Euro geen campagnewapen VVD Stroomprijs lager met Elektriciteitsbeurs Feiten &Meningen Beklemmend me dood te worden geconfronteerd DINSDAG 14 APRIL 1998 R£ g,£T£<eiViS SöJ..? ja4A - RAM \jiö?eM RAT .WAÉIWS AAM H6-T VOLK (bpiWW? WoKRT WAT P/AS EN gElET&MTW /GNÊ£TU WAf 7TO,?V-n^STEffiM sé^8a)^r Vir"/n fegmejy \l •RE geraas I VAMtfME» Nederland gaat akkoord met muntunie van elf landen Zal WD-leider Frits Bolkestein morgen wéér aan Wim Kok vragen wat de premier in een gouden lijstje boven zijn bed heeft hangen? Wie het euro-debat gevolgd heeft, kent het antwoord al: 'Drie procent is drie procent', zal de minister-president dan antwoorden. Morgen geeft de Tweede Ka mer haar zegen aan het kabinet om begin mei tijdens een Europese top in te stemmen met de toetreding van elf landen tot de monetaire unie. Een echt debat levert dat niet meer op: de ver schillende standpunten zijn bekend en de uitkomst ligt al vast. Minister Zalm (financiën) en VVD-leider Bolkstein hebben hun verzet tegen Italië's deelname aan de euro opgegeven. Alleen de WD en de kleine christelijke partijen plus de SP betreuren dat. Vooral de libe ralen hebben het afgelopen jaar voor spanning gezorgd in het euro-debat. Onder leiding van euro-scepticus Bolkestein is systematisch gewezen op de ri sico's van een te toegeeflijke houding jegens Zuid-Europese landen op weg naar de mone taire eenwording. Daarbij ging het om de vraag of de politieke onafhankelijkheid van de Europese Centrale Bank wel voldoende gewaarborgd werd tegen vooral Franse in vloed. Er was de kwestie van het Stabiliteitspact (een afspraak tussen de euro-landen, waarin ze zich structureel verplichten tot begrotingsdiscipline). Zou het een zacht pact worden (zoals de zuidelijken wensten) of een streng pact? En tussendoor speelden steeds de in het Verdrag van Maas tricht overeengekomen EMU- normen: om per 1 januari 1999 toegelaten te worden tot de eu ro, moesten landen in 1997 aantonen dat ze hun overheids financiën op orde hadden. In flatie en staatsschuld moesten binnen bepaalde grenzen blij ven en het financieringstekort mocht niet hoger zijn dan drie procent, zodat de euro een sta biele, harde munt zou worden. De WD speelde al een jaar ge leden serieus met de gedachte van die euro een zwaar verkie zingsthema te maken. De zui delijke lidstaten waren ver ver wijderd van de EMU-normen, maar Frankrijk maakte al direct duidelijk dat Italië en Spanje wat haar betreft hoe dan ook moesten meedoen aan de EMU. CRISIS De beoordeling van alle kandi daat-landen zou precies in ver kiezingstijd vallen, en het finale besluit het weekeinde voor de Nederlandse Tweede Kamerver kiezingen. ,,De euro is ons een kabinetscrisis waard," zei WD- woordvoerder Hoogervorst vo rig voorjaar dan ook tegen deze krant. De WD bouwde sindsdien con sequent aan haar euro-verhaal, dat keer op keer voor lichte irri tatie zorgde bij de coalitiegeno ten PvdA en D66. In de Kamer dwong Bolkestein de premier steeds opnieuw na te zeggen: 'drie procent is drie procent' terwijl op dat moment Frank rijk, Duitsland en Italië worstel den om dat magische percenta ge te halen, de ene boekhoud kundige truc na de andere ver zinnend. Begin dit jaar kwam het verhaal in de wereld dat WD-minister Zalm had gedreigd met aftreden als Italië tot de euro zou worden toegelaten. Waai- of niet, het on derstreepte de principiële hou ding die de liberalen hadden in genomen. En vlak daarop schreef Zalm aan de Kamer het is intussen half januari dat in zijn ogen slechts vijf landen op dat mo ment klaar waren voor de euro. Daar zaten Frankrijk, Duitsland en Italië niet bij. De EMU-nor- men moesten 'strikt naar letter en geest' worden toegepast, voegde Zalm eraan toe. Eind februari rolden de exa- mencijfers van de landen bin nen. Elf landen zaten binnen de drie procent, Italië bleek haar tekortpercentage binnen twee jaar te hebben verlaagd van 7,2 naar 2,8. Geen vuiltje aan de lucht, becommentarieerde de Europese Commissie: elf landen beginnen aan de euro. De sceptici was duidelijk een wapen uit handen geslagen. Had Rome op de deur geklopt met een tekort van vier procent dan was er reden geweest de Italianen buiten te houden. Die boodschap had Zalm ook uitge sproken in de Europese verga deringen van ministers van fi nanciën, waar het economisch sterke Nederland een relatief zware stem heeft. Vanaf het Binnenhof keek de WD met gemengde gevoelens toe. Zonder eenmalige maatre gelen en enkele rekentrucjes zou Italië niet onder de drie procent zijn uitgekomen. En wat te denken van hun staats schuld? Twee maal hoger dan toegestaan' en zeer gevoelig voor renteverhogingen, die wor den verwacht als de EMU van r de WD nu schadelijk zijn. Vast houden aan het oorspronkelijke standpunt zou voor ernstige verdeeldheid zorgen binnen de coalitie, en zo kan premier Kok niet naar de finale bijeenkomst van regeringsleiders worden ge stuurd. De kiezer zou boven dien een door de WD uitgelok te politieke crisis rond de euro wellicht niet op prijs stellen. Bolkestein moest afgelopen weekend erkennen dat 'men zwicht voor overmacht'. Neder land kan in z'n eentje Italië niet buitensluiten. Dat wist de libe rale voorman natuurlijk al veel langer, maar hij had er eerder geen behoefte aan dit te bena drukken, want dat zou zijn ei gen kritische opstelling maar in de weg hebben gezeten. En minister Zalm gaf vorige week met tegenzin toe dat de heilige EMU-normen helemaal niet zo strikt waren toegepast als had gekund. Maar ook hij heeft zich moeten neerleggen bij de Europese politieke reali teit. Blijft er wat betreft de euro dan nog wat over voor de WD-in- verkiezingstijd? Weinig. Hooguit kan de WD de kiezer nog de in druk geven dat Italië zich finan cieel extra heeft ingespannen onder Nederlandse pressie. En dat die druk er vooral dankzij de WD is gekomen. Maar premier Kok zal er morgen als PvdA- lijsttrekker snel bij zijn om die eer namens de hele coalitie op te strijken. DEN HAAG MAURICE WILBRINK Penvriendenclub tegen doodstraj Ze heeft in een halve week tijd alweer 26 brie- ven verstuurd. Handgeschreven, Engelstalige r telkens minimaal drie kantjes lang. Acht uui vare per dag is Andrea de Koning bezig met moor denaars en andere ter dood veroordeelden. Schrijven, lezen en organiseren namens de ne1 opgerichte League of Life. Een penvrienden club tegen de doodstraf. „Het is af en toe beklemmend om elke dag weer met de dood geconfronteerd te wordea Dan krijg je wel eens de behoefte om alles even te laten liggen. Maar dat hou ik niet lang vol. Sommige gevangenen klampen zich zo wanhopig aan je vast. Ze zijn eenzaam, verlan gen zo ontzettend naar een levensteken van buiten de gevangenis. Een morele plicht? Ja, misschien moetje het zo noemen." De League of Life is vorig jaar ontstaan in Groot-Brittannië. De Nederlandse afdelingtet momenteel 25 leden. Het moeten er veel mee worden. Doel van de stichting is het assisterei van ter dood veroordeelden op alle gebieden. Dat gebeurt vooral door correspondentie. Nie door juridische bijstand of geld. De Koning: ,,Ik ben tenslotte geen advocaat en ook geen miljonair." Eind vorig jaar kwam de oprichting van de League of Life Holland in een stroomversnel ling. De Koning begon een actie voor Tom, dit in California de doodstraf had gekregen we gens verkrachting en moord. „Ik had daarvooi gegronde redenen. De aanklacht was komen I vervallen, zo bleek uit de correspondentie van Tom's advocaat en familie. Maar de rechter had er niets mee gedaan." De Koning mobiliseerde penvrienden en pen om de Amerikaanse overheid onder druk te zetten. Met succes. Tom kreeg in ieder geval uitstel van executie. Deze zomer hoort hij of het afstel wordt. Op vergelijkbare wijze voor kwam De Koning nog twee keer dat de doodstraf voltrokken zou worden. Tom is Andrea's beste penvriend geworden. Ze heeft hem in Amerika zelfs een keer opge zocht. „Eng? Nee, gezellig eigenlijk." Maar normaal gesproken blijft het bij schrijven al leen. Soms wekelijks, als het met een gevange ne echt klikt. Inmiddels is er een lijst met 300 ter dood veroordeelden die graag contact wil len met een Nederlandse penvriend. League o Life is nu op zoek naar geschikte kandidaten, „Ik schrijf over de dagelijkse dingen. Over een rotbui of een leuke gebeurtenis. Natuurlijk kat ik niet iemand zomaar even opvrolijken als de dood nadert. Toch krijg ik vrolijke brieven te rug. Een beterschapskaartje als ik een keer zielD ben geweest, tekeningen, gedichten. Ik vind dat knap onder die omstandigheden. Ze pro beren toch het beste ervan te maken." „Soms denken gevangenen ook te profiteren van een penvriend. Ze vragen geld, willen seksueel getint contact of uiten bedreigingen. Er zijn enkelen die vragen om een jonge, blon de, slanke vrouw. Nou, ik ben geen escortser vice. Die jongens die komen onderaan de lijsl Ik waarschuw mensen daar ook voor. Je moei niet penvriend willen worden, omdat het leuk en spannend is. Je moet sterk in je schoenen staan en een gevangene van repliek kunnen dienen. Het zijn niet allemaal lieve onschuldi ge jongetjes." „Ik ben tegen de doodstraf. Ik vind dat daar mee niets wordt opgelost. Het is onherroepe lijk. Er zijn deze eeuw al 23 onschuldige ge vangenen geëxecuteerd. Daar komt nog eens bij dat er sprake is van racisme. Als een zwarte een blanke vermoordt, dan volgt bijna altijddf doodstraf. Gebeurt het omgekeerde, dan blijft het veelal bij celstraf. Dat klopt voor geen me ter. Het is voor mij een belangrijke motivatie om door te gaan met mijn werk. Elke dag weer." League of Life, Van Spilbergenstraat 81,3151 BXHoek van Holland. HOEK VAN HOLLAND GPD Sik -HÉTBÉ&PlP HEAieiVAAI^RAe,? «Moer m mtmr eN 'CE \BywMei wu MUM scAöoMMoECeg.' 6N li*. Heb &iVCH teimvA EN Miaocss. /WSEJ2. V KlOCIÊ)... A Een stroomslurper, stel een gro te aluminiumsmelter, heeft een slappe maand, houdt elektrici teit over en biedt dat op de beurs aan. Een woningcorpora tie in de buurt tikt deze partij goedkoop op de kop en levert haar huurders goedkope stroom. De energierekening van de huurders gaat omlaag. Zo simpel kan het werken als in de Nederland de elektriciteits beurs, Amsterdam Power Ex change (APX), volgend jaar uit de startblokken komt. Volgens de stuurgroep die dè stroom- beurs voorbereidt, onder leiding van ex-beurs-voorzitter baron Van Ittersum, is er voldoende belangstelling bij producenten, aanbieders en grote afnemers in binnen- en buitenland. Vrije handel in stroom, het klinkt een beetje vaag. Maar de burger, die nu geen andere keus heeft dan de prijs door zijn elektriteitsbedrijf op de accept- 'giro geprint te betalen, kan er wijzer van worden. Marktwer king leidt tot concurrentie en la gere prijzen, die gedachte is ge meengoed sinds de economi sche wetenschap werd uitge vonden. De APX is een uitvloeisel van de vrijmaking van de elektriciteits markt, waar minister Wij er s (economische zaken) en de Eu ropese Unie al een tijd aan wer ken. De vorming van één Groot schalig Productie Bedrijf (GPB), met een omzet van zeven mil jard gulden) uit EZH, EPON, Una, EPZ en SEP past hier eveneens in: alleen een groot bedrijf kan de buitenlandse concurrentie aan. Zij moeten trouwens nog wel even wachten op de zegen van de kartelpolitie, de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa), die niet wil dat het GPB in zijn eentje stroomprijzen (te hoog) kan vaststellen. Dat is namelijk de andere kant van fusies en marktwerking. Met Europese concurrentie voor de deur lijkt een prijsdictaa't van het GPB ei genlijk niet erg waarschijnlijk. 'SPECULEREN' Onder meer de Verenigde Sta ten en de noord-Europese lan den hebben al een paar jaar zo'n elektriciteitsbeurs. Deze werkt net als de internationale beurzen voor aardolie en gas: wie stroom nodig heeft kan dat per dag tegen de dan geldende prijs kopen. Op termijn hande len kan ook, in de praktijk gaan de contracten tot anderhalfjaar. Enige zekerheid over de prijzen in de toekomst is heel handig voor wie langdurig veel stroom nodig heeft. Of in verband met bouwplannen voor een elektri citeitscentrale. De noord-Europese beurs voor ziet inmiddels voor ongeveer een kwart in de behoefte van af nemers en leveranciers. De rest verloopt voornamelijk via indi viduele contracten tussen par tijen. Langs deze weg heeft de afnemer zekerheid over levering en de prijs voor de langere ter mijn. Uiteraard hangt ook daar een prijskaartje aan. Overigens bleek tijdens de dro ge Noorse zomer van vorig jaar dat afnemers stroomoverschot- ten via de beurs verhandelden toen de prijzen sterk opliepen. Van de Noorse elektriciteit wordt ongeveer 95 procent in waterkrachtcentrales opgewekt zodat er door de onverwachte schaarste voor 'speculanten' op dat moment een leuk centje was bij te verdienen. De Amerikaanse stroombeurs in New York komt nog niet voor spoedig van de grond. Dat is vaak zo met beginnende beur zen: handel trekt handel aan en zolang er weinig is, komt het moeizaam van de grond. Dat bleek vorig jaar bijvoorbeeld toen de Agrarische Termijn- beurs in Amsterdam met graan handel wilde beginnen. Door dat het niet zo denderend liep kwamen er nauwelijks klanten bij zodat het graancontract uit eindelijk het loodje legde. Dat via de Scandinavische elek triciteitsbeurs 'slechts' een kwart van de totale noordf stroomhandel verloopt will zeggen dat deze nog maari kinderschoenen staat. Ooi de Amsterdamse effectent verloopt veel handel buitenl Beursplein 5 om, ongeveerf procent van de aandelen en| ruim de helft van de In geld uitgedrukt hebbem het hier over bedragen vani honderden miljarden, zo* de vloer als daarbuiten. Zo bezien zal de stroombeu als jongste telg van Amsterd m Exchanges meer overleving sen hebben dan de tennijn! del in graan. De tijd is er voor, daar zijn alle betrol het over eens. Behalve lage; prijzen zal de APX de partic re speculant een nieuwe tal de beleggingssport bieden het dat enige kennis van zal geen overbodig luxe is, dus vooral voor profs geschikt. Eén daarvan staat al te trap! len: het Amerikaanse bet' ron zelf kandidaat-beur^ ger in Nederland gaf vol jaar al van zijn belangstelt blijk. Een energiehandel Enron biedt ook contracte een koppeling tussen ele teit en aluminium. Dat is lijk door overal ter wereld lei grond- en brandstoffen kopen. AMSTERDAM RAYMOND PEIL 'kit J g<' lie Er zijn weer een hoop nieuwe films uit. Ze hebben Oscars gewonnen en draaien overal in de bioscoop. Behalve in China, want daar mogen maar tien nieuwe wes terse films per jaar worden ver toond. Geen probleem. Veel Chinezen hadden Titanic al gezien voor dat hij in Amerika in roulatie ging. Op het moment is Wag the Dog populair. Zelfs China-vijan- dige films als Seven Years in Ti- beten Red Corner (over een Amerikaan die slaags raakt met de Chinese justitie) kunnen hier bekeken worden. Dat gaat als volgt. Je gaat naar een van die tenten in de 'Bar Straat', Sanlitun Lu. In de loop van vijfjaar is daar een reeks cafés, nachtbarretjes en restau rants gegroeid en het wordt al lemaal gedoogd door Pekings autoriteiten, misschien als een 'Speciale Economische Zone' voor westerse verderfelijkheid. In de kroegjes en eettenten in Sanlitun kun je niet alleen je honger stillen of dorst lessen, er worden ook illegale video-cd's aangeboden. Voor vier gulden per stuk kun je gekloonde ver sies kopen van Event Horizon, Men In Black, Titanic, maar ook van klassieke films als Rain Man en Diamonds Are Foreüer. De omslag is slordig nagemaakt op een kleurenkopieerapparaat. De titels zijn allemaal in het Chinees vertaald: je moet op basis van de plaatjes uitvinden om welke film het gaat. Ana conda (over een enorme wurg slang die een filmteam in de Zuid-Amerikaanse jungle terro riseert) heet 'Rampspoed van de Hel Slang'; Vulcano heet 'Aardvuur bedreigt de Stad' en Men In Black 'Bovennatuurlijk Zwart'. Alleen Titanic is herken baar doordat vier karakters, 'Dai Ta Ni Ke', een transliteratie van de titel vormen. Veel tijd om dat uit te puzzelen is er niet, want verkoper Li is vreselijk zenuwachtig en aller gisch voor de politiepetten die af en toe langs het raam schui ven. Want hij weet dat hem ja ren strafkamp wachten als hij gepakt wordt, en de kebabtent, -waarvan de eigenares het alle maal toelaat (ze krijgt waar schijnlijk een aandeel van de winst), kan dan ook haar deu ren wel sluiten. Bij het minste vermoeden van onraad grijpt hij de stapel VCD's ('Copmact Vie- do' staat er op een) van tafel en pretendeert dat hij een ober is. Als het gevaar is geweken, pro beert hij zo snel mogelijk nog wat video's te slijten en ver dwijnt in het niets. Het gevoel van overwinning daarna dat je films kunt zien die in Nederland nog niet eens in de bioscoop draaien, slaat thuis meestal snel om. Want de kwa liteit van die illegale VCD's is meestal vrij slecht. Ze blijven vaak hangen, of maken een ziekmakend, klikkend geluid en er verschijnen verticale, ge kleurde balken dwars door het verstilde beeld, net op een spannend moment. Óndanks dat koop je de volgende keer toch weer een stel video's. Want het cellofaan en de felle, slecht gekopieerde plaatjes blijven lok ken en wie weet zit er een film tussen die wel werkt. Het is een soort verslaving geworden. JAN VAN DER MADE CORRESPONDENT WIM STEVENHAGEN

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2