'Alternatieve A4-tunnel te duur' VD Oegstgeest wijfeit aan rethouder LO CDA Zoeterwoude maakt werk van nieuwe oppositierol rijspraak van ontucht iet Voorschotense meisjes Leiden Regio Onzekerheid over extra dertig miljoen voor A4 Van der Wel: 'moeite met zelfstandige sporthal' Rolstoelvriendelijke bus even in Leiderdorp fflSDAG 15 APRIL 1998 I ontrole-actie gebruik busbaan PperHOTENDe politie heeft bij de busbaan aan de Voorscho- tveg in Voorschoten, een controle uitgevoerd. Negen bestuur- [5 negeerden het inrijverbod en gebruikten de busbaan. Te- ldiase nhen wordt proces-verbaal opgemaakt. 'rnop k IIT* |an zit vast in kledingcontainer iSENAAR Een 24-jarige man kwam gisternacht vast te zitten in Idedingcontainer op het Wasenaarse Stadshouderplein. De n probeerde kleding uit de container te halen. De brandweer iest er aan te pas komen om de man, met behulp van een hy- 97 Not iulische schaar, uit zijn benarde positie te bevrijden. Hiko mag huisvuil 'houden' ierdorp De huisvuiloverslag bij Vliko in Leiderdorp hoeft ltdicht. Van de Raad van State mag het huishoudelijk afval uit Leidse regio gewoon naar het bedrijf aan de Achthovenerweg Sw iden afgevoerd, zolang de nieuwe overslag in Zoeterwoude igniet klaar is. Een aantal actiegroepen en de concurrerende Joverslag VAB in Voorhout vochten de vergunning van Vliko Dee'S langs aan. VD-bijeenkomst in Wassenaar essen aar De Wassenaarse WD organiseert donderdagavond jjpril een openbare discussie over het onderwerp 'actuele po- >orddi eken werkgelegenheid'. Gastspreker is het Tweede Kamerlid UaVoüte (VVD). De bijeenkomst wordt gehouden in de Val- uhorstzaal van Motel Bijhorst (aanvang 20.30 uur). haag/voorschoten JU cerberus 32-jarige Leidenaar is giste- door de Haagse rechtbank door Si esproken van ontucht met minderjarige meisjes uit vroegere buurt in Voor- oten. Op een van de zes Hen van de tenlastelegging is openbaar ministerie niet vankelijk verklaard omdat de «eg 48. saos: Ct STCEEST MAARTEN KEULEMANS laar Ti:- beeldirj ti, het li aaie kur 'eschirr g dehocj geen etmaal na de installa- ian het nieuwe college twij- de WD-fractie al hardop aan de samen- king met vooral Leefbaar w LO-wethouder teens (onderwijs) krijgt wat iberalen betreft nog maar iet voordeel van de twijfel, k zeg het maar heel eerlijk: (eens voor deze functie ge ervaring en kennis bezit, inwe niet", kreeg de LO'er jravond nog geen halfuur na installatie als wethouder WD-leider R. Haafkens te zon-eifen. ,,De afgelopen periode, arin Steens raadslid was, ons daar niet afdoende lijs voor geleverd. En het is zomaar een portefeuille die bets, Vï Et worden behartigd." WD, van meet af aan rstander van een college drie wethouders in plaats huidige vier, hekelde de uidelijkheid rond de kandi- tstelling van Steens. ,,LO rilde drie kandidaten voor wethouderschap, waarvan len zich alweer een week la- afm'eldde. Dat mag. Maar de waagt zich dan wel af hoe jvuldig LO zich op deze pe- e|l6|. eheeftvoorbereid." je vertegenwoordigd G. van Eisen, kreeg een guit de pan van de liberalen, "eens wenste de autoluwe Poelgeest meer parkeer- CHEF ERNA STRAATSMA, 071 -5356437.PLV -CHEF )UDY NIHOF, 071 -5356416 Rijkswaterstaat na onderzoek: Rijkswaterstaat heeft Leiderdorp de laatste strohalm af genomen. De door de Belangenvereniging A4 voorgestel de tunnelverbetering van 38 miljoen gulden kost volgens rijkswaterstaat 65 miljoen en daarom houdt de rijks dienst vast aan het geplande tracé van de te verbreden A4. De nieuwe A4-wethouder V. Molkenboer (PvdA) legt zich niet neer bij dit machtswoord van de hogere over heid. leiderdorp afke van der toolen extra. De Belangenvereniging De standpunten over de kosten van de A4-tunnel lagen tot voor kort veel verder uit elkaar dan nu. Een tunnel zoals Leiderdorp die wenste - een lange, om de gevolgen voor de Leiderdorpers zo veel mogelijk te beperken - kostte volgens een eerdere bere kening van Rijkswaterstaat om en nabij de 150 miljoen gulden A4 kwam begin dit jaar met een alternatieve berekening: een langere tunnel voor 'maar' 38 miljoen gulden meer. Rijkswa terstaat liet dit alternatief door de Grontmij onderzoeken, en komt nu uit op 65 miljoen. Het verschil is dus drastisch teruggebracht. Maar voor het Rijk is dat geen reden om het tracé te herzien. ,,De verbete ring van de inpassing op het ge bied van geluidshinder en be perking barrièrewerking weegt niet op tegen de meerkosten van 65 miljoen", schrijft Rijks waterstaat aan de gemeente. Daar komt nog bij dat de vari ant van dét belangenvereniging 'niet voldoet aan de eisen die aan een moderne snelweg wor den gesteld'. Op één plek is het zicht te beperkt, stelt de Gront mij. Volgens Molkenboer is dit al les voor het nieuwe college geen reden om zich nu zomaar neer te leggen bij het door Rijkswa terstaat gewenste A4-model. De dienst rekent volgens hem nog steeds aantoonbaar te veel. De Grontmij zit 'netto' wel ruim onder het bedrag van de belan genvereniging, maar telt er be halve een BTW-bedrag ook een 'onzekerheidsmarge' van 35 procent bij op. „Het incalcule ren van een dergelijke marge is niet ongebruikelijk", schrijft Rijkswaterstaat aan de gemeen te. Molkenboer noemt het bijtel len van die bedragen echter 'onzin'. „Als je die ervan aftrekt, wat hou je dan over: 40 of 50 miljoen. Dan legt Rijkswater staat er ook nog maar wat bij." Leiderdorp deed naar aanlei ding van de 38 miljoen van de belangenvereniging het aanbod om zelf aan de extra kosten mee te betalen. Volgende week dins dag buigt de gemeenteraad zich in een extra vergadering over het besluit van Rijkswaterstaat. leiderdorp afke van der toolen Het blijft onzeker of Leider dorp dertig miljoen gulden ex tra krijgt van het Rijk voor be tere geluidwering, als de ge meente medewerking blijft weigeren aan verbreding van de A4. Het Ministerie' van Ver keer en Waterstaat beweert hierover namelijk iets heel an ders dan het Ministerie van Ruimtelijke Ordening. Volgens een zeer recente brief van Rijkswaterstaat - onderdeel van verkeer en waterstaat - kan Leiderdorp in dat geval fluiten naar dertig miljoen gul den extra voor betere geluids wering. In Leiderdorp wekt de brief verbazing omdat minister De Boer in een eerdere brief het tegenovergestelde had be weerd. Voor Leiderdoip is een onvoorwaardelijke toezegging van de dertig miljoen van stra tegisch belang. aanklacht niet gelijk is aan de ingediende klacht van een van de ouders. Twee weken eiste of ficier van justitie M. Rutgers te gen de man een celstraf van acht maanden waarvan vier voorwaardelijk. Zelf ontkent de voormalige Voorschotenaar, wiens vroegere huis een verza melpunt was van de plaatselijke jeugd, dat hij de meisjes onze delijk heeft betast. plaatsen toe dan Van Eisen in gedachten heeft. En liet er geen misverstand over bestaan dat de bloembakken die sinds kort op de Lange Voort staan wat de WD betreft niet deugen. „Met dat soort maatregelen neemt de onveiligheid en de milieuver vuiling alleen maar toe." LO-aanvoerster L. van Haef- ten maakte weinig woorden vuil aan de aanval van de WD op Steens. „Iedereen mag ergens beginnen en leren. Wij zijn er van overtuigd dat Heieen Steens het zeer goed zal doen." De WD was overigens niet de enige collegepartij die al direct kanttekeningen plaatste bij de bijna raadsbrede politieke over eenstemming in Oegstgeest. CDA-voorman L. Poell liet nog maals weten dat zijn partij wei nig voelt voor een openbare, 'kleurloze' school in Poelgeest. „Als ouders en scholen initiatie ven nemen voor bijzonder on derwijs, verwacht het CDA me dewerking van de andere frac ties bij het realiseren daarvan." Tijdens de college-onderhan delingen gingen de christende mocraten met tegenzin akkoord met een ppenbare basisschool in Poelgeest. Een knieval, die in CDA-kringen voor ongeruste re acties zorgde. Het CDA houdt daarom vast aan de kleine let tertjes in het collegeprogram ma. Daarin staat, dat een bij zondere school in Poelgeest 'niet uitgesloten' wordt. Voetbalvereniging Oegstgeest begint met geldinzameling oegstgeest maarten keulemans Voetbalvereniging Oegstgeest begint komend weekeinde met een grote geldinzameling voor het nieuwe clubhuis. Dat heb ben de leden van de sportclub gisteravond op een extra leden vergadering te horen gekregen. Het verenigingsbestuur hoopt het nieuwe clubhuis volgend jaar in gebruik te kunnen ne men. Oegstgeest bestaat dan zeventig jaar. Hoewel de ruwe bouwteke ningen van de anderhalf mil joen gulden kostende nieuw bouw al in de kantine van het oude clubhuis hangen, zijn de geldzaken nog allerminst op or de. De gemeente wil tot onge veer een miljoen gulden voor het clubhuis uittrekken. Oegst geest zelf moet nog zo'n vijf ton bij elkaar zien te krijgen, onder andere door gesponsorde eve nementen en een grote loterij te organiseren. Die loterij, waarbij een auto is te winnen, begint aanstaande zaterdag. Om het startschot van de geldwerving luister bij te zetten, organiseert de club zaterdagavond een groot feest voor de leden. FOTO •HIELCO KUIPERS Met een rolstoelvriendelijke bus kan een gehandicapte gewoon voor drie strippen de stad leiderdorp hans versluis Even was hij in Leiderdorp, de aangepaste bus, waar rolstoelen en kinderwagens pro bleemloos in en uit kunnen 'stappen'. Van af 24 mei rijdt hij in Leiden op de lijnen 13 en 14, waaraan veel bejaarden-, verzor- gings- en verpleeghuizen liggen. De leden van de Stichting Platform Gehandicapten beleid Leiderdorp konden gisteren de Mer cedes Citaro slechts even bewonderen, want voorlopig zal busmaatschappij ZWN de vloot van vijf bussen met lage vloer, bre de ingang en uitschuifplapk niet verder uit breiden. In Leiderdorp zal dit nieuwste snufje gehandicaptenservice voorlopig dus niet meer te zien zijn. Toch was de voorzitter de stichting, Ph. van der Giessen, in zijn nopjes. Want tevre den stelde hij vast dat het gemeentebestuur van Leiderdorp in de afgelopen collegepe riode veel heeft gedaan voor de gehandi capten. 'Een aanmoedigingsbus', noemde Van der Giessen de nieuwe aanwinst van ZWN, en 'een goed begin'. Een enkele reis Leiderdorp-Leiden kost een rolstoeler, aan gewezen op alternatief vervoer, nu nog 37 gulden. Met een rolstoelvriendelijke bus kan een gehandicapte gewoon voor drie strippen de stad in. „Een stap in de richting van gelijkheid met gewone burgers", aldus Van der Giessen. Voorlopig is ZWN echter niet van. zins meer van dergelijke rolstoelvriendelijke bussen aan te schaffen, aangezien ze zo'n twintig procent duurder zijn dan een stan daardexemplaar. Bovendien heeft het ver voersbedrijf ook andere paradepaarden op stal. Zo beleeft Leiden in juni een wereld primeur, als twee zogenaamde hybride bus sen op de lijnen 15 en 16 worden ingezet. Deze bussen rijden gedeeltelijk op stroom en zijn daardoor uitermate milieuvriende lijk. Er is echter één probleem: ze zijn zo'n vier- a vijfmaal zo duur als een gewone bus. warmond erna straatsma De Warmondse burgemeester I. van der Wel heeft 'grote moeite' met een zinsnede in het nieuwe collegeprogramma van Pro- gessief Warmond (PW) en de WD. Gisteravond, tijdens de in stallatie van de nieuwe gemeen teraad, gaf ze te kennen weinig heil te zien in de door beide partijen voorgestelde 'verzelf standiging' van de sporthal. Van der Wel is in het nieuwe college onder meer verantwoordelijk voor de portefeuille sport. WD en PW willen het beheer over de onlangs geopende sporthal aan de Geestlaan in handen van vrijwilligers geven. In het collegeprogramma kon digen beide partijen aan om daarover 'op zo kort mogelijke termijn' overleg te voeren met de Sportfederatie. Verzelfstandi ging van de sporthal doet vol gens PW en de WD 'recht aan het idee van gezamenlijke ver- antwoordelijkheid'. „Dit is het enige punt in het collegeprogramma waar ik eni ge afstand van wil nemen", al dus Van der Wel. De burge meester vindt dat er op sportge bied al erg veel taken zijn die vrijwilligers op zich nemen. Vrijwilligers moeten niet onno dig worden befast met extra ta ken, aldus Van der Wel. „Wij le ven in Warmond van de vrijwil ligers: ik heb hier erg veel moei te mee." zoeterwoude dimitri walbeek De Zoeterwoudse CDA-fractie heeft gisteravond geen half werk afgeleverd tijdens haar eerste raadsvergadering in de oppositiebanken. Niet eerder viel de partij buiten het college, maar de zes CDA-raadsleden gedroegen zich desondanks van meet af aan alsof oppositie voeren ze op het lijf is geschreven. Resultaat: Drie ingediende mo ties - waarvan er één werd aangenomen - en meteen de eerste schorsing van de nieuwe raads periode. Na de vergadering sprak raadslid R. de Lange (PZ) de vrees uit dat er de komende tijd nog vele, soms overbodige, amendementen zul len volgen. Burgemeester A. Koopmanschap riep het CDA aan het begin van de vergadering op om 'vooral sportief te blijven'. „Het moet voor het CDA wen nen zijn om voor het eerst buiten het college te vallen", zei ze. „Toch vraag ik om coulance bij de nieuwe situatie." In de eerste motie vroeg oppositieleider M. A- te§ het nieuwe college intensief contact te onder houden met Tweede Kamerleden. Gesprekson derwerp moet dan het groen houden van de Zoe terwoudse polders zijn. Na de schorsing kreeg de ze motie unanieme steun. De nieuwe wethouder H. van der Kooi (WD) had namens zijn partij en collegpartner Progressief Zoeterwoude (PZ) geen moeite met de tekst. „De tekst bevat elementen uit het collegeprogramma. Dus nemen we die over." Daarna diende het CDA een motie in om de notulen van alle besloten vergaderingen over de Grote Polder uit het verleden openbaar te maken. Die geheime stukken zijn volgens Ate§ 'broodno dig' voor burgers en nieuwe raadsleden die in het dorp verstand van politieke zaken willen hebben. De motie haalde het niet, want alleen CDA stemde voor. „Deze motie ontraden wij", zei wet houder J. Stuijt, „We hebben vastgesteld dat deze stukken vertrouwelijk zijn. Daar wijken we niet van af. Overigens kunnen de nieuwe raadsleden de vertrouwelijke stukken gewoon inzien." Ook zei Stuijt dat de vertrouwelijke stukken strikt ge heime 'bedrijfsinformatie' bevatten. Ook de derde motie haalde het niet. Daarin vroeg het CDA de zekerheid dat er nooit meer een cent wordt uitgegeven aan het afgesloten protocol met de grondbezitters in de Grote Pol der. Onlangs bleek dat de gemeente het budget daarvoor met tienduizenden guldens heeft over schreden. Het college vond de motie overbodig omdat het protocol al kant en klaar in de 'brand kast' ligt. En dat er geen kosten meer worden ge maakt om de afspraken 'op te poetsen.'

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17