Leidsch Dagblad Borst wil langere zorg-CAO DONPERPAfa OPENING 21 u oorhouts college egint met crisis m Buizerd jaagt Leidse zilvermeeuwen op stang 3 olijn liet in Indië ensen vermoorden leer dan helft wethouders Leiden en regio vervangen RANZIJN LEIDERDORP President Vaclav Havel buiten levensgevaar TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. M5DAG 15 APRIL 1998 OPGERICHT 1 MAART 1E Buitenland Cultuur en Kunst Sport Paars opent de Vl| verkiezingskas voor de weduwen Irritatie over vrijlating in 7Noord-lerland van negen IRA-gevangenen Leidse fotocollectie in Van Gogh Italiaanse O *"1 UEFA-finale in Parijs trekt zich alsnog terug li» irhqut wim van wanrooy nieuwe college van W in Voorhout heeft al pbreuk geleden voor het ïaven is uitgevaren. Op de eep trok de PvdA zich gis- in, luttele uren voor de in- 14 atie van de raad, terug uit loalitie. gebeurde nadat de .tners CDA en WD duide- - hadden gemaakt niet met loor de sociaal-democra- naar voren geschoven P. ïemsz als wethouder in te willen gaan. Hun voor gaat uit naar R. Lucas, heeft nu bedenktijd ge- gd om zich over het rtzetten van haar wethou- schap te beraden, en W in Voorhout begin- daarom voorlopig met hts twee wethouders in ats van drie: P. van Riet D) en D. IJdo (CDA). Dat uitkomst van een voor dat de WD gisteravond Bnde. De liberale college- érhandelaar L. van der baseerde zich daarbij op ervaringen met het oude Daarin speelde Lucas volgens hem een cruciale rol. „Wij willen Lucas. Ze heeft het goed gedaan in een hecht team van wethouders. Voor hout heeft nu een bestuur met pit en een hoog niveau nodig. Daarom willen we door met het oude college." Dat Lucas bij haar eigen partij buiten de boot is geval len (de PvdA koos onlangs voor Jochemsz als kandidaat op basis van 'oude afspra ken') wil er bij hem niet in. Ook Lucas zelf heeft moeite met die keuze van haar partij. „Voortzetting van het college ligt voor mij in de rede. Er is bijzonder veel druk op mij idtgeoefend om wethouder te blijven. De PvdA besloot daarop voor een oppositierol. Ik betreur dat bij die keuze persoonlijke belangen zwaar der hebben gewogen dan de verantwoordelijkheid voor het besturen van onze gemeente. Ik heb daarom overwogen mij uit de raad terug te trekken. Maar dat zou eerder tot een vergroting van de problemen leiden, dan tot een oplossing daarvan." Overleg met werkgevers wordt voortgezet Door geen CAO voor één jaar af te sluiten maar voor twee jaar, hoopt het kabinet de impasse over de zorg-CAO te doorbreken. Het kabinet lijkt bereid voor volgend jaar ex tra geld te reserveren, zodat de lonen in de zorgsector dan in twee jaar met zo'n zes procent kunnen stijgen. Desondanks zijn vandaag in Friesland de eerste acties in de zorg begonnen. den haag gpd Na afloop van een eerste over leg over het CAO-conflict tussen een kabinetsdelegatie en de werkgevers in de zorg, zei mi nister Borst van volksgezond heid gisteren er vertrouwen in te hebben dat een tweejarige CAO kan worden afgesloten. Voor de werkgevers is die optie bespreekbaar, maar zij eisen wel harde afspraken dat extra geld voor loon niet leidt tot minder geld voor extra perso neel. Het vorige week door premier Kok aangekondigde overleg met de werkgevers kon wegens tijd gebrek niet worden afgerond. Door files als gevolg van de sneeuwval kwamen verschillen de betrokkenen, onder wie Kok zelf, te laat.. Daardoor was er nog maar een uurtje over voor overleg. Vrijdag wordt er verder gepraat. Het kabinet heeft voor dit jaar zo'n 900 miljoen gulden uitge trokken om drie procent loons verhoging mogelijk te maken. Maar volgens de werkgevers is van dat bedrag hooguit één pro cent loonsverhoging mogelijk. De rest van het geld is al opge gaan aan onder meer hogere pensioenpremies en extra (ini tiële) loonstijgingen voor het personeel. Omdat het kabinet voor dit jaar niet of nauwelijks meer extra geld heeft, zinspeelt het op een tweejarige CAO. Wat er voor dit jaar dan te weinig aan loonsverhoging bijkomt, kan dan volgend jaar extra wor den uitbetaald. Dat is geen pro bleem, omdat vrijwel alle partij en aanzienlijk meer geld voor de zorg willen uittrekken. Volgens een onderzoek in op dracht van de actualiteitenru briek NOVA lopen de meeste lrik Colijn, tussen 1910 en veelvuldig minister, pre en de onbetwiste leider het gereformeerde volks- is in Nederlands-Indië ver- oordelijk geweest voor de rd op negen wouwen en inderen. lens zijn militaire loop- in Nederlands-Indië, die duurde van 1895 tot 1904 en waarbij Colijn de vertrouweling was van gouverneur Van Heutsz, liet hij „negen vrouwen en drie kinderen, die genade vroegen, op een hoop zetten en dood schieten". Dat blijkt uit een briefwisseling van Colijn met zijn wouw Helena. De te rechtstelling gebeurde tijdens de Atjeh-oorlog, waarbij de in landse bevolking die voor haar wijheid streed, genadeloos werd bestreden. De schokkende feiten worden onthuld in de vandaag versche nen biografie van Colijn van VU-historicus Herman Lange- veld. Colijn schreef over de moordpartij in een brief aan zijn wouw: „Het was onaange naam werk, maar 't kon niet an ders". f Langéveld schetst Colijn niet alleen als een man die meedo genloos was tegenover de in landse bevolking van Neder lands-Indië, maar ook als ie mand die zich in zijn Neder landse politieke loopbaan ont popte als een opportunist, die gevoelig was voor vriendjespoli tiek en zich schuldig maakte aan corruptie. Actie bij Pharming leiden Demonstranten van de actiegroep Euro- dusnie voerden vanoch tend opnieuw actie in Leiden. Na McDonald's was ditmaal het bedrijf Pharming aan de Niels Bohrweg het doelwit van de dierenactivisten. Bij dit biotechnologische bedrijf werden onlangs twee kalfjes gekloond. De demonstratie kende aanvankelijk een ludiek verloop, maar de sfeer werd grimmiger toen ac tievoerders enkele werk nemers van Pharming de pas afsneden naar het gebouw. Op dat mo ment greep de politie in. Er vielen enkele rake klappen. Om half tien keerde de rust weer bij Pharming, het bedrijf dat wereldwijd bekendheid kreeg door de stier Her man. Pagina Leiden: Po litie grijpt in bij actie te gen Pharming. FOTO ANP COR MULDER Mok leiden aad rietveld „Paniek in de tent." Valkenier Karei Geurts zegt het met een teweden grijns op het gezicht. Hoog boven het oude ge bouw van het Natuurhistorisch Museum aan de Raamsteeg in Leiden krijsen meer dan honderd zilvermeeuwen hun angst uit. De Australische woestijnbuizerd van Geurts hoeft zijn kromme gele snavel maar te laten zien of de meeuwen wor den al onrustig. Leiden beleefde vanmorgen de start van een nieuwe poging om de overlast van zilvermeeuwen in de stad terug te dringen. Met buizerds en valken wil de gemeente de beesten verjagen van de nauwelijks toegankelijke daken in de binnenstad. Daar faalt de tot nu toe ge bruikte methode van het vervangen van het legsel door stenen eieren. Geurts en zijn collega's komen tijdens het broed- seizoen elke dag naar Leiden om met hun roofvogels de meeuwen tot verhui zen te bewegen. Een best begin was het vanmorgen niet. De regen kwam met bakken uit de hemel. En als het regent, vertelde Geurts, gaat de buizerd het liefst op een droog plekje zitten om zijn veren te poetsen. De bedoeling is dat de roofvogel boven de meeuwen gaat cirkelen en schijnaan- vallen uitvoert. Maar dat deed-ie niet. Hij vloog van Geurts gehandschoende hand naar een dakrand en kwam op het geluid van het schelle fluitje van de val kenier braaf weer terug. Verder wilde hij echt niet gaan in de regen. Het was vol doende om de meeuwen onrustig te ma ken. „Maar hoe hoger de vogel vliegt, hoe groter het effect", aldus Geurts. De roofvogels van het Udense valke niersbedrijf worden tot eind augustus op drie plaatsen in de stad losgelaten: bo ven het Natuurhistorisch Museum, bij OMI en/regio annet van aarsen zal waarschijnlijk even tijd ten voordat de plaatselijke tiek feilloos de juiste na- ra bij de juiste bestuurspos- ivveet te plaatsen. Meer dan helft van het aantal wet- iders uit de vorige raadspe- le is vervangen. Maar liefst van de 63 wethouders (54 •cent), die gisteren in Lei en randgemeenten, de en Veenstreek en de i- en Bollenstreek aantra- zitten nieüw op het colle- 'luche. Vanwege een vroege legecrisis in Voorhout is Het percentage nieuwe wet- tders ligt in de regio een k hoger dan het landelijk niddelde van pakweg 40 'cent. In vier gemeenten - nnond. Leiderdorp, Ja- 'svvoude en Ter Aar - trad teravond zelfs een compleet ttwe wethoudersploeg aan 5r de komende raadsperio- Opvallend resultaat van de collegeonderhandelingen is dat in verschillende gemeen ten het aantal wethoudersze tels is uitgebreid. Soms gaat het om parttime posten, soms om volledige banen. Ja- cobswoude krijgt een extra wethouder, net als Ter Aar, Wassenaar, Noordwijk en Lis- se. Alleen in Leiden is het om gekeerde het geval. Daar werd al jaren gepraat over verklei ning van het college van zes naar vijf wethouders, een situ atie die nu onder druk van de verkiezingsuitslag wordt door gevoerd. D66 verliest in Leiden een wethouder, maar daarbij moet gezegd worden dat sinds in februari collegelid P. Lan- genberg vertrok, één zetel al leeg bleef. Qua samenstelling van de colleges hebben er in het me rendeel van de gemeenten in de regio verschuivingen plaats. In twaalf van de twintig plaat sen (Warmond, Voorschoten, Zoeterwoude, Leiderdorp, Katwijk, Lisse, Noordwijk, Rijnsburg, Ja- cobswoude, Ter Aar en Wasse naar) schuiven nieuwe partij en aan de collegetafel aan. Alle aardverschuivingen ten spijt, blijft in veel gevallen de positie van lokale politieke partijen sterk. Weliswaar moe ten Burgerbelangen Leider dorp, Gemeente Belangen Rijnsburg en partij De Noord- wijker de komende vier jaar genoegen nemen met een plekje in de oppositie in plaats van in het college. Maar Nieuw Lisse, Progressief War mond, Leefbaar Oegstgeest, Noordwijks Belang en Vere nigd Noordwijk wisten voor het eerst beslag te leggen op een collegezetel, net als Ge meente Belangen in Ter Aar en Progressief Akkoord, de Ter Aarse combinatie van PvdA, D66 en Groenlinks. Progres sief Oegstgeest en Gemeente Belang in Jacobswoude lever den net als vier jaar geleden wethouders. «Mij innsbruck. dpa-afp VOORHEEN GARDENCENTRE BLOEMENDAAl in dïer H00GMADE5EWEG 60a TEC 071 54! 03 77 Libertel iZi® Mobiel bellen zonder abonnement. Maar met de beste landelijke dekking. Bel gratis 0800 05 60. De Tsjechische president Vaclav Havel verkeeft buiten levensge vaar, nadat hij gisteren in Inns bruck een spoedoperatie na een darm-perforatie heeft onder gaan. Het gaat de 61-jarige presi dent, de omstandigheden in aanmerking genomen, goed. Zijn toestand is gestabiliseerd, verklaarden de behandelende Oostenrijkse artsen vanochtend. Wel is hij „ernstig verzwakt". Het hoofd van het medisch team verwacht nog wel „enkele moeilijke weken" met het risico op complicaties. Het staatshoofd ontwaakte vanochtend uit een diepe slaap. Artsen hadden hem slaapmid delen toegediend na een 3,5 uur durende ingreep aan zijn dar men gisteravond. Havel was eerder gisteren in een zieken huis van Innsbruck in uiterst kritieke toestand opgenomen met een darm-perforatie, die ontstekingen in de buik veroor zaakte. De president bracht met zijn echtgenote zijn vakantie in Tirol door. In de afgelopen anderhalf jaar werd Havel al vijf maal opgeno- LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Singel HET WOORD IS AAN Henriëtte Mooy Doe wel en zie niet om - al les blijft even krom. kiezers niet echt warm voor de salariseisen van het zorgperso- neel. Als er meer geld voor de zorg komt, zien ze daar liever extra personeel voor terug, vooral in de thuiszorg. In een reactie lieten de werkgevers we ten dat daarvoor nu juist sala risverhoging nodig is: blijft de betaling in de zorg achter bij die in het particuliere bedrijfsleven, dan zullen steeds minder men sen voor een loopbaan in de zorg kiezen. Pagina 5: 'Imago heeft flinke knauw gekregen' 4*/11° «711° 6 712° iSSig. 60% 30% 20% 20% 30% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur 20,21 9 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport22,23 Strips10 De kortingsbon betreft 'De opmars van de wilde ar tisjok' door cabaretier Jaap Mulder in theater Muzenhof in Leiderdorp. de Sterrenwacht aan de Keizerstraat en bij het universiteitsgebouw aan het Cle- veringaplein. Bij het museum aan de Raamsteeg, waar de verhuizing naar het nieuwe Na- turalis aan de Darwinweg nog in volle gang is, moeten Geurts en zijn collega's buitenom over de brandtrap naar liet dak. „Ik wil absoluut geen levende die ren binnen", zei een van de conservato ren. „Ik wil geen veerluis in mijn collec tie." En met een knikje op de buizerd liet hij daar dreigend op volgen: „Die heb ben wij alleen maar dood." men met een longontsteking. De voormalige kettingroker on derging eind 1996 een operatie wegens longkanker. Hij kampte sindsdien met bronchitis en longontsteking. Mini-tragedie rond hond leiden eric-jan berendsen Het oog van Koos van der Born viel vorige maand tijdens een vakantie in Zuid-Afrika op een artikel in de krant Beeld. Hond oorval deur heimwee na SA in vreemdeeienaars laat vlieg haar terug, zo luidde de kop. Het was Van der Bom duidelijk dat met eienaars Leidenaars werd bedoeld. Hij nam de krant mee naar Leiden en belde naar deze krant. De hond van het Zuid-Afrikaanse echtpaar Van Schalkwyk, herenigd in Leiden, bleek niet bestand tegen de heimwee naar de zon. Voor 1500 gulden werd een ticket voor een enkele reis Amster dam-Kaapstad gekocht waar de viervoeter werd herenigd met de dochter van het echtpaar Van Schalkwyk. }a, ik wil een abonnement op het l,eidsch Dagblad. Postcode: - Tel: Plaats: (I.v.eii. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: J iCJPermaand Per kwuriaal Oauiomatisch (f. 94,15) i i automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro ff. 95,15) W l Nr. bank/girt - Handtekening: Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. /clop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128030 "712141 "400114" maandag tlm vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1