P 7 Dienaren uit de Leidsch Dagblad Kerk Samenleving Gesprek Den Heyer met behoudende gereformeerden op koms Joodse gemeenschap ven over discussie orgaandon Patriarch nog niet klaai voor ontmoeting met pa „Over wat ik gedaan heb, wat ik heb mó gen doen, ben ik zeer tevreden. Hoe ik het gedaan heb, dat laat ik aan God over. Ik heb altijd het verlangen gehad om voor anderen te werken. En daar wilde ik ook speciaal klaar voor zijn. Toen ik begon over het klooster, vond mijn moeder dat een eer. Mijn vader vond het eerst vrese lijk. Hij had me liever getrouwd gezien. Maar ik zei: ik heb een andere partij geko zen, vader. Die band met God is als een draad door mijn hele leven gegaan." Zuster Gemma Schlaghecke (84) was 22 toen ze intrad bij de Franciscanessen Heythuysen. Na een werkzaam leven als lerares, missiezuster en overste, woont ze nu in het kloosterbejaardenoord Mariën- gaarde/Mariënweide in Warmond. „Dat is mijn eigen keuze geweest. Ik vond dat de jongere zusters aan de beuit waren. Het bevalt me uitstekend, ook op geestelijk ge bied ben je hier helemaal vrij. Maar tegen voorgangers geportretteerd binnen de muren van hun 'werkruimte' de tijd dat ik het leven ga verlaten, wil ik terug naar het moederhuis. „In 1964 ben ik uitgezonden naar het stad je Bukoba in Tanzania", vertelt Schlaghec ke. „Daar heb ik op een lagere school ge werkt en in de tussentijd moest ik ook voorbereiden treffen voor de bouw van een ziekenhuis in Biharamulo. Dat zieken huis is later geopend door de president. Na vier jaar ben ik overgeplaatst naar Bihara mulo, daar kwam ik echt in de rimboe. Ik vond het zalig, nu kon ik echt zeggen dat ik in de missie zat. Ik heb daar op het semi narie van de Witte Paters Engelse les gege ven aan jongens van vijftien tot twintig jaar. Die knapen hadden op woensdag middag vrij en als ze even de kans zagen, kwamen ze bij me langs. En ook als ze wat nodig hadden. Dan kwamen ze voorzichtig vragen of ik misschien een potlood over had. Waarop ik zei: vertel me meteen maar wat je nog meer nodig hebt. Want dat wa ren arme sloebers, hoor." „Ik heb geen moment geaarzeld toen ze me vroegen naar Tanzania te gaan. Toen ik jong was, las ik altijd al van die missie blaadjes. Ik heb van die verhalen gesmuld. Het.was wel een enorme overgang. Je komt met je geloof naar Afrika, maar je blijft een Nederlander tussen de Afrikanen. Zij hebben een heel andere geloofsbele ving. Maar ik heb het heerlijk gevonden. Ik heb ook geen enkele zuster meegemaakt die heimwee had. Dat is heel sterk." Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. WOENSDAG 15 APRIL 1998 979 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIi! Maandag t/m vrijdag vi W.F REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden AJ.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.f. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden ABONNEMENT! bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigi het automatisch afschrijven var geld, ontvangen 1,- korting pa VERZENDING PERf* per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CA Voor mensen die moeilijk leze hebben of blind zijn (oteenM hebben), is een samenvatting1 1 nieuws uit het Leidsch Dagblad t| beschikbaar. Voor informatie (Centrum voor Gesproken Lei Auteursrechten voorbd» ri|W ■■Ml ZIEKE ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. uitgezond Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13 00 en vanaf W 13 00 t/m vrijdag 13.00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Academisch Ziekenhuis: tel. 071-5269111. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERV. KERK Fi'eroepen: te Roden: J. Hiemstra te Wapenveld (deelgemeente De Kandelaar). CMR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Naarden: A. van de Weerd te Dordrecht-Centrum. Bedankt: voor Rotterdam-Kralin gen: K. Visser te Werkendam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Groningen: M. Ka rens te Werkendam, die bedankte voor Westkapelle en voor 's-Gra- venpolder. Er komt een gesprek tussen de gere formeerde hoogleraar dr. C. den Heyer en de organisatie van behoudende ge reformeerden, het Gereformeerd Con fessioneel Beraad. Dit zei de Kampei- hoogleraar in het kerknieuwsprogram- ma van het Radio 1 Journaal. Den Heyer ligt onder vuur van het CGB, dat hem zijn jongste boek over de verzoening kwalijk neemt. Daarin schrijft Den Heyer dat dé klassieke verzoeningsleer niet in het Nieuwe Testament voorkomt. Die leer houdt in dat Jezus Christus door aan het kruis te sterven, de zonden van alle mensen op zich heeft genomen. Meteen na verschijning van het boek, een jaar geleden, tekenden be houdende gereformeerden protest aan. Ongeveer honderd predikanten drongen aan op het ontslag van Den Heyer. Maar de gereformeerde synode oordeelde eind vorig jaar dat hij bin nen de grenzen was gebleven van de wetenschappelijke vrijheid waarmee hij als hoogleraar van de Theologische Universiteit van de Gereformeerde Kerken had ingestemd. Opvattingen Tegen dat synodebesluit heefp het CGB een bezwaarschrift ingediend. Daarin wordt onder meer gezegd dat in 1976 de gereformeerde synode de Amsterdamse predikant dr. H. Wier- singa wegens gelijkluidende opvattin gen wel heeft veroordeeld. Dat had de huidige synode in haar besprekingen over Den Heyer mee moeten laten we gen, aldus het bezwaarschrift. Zal de synode hetzelfde zeggen als in 1976 of zal zij uitspreken dat zij in dertijd te haastig en te_ vanzelfspre kend heeft gesproken, zo vroeg Den Heyer zich in het Radio 1 Journaal af. Als de synode uitspreekt dat hij een fout heeft gemaakt, dan voor hem een moeilijk dilemt „Voorlopig ben ik niet gent gedachten in te trekken", hoogleraar. „Ik zie nog geent dit te doen. Als de synode zej het niet, dan heeft dat consi voor mij." Bovendien is hei consequentie van een heel I; van theologiseren. „Dan kun lijk zeggen: dit was een vergis vall ins c ANN01898 ANN01973 Vrijdag 15 April H.M. KONINGIN WILHELMINA Het,, Haar lem's Dagblad" meldt: Een van onze Kamerleden heeft, toen hij onlangs bij H.M. de Koningin-Re gentes op audiëntie was, van een van de leden der hofhouding, die op de hoogte kan zijn, verno men dat op den aanstaanden verjaardag van H.M. Koningin Wilhelmina Hare verloving zal worden openbaar gemaakt met den prins van Saksen- Weimar-Eisenach. Met het oog op de, bij de re dactie van Haarlem's Dagblad" belkende, bron, acht dit blad het bericht zeer geloofwaardig. Zooals bekend is, was uit het huwelijk van H.K.H. prinses Sophie der Nederlanden met den groothertog van Saksen-Weimar-Eijsenach, behal ve twee dochters, slechts één zoon geboren, wel ke op 50-jarigen leeftijd is overleden, nalatende twee zoons. De oudste, erf groothertog Willem Ernst, is 21 jaar oud, en in de rechten getredeln van zijn groot moeder, wat de Nederlandsche kroon betreft, welke echter niet tegelijk metdie van een ander land mag worden gedragen. De tweede zoon, prins Bernhard Hendrik, is 19 jaar. Op dezen laatsten doelt dus blijkbaar het bovenstaande. LEIDEN Gisteravond werden drie reizigers, die per Hollandsche'spoor van hier naar Amsterdam gingen, onaangenaam verrast door het afbreken der wagens, waarin zij gezeten waren, zonder te worden.gewaarschuwd. De trein reed weg... en de heeren bleven waar zij waren! Eerst een uur later dan zij aanvankelijk gedacht hadden bereikten zij de hoofdstad. De hindoes verdrongen zich aan de oe vers van de Ganges om zich van hun Ganges reinigt miljoenen hindoes coor De joodse gemeenschap raakt steeds sterker in verwarring over het verzoek van het minis terie van Volksgezondheid aan iedere Nederlander om na over lijden organen ter beschikking te stellen. Nu de discussie over de orgaandonatie goed op gang is gekomen blijkt een grote ver deeldheid. Het Nieuw Israëlitisch Week blad, de spreekbuis van Joods Nederland, constateert in zijn jongste nummer dat de 'ondui delijkheid over orgaandonatie blijft'. Zo staat het Nederlandse opperrabbinaat orgaandonatie in principe niet toestaat, terwijl het opperrabbinaat in Israël dat wel doet. Zowel orthodoxe als liberale rabbijnen stellen vast dat er in joodse kring inmiddels een hevige discussie over or gaandonatie woedt. De raad van Nederlandse or thodoxe rabbijnen adviseert om niets te doneren. Een andere mogelijkheid is volgens de raad de beslissing aan een rabbijn over te laten. Diens beslissing hangt van de omstandigheden af. Want volgens de orthodoxe rabbijn R. Evers van Nederlands grootste orthodoxe gemeente in Amsterdam, bestaan er omstan digheden waaronder orgaando natie toch is toegestaan; als er een mensenleven mee gered kan worden. Maar over het al gemeen, betoogt hij in het blad van zijn gemeente, horen joden negatief te staan tegenover do natie, omdat er inbi gedaan op de 'integrii aardse omhulsel'. Volgens de liberale Soetendorp uit Den H js onder de Nederlan: ,os8e ondanks de scherpe een meerderheid vo: te zijn. „Het recht op teit van je lichaam sfc genover de plicht om te helpen." De meesi Nederland hechten hem toch meer belai laatste. Opvallend is dat ei denkingen zijn in de rbant meenschap over het. in ve organen, maar nauw imeu het ontvangen ervan, i ding komt voort uit scheid dat in de J ezet. maakt wordt tussen f ling en het produkt v( tieder deling. „Concreet be dat je een bepaalde soms niet mag uitvoei je wel het resultaat i jema: genieten." Het verzoek om oij tie heeft onder de jjaar' meenschap herinnei derop de Holocaust losgema rabbijn Soetendorp thodoxe collega Evers regelmatig mee gecor (de pl Evers wordt er germ touw keer per dag gebeld: bellers willen niet ne oorlog opnieuw gerej bouv\ staan. Anderen merl >en c hun ouders verminkt zijn, en dat zij nu zei geschonden begrav worden." Het hoofd van de Russisch-Or- thodoxe Kerk, patriarch Alek- sej II, vindt het nog te vroeg voor een ontmoeting met paus Johannes Paulus n. De histori sche ontmoeting heeft volgens Aleksej II meer voorberei dingstijd nodig. Technisch gezien is het on derhoud geen probleem, zegt de patriarch in een schriftelijk interview met het persbureau Reuters. Maar er bestaat nog altijd onvoldoende begrip tus sen de Rooms-Katholieke Kerk en de grootste Orthodoxe Kerk over de problemen en de ma nieren waarop die kunnen worden opgelost. De ontmoe ting tussen de kerkleiders zou de eerste zijn sinds het schis ma van 1054. ment Met het oog op d ncje van de 2000e verjaa de geboorte van Jezrn \L had de paus opgero ,aarj, sterkere relaties tusse j^e g schillende christelijk mii0 'nootschappen. Maari g0n Paulus II en Aleksej II onderling nog steed geslaagd. In juni v ging de voorgenome; moeting in Wenen laatste moment nieti! Aleksej II noemt tv name problemen ini tussen de Orthodoxer i het Vaticaan: de bel van orthodoxe gelovij westen van de Oekrai tholieke zieltjeswin Rusland. Na de val communisme in 19 katholieken in de Oei thodoxe eigendommt in I gem Y i maandag 16 april hardwar Ongeveer zeven miljoen hindoes verdrongen zich gis teren aan de oever van de Ganges in de Noord-Indiase stad Hardwar om zich in de heilige rivier van hun zonden te reinigen. De belangrijkste dagvan het Kumbh Mela festival is tot dusver vreedzaam verlopen. Volgens de politie had een zee van in saf fraangele gewaden gehulde gelovigen de stad aan de voet van de Himalaya overstroomd. Nog enkele honderdduizenden pelgrims waren naar Hardwar op weg,. Ongeveer 30.000 politiemensen stonden klaar om de menigte in goede banen te leiden. Bij de massale bedevaart vielen in, het verleden vaak doden en gewon den. Het Kumbh Mela festiual, dat op 29 april eindigt, heeft elke drie jaar plaats in een van de vier heiligste steden van India. De editie van 1989 in Allahaba d staat in het GuinnessBook of Re cords als de grootste samenscholing van mensen voor één be paald doel. De oorsprong; van het festival ligt in een verhaal in de hindoeïstische geschriften over heilige nectar waarvan een druppel genoeg was om onsterfelijkheid te verwerven. Bij hun gevecht om het bezit erv.an morsten de goden en de demonen op vier plaatsen druppels nectar: Hardwar, Allahabad, Ujjain en Nasik. Die steden organiseren elke drie jaar beurtelings het Kumbh Mela festival. Praise-avond !Ïn Katwijk katwijk» De evangeÜFintiecommissie van de hervormde wijkge- meente Bethel houdt op zaterdag 18 april een praise-avond. Het thema van de bijeenkomst is 'Niet zien en toch geloven'. De praise-band AJIN uil: Katwijk verzorgt de muzikale begeleiding. Ter bestrijding van d e onkosten wordt er een collecte gehouden. De praise-avond heoft plaats in de Pniëlkerk aan de Hoorne- slaan in Katwijk. Aajnvang 20.00 uur. LEIDEN Voorzitter Keizer maakte er zaterdagmiddag tijdens de receptie in het (eigen) club huis op De Vliet met-terechte - trots melding van: LDWS is kam pioen van de Afeling Leiden van de KNVB geworden zonder dat een van de spelers naar "de straf bank" werd verwezen. Wat resul teerde in een groot applaus voor een waardige kampioen. Die schone straflijst van LDWS werd nog eens extra opgepoetst door de afdelingsvertegenwoordiger, de heer D. Goedhart, die zei zich te genwoordig wel eens te schamen als er over voetbal wordt gespro ken en hij denkt aan wat er alle maal op de velden gebeurt. De heer Goedhart, liefhebber van de duivensport, noemde LDWS ,,een mooie vogel die uit de LVB-til wegvliegt..." Sportstichting-voorzitter Piet Biegstraaten: „Topsport is maar een etiket: het gaat om de menta liteit, om de sportmensen zelf. Uw spelers, uw vereniging, heb ben in uw afdeling e'en toppresta tie geleverd: dat is topspprt. Top sport is ook het gebaar van Lugdunum, dat als het uit de brand is, Noorderkwartier zal hei- Honderden eieren hebben 300 meisjes en jongens zaterdagmiddag boven water gebracht. De stichting Scouting Oegstgeest had deze gekleurde paaseieren verstopt in het Springveld bij de sportvelden Hofbrouckerlaan. Kinderen, die bijzondere eieren vonden, kregen een prijs. En allemaal gingen ze met een zakje chocolade eieren naar huis. foto archief leidsch dagblad pen met de opbouw van'de kanti ne die bij de storm het dak ver loor." LDWS-voorzitter Keizer onder scheidde als eerste aanvoerder Ger de Roode met de speciaal vervaardigde kampioensspeld, die overigens alle spelers zouden ont vangen. Groërgaat naar klooster wenen De van seksueel misbruik beschuldigde Oostenrijkse kardinaal Hans-Hermann Groër heeft openlijk om vergiffenis gevraagd. Hij gee:ft echter niet onomwonden toe dat de beschul digingen waar zijn. „Ik vraag W God en de mensen om verge- WWi vm8 a's ik schuld op mij gela- I den heb", schrijft hij in een ver- I klciring die de nuntiatuur in We- i'ÜilÉm nen gisteren uitgaf. In de ver- klaring spreekt Groër, voormalig aartsbisschop van Wenen, zich voor het eerst uit over de aantij gingen die sinds 1995 tegen hem zijn geuit. Diverse mensen hebben hem van seksueel mis bruik van minderjarigen be schuldigd. Volgens Groër zijn in de afgelopen drie jaar diverse onjuiste beweringen over hem gedaan. Welke dat zijn, geeft hij niet aan. Volgens de directeur van het katholieke Oostenrijkse persbureau Kathpress verhuist Groër, die in een klooster van cisterciënzerinnen in de buurt van Wenen verblijft, naar een Kardin &al Groër. klooster in Duitsland of Zwe- foto reuters den.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14