I: Snelle aanleg vijfde baan lijkt kansloos 'Imago heeft flinke knauw gekregen' Binnenland leerjonge kinderen voelig voor gluten 'Extra geld elektronische snelweg'Opleiding voor de gezondheidszorg nog niet erg populair Kamer eist onderzoek groeicijfers Schiphol Pas op voor laagvliegers Telefonisch stemmen moet kapotte vingers voorkomen Rijnland stelt jeugdraad in ENSDAG 15 APRIL 1998 ANP Algemeen N erde Pers Diensten iok Alkmaarder bij belastingdienst Een 42-jarige Alkmaarder richtte gistermorgen voor [tienduizend gulden schade aan bij de belastingdienst in woonplaats. De man was in het kantoor buiten zinnen ge- t tijdens een onenigheid over de teruggave van belasting- JHij vernielde onder meer computers en enkele telefoons, olgens vertrok hij. Even verderop werd de amokmaker aan- iuden. Hij is ingesloten. nder bezuinigingen gemeentefonds haag» De Tweede Kamer heeft het kabinet gisteren una- II gevraagd vanaf 1999 minder te bezuinigen op het Ge- «ntefonds. Die bezuiniging is het gevolg van een tekort van [1 pmeente Den Haag van 1.2 miljard gulden. Het rijk heeft dat II Irt ongedaan gemaakt, maar verhaalt de kosten op alle ande- ?meenten in Nederland. Die moeten als gevolg daarvan ge lende acht jaar jaarlijks een fors bedrag inleveren. Het Ge- Jentefonds is de belangrijkste inkomstenbron van gemeenten, in afhele Tweede Kamer steunde een motie van het Kamerlid (PvdA) - waarin werd gevraagd de gemeen- te ontzien- (eigen vieren Koninginnedag mee jepNRiCHTDe inwoners van het Belgische grensstadje Stok- pkrijgen dit jaar een speciale uitnodiging om Koninginnedag te vieren. Ze zijn namelijk uitgenodigd voor het vuurwerk 's avonds aan de Maas wordt afgestoken ter gelegenheid van (viering van de verjaardag van de Nederlandse koningin. Het •feis van burgemeester Guus Swillens van het Limburgse die een paar weken geleden zijn Belgische ambtgenoot ■ppjltoestemming voor het afsteken van het vuurwerk langs de heeft gevraagd. m jrst bekijkt tekst wet orgaandonatie Minister Borst (volksgezondheid) gaat kijken of in de op de orgaandonatie de zinsnede die homoseksuelen uit- s tals donor, kan worden gewijzigd. In plaats van homoseksu- itte noemen als reden om organen te weigeren, zou dat risi- il seksueel gedrag moeten worden. Het gaat er namelijk niet ïomo's uit te sluiten, aldus de minister. Maar het gaat erom sen uit te sluiten die door hun seksueel gedrag een ver- ;d risico hebben op bij voorbeeld HIV, het virus dat aids ver- een cassatie in verplegerszaak haag Het openbaar ministerie (OM) heeft besloten niet in satie te gaan tegen de uitspraak van het gerechtshof in Den ig in de zaak tegen de Haagse verplegers. Volgens het OM iftzo'n initiatief geen kans van slagen omdat het gerechtshof neeste tenlaste gelegde feiten niet bewezen achtte. Gister- ddag verstreek de termijn waarbinnen bij de Hoge Raad cas- ie kan worden ingesteld. liet marchanderen over Bouterse' ihaag De Nederlandse Justitie houdt onverkort vast aan de g van oud-legerleider Bouterse. Hoezeer dat voor de inaamse regering ook een probleem vormt. "Overigens heeft iname in het ambtelijk overleg in New York afgelopen week uwe claims neergelegd voor hulp van Nederland. Minister iMierlo (buitenlandse zaken) zei gisteren in de Tweede Ka- rdat met de regering 'niet valt te marchanderen over datgene artoe zij op grond van rechtsstatelijke gevoelens gehouden is'. rijwilligers niet korten op uitkering ihaag» Vrijwilligers moeten hun belastingvrije vergoeding tals sneeuw voor de zon zien verdwijnen, doordat die gekort rdt op hun sociale uitkering. De Tweede Kamer aanvaardde dag met een overgrote meederheid een motie van die strek- g van Bakker (D66). Het kabinet gaf eerder niet toe aan druk luit de Kamer om de vergoeding op te trekken van 1.200 naar 10 gulden. Het bedrag wordt wel met 200 gulden opgetrokken ir 1.400 gulden. an Mierlo daagt Elsevier haag» Minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) dient bij de id voor de Journalistiek een klacht in tegen het weekblad Él- ier. Reden is de weigering van Elsevier een artikel te rectifice- waarin stond dat Van Mierlo voorkennis zou hebben gehad ide Decembermoorden in 1982 in Suriname. nd Chauffeur dood onder de wielen eigen vrachtauto den haag anp Een 50-jarige vrachtwagen chauffeur is gisteren in Den Haag overreden door zijn eigen vrachtauto, toen hij probeerde diefstal van zijn wagen te voor komen. De man overleed ter plekke. De dader, een 31-jarige Hagenaar, is later aangehou den. Volgens de politie was de 50- jarige man op de Kneuterdijk even uitgestapt om de Weg te vragen. Hij zag vervolgens hoe iemand achter het stuur van de stationair draaiende auto kroop en wegreed. Hij rende erachter aan en wist zijn wagen nog te grijpen. Hij werd enkele meters meegesleurd, verloor de greep en kwam onder de wielen te recht. Aan de hand van getuigenver klaringen konden politiemen sen de dief korte tijd na het voorval aanhouden. Hij had een mobilifoon uit de gestolen wa gen nog bij zich. Ook de vracht wagen werd teruggevonden. Meerderheid parlement ziet niets in noodwet Schiphol De kans dat de Tweede Kamer instemt met een versnelde aanleg van de vijfde baan van Schiphol lijkt zeer klein. Al leen de WD en de CD steunen de noodwet die minister Jorritsma (verkeer) hiervoor heeft ingediend. den haag» anp Het CDA is 'in beginsel bereid de wet te steunen', al heeft de fractie nog een aantal kritische vragen. WD, CDA en CD vor men echter geen meerderheid in de Kamer. De PvdA heeft 'grote twijfels', D66 is 'zeer kri tisch'. GroenLinks en de drie kleine christelijke fracties (SGP, RPF, GPV) zijn tegen een ver snelde aanleg. De noodwet moet er voor zorgen dat de vijfde baan in het jaar 2003 klaar is. Door be zwaarprocedures te beperken en onteigening te versnellen, denkt Jorritsma de aanleg met vijf maanden te kunnen ver snellen. PvdA en D66 spraken gister avond laat nog geen definitief oordeel uit, maar uiten veel kri tiek op de noodwet van Jorrits ma. Zij betwijfelen of de wet werkelijk tijdwinst zal opleve ren. En als die er al komt, is de winst volgens PvdA-Kamerlid Van Gijzel beperkt. „Want hoe veel extra vluchten levert de snellere aanleg eigenlijk op?" De PvdA verwacht dat de wet in de praktijk tot de nodige pro blemen zal leiden. In de Kamer verzetten veel fracties zich tegen het voorne men van Jorritsma om onteige ning sneller mogelijk te maken. De minister heeft haar oor spronkelijke voorstel hiervoor aangepast, maar juist die wijzi ging kan volgens CDA en PvdA de eventuele tijdwinst weer te niet doen. Schiphol schrijft dit in een brief aan de Kamer. De grote fracties, inclusief de WD, vroegen zich af of de ma nier waarop Jorritsma te werk wil gaan niet in strijd is met de Grondwet en Europese regelge ving. „De minister zal met een heel goede beantwoording moeten komen", aldus CDA'er Reitsma. den.haag jankuys haags redacteur Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de Re kenkamer een onafhankelijk onderzoek instelt naar de groeicijfers van Schiphol. Re geringspartij PvdA en opposi tiepartijen CDA, GroenLinks. RPF, SGP en SP hebben minis ter Jorritsma (verkeer en wa terstaat) hier gisteren om ge vraagd. Jorritsma vindt dat er niets op de cijfers valt aan te merken. Zelfs een vlak voor de stem ming verstuurde brief van de minister bracht cle fractie van de PvdA niet op andere ge dachten. De sociaal-democra ten wilden hoe dan ook een onafhankelijk onderzoek. In de brief doet Jorritsma nog eens uitvoerig uit de doeken, welke berekeningen destijds hebben geleid tot de voorspel lingen over de groei van Schiphol. Voorts laat Jorritsma weten 'welke instellingen de cijfers hebben gecontroleerd en in orde bevonden. Vopr de minister is een nader onder zoek dan ook niet nodig. J. Reitsma (CDA) en P. Rosenmöller (GroenLinks) denken daar anders over. Zij vinden de verschillen tussen de voorspelde groei en de wer kelijke groeicijfers te groot. De Kamerleden menen dat zij door de foutieve cijfers op het verkeerde been zijn gezet. Jor ritsma kan de uitspraak van de Kamer overigens naast zich neer leggen. Net te hurd fleane r UIETTOW3 JOitf£ *17W leiden monica wesseling Driehonderdduizend envelop pen open maken is wel èrg veel werk. Daarom introduceert het hoogheemraadschap van Rijn land het stemmen per telefoon. Rijnland is daarmee bijna de eerste in Nederland: alleen op de Veluwe is een proef gedaan. Volgend voorjaar krijgen 1,2 miljoen stemgerechtigden bin nen het werkgebied van Rijn land een stemformulier thuisge stuurd. Iedereen kan kiezen of hij of zij schriftelijk danwel tele fonisch stemt. Van oudsher is de opkomst bij de verkiezing van het be stuur van het hoogheemraad schap laag. In 1994 voerde Rijn land daarom het stemmen per brief in. De opkomst steeg daar door van 6 naar 24 procent. Rijnland was blij met de op komst maar de medewerkers hielden er wel pijnlijke vingers aan over: alle enveloppen moesten met de hand openge maakt. Dat kostte veel te veel tijd. En dan waren vier jaar ge leden er nog 'slechts' 200.000 stemgerechtigden. Door een wijziging van de Waterschaps wet zijn dat er nu 1,2 miljoen. Bij eenzelfde opkomstpercenta ge zou dat 300.000 enveloppen betekenen. Samen met het waterschap op de Veluwe heeft Rijnland de afgelopen tijd bekeken of stem men per telefoon mogelijk is. De telefoon is dan aangesloten op een stemcomputer (vergelijkbaar met veel VW's). De proef op de Veluwe ('slechts' 70.000 stemgerechtigden) slaag de en dus kiest Rijnland voor te lefonisch kiezen. Per brief blijft echter ook mogelijk. Komend voorjaar krijgen alle volwasssen inwoners van het Rijnlandse een kandidatenlijst, een telefoonnummer plus een retourvelop. Aan hen de keus hoe te stemmen. Tussen 14 en 26 april is de telefooncomputer 'in dienst1. leiden monica wesseling akmarijp» Denk aan de ooievaars. Dat krijgen automobilisten in het Friese Akmarijp op het hart gedrukt. En dan niet zomaar aan gewone ooie vaars. In het Friese land scheren namelijk exemplaren over de weg die kleine beertjes aan huis afleveren. foto anp siep van ungen Het Hoogheemraadschap van Rijnland krijgt als eerste waterschap een heuse jeugdadviesraad. De jeugdraad neemt over dezelfde on derwerpen besluiten als waarover de Verenigde Vergadering (W). het algemeen bestuur van Rijnland, zich uitspreekt. De raad mag geen officiële besluiten nemen maar het is wel degelijk de bedoe ling dat de W zich iets aantrekt van de 'jeugdbesluiten'. De komende twee jaar wordt proefgedraaid. Daarvoor worden van drie scholen, het Vlietland-college in Leiden, een school in Gouda en het Herbert Visserscollege in Nieuw-Vennep in totaal ze ven jongeren 'geworven'. Deze zeven mogen niet in de eindexa menklas zitten omdat het Hoogheemraadschap dat niet verant woord vindt. Nog voor de schoolvakantie moeten de leerlingen ge kozen zijn zodat na de vakantie de raad kan beginnen. De proefraad en de echte raad (die na slagen van de proef over twee jaren wordt geïnstalleerd) krijgt uitgebreid voorlichting en be geleiding van Rijnland. Rijnland ontvangt, onder meer bij de afval waterzuiveringsinstallaties, nu al jaarlijks 140 groepen leerlingen. ds meer jonge kinderen zijn nisch gevoelig voor gluten.- een studie blijkt dat er in 1-1995 drie keer zo veel jon- oeliakiepatiënten waren als e periode 1975-1990. Ook tdat deze patiënten andere itomen hebben dan vroe- iet geval was. teliakiepatienten zijn over- lelig voor eiwittenmengsels lave, haver, gerst, spelt en Zij krijgen van deze glu- ernstige darmklachten, die klachten zijn de e jaren veranderd, zo zeg gen de onderzoekers. Kinderen met coeliakie hebben tegen woordig minder last van chroni sche diarree en een opgezette buik. Ze hebben daarentegen meer te maken met gewichts verlies en buikpijn. Dat blijkt uit een studie waar over zeven onderzoekers van Nederlandse kinderziekenhui zen in de nieuwste editie van het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde schrijven. Op dit moment worden in de Duin- en Bollenstreek enkele duizenden kinderen ondei^ocht op coelia kie. den haag anp De WD wil dat het volgend ka binet 250 miljoen gulden inves teert in de elektronische snel weg. De liberalen vinden dat de inspanningen van minister Wij- ers (economische zaken) tot nu toe onvoldoende zijn om Ne derland op .dit gebied naar de top van Europa te brengen. Vandaag debatteert de Twee de Kamer over herijking van het Nationaal Actieplan Elektroni sche Snelweg. Het kabinet con cludeert in het begeleidend stuk dat de elektronische consumen tenmarkt nog niet goed van de grond komt. De VVD vindt dat het kabinetsstuk 'onvoldoende' aangeeft hoe de inspanningen omhoog kunnen. WD-Kamer- lid Voüte wil bijvoorbeeld dat de elektronische handel een im puls krijgt door fiscale belem meringen weg te nemen. Alle scholieren zouden een e-mail- adres moeten krijgen. Zij wil het winkeliers mogelijk maken elek tronisch aangifte te doen van diefstal. „Hoe sneller de aangif te des te hoger de pakkans. Bo vendien scheelt het een gang naai' het politiebureau. TIJDELIJK EXTRA VOORDEEL. 'O kassakorting op alle jacks en truien voor mannen en vrouwen. Er komen acties in de gezond heidszorg. De werknemers pik ken het niet langer dat het ka binet en de werkgevers niet met geld over de brug komen voor een fikse loonsverhoging. De bonden eisen voor de werk nemers in de ziekenhuizen, verpleegtehuizen en instellin gen voor gehandicapten een loonverhoging van 4,5 pro cent. Bovendien willen ze 1,5 procent om de problemen op de arbeidsmarkt op te lossen. De werkgevers weigeren zover te gaan, omdat het kabinet te weinig financiële ruimte biedt om te onderhandelen. Een se rie van vijf verhalen van Ad Heesbeen en Irene Nieuwen- huijse over de 'witte woede' in de gezondheidszorg. Vandaag het vijfde en laatste artikel met Ton van Waardenburg van het Nova College in Velsen over de (te) geringe belangstelling voor het volgen van een verpleeg kundige opleiding. „Een op de drie schoolverlaters zou voor een baan in de zorgsector moeten kiezen om in de be hoefte voor de toekomst te voorzien." Het aanbod van opleidingen in de gezondheidszorg is haast grenzeloos. Maar of al die vari- Ton van Waardenburg, projectlei der voor verpleegkundige oplei dingen: „Eén op de drie school verlaters zou voor een baan in de gezondheidszorg moeten kiezen om in de behoefte voor de toe komst te voorzien." foto united photos de boer ron michel anten voldoende zijn om op ter mijn het schrijnende tekort aan verpleegkundigen en verplegen- den op te vangent is de vraag. Ton van Waardenburg, bij het Nova College in Velsen verant woordelijk voor de verpleeg kundige opleidingen in de regio (van Castricum tot Katwijk), heeft daar zijn twijfels over. „Er is becijferd dat één op de drie schoolverlaters voor een baan in de zorgsector zou moeten kiezen om in de behoefte voor de toekomst te voorzien. De haalbaarheid daarvan lijkt me vooralsnog een illusie. Zeker in tijden van economische groei neemt de belangstelling voor een baan in de gezondheids zorg af. Dat is altijd al kenmer kend geweest voor deze be roepsgroep." Het Nova College is zo'n insti tuut met een scala aan studie mogelijkheden. Het centrum verzorgt op vijf verschillende kwalificatieniveaus voor een reeks van regionale ziekenhui zen en zorginstellingen oplei dingen tot zorghulp, voedings assistent, helpende, verzorgen de, assistent in de gezondheids zorg, verpleegkundige, HBO- verpleegkundige en HBO/M- BRT-verpleegkundige (Medisch Beeldvormende en Radiothera peutische Technieken). Met in gang van 31 augustus komt daar de dagopleiding tot verpleeg kundige (via de Beroeps Oplei dende Leerweg) bij. Op dit mo ment volgen bij het Nova Colle ge zo'n 1000 leerlingen een stu die in de zorgsector, onder wie 350 scholieren die de opleiding voor verpleegkundige volgen. Ondanks het rijke eo gevarieer de aanbod aan opleidingen is de instroom voor het nieuwe schooljaar volgens Van Waar denburg tot nu toe teleurstel lend. ,,Alle prachtige wervings campagnes en het brede oplei dingsaanbod ten spijt, het aan tal aanmeldingen is niet bijster groot. Normaal gesproken zit ten we rondom deze tijd voor de helft vol. Daarvan is op dit moment nog lang geen sprake. Ook landelijk gezien zitten we in een diep dal." Hoe schrijnend de situatie is, blijkt uit het feit dat het Nova College per 1 maart met twee groepen van 24 personen had den willen beginnen aan een opleiding voor verpleegkundige. „Maar we zijn op één groep van twintig mensen blijven steken", aldus Waardenburg. „Als dat zo blijft, heeft de situatie straks ook personeleconsequenties." Hij heeft inmiddels een af spraak met het arbeidsbureau in Haarlem om te bezien in hoeverre het mogelijk is herin treders rpet subsidie van de overheid via scholing klaar te stomen voor een baan in de zorgsector. De oorzaak voor die geringe animo schrijft Van Waarden- burg voornamelijk toe aan het geschonden aureool van de be roepsgroep. „Het imago heeft door de ongunstige arbeids voorwaarden een flinke knauw gekregen", aldus de projectlei der. „In de verpleging heb je te maken met vroege -, late -, en weekenddiensten, wordt er op feestdagen gewerkt, zijn vakan ties moeilijk te plannen en is de werkdruk ongekend hoog. Daarnaast is de salariëring be paald niet uitnodigend. Ik kan me voorstellen dat iemand gelet op die omstandigheden liever achter een pc kruipt dan de bedden verschoont. Het le vert bovendien meer geld op Het blijft vreemd dat werken met het duurste materaal het minste wordt beloond. Van Waardenburg heeft er alle begrip voor dat de werknemers uit de gezondheidszorg 'de straat op gaan' voor een goede cao en betere arbeidsvoorwaar den en -omstandighedën. „Ik werk zelf al 25 jaar in de ge zondheidszorg. Ik weet wat er leeft. Ik voel enorm met ze mee. Ze moeten het actiemiddel wel ter hand nerpen om het kabinet te overtuigen dat de zorg er heel zorgelijk voorstaat. Het is jam mer dat de patiënten daarvan de dupe worden. Daar doet de publieksvriendelijkheid van de acties niets aan af." De overige afleveringen ver schenen op 9, 10, 11 en 14 apriL

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5