>ee! coalitie eigert steun ian Korver Ter Aar kan de hele wereld weer aan Rijn Veenstreek Heen SP ziet niets in Alphens collegeprogramma n acobswoude wacht met istallatie tot Keune er is ItaÏÏ, trui" om elstraf geëist voor 'persing boekhouder Molen De Haas steeds schever Boete voor geweld en in brand steken bromfiets Nieuwkoopse zwaargewond op berucht kruispunt [)ENSDAG 15 APRIL 1998 chef tim brouwer de koning, 071 -5356417, plv.-chef marieta kroft, 071 -535641 Leimuiden ibertminkhorst mneer de SP zitting had genomen het nieuwe Alpheuse college, dan dat college waarschijnlijk het ein- van de rit niet gehaald. Dat zei SP- jer G. Harmes gisteravond in een ctie op het collegeprogramma van CDA, PvdA en D66. De sodalis- stemden als enige fractie tegen dat •amma. [De SP heeft wel degelijk gepro beerd iets van de college-onderhande lingen te maken", zei Harmes. „Wij zijn pas in een later stadium gestopt, toen bleek dat enkele uitgangspunten zo essentieel verschilden dat samen reizen in dezelfde trein tot loskoppe len van wagons zou leiden. Wij wilden ons ook niet zoals andere oppositie partijen aan iets verbinden waarvoor we geen verantwoording kunnen dra gen." Harmes noemde de stijging van de gemeentelijke tarieven en de bouw van een nieuw gemeentehuis, dat deel uitmaakt van het Masterplan Stads hart. Die twee onderdelen uit het col legeprogramma waren voor de socia listen breekpunten. Waarschuwing Ook WD-voorman D. van der Schil den haalde de plannen met het stads hart aan. Hij sprak een waarschuwing uit: „We maken iets moois van ons centrum. Maar zonder een goede be reikbaarheid is het oppeppen ervan zonde van het geld." De liberaal ver wees naar de goed draaiende (en een voudig te bereiken) meubelboulevards in de regio. T. Viezee van RPF/GPV kondigde al vast aan dat hij het nieuwe college nauwlettend in de gaten zou houden. „Het wordt een zware tijd. Populair gezegd: het gaat link worden hier en daar." Als een bestuurder dan fouten maakt, rekent Viezee hem er op af. Net als de collegepartijen en Groen- Links onderschreef hij de visie in 'de leidraad' voor de komende vier jaar. Onduidelijk was de mening van nieuwkomer de Alphense Stadspartij (ASP). „We hopen op een goede toe komst", zei fractieleider M. Krumpel- man, ,,ook voor de horeca en de bur gers. Met een ijsbaan en boksscho len." Toen burgemeester Schoof hem kort daarop vroeg of hij instemde met het programma, antwoordde de café baas: „We moeten alles nog even op een rijtje zetten." TSJERNOTROM Dertig kinderen uit Tsjernobyl komen in augustus voor acht weken naar Leimuiden. Daarvoor wil Tsjemotrom, de Stichting Leimuiden voor Kinderen, zorgen. Als kinderen met een schildklierafwijkirig uit de streek rond de de voormalige kerncen trale in Oekraïne een tijd in een gezonde omgeving verkeren, neemt hun weerstand toe. Om de komst van de groep te Financie ren, heeft de stichting 15.000 gulden nodig. Bij de plaatselijke Super staat de thermometer met de tussenstand. Tot nu tóe kwam al bij na 10.000 gulden binnen van particulieren, bedrijven en verenigin gen. Verdere inlichtingen geeft sectretaris Bauk Lndewijk (0172- 509211). Ithouder 'baalt van tegengeluid' wethouder J. Korver krijgt als enige niet de volledi- iteun van de vier collegepartijen in Alphen aan den I. Gisteravond bleek bij de installatie van het nieuwe leentebestuur dat ten minste twee raadsleden niet op 'er hebben gestemd. De PvdA'er neemt het tegenge- hoog op. „Voor een aantal mensen is het politieke taco» Uetje belangrijker dan politieke verantwoordelijkheid, i vind ik kwalijk." ldelijk EN aan den run» ■n ven iert minkhorst eken ilevini ifer kreeg bij zijn herverkie- laliteii als wethouder twintig vand imen. Acht raadsleden vul- fractievoorzitter A. de Groot GroenLinks in, één schreef ïaam van RPF/GPV-leider Dt bep ezee op en vier raadsleden jiden blanco. De coalitie van CDA, PvdA en D66 heeft in de 33 raadszetels. ft, he oewel de fractievoorzitters rkelijk Ie mog krijge ?houdf |WD en CDA dat ontken- vermoedt de sociaal-de- raat dat één van die partij- ip naa liet eensgezind is geweest. D66 heb ik gezien dat ze op mij hebben gestemd, len mijn eigen fractie is kandidatuur geen pro- in. Dat was al duidelijk op ledenvergadering voor de iezingen." rver weet niet wie de te- itemmers zijn en zegt dat onmogelijk is om ze te erhalen. De stemmingen de kandidaat-wethouders vertrouwelijk. Duidelijk is le SP blanco heeft gestemd, leden tellende fractie dat bij iedere kandidaat ian. Alleen als de rest van de Dsitie voor De Groot of Vie- heeft gekozen, zijn er bin- coalitie maar twee te- Y de ïstemi acht sen di 'ekozei obswoude ewout van der dussen tdekt d geen en om dring J' tuur tf V'O. 'I'dt bescli iel con napt ni jezoch its mal tischo n nj< 'oor di bleem oekoin genstemmers. Korver: „Dit is gekissebis. Maar ik baal wel als een stekker. Afspraak is afspraak en er zijn nu toch mensen die zich daar niet aan houden. Dat zegt wat over de komende vier jaar. Ze hebben zich niet betrouwbaar gedragen, terwijl ze wel zeggen dat ze dat zijn. Zo iets flik je el kaar niet." Bij het eerstvolgende coalitie- beraad, een vergadering met de nieuwe wethouders en fractie voorzitters, kaart de PvdA'er de kwestie aan. „Dan kijk ik de fractievoorzitters in de ogen." In de voorgaande periode stond Korver geregeld bloot aan stevi ge kritiek. Die kwam vooral uit de hoek van de WD en de op positiepartijen. Zowel D. van der Schilden (WD-fractievoor- zitter) als J. Voogd (CDA) verkla ren dat hun fracties unaniem voor Korver hebben gestemd. Voogd: „Hij heeft de afgelopen vier jaar iets in gang gezet waar over de meningen verdeeld zijn en hem is verweten dat het ren dement is uitgebleven. Maar het CDA heeft gezegd: Korver moet zijn karwei kunnen afmaken. Het is alleen de verantwoorde lijkheid van ieder individueel raadslid om zich over het func tioneren van een wethouder uit te spreken." installatie van de nieuwe gemeenteraad in Jacobswoude :ft een half uur vertraging opgelopen. Om ook M. Keune (D) te kunnen beëdigen, die na de voor haar roerige college- lerhandelingen een korte vakantie had opgenomen, begon vergadering gisteravond later. Keune moest als kandidaat - thouder wijken voor partijgenote M. Dambrink, de eerste juwelijke wethouder van Jacobswoude. De andere wethou- in het drie-patijencollege zijn C. Vink (CDA) en J. Haas- (Gemeentebelang). Dambrink sprak na de stemming, arbij zij met veertien stemmen voor en één blanco werd be- dat zij de brede steun waardeerde. WD-fractievoorzitter an Dam, beloofde het college en de eigen wethouder 'veel ilisme'. „Achter de bestuurstafel moet men alert blijven", zei n Dam, die de oppositie niet geheel aan eenling Van Hoesel 1D66 wil overlaten. Gemeentebelang is verantwoordelijk voor politieke veranderingen. Op basis van de onveranderde ze- 'erdeling had het oude college van CDA en Gemeentebelang men doorgaan. Gemeentebelang wil echter een opener be- 1 waarbij de burgers en bedrijven vooraf en tijdig worden be kken. Uitbreidingsplannen voor Woubrugge en vooral Hoog de raken allemaal de portefeuille van Haasbroek. iaag/hazerswoude-dorp ook f "iREAU CERBERUS i een boek- ler uit Hazerswoude heeft lechtbank een gevangenis van vijftien maanden, van vijf voorwaardelijk, ge- n een 39-jarige Hage- Hagenaar reed op 5 fe- met zijn Mercedes de diouder klem op de Voor- De Hagenaar en een be lde 'freefighter' sloegen en wn de boekhouder in el- zo hadden ook getuigen :R. De 'freefighter' werd gis- getuige gehoord. De moet later terecht staan. Hagenaar ontkende giste- dat het om afpersing ging. ugeld hebben willen op dat de boekhouder hem beloofd. De man, die jaren- de boeken bijhield van de achte, zou volgens zijn be en slecht hebben behartigd. [door zag de Haagse cof jdf Z„ou. benthuizen De stichting Molen De Haas maakt zich zorgen over de oude korenmolen in Benthuizen. Het monument is aan één zij de enkele centimeters verzakt. In een brand brief aan de gemeente Rijnwoude vraagt de stichting om snel een onderzoek naar de fun dering in te stellen. Tot nu toe is De Haas nog elke zaterdag in beweging, maar volgens secretaris E. van der Mark heeft de verzak king ernstige gevolgen voor de korenmolen. „Zo'n molen bestaat uit allemaal draaiende onderdelen. Als die zakken, gaat het mis. Dan werkt de molen niet meer." De gemeen te heeft intussen toegezegd het monument te onderzoeken. De brandbrief komt niet als een volledige verrassing. Kort na de restaura tie van de molen, 12,5 jaar geleden, consta teerde de gemeente al dat de molen een beetje helt. foto mark lamers Rijnwoude VERKEERSEXAMEN Op alle scholen in Rijnwoude wordt 16 april het schriftelijk verkeersexamen afgenomen. De kennis van de leerlin gen wordt getest aan de hand van vragen en foto's. De praktijk proef, een route van ongeveer 6 kilometer, is ruim een maand later. De scholieren in Hazerswoude-Dorp stappen hiervoor dinsdag 26 mei om 9 uur op de fiets. Benthuizen is een dag later aan de beurt en op 28 mei doen de leerlingen in Hazerswoude-Rijndijk en Kou dekerk de proef. In de eerste dorpskern begint het examen om 9 uur bij De Rank en in Koudekerk om 13 uur bij de Steijaertschool. Hazerswoude FANCY FAIR Voetbalvereniging SV Bernardus houdt op zaterdag 18 en zondag 19 april een fancyfair in haar clubhuis. Speciaal voor de voetballers is het spel Dikke Bertha aanwezig. Bij dit spel wordt de snelheid van de geschoten bal elektronisch gemeten. Op de fancy fair is ook een rad van avontuur en schiettent aanwezig. Bezoekers kunnen op zaterdag van 10-24 uur terecht in het clubhuis aan de Sweelincklaan. Zondag is de fancyfair geopend van 12-20 uur. den haag/hazerswoupe-runpijk persbureau cerberus Een 21-jarige man uit Hazers woude-Rijndijk is gisteren we gens openlijk geweld en brand stichting veroordeeld tot een boete van zeshonderd gulden en een voorwaardelijke celstraf van drie weken. Het vonnis van de Haagse politierechter M. le Clercq was gelijk aan de eis van officier van justitie E. Visser. De rechter gaf de toenmalige vrien din van de Hazerswoudenaar, een 19-jarige Rijnsburgse, voor haar aandeel in de mishande ling een boete van vijfhonderd gulden. Op 23 juni 1996 lokte de Ha zerswoudenaar, samen met drie vrienden, de ex-vriend van zijn geliefde naar buiten uit een dis co aan de Stationsweg in Lei den. Het slachtoffer liep vervol gens rake klappen op en ook zijn bromfiets werd in brand ge stoken. De brommer ging voUe- dig in vlammen op en een bloe menkiosk raakte geblakerd door de steekvlam die tijdens het brandje ontstond. Gisteren moesten de 21-jarige man en zijn toenmalige vrien- Nieuw college aan de slag op basis van convenant feeshophouder zich onverwacht voor een enorme belasting schuld gesteld. Derhalve wilde hij geld zien van de boekhouder die tot dan toe 1500 gulden per maand beurde voor zijn dien sten. Een secretaresse die vroeger voor de boekhouder werkte, vertelde dat diens klantenbe stand de laatste jaren van veer tig naar vijf klanten was terug gelopen. Óm boze klanten te ontwijken, zou hij hen leugens hebben verteld over een 'open hartoperatie' die hij had onder gaan en eenmaal zou hij zelfs het overlijden van zijn moeder hebben verzonnen. „Hij liep toen een week in het zwart, ter wijl het allemaal niet waar was", aldus de -secretaresse. Zij was door de verdediging opgeroe pen om aan te tonen dat het slachtoffer in deze zaak 'geen lieverdje' was. Uitspraak 28 april. ter aar tim brouwer de koning Ramptoeristen en sensatiezoe kers hebben even niets te zoe ken in Ter Aar. Na een hekti- sche aanloop kreeg de 9000 zie len tellende gemeente gister avond net als de rest van Neder land een nieuwe gemeenteraad en een nieuw college. Dat dat voor de verandering niet be staat uit twee maar uit drie wet houders naast waarnemend burgemeester A. van den Berge is wel bijzonder voor Ter Aar, maai' niet uniek in den lande. En dat de inkt van" het langver wachte convenant nog nauwe lijks was opgedroogd, daar maalt niemand om. Ze hebben het in Ter Aar wel zouter gege ten. Opluchting overheerst in dê volle raadszaal van het veelbe sproken gemeentehuis. Ter Aar heeft dit keer, zij het met pijn en moeite, de deadline gehaald. Ze zitten er echt, de wethouders I. Riedel (tevens loco-burge meester), E. Kraak en J. Born. De burgemeester („Het is geluk kig niet meer zo kaal aan de de ze kant van de tafel") schikt graag een beetje in. Toen hij een jaar geleden aantrad, zag Van den Berge het belang in van een derde wethouder voor het stuurloze Ter Aar al in. Dat hij nu een deel van zijn porte feuille moet afstaan aan WD- wethouder Riedel (bestuurlijke zaken), neemt hij op de koop toe. „Als wij als dagelijks be stuur van de gemeente elkaar vasthouden", oreert "hij, „kun nen wij de hele wereld aan." Ter Aar is soms net de wereld, Ijoor je op gezette tijden in de gemeente waar iedereen ieder een kent. Dan willen de plaatse lijke politici net als die van Am sterdam een formateur om uit de impasse te komen bij de col lege-onderhandelingen. Of be denken zij een week voor de deadline, als elders in den lande het ene college na het andere gestalte krijgt, een convenant om het gemeentebestuur rond te krijgen. Het convenant, dat alle partijen een uur voor de in stallatie van de nieuwe gemeen teraad tekenden, staat voor af spraak. De coalitiepartners Ge meente Belangen, PAK en WD en oppositiepartij CDA beloven elkaar dat zij vier jaar lang het plan van aanpak dragen dat wethouder Riedel gaat uitvoe ren. Zij ziet er op toe dat colle ge, raad en conmmissies goed werk leveren en bewaakt de kwaliteit van het ambtelijk ap paraat. Van haar collega's is Kraak het minst te benijden. Niet al leen zit haar rechterarm in een mytella, ook drukt de last van de portefeuilles verkeer, ruimte lijke ordèning, milieu en finan ciën op haar frêle schouders. Voor de laatste portefeuille acht nestor Bom zich niet voldoende capabel. Met het vooruitzicht van een nieuwe burgemeester, beginnen de plaatselijke politici al met portefeuilles te schuiven. Be stuurlijke zaken staat Riedel van haar leven niet meer af, maai' zou financiën niets zijn voor de opvolger van Van den Berge? De waarnemer, die er als opvolger van de opgestapte burgemees ter Vroegindeweij een bewogen jaar heeft opzitten in Ter Aar, is namelijk slechts een voorbij ganger. Al noemt hij zichzelf met enige spot de constante factor van het vernieuwde colle ge. Want Van den Berge heeft een voorsprong van ruim twaalf maanden op de verse wethou- dersploeg. Op zijn oppositiezetel troont oud-wethouder A. Otto net zo fier als op het wethouders pluche. In een korte speech gunt hij het nieuwe college het voordeel van de twijfel. Al Burgemeester Van den Berge krijgt na een jaar zijn zin: drie wethouders in Ter Aar. archieffoto mark lamers plaatst hij er meteen een kant- niets is zeker." R. Boelens me maar vast aan het Neder- tekening bij. „Ik heb de afgelo- (PAK), één van de schavers aan lands voetbalelftal, dat na een pen jaren veel geleerd. In de po- het convenant, bekijkt de zaak slechte generale repetitie soms litiek is maar één ding zeker: van de zonnige kant. „Ik houd prachtige resultaten boekt." din zich verantwoorden voor hun daden. De Hazerswoude naar bekende al eerder het ben zinekraantje van de bromfiets te hebben opengedraaid en er een aansteker bijgehouden te heb ben. Op de strafzitting gaf de man min of meer zijn aandeel in de mishandeling toe. „Hij lag op zijn mg op de grond en ik zat half op hem", zei de Hazerwou- denaar, die ontkende geslagen en geschopt te hebben. Rechter Le Clercq legde hem vervolgens uit dat hulp bij mishandeling ook strafbaar is. „Dat heet openlijk geweld", zei de politie rechter. De 19-jarige Rijnsburgse, die de aanleiding voor de gewelda- digheden was, had veel moete zich tijdens de strafzitting een houding te geven. In het begin moest zij nerveus lachen, maar al spoedig barstte zij in snikken uit. Wel werd duidelijk dat het slachtoffer van de mishandeling op de Stationsweg bepaald niet zachtzinnig was omgegaan met de vrouw, die korte tijd zijn vriendin was. „Ik begrijp de spanning, maar zo optreden kan niet. Dit geweld had slecht kunnen aflopen", aldus politie rechter Le Clercq. nieuwkoop Het kruispunt van de Nieuw koopse provinciale weg met de Achttienkavels heeft zijn repu tatie als levensgevaarlijk gister avond opnieuw waargemaakt. Een 63-jarige Nieuwkoopse is bij een botsing op het kruispunt ernstig gewond geraakt. De vrouw liep inwendig letsel en hoofdletsel op en is opgenomen in het Leids Universitair Me disch Centrum. De botsing is er één uit een reeks van ernstige ongelukken, die eerder op het kruispunt zijn gebeurd. Bij het ongeval van gister avond kwam de auto van een 28-jarige automobilist uit Gouda in botsing met de wagen waarin de Nieuwkoopse als pas sagier meereed. De Gouwenaar reed vanaf Ter Aar over de Achttienkavels rich ting provinciale weg. Volgens de politie verzuimde hij bij het oversteken van het kruispunt voorrang te verlenen aan het Nieuwkoopse echtpaar. De auto van het echtpaar slingerde door de kracht van de botsing tegen de vangrail. De ravage op het kruispunt was groot. De brandweer van Nieuwkoop rukte uit om het echtpaar uit de wrakstukken te bevrijden. Ook de 64-jarige echtgenoot van de vrouw raakte bij de botsing gewond. De auto mobilist uit Gouda kwam met de schrik vrij. De politie stelt een onderzoek in naar de oor zaak van de botsing. Eerder op de dag raakte een 21-jarige automobilist uit He kendorp gewond bij een kop- staartbotsing op hetzelfde kruis punt. Hij is met nekklachten overgebracht naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp. De Hekendorper reed in op een 70- jarige Nieuwkoopse automobi list, die linksaf wilde slaan. De Nieuwkoper bleef ongedeerd.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19