Verliefd op een foeilelijke vrouw Sport Keihard en eerlijk, en na afloop gebed Museeuw slachtoffer van tragische komedf lij1 Duivenvoorde gee! zijn visitekaartje Knol op herhaling in monstertocht Den Helder - Hoek van Holland DINSDAG 14 APRIL 1998 Franco Ballerini onnavolgbaar in Parijs-Roubaix Franco BaJlerini is een man met een harde kop en poti ge benen. Hij is verliefd op een koningin met een scheve neus en een vier kante kin. Als geen ander houdt de Toscaan van Pa rijs-Roubaix. Zondag mocht hij 'La Reine' alweer voor de tweede keer tegen zich aandrukken. En hij wil meer, wil het trio vol ma ken. Want, zei hij al eerder: „Met een mooie vrouw kun je twee nachten lang door gaan, zonder vermoeid te raken. Dat heb ik nu met Parijs-Roubaix." ROUBAIX GUIDO BINDELS GPD-VERSLAGGEVER Franco Ballerini is verliefd. Op Parijs-Roubaix, La Reine des Classiques, de koningin onder de klassiekers. Het is een liefde tegen beter weten in, want La Reine is onbetrouwbaar, geeft de ene keer iets aan de een, dan weer aan de ander. Maar ze néémt vooral. Ze vreet renners en materiaal en sloeg Zondag met veel geweld Johan Mu seeuw, de Leeuw van Vlaande ren, met een gebroken knie schijf het ziekenhuis in. Liefde maakt blind. De konin gin is foeilelijk. Ze heeft een scheve neus en een vierkante kin. Een hard en mismaakt li chaam. En ze stinkt. Naar mod der, het slijk der aarde. Maar Franco Ballerini denkt daar an ders over. Voor hem is La Reine een machtig mooie, warme vrouw. Met een charismatisch parfum. Ballerini werd door haar voor de tweede keer tegen zich aan gedrukt. Want de ko ningin is ietsjes coulanter voor sterke mannen, kerels met een harde kop. Ballerini was buiten zinnen van geluk. Ballerini, onverzettelijk en stoer, zo dominant en sterk dat het koersverloop in de spits er, ondanks alles, een saai karakter door kreeg. Al op 62 kilometer van de finish trok Ballerini ten aanval. Eerst moest hij nog de restanten van een vroege kop- Ballerini baant zich een weg door de hel. groep opslorpen en uitspugen, daarna, op 44 kilometer van het vélodrome in Roubaix, bepaal de hij helemaal in z'n eentje het front van de wedstrijd. Leon van Bon en Rolf Sören- sen zaten samen met twee an dere ploegmakkers, Moncassin en Backstedt, gevangen en machteloos in een achtervol ging die nimmer een echte ach tervolging werd. Niet alleen om dat Peeters en Tafï in naam van Ballerini het tempo van die vier trachtten te ontregelen, maar vooral omdat op Ballerini geen peil te trekken was. Hij vlóóg over de kasseien. Nat of droog, het deerde de Toscaan niet. Vaak werd Balleri ni uitgelachen vanwege zijn doldrieste acties. Lange tijd was hij zelfs de ezel van het peloton. Omdat hij hard reed zonder na te denken. De blik op oneindig, het verstand op nul; dat was toch niet meer van deze tijd. Doseren is het credo van de ja ren negentig en dat is iets wat Ballerini maar niet aan het ver stand gebracht kan worden. Maar hij is nu eenmaal geen re kenmeester. En pas als je wint heb je gelijk. Dat deed Ballerini veel te wei nig. De pap, zo riepen de criti casters daarom, zit bij hem niet in zijn benen, maar in zijn hoofd. Aan ijver nimmer ge brek, maar koersinzicht, ho maar. Dom, dom. dom. Zijn ne derlagen waren altijd legendari- scher dan zijn overwinningen. Met die van Parijs-Roubaix in 1993 als tragisch dieptepunt. Ki lometers lang nam Ballerini toen de puffende Gilbert Du- clos-Lassalle op sleeptouw.- Om zich vervolgens in een millime ter-spurt door hem te laten ver slaan. Toen hij in februari 1995 ein delijk de Omloop Het Volk op z'n naam schreef, stond hij al sinds september 1991 (Ronde van Romandië) volledig 'droog'. Met die triomf in Het Volk gin gen zijn donkere, bruine ogen eindelijk een beetje open. Lang zaam maar zeker leerde Balleri ni functioneren in een team, begon hij iets te begrijpen van ploegentactiek. In datzelfde jaar was er ook Diep in het derde kwart wordt quarterback Jim Ballard van de Scottisch Claymores keihard tegen de grond gewerkt. Ook 'guard' Purvis Hunt (160 kilo zwaar, luisterend naar de bij naam 'Big P') is in het geweld van de zware jongens van de Amsterdam Admirals ten onder gegaan. Hunt blijft liggen, ge blesseerd aan de knie. Strom pelend verlaat hij even later het veld, onder applaus van de Ad mirals. „Klappen op z'n moment is heel normaal", zegt Frank Temming later. Wat de Utrech ter betreft horen football en een actie voor tolerantie en fair play in de sport ook prima bij elkaar. „Waarom niet? Krabben of spugen in het veld, dat zie je hier niet. Het is een harde sport, keihard. Maar wel eer lijk." Altijd? Temming glim lacht: „Nou ja, bijna altijd." De stichting 'Sport, Toleran tie en Fair Play' had de eerste thuiswedstrijd van de Admirals in seizoen 1998 uitgekozen voor de start van haar campag ne. Opmerkelijk, want de boodschap is vooral bedoeld aan het voetbal en z'n suppor ters. Toch werd de Arena niet op zaterdag met Ajax bezocht, maar op zondag met de Admi rals. Het verschil bleef niet be perkt tussen een vol en halfvol (22.000 toeschouwers) stadion, tussen een ronde en ovale bal. Het zogenoemde risicovak bleef zondag leeg. Omdat zich natuurlijk ook maai' weinig fans in een Schotse rok-met- ruitjes in Amsterdam meldden. Maar ook als er duizenden sup porters van Frankfurt Galaxy of Rhein Fire naar de Arena afrei zen, zitten die tussen de rest. Probleemloos. Onder de fans van het football is dan ook te beluisteren dat ze het voètbal niet meer lusten, juist vanwege de agressie buiten het veld. Tolerant waren die fans al leen niet, toen Lee Towers een speciaal voor de actie gecom poneerd lied liet klinken. Over duidelijk playback. Geen fair play, zo maakte het oorverdo vend gejoel duidelijk. Meer wanklanken vielen niet te be luisteren. Geen wonder, de Ad mirals wonnen. Sterker nog, Amsterdam maakte gehakt van de Claymores. Was de aanval, iets geconcentreerder geweest, dan was de zege hoger uitge vallen dan de 26-3 van nu. Frank Temming was dicht bij een touchdown, maar strandde op slechts twee yards van de endzone. Het zou de tweede zijn geweest in z'n carrière, na dat hij twee seizoenen geleden in Barcelona voor een histori sche voltreffer zorgde. Het was destijds de eerste Nederlandse touchdown in het professioneel football. Temming stopte vorig jaar na twee wedstrijden. Vanwege een chronische enkelblessure, maar ook omdat hij als runningback Ralph Dawkins (22) van de Admirals wordt stevig onderuit gehaald door James Johnson van de Scottish Claymores. te weinig aan spelen toekwam. Nu is hij terug. „Harder en strakker", verwijst hij naar z'n grotere snelheid en drie kilo minder gewicht. In een nieuwe rol ook, meer die van een all- rounder. Een speler die aanval lend allerlei klusjes krijgt. Temming tackelt, beschermt zijn quarterback en ontvangt soms de pass. Zo voelt hij zich in z'n element in het door coach Al Luginbill gerestau reerde team, dat veel nieuwe namen kent. „Daar waren we na vorig jaar wel aan toe, dat vers bloed." Temming genoot, kicker Sil vio Diliberto hield „gemengde gevoelens" aan de ruime zege over. Door zijn progressie is hij gepromoveerd tot de man die ook de lange trap tussen de pa len mag geven. Vorige week in Düsseldorf scoorde hij zo uit 'field goals' over 35 en 19 yards. Zondag miste hij van 40 yards, maar erger was de misser na de derde touchdown, een simpele conversie. „Daarvoor mag Lu ginbill me een boete geven. Zo iets mag niet gebeuren." Maar Diliberto herstelde zich met twee 'field goals' (30 en 19 yards), waarmee hij zes punten toevoegde aan het totaal van 26. En zoals gebruikelijk na af loop van een bikkelharde pot football, knielden de spelers op het gras voor een gebed. Clay mores en Admirals samen, Fair Play op z'n Amerikaans. PIM VAN ESSCHOTEN GPD-VERSLAGGEVER CHEF* WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV.-CHEF* ROB ONDERWATER, 07|j eindelijk dat lang verwachte succes in Parijs-Roubaix. Ter wijl hij toen, volgens zijn dokter, eigenlijk niet eens had mogen vertrekken. Enkele dagen eerder was bij een val in Gent-Wevelg- em immers zijn arm uit de kom geschoten. Ballerini verhielp het 'euvel' ter plekke zelf. La Reine mag dat wel; mannen met een harde kop, kerels van beton, macho's hard als de keien uit de Hel. In die Hel was het deze keer kermis. Zon en regen, regen en zon. Net als de coureurs dach ten 'nu is en blijft het droog', werd het weer nat. De meesten werden er gek van, Ballerini ge nóót. „Het was de bedoeling van onze ploeg om in de slotfa se aan te vallen, maar ik kon me riiet inhouden, voelde me zó goed, was gewoon niet te hou den." „Winnen is mooi, winnen in Parijs-Roubaix nóg mooier." La Reine is nu eenmaal volgens Franco Ballerini een fascineren de vrouw. „Je krijgt van haar zo veel adrenaline in je bloed, dat je de pijn en de vermoeidheid niet voelt, inspanningen kunt blijven doen", zei hij vóór de start. Al in 1996 had Ballerini Parijs- Roubaix voor de tweede keer moeten winnen. Toen reed hij op een belangrijk moment voor de vierde keer lek en moest hij door de leiding aan de ketting worden gelegd omdat drie ploeggenoten vooruit waren ge sneld. Johan Museeuw won omdat Bartolami en Tafi op de wielerbaan nadrukkelijk in de remmen moesten knijpen. Nu bevolkten opnieuw drie Mapei renners het erepodium. Maar Tafï en Peeters kwamen ruim vier minuten na Ballerini bin nen. En de honger van Ballerini (33) is nóg niet gestild. De 1,83 meter lange, 78 kilogram zware krachtpatser wil nog twee jaar doorgaan met fietsen. En als het kan voor een derde keer Parijs- RoubaLx winnen. Franco Balleri ni heeft immers nog steeds vlin ders in zijn buik. En wie La Rei ne eenmaal heeft bezeten krijgt er in zijn ogen geen genoeg van. Die wil nóg een keer en nóg een keer. 10] ROUBAIX GPD Het had niets meer met wiel rennen te maken, het was een circus, zeiden velen na afloop van Parijs-Roubaix. Vooral op de Gallo-Romeinse keien van het bos van Wallers ontaardde de wielerwedstrijd in een tra gische komedie. Een groot pe loton denderde de modder in, de toeschouwers genoten, de hoofdrolspelers kreunden en steunden. Johan Museeuw, de man in vorm, een week eerder nog onnavolgbaar in de Ronde van Vlaanderen, viel zijn knieschijf kapot en moest naar het zie kenhuis van Kortrijk worden afgevoerd. Hij wordt vandaag geopereerd en is minimaal voor zes weken uitgeschakeld. Leon van Bon, later met een vierde plaats achter het heer sende Mapei-blok de beste van de rest, smakte op dat ene stuk twee keer tegen de grond. En winnaar Franco Ballerini had, in tegenstelling tot team genoot Museeuw, het geluk net voor het bos van Wallers lek te rijden, waardoor hij het gekletter van staal slechts van afstand hoorde. Coureurs die zich vast reden in het publiek. Renners, die zich een weg baanden achter de mensenmassa, maar even verderop ontdekten dat ze 'ge vangen zaten achter de afras tering'. Het was een complete chaos en dus hield het be faamde bos de gemoederen na afloop nog lange tijd bezig. „Maar dat hoort bij Parijs- Roubaix", mengde triomfator Franco Ballerini zich 's avonds in de discussie. „Het is een speciale koers, uniek en moet zo blijven, ndeli tef eeldt Nu heeft de winnaar land makkelijk praten. Leon Bon daarentegen vroeg openlijk af of een derge komedie nog wel van dez* irnesi is. „Sommige stukken ka ei he strook waren echt te ge, Cate lijk. Het kan toch niet dt than doeling zijn dat het halvej elinz ton op de grond ligt?" 5gen Van Bon zag er na j tafd van Parijs-Roubaix uit TGV (in dit geval Franco resce rini) letterlijk over hem 1 ieo was gedenderd. Van top n de teen onder de modder, j [Kaa lend bloed uit z'n gehavi arcel linker knie. Vader Hans li nke het allemaal trots op de vi oren camera vast en bleef z'n over de sterke benen wrijw In 1994, bij zijn eerste P i$i Roubaix, reed Leon van als laatste de piste op. Ai iortii hem werden de hekken ten. Nu was er die mooie té. de plaats. Ondanks alle te 'erni slag, alle ellende. „Bali iwed was niet te verslaan, Map ls in. sterk, maar ik kan dezel rde winnen, dat heb ik nu 11 de zien. De druk was de pen weken groot. Ik hadikf a moeite mee. Gevallen ii $pee Ronde van Vlaanderen, d gint door af moeten zeggen ong< Gent-Wevelgem, maar er, iiste dagen later toch vierde in zware wedstrijd, dan mo wel tevreden zijn. Ik vod weer sterker dan vorig sen Deze klassering typeert dt deringen die ik heb gera De beste van de rest, u QO daad, daar kan ik gezien di tW prematie van Mapei mee hebben." O |oei AUTOSPORT WIM DE GROOD MEDEWERKER Tijdens de Paasraces op het Cir cuit Park Zandvoort, waar on der zeer natte omstandigheden werd geraced, was één duizend ste van een seconde genoeg om Ferry Duivenvoorde van de overwinning af te houden in de Pearle Citroën Saxo Cup. In een zinderende wedstrijd wist Joost Koenders uit Bentveld voor bij na 10.000 toeschouwers de overwinning naar zich toe te trekken. Gaby Uljee werd derde. Koenders pakte de eerste slag tijdens de tijdstraining op zater dag. Uljee kende een uitermate slechte start van het seizoen. Op Witte Donderdag crashte zij zwaar met haar Saxo. Maar za terdagmorgen in alle vroegte was haar auto weer gerepa reerd. Met een tweede trai- ningstijd toonde zij haar karak ter. Ferry Duivenvoorde uit Noordwijicerhout kende met een elfde startplaats een slechte training. Een verkeerde ban denkeuze was volgens hem de oorzaak. De start van de race verliep in de neergutsende ha gel en regen chaotisch. Koen ders behield de leiding, gevolgd door Ulj.ee. Duivenvoorde had een absolute wereldstart en nestelde zich al in de derde ron de achter het leidende duo. In de achtste omgang zette hij de aanval in en passeerde met een weergaloze actie zowel Uljee als Koenders. Tot op enkele meters voor de streep wist Duivenvoor de de koppositie -vast te hou den, maar op die streep was het toch Koenders die de winst greep. „In de laatste ronde had Koenders per ongeluk mijn uit laat geraakt", verklaarde Dui venvoorde zijn nipt verlies. „Daardoor zat die dicht en kwam ik net iets vermogen te kort om te winnen. En ik ben te netjes om Koenders af te knij pen." Gaby Uljee probeerde het intussen nog wel, maar nam het zekere voor het onzekere en daarmee genoegen met een derde plaats. Sandra van der Sloot en Tim Coronel, beiden uit Alphen aan den Rijn, hadden in het Auto Trader Dutch nog weinig kans tegen de oppermachtige Ren ault Méganes van het Renault Dealer Team en de BMW's van het H P Panorama 1 Door het late gereedkomeE! de Mitsubishi's Carismahf' f!1 de coureurs geen geleg tot testen van de auto's, ces zelf, eeri korte over 1 den en een lange over 24, dus eigenlijk meer een i beersel dan een echte con 'e tie. „We weten nu in gto l sti nen wat er moet gebeun s'0(. we hebben nog zes well N' tijd voor de volgende ra de dens Pinksteren om de u [?en de rails te krijgen", vertë Van der Sloot hoopvol i 1 loop. Leimuidenaar Mart deren had tijdens de eersü grote kans op de ovenvii, Met een superstart pa' Mégane-rijder van het 1 Dealer Team een bijna overbruggen voorsprong, technische problemen ervoor, dat de overwinnifl eindelijk ging naar H P reiir Sandor van Es. Fraiï schuur en Marcel Alderer den uitkomend voor hei ault Dealer Team, eindigd tweede en derde. De regs Dutch-kampioen Duncan man sneuvelde in het 1 van de strijd in de Nissant Van der Sloot finishte tiende, Tim Coronel tiende. Van Es pakte in de twee ce ook de overwinning Donald Molenaar en Huisman. Door een spint van' de laatste rondes eir el Alderen als laatste, tervtil pee| nel en Van der Sloot de 6 ,aa[ vlag niet meer haalden. De start van Berend Ge uit Alphen aan den Rijn Marlboro Elf Mégane J: |a| leek na de trainingen succ eger Met een tweede startplaat laar de kampioen van vorig 'f de Saxo's een riant uitzie! It)r(j een goede klassering. Mi !cy de tweede ronde ging htt pe; Door een botsing met N van Vliet kon de Alphena noe| pits opzoeken om vent met een kapotte wielophi al niet meer terug te kerend |er ce werd gewonnen doori p tiaan Bleekemolen. y In de Donkervoort Cup mv| de debutant Dries Wilsch |t[ Alphen aan den Rijn ee: ue dienstelijke achtste pla< ie| een race die gewonnen door Raymond Hebblinck. less woorden. Want reizen was nieten, terwijl dit puur afö lew was geweest. Een uur na de finish Knol weer de monterheid zd ïeti De Spartatlon, de uitrak) over 245 kilometer die eifnai september van Athene Sparta voert, lonkt. „Dat isi summum. Hoewel ik hem tweemaai heb gelopen, bi om het iets fascinerends. De e$ me weersveranderingen en glooiingen maken het tot fjeni uitputtingsslag. Iedere keeir je volledig stuk, verleg je et DEN HELDER «GPD De wind en het zeewater heb ben de voetstappen van Jan Knippenberg weliswaar voor goed uitgewist, maar de herin nering aan de pionier van het Nederlandse ultralopen is springlevend. Voor de derde achtereenvolgende keer werd de Jan Knippenberg Memorial gehouden. De duurloop over 100 Engelse mijl eindigde in een zege voor Hagenaar Wim- Bart Knol. Hij noteerde een tijd van 13 uur, 21 minuten en 15 seconden: een parcoursrecord, 24 minuten sneller dan de ou de toptijd. „Ik liep sterk, maar ik had mijn race beter moeten inde len. Was het tempo gelijkmati ger geweest, dan was ik onder de dertien uur gedoken." In 1995 overleed Jan Knip penberg aan een slopende ziekte. Tot aan zijn dood over brugde de fervente duurloper zo'n 200.000 kilometer. Bijna dagelijks doorkruiste hij het Noord-Hollandse duingebied. Alleen, of met collega-loper en vriend Ron Teunisse. Het tra ject Den Helder - Hoek van Holland legde Knippenberg daarbij meerdere malen af. Maar niet alleen om deze reden is drie jaar geleden voor deze route gekozen. De monster tocht symboliseert de levens weg van Knippenberg, die in Hoek van Holland werd gebo ren en in Den Helder stierf. Dertien deelnemers vertrok ken zaterdagavond om tien uur vanaf Fort Kijkduin in Den Hel der. Zelfs de vertrouwde con touren van Texel waren niet zichtbaar. Vuurtoren Lange Jaap deed de lopers met zijn lichtbundel op gepaste wijze uitgeleide. Het eerste stuk ging over een verhard stuk duin, daarna het strand op. Guus Smit ontworstelde zich al snel aan de groep: alleen Wim-Bart Knol kon het moordende tem po volgen. „Gekkenwerk", zei Knol na afloop over de blik- semstart. „Guus wist dat hij dit tempo nooit kon volhouden, dat hij eraan onder door zou gaan." Na veertig kilometer koers, ter hoogte van Petten, moest Smit lossen. Knol stond er alleen voor. Tot tachtig kilometer ging het naar wens. Vervolgens eiste het mul le zand z'n tol. Knol: „De benen werden zwaarder en de passen ongecontroleerd." Niet alleen de vermoeidheid sloeg toe; de gemoedsrust werd er tegen het ochtendgloren ook niet beter op. Knol raakte in een 'dip', die nog eens werd vergroot toen er bij Bloemendaal sprake was van springtij. Vijf kilometer lang baande de 34-jarige zich een weg door het enkelhoge water. Een val betekende een doorweekt vervolg. Alles deed zeer. Ophouden, schreeuwde het lichaam. Maar Knol wilde van geen wijken we ten. Opgeven, dat nooit. De verzorgingsposten werden ge koesterd; niet alleen voor de koolhydraten, maar ook om de monotonie te doorbreken. Kat wijk was inmiddels gepasseerd, Scheveningen kwam in zicht. Een klein stukje nog. Kijkduin, Monster, 's Gravenzande; de stappen telden nu dubbel, het einddoel kwam dichterbij. Vlak voor de finish in Hoek van Hol land flitste het door hem heen: 'Lopen is geen sport, maar een manier van reizen' zoals Knip penberg vaak zei. Nooit was hij het zo oneens geweest met die at: grenzen. Een grotere uitdags en

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 20