'Er heeft nog nooit een enge op mijn motorkap gelegen Kerk Samenleving u t de Leidsch Dagblad DINSDAG 14 APRIL 1998 Mudra-training bij Shambhala oecstgeest» De in de jaren zeventig door een Tibetaanse medita- tiemeester ontwikkelde Mudra-training wordt onderwezen in het Shambhala Centrum Leiden. Vanaf 21 april wordt op zes dinsdagavonden gewerkt aan intensieve lichaams-, waarne- mings- en communicatieoefeningen. Meer informatie is ver krijgbaar bij mw. L. Hospers (071-5412809). Het Shambhala Centrum staat aan de Geversstraat 48 in Oegstgeest. Vanavond wordt in het centrum van 19.30 tot 22.30 uur een introductie- traininggeorganiseerd. 'Holocaustverklaring wat magertjes1 amsterdam Kardinaal Simonis vindt de recente boetedoening van het Vaticaan over de jodenvervolging in de Tweede Wereld oorlog bij nader inzien wat aan de magere kant. „De verklaring van Rome is een stap vooruit. Maar als ik hem zelf had mogen schrijven, had toch wat meer gezegd.'' De RK-kerk draagt naar zijn mening wel degelijk medeverantwoordelijkheid. De aartsbisschop heeft dat za- terdag in een vraaggesprek met Het Parool gezegd. „Ik denk dat Pius XII een hele grote paus is geweest en ik denk dat we hem onrecht aandoen als we hem beoorde len met wat nu allemaal gewe ten wordt. Maar in zijn be perktheid bij de afweging wat hij wel en niet kon zeggen, heeft hij zich teveel laten lei den door de vraag: welke ge volgen heeft het voor de joden Kardinaal Simonis. foto»anp in Rome en Italië." Griekse aartsbisschop overleden athene De aartsbisschop van Athene en primaat van de Grieks- Orthodoxe Kerk, Mgr. Sèraphim, is in een ziekenhuis in Athene overleden. Hij is 85 jaar geworden. Seraphim werd zes en een halve week geleden in het ziekenhuis opgenomen wegens pro blemen met zijn nieren, waarmee hij de afgelopen vier jaar kampte. Zijn toestand verslechterde de afgelopen weken, een longontsteking werd hem uiteindelijk fataal. De aartsbisschop leidde de Grieks-Orthodoxe Kerk sinds 1974. In Griekenland is er geen scheiding tussen Kerk en Staat. De Kerk heeft een sterke in vloed op de Grieken, van wie 95 procent dit geloof aanhangt. Paus neemt gelovigen de biecht af Vaticaanstad» Paus Johannes Paulus II nam in het paasweekein de zestien gelovigen in de basiliek van Sint Pieter in Rome de biecht af. Tien Italianen, onder wie een padvinder, soldaten, stu denten, een verpleegster en een zwangere vrouw, vroegen de paus persoonlijk om vergeving voor hun zonden. Het vormde het begin van de vieringen in het paasweekeinde. De paus liep mee in een processie rond het Colloseum, waar in het antieke Rome de heersers duizenden christenen voor de leeuwen wier pen. Het hoogtepunt vormde de mis op zondag op het plein van Sint Pieter. Tijdens deze mis hield de paus zijn bekende Urbi et Orbi-toespraak (tot de stad en het volk). Hij roemde daarin het werk Van diegenen 'die altijd zijn blijven geloven in de weg van de dialoog om nationale en internationale spanningen op te los sen'. De paus bedankte, uiteraard in het Nederlands, voor de bloemen uit Nederland die ook dit jaar weer de viering op het Pietersplein opluisterden. Het gras in de pauselijke arena was af komstig uit Italië. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Gulpen - Vaals (SoW): H J.J. Drost, studenten predikant te Maastricht (partti me), die dit beroep heeft aange nomen. Bedankt: voor Lunteren (wijk Zuid). A.H. Veldhuizen te Wijk bij Heusden. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Spijkenisse i c m. Hoogvliet M. Karens te Werken dam. Bedankt: voor Meliskerke en Mid delburg-Zuid: W. Silfhout te Hen drik Ido Ambacht. Iac^ REDACTIE DICK VAN DER PU Vooral het christelijke deel van Alphen aan den Rijn haalt opgelucht adem nu raadslid Adriaan van Geest (43) na twintig jaar een punt heeft gezet achter zijn loopbaan in de lokale gemeentepolitiek. „In 1978, toen ik erin kwam, had het CDA 14 van de 29 zetels. Nu nog maar 6 van de 33. Het CDA is nu zo groot als het hoort te zijn. En ik heb hieraan een stevige bijdrage geleverd", zegt hij glunderend. Voor het CDA en andere christelijke partijen in de Leidse regio is het te hopen dat dit 'enfant terrible' hen klein genoeg vindt. Sinds kort is hij namelijk voorzitter van de afdeling Leiden en omstreken van het Humanistisch Verbond. ^Eimssss^m Ook met zijn nieuwe pet op is het bijna onvermij delijk dat hij weer veelvuldig de degens zal krui sen met eenieder 'die alle heil van boven ver wacht en zich daarmee uit principe afhankelijk maakt van het Opperwezen'. Van Geest, treite rend: „Wat jammer dat dit verhaal na Pasen in de krant staat." Bovenaan de lijst van actiepunten van de nieuwe voorzitter prijkt een gesprek met de wethouder onderwijs in Leiden. „Ik vind het vreemd en on juist dat Leiden - in tegenstelling tot Alphen - in humanistisch vormingsonderwijs geen gemeen telijke taak ziet. Humanisme is een volwaardige levensbeschouwelijke richting. Wat weer wél voor Leiden pleit, is dat de organisatie van de 4 en 5 mei-viering de spreekbeurt nog vorig jaar aan een humanist heeft gegund. Daar kunnen ze in Al phen nog een puntje aan zuigen." Ook heeft hij zich voorgenomen de vergrijzing van het ledenbestand te keren. „In de studenten stad Leiden is dat geen onmogelijke opgave. Als we nu eens wat minder loodzware onderwerpen behandelen, wat minder serieus durven te zijn... Let op, dit is geen pleidooi voor losbandigheid. Ik moet op m'n woorden letten. Anders woTd ik per kerepde post uit de afdeling gegooid." De nieuwe functie van Van Geest komt bepaald niet uit de lucht vallen. Hij maakte al op zijn 25ste levensjaar deel uit van het bestuur van Anton Constandse, een wooncentrum voor ouderen op humanistische grondslag. „Alphen had voordien alleen maar huizen van christelijke signatuur." Ook is hij sinds ruim een jaar lid van de program maraad van de Humanistische Omroep, de klein ste zendgemachtigde van Nederland. Directeur is sinds eind vorig jaar Jan Haasbroek, die dertig jaar VPRO-radio en een korte periode bij Stad TV Rotterdam erop heeft zitten. „Ik kwam er laatst met Jan achter dat hij nog met de tweede vrouw van mijn vader heeft gescharreld, ha, ha." Zijn schaterlach valt samen met het rinkelen van zijn telefoon. Van Geest moet even de notaris te woord staan met wie hij de nalatenschap regelt van zijn grootvader, die enige tijd geleden op 96- jarige leeftijd is overleden. Als de hoorn weer op de haak ligt, vertelt Van Geest dat zijn grootvader, ook een humanist, was getrouwd met een 'Leidse communiste uit het kringetje van Marinus van der Lubbe'. Triomfantelijk: „Hij woonde twee deuren verder in de Groenesteeg. Heb ik Leidse roots, of hoe zit het? Vooral sinds voor mij vast staat dat Van der Lubbe inhoudelijk wat voorstelt en geen domme metselaar was, ben ik daar best trots op." De behoefte om van zijn dochter en twee zonen humanisten te maken, ontbreekt ten enen male Humanist Adriaan van Geest over zijn verstandhouding met het christendom oli a( ie C pu er an zij VVOI erbel 0O! itenv bij Van Geest en zijn echtgenote. „Bij ons thuis zoek je tevergeefs naar paplepels. Ik wil ze het hu manisme wel aanreiken als een van de mogelijk heden. Maar ze hebben alle vrijheid om het af te wijzen. Ik ben in geen enkel opzicht een gedre ven, dogmatische opvoeder hoewel ik redelijk fa natiek ben als het om discriminatie en democra tische vrijheid gaat." „Ik kan mij sowieso niet voorstellen dat mensen gedreven met hun levensbeschouwelijke gedach- tengoed omgaan. Dat ze dingen als vanzelfspre kend aannemen, zonder dat ze ook maar een moment de behoefte voelen die ter discussie te stellen. Mijn tweegesprekken met overtuigde christenen lopen hier nogal eens op vast. Ik haal bij hen een zekerheid weg zonder er een terug te geven. Dat wekt irritatie op." Van Geest zegt dat hij geen atheïst is. „Ik ben een agnost. Een agnost zegt dat hij het niet weet. Een atheïst houdt bij hoog en bij laag vol dat er niks is. Ik zeg daarvan dat ik ook dat niet weet. Reli gieuze ervaringen? Heb ik nooit gehad. Ik heb nooit een bijna-dood-ervaring gehad en er heeft ook nog nooit een engel op m'n motorkap gele gen of aan de rand van m'n bed gestaan. Aan het sterfbed van een dierbare? Daar gebeurt wel iets, ja. Er komt daar een chemie tót stand door het besef van de aanwezigen dat er iets onomkeer baars gebeurt. Er gaat iemand weg die je nooit weer terugziet." Van Geest kan zich niet vinden in de typering dat een humanist gelooft zonder God en/of kerk. „Laat mij zelf een poging wagen. Er zijn grofweg vier denkrichtingen. Eén: de overheid moet het maai- regelen en de PvdA is de politieke partij die daarbij hoort. Twee: vrijheid, blijheid; WD inder daad. Drie: onze broeders en zusters die hun ogen ten hemel keren, het CDA. En vier: de hu- manisten die vinden dat ze zelf verantwoordelijk zijn voor hun daden en hoe ze in hun omgeving staan. Humanisten zijn aan zichzelf en anderen verantwoording verschuldigd." De Leidse afdeling van het Humanistisch Ver bond telt volgens Van Geest 'enkele honderden leden'. Hij zegt zeker te weten dat 'in potentie' het humanisme ook in Leiden zich qua omvang kan méten met andere levensbeschouwelijke stromingen. „Een probleem is dat in Nederland de belangstelling voor levensbeschouwelijke stro mingen afneemt. De kerkgenootschappen weten dat al twintig jaar." „Een ander probleem is dat humanisten zich per definitie minder snel organiseren. Kerken vor- men, elke zondag weer, een natuurlijk podium. Maar wij hebben geen kerken maar ledenverga deringen en bijeenkomsten, gedurende welke we met elkaar eten, discussiëren of wandelen. De meeste van onze activiteiten zijn op het meer ac tuele en kunstzinnige vlak. Lezingen. Op die wijze proberen we van onszelf een completer mens te maken." „Daarbij komt dat de afweging om wel of geen humanist te worden er een is van kosten en ba ten. Als je lid wil worden, moet je contributie be talen en je kunt voor dat geld ook een goed boek kopen. Het is aan de humanistische organisaties zelf om een interessant aanbod te verzorgen. In derdaad, dit is een marketingverhaal. Met de hu manistische collectezak zal deze voorzitter nooit langs gaan, ha ha." Van Geest geeft grif toe dat hij met een zeker ge noegen zijn christelijke tegenvoeters uitdaagt „Maar frustraties zoek je bij mij tevergeefs. Het is eerder andersom. Bevlogen christenen, mensen H< uder gen. Sla me, sla me, smeekte de masocl,or zei de sadist." „Ik ben geen christenhater, absoluut ni tal van beminnelijke mensen die oprec tuigd christen zijn. Neem oud-burgeiro Martien Paats en het RPF-raadslid Tom^ bekend van het televisieprogramma He huis. Zij maken van hun religieuze acht bepaald geen geheim. Toch zeg ik over waren al die christenen maar zoals zij. jarenlang getuige geweest van hun dei sche gezindheid." „Maar waar ik inderdaad écht niet tegeer uitingen van het soort arrogante christfen waarbij 'zij' bepalen wat 'wij' mogen dt bible belt lopen ze op zondag met hoed den op straat, niet zozeer omdat ze de: len mijden maar omdat ze vinden datji auto mag rijden. Ook de SGP roept bij i sie op, al was het alleen maar omdat dit democratie slechts gedoogt." „Ik zie in het christendom geen groot g J in Joop van der Ende. Die maalstroom:- de die zijn amusementsfabriek dagelijk uitstort. Ik moet oppassen dat ik nu zeft' at denmeesterachtig gedrag ga vertonen. de tijden, slechte tijden is een uitvergroi een psychiatrische inrichting. Kijk er gt maar realiseer je dat deze rotzooi niets werkelijkheid van doen heeft. In die sere n ze elkaar van kant als ze het oneens zijta ze overeenstemming dan duiken ze me koffer in. Niet te lang, want de volgendi weer te wachten. Ik wil waarschuwen vanzelfsprekendheid waarmee deze gei lyi tot iets alledaags wordt verheven. Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart I860) ANN01898 Donderdag 14 April REGIO Was het met het weder op den eersten Paas- chdag treurig gesteld, op den tweeden feestdag was dit, al woei er een stevige bries, aanmerkelijk beter: het zonnetje scheen! Toen dan ook werd er bijster druk uitgegaan" en hadden veel beambten van spoor- en tramtreinen het verbazend volhandig. Vooral in de streek tusschen Leiden en Haarlem wemelde het van vreemdelingen, te voet, op de fiets of in rijtuigen, velen beladen of versierd met de bloemen van deze tijd, welken in 't bijzonder dit drukke verkeer gold. De Noord-Zuid-Hollandsche Stroomtramweg-Maat- schappij, welke zeer lange treinen, soms voor de wis sels al te lang, van 'zeven en acht rijtuigen - zomerwa- gens incluis - liet rijden, heeft veel aan de bollenvelden te danken, want ondanks het groote gebruik, dat er door dames en heeren van het rijwiel werd gemaakt, vervoer de zij ontzettend veel bollenveldenbewonderaars, en zij had er nog méér kunnen vervoeren, als haar rollend materiaal het maar had toegelaten. Wat die bloemen, die velden betreft, er viel zeer zeker nog heelwat te bekijken, te ruiken, te plukken en te koopen, maar op hun schoonst waren ze niet: er waren meer velden, waar men, zoo ver het oog reikte, niets zag dan groen gras, dan waar het volop verzadigd werd door een bonte of fijnere kleurenmengeling. Hoe dat kwam? Met de narcissen was het schier gedaan, de hyacinten waren in het laatste der dagen en de tulpen moesten meerendeels nog te voorschijn treden. Hoe het zij, menigeen had een vermoeienden, ge noeglijken, de tram en vele koffiehuis-bondshotelhou- ders, o.a. te Sassenheim, Lisse en Hillegom, een voor- deeligen Paschen. ANN01973 zaterdag 14 april LEIDEN De Rembrandt Scho lengemeenschap (Burggraven- laan) is de grote winnaar gewor den in het schoolvoetbal-toer- nooi van de middelbare scholen. De "oranje-broeken" veroverden, zowel bij de junioren als bij de senioren, het kampioenschap. De titel in de adspirantenwed- strijd werd gisteren op het DO- COS-complex behaald door de R.K. I.V.O.S.G. Duinzicht. Scholieren van bijna elke Leid se school kwamen in actie om hun beste „voetbalbeentje" voor te zetten. Nu ging dat de meeste jeugdige voetballers nogal moei lijk af. Enerzijds de harde wind en anderzijds de (bij vlagen) val lende regen verhinderden goed spel en bevestigden ook nog eens dat het schoolvoetbal-toer- nooi maar heel zelden de mede werking krijgt van een 'lekker' zonnetje. Misschien was dit, ze ker niet ideale, weer ook de re den dat de leerkrachten van di verse scholen het geheel lieten afweten en dus klaarblijkelijk vertrouwden op de ,,zelf-werk- zaamheid" van de jeugd... Het heeft de Rembrandt-scho- lieren bij de senioren overigens KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 07 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00uur 07 DIRECTIE B.M.Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, t. van Brussel (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst 1. Preenen chef red. Groot Leiden AJ.B.M. F. Blok. W.F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr E. Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIE! Maandag t/m vrijdag ABONNEMENTI bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) Abo'aar <aCjeP'ë"0> ht- j het automatisch afschrijven geld, ontvangen 1,- korting per VERZENDING PERr per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CA! Voor mensen die moeilijk leze? hebben of blind zijn of een an hebben), is een samenvatting vai nieuws uit het Leidsch Dagblad gil I beschikbaar Voor informatie C-r (Centrum voor Gesproken Lediï Auteursrechten voorbeti Dagbladuitgeverij Da heel wat moeite gekost om het kampioenschap én de daarmee verbonden Leidsch Dagblad Wis selbeker te verwerven. In het be slissende duel moest de ,,Rem- brandt-elf" aantreden tegen de, als grote favoriet gestarte ploeg, MTS (MSG). De MTS, in dit toer nooi zonder meer het best voet ballend, had blijkbaar de zenu wen in de benen en kon zijn fa vorieten-rol beslist niet waarma ken. Na afloop werden in de ge zellige DOCOS-kantinedoor de voorzitter van de schoolvoetbal- commissie, de heer D. Goedhart, de diverse bekers en prijzen uit gereikt. ZIEKENHUIZ ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonde- Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf wJ 13 00 t/m vrijdag 13.00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tèl. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071 -5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Academisch Ziekenhuis: tel 071-5269111. ÏC j n ae

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10