Rekeningrijden als spreidingsmaatregel n -if ZATERDAG 11 API Rekeningrijden moet de kroon worden op het werk van minister Annemarie Jorritsma (Verkeer en Waterstaat). Files die nu nog elke ochtend de verkeersberichten vervuilen, zullen na 2001 weg zijn. Althans, dat is het streven.... eze maatregel", zegt H. I W Ruijter - projectleider Reke- ningrijden van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat - „is niet be doeld om de automobiliteit te verminderen. Rekeningrijden is geen financierings- of milieumaatregel. Het doel is slechts het ver beteren van de bereikbaarheid van de Rand stad. Mensen moeten zich afvragen waarom ze op dit moment, op deze plaats in de auto zitten. We verwachten 10 tot 15 procent minder auto's in de ochtendspits. Het gaat om 40.000 auto's minder. Dat is voldoende om het aan tal file-uren met 30 tot 40 procent te vermin deren." Ruijter weet zich gesterkt door ervaringen in binnen- en buitenland. „Toen de tol op de Willem-Alexanderbrug bij Tiel werd afge schaft leidde dat tot 60 procent meer verkeer. Het prijsmechanisme werkt. Misschien juist in Nederland." Ook in het buitenland heeft (elektronische) tolheffing intrede gedaan. Binnenkort reist Ruijter naar Singapore, waar het rekeningrij- W De strijd tegen de jïles File. Het bestrijdingsmiddel heet 'Rekeningrijden'. den het verkeer in de ochtend- en avondspits met ongeveer de helft heeft verminderd. „In Noorwegen (Oslo, Bergen, Trondheim) wordt de hele dag tol geheven met korting in de FOTO GPD CEES ZORN daluren. Ook daar merk je een verschuiving in de tijd naar de daluren." Nederland verkiest rekeningrijden alleen in de ochtendspits in te voeren. Ruijter: „'s Och tends besluit iemand hoe hij zich die dag ver plaatst. Als hij 's ochtends voor de trein kiest, zal hij 's middags ook wel met de trein terug gaan." De heffing wordt in 2001 ingevoerd. Iedereen die tussen zeven en negen uur 's ochtends naar Amsterdam, Rotterdam, Den Haag of Utrecht rijdt moet zeven gulden betalen. Bij elektronische betaling kost een rit vijf gulden. „We willen de bestaande betaalmiddelen ge bruiken: de chipkaart en de chipper. Door de gegevens over de transacties gescheiden en voor een korte periode op te slaan, een deel bij Interpay (organisatie voor het betalings verkeer van de banken) en een deel bij de be lastingdienst, is de privacy van de weggebrui ker zo goed mogelijk gewaarborgd. Zeker bij elektronische betaling. De projectleider heeft zich gestoord aan de publiciteit over een brief van Veilig Verkeer Nederland (WN) over de gevolgen van reke ningrijden. Als 10 procent van het verkeer op de snelwegen door het rekeningrijden uit wijkt naar provincie- en gemeentewegen zou dat leiden tot zestig verkeersdoden en 500 ziekenhuisgewonden extra, aldus WN. „WN baseerde zich op onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV). Maar de SWOV heeft hiervan nadrukkelijk aifstand genomen. Zo'n verschuiving is niet te verwachten. Het sluip- verkeer wordt met een reeks maatregelen te gengegaan: drempels, wegversmallingen, éénrichtingverkeer. Bovendien zal er een ring van heffingpunten om de grote steden ko men, dus ook op provinciale wegen." Ruijter is niet onder de indruk van de be zwaren. Zo zou er te weinig openbaar vervoer zijn om de mensen uit de auto te krijgen. „Nogmaals: we willen beslist niet iedereen in het openbaar vervoer krijgen. Alsjeblieft niet. We verwachten vooral een verschuiving in het tijdstip van het autoverkeer. Het gaat bo vendien slechts om een vermindering van de spits met 10 tot 15 procent. Het vaste stra mien van werken van negen tot vijf zit in Ne derland nog diep ingebakken. Maar met de moderne technologie is dat steeds minder nodig." De projectleider wijst er op dat 10 procent van de ochtendspits sociaal of recre atief verkeer is. „Dat wil overigens niet gen dat het allemaal te vermijden is." Ruijter heeft al diverse brieven binnengekre gen van beroepsgroepen die van de heffing vrijgesteld willen worden: van rijschoolhou ders tot kermisexploitanten. Maar in beginsel moet iedereen betalen, tot aan de verkeers politie toe. Ook buitenlanders. Ruijter is de eerste om toe te geven dat het moeilijk is eer rekening van zeven gulden in een ver buiten land te innen. Maar uit oogpunt van maat schappelijk draagvlak voor de maatregel wordt het toch geprobeerd. Ook al is nog niet één procent van het spitsverkeer van buiten landse herkomst. Overigens zal het elektronisch betalen tij dens de zomervakantie, als de meeste bui tenlandse toeristen op de weg zijn, worden uitgeschakeld. „In een periode met traditio neel weinig verkeer is er geen reden om te heffen. Het is geen financieel instrument om geld in de schatkist te brengen. Het doel is de bereikbaarheid te vergroten. Rekeningrijden is volgens Ruijter niet te vergelijken met betaalstroken. Deze aparte stroken vereisen een complete aanpassing van de infrastructuur. „We gaan de mogelijk heden van betaalstroken wel verder onder zoeken. Maar het is bij de grote steden moei lijk inpasbaar. Je moet ook echt de garantie kunnen bieden van een onbelemmerde doorstroming. Op wat langere trajecten tus sen de steden is er misschien wel iets moge lijk. Maar het dient een ander doel en is geen alternatief voor rekeningrij den. H' diet poii i besi ilijki I 'OOI zijl VRAAG VAN DE WEEK (voor deelnemers van 13 t/m 15 jaar): Vraag 3: HOE HEET HET METEORLOGISCH VERSCHIJNSEL WAARDOOR HADDOCKS HOUWEEL IN DE BERGEN BEGINT TE BLIKSEMEN? De tweede vraag uit deze serie was: Hoe heten a de monumentjes in Tibet waar de as van belangrijke heilige monniken wordt bewaard? Vraag 1 luidde: Van welke luchtvaartmaatschappij is het neergestorte vliegtuig van ae Chinese vriend van Kuifje'? pÊ CTOK I ISpaar de antwoorden tot en met de vierde week en stuur de oplossingen naan Rijksmuseum voor Volkenkunde, ter attentie van de afdeling PR, postbus 212, 23 00 AE Leiden o.v.v 'Prijsvraag Kuifje'. Het museum verloot onder de inzenders 1 11 "en artikel uit de Kuifje-winkel. De tentoonstelling 'naar Tibet met Kuifje' is nog t/m 2 augustus in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te zien. Het museum is gevestigd aan de Steenstraat 1, Leiden, telefoon 071-516 88 00. De openingstij den van het museum zijn: dinsdag tot en met vrijdag en zondag 10.00-17.00 uur. Zaterdag en feestdagen 12.00-17.00 uur. Toegangsprijzen: Volwassenen 10 gulden. Jeugd van 4-18/OP/65+ 7,50 gulden. Groepen (min. 10 personen) 7,50 gulden. Museumjaarkaart toeslag 3 gulden. Kosten van de activiteiten zijn inbegrepen in de museumentree, tenzij anders vermeld.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 52