Regen en kwel regeren in Oostvaardersplassen Natuur Milieu Diemerzeedijk kaal Sissen en stjirpen in natuurtuin WOENSDAG 15 APRIL 1998 LELYSTAD. BERT DE JONG Staatsbosbeheer heeft het oostelijke en westelijke deel van de Oostvaardersplassen herenigd, door een kade af te graven. Deze verdeling van het na tuurgebied werd tien jaar geleden ingesteld, om dat men dacht dat dat - ter aanvulling op de na tuurlijke processen - een goeie maatregel was te gen ganzenvraat. In de Oostvaardersplassen ruien 's zomers tienduizenden grauwe ganzen. Ze kun nen dan een poos niet vliegen, en voeden zich in hoofdzaak met riet. De verdeling maakte het mogelijk in periodes van twee jaar of het oostelijke, of het westelijke deel droog/nat te zetten. In het drooggemaakte deel kon de rietvegetatie zich dan van de ganzenvraat herstellen, terwijl in het natte deel de vogels door hun zegenrijk rietvreten er voor zorgden dat het moeras grote open gedeelten bleef behouden. Toch vond men deze aanpak te kunstmatig, niet behorend bij een natuurgebied waar zoveel mo gelijk de natuur haar gang mag gaan. Staatsbosbeheer is er van overtuigd geraakt dat de kunstmatige drooglegging niet nodig, zelfs on gewenst is. Het klimaat zorgt zelf wel voor droge periodes, afgewisseld door natte. Dat heet sturen op het 'neerslagmodel', hoewel er ook sprake is van opborrelende kwel vanuit het Markermeer. Soms duurt de droogte meerdere jaren, soms niet. Ook de wind, die afhankelijk van kracht en richting het water een kant op stuwt, draagt nu kade doorbroken is veel meer bij aan de dyna miek. Bijna dagelijks beïnvloedt de wind de wa terpeilen. In ongetemde moerasgebieden elders in Europa is het niet anders. De natuur leert er mee leven. Pias-dras Omdat de kade geen sta-in-de weg meer is, staat in de natte periode van het jaar nu een veel groter deel van de Oostvaardersplassen pias-dras. Het gebied heeft zich gevuld met winterneerslag. Het effect: meer rustende en fouragerende waad- en moerasvogels dan ooit. Een beetje uiterwaar- den-achtig. Als het later in de lente en in de zo mer droger wordt, zakt het water en zullen er weer grote stukken droogvallen. Dramatisch voor het waterleven, maar tafeltje-dek-je voor de vo gels die dat stervende waterleven oppeuzelen. Pioniersoorten profiteren van de droogte. Alles begint overnieuw, geen verstarring. Onderzoek heeft aangetoond dat die zich telkens herhalende cyclus voor flora en fauna van levensbelang is. Steeds zal er daardoor voldoende voedsel, dek king, en broedgelegenheid zijn voor wisselende leefgemeenschappen. De ene keer profiteren de ganzen van overvloedige rietgroei, de andere keer hebben steltlopers het prima naar hun zin in sop- Heckrunderen in de Oostervaardersplassen. Ze helpen het gebied open te houden. foto martijn de jonge pige graslanden. Helemaal zonder menselijke sturing zijn de Oost vaardersplassen niet. Via een stuw wordt er voor gezorgd dat de waterstand niet té hoog wordt. Dan zou alles kopje onder gaan, en dat is net iets teveel van het goede. En de mens heeft er kuddes grote grazers gëintroduceerd, die meehelpen te voorkomen dat de Oostvaardersplassen 'verbos sen'. Staatsbosbeheer noemt de Oostvaardersplassen daarom 'een begeleid natuurlijke eenheid'. De mens schept voorwaarden, laat de natuur daarna haar gang gaan, en grijpt alleen nog in als het he lemaal fout dreigt te gaan. AMSTERDAM De ex-vuilnisbelt langs de Die merzeedijk, zeer zwaar veront reinigd met onder andere dioxine, wordt gesaneerd. Nou ja, gesaneerd? Saneren houdt in gezond maken, zuiveren. Dat gebeurt aan de Diemerzeedijk niet. Veel te duur. Het blijft bij inpakken. Om het terrein worden damwanden ge slagen, waardoor het gif zich niet meer kan verspreiden naar de omgeving. Ook de boven kant wordt afgesloten, waarna er een dikke 'leeflaag' bovenop komt. Het terrein krijgt dan een recreatieve bestemming. De Diemerzeedijk had eigenlijk een natuurbestemming. Op de vroegere vuilstort was namelijk een wildernis ontkiemt. Met ruigtekruiden en struweel. Er leefden onder andere ringslan gen, en in een van de boomvor- mende wilgen broedde zelfs een havikpaar. Zich niet bewust van het gifgevaar. Menselijke versto ring was er nauwelijks. De schrik voor de vuiligheid zat er diep in. Ter voorbereiding op de sane ring is het terrein kaalgeslagen. De ringslangen zijn weggevan gen, de haviken hebben op ei gen wieken veiliger oorden op gezocht. En straks recreëren er mensen. Ontdaan van vegetatie wacht de Diemerzeedijk op sanering. Zelfs het bordje dat waarschuwt voor het gif is gesneuveld. FOTO MARTIJN DE JONGE UTRECHT BERT DE JONG ,,Ik droom van plantsoenen waar het publiek getuige kan zijn van de loop der seizoenen, ten aanzien van onze inheemse planten- en die renwereld." Aldus Jac. P. Thijsse zestig jaar ge leden. Zijn droom werd onder andere werke lijkheid in Thijsse's hof in Bloemendaal, en in Thijsse's park in Amstelveen. Jeroen Gigengack en Jack Martin, tuinarchitecten, schreven een boek over het verwezenlijken van een veel be scheidener droom die iedereen kan koesteren: het ontwerpen, inrichten, en genieten van een natuurtuin. Ruimtelijke vormgeving, met de natuur als in spiratiebron. De auteurs laten stap voor stap zien hoe het planten en dieren naar de zin kan worden gemaakt, zonder veel afbreuk te doen aan zaken als compositie, geur en kleur, enzo voorts. Met de grond, de planten en tuinmate- rialen als vormende elementen. Iedereen kan het leren. Het Ontwerpboek Na tuurtuinen neemt de beginner bij de hand. Van voorontwerp tot definitief plan. Men wordt ook aangeraden een maquette te maken van de aan te leggen natuurtuin, alvorens een spade in de grond te zetten. Het is geschreven voor bezit ters van zowel grote en kleine tuinen. De auteurs baseren hun stappenplan op de cursussen natuurtuin ontwerpen die ze hebben gegeven. Besloten wordt met een plantenlijst. Door de gestructureerde opzet is het niet alleen geschikt voor thuisgebruik, maar ook voor on derwijsdoeleinden. Jeroen Gigengack en Jack Martin verstaan on der een natuurtuin 'geen wilde bende'. Het be hoort in hun ogen een geordend groen para dijsje te zijn. Zorgvuldig aangelegd en onder houden. Plet genot van de tuinbezitter staat voorop. Die voert de regie, als de tuin eenmaal is aangelegd en dekringloop van afbraak en wederopbouw begint. Het Ontwerpboek Natuurtuinen bevat veel in spirerende achtergrondinformatie. Over zaken als de samenstelling van de bodem van de tuin, bodemorganismen en de bodemstructuur, de functie van water in de tuin, de invloed van kli maatsfactoren, keuze van tuinverhardingen en erfafscheidingen, enzovoorts. En dat alles wél met het doel het planten en dieren zoveel mo gelijk naar de zin te maken. Als regisseur van een natuurtuin moetje het een en ander afweten vah zaken als successie, groeigedrag, concurrentie, enzovoorts. Anders verandert het bloemenweidje in een bossage, groeien de planten de tuinman en -vrouw aldra boven het hoofd, of verdwijnen er soorten waaraan men verknocht is. Belangrijk in het boek zijn de behandelde voor beeldmilieus. Aanleg en onderhoud komen aan de orde, alsmede belangrijke tips om misluk kingen te voorkomen, of om dieren tot een be zoek te verlokken. De auteurs geven ook tips om dieren te weren. Zoals katten. Wie bijvoorbeeld de zaaibedjes niet wil laten niïneren door poep begravende katten, make er een 'spijkerbed' van. Door er dicht opeen saté-prikkers in te planten. Egels komen eveneens aan bod. Niet om te weren, ze horen in de natuurtuin. Wie rare geluiden in de tuin hoort, heeft waarschijnlijk een stekelbeest op visite: ,,Ze snuiven en smakken, kunnen pie pen, klagen, knorren, sissen, stjirpen en flui ten." En een mol? Moet je daar blij mee zijn? Neen, maar vangen in een klem is er in een natuur tuin natuurlijk niet bij. Molshopen in het gazon is dan domweg pech hebben. Een tante Betje- -oplossing: drink een fles wijn leeg, sla de bo dem eruit en steek de fles met de hals in een mollengang. De gravers zouden een hekel heb ben aan het gefluit van de wind in de fles. Ook al werkt het niet, dan heb je in elk geval plezier gehad van de wijn. Ontwerpboek Natuurtuinen. Auteurs Jeroen Gigenback en Jack Martin. KNNV-uitgeverij. Prijs ƒ59,90. ISBN-nummer 90.5011.105.X. HHHHHHHHHHHBHBHI p u z OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 3. Het wordt fijn om snel aan geld te komen (7); 6. Vaderspaart om bij moeder te blijven (6); 8. De eerste plaag geestvan een vijftigjarige vrouw (4); 11Loyaal aan een krant (5); 13. Schaatsen om te boeien (5); 14. Hij zwaait een wijnglaslof toe (6). Verticaal: 1. Neem het gebergte weg! (4); 2. Als voetballer is hij zo domnog niet (5); 4. In de rich ting om er misselijk van te wor- den(4); 5. Neemt hij vliegtuigen niet serieus? (7); 7. Kleinehand druk van een hond (6); 9. Die jongen is reeds geen manmeer (4); 10. Voedsel vooreen uitblin ker (3); 12 Hoe eengeleerde het aanpakt (4). KRUISWOORDRAADSEL HEINZ 0/>££A/£>A£ L/PP &/ZC/A* OOCP P/PT&0? PCO& PAPJP OP Z'/V fVAPï£~S. „&P /Y££C7 TPHSPl. &PZ0PPP PP/V/CT POA//JA/, VOOp Z"/V //V Z.OA/ Z/T. VE&VOÜ2-D) TOMPOES Tom Poes en de Grootdoener Toen de bilksem insloeg was heer Bommel achteruit gewankeld en dreunend tegen een kast beland. Daar stond hij nu met uitpuilende ogen naar de metalen figuur te kij ken. Het was duidelijk, dat de elektri sche ontlading de^robot tot leven had gewekt. Hij bewoog zijn armen onge ordend heen en weer en zijn ogen rolden zo wild door de kassen dat het akelig was om aan te zien. De appa ratuur was bezig zich in te stellen op de impulsen van heer Ollie en maak te er een serie microfotootjes van die hem tot meester van de machine stempelden. Maar dat wist de ge schokte toeschouwer natuurlijk niet. „Ga weg!" riep hij met overslaande stem. „Help!" En met deze woorden zette hij het op een lopen; de hut door, de deur uit en de buitenlucht in. Die was inmiddels een beetje op geklaard. Weliswaar regende het nog, doch de zon brak reeds door de wol ken en toverde diamantjes op de vochtige heidestruiken. Heer Bom mel had echter geen oog voor het na tuurschoon. Blind van angst rende hij de heuvel op, luidkeels om hulp roepend. Nu wilde het geval, dat Pa- stuiven Verkwil van de andere kant de schaapskooi naderde. Hij zette er ferm de pas in, want hij was begerig om de robot in ontvangst te gaan ne men. „Alleen nog even instellen", prevelde hij onder het gaan. „Dat doet geen pijn. Het is genoeg om er voor te staan wanneer hij een impuls krijgt. Maar wat is dat voor ge schreeuw? Iemand die om hulp roept, geloof ik." Op dat moment werd hij de naderdravende heer Bommel gewaar. Doch voordat hij terzijde had kunnen stappen werd hij reeds van de voet gelopen. REDACTIE BERT DE JONG H w DOOR JAN VISSER Het grootste deel van westelijk Nederland heeft gisteren te mt met overlast door zware sneeuwval. In Wassenaar lag de sneeui streeks 8 uur 5- en in Vogelenzang rond 12 uur 4 centimeterh: Wat opviel waren de grote vlokken. Er waren er bij die een hadden van wel drie centimeter. Tijdens het hoogtepunt vands sneeuwval nam het zicht volgens onze man in Bloemendaal af| minder dan 200 meter en met 0,3 graad was het duinstationv; KNMI om 12 uur het koudste meetpunt van het land. Door de zware sneeuwvracht (natte sneeuw weegt zwaarder da sneeuw) braken op veel plaatsen takken van bomen. De cluste 58 Ui winterse buien, die ook van onweer vergezeld gingen, namen^ dens de avond in intensiteit en aantal af. Tijdens de sneeuwva; het kwik maar net boven nul maar dankzij wat zon in de midda Schiphol nog uit op maximaal 7,9 graad. De totale hoeveelheid neerslag over het etmaal bedroeg gisten in Wassenaar 26 mm, Valkenburgen Haarlem-Zuidwest 20,Si poort-Noord 19 (maandsom inmiddels 70 mm) en Bloemend* mm. Op Schiphol viel met 9 mm aanmerkelijk minder. In het; meen ging het gisteren om de sneeuwsituatie van het jaar enw betreft moeten we terug naar 1978 toen er op de 11de meerdi decimeter viel. Vanochtend bereikte het neerslaggebied van een nieuwe depre op weg van Het Kanaal naar het midden van de Noordzee, ons ken. Vanavond kan het tijdelijk opklaren maar de komende morgenochtend is het opnieuw enige tijd buiig weer. Pas late: derdag worden de opklaringen wat breder. De temperaturen be donderdagmiddag waarden omstreeks 8 graden. De wind waa? westelijke richtingen en is aan de kust aanvankelijk krachtigtd Later op de dag neemt de wind af en krimpt naar zuidelijke ric gen. In het weekeinde nemen de regenkansen af en gaat de te tuur wat omhoog. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: In het zuidoosten bewolkt en perioden met regen of sneeuw. Langs de west kust droog en* geregeld zon. Hier en daar veel wind. Middagtemperatuur van dicht bij het vriespunt in het noorden en zuidoos ten tot 5 a 10 graden langs de westkust. Zweden: In het algemeen veel be wolking en nu en vooral morgen perioden met sneeuw, in het zuiden meest regen. Flink aan trekkende wind. Maxima rond het vriespunt, in het zuiden middagtempera tuur rond 5 graden. Denemarken: Vandaag langdurig regen, mogelijk ook sneeuw. Mor gen enkele opklaringen maar ook winterse buien, onweert. Nu en dan veel v ongeveer 7 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Aanhoudend wisselvallig met soms wat zon en van tijd tot tijd regen-, hagel- of sneeuwbuien. Mogelijk ook onweer, 's Nachts kans op vorst, middagtempera tuur tussen 5 en 10 graden. België en Luxemburg: Vandaag veel bewolking en vooral in de ochtend regen. Morgen enkele opklarin gen, maar ook een bui, mogelijk met ha gel en onweer. Middagtemperatuu r on geveer 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Soms enkele opklaringen, maar in het algemeen veel bewolking en van tijd tot tijd veel regen, in de heuvels vooral van daag ook (natte) sneeuw. Morgen in de zuidwestelijk gelegen departementen mogelijk veel wind. Middagtemperatuur iets boven de 10 graden, in langdurige neerslag veel lager. Portugal: Vandaag af en toe zon, in het noorden eerst nog een enkele bui. Morgen veel wind en regen. Vandaag maxima van 14 graden in het noorden tot 19 in het zui den. Morgen enkele graden lager. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe zon en mo gelijk een bui. Middagtemperatuur on geveer 19 graden. Spanje-. Vandaag in het noordwesten enkele bui en. Verder op de meeste plaatsen droog en vooral in het zuiden en oosten zonni ge perioden. Morgen veel wind, langs de kusten in het noordwesten kans op storm. Verder vooral in het noordwesten veel tegen. Middagtemperatuur uiteen lopend van 14 graden in het noordwes ten tot iets boven de 20 in het uiterste DONDERDAG 16 APRIL 1998 Zon- en maanstanden Zon op 06.42 Zon onds Maan op - 00.12 Maanon: Waterstand IJmuiden Katvriji Hoog 07.11 19,28 06.4J Laag 03.00. 15.14 02.41 Weerrapporten 15 april 08 ui bui. Verder de eilanden n de noord- Canarische Eilanden: Vandaagnacht kans op ei droog en aan de zuidkant flinke zonnige perioden, zijde van de eilanden ook wolkenvelden. Middagtemperatuur van 20 tot 23 gra- Marokko: Westkust: wolkenvelden en vooral in het noorden kans op een bui. In het zuiden waarschijnlijk droog en morgen ook wat meer zon. Maxima van 17 graden bij Tanger tot iets boven de 20 in het zui- Tunesië: Flinke zonnige perioden en droog. In het noorden wat meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Vandaag maxima van 24 graden bij Sousse tot 35 in het zuiden, morgen enkele graden la ger. Zuid-Frankrijk: Uiterst wisselvallig met tamelijk veel wolken en van tijd tot tijd veel regen, mogelijk ook onweer. In de bergen en vandaag ook in de heuvels sneeuw. In het algemeen tamelijk winderig, morgen langs de westkust kans op storm. Mid dagtemperatuur ongeveer 15 graden, tijdens neerslag beduidend lager. Mallorca en Ibiza: Nu en dan zon en waarschijnlijk droog, maar morgen later op de dag toenemen de kans op regen en een flink aantrek kende wind. Middagtemperatuur onge veer 18 graden. Italië: Vandaag in het noorden en midden veel regen, mogelijk ook onweer en in de Al pen en Dolomieten boven de 1000 me ter sneeuw. In het zuiden zonnige perio den en tot in de avond droog. Morgen af en toe zon en een enkele bui. Vooral vandaag tamelijk veel wind. Middagtem peratuur rond 20 graden, in het noorden en bij langdurige regen ook elders lagere temperaturen. Corsica en Sardinië: Vandaag wolkenvelden en vooral op Cor sica enige tijd regen. Morgen nu en dan zon en bijna overal droog. Op beide da gen tamelijk veel wind. Temperatuur 's middags tussen 16 tot 21 graden. Malta: Vandaag droog en flink wat zon. Mor gennacht kans op een.bui, overdag weer droog en zonnige perioden. Middagtem peratuur ongeveer 21 graden. Griekenland en Kreta: Flink wat zon en droog, maar morgen Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca url Johannesburg licht bew. Los Angeles zwaar bew New Orleans onbew. New York zwaar bew. D IC D IC toenemende kans op een forst onweersbui. Maxima vandaJj Muz graden in het noorden totorf icert in het zuiden. Morgen overa'fe j lem Turkije en Cyprus: Flink wat zon, maar ook kanss l y|^ se regen- of onweersbui. Midi ratuur in de buurt van 28 gr» de Turkse westkust wat mind? Duitsland: Vandaag in het oosten eerst verder van het westen uit ftf hoger gelegen gebieden eeiS Morgen af en toe zon en eenf Middagtemperatuur vandaag' den in het noordwesten tot in Beieren. Morgen maxim* graden. Zwitserland: Vandaag vooral in het zuid# westen veel regen, boven K' sneeuw. In de bergen veeltf' *en noordoosten eerst nog wat en B rustiger, wat zon en overweg iteiti Maxima rond 12 graden, van: fjl0; noordoosten circa 17. Oostenrijk: Vandaag eerst af en toe zon. dag en morgennacht van hett uit flink wat regen, boven ljj sneeuw. In de bergen veel wi rustiger, droger en wat zon. H daag rond 18 graden, morgen' 20.0 WC 21.;

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10