Formatie splijt de liberalen Politiek Ter Aar wacht tot het laatste moment De gladiatoren vechten weer 6 ilk dossier is een roman op zich' Tuinbeurs niet zo in trek bij bezoekers Rijn Veenstreek iDAG 14 APRIL 1998 chef tim 0rouwer de koning, 071-5356417. plv -chef marieta kroft. 071 -535641 achtwagen kantelt na botsing aan den rijn» Op de kruising van de Willem de Zwijgerlaan de Prins Bernhardlaan zijn zaterdag twee vrachtwagens op rgeklapt. Eén van de twee kantelde als gevolg van de bct- >n kwam op de verkeersgeleider terecht. De bestuurder, een p irige Rijnsburger, is met rugletsel naar het ziekenhuis ge- ,i ht. De chauffeur was vanaf de Willem de Zwijgerlaan de 'n sing opgereden en wilde rechtdoor de Prinses Irenelaan op. eed door rood licht. Een vrachtwagen die kwam aanrijden je Prins Bernhardlaan, kon de wagen niet ontwijken en ram- ewagen op de kruising. Beide auto's liepen flinke schade De brandweer kwam met twee wagens ter plaatse om het lekkende accuzuur en olie op te ruimen. Na tweeënhalf uur »n alle resten van de aanrijding opgeruimd. 1 oubrugge behoudt drogist SM- tersd ;ce De drogisterij aan de Comriekade in Woubrugge GSM jjéenDA-drogist. Volgende maand vertrekken de eigenaars iderd |,eer en mevrouw Colijn) uit de drogisterij en wordt de win- :n filiaal van de DA-drogist uit Leimuiden. Eigenares E. van leer van DA heeft het pand gekocht. A. Wassenburg gaat de cel beheren, waarbij de invalkracht bij Colijn, C. Noordam, steert. opr. eeI en.Vt M, mger indeo rook! oodst :h, ito gestolen [maanden rijn Aan de Eksterstraat in Alphen aan den Rijn is [ewoj voen auto gestolen. De wagen, die was voorzien van een au- verdween tussen donderdag- en zondagavond. BB, teietoc iatste concert 800 jaar kerkmuziek rden, L'lierrü epon Aan de hand van vaste misteksten geeft het koor Phoenix jen Haag op vrijdag 17 april een kerkmuziekprogramma 'i lhet thema 'Missen in Lisse'. Het concert is het laatste rond jaar kerkmuziek en geeft een beeld van de muziek tussen Den nu. Voor de pauze ligt het accent op de klassieken als idn en Mozart en na de pauze komen hoog-romantiek en jeme muziek aan bod van Ferdinand Schubert (de oudere >rvan Franz), Bruckner en Widor. ondje voor muntliefhebbers in Lisse Iedereen die geïnteresserd is in munten, bankbiljetten en öingen kan dinsdag 14 april naar een bijeenkomst van de f0 nismatische Kring Bloembollenstreek in het Poelhuys aan de ildistraat in Lisse. Verzamelaars kunnen op deze avond iten ruilen of laten taxeren. Verder is er een onderlinge vei- en worden een gouden munt en andere prijzen verloot. De mkomst begint om 19 uur. Leden hebben gratis toegang, leden betalen drie grilden. g^rkiezingsbijeenkomst in Ter Aar Het CDA organiseert woensdag 22 april (20 uur) voor J)ners van de Rijn- en Veenstreek een verkiezingsbijeen- r{| istin het dorpshuis. De christen-democraten discussiëren yj de 24-uurseconomie. Verschillende Kamerleden voor het Len leden van de provincial? staten zijn aanwezig. It UI I, Fracties tekenen convenant pas vanavond Als de college-onderhandelingen in Ter Aar nog stranden, gebeurt dat op het allerlaatste ogenblik. De vier politieke partijen die de gemeente rijk is, spraken dit weekeinde af om pas een uur voor de installatie van de nieuwe gemeenteraad van van avond het convenant te tekenen dat een college van PAK, Gemeente Belangen en WD mogelijk moet maken. Het college-programma is dan ver moedelijk nog niet voltooid. Ook moeten de col- lege-partijen nog een loco-burgemeester aanwij zen. Toch verliepen de laatste fasen van de onder handelingen aanmerkelijk soepeler dan de eerste weken na de gemeenteraadsverkiezingen. Zelfs het CDA, dat als enige partij in de oppositie gaat, was betrokken bij de laatste besprekingen. Van avond tekenen de vier partijen het convenant op basis waarvan de WD toetreedt tot het college. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) bracht een positief advies uit over de in tentieverklaring, die Ter Aar een (derde) wethou der bestuurlijke zaken bezorgt. Definitief In het paasweekeinde kwamen de definitieve portefeuilles van de wethouders en de commissi e-indeling aan de orde. Jan Bom (GB) zit de com missie onderwijs en welzijn voor, Emma Kraak (PAK) ruimtelijke ordening, volkshuisvesting en financiën. Riedel (WD) bestuurlijke zaken en burgemeester Van den Berge algemeen bestuur. Loco-burgemeester wordt vermoedelijk Born. Gemeente Belangen is met vier zetels de grootste fractie van het college. Kraak liet al eerder weten geen prijs te stellen op die functie. Gisteren meld de ook Riedel dat zij weinig waarde hecht aan die functie. >v kl i' «4^ L itfrth. 't liaV,-7 v W Een archeotolk vertelt net als vorig jaar weer enthousiast over haar werkzaamheden. Afgelopen weekeinde gingen de poorten weer open van het sterk ingekrompen themapark. foto hielco kuipers Archeon kleiner, maar je moet nog net zo veel lopen alphen aan den rijn. marcel smeets De gladiatoren vechten weer voor hun leven en pottenbak kers bakken weer hun potten. Voor de archeotolken is er aan het begin van het nieuwe sei zoen geen reden om te twijfe len aan 'hun' Archeon. ,,Ik heb nog geen tijd gehad voor een sigaretje", zegt de caissière in het nieuwe toe gangsgebouw van het thema park. Bezoekers schuifelen nu langs de kassa op het tafeltje in een klein houten poortgebouw. Niemand die nog terugverlangt naar het grote Sevilla-pavil- joen. ,,Dat ding sloeg eigenlijk als een tang op een varken." Directeur Gerard IJzereef banjert glunderend door de modder. ,,Het is nog even wen nen. Je zou denken dat je in een kleiner park minder zou hoeven lopen, maar de nieuwe opzet vergt toch nog een aan passing in de logistiek." Hier en daar staat nog een bulldozer en wat bouwmaterialen, maar een kniesoor die daar op let. ,,Door de regen van de laatste tijd hebben we het nog niet he lemaal klaar kunnen maken voor de opening", verontschul digt IJzereef zich. Aan sommige middeleeuwse huizen, die door de drastische inperking moesten verkassen, smeren vrijwilligers de laatste kieren in de lemen muren dicht. Modder bij de vleet, maar het moet nu nog worden aangestampt en gedroogd. Het is eigenlijk een geluk bij een ongeluk. ,,Nu zien de mensen ook hoe zo'n huis wordt ge bouwd", zegt IJzereef. „Boven dien blijkt dat de mensen al die modder ook wel vinden passen bij de Middeleeuwen." Door financiële problemen moest het ambitieus opgezette Archeon aanzienlijk krimpen. Van zestig hectaren zijn er nog maar zeven overgebleven. De 'prehistorie' heeft het grootste verlies geleden. Van de oor spronkelijke vijftien hectaren is er nog maar één over. De ver schillende uitgebeelde tijdper ken liggen nu dichter op elkaar en gaan naadloos in elkaar over. De grootheid van het 'ou de' Archeon heeft moeten plaatsmaken voor meer activi teiten. „Kinderen hadden het voorheen na een uurtje rondlo pen wel gezien. Nu hebben we voor hen veel meer dingen op het programma." Wie na de tijdreis trek heeft gekregen, kan zo aanschuiven aan de middeleeuwse dis. „Dan komen ook de tolken. Dat soort dingen maakt het veel leuker en zorgt de hele dag voor vermaak." De deelname aan het nieuwe college van Jacobswoude heeft voor verdeeldheid gezorgd binnen de WD. De keu ze voor een college met Gemeentebelang en CDA en de keuze voor M. Dambrink als WD-wethouder, kwamen voor partijvoorzitter H. Olieslagers als een verrassing. Daardoor viel lijsttrekker M. Keune, tevens kandidaat wethouder, op het laatste ogenblik buiten de boot. jacobswoude m.iken n een zorgvuldige analyse van uw pensioenmogelljh.heden Pensioendesk is een landelijke bedrijfsspaarregelingen. Het is sn van meer dan 55 onafhankelij- specialisme om een optimale afst ewout van der dussen „Er is verschil van mening tus sen bestuur en fractiezegt Olieslagers. „Het bestuur be raadt zich daar nog over en als bestuur informeren wij de le denvergadering over de gang van zaken." Tijdens de onder handelingen over een nieuw college was er ook al van ver deeldheid sprake. „Zowel de fractie, het bestuur als de steun- fractie is verdeeld", zei lijsttrek ker Keune na het beraad vorige week. Keune doelde op de moeite die de liberalen hadden met een keuze voor óf het CDA óf Ge meentebelang. Olieslagers er kent dat zijn partij op dat ter rein verdeeld is. Maar uiteinde lijk koos de WD voor beide par tijen, want er rolde een drie- partijencollege uit de bus. Tot verrassing van Keune, die vorige week nog stelde dat de WD twee partijen in het college vol doende vindt, als zij tenminste twee sterke wethouders leveren. Een dag later bleek er tussen CDA, Gemeentebelang en WD overeenstemming over een col lege met drie wethouders, waar bij niet Keune maar fractiege note Dambrink als wethouder tevoorschijn kwam. T. Kroes, die voor de liberalen aanwezig was bij de college-on derhandelingen, baseert die keuze niet op verschil van in zicht. Kroes: „Dat heeft te ma ken met de wens van de partij en om de wethouders te verde len over de kernen", aldus Kroes. (Dambrink woont in Rijnsaterwoude, Haasbroek in Woubrugge en Vink nabij Lei muiden, red.). Olieslagers bevestigt dat de keuze van de fractie voor een breed college met drie wethou ders voor hem als een verras sing kwam. „Het is intern niet gelopen zoals het bestuur vond dat het moest lopen.Hoewel Olieslagers niet wil spreken over een schisma in de WD, zit het hem wel dwars dat hij, in tegen stelling tot andere jaren, niet bij de college-onderhandelingen mocht zijn. „Het is ook geen taak van het bestuur, maar als er een goede verhouding is dan doe je het samen", aldus de Lei- muidenaar, die hoopt dat de oude sfeer weer terugkomt. Keune, die wegens een ver blijf in het buitenland niet be reikbaar is, rest vanaf vanavond niets anders dan een 'gewone' raadszetel. De WD-leden, die haar na een nek-aan-nek-race met J. van Dam als lijsttrekker had aangewezen, hadden al eerder besloten dat Van Dam fractievoorzitter blijft. hazerswoude-dorp vS de PENSIOEmOESK VOOR EEN GOED SALARIS L\TER De tuinbeurs Groen Doen in het Plantari- um in Hazerswoude-Dorp, heeft veel min der bezoekers getrokken (een kleine 15.000), dan waarop de organisatie had ge rekend. De Stichting Vakbeurs voor de Boomkwekerij was uitgegaan van zo'n 30.000 belangstellenden voor het evene ment. In 1996 trokken er 24.200 mensen langs de kassa. Beursmanager Jos van Lint heeft geen verklaring voor het tegenvallende bezoe kersaantal. „Rond Pasen komen steeds meer evenementen, zoals rommelmarkten en meubelshows. Vorig jaar konden de be zoekers tien dagen op de beurs terecht, nu was dat tot de helft teruggebracht. Mogelijk zijn dat verklaringen voor het mindere be zoek." Positief vindt Van Lint dat in vergelijking met de vorige edities van Groen Doen de bezoekers langer bleven. „Vorig jaar was dat rond de anderhalf uur. Nu bleven ze gemiddeld een uur langer hangen. Kennelijk zijn we er in geslaagd om de beurs aantrekkelijker te maken. In de toekomst moeten we als boomkwekers de handen nog nadrukkelijker ineenslaan. Dan lukt het zeker om meer mensen naar de beurs te krijgen", verwacht Van Lint. Politie vindt hennep in Nieuw Vennep nieuw vennep Justitie heeft in Nieuw Vennep een hennepkwekerij opgerold. De planten werden in beslag genomen en vernietigd. De politie kwam de kwekerij op het spoor via klachten over stankoverlast. Omdat de bewoner niet thuis was, drongen agenten de woning binnen. Op de zolder vonden zij de hennepplantage. Behalve de planten werd ook de voor de teelt benodigde apparatuur in beslag genomen. hense wethouder Henk-Jan Habennehl weigert om te zien in wrok ütminkhorst fnooi als moordend waren ier jaren als CDA-wethou- iAlphen. Henk-Jan Haber- kampeerde net twee da- in Zuid-Frankrijk toen het duet in de Gouwe werd af- nken. Hij keerde terug om te kunnen meemaken. lij als wethouder het duct in september ook ge- d. Zijn eigen fractie beslis- tnders. Niet Habermehl, partijgenoot Groen in 't knipt in de herfst het lint "p het stukje rijksweg 11 eerste drie maanden als 'Üd houdt de geboren en en Alphenaar zich gedeisd )n opvolger niet in de wie- rijden. Daarna bestookt 'em en zijn collega's ge- d en ongevraagd met ad- n „Ik wil deze periode nog *en". zegt hij op Goede ag vastberaden in zijn nog 'eeggeruimde kantoor. Hij 'verplicht, vindt hij, aan dezers. Bovendien zou het iaalvernietiging' zijn om de 15 en ervaring die hij heeft gebied van verkeer, ver tecreatie en openbare ïnweg te gooien. bittere pil heeft hij maar 'Ken. „Ik moet straks niet "'ken in rancune en frus- Et is bij mij wel een cul- ms'ag nodig. Het is anders wethouder of raadslid een mime meerderheid van de fractie kort na de verkie zingen niet hem, maar Groen in 't Wout koos als wethouders kandidaat (daags na die stem ming maakte WD-leider Van der Veen Meerstadt de nieuwe samenstelling van het college bekend - het CDA gokte aan vankelijk op twee portefeuilles en dat bleek onmogelijk), doet Habermehl pijn. Niet alleen omdat hij het veld moet rui men, maar ook omdat hij dat besluit onverstandig vindt. „Ik wist dat het bij de spelre gels hoorde. Toch was het een logisch gevolg geweest als ik was doorgegaan. Je plant geen boom om hem om te zagen op het moment dat hij gaat groei en. Ik héb de afgelopen periode veel geïnvesteerd. Er rust een dure plicht op de fractie." Het opruimen van zijn werk plek heeft hij van dag tot dag uitgesteld. „Je hoopt dat de din gen snel van je afglijden. Alles wat hier aan de wanden hangt, die prullaria, nee, dat is een rot woord, die relikwieën, die koester ik. Overal zitten mensen achter. Elk dossier is een roman op zich." Eén daarvan kende een tra gisch einde en dat dossier laat hij voorlopig onderin een doos laten liggen. „Van de stukken over de monorail heb ik de moed nog niet gehad om ze te lezen. Het besluit om de mono rail tussen het NS-station en Ar cheon aan te leggen viel mij in de schoot toen ik net begon. Het was met zeventien tegen zestien stemmen aangenomen. Dat is de meest wankele basis om mee verder te gaan. Zeven tien raadsleden hebben met wisselende gevoelens inge stemd. De andere zestien zijn fel tegen. Hoe enthousiast moet je dat 'ja' dan verdedigen?" Zijn enthousiasme werd de afgelopen vier jaar behoorlijk op de proef gesteld - tot aan de Raad van State toe. Bewoners, hun krachten gebundeld in de Vereniging tegen de Monorail, grepen een onvolkomenheid in de bouwvergunning aan om te procederen. Al was het uitein delijk de ondergang van thema park Archeon waardoor de mo norail van de haak viel. „Wij hebben absoluut niet verloren. De initiatiefnemers stopten er mee." Nog een tegenvaller in Haber- mehls carrière: rijksweg 11- Oost. „We konden van Katwijk naar Istanbul rijden zonder on derweg een stoplicht tegen te komen, zo is ons voorgehou den. We halen nu 2000 niet. Ik heb grote zorgen." Zucht: „Ik hoor mevrouw Jorritsma (minister van verkeer, red.) ab soluut niet meer. Als zij na 2002 de dossiers openslaat, is dat net als het wegvaren van een super tanker. Voordat daar de vaart inzit." Toch beschouwt de oud- CHU'er de rijksweg en de mo norail niet als zijn grootste ne derlaag. „Dat is het GWP, het gemeentelijk vervoersplan. We hadden het klaar en nu begin nen allerlei partijen er aan alle kanten aan te trekken en te za gen. De politiek probeert tussen de klippen door te zeilen. Dan zeg ik: Dan moet je Alphen op nieuw bouwen, maar wel er gens anders." Kortom, politici krabbelen terug, waardoor het GWP niet binnen vier jaar wordt aangenomen, zoals wel was bedoeld. Zijn grootste succes kan Ha bermehl niet noemen, wel een aantal grote overwinningen. Hij somt op: ondergrondse opslag van huisvuil, de bouw van het kringloopstation en de dienst openbare werken Langeroode, de renovatie van het Bospark en het vertrouwen van de Alphena- ren in de afdeling groen. Dat laatste kwam mede door de af schaffing van bijna alle kapver- gunningen. Elke publicatie van zo'n vergunning wekte het beeld op dat de gemeente kaal slag pleegde. Ten onrechte, vindt Habermehl, omdat al die bomen weg moesten, de rede nen even in het midden gelaten. Nu is er voor het vellen van elke beschermwaardige boom toe stemming nodig. „Bewoners zien dat wij geen bomenslach- ters zijn, maar mensen met lief de voor hun zaak." „Het besturen gaf me altijd meer bevrediging dan de poli tieke wedstrijd. Besturen begint en eindigt met het algehele be lang." Habermehl treedt vanavond aan in een gemeenteraad waar in scoren belangrijker is gewor Scheidend wethouder H. J. Habermehl: „Ik moet straks niet wegzakken in rancune en frustratie. Er is bij mij wel e anders of je wethouder of raadslid bent." den, stelt hij. „Ik hoor te vaak in „Ideologieën zijn afgeschaft, dit huis: zullen we dat eens zus Politieke partijen zijn te veel ac- of zo doen, dan kunnen we die tiegroepen geworden. Er loopt of die op een punaise zetten, te veel winkelend publiek rond. Het gaat meer om winnen ten Bij welke partijen kunnen we koste van een ander." leuke dingen binnenhalen. Als Die scoringsdrift ziet hij ook ik ergens de pest aan heb, zijn in zijn eigen fractie terug, het de mensen die uit het niets komen, het net niet halen bij de verkiezingen en weer in het niets verdwijnen. Strovuurtjes zijn het." Een politieke carrière bouw je voorzichtig op, vindt Haberme hl. En ook weer zorgvuldig af. Het wordt een moeilijke perio de. verwacht de CDA'er. „We hebben een stadshart van mooie aquarellen. Nu moe ten we beslissingen nemen. We zien de realiteit beter in een centrum waar het kalkstof je om de oren vliegt. Dat zal een hoop raadsleden te denken geven."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13