g' Succes PvdA bij vorming college groot 'Liever nieuwe collega dan salarisverhoging' Wt Binnenland De kiezer voelt zich bedrogen in Millingen aan de Rijn De bomen groeien tot in de hemel liif* a Hi joenenbrand in Nootdorp Iqrp. Bij machinefabriek Aweta in het Zuid-Hollandse Tjorpis gisteren bij een brand voor enkele miljoenen gul- [chade aangericht. De brand ontstond door nog onbeken- Uaak. Het vuur ging gepaard met een flinke rookontwikke- fcaar die was volgens de politie niet schadelijk voor de gezondheid pakt illegale schapenslachters De Algemene Inspectiedienst van het ministerie van luw heeft drie mannen in Ommen opgepakt wegens het slachten van schapen. Bij een inval in een veehouderij «drie op heterdaad betrapt. In een auto werden koppen en anden gevonden van net geslachte schapen. Een aanhang- i voor vee bevatte schapen en runderhuiden. De inval had •week al plaats, maar is pas gisteren door de AID bekend- ilct. De eigenaar van de veehouderij werkte samen met zijn en vader. De veehouder is eerder bekeurd wegens onder ;het illegaal uitrijden van mest. jen extra nachttreinen Schiphol Lol. NS Reizigers ziet af van het plan, om deze zomer extra jttreinen vanuit het noorden en oosten van het land naar Lol te laten rijden. De vraag naar dergelijke nachttreinen is [rk verdeeld over de uren van de nacht en over verschillen- [chten van de week. De NS stoppen de tijd, het geld en de jjie die het nachtproject zou kosten liever in een verbetering dienstregeling en meer punctualiteit. ^-medicijn helpt bij hepatitis B Ug; Het HIV-medicijn lamivudine helpt ook tegen hepati- ]Na behandeling met dit middel zou bij meer dan negentig •ntvan de patiënten nauwelijks meer iets van het hepatitis- fzijn terug te vinden, stelt onderzoeker Honkoop die vol- fcweek op het onderwerp promoveert. Hepatitis B is een Kge vorm van leverontsteking, die soms leidt tot levercirrose terkanker. De promovendus zegt tot zijn ontdekking te zijn Jnen doordat sommige HlV-patiënten ook zijn besmet met litis B. Zij kregen de medicijnencocktail toegediend met p lamivudine. Toen i gebleken dat het middel vooral tegen ititis B goed werkt. en hogere vergoeding vrijwilliger Het kabinet wil het bedrag dat vrijwilligers als onbe- jonkostenvergoeding ontvangen niet verhogen tot tweedui- Igulden, hoewel een groot deel van de Tweede Kamer dat |rü. Het kabinet wil het huidige bedrag van 1.200 gulden to optrekken tot 1.400 gulden. Het kabinet liet eerder weten fcn te hoge onbelaste vergoeding een werkloze vrijwilliger nzou kunnen weerhouden werk te zoeken omdat hij er dan Icieel niet of heel weinig op vooruit gaat. Milder klachten over stank Rijnmond itDAM» De DCMR Milieudienst Rijnmond heeft vorige hdzevenhonderd klachten over stank binnengekregen, bij- i Jventig minder dan in dezelfde periode vorig jaar. In totaal M Ide milieudienst dit jaar al zo'n 2.200 stankklachten gehad, tt Meeste klachten die binnenkwamen (tachtig) gingen net als jjj_ ilruari over Stena Line in Hoek van Holland. Daar veroorza- j(e uitlaatgassen van de veerboten nog steeds veel overlast, kwamen afgelopen maand veel klachten binnen over de ■^Haderij van Shell in Rotterdam-Pernis. akerv3|er nergens opvang voor gestoorde '1 erdam Voor de tweede keer deze week zit er in Amsterdam g rame >sychiatrische patiënt vast in een politiecel, omdat er voor je allet 8een enkele instelling plaats is. Woensdag pakte de poli- n man in zwaar psychotische toestand op die naakt over liep en probeerde zichzelf te verwonden. Voor de man was Dnderdagavond plaats in een instelling, zo maakte de poli- iteren bekend. Tot die tijd zat hij in een politiecel. Donder- aalde de politie een gestoorde man uit een woning die elf in brand wilde steken. Een gewaarschuwde psychiater stad en land af om de man te laten opnemen, maar ook in val lukte dat niet. i Aartsen tegen vossenjacht Minister Van Aartsen (natuurbeheer) verzet zich te len 'ongenuanceerde' jacht op vossen. In antwoord op vra- ierh Ol/fever de Flora- en Faunawet van de Eerste Kamer zegt hij dat ^-^Ajrije jacht op vossen 'niet de voorkeur moet hebben'. VVD /vU/wüp^ willen maatregelen tegen de oprukkende vos. Zij vrezen ie aanwezigheid van vossen de kans op hondsdolheid ver en zien in de verspreiding van de vossenlintworm een {end gevaar voor de volksgezondheid. Van Aartsen wil daar &an. Volgens de minister is hondsdolheid al in geen tijden inaleerd en komt de vossenlintworm slechts sporadisch ederen via de pijplijn nucHT. Het is technisch mogelijk om tussen DSM in Geleen fdcar in Bom een ondergronds buizensysteem aan te leg- Via achttien kilometer buis met een doorsnede van tussen feeen drie meter kan in 2010 tussen de bedrijven een mil- ton goederen per jaar worden vervoerd. Dat scheelt twee- lerd vrachtwagens per dag aan onder meer kunstof auto- rdelen, aldus de stichting Logistiek Knooppunt Zuid-Lim- (LKZL) gisteren bij de presentatie van het plan. Het project tussen de 255 en 380 miljoen gulden kosten. Als het sys- draait, kan het buizenstelsel worden uitgebreid richting thaven Maastricht, Meerssen, Kerkrade en het Belgische Ge- )AG 11 APRIL 1998 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten ,,Ik wil niet zeggen dat het ondemocra tisch is. Het is helemaal volgens de re gels gegaan. Maar de democratie wordt wel geweld aangedaan." Woordvoerder Henk Kievits van de actiegroep Veront ruste Kiezers uit Millingen aan de Rijn heeft gedaan wat hij kon, maar het zal geen effect hebben. Verkiezingswin naar PvdA is de komende vier jaar op de oppositiebanken aangewezen, de twee verliezers CDA en GIS gaan rege ren. Om te zeggen dat Millingen aan de Rijn in rep en roer is, zou te ver gaan. Maar de plaatselijke politiek houdt de gemoederen in het dorpje in de Ooy- polder bij Nijmegen flink bezig. De re den is een rel rond de collegevorming, compleet met een burger-actiegroep, die tevergeefs probeert invloed uit te oefenen op het politieke spel. Kievits, geboren en getogen in het dorp aan de rivier, is hèt gezicht van het dorpse Millingen. Presentator van het carnaval, gastheer als er eens een liefdadigheidsactie wordt gehouden. Hij is, kortom, de officieuze burge meester. „In Millingen heb je van alles twee", vertelt hij. „Twee muziekvereni gingen, twee schutterijen en tot in de jaren zeventig had je ook twee politie ke partijen, de Natte en de Droge. Ik zou niet weten of dat ook de officiële namen waren, maar ze werden nooit anders genoemd. De Natte was de par tij van de bovenlaag, de Droge de partij van het volk. Aangezien de raad elf ze tels heeft, was het altijd vijf-zes of zes vijf." Een kwart eeuw geleden begonnen ook in Millingen de panelen te schui ven en ontstonden de drie partijen die nu nog het politieke spectrum bepalen: PvdA, CDA en GJS, wat staat voor Ge meente-, Jeugd- en Sportbelangen. Bij de verkiezingen van vorige maand kwam de PvdA als grote winnaar uit de bus. De partij ging van vier naar vijf ze tels. GJS ging van vier naar drie en ook het CDA verloor flink, maar behield haar drie zetels dankzij de restzetelver deling. De PvdA nam als winnaar het initia tief in de college-onderhandelingen, maar GJS bleek liever met het CDA in zee te gaan. Een coalitie was snel ge vormd. Een groep burgers reageerde, noemden zich Verontruste Kiezers en besloten er alles aan te doen dit on recht ongedaan te maken. Binnen een paar dagen was er in het hele dorp huis aan huis een pamflet verspreid, met daarop een oproep aan de MilÜngse politiek om de stembusuitslag te res pecteren: in elk geval de PvdA in het college. Ruim achthonderd Millingena- ren zetten hun krabbel, en het hadden er volgens Kievits nog veel meer kun nen zijn, maar de tijd was te kort en de actiegroep te klein om alle handteke ningen op te halen. Vergeefs, zo bleek. „Ik vind het treu rig voor de PvdA, en ik kan me ook best voorstellen dat de mensen die op die partij hebban gestemd, boos zijn. Maar wij hebben te maken met ónze kiezers. Voor hen willen we zo veel mogelijk uit ons partijprogramma realiseren. En dat bleek het beste te lukken met het CDA", aldus de redenatie van GJS-lijst- trekker Harry van den Boogaard. „Bo vendien heeft de PvdA zelf ook boter op haar hoofd. Want die hadden voor de verkiezingen altijd gesteld dat ze met ons wilden regeren, maar tijdens de onderhandelingen kozen ze voor het CDA. „Klopt", beaamt PvdA-lijsttrekker Jan Lueb. „Maar dat heb ik ook niet zo maar gedaan. Dat was een gevolg van de opstelling van Van den Boogaard in die gesprekken. Aan alles was te mer ken dat hij het van te voren al op een akkoordje had gegooid met het CDA. Ik heb vier jaar zonder problemen met hem in het college gezeten, en nu zegt hij dat de PvdA uit arrogante machts wellustelingen bestaat. Dan ga ik toch anders tegen hem aankijken. Toch is Lueb niet van plan vier jaar lang ruzie te gaan maken. „We zullen vanuit ons programma blijven strijden voor een sociaal Millingen aan de Rijn, en we zullen het college kritisch vol gen. En over vier jaar zien we wel wat het effect is." Kievits betreurt het ten zeerste. „Het ergste is dat veel mensen hun vertrou wen in de politiek kwijt zijn en zeggen dat ze niet meer gaan stemmen. Dan hebben die twee partijen pas echt ge wonnen." Wethouders in zeven van de tien gemeenten De PvdA lijkt de grote winnaar te zijn bij de vorming van de nieuwe colleges van burgemeester en wethouders. De partij kreeg bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart 2,5 procent meer raadszetels, maar levert nu 5 procent meer wethouders. De sociaal-democraten zitten ook in meer colleges dan vier jaar geleden. De partij is nu in zeven van de tien gemeenten in het dagelijks bestuur vertegen woordigd tegen vijf van de tien in de afgelopen periode, zo blijkt uit een representatieve steekproef in 147 gemeenten. De onderzoekers verzamelden de gegevens tot en met 3 april. In een aantal gemeenten lopen de college-onderhandelingen nog. Op 14 april moeten die overal tot een nieuw college hebben geleid. In de onderzochte gemeenten levert het CDA nog steeds de meeste wethouders, al zijn het er wel minder dan in de nu aflo pende periode. Van alle wet houders is 28 procent van CDA- huize, een daling met vier pro cent. D66, de grote verliezer bij de verkiezingen, ziet zijn aan deel wethouders kelderen van acht naar twee procent. De WD krijgt er twee procent meer en komt nu op negentien procent. De lokale partijen handhaven hun aandeel van zestien pro cent. De onderzoekers ontdekten dat veel colleges bestaan uit meer partijen dan nodig is om aan een meerderheid te komen. Dit onderstreept volgens hen de voorkeur in de lokale politiek voor breed samengestelde coa lities. Wat betreft de politieke sa menstelling van de colleges is er een duidelijke terugkeer naar de combinatie PvdA, CDA en WD. Deze combinatie komt in de meeste grotere plaatsen voor: 52 procent, tegen negentien procent vier jaar geleden. Het percentage paarse colleges (PvdA, WD en Dfifi) is door het verlies van D66 verminderd van dertien naar vijf. Het aantal col leges van paarse partijen met het CDA daalde nog forser. De ze combinatie is nog maar in negen procent van de gemeen ten te vinden. Vier jaar geleden was dit nog dertig procent. Nieuwe baan Ouwerkerk vereist tact GRONINGEN EVERT VAN PUK Het rijk, vier provincies en vier grote steden op één lijn krijgen. Dat is een vrij moeilijke en deli cate kwestie, meent woordvoer der Maessen van het ministerie van VROM. „Ze hebben alle maal hun eigen belang, hun ei gen bestuur. Het vereist kwali teit en tact om tussen die over heidsinstanties samenwerking tot stand te brengen." Hans Ouwerkerk, denkt het kabinet, beschikt over die ei genschappen. Hij is aangezocht om het uitvoerende bureau van de Bestuurlijke Commissie Randstad van de grond te tillen. Uiteindelijk moeten er tien mensen komen te werken, die als belangrijkste taak hebben al lerlei voorstellen en ideeën op elkaar af te stemmen. Ouwerkerk is blij dat hij snel aan de slag kan. „Je werkt voor je geld, zo zit ik in elkaar. Ik had kunnen blijven wachten op een nieuwe functie als burgemees ter, maar zoiets moet zich voor doen. Dat was helaas niet het geval." De Oosterparkrellen en het rapport-Bakkenist heeft Ouwer kerk naar eigen zeggen achter zich gelaten. „Ik vond het vrese lijk mijn werk als burgemeester neer te moeten leggen, maar ik heb voldoende laten merken wat mij in deze kwestie heeft dwarsgezeten. Ik wil nu mijn toekomst invullen, het verleden is een bladzijde die is omgesla gen." De Bestuurlijke Commissie Randstad, met daarin behalve de minister van VROM ook bur gemeesters, wethouders en ge deputeerden, moet twee tot drie keer per jaar bijeenkomen. Ou werkerk fungeert tevens als se cretaris van deze commissie. Het Randstadbureau moet er voor zorgen dat de vergaderin gen zo soepeitjes mogelijk ver lopen, door alle plooien al in het voortraject glad te strijken. HOENDERLOOIn het nieuwe bezoekerscentrum van Nationaal Park de Hoge Veluwe groeien de bomen letterlijk door het dak. Daarin zijn na melijk gaten uitgespaard om de bomen de ruimte te geven. De nieuw bouw, die 2,5 miljoen gulden heeft gekost, vervangt de oude blokhut De Aanschouw. De Rotterdamse architect Quist-Wintermans, die het nieuwe centrum ontwierp, wilde een beschutte plek in het bos maken. Daarom ziet het centrum er van buiten uit als een gigantisch dak tus sen de bomen. foto anp koen suyk Teamleiders Petra van der Kroon en Margreth van Diemen: Er komen acties in de gezond heidszorg. De werknemers pik ken het niet langer dat het ka binet en de werkgevers niet met geld over de brug komen voor een fikse loonsverhoging. De bonden eisen voor de werk nemers in de ziekenhuizen, verpleegtehuizen en instellin gen voor gehandicapten een loonsverhoging van 4,5 pro cent. Bovendien willen ze 1,5 procent om de problemen op de arbeidsmarkt op te lossen. De werkgevers weigeren zover te gaan, omdat het kabinet te weinig financiële ruimte biedt om te onderhandelen. Een se rie van vijf verhalen van Ad Heesbeen en Irene Nieuwen- huijse over de 'witte woede' in de gezondheidszorg. Vandaag het derde artikel met Petra van der Kroon en Margreth van Diemen, teamleiders op de af deling interne van het Rijn landziekenhuis in Leiderdorp, over de werkdruk en de ar beidsvreugde. Liever een nieuwe collega dan salarisverhoging. Dat is de eens gezinde wens van twee teamlei ders van het Rijnland Zieken huis in Leiderdorp. Petra van der Kroon en Margreth van Die men, beiden werkzaam op de interne afdeling, hoeven er geen seconde over na te denken. „We kiezen voor arbeidsvreugde, werkdruk onder de verpleeg kundigen groot is en dat alleen 'meer handen aan het bed' de taak van de huidige verpleeg kundige kunnen verlichten. Het tweetal vindt het daarom onbe grijpelijk dat zowel de instroom van jongeren als het vasthou den van ouderen geen enkele prioriteit schijnt te hebben. Momenteel kunnen de 55-plus- sers gebruik maken van wat gunstige regelingen zoals een dag per week minder werken te gen hetzelfde salaris. „Als ik de 55-plussers hier zie rennen, heb ik daar de grootste bewondering voor. Ik weet niet of ik dat op die leeftijd nog kan opbrengen", stelt Petra. Margreth vult aan: „Een beetje stress op zijn tijd vind ik wel prettig. Maar als de voorwaar den in deze sector niet verande ren, houd ik dit beroep niet tot mijn 65ste vol. Ik ben nu nog jong en zie mijn werk als een uitdaging, maar daar komt na tuurlijk een einde aan. Bijvoor beeld op het moment dat ik niet dagelijks meer de hoogst nood zakelijke zorg kan bieden. Ze verbazen zich er een beetje over dat bij hen op de afdeling alles op rolletjes schijnt te lo pen. Ze spreken zejfs van een unieke' situatie. „Waarschijn lijk komt het omdat we een heel bijzonder team hebben. On danks de hoge werkdruk is de sfeer goed. Met elkaar er voor gaan, is bij ons geen loze kreet." Beiden zeggen hun werk niet mee naar huis te nemen. Petra: „We draaien natuurlijk al wat langer mee. I Iet ziekteproces en of het overlijden van een pa tiënt is voor ons anders dan voor een familielid. Dit werk kun je alleen maar volhouden als je afstand bewaart. Bij ons is er soms ook opluchting bij een overlijden, omdat we dan weten dat de patiënt uit zijn lijden is verlost." Petra van der Kroon (rechts) en Margreth van Diemen: „Het beroep is te mooi om achter de feiten te blijven aanlopen." foto taco van der eb want het beroep is te mooi om achter de feiten aan te blijven hollen." Met feiten bedoelen ze de dage lijkse beslommeringen in een ziekenhuis zoals wassen, infu sen verzorgen en bedden op maken. Iedere dag of beter ge zegd ieder uur maken ze voor zichzelf een prioriteitenlijst van wat echt belangrijk is. In de praktijk van alledag betekent dat een gesprek met een termi nale patiënt of een opbeurend woord voor een leerlingver- pleegkundige er nog wel eens bij inschiet. De morgen was hectisch begon nen. Een oudere man was om half negen overleden. Margreth: „Ik wilde juist aan de medicatie en het wassen beginnen, maar op zo'n moment ga je uiteraard eerst de arts en de familieleden bellen. Je bent dan twee uur in tensief met zo'n overlijden be zig. Ik zag dat een leerling het moeilijk had. Ik heb haar weg gestuurd om even bij te komen. Ik heb, voor zover ik dat nu kan overzien, verder op de dag ook geen gelegenheid een woordje met haar te wisselen." Collega Petra kent eveneens het klappen van de zweep. „Ik heb voor dit beroep gekozen, omdat ik een ideaalbeeld had over zorg voor zieken. De praktijk heeft me geleerd dat de zorg voor zie ken en de organisatie daarom heen veel meer omvatten. Ik ben soms blij als er een paar pa tiënten zijn die zichzelf kunnen helpen, want twaalf wasbeurten is echt heel hard doorwerken." De afdeling waar Petra (34 jaar) en Margreth (29 jaar) werken bestaat uit 39 bedden. Ze heb ben allebei de leiding over de zorg voor ongeveer achttien pa tiënten. En aangezien de bed- bezetting 85 procent is, komt het maar zelden voor dat er een bed leeg is. Omdat het op de andere afdelingen niet veel an ders is, komt het regelmatig voor dat patiënten van andere afdelingen op de interne wor den geplaatst. En vise versa. Beide teamleiders zijn teleurge steld in de voorgestelde maatre gelen van de werkgevers. Onder het motto no pay, no cure willen de vakbonden daarom een krachtig protest laten horen. De twee zijn bereid tot acties over te gaan. Vooral omdat het volgens hen genoegzaam bekend is dat de 13 APRIL '98 PECTACULAIRE RACES o uur TOEGANGSPRIJZEN 1a. 20,- Auto Trader DUTCH Toerwagens tu u nu tn*f sen. Marlboro Elf Renault Megane Trophy VOORVERKOOPADRESSEN SENS iTSlSr"" m 06 500 6306 Formule Arcobaleno INFOLIJN: 023 5 740 750

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5