Consument Digitale doka binnen handbereik Kruidenkluif voor de hond !C: DINSDAG 14 APRIL 1998 REDACTIE SASKIA STOELINGAil LARS POLDERMAN Wie een moderne computer heeft kan zelf zijn foto's afdruk ken. Sinds kort zelfs in een kwa liteit waarvoor een fotocentrale zich niet zou schamen. Wordt elke pc binnenkort een soort di gitale donkere kamer? Moeten de foto-afdrukbedrijven zich zorgen maken? Vroeger was foto's zelf afdruk ken een populair tijdverdrijf. Toen kostte het goedkoopste kleurenafdrukje nog meer dan een gulden, en je moest een week in spanning leven, totdat je ze bij de fotozaak kon afha len. Zelf afdrukken in zwartwit was goedkoper, leuk om te doen, niet al te moeilijk, en de men sen hadden er tijd voor. Van daag worden er al foto's aange boden voor minder dan twee dubbeltjes. De afdrukken zijn doorgaans binnen twee dagen klaar. Sneller kan ook, binnen het uur als het moet, al kost dat Passen en meten bij inrichting kleinste kamer THEA WAMELINK GPD Ook al meet een géïniddeld toi let in Nederland anderhalve vierkante meter, ze zijn er zelfs van amper een vierkante meter. Dat betekent voor lange men sen: met de knieën tegen de deur. In zo'n piepklein kleinste kamertje is meestal nauwelijks genoeg ruimte voor closetpot en een minifonteintje. Maar ook als het oppervlak iets groter is, wordt het passen en meten om het geheel zo efficiënt mogelijk in te richten. De Duitse fabri kanten Keramag (sanitair) en Keuco (accessoires) hebben sa men een uitgekiend concept voor een optimale inrichting van kleinste kamertjes tussen anderhalve en drie vierkante meter gerealiseerd. Onder de naam Joly brengt men een was tafel met royale aflegruimte, een wandcloset en een urinoir. Dit geheel wordt aangevuld met spiegels, verlichting, een plan- chette voor gastendoekjes en andere accessoires die tegen de wand opgehangen kunnen wor den. Doordat de vloerruimte vrij blijft, wordt optisch ruimte ge schapen. De wastafel verslaat het gebruikelijke fonteintje op alle fronten. Niet alleen door de ruime, ronde waskom maar ook door de royale afzetruimte er naast. De wastafel (60 x 34 cm) kan heel goed in een hoek wor den toegepast, zodat men bij het handen wassen niet met de ellebogen tegen de muur stoot. Het vrijhangende wandcloset heeft een voorsprong van slechts 48 cm en is voorzien van een gemakkelijk afneembare iets meer. Alleen een select groepje enthousiastelingen drukt nog zwartwit af. Zwartwit is nu geen low budget fotografie meer, het is een am bachtelijk procédé waarin met grote zorg en toewijding naar de hoogste kwaliteit wordt ge streefd. Zelf afdrukken in kleur is minder leuk om te doen. en tamelijk moeilijk. Bijna nie mand doet het. Toch krijgt het nu een nieuwe impuls. Met een scanner, een moderne compu ter en een fotografische inkjet printer ontstaat een soort digi tale donkere kamer, waarmee iedereen in eigen huis foto's kan afdrukken. In een kwaliteit die vergelijkbaar is met die van echte foto's, en met daarbij een keur aan electronische foefjes. Teksten inbrengen voor wens kaarten, beeldverbetering, in grijpende manipulaties, foto montages, kleurenopnamen omvormen in nostalgische bruingetinte zwartwitbeelden: met een beeldbewerkingspro gramma kan de pc wonderen verrichten. De digitale dokahobby is pas goed mogelijk geworden na de recente introductie van fotogra fische inkjet printers. De gewo ne, met vier kleuren werkende inkjet printer kon ook al foto's afdruldcen, maar het verschil met een echte foto bleef duide lijk te zien. Fotografische inkjet printers als de Epson Stylus Photo, inmiddels al onder de duizend gulden te koop, doen het veel beter. Door de toepas sing van zeven inktkleuren kan die ook fijne kleurnuances uit stekend weergeven, waardoor een echte fotokwaliteit wordt gehaald. Printers van dit type zijn overigens ook voor gewoon printwerk te gebruiken. Het wachten is soms vervelend (een A4 fotootje printen duurt zo'n tien minuten), maar de re sultaten en mogelijkheden zijn niettemin interessant voor de foto-hobbyist die het ook leuk vindt om met computers te Wie er tijd voor over heeft ziet prints van hoge kwaliteit tevoorschijn komen. werken. Het is een technische en creatieve uitdaging, waarbij kennis van de fotografische principes overigens nog steeds goed van pas komt. Voor de doorsnee consument kan er nog echter steeds niets op tegen de snelle, economi sche en efficiënte fotoservice van fotohandel, supermarkt, drogist, warenhuis en noem maar op. gen. Een raadsel waarom het product geen wonderkluif is ge noemd. Het product bestaat uit een stuk koeienhuid dat is ondergedom peld in een kruidenbouillonbad. De belangrijkste ingrediënten daarvoor zijn: brandnetel, mei doorn, kastanje, maretak en Noors zeewier. Wie daar heil van verwacht kan kiezen uit drie maten kluiven: small, me dium en large, met correspon derende prijzen die oplopen van bijna vier tot negen gulden. Info: Biofood Diervoeding bv, Stiens, 058-2574444. Een deel van de mensheid blijft hardnekkig geloven in homeo pathische middelen en dat heeft fabrikanten op het idee ge bracht dat zulke middelen ook aan de honden van die mensen zijn te slijten. Het nieuwste is de 'Kruidenkluif van Biofood, een waar wondermiddel, dat van het dier niet meer vergt dan wat gekauw. In ruil daarvoor: een betere adem, glanzende vacht, extra weerstand en minder last van allergieën en van darmstoomissen wordt verkre- Royale waskom op een beperkte ruimte. foto gpd toiletzitting. Het Joly-program- half in een voorzetwand ge- ma wordt gecompleteerd met monteerd en steekt daardoor een urinoir. Wie een toiletruim- slechts vijftien centimeter naar te van minstens anderhalve me- voren. Het valt nauwelijks op en ter heeft zou er over moeten is bovendien voorzien van een denken. Het bespaart niet al- deksel. Het Joly-concept is van- leen vele liters water maar is af mei leverbaar, ook veel hygiënischer. Minder Info: Keramag Nederland, tel. gespat. Het Joly-urinoir wordt 033-455.6044. Glas minder kraakgevoelig In de eeuwige strijd tegen in brekers zijn bijna alle me thoden te kraakgevoelig ge bleken: waar een wil is, is een weg en dat geldt zeker voor het dievengilde. Met de zogenoemde Secushield glasbeveiligingsfilm maken we het deze lieden echter weer een stuk lastiger. Nieuw is zoiets niet, want banken en juweliers plakken hem al jarenlang op hun ruiten. Vanaf april is een aangepaste versie voor woonhuizen te koop, waarmee een eenvou dig raam tegen intikken met bijvoorbeeld een hamer te beschermen is. De Secushield bestaat uit eeh aantal minuscule, door zichtige polyesterlaagjes die met behulp van water en een druppel afwasmiddel aan de binnenkant van een ruit wordt geplakt. Wanneer ie mand de ruit wil inslaan, blijft die dankzij de film in de sponning zitten en breekt het glas niet in duizend stuk ken. Deze onzichtbare rug- gegraat van het raam levert inbrekers meer werk op en sommigen druipen daarom eerder af. De Secushield is in drie ver schillende afmetingen inclu sief hobbymes en preventie ve attentiesticker te koop. De kleinste film is 75 bij 65 cen timeter en kost vijftig gulden: de grootste meet 152 bij 65 centimeter en heeft een prijskaartje van bijna hon derd gulden. Informatie: SecuProducts bv, 0252-62.09.01. Het verschil tussen lood en staal is nauwelijks te zien. foto gpd Glas in staal Voor glas in lood draait een in breker zijn hand niet om. Wel als het lood staal blijkt te zijn. De Utrechtse kunstenaar Lia Koster kwam op het idee. Het lood in het glasmozaïek werd staal. Het glas in staal kan voor ramen en deuren worden geplaatst, als tussenwand of tegen inkijk in badkamer en toilet. Koster zegt dat ongeveer de helft van haar klanten de combinatie van staal en glas aanschaft als extra be veiliging en de rest het gewoon heel mooi vindt. Koster maakt zelf het gekleurde glas en zet dit tussen de dunne en dikke stalen staven: de designs bepalen de klanten. Een opdracht heeft ze binnen zes tot acht weken afgerond. De prijs bedraagt ongeveer 1500 gulden per vierkante meter. Info: Safe Art, 030-2713103 PUZZEL OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. Plaaggeest: 5. ver eerd symbool; 10. vereniging; 12. volksoverlevering: 13. dierenver blijf; 14. dierenverblijf; 16. maand; 17. muzieknoot; 18. elk; 20. maanstand; 21zich ver plaatsen in de gevoelens van een ander; 23. jongensnaam; 25. Eu ropeaan; 27. verhoogde toon; 28. akelig; 30. kunstwerk; 31. na tuurlijk rood op het aangezicht; 32. droogplaats; 33. roofzuchtige papegaai; 34. scheepstouw; 36. moment; 38. rivier in Duitsland; 40. Ronde van Italië; 41fatale klap; 44. familielid; 46. keuken gerei; 47. na de middag; 48. Ja panse gordel; 50. duinvallei; 51. hoofd; 52. toespraak; 54. worp; 55. haveloze slordige vrouw; 56. strijdperk. Verticaal: 1. Steun; 2. agave soort; 3. begerig; 4. getijde; 6. rund; 7. gedwee; 8. insekteneter; 9. steenvrucht; 11hedendaags; 14. onderwereld; 15. vreemde munt; 18. dochter van Cadmus; 19. dierenverblijf; 21. hamste ren; 22. ijverig; 24. sierheester; 26. viseter; 28. Europeaan; 29. scheepstouw; 33. amfibie; 35. weegtoestel; 37. Chinees ge recht; 39. elasticiteit; 40. bitter vocht; 42. paardje; 43. deel van het oor; 45. bijbelse naam; 47. knorhaan; 49. kunsttaal; 51her kauwer; 53. voegwoord; 54. ge wicht. OPLOSSING CITAAT Spook, donker, bloem,rivier, pa tat, drevel,kraag, paars, bondig- clown, paraat, bodem,taart, banket. Het citaatis van Jean de LaFontaine: 'Het wantrouwenis de moeder derveiligheid'. Tom Poes en de Grootdoener Heer Bommel stapte aarzelend het rommelige vertrek binnen en keek om zich heen. ,,Hier woont iemand, net als ik dacht", prevelde hij. ,,Maar wat geeft dat eigenlijk? Niemand zal het toch erg vinden wanneer een heer met een gevoelig gestel een ogenblikje onderdak zoekt voor de regen?" Op dat moment verlichtte een bliksemf lits het toneeltje en een donderslag deed de wanden trillen. „N-nood- weer!" stamelde heer Ollie verble kend. „Gelukkig, dat ik hier kan schuilen! Maar prettig vind ik het hier niet. V-vreemd... het is net alsof er iemand naar me kijkt!" Voorzich tig draaide hij zich om en toen viel zijn blik plotseling op een forse ge daante, die metalig glansde in het licht van de olielamp. Een ogenblik stond hij dan ook geheel verstijfd, doch met grote zelfbeheersing ver mande hij zich. „lek", sprak hij met dunne stem. „Oempf!" De ander gaf geen antwoord. Zonder zich te bewe gen staarde hij met een nietszeggen de glimlach voor zich uit en dat gaf heer Bommel de kracht om voort te gaan. „S-schuilen", hernam hij. „V- voor het onweer. Even maar. Ik ga zó weer weg, bedoel ik." Nog steeds zweeg zijn gastheer en nu viel het heer Ollie ook op, dat deze van top tot teen uit ijzer scheen te bestaan. Hij ademde verlicht op. „Een pop!", zei hij begrijpend. „Een kunstfiguur; een robot, als u begrijpt wat ik be doel. Ik dacht direct al..." Wat heer Bommel gedacht heeft zullen we echter nooit te weten komen. Want op hetzelfde moment sloeg de blik sem in en trof de stalen figuur knal lend in de borstkas. E fled DOOR JAN VISSER 'Zit met Kerstmis de kraai in het klavergroen, op Pas- ze het op een sneeuwveld doen', is een weerspreuk oude doos die dit jaar uitstekend de praktijk illustree dens de kerstdagen was het bijzonder zacht. Op eers? kerstdag werden in ons land temperaturen gemetenc cordhoog waren. Zo werd op Schiphol 12,0 graad, De 12,8 en in het Limburgse Oost Maarland 14,5 gereg streerd. Dezer dagen wordt uit een totaal ander vaatje getapt mendaal en Valkenburg bij Katwijk bleven op tweede dag bij 6,8 graad steken en op veel plaatsen was tijd wit door hagel en sneeuwbuien. In Waddinxveen j de de temperatuur tijdens de sneeuw tot net iets bow vriespunt. Vanaf de Noordzee trokken vanochtend nieuwe winte buien het land op. In Stompwijk lag omstreeks 7 uur centimeter sneeuw (tulpen in de sneeuw) en het sne 6 op dat moment nog tamelijk intensief. Een dergelijke terse situatie is de afgelopen maanden niet opgetred- Nog meer neerslag in vaste vorm staat ons morgen te wachten. Over de Golf van Biskaje trekt namelijk een tieve storing naar Nederland. Het systeem veroorzaal morgen lange tijd regen, voorafgegaan of vergezeldds sneeuw. De temperaturen schommelen tijdens de neerslagtus 0 en 3 graden, maximaal wordt het 's middags 7-8g De wind waait eerst uit het zuiden tot zuidoosten en meest matig van sterkte. Woensdagavond ruimt dew naar westelijke richting. Op donderdag nemen de ns slagkansen af. Alleen in de kustgebieden kunnen enk buien vallen. Op vrijdag krijgen we te maken met eer we depressie waardoor het wederom enige tijd gaat re nen. De temperaturen gaan echter enkele graden orr; Tegen het einde van de week is het kwik gestegen tot streeks 11 graden. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: In het zuidoosten bewolkt en perioden met regen of sneeuw. Langs de west kust droog en geregeld zon. Hier en daar veel wind. Middagtemperatuur van dicht bi] het vriespunt in het noorden en zuidoos ten tot 5 a 10 graden langs de westkust. Zweden: In het algemeen veel be wolking en nu en vooral donderdag perioden met sneeuw, in het zuiden meest regen. Flink aan trekkende wind. Maxima rond het vriespunt, in het zuiden middagtempera tuur rond 5 graden. Denemarken: Morgen langdurig regen, mogelijk ook sneeuw. Donderdag enkele opkla ringen maar ook winterse buien, moge lijk met onweert. Nu en dan veel wind. Maxima ongeveer 7 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Onbestendig met veel wolken eerst voor- al in Schotland, later ook op andere plaatsen enkele (winterse) buien, 's Nachts vorst. Maxima tussen 5 en 10 België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en enkele winter se buien. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en enkele pittige buien, in de hoger gelegen gebieden met sneeuw. Vooral morgen plensbuien, maar in het westen ook geregeld zon. Middagtemperatuur iets boven de 10 graden, in langdurige neerslag veel la ger. Portugal: Bewolkt, geruime tijd regen en veel wind. Maxima aan zee van 15 graden rond Porto tot 19 in het zuiden. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe zon en een enkele bui. Middagtemperatuur onge veer 19 graden. Spanje: Van het westen uit bewolking en regen. Ook kans op onweer. Middagtempera tuur uiteenlopend van 15 graden langs de Golf van Biskaje tot 22 in Andalusie. Canarische Eilanden: Geregeld zon en waarschijnlijk droog. Flink wat wind. Middagtemperatuur van 20 tot 25 graden Marokko: Westkust: Eerst flinke perioden met zon, maar in de loop van vandaag wolkenvel den en een enkele stevige regen- of on-' weersbui. Middagtemperatuur uiteenlo pend van een graad of 18 in het noorden tot 25 in het zuiden. Tunesië: Zonnige perioden en een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur oplopend naar 22 graden in het noorden en 27 rond Sousse. Zuid-Frankrijk: Uiterst wisselvallig met tamelijk veel wolken en een paar stevige plensbuien. Daarbij kans op onweer en morgen in het oosten erg veel regen en wind. Van daag in het oosten juist eerst nog wat zon. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Mallorca en Ibiza: Vandaag flinke perioden met zon en droog. Morgen bewolkt en buiig. Mid dagtemperatuur ongeveer 19 graden, morgen frisser. Italië: Veranderlijke bewolking en enkele bui en, met kans op onweer. Morgen in het zuiden flink wat zon en droog. Middag temperatuur in het algemeen rond 18 graden. Corsica en Sardinië: Aan de bewolkte kant en een regen- of onweersbui en flink wat wind. In het zui den rustiger en zonniger. Temperatuur 's middags tussen 14 tot 19 graden. Malta: Geregeld zon, ook wolken en kans op een bui Middagtemperatuur ongeveer 20 graden, morgen hoger. Griekenland en Kreta: Flink wat zon, maar vandaag in het noor den van Griekenland wolken en een en kele bui. Maxima tussen 25 en 30 gra den, op Kreta en Rhodos boven de 30. Turkije en Cyprus: Zonnig en zeer warm. 's Middags vor ming van stapelwolken die kunnen uit groeien tot een fikse bui. Middagtempe ratuur ongeveer 30 graden, plaatselijk ruim erboven. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen, in de hoger gelegen gebieden eerst met sneeuw Morgen in het oosten droger en geregeld zon Middagtempera tuur ongeveer 10 graden, morgen in het oosten 15 graden. Zwitserland: Af en toe zon i of sneeuwbui. Middagtempe rond 12 graden, morgen wa Oostenrijk: Vandaag aan de bewolkte regen of sneeuw. Morgen ee ger en kans op zon. Middag!* rond 12 graden, morgen ongeveer 16 graden. In het algemeen veel kele buien. Misschien ook gen wat droger. Middagtf sen 10 en 15 graden, morg Tsjechië en Slowakije: Vandaag nogal bewolkt ei regen. Morgen beter met warmer. Morgen ongeveer 16 Hongarije: Vandaag nat en bewolkt, r en mogelijk wat zon. Middag: j r oplopend naar ongeveer I8| WOENSDAG 15 APRIL 1 Zon- en maanstanden Zon op 06.44 Maan op 00.00 Waterstand IJmuiden Kaft *e[P Hoog 06.41 18.58 06! the Laag 02.20 14.45 Weerrapporten 13 april 201 jOLU iver Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Boedapest Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Istanbul Klagenfurt Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta "wk Tijd du 1 I IThu 7 eep 5 E tot ;5. D,< «3 TR( half bew sneeuwbui half bew. hall bew du regen licht bew. Rome Split Stockholm zwaar bew, Warschau regenbui Wenen regen Zurich hall bew Bangkok licht bew. 8uenos Aires zwaar bew Casablanca halt bew Johannesburg halt bew Los Angeles zwaar bew New Orleans hall bew New York onbew. Tel Aviv onbew Tokyo regenbui Toronto hall bew Tunis licht bew zzw3 rno. wnw6 dli V pat/*r v&?h<w- eves ■1aa<t/ é*S£7V mzsa/.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 26