Verzorgingshuizen willen meepraten in loonconflict Onze Top 10 21 mm Redelijk paasweekeinde ondanks slecht weer 'Kabinet is zicht op realiteit kwijt' chf rd 0 Binnenland Voorsprong PvdA op VVD neemt verder toe 0800-8051 INSDAG 14 APRIL 1998 Grote brand in touwfabriek Sneek ojttK» Een grote brand heeft zondagavond een miljoenenscha- ^Strnl jéaangericht in een touwfabriek in het Friese Sneek. Een deel van de fabriekshallen brandde uit. De brandweer is tot gister- middag bezig geweest met nablussen. Niemand raakte gewond. ilC D? oorzaak van de brand is nog onbekend. De woningen in de (ingeving van de fabriek werden ontruimd. Zij mochten tegen niddernacht weer naar huis. Verstekeling van honger omgekomen i In de haven van Rotterdam is vanmorgen op een melschip een dode verstekeling aangetroffen. De politie ver moedt dat hij vijftien dagen geleden in Zuid-Afrika aan boord is gestapt en tijdens de reis van de honger en dorst om het leven is 'ekomen. De man zat verstopt in de smalle ruimte onder de Iraan die op de voorkant staat van het onder Nederlandse vlag 61 varende schip. De verstekeling had geen papieren bij zich'; Snelheidsduivel moet auto inleveren rampen De politie in Kampen heeft op eerste paasdag de auto jn beslag genomen van een 20-jarige automobilist uit Enschede. De man reed 175 kilometer per uur op wegen waar tachtig kilo meter per uur was toegestaan. De Twentse snelheidsduivel kwam al met hoge snelheid Kampen binnen rijden waarna de ilitie de achtervolging inzette. In Dronten werd hij uiteindelijk de kraag gevat nadat hij zich had verscholen bij een tanksta- Nijmegenaar dood bij steekpartij wiimegen Een 52-jarige man uit Nijmegen is gistermiddag over- 'ingtd jëden aan de verwondingen die hij eerder die dag had opgelo- mee pen bij een steekpartij voor zijn woning. De verdachte, een 55- arige man uit Nijmegen, is aangehouden. De twee mannen, die familie van elkaar zijn, kregen op straat een woordenwisseling. Niet Er ontstond een vechtpartij waarna het slachtoffer met een mes werd gestoken. Hij overleed enkele uren later in het ziekenhuis. Veel illegalen gepakt in Vlissingen iiNGENDe Koninklijke Marechaussee heeft vorige week meer dan zeventig illegale buitenlanders en uitgeprocedeerde asiel- aarvoa zoekers opgepakt in Vlissingen. Zij probeerden met een vracht- omens naar Engeland te komen. Volgens een woordvoerder van itie van de Marechaussee zit er vermoedelijk een organisatie achter de ;hter massale mensensmokkel. Vorig jaar werden in Vlissingen enkele honderden illegale migranten aangehouden. De Koninklijke Ma rechaussee heeft er nog nooit zoveel in een week aangetroffen. !-/ 300 wil- vei een rlijkkai™ n als de Politie Zwolle bekogeld met eieren zwolle Politie en brandweer in Zwolle hoefden dit paasweek einde niet te zoeken naar eieren. De rauwe exemplaren vlogen hen zondagavond om de oren. De bevolking deed een greep in de eierschaal toen brandweerlieden en agenten een einde wilde maken aan een paasvuur. Jongetje (7) gered van spoorrails Een inwoner van het Zeeuwse Goes heeft zondagmorgen een zevenjarig jongetje en zijn fietsje van de rails gehaald op het lokale station. De man hoorde een kind huilen en ging op het geluid af. Bij het perron bleek een jongetje op de rails te liggen meteen hoofdwond. Zijn crossfietsje lag ernaast. Enkele trein reizigers op het perron reageerden niet op het hulpgroep van de man, die er uiteindelijk alleen in slaagde het kind in veiligheid te jrengen. Het jongetje kon na behandeling in het ziekenhuis snel terug naar zijn ouders. Ledenactie Rode Kruis geen succes leidschendam De actie v e, blon de lijst e moei iet leuk zenen chuldi- daar- i zware altijd di in blijft het Rode Kruis om via de super geen overweldigend s markten nieuwe leden t Tot dusver heeft ae hulporganisatie slechts enkeleduizenden i schrijvingen binnen. Dat meldt het nieuwsblad voor de super markten Distrifood. Het Centraal Bureau Levensmiddelenhan del CBL laat de actie, die zaterdag zou zijn beëindigd, twee we ken doorlopen. Om het beoogde doel van z'o'n honderdduizend leden te bereiken, komt er bovendien een advertentie campagne. Een begeleidende winkelwedstrijd beloont de super markt met de meest effectieve wervingsactiviteiten. Actie tegen verladen bieten op zondag terneuzenDe Nederlandse Vereniging Zondagsrust en de Refor matorische Maatschappelijke Unie zijn een landelijke protestac- begonnen tegen het plan van suikerfabrikant CSM. Die wil dit jaar ook op zondag bieten verladen en vervoeren. In adverten ties in acht verschillende regionale kranten roepen beide organi saties de bietentelers en andere belanghebbenden op bij het be drijf bezwaar te maken tegen het opt wil maar at. Ook ectenbf 1 buiten geveer leien jn CU Hele kip, kilo ®a>®® 7.75 CU Luxe ontbijtkoek, o.a. gember pak 400 g 2.49 ibbem Vnsti •rlevinfi ermijni uwe vanz^ Deze aanbiedingen gelden alleen voor Bonus kaarthouders Andijvie, 500 gram 1.99 i Dtl Superaardappelen, zak 3 kilo 2.69 Bonus voordeel 0.70 i Schouderkarbonade, kilo 13.50 Bonus voordeel 6.52 Bonus voordeel 0.70 Ctl Roomboter stroopwafels, ^[jj mini of grote, per zak 2.99 Bonus voordeel 0.60 he^a Smiths superchips, Bolognese, Mexicano, Ml paprika ot naturel, zak 200 gram 2.19 Bonus voordeel 0.50 iserriirt Robijn wasverzachter, o.a. morgenfris flacon 750 ml 5.29 Bonus voordeel 1.50 Chateau les Sablières, een rode Bordeaux, iQ fles 0.75 liter 7.95 .MM,1,1 Page Ultra comfort toiletpapier 3-laags, mf51 2 pakken a 4 rollen 7.38 2e pak voor de halve prijs tracteJ toffenwiBn^^M Topper voor Bonus kaarthouders Uit de diepvries: 01 Patates frites, zak 1000 gram 2.39 1.39 Bonus voordeel 1,00 De WoonZorg Federatie (WZf) is boos dat ze niet is uitge nodigd voor het gesprek vandaag tussen kabinet en zorg- werkgevers over het loonconflict in deze sector. De fede ratie, die optreedt namens de verzorgingshuizen, heeft premier Kok gisteren opgeroepen alsnog een uitnodiging te zenden. Blijft die uit, dan acht de federatie zich niet gebonden aan de uitkomsten. den haag anpde zorgsector zijn verleden week vastgelopen en de bonden Premier Kok praat vandaag met bereiden acties voor. De werk- werkgeversvoorzitter Krol om gevers stellen dat zij hoogstens uit de impasse in het looncon flict in de zorgsector te komen. Bij het overleg in het Catshuis zijn ook de ministers Borst (volksgezondheid) en Zalm (fi nanciën) aanwezig. De CAO-onderhandelingen in procent loonsverhoging kunnen bieden, omdat het ka binet hen te weing middelen biedt. Het kabinet heeft voor loons verhoging in de zorgsector on geveer één miljard gulden be schikbaar. Dat is volgens de mi nisters voldoende voor drie pro cent meer salaris. Een percenta ge dat ook in de marktsector wordt betaald. De werkgevers bestrijden dat. Kok wil vandaag duidelijkheid krijgen over het verschil van inzicht tussen werkgevers en ministers. Het kabinet maakt zich grote zorgen over het uitblijven van een CAO en de arbeidsonrust die daar mogelijk uit voortkomt. Volgens een woordvoerder van de WoonZorg Federatie heeft de werkgeversorganisatie Neder landse Zorg federatie (NZf) tot dusver ook geregeld namens de federatie gesproken. Het ge sprek vandaag is evenwel van zo'n orde dat de WoonZorg fe deratie nu zelf aan tafel wil zit ten. Volgens de federatie geeft het kabinet er blijk van de "pro blemen in de verzorgingshuizen volstrekt te negeren' door geen uitnodiging te verstrekken. Het ministerie van volksge zondheid heeft gisteren al laten weten niet van zins te zijn de WoonZorg Federatie voor het gesprek uit te nodigen. De mi nister wil met dezelfde mensen om de tafel zitten als tijdens de onderhandelingen van afgelo pen week. De WZf is de werkge versorganisatie voor ruim 1.400 verzorgingshuizen met in totaal 85.000 werknemers. De vraag of WD-leider Bol- kestein wel of niet premier wil worden, lijkt steeds meer een academische kwestie. In de jongste poli tieke barometer, die het bu reau Inter/View uitvoert in opdracht van het ANP en NOVA, groeit de voorsprong van de PvdA op de liberale coalitiepartner deze week naar vijf Kamerzetels. De PvdA staat nu op 41, de WD op 36. Vorige week was de voorsprong van de PvdA slechts drie zetels, 40 tegen 37. Voor D66 blijft de toekomst somber. De De mocraten komen ook deze week niet verder dan tien zetels. Het CDA bleef deze week met 33 zetels op het zelfde niveau als een week geleden. De grootste win naars zijn onverminderd aan de linkerkant van het politieke spectrum te vin den. Zowel GroenLinks als de SP handhaven zich op het hoge niveau van de af gelopen weken met respec tievelijk twaalf en zeven ze tels. In 1994 behaalde GroenLinks vijf Kamerzetels en de SP twee. De ouderenpartijen krab belen langzaam weer over eind met vier zetels, drie minder dan het huidige ze teltal in de Kamer. Ze heb ben er slechter voorgestaan. Het slechte paasweer heeft meer dan een miljoen buiten landers en Nederlanders er niet van weerhouden dit weekeinde èrop uit te trekken. Vooral de grote steden, de meubelpleinen en rommelmarkten en antiek beurzen trokken veel bezoekers. Campings en de grote attractie parken troffen het daarentegen slechter. De buitenlandse bezoekers (ruim 800.000) vertrokken giste ren redelijk gespreid. Massale files, zoals vrijdag, deden zich nauwelijks voor. Al rond twaalf uur begonnen de vakantiegan gers huiswaarts te gaan. Bij on gelukken kwamen in het week einde in totaal zeker tien men sen om het leven. De hotels in Amsterdam, Utrecht en Den Haag spreken over een bijzonder goed week einde, met een bijna volledige bezetting. De bungalowparken, met name de parken met bin- nenfaciliteiten, zaten vrijwel vol. Voor de Efteling, Burgers' Zoo, Madurodam, de Keukenhof en Hellendoorn vormde pasen een redelijk begin van het seizpen. Zij zijn niet ontevreden over paaszaterdag en eerste paasdag. Tweede paasdag was juist veel rustiger dan andere jaren. De trek ging vooral richting meu belpleinen en rommelmarkten. Dat leidde 's middags op een aantal plaatsen tot files. Rond zes uur stonden de auto's nog op zeven plaatsen in de rij, waarbij het zowel buitenlandse bezoekers betrof als Nederlan ders die via Maastricht en de A2 terugkeerden. ootmarsumIn het Twentse Oostmarsum waren met Pasen volgens de traditie de 'Poaskeerls op pad om te 'vloggelen'. Gehuld in regenjas, met een hoed op en voorzien van een dikke sigaar, plegen Oostmarsumse vrijgezellen met Pasen oude paasliederen zingend een rondgang te maken door het centrum van het plaatsje. Als beloning krijgen ze een borrel. Bij drie ongelukken in Zeeuws- sprake van ongelukken. Vijftien beurde in de ochtendmist ter Vlaanderen vielen zondag één bejaarden raakten gewond door hoogte van 's Gravendeel. Drie dode en zeven gewonden. Re- een frontale aanvaring op de passagiers hadden een gebro- gen, hagel en natte sneeuw wa- Dordtsche Kil tussen hun Rijn- ken heup, knieletsel en een rib- ren de oorzaken van de onge- schip Prinses Juliana en een fractuur. Enkelen zijn opgeno- vallen. Ook op het water was containerschip. Het ongeluk ge- men in ziekenhuizen. Bij de CARLO TER ELLEN overigen varieerden de v dingen van kneuzingen tot snij- wonden en lichte brandwonden door hete thee en koffie. Directeur Frans Smit van de Stichting ZorgBalans Heemstede 1.25 1.99 6.98 5.75 1.79 2.39 1.69 3.79 5.95 5.54 ^Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Er komen acties in de gezond heidszorg. De werknemers pik ken het niet langer dat het ka binet en de werkgevers niet met geld over de brug komen voor een fikse loonsverhoging. De bonden eisen voor de werk nemers in de ziekenhuizen, verpleegtehuizen en instellin gen voor gehandicapten een loonverhoging van 4,5 pro cent. Bovendien willen ze 1,5 procent om de problemen op de arbeidsmarkt op te lossen. De werkgevers weigeren zover te gaan, omdat het kabinet te weinig financiële ruimte biedt om te onderhandelen. Een serie van vijf verhalen van Ad Heesbeen en Irene Nieu- wenhuijse over de 'witte woe de' in de gezondheidszorg. Vandaag het vierde artikel met Frans Smit, directeur beheer van de Stichting ZorgBalans in Heemstede, over de dreigende verschraling van de zorg. t/m zaterdag 18 april a. Zo nadrukkelijk als ziekenhui zen met de rug tegen de muur staan is het iri de verzorgings huizen nog niet. „Maar", vreest directeur Frans Smit van de Stichting ZorgBalans in Heem stede, „het zal niet lang meer duren dat ook het tekort aan verpleegkundigen en verzorg den zich in onze beroepsgroep doet voelen. Om de komende jaren in de behoefte aan perso neel in onze vergrijzende sa menleving te kunnen voorzien, moet er snel een goede cao ko men." Smit gaat zelfs nog een stapje verder. „Ik denk dat we straks allemaal meer moeten gaan be talen voor de gezondheidszorg, want de kosten stijgen simpel weg door het toenemende aan tal ouderen. Gebeurt dat niet dan ontstaat er een verschraling van de zorg." Smit kent als geen ander de pijnpunten in de zorgsector. Hij voert namens de organisatie het beheer over de verzorgingshui zen Parkzicht (Haarlem), Ken- nemerduin en Kennemeroord (Heemstede) en over de ver pleeghuizen Den Weeligenberg (Hillegom), Zuiderhout en De Houttuinen (Haarlem). Boven dien heeft hij zitting in de Ad vies Commissie Financiële en Economische Aangelegenheden (AFEA) die binnen de verpleeg huiszorg de cao-onderhandelin gen begeleidt. „Overal in het land", geeft hij aan, „worden er cao's afgesloten met een gemid delde loonsomverhoging van zeven procent in twee jaar. De zorgsector zou daarin conform moeten meelopen. Het kabinet wil niet verder gaan dan drie procent. Maar dat is slechts een deel van het verhaal. Uit die ex tra bijdrage moeten ook de jaar lijkse periodieke verhoging be taald worden en de efficiency kortingen worden gedekt. Per saldo blijft er dan één procent loonruimte over. Dat is gewoon veel te weinig. Zeker als je ziét dat de instroom van jongeren minder wordt en de bestaande formatie in leeftijd toeneemt. Dat houdt in dat de trendmati ge periodieke kosten steeds ho ger worden." In zijn optiek knelt het vooral bij de midden- en middenhoge functies in de zorg. „Daar ligt de grootste druk. De verschillen in salariëring tussen de MBO'ers en HBO'ers zijn gewoon te klein. Wij kunnen nog redelijk uit de voeten omdat in ver- pleeg- en verzorgingshuizen Frans Smit: „Ik denk dat we straks allemaal meer moeten gaan beta len voor de gezondheidszorg." FOTO UNITED PHOTOS DE BOER RON PICHEL veel LBO-ers en MBO'ers wer ken. In die zin is het voor ons iets makkelijker de arbeids markt te bereiken dan zieken huizen die meer behoefte heb ben aan hoger opgeleid specia listisch personeel. Kijkend naar zijn eigen toko voorziet Smit dat het huidige personeelsbestand nog een half jaar volstaat. „Veel langer mag het niet duren. Eigenlijk doe men de problemen nu al op, want verpleeg- en verzorgings huizen uit Amsterdam proberen al mensen uit onze regio te re- Volgens de Stichting-bestuurder vallen de problemen in de zorg voor een belangrijk deel terug te voeren op het 'negatieve' imago van de branche. „Ten onrech te", vindt Smit, „want het is een interessante wereld. In de zorgsector valt heel goed partti me te werken, is de beroepsva riant heel groot, biedt een baan grote werkzekerheid en zijn er talloze opleidings- en doorleer- mogelijjkheden. We trachten op allerlei manieren een attractieve werkgever te zijn. Maar dat lukt slechts op beperkte schaal. Om het bestaande beeld te kunnen veranderen moeten de mensen niet alleen beter worden be taald. Maar dient ook het werk klimaat te worden verbeterd, want nergens is het ziektever zuim hoger dan in deze sector. Daarvoor is geld nodig. Maar dat komt er dus niet." Smit weigert in dat verband het boetekleed aan te trekken, hoe wel de werknemers ook de be schuldigende vinger in de rich ting van de werkgevers richten. „We kunnen niet veel anders dan een terughoudend beleid voeren. De rijksoverheid stuurt en controleert de uitgaven. Zij bepaalt wat we wel en niet mo gen uitgeven." Vandaar dat de boosheid van alle partijen zich richt op de halstarrige houding van de overheid. „We moeten vechten tegen een wetgever die zich niet veel gelegen laat liggen aan de problemen in de zorg. Kennelijk probeert het kabinet deze be langrijke en gevoelige zaak over de verkiezingen heen te tillen." Ipmiddels hebben de bonden een protestdemonstratie ge pland op 23 april en acties in voorbereiding die variëren van werkonderbrekingen, stakingen, het draaien van zondagsdien sten op doordeweekse dagen en het sluiten van de kantine. Smit zegt er geen moeite mee te heb ben dat het personeel de straat opgaat en opkomt voor z'n ei gen belangen..Zolang het om patiëntvriendelijke acties gaat. Ik kan me voorstellen dat een dienstregeling even wordt uige- kleed of aangepast. Maar het kan niet zo zijn dat er hele zorg instellingen worden platge legd." Smit hoopt dat de overheid het noodsignaal van de werkne mers in de zorgsector oppikt. „Onze gezondheidszorg is een groot goed. Als de politiek niet ziet dat de beroepstak het water aan de lippen staat, is ze het zicht op de realiteit kwijt." Man 'spaart' zestigduizend valse AH-zegels zaandam cpd Een 36-jarige Zaandammer is zaterdagmiddag aange houden omdat hij zijn zoon en een neefje valse spaarze- gelboekjes bij Albert Heijn liet verzilveren. De man bleek over meer dan 61.000 zegels te beschikken, wat staat voor een geldbedrag van ruim zevenduizend gul den. De Zaandammer liet twee boekjes verzilveren door zijn 13-jarige zoon en een 8-jarige neefje. De valse boekjes werden echter meteen herkend. De jongens werden aan de praat gehou den door personeel en poli tie. Na enige tijd liet de vader zich voor het raam zien. Zijn zoon wees hem aan. Toen de politie hem achterna ging, stopte hij vlug een tas vol ze gelboekjes in een vuilnisvat. De man moet zich verant woorden voor oplichting. zwerver Arnhem De dader van de zogenoemde Posbankmoord is vanochtend door de rechtbank in Arnhem veroordeeld tot drie jaar cel en tbs met dwangverpleging. De 25-jarige Arnhemmer sloeg op 17 december met een koevoet een slapende zwerver de sche del in. Dat gebeurde in de kel der van een voormalig restau rant in het natuurgebied De Posbank in Rheden. De ernstig gestoorde dader, die net als het slachtoffer een zwervend bestaan leidde, meende de samenleving een dienst te bewijzen met het do den van de man. Laatstgenoem de zou homoseksuele neigingen hebben en een kinderverkrach ter zijn. Volgens de rechtbank was er geen enkele aanwijzing voor deze veronderstellingen. Deskundigen vinden behande ling van de verdachte dringend noodzakelijk. De kans op her haling wordt groot geacht. Het vonnis is conform de eis van de officier van justitie. Gewonden bij demonstratie asielzoekers De politie heeft zondagmiddag met geweld een einde gemaakt aan een protestactie van 150 bewoners van het asielzoekers centrum (AZC) in het Groningse Ter Apel. Daarbij raakten een agent en een asielzoeker ge wond door rondvliegende ste- De groep asielzoekers blok keerde ruim een uur lang de au toweg Veendam-Ter Apel, die pal langs het centrum loopt. De directe aanleiding tot de de monstratie was het bijna ver drinken van een 2-jarige Joego- slavisch jongetje. Het kind was 's morgens in een sloot op het terrein gevallen. Het duurde nogal lang voor er een dokter verscheen. Dat wekte de woede van de bewoners. Het jongetje werd per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De bewo ners van het AZC grepen het in cident aan om andere ongenoe gens over het centrum kenbaar te melken. Ze eisen dat de sloten op het terrein worden gedempt en dat de medische zorg en de recreatiemogelijkheden worden verbeterd. Na de onlusten heeft een delegatie van de bewoners met de directie afgesproken dat er vandaag een lijst met klach ten ingeleverd wordt. Vrijdag volgt opnieuw een gesprek. Plaatsvervangend directeur J. op 't Holt van het AZC heeft begrip voor de actie. „Het is na tuurlijk verschrikkelijk wat er met dat jongetje gebeurd is." Wilt u de brochure? Verkrijgbaar bij postkantoor en biblio theek. Of bel de Postbus 51 infolijn ELKE WERKDAG VAN 9 TOT 9

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3