Juwelen uit het Prentenkabinet Cultuur&Kunst 6 Verbluffende reis van Het nternationaal Danstheater Alleen de uitslag, niet de strijd Voordracht Gorters 'Mei' op Koornbrug Elice Kernkamp prikkelt de fantasie ENSDAG 15 APRIL 1998 eidentrio Linda, Roos Jessica stopt Selectie Leidse fotocollectie te zien in Van Gogh Museum l, PLV. CHEF AD VAN K e :n St; d, dtOt ersum De meidengroep Linda, Roos Jessica stopt. Het »tal gaat per 1 augustus uit elkaar. De drie actrices/zangeres vinden de druk van de band na 2,5 jaar te groot. Linda, Roos Jessica komen eind april nog met een single, die '1999 Keer' t heten. Voordat zij definitief stoppen met optreden, geven jen of twee afscheidsconcerten. ihn Irving naar de Wallen jTFRDAMDe Amerikaanse auteur John Irving presenteert de ierlandstalige versie van zijn nieuwe boek 'Weduwe voor een maandag op de Amsterdamse Wallen. Het boek speelt zich irook deels af. In het politiebureau aan de Warmoesstraat zal Je eerste twee exemplaren overhandigen aan Margot Alvarez, rmalig medewerkster van de belangenorganisatie voor hoe- De Rode Draad, en aan brigadier Joep de Groot. CENSIE MAARTEN BAANDERS 'Ziel van de Zwarte Zee' door ternationaal Danstheater. Gezien: 14/9, Leidse Schouwburg. ltsin ondertekent wet geroofde kunst j<ou« De Russische president Boris Jeltsin heeft zijn handte- ing gezet onder een wet, die verbiedt dat tijdens de oorlog jofde kunstwerken worden teruggegeven aan Duitsland en Ierland. Tegelijkertijd kondigde hij aan dat hij de rechtsgel- ieid van de wet bij het Constitutioneel Hof zaJ aanvechten, wet bepaalt dat de kunst die de Russen tijdens de Tweede log van de nazi's in Duitsland hebben geconfisqueerd, Rus- li eigendom is. kasus. Humor is er volop, met als hoogtepunt een Turkse dans van drie mannen met ontblote buiken waarop gezichten gete kend zijn. Zelfs de buikspieren blijken goed getraind te zijn, want ze trekken er de raarste grimassen mee. Er zijn ook tal loze kleine grapjes te zien. Een zwaarddanser die bijna zijn zwaard in het publiek laat val len en een beet in een voet ver hogen de vrolijke stemming. Wie goed kijkt ziet leuke on deronsjes. Bij een riskante zwaarddans van enkele mannen stapt één van de mannendie aan de kant staan naar voren om mee te doen, maar een an der houdt hem tegen met een gebaar van 'Pas op, dat kost je je kop'. Wie goed kijkt ziet ook hoe zorgvuldig de kostuums zijn ge kozen. De jurken van de Ar meense vrouwen op, een rij ver lopen geleidelijk van een don kerrode kleur-naar lichtere tin ten. Uitstekend is ook de mu ziekgroep. Met verve en drama tiek worden de instrumenten uit het Zwarte-Zee-gebied be speeld. De musici hebben er ze ker toe bijgedragen dat het Leidse publiek in de sfeer werd meegenomen en terecht een staande ovatie gaf. „Een geweldig genereus gebaar," zegt Ingeborg Leijer- zapf, conservator geschiedenis van de fotografie bij het Prentenkabinet, over het aanbod om 19de-eeuwse foto's uit de Leidse collectie in het Amsterdamse Van Gogh Museum te exposeren. Onder de titel 'Juwelen uit een fo tocollectie' worden 115 foto's geëxposeerd uit de periode 1860-1900, ongeveer de tijd waarin Vincent Van Gogh Leefde. Gelet is vooral op technische en artistieke kwali teit, maar ook op verrassende details die een nieuw licht werpen op de 19de eeuwse samenleving. maarde musea. Hoe is dat zo gekomen? In november vorig jaar bracht het Instituut Collectie Neder land verslag uit van zijn onder zoek naar de toekomst van het Prentenkabinet. Het belang van de collectie werd daarin onder kend, maar tegelijkertijd werd LEIDEN BERNADETTE V Was afgelopen zomer het voort bestaan van het Prentenkabinet van de Leidse universiteit nog onzeker, nu schitteren vanaf vrijdag de mooiste en interes santste fotós uit de collectie in een van Nederlands meest ver van de Zwarte Zee' is een essante reis. Langs de kust- in deze binnenzee wonen e volkeren: Armeniërs, •n, kozakken, Grieken, leken, zigeuners, joden, ta- enz., allemaal met hun ei- dansen. Met een verbluf- veelzijdigheid en soepel- voert Het Internationaal itheater al die dansen uit. jerst een aanstekelijke, on- longen sfeer, zonder dat de lisehe zorgvuldigheid daar- lijdt. Het programma is rder dan eerdere voorstel- nvan de groep. De choreo- iën zitten helder en vaak el in elkaar. Ze variëren strakke, krachtige krijgs- en tot lieflijke visachtige egingen en ingetogen vrou- lans. Spectaculaire kunst- 'jn er met mate, al ontbre- :e zeker niet: halsbrekende 's, hurkdansen en werve- sprongen in een warm- ge sfeer. Mooi is dat het alleen de mannen zijn die ineren met strijdlustige s, maar ook de vrouwen in dolkendans uit de Kau- 1 heeft de politiek, met links in de frontlinie, ooit met ispanning van krachten :,-pbeerd de kunst naar het e brengen, velen moeten l steeds niets van hebben, schouwen mensen als linsky, Klee, Picasso en an- kunstenaars nog steeds als teroplichters. Eerlijkheids- moet worden vermeld dat onder die mensen nogal portliefhebbers bevinden. lal van die driezitsbank- 1 ers die naar elke inferieure Twedstrijd liggen te kijken, jl ze af en toe de bierfles als i lazuin aan de mond zetten. I ieden zijn eigenlijk net zo als de verstokte intellectue le beweren dat voetbal anders is dan stom achter lalletje aanhollen. Alleen igen die intellectuelen zich chien wat beschaafder dan oort sportliefhebbers. Ik [06Q nhetKröller-Müller-muse- ïOtterlo tenminste nog iemand luid boerend voor landinsky zien staan of de personages van Chagall in! Joden!' horen scande- aar sgas linet I van j ni< ;raag i wel ■ld. ikt ijn zwarte ljetten, »t hoort bij het leven. Net sport daarbij hoort. Kunst net als voetbal oorlog zijn, die oorlog wordt vaak rdoor één persoon ge- Wie kijkt naar een Franse Ier als Arthur Rimbaud, |6tt6l bewondering voor de loudende manier waarop literator al op jonge leeftijd njdt aanbindt met de bour se. Zijn manier van dichten nzijn tijd net zo nieuw en de literaire orde als het ivan schijn- en passeerbe- ngen van Johan Cruyff later etbalkringen. 'erschil zit hem echter ndat Cruyff onmiddellijk het publiek in de armen leveni gesloten als een weerga - Zo he> <dent. Het resultaat, het Hint dus, was meteen en een klaterend ap- foto gpd/rob keeris Museumbezoekers zijn misschien wat beschaafder dan sportliefhebbers. Is het kunst of is het sport of is het beide? Waar ligt de grens, wie gaan daar overheen en waarom gebeurt dat? In de rubriek Kunstgras gaan we op zoek naar raakvlakken en snijpunten van deze op het eerste gezicht zo verschillende culturen. In deze 25ste en laatste aflevering concluderen we dat afdoende is aangetoond dat die gebieden elkaar soms raken. Maar er blijft natuurlijk verschil. de ten5 viel nummer 14 ten deel. t alleo 'kunst ligt dat anders. Daar aie con de talenten vaak veel la- itie 'M 'Vendrijven. jr Jusie: met sport scoor je en ba|er' veel sneller dan met Maar als iemand er in de e teenmaal is, wordt hij vaak e :ehjk beloond. Dat wil zeg- opgeri Meestal postuum. Net riveertj er nu miljoenen worden oelein gelegd voor een goede bui- liddel' ndse spits, zo worden er of als U n ten dage in Japan gelijke agen neergelegd voor 'De Zonnebloemen' van de man uit Nuenen. Die daar zelf nooit een cent wijzer van is geworden. Nogmaals: er zijn genoeg raak vlakken tussen kunstbeoefening en sport. Al was het alleen maar het gevecht dat moet worden gevoerd om het publiek te over tuigen. Maar toch, er blijft een duidelijk onderscheid. Dat zit hem in de toeschouwers. Dat viel me laatst, bij een bezoek aan het Kröller-Möller-muse- um, weer eens op. Buiten het museum, op weg er naar- toe, liepen de bezoekers nog hard te lachen en geintjes te maken. Maar toen ze eenmaal in het museum waren, gedroegen ze zich als ouderlingen op de voor ste banken in de kerk. Er werd gefluisterd en gesmiespeld alsof er iets gewijds hing rondom al die kunstwerken daar. Alsof ze die meesterwerken met hun harde stemmen zouden kunnen beschadigen. Niemand die voor een schilderij van Van Gogh uit riep: 'Jezus, wat goed! Wat een penseelvoering! Wat kan die go zer schilderen.' Hoe komt dat toch? Wordt dat ingegeven door dat kleine stem metje in ons, dat bij elk mees terwerk waarvoor wij staan, fluistert: 'Wat mooi! Wat mooi! Waarom kan ik dat toch niet?' Misschien. Maar de werkelijke verklaring voor dit verschil in reactie schuilt in het feit dat wij bij een sportwedstrijd de strijd meemaken. We zijn getuige van de moeite die voetballers moe ten doen om iets moois neer te zetten. Bovendien heeft een voetballer een zichtbare tegen stander, die wij persoonlijk wel onder de grasmat zouden willen schoffelen. Bij kunst ligt dat wat anders. Zoals gezegd: ook de kunste naar voert een strijd. Voor een deel tegen de gevestigde orde, de gevestigde kunstkritiek. Maar zijn grootste tegenstander is en blijft de tijd, de tijd die hem in de vergetelheid kan storten. Het gevecht dat hij voert, voert hij, zoals eerder ge zegd, alleen. Hooguit zijn vrouw die hem aanmoedigt als ze een bakkie koffie in zijn atelier komt brengen. 'Het komt wel goed, Vincent. Het komt wel goed.' Vaak komt het helemaal niet goed. De beste kunstenaars 'spelen' voor een lege tribune, door niemand aangemoedigd, door niemand bejubeld*. De eni gen door wie ze op de schou ders worden genomen zijn de dragers van hun lijkkist. Het heeft iets triests. Bij kunst zie je alleen maar de uitslag, niet de strijd. CEES VAN HOORE gezegd dat het Prentenkabinet meer aan de weg moet timme ren. Onder meer door een actief tentoonstellingsbeleid. Ingeborg Leijerzapf was enke le maanden daarvoor begonnen met de werkgroep 'Schatgraven in eigen huis'. Een groep Leidse studenten ploegde alle dozen met fotós uit de periode 1860-1900 door om een selectie te maken voor een tentoonstel ling. ,,Het Van Gogh Museum hoorde er van en bood exposi tieruimte aan", licht Ingeborg Leijerzapf toe. „Zij willen ons helpen wat meer in de aandacht te komen. Een tentoonstelling in zón bekend museum levert natuurlijk veel meer publiciteit op dan een expositie in een of andere galerie. Bovendien be slaat de expositie ongeveer de periode waarin Vincent van Gogh leefde, dus past het prima in dit museum." „Wel werd de formule van de tentoonstelling pijlsnel aange past. Studente Anja Novak: „Aanvankelijk wilden wij ons concentreren op de anonieme fotografen uit de collectie, maar toen eenmaal duidelijk werd dat de fotós in het Van Gogh Muse um zouden hangen, besloten wij ook werk van bekende foto grafen te selecteren, zoals: Eadward Muybridge, George Hendrik Breitner, Edward She riff Curtis, Willem Witsen en Ju lia Margaret Cameron. „De echte juwelen uit de col lectie", vult Ingeborg Leijerzapf lachend aan. „Hoewel juist het aardige is dat de fotós van ano nieme en minder bekende foto grafen niet misstaan tussen de beroemdheden." De studenten selecteerden niet alleen de fotós, ze schreven ook de catalogus, gingen op zoek naar sponsors, verzorgden de public relations en richtten de expositie in. „Het was niet eenvoudig het altijd met elkaar eens te worden." Anja Novak wijst op een prachtige foto van FA Rinehart, een indrukwek kend portret van een trotse In fit tér- in K w diaan. „Die had ik graag op het elffiche en de omslag van de ca talogus willen afbeelden", zegt ze. „Maar de anderen wilden iets anders." Even later laat ze trots zien wat het is geworden: een zoetige foto van een klein meisje dat zich, gekleed in een mooie jurk, sentimenteel tegen haar spiegelbeeld aandrukt. Een groter contrast is bijna niet mo- gelijk. „Toen wij met de selectie be zig waren, bleek al snel dat er in de collectie drie hoofdonder werpen zijn te onderscheiden: mensen, Europese gebouwen en verre streken." Het resultaat is een mooie, afwisselende ex positie, met veel verrassingen. Zo is bijvoorbeeld te zien hoe het stadsbeeld in het negentien- de-eeuwse Europa, door bevol kingstoename en industrialisa tie, in rap tempo veranderde. Vaak zien die fotós er opvallend leeg uit. „Veel mensen denken dat het toen erg rustig was op straat," zegt Ingeborg Leijer zapf. „Maar dat is bedrog. In de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw was de fotograaf simpelweg nog niet in staat be wegingen vast te leggen. Pas aan het eind van de eeuw ver anderde dat. Dan zijn de steden plotseling bevolkt met massés mensen." Hoe die mensen eruitzagen tonen de (groeps)portretten op de tentoonstelling: deftige ge zelschappen, maar ook glasbla zers, gefotografeerd voor de fa briek. Keurige dames in hoog gesloten japonnen naast wulpse naakten van Breitner. Ook in de categorie 'verre werelden' zijn, naast exotische landschappen en fotós van bezienswaardighe den, veel portretten te zien. Door de opkomst van het toe risme bestond er veel belang stelling voor afbeeldingen van inheemse volken. Anja Novak: „De fotós dienden vaak om vooroordelen te bevestigen, bij voorbeeld over de koloniale ver houdingen. Het cliche dat de 19de-eeuwse fotografen van die volken schiepen, bepaalt nog steeds de wijze waarop nu vaak naar ze gekeken wordt." 'Juwelen uit een fotocollectie' is te zien van 17 april t/m 14 juni in het Van Gogh Museum, Paulus Potterstraat 7, Amster dam, dagelijks van 10.00-17.00 LEIDEN CEES VAN HOORE De Leidse Koornbrug wordt dinsdagmorgen 26 mei het po dium waarop tal van bekende Leidse kunstenaars en politici de 'Mei' van Herman Gorter in zijn geheel zullen voordragen. De drie zangen van het lange gedicht, dat voor het eerst in 1889 werd gepubliceerd, wor den ingeluid door carillonmu- ziek. De Leidse burgemeester Cees Goekoop zal om zeven uur 's ochtends het spits afbij ten bij de ruim vier uur duren de declamatie van 'Mei', een initiatief van de Leidse Stich ting T egenbeeld. Ben Walenkamp, de drijven de kracht achter deze stichting, kwam op het idee voor dit plan na lezing van een column van de Perzische schrijver Kader Abdoelah. Walenkamp: „Hij beschrijft hoe gehecht hij is aan dit Hollandse gedicht, zo gehecht dat hij het altijd bij zich heeft en het bijna deel uit maakt van zijn jasje. Toen dacht ik: dat gedicht moet toch eens integraal worden voorge lezen. En waarom dan niet in Leiden? We doen hier met de stichting al erg veel aan gedich ten, dus dit ligt een beetje in het verlengde. We willen de stad bedekken met een dikke laag poëzie, een mooi soort smog. As tegengif voor al het banale dat hier aan de dag treedt, als een remedie tegen de vervlakking. Ja, als ouwe lui mag ik dat toch wel zeggen." „Mensen als Cees Waal, An ton Korteweg, Frédérique Bas- tet, René Vallentgoed en vele anderen zullen elk tien minu ten van het gedicht voor hun rekening nemen. Tussen de zangen door is er een pauze, tijdens welke het gedicht door carillonmuziek zal worden ver klankt. Er zal bij de declamatie gebruik gemaakt worden van een geluidsinstallatie, zodat de ijle menselijke stemmen ver zullen dragen. De sprekers zul len met hun gezicht naar het stadhuis en de omliggende ter rassen gericht staan. Het voor lezen van poëzie op de Koorn brug moet een jaarlijks terug kerend evenement worden. We willen daar een traditie van maken. Voor het volgende jaar denk ik aan een aantal sonnet ten van Shakespeare. In Gorters 'Mei' staat de nimf Mei centraal. Ze dingt naar de liefde van de god Balder maar die wijst haar af. In het derde deel van het gedicht sterft Mei en begint juni. Het expressio nistische gedicht wordt in de li teratuurkritiek algemeen ge waardeerd, al schreef een re censent eens over de Mei van Gorter: Korter! Korter! Walenkamp: „Het is wel lang, ja, maar ik vind het zelf een prachtig vers. Alleen die aanhef al: Een nieuwe lente, een nieuw geluid. Ik wil dat dit lied klinkt als het gefluit dat ik vaak hoorde voor een zomernacht in een oud stadje langs de water gracht. Dat oude stadje en die watergracht hebben mij geïn spireerd om de declamatie op de brug te laten plaats vinden." BEELDENDE KUNST RECENSIE BERNADETTE VAN DER GOES Expositie: Schilderijen van Elice Kernkamp. Te zien: t/m 26/4, do. t/m zo. 10.30-17.30 uur, Bleijenberg Galerie, Touwbaan 1Leiderdorp. Op een van de schilderijen van Elice Kernkamp is een vrouw af gebeeld die in een stikdonkere hemel languit op een wolk ligt. Haar ogen zijn geopend maar staren leeg en niets ziend in de nacht, alsof zij droomt met open ogen, de blik volkomen naar binnen gericht. Waar haar dromen over gaan of welke vi sioenen zij aanschouwt, wordt duidelijk uit de overige tentoon gestelde schilderijen, die op dit moment bij Bleijenberg Galerie te zien zijn. In een begeleidende folder zegt Kernkamp dat haar werk vaak over haarzelf gaat. Een mededeling die alle ruimte biedt voor de veronderstelling dat de vrouw op de wolk niet zomaar iemand is, maar de kunstenares zelf. Aanvankelijk lange tijd werk zaam als illustrator van kinder boeken, ging Elice Kernkamp een paar jaar geleden op zoek naar een vrijere manier om zich uit te drukken. Het potloodje waarmee zij gewend was haar tekeningetjes te maken, ruilde zij in voor kwast en verfpot. In plaats van altijd maar de verha len van anderen uit te beelden, 'De Valkenjacht' van Alice Kernkamp. foto pr ging zij op grote doeken haar ei- zij zich heeft bevrijd van een gen verhalen vertellen. Een gou- keurslijf en eindelijk vrij kan den greep, want Kernkamp ademhalen. Aan haar schilderij- blijkt een getalenteerd schilde- en is te zien dat zij die bevrij- res. Haar schilderijen zijn ruim ding elke dag viert. Vlotte, spon- van opzet en vertonen geen en- tane, kleurige penseelstreken kei spoor van de gedetailleerd- toveren een wereld die haarzelf heid die boekillustraties door- misschien nog het meeste ver gaans kenmerken. Het is alsof baast. „Van tevoren weet ik niet wat het gaat worden", zegt zij daarover. „Het begint met een vlek waaruit langzamerhand een gezicht of een lichaam te voorschijn komt." Door deze intuïtieve manier van werken, hebben de meeste van haar schilderijen iets mysterieus. Dieren zweven in de lucht. Mensen, meestal vrouwen, doe men op, schemeren door de voorstelling heen of staan op het punt te verdwijnen. Ook trekt Kernkamp zich niets aan van traditionele omgevingen. Op het doek 'Diana en de jacht' is de godin niet, zoals gebruike lijk, afgebeeld in veld of woud, maar staat zij in zee, met beide handen een vogel grijpend. Ook het schilderij 'De valkenjacht' speelt zich aan zee af. Een ma jestueuze vrouwenfiguur rijst op uit een rots. Haar gewaad en haren zijn zwart als het heelal, waarop glittertjes van goud de sterren voorstellen. Duidelijk heeft deze vrouw meer in haar macht dan het bokje dat zij aan de leiband houdt. Superieur speurt haar blik over de hori zon, als een godin die heerst over hemel en aarde. Het aardi ge van Elice Kernkamps schil derijen is dat zij ruimte geven aan dit soort associaties en fan- tasiën. En dat is prettig, want daarmee laat zij ons delen in de vrijheid die zijzelf door het schilderen heeft gekregen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21