feevecht om de gunst van de sportlezer Belegen waarheid 'ALLEMAAL MEER VAN HETZELFDE ZATERDAG 11 APRIL 1998 Bladenmarkt uitgebreid met drie magazines Op de markt van de sportbladen, waar 'Voetbal In terna tional' al vele jaren regeert, is het ineens dringen geblazen: drie sportmagazines erbij! Deze week verschenen 'Sportweek'en 'SportInternational' (in een weekeditie) voor het eerst. Binnenkort volgt 'TVSport Magazine'. Zo wordt er de komende maanden, terwijl Oranje zich voorbereidt op het wereldkampioenschap in Frankrijk, een oorlog om een bedrijfstak uitgevochten. De strijd is meteen al verhit. Weekblad Panorama heeft de verschijningsdatum vervroegd (van woensdag naar dinsdag) om gelijk met de sportbladen in de kiosken te liggen. Het Algemeen Dagblad besloot 'Team Holland' flink te betalen voor het recht in de aanloop naar dat WK alle spelers van het Nederlands elftal in privésfeerte mogen interviewen. Het gevecht om de gunst van de sportlezer is in volle gang. door WILLEM SCHOUTEN Frans Lomans, hoofdredacteur van 'Sportweek' op de redactiezolder. „Ik wil", zegt hij, „dat de zwarte emancipatie luid en duidelijk doorklinkt in onze kolom men." FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER Om de hoek bij de duikschool naar boven, zei hoofdredacteur Frans Lomans van Sportiueek bij het maken van de afspraak. En dan nog twee trappen en een veredelde ladder op voor je buiten adem aanlandt bij de redactiezolder, had Lomans er bij moeten zeggen. Als twee redactieleden ook nog een hackysack te voor schijn halen en even hooghouden is het ge voel niet meer te onderdrukken: hier wandel je een jongensboek binnen. Met een groepje vrienden samen op de eigen knusse zolder verdieping een balletje hooghouden, stukjes tikken en snode plannen maken om de we reld te veroveren. Frans Lomans, ex-NieUwe Revu, is de Sjors van deze rebellenclub en de rol past hem. Hij rolt zijn eigen sjekkies nog, stak anderhalve ton van zijn eigen geld in het blad en gros siert in intrigerende uitspraken die meer vragen oproepen dan ze beantwoorden. Zoals daar zijn: 'Sportweek moet de rock en roll in de sport leggen', 'Spor ters zijn in de regel veel intelligenter dan gewone mensen' en als uitsmij ter: 'Sportweek wordt het medium van de zwarte emancipatie in de sport.' Deadline De zenuwen spelen wel licht een rol in de markan te visioenen van Lomans. Hij geeft al gauw toe afgelo pen zondag tijdens het ma ken van de eerste Sportweek 'zes hartaanvallen' te heb ben gehad. „We hadden de ideale week om te beginnen, dachten we toen we in no vember deze datum prikten. Feyenoord - Ajax, de Davis Cup-ontmoeting met België en vlak na de woensdag dat Ajax de eerste halve finale in de Europa Cup zou spelen. Dat viel dus een beetje tegen. Zeker toen het met de Davis Cup mis ging. We hebben een moordend deadline-schema. Om zo actueel mogelijk te zijn, sluiten we om twee uur op zondagnacht en liggen dan dinsdag in de kiosk. Toen de Davis Cup niet bleek te zijn afgelopen voor onze deadline heb ik dus ie mand de opdracht moeten geven een verhaal over de Ronde van Vlaanderen uit zijn mouw te schudden. Het is gelukt, maar lekker zat ik er niet bij." Hij zegt 'redelijk tevreden' te zijn over het resultaat. „Het artwork is meteen top, de ver halen zijn goed maar kunnen nog beter. We hebben in deze eerste week ons terrein aan gegeven. Anky van Grunsven? Ja, dat hoort er ook bij. Sportweek wil verrassen. Al moet ik zeggen dat zowel de redactie als de commer cie me bijna te lijf gingen toen ik daarover begon. Vooral de advertentiejongens, die het blad aan het verkopen waren met de mede deling dat er alles over voetbal, autosport en wielrennen in Sportweek stond. Kwam ik in eens met Anky van Grunsven. Kijk, dat vind ik nou leuk.'' Aanvankelijk met weerzin bekijkt hij ver volgens op verzoek het werk van de concur rent: Sport International. „Kijk, ze stoppen Feyenoord-Ajax helemaal achter in het blad weg. Dat krijg je als je niet onafhankelijk bent van Voetbal International. Wacht eens, ik moet even kijken.... Zie je wel! Er staat niet één zwarte sporter in SI. Kijk, dat vind ik nou opvallend. Ik wil dat de zwarte emancipatie luid en duidelijk doorklinkt in onze kolom men. Als er in de samenleving iets niet racis tisch is, dan is dat welde sport. En Sportweek gaat zich daarmee onderscheiden, dat gevoel promoten. Wij gaan journalistiek brengen op het ritme van de rap en de rock en roll. Let maar op." Verbazing Als Cees van Cuilenborg (Sport International) deze vergelijking van Lomans hoort, is het even stil in het keurige kantoorpand in Gouda. Van Cuilenborg, naast baas bij SI ook hoofdredacteur van Voetbal International, heeft zich tot dan toe uitgeput in rust, kalmte en onderkoelde reacties. Voor alles wil hij 'geen paniek' op zijn gezicht dragen. Hij is immers de baas bij, tot afgelopen week. de soevereine heerser op de sportbladenmarkt. Elke week rollen er 220.000 VI-exemplaren van de persen, nu ook nog 55.000 van SI. Zijn bedrijf heeft een samenwerkingsverband met het machtige Amerikaanse Sports Illustrated en een hele reeks Europese sportbladen. Het is dan niet gepast je druk te maken over twee nieuwe luizen (naast Sportweek het nog mys terieuze TV Sport Magazine) in de dikke pels. Maar het verwijt horen niet genoeg aan zwarte sporters te doen, en dat is toch wat Lomans beweert, laat Cees van Cuilenborg niet koud. „Zoiets heb ik nog nooit van mijn leven gehoord antwoordt hij verbaasd. Ver volgens bladert hij zijn eigen blad nog snel een keer door. En landt halverwege het ma gazine opgelucht bij Troy Douglas. Een atleet uit Den Haag, zwart van huidskleur. „Nou, zie je wel. Het klopt ook nog eens niet. Maar even serieus Het is toch belachelijk om zo iets te verkondigen?! En natuurlijk houden wij rekening met wat VI doet aan Feyenoord- Ajax. We zouden wel gek zijn onszelf te be concurreren. Wat ik van het eerste nummer van Sportweek vind? Nou, echt verrassend is het in ieder geval allemaal niet na al die maanden van voorbereiding en zo'n golf van publiciteit. Ik was nog even bang dat ze een grote scoop opgespaard zouden hebben. Daar is dus echt niets van te zien. Nee, hier lig ik niet wakker van." Compliment Van Cuilenborg kan zich zijn grotendeels on derkoelde reactie ^veroorloven, denkt ook Henk Burgerhout van Media Partnership. „Voorlopig", zegt het hoofd media van het grootste mediabureau van Nederland. Het bureau adviseert grote bedrijven uit binnen- en buitenland waar ze hun reclamebudget ten het best in advertentieruimte kunnen omzetten. Afgelopen jaar ging er bij Media Partners hip zo'n 750 miljoen gulden aan reclamegeld om. „Je kan dus gerust zeggen dat onze me ning over een nieuw blad van enig belang is, lijkt me", constateert Burgerhout. „En ik moet zeggen dat ik voorlopig onder de in druk ben van Sportweek. Het blad ziet er goed uit en met een prijs van 2,50 gulden is de drempel om het aan te schaffen laag. Maar het is ook zo dat lang niet alle nieuwe bladen het redden en de scepsis in de markt is aanzienlijk als het om sportbladen gaat. Ik geloof dan ook helemaal niet in dat TV Sport Magazine. Ze zijn te laat. En: de combinatie van programmagegevens en sportverhalen is totaal onbewezen. Sport International? Dat is nog te veel een maandblad qua stijl: veel lan ge verhalen. Maar Sportweek heeft wel een juiste mix gevonden. We adviseren onze klanten voorlopig er een gokje op te wagen. Volgende week zijn we dan ook met een paar advertentiepagina's vertegenwoordigd. En dan maar hopen dat het een beetje gaat ver kopen. Dan heb ik het over minstens 80.000 exemplaren per week, anders gaat het voor de bijl. Enfin, het is zoals altijd: de consu ment beslist." et wordt een veld slag, komende zo mer. Daar twijfelt enk Spaan niet over. Het kan woon niet, drie nieuwe sport- aden die tegelijk schreeuwen n de aandacht van de liefheb- .Tel daarbij op alles wat er ,el tv en in de kranten over de ensen wordt uitgestort deze >mer. Zelfs de grootste sport- k zal het niet kunnen bijhou- •n, al doet hij nog zo zijn best. gaan slachtoffers vallen, na- urlijk." Spaan kan het weten. Hij hudde zo'n twee jaar geleden ingeslapen markt voor sport- aden wakker. Zijn geesteskind, H blad Hard Gras, toonde aan it er een veel bredere interesse voor de sport van het volk, tetbal, dan altijd gedacht. Met emanummers als die over de te« ^de kern van Feyenoord, lite- mijmeringen over de schoonheid van het spel van ene JC uit betondorp en speurtoch ten door de sloppenwijken van Rio op zoek naar de oorsprong van kanarie-gele supertalenten, raakte Hard Gras een gevoelige snaar bij een ander soort voet balliefhebber. Van Hard Gras rollen elke drie maanden 10.000 exemplaren van de persen. Redelijk beschei den als je het vergelijkt met de oplages die Sportweek, Sport In ternational en het nog mysteri euze TV Sport Magazine ambië ren: rond de 100.000. „Daarom zie ik ze ook niet als concurren ten. Als ze nou echt wat anders hadden gebracht. Maar het is al lemaal meer van hetzelfde. Vooral Sportweek, dat toch met veel aplomb is gepresenteerd, valt me toch tegen. Aardig, maar uiteindelijk niet goed genoeg. Het ziet er perfect uit, maar er staat helemaal niets nieuws in. Okee, dit is nog maar de eerste aflevering, maar het zal echt be ter moeten willen ze een plaats op de markt veroveren. Zeker in de concurrentie met Voetbal In ternational. Daar staat ook al lang niets opzienbarends meer in, maar is hoe (Jan ook een in stituut." Bij VI zullen ze opgelucht zijn, denkt Spaan. „Dat ze 'm zaten te knijpen zag je natuurlijk duide lijk. Anders kom je niet hals over kop met een wekelijkse versie van Sport International. Die bei de bladen hebben al een lezers groep, Sportweek niet. Dan zal je toch echt beter moeten zijn. Weet je "wat ze nodig hebben: een scoop zoals Barend en Van Dorp hadden toen ze naar de Nieuwe Revu gingen. Dat ver haal over Gullit. Dan sta je er." De hoofdredactie van Sport week ging er in het publiciteits offensief voorafgaande aan de introductie prat op dat het de relaties met de sportsterren wil koesteren. 'Want ze kunnen je blad maken en bre ken', aldus hoofd redacteur Frans Lomans. Spaan ge looft er niks van. „Een zwaktebod, vind ik. Wat hadden ze twee jaar ge leden bij het EK dan willen doen? Op mo ment dat die rel uit breekt ben je toch echt vriend van Danny Blind of Michael Reizi ger. Nooit filletwee. Mijn ervaring is dat je respect - en dus toegang tot sporters - maar op één manier krijgt: met goede en gezaghebbende verslaggeving. Voor mij is dat nooit een probleem geweest." 'De waarheid over Ajax (En niets dan de waarheid)', staat er voorop de eer steling van Sportweek. Nou-nou, daar gaan we voor zitten. En ja, zo op het eerst gezicht - doorbladerend dus - lijkt het een mooi kindje geworden. Volle bos haar, stralend blauwe ogen en een guitige glimlach. Kortom: Sportweek bekt lekker, staat vol mooie foto's en scoort met een eigen wijze lay-out. Maar daarmee is het goede in al dat nieuws wel bijna op. Want met de hersenpan van de kleine schelm in sportbladenland - de in houd van de verhalen - staat het er vooralsnog minder goed voor. De kroon spant juist het verhaal waar het blad mee wil scoren. Dat over Ajax naar aanleiding van de klassieker te gen Feyenoord. Het leeuwendeel van dat artikel, de redenen achter Ronald de Boer's plotse drang de nestwarmte van Ajax achter zich te laten, viel na melijk een week voor het verschijnen van Sportweek al te beluisteren in een Haarlemse kroeg. In het sportcafé, een maandelijks te rugkerende en zeer succesvolle bij eenkomst van toppers uit de voetbal wereld en sportliefhebbers met grote dorst, ontvouwde zich de 'waarheid' die Sportweek voor zich claimt voor het eerst. Nou is dat zo gek niet als je weet dat de redactie van het nieuwe blad bevolkt wordt door grotendeels dezelfde journalisten die het bezoek aan het sportcafé elke keer zo onder houdend maken. Maar dat ze met al die nevenactiviteiten zo weinig tijd hadden De Boer wat serieuzer aan de tand te voelen of, stel je voor, iets an ders te bedenken dan de zoveelste af kondiging van het einde van Ajax bij het verdwijnen van de Westfriese voetbaltweeling verbaast hogelijk. Toch wint Sportweek het deze week als geheel op punten van de directe concurrent Sport International. De hoofdredactie van dit magazine be stond het te gokken op een goede af loop van het Davis Cup-avontuur te gen België. Het blad sloot namelijk al voordat de wedstrijd tegen de Belgen maandagochtend werd beëindigd. De verslaggever prijst dus dinsdag, een dag nadat het avontuur in Brussel in een deceptie zou eindigen, bonds coach Michiel Schapers doodleuk de hemel in. Wat uiteindelijk het meest bevreemd zijn niet deze bokkensprongen. Dat soort dingen gebeuren schijnbaar als je iets nieuws begint. Ook de vrijwel identieke en voorspelbare onderwerp keuze (voetbal, wielrennen, Jos Ver stappen en uit Amerika wat NBA-bas- ketbal) is nog te pruimen. Bevreem dend is het gegeven dat beide bladen er niet in slagen ook maar iets toe te voegen aan de barrage van sportver- slagen en interviews die een dag eer der al in de dagbladen hebben ge staan. De reportage, toch hét wapen van het weekblad tegen al dat jachti ge en vluchtige in de dagbladkolom men, wordt niet eenmaal gehanteerd. Zonde. Nu moet gezegd dat de mastodont in sportbladenland, Voetbal Internatio nal, een dag later dan de concurrent en het kleine broertje ook weinig meer heeft te bieden. VI is veel dikker en completer dan de concurrentie, maar de omvang werkt uiteindelijk te gen het blad. Meer dan doorbladeren doe je meestal niet. Er staat dit keer wel een reportage in, over Voetbalstad Velsen. Daar zal buiten de IJmond echter niemand van wakker liggen. Hoogtepunt is zoals altijd de rubriek Persoonlijk. Johnny den Dunnen van Sparta geeft prijs dat hij dagelijks kijkt naar zowel Goudkust als Goede Tijden, Slechte Tijden. 'Ik hoef niet mee te kijken van zijn ouders of mijn vriendin. Dat doe ik uit vrije wil', be nadrukt Johnny. Kijk, dat zijn nog eens onthullingen. WILLEM SCHOUTEN

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 45