbeeld bellen terwijl iemand pers bezig is met internetten. Want met ISDN hebt u twee telefoonlijnen. Dus is er altijd lijntje vrij, ook al is de andere bezet. Bovendien krijgt u met ISDN vier verschillende tfoonnummers. Handig als u bijvoorbeeld de telefoon van een huis- >t of een fax een apart nummer wilt geven. iJ-r g - J JJUJiJJiüJ*^ r U profiteert van al deze gemakken met het ISDN TweeLijnen j li g n t\1 SiJcr kket. Wat dit pakket extra bijzonder maakt, is de nieuwste huiscentrale. r het ISDN TweeLijnen Pakket betaalt u slechts de voordelige prijs U99,- Het makkelijkst bestelt u telefonisch: 0800-0402 (tot 22.00 uur). Of via Internet: "primafoon.nl (24 uur per dag).'Natuurlijk kunt u ook langskomen bij Primafoon. Primafoor CORRESPONDENT De mensenrechtensituatie in Irak is 'slechter dan ooit'. Het land zucht onder Saddam Hus sein onder 'het verstikkende juk van een totalitair regime'. Dat zei oud-minister van bui tenlandse zaken Max van der Stoel gisteren op de jaarlijkse zitting van de Commissie voor de Mensenrechten van de Ver enigde Naties. Van der Stoel rapporteert al zeven jaar voor de VN op het gebied van de mensenrechten. Volgens van der Stoels sombere rapport werden in november en december vorig jaar verscheide ne Iraakse gevangenissen 'leeg geruimd', waarbij honderden gevangenen zonder vorm van proces werden afgemaakt. On der hen waren er velen die geen halsmisdaden hadden begaan. Anderen waren zelfs niet ver oordeeld. Iedereen die het waagt Saddam Hussein, zijn Re volutionaire Raad of de mono polistische Ba'athpartij te 'kwet sen', riskeert de doodstraf. Ook het voorstel om waarnemers van de Mensenrechtencommis sie toezicht te laten houden op distributie van de buitenlandse voedselhulp, wordt door de Iraakse dictator afgewezen als 'inmenging in de binnenlandse aangelegenheden'. Irak weigert Van der Stoel al ze ven jaar toegang tot het land. Daarom heeft de Nederlandse diplomaat naar eigen zeggen geen volledig zicht op de situa tie in het land. „Ik ben afhanke lijk van berichten die uitlekken via mensen die erin zijn ge slaagd het land uit te komen. We kunnen alleen maar raden naar wat er elders in Irak ge beurt." Onlangs verhoogde de VN-Vei- ligheidsraad het oliequotum dat Irak via de volkerenorganisatie mag verkopen. Met de op brengst mogen levensmiddelen en medicamenten voor de be volking worden aangeschaft. De toegestane olieverkoop be draagt nu 5 miljard dollar per half jaar. Irak zegt echter dat het voor niet meer dan 4 miljard dollar aan olie kan oppompen, omdat de olie-installaties nodig aan reparatie toe zijn. „De waarheid is echter dat het bewind de olie liever clande stien aan de man brengt. Daar mee wordt een niet zo humani tair eigenbelang gediend", al dus Van der Stoel. Hij consta teerde verder dat het volk van Irak 'zucht onder één van de meest meedogenloze dictaturen sinds de Tweede Wereldoorlog'. De repliek van Irak liet niet op zich wachten. In een verklaring van de Iraakse delegatie werd 'Mister Stoel' uitgemaakt voor 'een lakei van Amerika en Enge land', die 'zijn functie als rap porteur misbruikt om de rege ring van Irak te beledigen'. Het leegruimen van de gevangenis sen en de terechtstelling van niet-veroordeelden waren 'perfide leugens en verzinsels'. Het ging om 'veroordeelde ge wone misdadigers, zoals moor denaars en dieven', aldus de Iraakse gedelegeerde. De Nederlandse diplomaat bleef onbewogen. „Mijn rapport heeft niets te maken met Max van der Stoel: "We kunnen alleen maar raden naar wat er el ders in Irak gebeurt." FOTO REUTERS PASCAL VOLERY kwaadwillendheid", zei van der Stoel. „Dit is een verwerpelijke aanval op mijn werk en integri teit." De verwachting is dat Irak op basis van Van der Stoels ver nietigende rapport andermaal zal worden veroordeeld door de Commissie voor de Mensen rechten.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7