ZATERDAGS BIJVOEGSEL T I ZATERDAG 11 APRIL 1998 Twee van de best bezochte films van het moment hebben hem in de hoofdrol. Hij is de meest geraadpleegde filmster op Internet. En: lopen er eigenlijk wel vrouwen rond die niet verliefd op hem zijn? De verering van Leonardo DiCaprio is een fenomeen dat de internationale filmwereld sinds John Travolta niet meer heeft meegemaakt. door MARK VAN DEN TEMPEL I ien weken draait-ie nu al en nog I steeds is het volle bak. Alsof er sindsdien geen enkele film meer is uitgekomen slurpt Titanic wekelijks twee- honderduizend bezoekers op. En nu de film van regisseur James Cameron elf Oscars in de wacht heeft gesleept, zal de zegetocht nog wel even voortduren. Onder de namen van de gelukkige winnaars ontbreekt opvallend genoeg die van Leonardo DiCaprio. De jonge acteur (23) die volgens sommigen het zin kende schip in de schaduw stelt als de abso lute blikvanger van Titanic, was niet eens ge nomineerd voor een Oscar voor de beste mannelijke hoofdrol. Opvallend genoeg was het steeds zijn naam die viel wanneer in de dagen voorafgaande aan de Oscar-uitreiking mensen op straat gevraagd werd wie de meeste kans op een beeldje maakte. Er lijkt momenteel maar één filmster rond te lopen, en zijn naam is Leonardo DiCaprio. Deze week publiceerde het toonaangeven de Amerikaanse filmtijdschrift Première z'n jaarlijkse Power List met de honderd meest invloedrijke mensen werkzaam in de filmin dustrie. Nieuw binnengekomen op nummer 25: Leonardo DiCaprio. Da's weliswaar een stuk onder James Cameron (nummer 9), maar vóór Robin Williams (28), Julia Roberts (41) en Brad Pitt (43). En: het is geen flauwe- kul—lijst. Wie bij de eerste vijftig staat krijgt de beste scripts het eerst toegestuurd, wordt het hof gemaakt door de belangrijkste agenten die de hoogste gagès kunnen bedingen. De Power List betekent pure macht, en dat is iets waar de meeste acteurs in Hollywood niet over kunnen beschikken. Leonardo DiCaprio is The It-boy, The Player, degene waar het in elk geval vandaag allemaal om draait. En de cijfers spreken klare taal. In het weekend dat zijn nieuwste, The Man in the Iron Mask in première uitging, brachten zijn beide films in Amerika alleen al 35 miljoen dollar op. Leonardo DiCaprio en Kate Winslet, zoeken een uitweg uit de snel water makende Titanic. De verfilming van een van de grootste scheepsrampen (1912) in de geschiedenis, trekt bezoekersaantallen die records breken. foto reuters Dè sensatie in de filmwereld: Skin Site zijn de meest erotische foto's van Leo te vinden. De makers verklaren alleen smaakvol naakt te tonen, maar voor wie in de juiste stemming is gekomen is er een directe link naar een hardcore gay site gemaakt. The Official Leonardo Hate Page tenslotte voor ziet in de behoefte van hen die het allemaal teveel vinden worden. De samenstellers no digen Leo-haters uit om DiCaprio stervend af te beelden. Dit leidt tot gemanipuleerde computerfoto's van Leo's afgesneden hoofd in een mixer of van het bekende King of the World-beeld op de steven van de Titanic, maar dan voorzien van een scherpschutter in de mast die Leo onverhoeds in de rug schiet. Mogelijkheden Het zijn de kwalijke maar onvermijdelijke uitwassen van het sterrendom, en het kan Leonardo DiCaprio de kop kosten. Populari teit op zulke schaal is altijd tijdelijk, zeker als je publiek bestaat uit tieners. Eenmaal uitge kotst door de amusementsmachine die je groot heeft gemaakt is het gedaan met je car rière. Dus wat te doen? Er zijn grofweg drie mogelijkheden. 1. De James Dean-optie: snel sterven. Dan blijf je altijd jong, mooi en geliefd. Je hebt er alleen zelf zo weinig aan. 2. De John Travolta-optie: je mee laten voeren op de golven van het snelle succes en kijken waar het schip strandt. Travolta's car rière zat tien jaar in het slop tot de acteur door regisseur Quentin Tarantino werd ge red. En dat was eigenlijk een wonder. 3. De Johnny Depp-optie: stoppen met de grote publieksfilms en uisluitend kiezen voor kleine films van interessante filmmakers. Tie neridool Depp wist via deze omweg alsnog een gerenommeerde en vooral gerespecteer de Hollywoodster te worden. Depp is be vriend met Marlon Brando en maakt inmid dels zijn eigen films. Leonardo was deze weg eigenlijk al inge slagen met films als The Basketball Diaries, What's Eating Gilbert Grape (Golden Globe- en Oscarnominatie) en William Shake speare's Romeo Juliet, maar Titanic zette hem op een andere koers. De films die hij nu moet zien te vermijden zijn grootschalige avonturenfilms als The Man In The Iron Mask romantische komedies voor Disney en 'bud dy pictures' met andere geliefde acteurs als Charlie Sheen of Christian Slater. DiCaprio zou moeten gaan werken voor 'serieuze' re gisseurs als Joel en Ethan Coen, Martin Scor sese en Tim Burton, of nog beter: Woody Al len. En laat DiCaprio's volgende film er nou net een van Woody Allen zijn.... Het is nog niet te laat! Leonardo DiCaprio, gefotografeerd bij aankomst voor de première (in Hollywood) van Titanic. foto reuters fred prouser DiCaprio samen met een vergenoegde regisseur Randall Wal- "fe première van The Man in the Iron Mask. foto reuters albert ferreira Twee groepen In Nederland is Titanic met een opbrengst van ruim 31 miljoen gulden inmiddels The Lion King gepasseerd als meest succesvolle speelfilm ooit. En dezer dagen wordt de twee miljoenste bezoeker verwacht. Wie dat zijn, die belangstellenden? Een snelle inventarisa tie in een bioscoop leert ons dat ze grofweg in twee categorieën zijn in te delen: de men sen die op Titanic afkomen omdat dit de film is die je gezien moet hebben, en de Leonardo fans. Er gaat een zucht door de zaal wanneer na een half uur het decoratief gelokte jon- genskoppie voor het eerst in beeld verschijnt. De hele film door zal er om elk Leonardo- grapje geschaterd worden en bij elke blijk van zijn gevoelige natuur gezwij meld. Kennelijk is niet iedereen op de hoogte van het treurige lot van zijn personage Jack Dawson. Als de zaallichten aangaan blijft een groepje ontroostbare meisjes huilend achter. Weer een bakvisheid, daar is toch niets bijzonders aan? Toch moeten we teruggaan naar John Travolta's doorbraak in 1977 om een massa-hysterie van zulke omvang tegen te komen. De jon ge Travolta was een explosief mengsel van talent, uitstraling en aantrekkelijkheid, en hij werd ge lanceerd in een film waarin deze pluspunten optimaal tot hun recht kwamen Saturday Night Fever). Ook Leonardo is meer dan een knap filmsmoeltje. Met zijn rollen in What's Eating Gil bert Grape en This Boy's Life heeft 'hij laten zien een uitstekend en veelzijdig acteur te zijn. Titanic is voor hem de juiste film op het juiste moment. Leo nardo heeft de leeftijd bereikt waarop hij de filmheld van alle vrouwen kan zijn, en flink wat mannen ook. Voor de jongste be zoekers is hij de kwajongen, een Amerikaanse Ciske de Rat. Als hij rebelleert tegen de aristocraten uit de eerste klas, met hun sno bisme en geërfd geld, appelleert hij aan elke vorm van kinderver- zet. Voor tienermeisjes is hij de ultieme droomprins. Knap en stoer, gevoelig en hoffelijk. Hij behoedt zijn tegenspeelster Kate Winslet voor zelfmoord, en als. ze voor het eerst seks hebben is hij niet bang om zijn eigen onze kerheid te tonen. Macho is hij alleen wanneer hij op moet komen voor de goede zaak. Voor alle moeders in de zaal is hij de liefste zoon die ze zich kunnen wensen en het beste Leonardo DiCaprio en Kate Winslet, hoofdrolspelers in het kassucces Titanic, zien het gevaar op zich afkomen. foto reuters merle w. walu Overlast Als gevolg van zijn plotse faam heeft Di Caprio ook kennis gemaakt met de overlast. Elk feit over Leonardo is nieuws, hoe onbe nullig ook. Leo wordt gesigna leerd met supermodel Kate Moss! Zijn oma vindt hem te dun!! Leo bekogelt fotografen met fruit!!! Het is alweer uit met Kate!!!! In middels probeert DiCaprio de ergste uitwassen aan banden te leggen. Hij daagde blootblad Playgirl voor de rechter wegens het aankondigen van publicatie van zijn naaktfoto's. De ster ver klaarde de foto's als een beledi ging en een inbreuk op zijn pri vacy te beschouwen. Maar ver moedelijk wil hij met de actie ook geruchten de kop indrukken dat hij homofiel is en er in be paalde circuits belastend materi aal van hem circuleert. Dat hij tot een gay icon zou uitgroeien was wel te voorzien, maar Leo de ho mo is slecht nieuws voor veel vrouwen, en dus voor de kassa. Op Internet, waar Leonardo de meest geraadpleegde filmacteur blijkt te zijn, woedt inmiddels een oorlog over DiCaprio's seksuele voorkeur. De vele dwe perige sites als Luv'n Leo en To tally DiCapitated (letterlijk: volle dig onthoofd) houden zich nog op de vlakte, maar Beautiful Boy, The Very Gay Leonardo DiCaprio Fan Club is geheel gevuld met roddels over en bewijzen voor Leo's anders-zijn. Het bulletin board vermeldt diverse ooggetui genverslagen van mensen die Leo met mannelijke vrienden hebben zien dansen, feesten en zoenen in homobars. Iedereen kan hier zijn zegje doen, van homohaters ('God made Adam and Eve, not Adam and Steve') tot ver ontwaardigde fans: ('This website is a disgra ce to a great actor. He is NOT gay'.) Wei of niet, een naaktfoto van de ster is een gewild object. Op The Leonardo DiCaprio

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 43