Titanic: meer diepgang dan je zou verwachten Kiesrecht migranten? Provincie ja, Kamer nef Twee bestuurscrisissen t WBL in één jaar was te v WBL-voorzitter twijfelt a S deskundigheid van de Tl Stads Distributie Centrui een initiatief met toekom P Meningen De balans op de economiepagina Bouwen in Boterhuispolder achterhaald en niet inventief mmm. redactie gert-jan onvlee en paul de vlieger, o?! De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en - indien van toepassing - publicatiedatum van het artikel waati reageert. De redactie kan brieven bekorten of weigeren. Alleen brieven met een volledige adressering worden geplaatst. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, t.i redactie Meningen, Postbus 54,2300 AB Leiden, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl WOENSDAG 15 APRIL 1998 Op het artikel 'Bestuur WBL overleeft motie', in het Leidsch Dagblad van 1 april, kreeg ik nogal wat reacties. De stemver houding - 25 tegen en 13 voor de motie - vond men, gezien de ernst van de feit, onbegrijpelijk. Bij de 25 tegenstemmers waren zeven bestuursleden, onder wie de penningmeester, die geen reden zagen het vertrouwen in zichzelf op te zeggen en daar mee hun eigen lot te bezegelen. De leden van de Algemene Ver gadering stemden dus 18 voor en 13 tegen. Let wel: alleen de leden worden door de huurders gekozen, het bestuur niet. Bij wegstemmen van pen ningmeester W. Niebo la?v het bestuur aftreden. Tw ®S|1|< een bestuurscrisis in j was de 18 tegenstem veel. Verkeerd beleid, voora cieel, en ernstig acht onderhoud zijn geen ken van sociaal beleid, zicht van de Algemene!' ring op het bestuur zr' positieve daadkracht manifesteren. Alleen i opdracht die de gekoze moeten invullen ïft e (D) t lerh WBL-voorzitter J. Olivier heeft zijn twijfels over levensgevaar lijke galerijhekken in de Rivie renbuurt en vindt de situatie niet acuut. Aldus het citaat in het Leidsch Dagblad van 6 en 7 april. Daarmee trekt hij de deskun digheid van de tecnische com missie (TC) in twijfel en dat is een kwalijke zaak. De TC is een adviesorgaan van het bestuur, waarin deskundige personen zitting hebben, onder anderen een architect. Het zijn vrijwilli gers die de WBL dus geen cent kosten. Van een goed bestuur der valt te verwachten dat je daar zuinig op bent. In een normale situatie zou een TC niet op inspectie hoeven te gaan, maar de werknemers. Dat bleek in de Rivierenbuurt - maar we zagen het ook elders - niet te zijn gebeurd. Tevens werd door ons ontdekt de Rivierenbuurt geen was begroot. Reden om bestüur aan te dring spoed en het bestuur te op zijn verantwoorde ten aanzien van bescb van huurders. De TC is bij veel coi wezen kijken en snapt m het onderhoudbeleid A WBL. Zo hebben wij plex in de Mors bezoch aan technisch niets mal maar dat uit esthetischo voor 2,5 miljoen w groene oase werd verffl het bezoek was ook f EA stuurslid aanwezig, dat heel met eigen ogen ko: nemen. Kennelijk twijfel r ook aan zijn capaciteit. W.M.i voorc 8e De tri n Het verwondert mij, en ik denk velen, dat er weerstand bestaat tegen het Stads Distri butie Centrum. Sinds oktober 1997 ben ik met mijn bakkerij een dagelijkse klant van het SDC. Het SDC verdient waar dering omdat dit transport voordelen heeft: het is geluids arm, het is veilig en kleinschalig. Het 'te langzaam' rijdi n deze wagens is voor d nenstad geen probleem een initiatief met toekon a Christiaan UITGELICHT Sinds vorige week dinsdag ver schijnt er dagelijks een econp- miepagina in de krant. Of lie ver gezegd, een tweede econo miepagina, want behalve het overzicht van de beurskoersen is er nu een extra pagina voor bedrijfsnieuws, voor binnen- en buitenlandse economische ontwikkelingen en voor ach tergronden en commentaren. Hel is een van de verbeterin gen die we dit jaar in de krant doorvoeren. De uitbreiding is positief ontvangen, maar de heer Glot- ze uit Voorschoten plaatst een kanttekening. „Sla ik de be treffende bladzijde op, dan lees ik over fusies en aanstaan de fusies, kosten van een veer boot, verkoop van een rederij, groei van de KLM, winst, CAO- overleg, etc. Misschien maakt een enkel bericht daarop een uitzondering: de actie tegen zeven dagen werken (ZONde van de DAG)." De heer Glotze pleit er voor op de economiepagina meer aandacht te schenken aan be richtgeving over duurzame economie omdat 'we mpt de economische groei in enge zin een bedrag verdienen dat de samenleving weer ruim schoots nodig heeft om alle in grepen in onze natuurlijke omgeving te herstellen die door die economische groei zijn ontstaan. Het zou inspire rend zijn voor al die harde werkers, en dat zijn ook de fa brikanten die hun producten zo veel mogelijk willen laten voldoen aan duurzaamheid, als ook de pers zijn steentje bijdraagt', aldus de heer Glot ze. De heer Glotze heeft natuur lijk groot gelijk in zijn voor keur voor een meer duurzame economische ontwikkeling. Ook voordat we die dagelijks economiepagina in de krant legden, besteedden we daar aandacht aan en dat zal, nu we extra ruimte beschikbaar hebben, alleen maar meer worden. Maar voor een zorg vuldige meningsvorming is het van belang dat alle economi sche ontwikkelingen, positief of negatief, aan bod komen. Om bij het pleidooi van Glotze te blijven: eenzijdige bericht geving is net zo verkeerd als eenzijdige economische ont wikkeling. ton van brussel hoofdredactie Wat een slechte start van het Leiderdorps college om tegen beter weten in het veel bereden stokpaardje, bebouwen van de Boterhuispolder, weer uit de kast te halen. Het is een achter haalde visie, want het rijk is im mers tégen bebouwing. Het be bouwen van deze polder staat ook haaks op de uitspraak van minister De Boer, die uitdruk kelijk heeft verklaard, dat dit ge bied groen moet blijven. Op woensdag 8 april waarschuwde de minister nog tegen wildgroei van bouwen. „Er moet net zo zorgvuldig worden omgegaan met de natuur als met de hui zenbouw". aldus de minister. Het is dan ook onbegrijpelijk dat het nieuwe Leiderdorpse college meent hier dwars tegen in te moeten gaan, door vrolijk te verklaren, dat zij de Boter huispolder willen gaan bebou wen. Nota bene een gebied met zeer belangrijke landschappelij ke waarde. Van het nieuwe col lege had ik wel wat meer inven tiviteit verwacht. Jammer. Zo'n slechte start belooft niet veel goeds voor de komende vier jaar. W.F. van Gessel, Leiderdorp. boten waren voor de passagiers die eerste klasse reisden. Ook de romance tussen de rijkeluis dochter, zo'n snob, versus een arme sloeber, is heel goed in het verhaal verwerkt. Door deze ele menten heeft de film meer diepgang dan je zou verwach ten." Leiderdorper J. Durivou, ex- kapitein: „Ik heb 39 jaar lijn diensten met stukgoed gevaren bij de KNSM, later NedLoyd. Zeker, ik ben zelf ook wel eens bang geweest. Vooral als tijdens een zware storm de lading dreigde te gaan schuiven. Mijn schip zou zeker niet het eerste zijn geweest dat in tweeën brak. De Titanic heb ik nog niet ge zien maar ik zal zeker gaan, al was het alleen maar om na te gaan of de film wel waarheids getrouw is. Of alles wel klopt. Ik ben me ervan bewust van dat Cameron een commercieel spektakelstuk heeft gemaakt en geen documentaire. Niet de his torische waarde staat voorop maar het aantal bezoekers. Van daar mijn scepsis vooraf. Voor deel van deze aanpak is dat jon geren in aanraking komen met de scheepvaart van toen." M. Hoogenboom, directeur Hoogenboom Jachtwerf in Den Kaag: „Ik ga nooit naar de film, dus waarom dan wel naar deze. Een ding moet ik die jongens nageven, ze hebben het zakelijk nu aardig voor elkaar. Mevrouw T. Visser (70 jaar) uit Leiden: „Mijn man en ik waren al zeker 25 jaar niet naar de film geweest. Maar voor deze film werd zoveel reclame gemaakt, dat we daarom besloten hebben wel te gaan. Het was de moeite waard, want het is een ver schrikkelijk knap stukje werk. Maar eerlijk is eerlijk, we waren er niet kapot van. We hebben er ook geen traan om gelaten, want de film is niet overdreven sentimenteel opgezet. Waar ik me wel aan heb geërgerd is aan het feit dat er heel jonge kinde ren onder de bezoekers waren. Je laat een kind van zes toch niet al die vreselijke taferelen zien: mensen die bebloed het water inschuiven en al die drij vende lijken op zee. Sommige ouders begrijp ik niet meer..." wim koevoet irene nieuwenhuijse Het was gisteren op de kop af 86 jaar geleden dat het passagiersschip Titanic kapseisde en naar de bodem van de Atlantische Oceaan zonk. Anno 1998 heeft regisseur James Cameron met 'zijn' Titanic veel meer succes. De gelijknamige speelfilm breekt zo'n beetje elk denkbaar record. Zo werd er niet eerder 400 miljoen gulden in een rolprent gestoken. Voorts duurde een aftiteling nooit zo lang: liefst tien minuten is nodig om alle medewerkers de eer te geven die hen toekomt. De film heeft elf Oscars gekregen. Maar dé sensatie is degene die niet eens was genomineerd voor een Oscar, auteur Leonardo Dicaprio. In de film krijgt hij het niet alleen voor elkaar zijn geliefde naar veiliger oorden te voeren. Ook de klippen van wat aanvankelijk een onmogelijke liefde leek, weet hij te omzeilen. Vooral vrouwelijke bioscoopbezoekers schijnen inmiddels al een aardig oceaantje bij elkaar te hebben gehuild. Wat maakt deze love story zo populair? Waarom besluit iemand te gaan en wat zijn de beweegredenen om de film onbezocht te laten. Jerry Joustra, psycholoog en campagneleider van de WD- Leiden: „Naar de Titanic krijg je mij niet. Die film is te theatraal en te onecht. Hoewel mijn voorkeur uitgaat naar Franse of Italiaanse films, vind ik dat Amerikanen ook prachtige films maken. Denk maar aan Schind- ler's List, Last Picture Show en American Graffiti. Dat zijn films Binnenkort, op 6 mei, worden de par lementsverkiezingen gehouden en volgend jaar de provinciale verkiezin gen. De meeste inwoners van Neder land hebben het recht om zowel ac- tief (zelf kiezen) als passief (gekozen worden) deel te ne- n aan deze ver kiezingen. Een aanzienlijk deel van de inwoners van Nederland is echter uit gesloten van dit kiesrecht. Het gaat om de groeiende groep van niet-Ne- derlanders die zich soms meer dan dertig jaar in Nederland woont en werkt. Is hier sprake van rechtsonge lijkheid, in een tijd waarin ieder de mond vol heeft van integratie, of is het verdedigbaar dat de categorie niet- Nederlanders niet mag deelnemen aan deze verkiezingen? Onlangs werden de gemeenteraads- OPINIE Hassan el Houari heeft de Nederlandse en de Marokkaanse nationaliteit en is gemeenteraadslid namens de PvdA in Leiden. Op verzoek van de krant schreef hij een opinie over kiesrecht voor niet- Nederlanders. verkiezingen gehouden. Sinds 1985 hebben alle volwassenen - dus ook migranten - die minimaal vijf in Ne derland wonen, het recht om deel te v nemen aan deze ver- i_ kiezingen. Zowel ac tief als passief. Dit stemrecht is aan mi granten toegekend omdat men tot de conclusie kwam dat wat in gemeente raden aan de orde komt, niet uitslui tend Nederlanders aangaat, maar alle ingezetenen van een gemeente. Bo vendien zouden migranten door stemrecht een sterkere binding krijgen met de Nederlandse samenleving. Dit laatste argument past prima in het beleid waarin de laatste jaren veel wordt geïnvesteerd in het bevorderen van de participatie van migranten in alle lagen van de samenleving. Voor de provinciale staten zouden niet-Nederlanders die legaal en lang durig - minimaal vijf jaar - in Neder land verblijven ook stemrecht dienen te krijgen. Hiervoor gelden immers vergelijkbare argumenten, die inder tijd werden aangevoerd om niet-Ne- derlanders stemrecht te geven bij ge meenteraadsverkiezingen. Voor de in tegratie van niet-Nederlanders die in Nederland zijn gevestigd, is het van belang dat ze kunnen meebeslissen over het beleid dat hun leven direct raakt. En voor de Nederlandse demo cratie in het algemeen zou het goed zijn om provinciebesturen te krijgen die een betere afspiegeling zijn van de bevolking. Ook de provincies houden zich be zig met zaken die de burgers, onder wie de niet-Nederlanders, rechtstreeks raken. Veel onderwerpen op het ge bied van ruimtelijke ordening, huis vesting, werkgelegenheid, verkeer, zorg, jeugdhulpverlening enzovoort worden behandeld op provinciaal ni veau. De belangen van niet-Nederlan ders bij de besluitvorming op deze terreinen, fcijn even groot ais die van Nederlanders. Het is daarom gerechtvaardigd om migranten door middel van kiesrecht de mogelijkheid te bieden invloed uit te oefenen op deze besluitvorming. Het bezit van de Nederlandse natio naliteit - dat nu als voorwaarde wordt gesteld om te mogen stemmen - is naar mijn mening niet noodzakelijk bij statenverkiezingen. Een beeld uit de alle records breke enige reis. waarin te zien is hoe mensen door de omstandigheden veran deren. Dat interesseert me. Maar deze love story is me te zoetig. Daarvan gaan er dertien in een dozijn. Het zou op m'n lachspieren gaan werken als mensen om me heen zouden gaan huilen. En bootpassagiers die een uur in het ijskoude wa ter liggen, terwijl je dat geen twee minuten volhoudt, geven niet bepaald een weergave van de realiteit." Lisette Heijma (15 jaar) uit Lis- se: „Het is een ontiegelijk mooie film. Er werd behoorlijk gehuild in de zaal en ik moest ook af en toe een traantje weg pinken. Bijvoorbeeld toen dc film van James Cameron. Titanic echt zonk en een meisje toch genoot van de schoonheid van een vuurpijl. Het is ook best fijn om op zo'n moment te hui len. Ook het moment dat een ouder echtpaar op bed ging lig gen en 'rustig' de gebeurtenis sen afwachtte, was heel ontroe rend. Het liefdesverhaal is na tuurlijk ook heel mooi, want de rivaliteit tussen de verloofde van het meisje en Leonardo Di- Caprio wordt mooi uitgewerkt. Het is een mooie rampenfilm. Ik ga beslist nog een keer. De Leidse Renie Chrispijn, huisvrouw: „Er is heel veel re clame gemaakt voor de Titanic en hij heeft zo veel Oscars ge had. Dan moet-ie wel goed zijn. ligt afgemeerd aan de kade, klaar i dacht ik. Daar komt nog bij dat m'n dochter van twaalf hem graag wilde zien. Ruim drie uur is wel een lange zit, maar hij was voorbij voor we er erg in hadden. Grootste verrassing voor mij was dat in deze zeer aangrijpende film toch humor was verwerkt. We hebben geno ten." Mevrouw E. van Hulst van het gelijknamige Warmondse rondvaartbedrijf: „De rest van de familie heeft de Titanic al ge zien. Mij stond de lange speel- duur een beetje tegen. Die komt slecht uit vanwege m'n werk. Ik moet elke dag vroeg uit de ver en. Maar door alle enthousiaste reacties, de lovende recensies i te vertrekken voor de eerste en FOTO REUTERS en de aandacht op televisie ben ik van mening veranderd. Ik ben al tijden niet in de bioscoop geweest maar ik ga nu een uit zondering maken. Nee, m'n be langstelling heeft niets met de rederij te maken. Zoeterwoudenaar J. van der Meer, vertaler: „Natuurlijk weet je van tevoren hoe het met die boot afloopt. Dat neemt niet weg dat ik onder de indruk raakte van de scenes waarop de Titanic zinkt. Mijn nieuwsgie righeid betrof vooral de manier waarop het Engelse milieu uit die tijd is verfilmd, zeg maar de botsing tussen arm en rijk. Ik zat me echt op te winden over het feit dat er alleen reddings Uetj Migranten krijgen door stemrecht een sterkere binding met de Nederlandse samenleving. Nederland heeft het nationaliteits beginsel eigenlijk al laten varen toen migranten het kiesrecht voor de ge meenteraden werd gegeven. Dat ieder burger meedoet aan de verkiezingen woog voor de overheid zwaarder dan het hebben van de Nederlandse natio naliteit. Migranten functioneren niet alleen binnen de grenzen van hun directe woonplaats, maar binnen de samenle ving als geheel. De meesten van hen verblijven al lange tijd in Nederland, hebben dezelfde plichten als Neder landers en hebben door het betalen van de belastingen bijgedragen aan de welvaart en voorzieningen in Neder land. De verschillen in rechtsposities tussen migranten en allochtone bur gers dienen zoveel mogelijk te worden weggenomen. Het is goed dat de overheid meer verplichtingen oplegt aan niet-Neder landers, zoals de zogheten 'inburge- ringsmaatregel' (verplicht Nederland se leren en het volgen van een korte cursus 'Nederlandkunde'). Daar te genover staat dat de overheid ook evenredig meer aandacht moet beste den aan meer democratische rechten van allochtonen. Voor wat betreft de landelijke ver kiezingen, waarbij de migranten zijn uitgesloten van deelname, ligt wat mij betreft de zaak anders. Hoewel ook de beslissingen die op landelijk niveau worden genomen alle mensen in hun belangen en omstandigheden raken, vind ik het niet toekennen van stem recht aan niet-Nederlanders hier ver dedigbaar. Op landelijk niveau spelen ook za ken die de landsbelangen raken. Te denken valt aan defensie, concurren tiepositie ten opzichte van andere lan den en dergelijke. Het is goed denk baar dat deze belangen strijdig zijn met de belangen van een land waar van iemand nog de nationaliteit heeft. Het is dan niet vreemd dat men dan in loyaliteitsproblemen terecht kan ko men. Wat mij betreft is de uitbreiding van het stemrecht op landelijk niveau niet noodzakelijk. Van mensen die mee willen doen aan de landelijk enaa kiezingen, mag ook worden ven £RT dat zij zich zodanig betrokken v bij de Nederlandse samenlevini ler k zij de Nederlandse nationaliteii werven. Aan het verwerven van d imei derlandse nationaliteit zijn in fract geen overdreven voorwaarden bonden. Men behoort, terecht, tot bep ezee hoogte te weten hoe de Nederl; iden samenleving functioneert en dient de taal redelijk te spreken deze voorwaarden betreft, nooit gehoord dat iemand op hiervan het Nederlanderschap weigerd. Bovendien wordt de stap naajuet Nederlanderschap aanmerkelijk ner, omdat veel mensen de moj heid hebben en/of zullen krijgei »en de oude nationaliteit te behoudf naturalisatie tot Nederlander. CE di htjoewi hassan el houari PFÉM

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 18