PORT 'We zijn met afstand de beste' 'Olga durft de ballen aan te to MiREBiETAJan Ullrich zoekt nog steeds naar zijn vorm. Zondag Li apte de Tourwinnaar van verleden jaar weer eens af in een ;lervvedstrijdTijdens de GP Primavera in Spanje hield de 23- ige Duitser het na 141 van de 196 kilometer voor gezien. Vori- j( iweek woensdag gaf hij ook op tijdens de Ronde van het Bas- inland. De GP Primavera werd gewonnen door de Spanjaard jberto Heras. Hij versloeg de Duitser Udo Bölts. erugkeer Davids in ranje aanstaande Jaap Stam dwarsboomt 'De Boertjes' S humacher verkleint achterstand MISDAG 14 APRIL 1998 ibyvot ,isse-spelers op proef bij FC Utrecht FC Lisse-spelers Remco van Bemmel en Kee Hoei Tan in de belangstelling van FC Utrecht. Beiden hebben van m uitnodiging gehad om op 21 april een oefenwedstrijd te spe- n. Selectievoetballer Van Bemmel en jeugdspeler Kee Hoei Tan orden, evenals andere regiogenoten, al langere tijd door de outs van de eredivisionist gevolgd. Zo kreeg Noordwijk-mid- jnvelder André de Ridder al eerder van FC Utrecht een uitno- ging voor de oefensessie. irenda Schultz niet in Fed Cup gdt kooi? jeboils 5143 Fax: 5323I maag» Brenda Schultz heeft zich afgemeld voor de Fed Cup- na edstrijd van de Nederlandse vrouwentennisploeg tegen de Ver- pjgde Staten. Het duel uit de eerste ronde wordt komende lekeinde gespeeld op Kiawah Island in South Carolina, hultz, 27ste van de wereld, heeft al weken last van een bescha- le tussenwervel. In het toernooi van Amelia Island, Florida de Heemsteedse afgelopen week in het dubbel op. Ze vloog r Nederland en liet zich zaterdag onderzoeken door bonds- Babette Pluim. Die schreef haar vier tot zes weken rust voor. in Ullrich stapt weer af 5 lijkt een terugkeer van Davids in het Neder- Sds voetbalelftal meer in de jgte staan. Met bondscoach is Hiddink voerde de mid- /elder afgelopen dinsdag verhelderend gesprek, rbij onderlinge problemen i uitgepraat. Davids ver- rdag in de Itali- hse krant Gazzetta dello [on dat hij graag met Oranje x het WK in Frankrijk wil voetballer van Juventus ipt eind mei of begin juni rentree te maken, als het irlands elftal vriendschap- ijk speelt tegen Kameroen mei in Arnhem), Paraguay juni in Eindhoven) en Nige- (5 juni in Amsterdam). Da- Is is dan waarschijnlijk toch Nederland voor de finale de Champions League, op mei in de Amsterdam Are- Met Juventus maakt hij *ote kans zich te plaatsen "atwï 01 de eindstrijd. 3618 De oud-Ajacied is bezig aan 17.30u in zeer sterke periode bij Ju- 17.30 ntus. Na zijn overstap in de- 17.00u mber '97 van AC Milan naar 23 de club uit Turijn is hij hele maal opgeleefd. Een gedaante verwisseling die ook Hiddink niet is ontgaan. De bonds coach kan de kwaliteiten van Davids, inzet en kracht, bo vendien goed gebruiken. Het Nederlands elftal komt in de ogen van de bondscoach op deze punten te kort. „Van nature zijn we moeilijk in het spelen van anti-voetbal. Wij willen mooi, verantwoord, attractief. Er moet iets meer fysiek in, iets meer kracht. Dat hebben we nodig om heel ver te komen", zei Hiddink tijdens de oefenstage van Oranje in de Verenigde Staten. In het onderhoud met Da vids afgelopen week stelde de bondscoach dat een terugkeer niet langer is uitgesloten. Sinds juni 1996 leefden de twee in onmin. Tijdens het EK in Engeland haalde Davids zijn gram op Hiddink, toen die hem passeerde voor de wed strijd tegen Zwitserland. Vol gens de voetballer liet de trai ner zijn oren te veel naar de invloedrijke spelers hangen. Hiddink stuurde zijn speler daarop naar huis. Wat de voet baller betreft is nu 'de kou uit de lucht'. Ronald de Boer is intens blij met zijn doelpunt tegen Heerenveen. foto hans van weel Ajax werd zondag voor de 27ste keer kampioen. Maar waar waren de kampioenen toen de titel echt binnen kwam? Frank de Boer werd kampioen voor teletekst, broer Ronald pakte zijn prijs op het strand, met vrouw en kinderen. Edwin van der Sar dacht zaterdagavond, na de 7-2 tegen Heerenveen, sterk aan 'de Keukenhof of zo'. En Richard Witschge zag een kleine zegetocht in het nacht leven van Amsterdam wel zitten. Amsterdam ype minkemaging weg. Een nieuwe oefen- gpd-verslaggever meester kwam en kocht liefst tien nieuwe, veelal onbekende Het is geen manier om kam pioen te worden, zonder zelf te spelen. Het stoort de Ajacieden, ook de manier hoe er over de ti tel wordt gesproken en geschre ven. Trainer Morten Olsen: „Niemand mag zeggen dat PSV ons aan dit kampioenschap heeft geholpen. Wij zijn met af stand de beste ploeg." Danny Blind: „Ajax verdient juist heel veel respect. We zijn van heel ver gekomen." Het is inderdaad vreemd. Vo rig jaar draaide Ajax het slecht ste seizoen sinds voetbaleeu wen. De ploeg werd viêrde. De schepper van het succes, Van Gaal, vertrok, een aantal sterren spelers. En vervolgens draait Ajax misschien wel het beste seizoen aller tijden. Niet meer dan één nederlaag en twee ge lijkspelletjes. De honderd goals worden gemakkelijk gehaald, en voorlopig zijn er niet meer dan veertien tegendoelpunten. Maar waar blijft de erkenning? Blind, boos: „We hebben een topprestatie geleverd. Er zijn veel spelers aangetrokken uit verschillende culturen. Juist daarom is het extra knap dat we in één seizoen kampioen zijn geworden. Natuurlijk kunnen we ons niet meten met landen als Italië, Spanje, Engeland of Duitsland. Maar ik stoor me aan verhalen dat het niveau in Ne derland laag is. Het is hier echt beter dan in Portugal of Schot land. Nederland is zeker te ver gelijken met Frankrijk. Politiek en economisch stellen we in dit landje niets voor. Maar als het om voetbal gaat, wordt er wel van ons verwacht dat we Eu ropese top zijn." Blind wijst erop dat Neder land wel meer Europa Cups 1 heeft gewonnen dan Duitsland, een topland. „Er zijn in Europa maar een club of twaalf die een Europa Cup I kunnen winnen. En die vallen allemaal terug. Ei genlijk bestaat de Europese top maar uit één club: Juventus." En Ajax? „Je dondert niet zo maar uit de top als je een keer van Spartak Moskou verliest. Het verschil is niet groter dan tien, vijftien jaar geleden. Maar dit team mag je niet vergelijken met dat van een paar jaar gele den. Dat was echt een machine. Het was veel hechter." Maar toch steeds die kritiek. „Soms win je een Europa Cup en dan blijven we met z'n allen nog jaren achter dat succes aan rennen. Er is gewoon te veel pers in dit land. Het gaat niet om het voetbal, maar om de kleur van de sokken. Als wij winnen ligt het aan de rest en in de andere gevallen hebben wij het ook niet goed gedaan." Ronald de Boer: „De mensen onderschatten hoe sterk wij als team spelen. Dat is de basis van dit kampioenschap. We hebben heel gedisciplineerd gespeeld, heel weinig goals weggegeven. En wij scoorden er zelf altijd wel één. PSV heeft een goed team, maar wij hebben het beste. En natuurlijk fantastische individu ele spelers voorin. We hebben gewoon verreweg het beste voetbal gespeeld." Frank de Boer nuanceert: „Het positiespel is nog niet op timaal. Dat kan beter. We kun nen nog niet een tegenstander echt onder druk houden, zoals vroeger." Maar 14 tegengoals in 29 wedstrijden is bijna een nieuw Nederlands record. Maar 13 tegendoelpunten in 8 Eu ropese duels vertellen een an der verhaal. En dat is precies de reden waaróm er twijfels zijn gerezen over het niveau. De twijfel prikkelde zaterdag avond Ajax. Het was goed voor één van de aardigste wedstrij den van het voetbaljaar. Nu is Heerenveen altijd al goed ge weest voor leuk spel en veel goals. Het werd zaterdagavond 7-2. Ajax wilde een echt kam pioensduel. Drie doelpunten van Arveladze, een goal van Ro nald de Boer, Oliseh, Laudrup en Litmanen uit een strafschop moesten bewijzen dat Ajax een waardig kampioen is. Het beste was blijkbaar niet goed genoeg voor een blije toon. Ajax werd immers de kampioen van een competitie die nooit spannend was. En dan is het ook weer niet goed. Typisch Nederlands, vin den de Ajacieden. En ze hebben gelijk. Ajax: Van der Sar; Melchiot, Blind (63. lïudy). Oliseh en Frank de Boer (46. Sier/55. Mensah); Ronald de Boer, Lit manen en Witschge; Babangida, Arve ladze en Laudrup. Heerenveen: Vonk; Constantinovici (68. Heidens). Pander, Hansma en Mit- rita; Radomski (34. Damman). Pahl- platz en De Visser (46. Krstev); Onwu- zuruike. Van Nistelrooy en Samardzic. amsterdam gpd Ronald de Boer wil weg bij Ajax omdat hij vreest dat hij in Ne derland alleen maar slechter gaat spelen. De duels tegen RKC en Groningen kunnen hem niet meer inspireren. Zaterdag avond, tegen Heerenveen speel de hij niettemin één van zijn beste wedstrijden. „Ja, maar ik voel me ook goed", zegt hij. „Ik heb de laatste tijd geen last meer van mijn knie." Maar hij ontkent niet dat hij zich nog een paar wedstrijden van zijn beste kant wil laten zien. Broer Frank kan naar Barcelo na. 'Betrouwbare bronnen' mel den zelfs dat de transfer al rond is. Ronald: „Nou, een nog be trouwbaardere bron kan mel den dat het niet klopt." Die bron is natuurlijk de tweeling broer zelf. 'Met de hand op mijn hart' zegt hij dat broer en Bar celona nog niet eens met elkaar hebben gesproken. De interesse kan hij echter niet ontkennen. Voor Ronald is Arsenal zeer nadrukkelijk in de markt. „Die zullen zich binnenkort mel den", zegt de middenvelder. Een andere aanstaande trans fer van een Nederlandse speler kan de broers overigens nog flink dwarsbomen. Ronald de Boer: „We zijn helemaal niet blij met de onderhandelingen tus sen PSV en Manchester United over Jaap Stam." De Engelsen hebben meer dan dertig miljoen geboden voor Stam en dan kan PSV Jordi Cruijff erbij krijgen. De Ajacied: „Met alle respect voor Jaap Stam, maar als er al zulke be dragen worden betaald voor een verdediger, wat moeten wij dan wel niet kosten?" Want, vindt Ronald de Boer, broer Frank is beter dan Stam en voor middenvelders wordt door gaans veel meer betaald dan voor een verdediger. Of Ajax volgend seizoen van nog meer spelers afscheid moet nemen, valt nog af te wachten. Danny Blind en Michael Laud rup hebben een nieuwe, eenja rige aanbieding van Ajax op zak. De aanvoerder en de Deen zul len voor het einde van de maand een beslissing nemen. Ajax wil de selectie op vijf po sities versterken. Georgi Kink- ladze is een speler die wordt be geerd. De Georgiër van Man chester City moet volgens de Engelsen meer dan twintig mil joen gulden opbrengen. Ajax zou niet meer dan de helft wil len betalen. >12215 p[ dres1 rdijnefi ixaflex plop* IDER „de O.Ló) j,. 'cursus juichen in drie bedrijven. Michael Schumacher is blij met zijn eerste prijs in Argentinië, foto epa _saires» anpeen processie met de zilveren pijlen voorop. Schumacher had echter een ander draaiboek in bezit. In de vijfde ronde nam de Duitser het com mando over van Coulthard, die zo geschrokken reageerde op de inhaalmanoeuvre van de Ferrari- coureur dat hij van de baan schoof en naar de zesde plaats duikelde. Tot de eerste pitstop - na iets meer dan een derde van de race - verwierf Schumacher een voorsprong van elf tellen op de jagende Hakki- nen. De Scandinaviër nam de kopppositie van de Duitser na de bevoorrading over. Schumacher werd weer leider nadat Hakkinen na 41 van de 72 ronden had getankt en nieuwe banden had laten monteren. Opnieuw liet Schumacher zien een groot strateeg te zijn. Hij bouwde het verschil uit tot 20 seconden, meldde zich twintig omlopen voor het einde bij de Ferrari-garage voor een tweede on derhoudsbeurt, hield twee seconden over op de Finse achtervolger en de race was binnen, totdat het in de slotfase begon te miezeren. De auto's schoven als zeep op een wasbord over de baan. Ook Schumacher. De Duitser overleefde het uitstapje door de zandbak wonderwel. En boekte zijn eerste zege dit jaar. Bracht de spanning terug in de competi tie, die vervelend leek te worden. In de tussen stand klom Schumacher op naar de tweede plaats met 14 punten. Twaalf minder dan Hakki- hael Schumacher heeft zondag de Grand Prix Argentinië, de derde race om de wereldtitel mule I, op zijn naam gebracht. Het was de sie overwinning voor de Duitse Ferrari-cou- rdit seizoen en de 28ste in zijn loopbaan. De 'oudige wereldkampioen had sinds de GP apan in oktober vorig jaar niet meer gewon- tweede plaats was voor Mika Hakkinen in McLaren. „Goed werk van Ferrari", was de tóe van de Fin, die in de tussenstand eerste met 26 punten. „We maken ons geen zor- maar zullen de concurrentie ook niet onder den. We gaan hard aan het werk om weer s'e te worden." Aderde plaats kwam terecht bij Schumachers genoot Eddie Irvine. Wereldkampioen Jac- sVilleneuve haalde de finish niet. Voor de Ca- 'fes eindigde de race op het Autodromo Oscar edo Galvez in de grindbak na een aanvaring David Coulthard. oor de Argentijnse GP veroverde Coulthard de Position, zijn zesde dit seizoen. Voor lacher en Hakkinen. Na de start leek het io hetzelfde te worden als in de twee voor- races. Weer de zilverkleurige bolides van fon op kop, met Coulthard als gezagvoer- Hakkinen in diens spoor en Schumacher als 'e- Een saaie wedstrijd lag in het verschiet; Kalusnaja mist de bergen en haar moeder leiden «willem spierdük vervolg van voorpagina „Heb je haar zien spelen? Wat een uitstraling hè." Henk van Hulst is razend enthousiast over Olga Kalusnaja, de Russi sche die eerste paasdag het toernooi van Unicum won. „Ze is fris, ze heeft er enorm veel plezier in. En ze heeft lef, Olga durft de ballen aan te pakken." Olga Kalusnaja had nog nooit van Nederland gehoord, toen Lucien de Jong haar vijf jaar ge leden voorstelde om haar ten- nisopleiding bij Henk van Hulst voort te zetten. Ze zou naar Amerika gaan, maai' ach, een paar dagen kijken op de tennis- school in Valkenswaard kon ook geen kwaad. Een half jaar later kwam ze definitief naar Nederland om te werken aan een loopbaan als tennisprof. Buiten de baan maakt Olga Kalusnaja een volwassen in druk, wanneer zij - in perfect Nederlands - vertelt over haar tennisopleiding in Rusland, haar verhuizing naar Neder land en haar ambities in het tennis. „Ik begon eigenlijk vrij laat met tennis, pas op m'n achtste. Maar het was al snel duidelijk dat ik aanleg had. Ik kwam m'n eerste wedstrijd met 3-0 achter, maar won die met 6-3, 6-0. Ik kreeg les van m'n vader, die tennisleraar is. Hij is ook berg beklimmer, hij heeft oo\t de Mount Everest beklommen. Zelf zou ik dat het liefste doen, bergbeklimmen. Maar je kan daar je beroep niet van maken. Ik vind het een groot nadeel van Nederland dat er geen ber gen zijn." De Russische zag zelf in dat het met een tennisloopbaan in haar eigen land niet zou luk ken. „M'n vader was dan wel tennisleraar, maar die had na tuurlijk geen tijd om met mij een paar uur op de baan te staan. Bovendien zou hij op een bepaald moment niet goed genoeg meer zijn. Ik heb nog wel in Amerika gekeken, maar dat is me te ver weg en boven dien vond ik de tennisschool bij Van Hulst beter." Erg veel aanpassingsproble men heeft ze niet gehad, vindt de Russische. Binnen zes maanden sprak ze goed Neder lands. En met de heimwee viel het reuze mee. „Ik stortte me natuurlijk in een avontuur. Al les is nieuw, dan denk je niet zoveel aan thuis. Nu ik hier een tijdje zit, mis ik m'n moeder veel meer, ik mis de huiselijke sfeer. Maar ik wil niet terug, ik heb hier voor gekozen en ik sta er ook achter." Dit jaar gaat ze voor het eerst buitenlandse toernooien spe len, het lespakket op het athe neum is teruggebracht tot vijf vakken. Of ze de school af maakt, is maar zeer de vraag. „Want ik wil eerder het profcir cuit in." De verhuizing uit Rusland naar Hardenberg lijkt een sprookje, maar is dat volgens Lucien de Jong niet. „Ik ben er eigenlijk uit gekkigheid mee begonnen. We zijn hier in de familie sportgek, we sponsoren ook HHC, de plaatselijke voet balclub. Als ik toen had gewe ten, wat ik me op de hals zou halen, had ik het, denk ik, niet gedaan. Want het gaat veel, veel verder dan iemand spon soren. Je haalt een klein kind naar Nederland, daar moet je alles voor doen." Kalusnaja kwam naar Har denberg op een toeristenvisum. „Ze is een tijd lang illegaal in Olga Kalusnaja: „Ik mis m'n moeder, ik mis de huiselijke sfeer. Maar ik wil niet terug, ik heb hier voor gekozen en ik sta er ook achter." foto hielco kuipers Nederland geweest. We hebben geluk gehad dat we alles goed hebben kunnen regelen, maar het heeft verschrikkelijk veel moeite gekost." De eerste maanden had de jonge tennisster een tolk bij zich. De Jong: „Maar dat schoot niet op, die twee zaten avon den achtereen op hun kamertje Russisch te praten. Die tolk hebben we toen weggestuurd, en daarna heeft ze in korte tijd Nederlands geleerd." Maar de taalbarrière met haar ouders bleef. „Het leek he lemaal fout te gaan, omdat we niets met haar ouders konden overleggen. Die monsen spra ken alleen maar Russisch. We hebben haar moeder toen overgehaald om Nederlands te leren en daar kunnen we nu goed mee communiceren", vertelt De Jong. Toch bleven er momenten dat het niet goed ging „Soms dachten Olga en haar ouders dat de bomen hier tot de hemel groeien. Olga zit op een specia le school voor talentvolle spor ters, ze krijgt de beste tennis opleiding en toen ze was ge blesseerd, kreeg ze in Eindho ven prima medische zorg. En dan moest het nog beter. Dat was wel eens moeilijk." De tennisopleiding van de Russische kost de familie De Jong handenvol geld en tijd. Want 'tennistalent zijn' bete kent wekelijks toernooien spe len door het hele land, en voor het transport wordt een beroep op de ouders gedaan. Lucien de Jong. „Ik wissel dat af met m'n broer André. En als we bei den niet kunnen, schakelen we een taxichauffeur van ons be drijf in. Natuurlijk kost ons dit heel veel geld, maar dat wisten we van tevoren. Het is geen sponsoring meer. het is meer iets in de privésfeer, je bouwt een familieband op." De ontwikkeling van Olga als tennisspeelster verloopt voor spoedig. Maar er is geen garan tie dat het straks in het profcir cuit gaat lukken. Lucien de Jong maakt zich er zorgen om. „Als het niet lukt, moet ze te rug. Dat wordt natuurlijk ont zettend moeilijk, want ze is compleet verwesterd. Uitslagen in 'Scorebord'

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15