Nederland krijgt stroombeurs Imperial Tobacco draait er niet omheen Economie Computer aan de pols Esso moet stoppen met test op prostaatkanker Zondagsrust ,010 APRIL 1998 ruimt aagd herstel voor Audax oekt ze kostenbesparing en samenwerking met de TROS hebben uitgever van onder meer HP/De Tijd, Weekend en Jarde. vorig jaar in de kaart gespeeld. De winst bedroeg 2?i joen gulden tegen een schamele twee ton in 1996. De ..73 steeg met ruim acht procent tot 439,5 miljoen gulden. De -51339 jctie van de nieuwe bladen "Vriendin' en 'TV Extra' kostte >er zes miljoen gulden. Betapress (tijdschriftendistributie), nimporteur Van Gelderen en Van Ditmar, importeur van iringi land se boeken, zagen de omzet en resultaten toenemen. ïekGl j winkelketen was er sPra^e van betere resultaten. aken tse order goed voor Weweler surantü ooRT» De omzet van verenfabrikant- en handelaar Wewe- 3P)e i ëidëTn 1997 met 20 procent tot 95,4 miljoen gulden. De nnst van het bedrijf klom van 3,5 naar 5,4 miljoen gulden, ierneming met vestigingen in Nederland, België en Noor- verwacht blijkens het gisteren gepubliceerde jaarverslag rpHil 998 een hogere omzet en meer winst. De Nederlandse ng in Apeldoorn had vooral een goed jaar dankzij een gro- ;erir>99 ortorder voor luchtveersystemen van een Duitse trailer- Mede dankzij deze order steeg de omzet in Nederland 9pi ,3 miljoen naar 60,1 miljoen. Het gemiddeld aantal werk- s van Weweler bleef onveranderd op 248, waarvan 142 in lizeo tod. ider skiërs naar Oostenrijk V De afgelopen winter zijn er opnieuw minder Neder- otransp jskiërs naar Oostenrijk gegaan. Dat blijkt uit een onder- an het NIPO. Bedroeg het marktaandeel bij door tourope- georganiseerde skireizen in het begin van de jaren negen- Dei ;rond 60 procent, in het seizoen '97/'98 is dat percentage 071-54 el°Pen tot 46 Die daling is, zo wordt aangenomen, vooral en aan het sterk gestegen prijsniveau. Maar ook de matige womstandigheden van de laatste tijd, de lage en over het een weinig uitdagende pistes alsmede de lange wachttij- j de liften in het hoogseizoen worden als oorzaak aange- Naast een typische winterzonbestemming als de Canari- 53 235] panden profiteerde vooral Frankrijk van de teruggang van nrijk. De afgelopen winter boekte het land opnieuw een ilus (28 procent). jJG. Be /raai - Nieuwe markt voor elektriciteitsbedrijven Onder de naam Amsterdam Power Exchange begint vol gend jaar de handel in stroom. Volgens de stuurgroep die de voorbereiding van de beurs regelt, moeten zowel bin nenlandse als buitenlandse partijen zich op deze nieuwe markt wagen. elektriciteitscentrales via korte- termijncontracten stroom aan distributeurs. Daar hoort de pu blicatie van een prijsindex bij. In de tweede fase worden ook arnhem. anp Aanvankelijk zal de beurs dienst doen als een soort dagelijkse spotmarkt. Daarop verkopen langetermijncontracten verhan deld Datzelfde systeem loopt ook in Scandinavië, waar al een stroombeurs (Nord Pool) be staat. De elektriciteitspartijen zijn overigens niet verplicht via de beurs te handelen. Maar de or ganisatoren willen wel dat de prijzen bepalend worden voor contracten die handelaren bui ten de beurs afsluiten. De Stuurgroep Elektriciteits- beurs denkt ook na over handel in andere producten op de beurs, zoals duurzame energie of aardgas. In de stuurgroep zit ten de energiedistributiebedrij ven (EnergieNed). de elektrici teitsproductiebedrijven. grote afnemers als de Vereniging voor Energie, Milieu en Water, het beursbedrijf Amsterdam Ex changes en het ministerie van rnhaas brengt kerstpakket nveen gpd 2200 werknemers van inderneming Veonn ien een 'paaspakket' angen. Compleet met brood en paaseitjes, vorig jaar ontstond er opschudding in het BeC i ijf toen bleek dat er kerstpakketten werden lekt. Volgens Veonn- inst woordvoerder Kamerbeek was dat uitsluitend om fi nanciële redenen. Nu het de onderneming fi nancieel weer wat beter gaat, wil de directie de perso neelsleden met een paaspak ket een hart onder de riem steken. Volgens Kamerbeek heeft het overgrote deel van de werknemers positief op het pakket gereageerd. VERVOLGUITGIFTE 51/4°/o STAATSLENING 1998 PER 15 JULI 2008 /ersc'hi ichrijving toonbankuitgifte, dagelijks, te beginnen op 14 april a s. ercrèc •57695 300 rs uitgifte wordt dagelijks vastgesteld; is doorlopend aairte passen rente jaarlijks per 15 juli "iVS onkelijke ilt Jeeltijd tui 'Gasmuntjes keren terug als chipkaart apeldoorn anp De 'gasmuntjes' komen terug in een modern jasje. Het onder zoeksinstituut Gastee begint dit jaar bij vijfhonderd huishou dens een proef om het gas voortaan af te rekenen met een oplaadbare chipkaart in de gas meter. Is de chipkaart leeg, dan gaat de gastoevoer dicht. De gasbedrijven hebben hoge verwachtingen van de heden daagse versie van de oude gas- muntmeter. Zij zien er dé op lossing in om de 100.000 huis houdens die de rekening nu re gelmatig laten liggen, tot beta len te dwingen. De meter levert pas gas als er via een chipkaart geld in is ge stopt. Als de kaart in de meter zit, komen daar automatisch de gegevens van het verbruik op. Als de klant de kaart ergens gaat opladen kunnen die gegevens meteen naar het energiebedrijf gestuurd worden. Waarschijnlijk worden er in de kaart voorzieningen inge bouwd die de gevolgen van te laat opladen verzachten. Zo kan geregeld worden dat de klep al leen dichtvalt op het moment dat de kaart nog ergens op te la den is. Dat voorkomt koukleu men in de avond en 's nachts. Ook zijn er systemen mogelijk om spaartegoeden op te bou wen. Dit kan voorkomen dat mensen met een laag inkomen 's winters niet genoeg geld heb ben om de kaart op te laden. makuhari Seiko, de toonaangevende Japanse horlogeproducent, heeft gisteren de eerste zogenaamde 'polscomputer' gepresenteerd. Het klokje, voorzien van een 16-bit microprocessor, is in staat om tekst en foto's afkomstig van andere pe's op te slaan. Het technisch vernuft op mini-formaat - Ruputer geheten - komt vanaf juni in Japan in de handel. Seiko verwacht ervan ongeveer 10.000 exemplaren per jaar te ver kopen.. foto ap looptijd 10 jaar en 169 dagen vanaf 26 januari 1998 rotterdam gpd ïslerende looptijd 10 jaar en 82 dagen vanaf 23 april 1998 De Arbeidsinspectie heeft Esso verboden werknemers nog lan ger te testen op prostaatkanker. De medische dienst van het olieconcern bleek zonder ver gunning van het ministerie van volksgezondheid werknemers hierop te onderzoeken. De tes ten zijn inmiddels stopgezet. De Arbeidsinspectie stelde een onderzoek in na een klacht van de FNV. Werknemers zou den verplicht worden deel te nemen aan een vrijwillige me dische keuring en het was vol- nadere bij uw bank of commissionair; voor vragen met betrekking tot gens de FNV onduidelijk waar- ichtingen het schuldregister kunt u zich wenden tot het Agentschap van qp werknemers werden getest. Uit het onderzoek blijkt dat on der de werknemers grote twij- storling op 23 april 1998 aflossing op 15 juli 2008 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld; gehele of gedeeltelijke vervroegde aflossing is niet toegestaan lening- irwaarden verkrijgbaar bij banken en commissionairs Iregister- irijvingen ten minste nominaal 10.000 - op te openen rekeningen het Ministerie van Financiën 020 581 07 00 fels bestaan over de mate van vrijwilligheid. Ook is het de werknemers niet duidelijk waarom delen van het medisch onderzoek moesten plaatsheb ben. Al negen jaar is Esso in ge vecht met onder meer de vak bonden over een verplichte keuring voor de werknemers in de raffinaderijen. Allerlei des kundigen en instanties bogen zich over de materie, maar uit eindelijk bleef elk voorstel over een verplichte keuring steken omdat dat in strijd is met de Grondwet. Esso moest zich daardoor beperken tot vrijwilli ge keuringen. Voor Paul Ulenbelt van de FNV Bondgenoten is het onbe grijpelijk dat Esso zo star vast houdt aan de medische keurin gen voor mensen met risicovol le taken. ,,A1 die jaren is Esso niet in staat gebleken om dui delijk te maken wat de criteria zijn voor de medische onder zoeken bij deze functies. Dus werd bij iedereen een alge meen onderzoek gedaan." De rol van de Arbodienst van Esso is volgens Ulenbelt discu tabel. „Het gaat om een gecer tificeerde dienst en die wordt dus gecontroleerd. Maar blijk baar is die controle dusdanig dat de Esso-Arbodienst gewoon de wet kan overtreden." Bij Es so zijn ze zich van geen kwaad bewust. „Wij waren zeer ver baasd over de uitspraak van de Arbeidsinspectie", zegt een woordvoerder van Esso. „De onderzoeken gaan op vrijwilli ge basis. Maar de mensen bele ven dat blijkbaar anders. Ook in de toekomst blijft Esso het onderzoek op vrijwillige basis aanbieden. De uitspraak is geen reden om er mee te stop pen". Voor Ulenbelt is de reac tie tekenend voor de houding van Esso jegens de werkne mers. „Het bedrijf heeft een panische angst dat de gezond heid van één van de werkne mers een ramp zal veroorza ken, terwijl men niet eens weet wat er op de werkvloer leeft. De kloof is kennelijk groot, daar moet je eigenlijk bang voor zijn." ,dF„„ tmanteling 8 9" irplatform -voltijd gewestpoort ldhea0 iam-haarlem. ig'9« Britten willen met shagmerken van Douwe Egberts internationaal groeien n der kaau te van proef wordt bin- in het Westelijk Haven van Amsterdam (West een boorplatform van de intmanteld. De provincie Holland en het Haven- Amsterdam hebben geld "igd voor een pilotproject ontmantelen op alle lygiënische facetten te bekijken. Het project verkgelegenheid op en er nandere bedrijven bij be- n zoals Hoogovens, dat g1 •M lalschroot van de plat- pat verwerken. Holland, een combinatie Noord-Hollandse bedrij ns Groep, Wijsmuller, J HKS Metals, wacht op initieve opdracht voor Heling. Recycling ge- >P de werf van HKS Me- bnsterdam. in de verkoop oltijd jNP tg van Zuid-Korea o- autoproducent KIA DPen aan de hoogste bie- hoeft niet per se een autoproducent te zijn. °reaanse Hyundai en ng Motors hebben al la ten geïnteresseerd te zijn temame van Kia. Wereldwijd groeien en snijden in de kosten. Dat is de simpele, maar doeltreffende strategie van het Britse Imperial Tobac co Group, koper van Douwe Egberts' tabaksmerken. Hoe wel men pas twee jaar zelfstan dig is, heeft het management er al flink de vaart ingezet. joure gpd Als het de Jouster en Drachtster tabakswerkers maar niet ver gaat als de werknemers van de Limburgse sigarenfabriek Cade- na Claassen. Cadena maakte zo'n 1200 soorten merksigaren onder private label, waarna de Imperial Tobacco Group zich als koper aandiende. Het duurde niet lang of de productie van de sigaren ver dween naar Ierland. Want daar zijn arbeiders goedkoper. Even later vertrok ook de inpakafde- ling naar de Ierse fabriek, waar op de fonkelnieuwe productie afdeling nu 120 mensen wer ken. Het afgelopen jaar werd de sigarenproductie met 13 pro cent opgevoerd. En het Limburgse Reusel? Het hield slechts een kantoortje over voor verkoop en distribu tie. Reusels vestigingsbaas Pim Vromans, die nog middenin de reorganisatie zit, hoopt dat 'ie tien man overhoudt. De Britten van Imperial Tob acco zijn geworteld in Notting ham. Daar vindt de productie van shag en sigaretten plaats, De toegangspoort van de DE-vestiging in het Friese Joure. De fabriek - nu nog voozien van het DE-logo - on dergaat in verband met de Britse overname binnenkort een naamsverandering. foto cpd jan de vries waarvan in Nederland John Player Specials het meest be kende merk is. Nottingham kreeg vorig jaar een nieuwe, ul- tra-high-speed-machine. Die spuwt ieder uur 14.000 sigaret ten uit. Er is een drieploegen dienst ingevoerd voor nóg effi ciëntere productie. Tot de plannen van topman Gareth Davis behoort onder meer het verder bouwen aan in ternationale groei. Azië geldt als een belangrijke groeimarkt, vooral voor shag. Imperial krijgt er door de aankoop van Sara Lee een mooi aantal merken bij (Drum, Winner. Van Nelle, Brandaris). Zelf heeft het één merk: Virginia - met een jaar productie van 2350 ton een dreumes vergeleken bij Drum. Imperial heeft drie kantoren in China; nóg drie zijn in op richting. Het dure pond sterling zorgde het afgelopen jaar voor uitstel bij het betreden van de Zuid-Afrikaanse markt. Imperial kijkt nu eerst naar groei in lan den van de sub-Sahara. Verder economische zaken. Belgische en Duitse elektrici teitsbedrijven hebben al inte resse getoond om aan de beurs deel te nemen. Volgens de stuurgroep ziet onder meer Electracabel uit België wel iets in het Nederlandse initiatief. Directie Euroma koopt eigen bedrijf wapenveld gpd De specerijenfabriek Euroma in Wapenveld gaat zelfstandig ver der. De Australische eigenaar, de Burns Philp Group, heeft de onderneming voor ruim 20 mil joen gulden verkocht aan de driekoppige directie. De werk gelegenheid is gegarandeerd. Niet uitgesloten is dat op ter mijn extra personeel kan wor den aangetrokken. Euroma heeft een omzet van circa 85 miljoen gulden, maar wil die binnen enkele jaren la ten groeien tot 100 miljoen gul den. Daarbij wordt vooral naar het buitenland gekeken. Nu al wordt daar 65 procent Van de omzet behaald. De komende vier jaren gaat de specerijen- en kruidenfabrikant voor twaalf miljoen gulden investeren, deels in uitbreiding, deels in het wegwerken van achterstallig on derhoud. Door aanhoudende fi nanciële verplichtingen ont kwam de multinational Burns Philp niet aan verkoop van de specerijentak, waar het goed renderende Euroma deel van uitmaakte. Nieuwe investerin gen werden de afgelopen jaren tegengehouden door de in Syd ney gevestigde moedermaat schappij die Euroma in 1993 had overgenomen. ECONOMISCH KORT Hanze Milieu, een onderdeel van energiebedrijf EDON in Zwolle, koopt Insulinde Recy cling. Hanze Milieu, dat afval verwerkt tot basismateriaal voor de aanleg van wegen en spoor lijnen. maakt met 600 mensen een omzet van 300 miljoen gul den. Bij Insulinde werken 40 mensen die samen een omzet van 40 miljoen gulden genere ren. NS en Rijkswaterstaat zijn klanten van het bedrijf. De INDUSTRIËLE OMZET lag in februari acht procent hoger dan een jaar eerder, zo meldt het CBS. De gestegen prijzen waren daarvoor slechts voor een klein deel, 1,2 procent, verant woordelijk. De grootste omzet stijging (plus 16 procent) boekte de metaalindustrie. BeursnieuwelingCOPACO, dis tributeurvan computers, heeft de omzet in het eerste kwartaal van dit jaar met 37 procent op gevoerd tot 162,5 miljoen gul den. De omzetgroei is geheel autonoom gerealiseerd. Winst cijfers maakt de onderneming uit Eindhoven pas na het eerste halfjaar bekend. De Duitse naaimachinefabri kant PFAFF heeft na een reeks van jaren in 1997 winst behaald. Het nettoresultaat bedroeg 3.8 miljoen mark tegenover een verlies van 10 miljoen mark in 1996. De eerste twee maanden van dit jaar laten eveneens een beter resultaat zien dan in de zelfde periode van vorig jaar. Informatietechnoloog de SAN- DERINK GROEP neemt bran chegenoot K+V Van .Alphen IT over. Het 150 personeelsleden tellende K+V levert software en bijbehorende diensten aan lage re overheden en gemeenten. De 1500 werknemers tellende San- derink Groep is actief voor over heid en bedrijfsleven. De Amerikaanse fastfoodketen MCDONALD'S opent ondanks de financiële crisis in Azië de komende drie jaar er nog eens ruim tweeduizend zaken. Dat vergt een investering van ruim 3 miljard gulden. ECONOMIEWIJZER zijn de ogen gericht op populai re Britse vakantieoorden als Griekenland, de Canarische Ei landen, Cyprus, Malta en Italië. Vanwege de steeds maar groeiende accijnzen en belas tingen stappen veel rokers over van sigaretten op de relatief goedkopere kerftabak. In dat licht bezien passen Drum en de andere merken precies in Impe rials strategie om óók op het Europese vasteland groter te worden. Van de eigen Virginia-shag wordt al ruim 60 procent ver scheept naar het vasteland. Van de pijptabakmerken Sint Bruno en Gold Block (160 ton per jaar) vindt 80 procent zijn weg naar rokers op het continent. En sinds een jaar levert Impe rial er ook de vloeitjes bij. In ja nuari 1997 kocht het concern vloeitjesfabrikant Rizla. Het illu streert de werkwijze van de Brit ten. Rizla heeft haar hoofdvesti ging in het Nederlandse Breda en fabrieken in België, Zuid- Wales en Frankrijk. Er kwamen nieuwe machines en er werd flink gereorganiseerd. En sinds de aankoop werd de productie - in acht maanden tijd - met 12 procent omhoog gestuwd. Dat was een opmerkelijke ontwikke ling omdat het, zo meldt top man Gareth Davis heel eerlijk in zijn jaarrapport, Imperial vooral ging om Rizla's distributieka naal. Anders gezegd: om meer verkooppunten voor de eigen Britse sigarettenmerken. De kerken hebben gelijk: rust op zondag is goed voor ons. Dat zij met hun'protestactie tegen de 24-uurseconomie de gemoederen beroerd hebben, vind ik mooi. Natuurlijk heb ben ze ook de onvermijdelijke vegen uit de pan gekregen. Marcel van Dam oreerde in het tv-programma 'Lagerhuis' dat de kerken zich met hun ei gen zaak moesten bemoeien. Wat een onzin. Net als alle partijen hebben de kerken een stem in de sa menleving en hebben ze het volste recht ons tot andere ge dachten te bren gen. Eerst maakte bisschop Mus- kens Nederland wakker inzake het armoedepro bleem. Nu is het tijd dat men zich in dit land be wust wordt van de schaduwzijde van de economi- sering van de sa menleving. De kerken verdienen alle respect voor hun initiatief. De 'economisering' betekent onder meer dat efficiëntie en productiviteit voorop staan. Als het maar werk oplevert dan moet het wel goed zijn, zo is de boodschap. Op zondag geopende winkels geven werk. Dus dat is goed. Het betekent ook individualisering. In een op efficiëntie gerichte samen leving staat het individu cen traal, en niet de gemeenschap. Het individu wil doen en laten wat hij wil. Dus: willen men sen winkelen op zondag, dan moet dat kunnen. Vooral in kringen van D66 en de WD is deze keuze-ideologie bepa lend maar ook bij PvdA-politi- ci valt zij op. Denkend vanuit deze ideologie heeft de over heid het recht niet om mensen in te binden en voor te schrij ven dat ze op bepaalde dagen niet mogen werken. De kerken bieden met hun oproep een tegenwicht tegen deze ideolo gieën. Het wordt hoog tijd. Misschien spreekt het u aan dat u op de zondag uw inko pen kunt doen en misschien vindt u het juist prettig om zo nu en dan op zondag te wer ken en een doordeweekse dag vrij te hebben. Maar ik wil u waarschuwen. De werkelijk heid heb ik ervaren in de VS waar de 24-uurseconomie al ver doorgedrongen is. Toen ik daar tot voor kort woonde, ging ik inderdaad wel eens om drie uur 's nachts winkelen. Werken op zondag was ge woon. Maar zoals met alles, ARJOKLAMER hoogleraar in de eco nomie van kunst en cultuur aan de Eras mus universiteit heeft ook deze manier van le ven een schaduwzijde. Is wer ken op zondag een optie, dan wordt het ook gauw een norm. Zondagwerkers zijn harde werkers en harde werkers krij gen promotie. Het grote pro bleem van de 24-uureconomie is het stadioneffect. Wanneer vooraan in een stadion een slimmerik blijft staan tijdens de wedstrijd moeten de men sen achter hem ook gaan staan. Het effect is dat binnen een oogwenk het hele stadion staat. Gaan mensen langer wérken, dan hebben hun collega 's geen andere keuze dan ook langer te gaan werken. De een kan niet voor de ander onder doen. Hetzelfde gebeurt met win kels. (iaat de ene winkel langer open om klanten van de concur renten af te snoe pen, dan moeten de concurrenten ook wel langer open blijven. Al snel zijn ze dag en nacht open. De ideologie van de keuze zou er dus toe kunnen leiden dat u op zondag wel moet werken. De zogenaamde vrijheid van de markt legt grote beperkin gen op. In de 24-uursecono mie is bijvoorbeeld nauwelijks tijd meer om met gezinsleden te eten, of rustig op een zon dagmorgen met elkaar te pra ten. Om het stadioneffect te voorkomen is een regel nodig. Of een sociale code. In een stadion is de regel dat ieder een na te hebben gejuicht snel weer gaat zitten. Een staander mag geschreeuw van de zitters verwachten. De kerken probe ren nu ons te herinneren aan de sociale codes die tot nu er voor gezorgd hebben dat we gezamenlijk eenzelfde ritme hebben, met een vaste, voor spelbare rustdag. Een ge meenschappelijke afspraak dat we het op zondag rustig aan doen, voorkomt onzinnige concurrentie op het werk of tussen winkels. Het stelt ons in staat ons te excuseren voor een vergadering of dienst op zondag zonder schade en schande. Het biedt ons ook de discipline om tenminste één dag per week iets anders te doen. Naar de kerk gaan mis schien, maar ook met onze kinderen praten of wat in de tuin werken. De kerken heb ben gelijk; een rustige zondag is heilzaam voor ons allemaal.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9