Noord-Ieren hopen op tijd voor begrip George Mitchell: doener met uithoudingsvermogen Buitenland iïrijenko lijdt kleinere ïederlaag dan verwacht Belgisch Sneeuwwitje \oudt niet van zoenen 'Nobelprijs voor onderhandelaars' Laatste loodjes van akkoord Unionisme voorgoed uiteen gevallen 'Hoop op een nieuw begin' tfERDAG 11 APRIL 1998 Karadzic is nog steeds in Srpska' Radovan Karadzic is niet naar het buitenland ge- jcht. Hij is gewoon nog in de Republika Srpska (RS). Dit heeft jeBosnisch-Servische senator Vojvodic gisteren gezegd. De po- s zegt in een vraaggesprek met een in Belgrado verschijnen jnt dat hij Karadzic drie dagen geleden nog heeft gezien. Eer der had onder andere de Franse krant Le Monde gemeld dat Ka- Jzic zich in Wit-Rusland zou bevinden. De zaakgelastigde van Kat land had dat eerder al ontkend. Vojvodic bevestigde dat Ka- jyj/ic voorlopig niet van plan is zich te melden bij het Joegosla- Lé-Tribunaal in Den Haag. ekarest versnelt hervormingen De nieuwe centrum-rechtse Roemeense regering m premier Radu Vasile wil het tempo van de economische en ociale hervormingen drastisch opvoeren. Volgens Vasile is dat pe enige manier om het land uit de diepe economische crisis te gekken en het ernstig gedaalde internationale vertrouwen in de conomie terug te winnen. Vier doden vliegtuigongeluk Monaco Uiaco» Vier Oostenrijkers zijn gisteren om het leven geko- jjjiëntoen hun vliegtuigje voor de kust van Monaco in de Mid dellandse Zee stortte. Hun stoffelijke resten zijn nog niet gebor gen. Vier andere inzittenden overleefden de crash. Zij zijn met ferwondingen in een Monegaskisch ziekenhuis opgenomen. De horzaak van het ongeluk is niet bekend. Belgische bisschoppen in beroep gssEL De Belgische kardinaal Danneels en zijn hulpbisschop ineau hebben gisteren beroep aangetekend tegen het vonnis n de rechtbank in Brussel. Die veroordeelde de twee bisschop- jen donderdag tot een geldboete omdat één van hun priesters tóch had vergrepen aan minderjarige jongens. Volgens de rech terzijn Danneels en Lanneau als werkgever wettelijk aansprake lijk voor hun ondergeschikte. Paastoeristen in Zwitserland in de file Toeristen op weg naar het zuiden stonden gisteren aan Éëtbegin van de middag in Zwitserland al in lange files. Dat s te mafcvam door zware sneeuw- en regenval, die in de nachtelijke t h Id^11 ^et ver^eer *n problemen had gebracht. In het Oberr- e 8 'feindal en in de dalen van Noord-Tessino viel zeker een halve Dat benaneter sneeuw. De Zwitserse radio riep mensen met reisplannen iting zuiden op thuis te blijven. Twee doden bij Brits noodweer iden» In het midden van Engeland zijn gisteren twee mensen jmhet leven gekomen door het noodweer en de daardoor ont- ■■■Étane overstromingen. Twee mensen worden vermist. Het weg- Ik I Ir1 spoorwegverkeer is nog steeds in de war door de zware re- ppittenval. Midden- en Noordwest-Engeland en Wales zijn het [Tfljterkst getroffen door het noodweer, dat donderdagavond begon dat volgens de meteorologen nog wel het hele weekeinde kan *IK TEI,Uren ).D. 8i jidatie Letten praten over anti-Russische wetten KvK F ucA. Het Letse parlement gaat volgende week overleggen over mr. M en mogelijke aanpassing van de omstreden wetten die de Rus- .eiden, ische minderheid in Letland discrimineren. De Letse wetten, iie inhouden dat de etnische Russen geen recht hebben op de VEGE! £tse nati°naliteiï. hebben de spanningen tussen beide landen ggg loen oplopen. Rusland besloot eerder tot economische sancties NELHE 'e^en balbsche republiek over te gaan. S 1555 elofarer IV 'palaan idala lumpur De Maleisische politie heeft gisteren 27 Indone- telnr C jsche vluchtelingen gearresteerd. Ze hadden tevergeefs asiel ge- faill.ve oc'lt Franse en Zwitserse ambassade en in een paleis van 2 AP Le iet sultanaat Brunei. Volgens diplomatieke bronnen verbleven K le Indonesiërs illegaal in de Maleisische hoofdstad Kuala Lum- -57911 Maleisië arresteert Indonesiërs >353X2 'on.tel 'HiWfc )SKOU Rtr-ANP-DPA rgej Kirijenko, de beoogde emier van Rusland, heeft gis- ren een kleinere nederlaag in is jr., R it parlement geleden dan zijn iponenten hadden voorspeld, et verschil tussen de tegen- JTURE anders (communisten en na- stat. gynalisten) en voorstanders van hervormingsgezinde politi- bedroeg 43 stemmen. President Jeltsin, die de 35-ja- je Kirijenko had voorgedra- n, droeg zijn favoriete kandi- Posth Bt onmiddellijk opnieuw 1 »r. Het parlement moet zich de grondwet uiterlijk WESS 'Igende week vrijdag een 403 EW ERIJ K. i ZWÓ ïtievt :t Paleis sdag3 ilterlijk' ir-Kok,l 49434* usselmarc peeperkorn tweede keer over de beoogde premier uitspreken. Jeltsin heeft goede hoop dat de Doema Kirijenko dan, of ui terlijk bij een derde poging, zal kiezen. Het staatshoofd heeft namelijk een stok achter de deur. Hij mag na drie tevergeef- se stemrondes het parlement ontbinden en verkiezingen uit schrijven. De communisten plaatsen vraagtekens bij de door Jeltsin gevolgde procedure. Zij betwij felen of de president drie keer dezelfde kandidaat mag voor dragen en kondigden aan dat zij de kwestie gaan voorleggen aan het Grondwettelijk Hof. «respondent NDIGC DDEN leeuwwitje in België raakt een letje overspannen. De hoofd- EXPOfl ''speelster van de gelijknamige Hiliego us'ca' bracht afgelopen dagen 3BBEL" thuis door nadat zij wei dde zich door de knappe prins 'I op de mond wakker te laten 'enen. 'Niet ethisch' vindt zij 8 ize kleffe smakker, de prins we9 °est zijn mirakel maar ver aten met een decente hand- us. Wat een romantische musical •or alle leeftijden moest wor- !n' krijgt nu de trekken van n media-soap. De getalen- erde en in België alom beken- S zangeres Sanne werd aan- ■dcelijk onder luid gejuich ntracteerd als Sneeuwwitje. Met haar lieflijke uitstraling Sanne de perfecte sprook- sprinses. De producenten van musical waren zo blij met tai komst dat ze haar weige- tie kurr )g om zich op de mond te la- kussen voor lief namen. Het 'ude sprookje werd eenvou- sg aangepast, opdat een kushandje voldoende zou om Sneeuwwitje uit haar oderdjarige slaap te wekken, bat was evenwel buiten de d van de media gerekend. Steeds vaker werd het 'preutse zangeresje' op de korrel geno men. Vette krantenkoppen pak ten zich deze week samen bo- •ven de musical in Antwerpen, waarbij gretig werd verwezen naar het privé-leven van de 'heilige Sanne'. Had deze kleu terjuf immers haar huidige vriend niet afgesnoept van zijn vorige vrouw? Tot overmaat van ramp mengden afgelopen week ook professionele acteurs zich in de discussie over wat wel en niet kan op toneel. Het gevolg liet zich raden: het publiek aangemoedigd door de publiciteit eiste hardop tijdens de voorstelling de enige echte kus. Afgelopen woensdag was voor Sanne de maat vol. Een uur voor aanvang van de voorstelling meldde zij zich ziek. Oververmoeid en over spannen luidde de diagnose. Gelukkig was er een vervangster voorhanden, eentje die zich bo vendien wel volgens de oude traditie liet zoenen. De zaal kon zijn geluk niet op en beloonde haar met een ovationeel ap plaus. De prins moet evenwel nu weer op zijn tellen passen. Gis termiddag meldde Sanne zich weer beter en speelde haar rol als tevoren: zonder lebberzoen. haarlem patrick van den hurk De onvermoeibare vredesstrij- der John Hume zei eens dat Ier land en Groot-Brittannië hun onderlinge ruzie ooit wegstop ten in het hoekje dat Noord-Ier- land heet, daarna de blik af wendden en wachtten tot de vulkaan uitbarstte. Het droevige gevolg is bekend: dertig jaar ge weld, zó hevig dat wegkijken niet meer kon. Dat begrepen Londen en Dublin ook, en na een diplomatieke krachttoer van drie jaar is er nu dan een historisch akkoord. Maar 3.246 mensen maken het niet meer mee, en het is de vraag of de tel ler hier stokt. Dezelfde John Hume, volgens velen degene die er door zijn niet aflatende inzet voor heeft gezorgd dat er überhaupt een vredesproces kwam, heeft er namelijk altijd op gehamerd dat er zonder verzoening en begrip geen vrede kan bestaan. Het eerste punt zal al moeilijk te be reiken zijn, want hoe verzoen je twee groepen die elkaar sinds mensenheugenis hebben ver ketterd en vermoord? Er liggen aan het begin van de vrede in derdaad nog heel wat 'bittere erfenissen', zoals de premiers Blair en Ahern het gisteren zei den. Met het begrip zit het nog wat moeilijker. Hume vergeleek de strikte scheiding tussen beide bevolkingsgroepen met iemand die decennia lang door een an der is opgesloten. Dan gaat op eens de deur open en begint de ander zomaar tegen je te pra ten. Wie zou er dan meteen een goed en vriendschappelijk ge sprek kunnen voeren, vroeg Hu- me zich af. Zijn conclusie: daar gaat heel veel tijd overheen, maar het kan wel. Sterker, het móet, want het enige alternatief is een terugkeer naar het ge weld. George Mitchell, de voorzitter van het marathon-overleg, rich- te zich gisteren dan ook speci fiek tot de men of violence, de Een trotse George Mitchell poseert met de getekende overeenkomst geflankeerd door de Ierse premier Ahern (links) en diens Britse collega Blair. Op de achtergrond een deel van de Noord-Ierse partijen. foto reuters vechtersbazen. Hij hield hen problemen op die manier wél geweldsexplosie. schakelen. En wat dat betreft voor dat zij de problemen nooit kunnen worden opgelost. Er is De tijden zijn sindsdien ge- heeft Noord-Ierland de geschie- kunnen oplossen, en dat het ge- in Noord-Ierland simpelweg lukkig wel iets veranderd, maar denis tegen. Het kent bij tegen- vecht slechts kan worden ge- geen democratische traditie, en in een conflict dat al ruim drie wind eigenlijk maar één auto- wonnen in de democratische de enige eerdere poging tot eeuwen drijft op absolute on- matisme: geweld. Blair en arena. Hij weet echter ook dat machtsdeling liep in 1974 uit op verzettelijkheid, laten automa- Ahern riepen alle Ieren gisteren nog nooit is aangetoond dat de een tragische mislukking en een tismen zich maar moeilijk uit- daarom meteen op niet achter om te blijven kijken, maar de blik op de toekomst te richten en niet bij de eerste terugslag te hervallen in oude gewoontes. Een groot punt van zorg zijn daarbij de 'ongerichte projectie len' aan beide zijden. Dinsdag nacht nog schoot de INLA, een republikeinse splinter die zich niets van akkoorden aantrekt, de loyalist Trevor Deeney dood. Hij zal de geschiedenis ingaan als de laatste officiële dode in het conflict. Het slachtoffer zou verbonden zijn aan de bikkel harde terreurgroep LVF, die in het verleden nog nooit een moord zonder vergelding liet. Het lijkt een kwestie van tijd voor de LVF op zijn beurt van zich laat horen. Aan republi keinse zijde is er ook nog de on controleerbare CIRA, terwijl in het loyalistische kamp de radi cale UFF als een onzekere fac tor moet worden beschouwd. De vraag is hoeveel 'vredesdoden', omgebracht door deze dogmatische heet hoofden, het akkoord kan ver dragen. Het gevecht mag zich op het niveau van de 'oude strij ders' dan in de politieke arena gaan afspelen, menigeen zal de komende tijd vrezen dat de ge wapende strijd wordt voortgezet door een nieuwe generatie hord men. De tijd die zo vreselijk hard nodig is om het onmisbare begrip te kweken, zou daardoor wel eens gevaarlijk kunnen wor den bekort. Ahern en Blair noemden de historische Goede Vrijdag van gisteren 'een dag om te koesteren', en wie zal hen daar in tegenspreken. Maar de ko mende weken en maanden zal pas echt blijken of de tiende april 1998 straks écht als een feestdag op de met bloed be smeurde kalender van de Ierse geschiedenis kan worden bijge schreven. LONDEN-PARUS ANP-AP-Rtr De onderhandelaars die het akkoord over de toekomst van Noord-Ierland hebben bereikt, moeten de Nobelprijs voor de vrede krijgen. Dit zei gisteren de Franse socialistische oud minister Jack Lang, tegen woordig voorzitter van de par lementscommissie voor Bui tenlandse Zaken. De Britse koningin Eliza beth is 'dolblij' dat het akkoord over de toekomst van Noord- Ierland rond is. Haar woord voerder maakte de reactie van de vorstin binnen een half uur na de bevrijdende mededeling van overlegvoorzitter Mitchell aan het begin van de plenaire zitting bekend. De Britse oud-premier Ma jor, die mede de basis legde voor de huidige besprekingen, zei dat hij opgetogen is. Hij noemde het akkoord een grote stap voorwaarts. De Amerikaanse president Clinton juichte gisteren het ak koord over de toekomst van Noord-Ierland toe. Hij vindt dat de partijen een dapper be sluit hebben genomen. De Nederlandse regering is verheugd dat er in Belfast een akkoord is gesloten om het conflict in Noord-Ierland op te lossen. Premier Kok heeft di rect na de bekendmaking een gelukstelegram gestuurd naar de premiers Blair en Ahern. belfast «hans celeunse correspondent De onderhandelingen over het Noord-Ierse vredesakkoord duurden tegen de verwachting in gisteren nog bijna de hele dag. Op twee cruciale punten dreigde de zaak toch nog af te springen. De Unionistische UUP-dele- gatie laste de eis in dat het IRA- wapenarsenaal moet zijn ont manteld alvorens leden van Sinn Féin deel kunnen uitma ken van de Noord-Ierse 'rege ring'. Sinn Féin vond dit onaan vaardbaar, omdat de Unionis ten dit opnieuw als argument voor uitsluiting van de partij konden gebruiken. President Clinton werd zowel door Adams als Blair uit zijn bed gebeld om te bemiddelen. De president sprak ook met Unionistenleider Trimble en de gematigde Ierse nationalistische leider Hume. Blair beloofde vervolgens in een brief aan Trimble dat er wetge ving zal komen die het mogelijk maakt om leden uit de Assem blee te zetten die niet aan de eis van ontwapening voldoen. Daar tegenover stond dat Sinn Féin lang moest aandrin gen om een bepaling in het ak koord opgenomen te krijgen over de Noord-Zuidcommissie, die door Adams wordt be schouwd als een overgangsfase naar een Ierse eenheidsrege ring. Om te voorkomen dat de Unionistische meerderheid in de nieuwe Assemblee de vor ming van deze raad saboteert, is vastgelegd dat de Britse rege ring de Assemblee kan schorsen als deze nieuwe vorm van Iers- Ierse samenwerking niet binnen een jaar van de grond komt. George Mitchell, de 64-jarige Amerikaanse voor zitter die het Noord-Ierse vredesoverleg gisteren uiteindelijk met een historisch akkoord wist af te sluiten, kan niet anders dan gezegend zijn met grote creativiteit, een olifantshuid en een boven normaal uithoudingsvermogen. Een gewoon mens zou de totale gekte nabij zijn na drieënhalf jaar optrekken met politici die net zo buigzaam zijn éls het metersdilcke staal voor hun koppen. Mitchell niet. Hij is een geboren op timist en een vechter. Zijn grootouders waren straatarme Ieren, die in 1904 naar Amerika emigreerden. Ze gaven hun zoon Joseph Kilroy af bij een weeshuis, waar hij later werd geadopteerd door Libanese emigran ten, die van de immigratiedienst de naam Mit chell kregen. Joseph trouwde met een Libanese, George was de jongste van hun vijf kinderen. Zijn ouders, conciërge op een school en textielar- beidster, hadden geen geld om George te laten studeren. Hij had reeksen bijbaantjes om zijn col legegeld op te brengen. Later studeerde hij in de avonduren rechten, terwijl hij overdag als verze keringsagent werkte. Het ging hem pas goed in 1962, toen senator Muskie hem bij zijn staf haalde. MitcheU bleef daar tot Muskies mislukte gooi naar het presi dentschap in 1972. Hij belandde daarna in de ad vocatuur, maar keerde in 1982 terug in de poli tiek. Hij werd gekozen in de Senaat voor de staat Maine, had daar intussen een eigen advocaten kantoor opgezet, gevolgd door een tweede in New York. In 1994 gaf MitcheU zijn senaatszetel op, met het vaste voornemen meer tijd te besteden aan zijn tweede vrouw, met wie hij inmiddels ook een vier maanden oude zoon heeft. Bovendien had de ju rist ook een aardige zakencarrière opgebouwd: hij zit in de directies van Xerox, Disney en Federal Express. Een paar maanden na zijn politieke af tocht vroeg Clinton hem voor een erebaantje op het Witte Huis dat hooguit zes maanden zou moeten duren: speciaal economisch adviseur voor Noord-Ierland. Van het een kwam het ander. De Amerikaan met Iers bloed, die vóór 1994 welgeteld één keer voor wel twee voUe dagen in Ierland was geweest, raakte totaal betrokken bij het Noord-Ierse con flict. Hij werd eerst benoemd tot voorzitter van de internationale commissie die eind 1995 de vast gelopen vredesbesprekingen uit het slop moest halen met voorstellen over ontwapening. Dat luk te. Daarna was de aanstelling tot voorzitter van het vredesoverleg bijna een automatisme. De unionisten waren aanvankeUjk witheet. Ze za gen de kathofieke MitcheU als een typische verte genwoordiger van de pro-IRA-clan in de Ameri kaanse politiek. Betonkop Ian Paisley gaf hem on- middeUijk de bijnaam 'de paus', en schreeuwde van de daken dat een 'maatje van Gerry Adams' werd binnengehaald. Het vertrouwen van deze fanatieke dominee zal MitcheU weUicht nooit winnen, maar onder de partijen protestant en katholiek die wel aan de onderhandelingen deelnemen, heeft hij groot aanzien verworven. belfast hans geleünse correspondent Dagen van 'primitievepolitiek van Paisley geteld In 1963 organiseerde dominee Ian Paisley zijn eerste demon stratie. Ruim duizend aanhan gers volgden de stichter van een eigen Presbyteriaanse sekte naar het stadhuis van Belfast. Het was de sterfdag van paus Johannes XXIII en de woede van Paisley was gewekt door het be sluit van de gemeenteraad om de Union Flag halfstok te han gen. „Geen rouwbetoon voor de Anti-Christ", fulmineerde Pais ley, want voor hem is het hoofd van de katholieke kerk 'Satans vertegenwoordiger op aarde'. Vijfendertig jaar later was de domineeszoon, die al vanaf 16- jarige leeftijd zijn interpretatie van naastenliefde van de kansel slingert, opnieuw op oor logspad. Woensdag stevende hij met een handvol Ujfwachten naar Stormont Casde. Dit keer was niet een gehate papist of een bewoner van het 'duivels- rijk' (Ierland) het doel van zijn legendarische woede. De nu 72- jarige Paisley wUde David Trim ble aan het kruis nagelen we gens 'uitverkoop van het unio nisme' aan de 'terroristen van Sinn Féin/IRA'. Jurist Trimble was in het verga dercomplex tot over zijn oren verwikkeld in de koortsachtige pogingen om Noord-Ierland een vredesakkoord te bezorgen. Trimble is leider van de Ulster Unionist Party (UUP), sinds jaar en dag de grootste van de nu vijf protestantse poütieke partij en in de provincie. Populist Paisley stapte daar begin jaren zeventig uit en richtte zijn eigen partij op, de Democratie Unio nist Party (DUP). Paisley is in zijn langjarige carri ère als querulant al vele malen buiten poütieke deuren gezet wegens wangedrag, zelfs buiten de deuren van Downing Street 10 en het Europees Parlement. Maar bij de onderhandelingen in Stormont bleef hij op eigen initiatief weg. Die zullen vol gens hem onafwendbaar leiden tot verbreking van de 'bloedbanden' met Groot-Brit tannië en tot een Ierse een heidsstaat. Paisley bij Stormont was een novititeit, en waar hij verschijnt valt altijd iets te beleven. Niet aUeen journalisten stormden op hem af, maar ook Sinn Féin- voorzitter McLaughlin mengde zich onder zijn gehoor. „De da gen van Trimble als UUP-leider zijn geteld", bulderde Paisley. „En ik voorspel u dit: of Trimble het nu op een akkoordje gooit met Sinn Fein-IRA of niet, er komt geen vrede in Noord-Ier land, maar oorlog. Het was een typisch eenzijdige Paisley-analyse. Zijn redenering was dat IRA-dissidenten hun geweldscampagne zouden ver hevigen als er een akkoord kwam. Het mislukken van de onderhandeüngen zou de IRA David T rimble. foto reuters zelf weer op het oorlogspad brengen. Geen woord over de protestantse terroristen van de Loyalist Volunteer Force (LVF), die net als zijn partij fel tegen de onderhandelingen zijn. En dat terwijl zijn schoonzoon Sammy Wilson en zijn zoon Ian jr. bij de begrafenis van de vermoorde LVF-voorman Billy Wright nog de loftrompet over deze 'helfd- haftige verdediger van de Unie' hadden afgestoken. Paisley's vertoon had maar een doel: Trimble van de Unionis tische troon werken. Paisley had erop gegokt dat zijn Stormont- boycot hem de steun van de zestig procent grote protes tantse meerderheid onder de 1,6 miljoen Noord-Ieren zou brengen. Het bleek een misre kening. Het unionisme is tot op het bot verdeeld. Opiniepeiün- gen wijzen uit dat een protes tantse meerderheid Trimble's toenadering tot Ierland en, indi rect, tot Sinn Féin steunt. Pais ley's DUP bleef op de tweede plaats hangen, en de onderhan delingen hebben niet Paisley maar Trimble het imago van groot staatsman gegeven. En dat terwijl Trimble in 1995 de bejaarde partijleider James Molyneaux opvolgde met een goed zichtbaar etiket van unio nistisch dogmatist. Berucht was zijn optreden tijdens de Oranje- rellen in Drumcree dat jaar, zijn geren tussen de Oranje-mar - cheerders en de politie die hen niet door wilde laten. Het bleek een slimme zet. De UUP-aan- hang werd bevestigd in het ge loof dat Trimble een onver schrokken leider was, die als het erop aankwam van geen wijken wist. Paisley's tweede gok is nu dat UUP-dissidenten Trimble ten val zullen brengen, of, als dat niet lukt, naar zijn DUP zullen overstappen. Woensdag kwa men vier leidende UUP'ers im mers nog met een manifest waarin Trimble zo'n beetje het bevel werd gegeven om bij zijn aanvankelijke afwijzing van het ontwerp-akkoord van de Ameri kaanse overleg-voorzitter Geor ge Mitchell te blijven. „De situa tie is zeer ernstig", waarschuw de het kwartet. Het was daarom niet verrassend dat de onderhandelingen over het akkoord zich tot ver over de deadline voortsleepten. Trimble had eerst nog de goedkeuring van zijn partijbestuur nodig en de kans om de overeenkomst aan zijn achterban te verkopen als de 'definitieve aanvaarding' van de scheiding van Ierland door Sinn Féin. Trimble is een realist. Hij beseft maar al te goed dat met Tony Blair aan het hoofd van een Labour-regering de dagen van Paisley's primitie ve unionisme zijn geteld. Pais ley zal ooit ter verantwoording worden geroepen voor dertig jaar haat zaaien in een verdeel de gemeenschap. BELFAST HANS CELEUNSE correspondent BELFAST. ANP Reacties van de belangrijkste deelnemers aan het vredes overleg: Tony Blair, Brits premier: „Moed heeft vandaag over wonnen. Maar dit is slechts een begin. De inwoners van Ierland en Noord-Ierland moeten het akkoord niet uit hun handen laten glippen. Ik hoop dat we eindelijk kunnen beginnen de last van de ge schiedenis van onze schou ders te nemen." Bertie Ahern, Iers premier: „Deze historische overeen komst van vandaag markeert een nieuw begin voor ons alle maal, in Noord-Ierland, het Ierse eiland en elders. Het is de belofte voor een stralende toekomst." David Trimble, leider van de protestantse Ulster Unio nists: „Als de milities niet hun toewijding voor de vrede laten zien en hun wapens afleggen, zal de situatie ondraaglijk wor den." Gerry Adams, leider van de katholieke Sinn Féin: „Dit is een fase in onze strijd. Die moet doorgaan totdat het einddoel is bereikt. Sinn Fein heeft een visie van een Ierland zonder verdeeldheid en con flicten." Mo Mowlam, Brits minister voor Noord-Ierland: „Negen tig procent van de Noord-Ie ren geloofde niet dat het ons zou lukken. Ik hoop en geloof dat het een nieuw begin zal zijn."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7