Tbs'ers wachten negen maanden op behandeling Bezorgdheid over 350 ton mosterdgas Binnenland torst: donorformulier oor asielzoeker tactloos Steeds meer verslaafden an cocaïne zoeken hulp Kruisweg voor 'paria's zonder papieren' Van Mierlo eist rectificatie van Elsevier Kip krijgt meer ruimte AU Vrij baan voor vampiers VAN TIL'S PAASSH0W van tiHMMIi jkkenrollers ook met Pasen actief crfRDAMOok voor zakkenrollers is Pasen een feest. Want het ital bezoekers is in het Paasweekeinde altijd heel wat groter itijdens een 'normaal' lenteweekeinde. De Amsterdamse intes F. Rijpkema (links) en S. Groenn tonen de vlugschriften dit weekeinde het centrum van de hoofdstad worden uitge lid. Op die manier wil de politie Amsterdammers en bezoe- 5attent maken op de aanwezigheid van de gauwdieven. Zo- het toch voor iedereen, behalve de zakkenrollers, een pretti- Pasen wordt. foto anp paul vreeker Ma onderzoekt tarief postbussen De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) on- rzoekt de tariefsverhoging die PTT Post wil invoeren voor het jruik van een postbus. Die was na betaling van een borgsom 150 gulden tot nu toe gratis. Vanaf 1 oktober dit jaar geldt tarief van 250 gulden per jaar. Tegen de tariefsverhoging zijn ivel bij PTT Post als bij de NMa honderden klachten binnen- (omen. De mededingingsautoriteit gaat na of het postbedrijf monopoliepositie misbruikt en of de tariefsverhoging in ijd is met de Mededingingswet. Volgens PTT Post was de ser- everlening voor de postbussen verre van kostendekkend. Bo- ïdien passen in de oude bussen geen stukken op A-4 formaat. TPost gaat de bussen dan ook vervangen. trie vernielingen aan auto's Doesburg De politie in Doesburg is op zoek naar degenen, die ids half februari van dit jaar minstens 31 auto's in die plaats bben vernield. Een huis-aan-huis-enquête heeft geen resul- it opgeleverd. De golf van vernielingen begon in de nacht van op 17 februari. Toen werden zeventien auto's beschadigd. De ïnielingen lopen uiteen van het maken van krassen en deuken aan het lek steken van de banden en het afbreken van autos- igels. Sinds februari heeft de politie 31 aangiftes binnengekre- L 1PV wil vijf procent voor minima 'jdj hhaag Burgers die vijfjaar of langer afhankelijk zijn van een 11 hi nimuminkomen moeten er vijf procent bij krijgen. GPV-leider °ei hutte bepleit dat vandaag op een partijbijeenkomst in Ermelo. nan j wil verder meer aandacht voor 'verborgen armoede in gezin- nmet opgroeiende kinderen'. De uitlatingen van Schutte zijn 131 n uitwerking van het verkiezingsprogramma van het GPV. larin is een bedrag van 1,8 miljard gulden vrijgemaakt voor ar- ism oedebestrijding. Eerder drong het CNV er al op aan langdurige odf inima er vijf procent bij te geven. Om de armoede in gezinnen de? «kinderen te bestrijden moet volgens Schutte de kinderbij- ig vanaf het derde kind omhoog. Ook voor studiekosten zou er stü tra geld op tafel moeten komen, kon hjlijmegenaar opgepakt voor ontucht megen De politie uit Wijchen heeft een 37-jarige Nijmege- in zijn woning aangehouden. De man zou tussen 1994 en )ekf 197 met vijf meisjes en een jongen in de leeftijd van 8 tot 11 s tes ar ontucht hebben gepleegd. De Nijmegenaar woonde in die jesi ren in Wijchen. Hij kende de kinderen uit de buurt. Hij nodig- k afj ihen uit in zijn woning en pleegde daar ontucht met hen. De vra iders van de kinderen deden begin dit jaar aangifte. De Nijme- naar zit vast. erzekeraars willen af van Terpstra sd Directies van Nederlandse zorgverzekeraars zien staatsse- etaris Erica Terpstra van volksgezondheid liever niet terugke- n in een nieuw kabinet vanwege haar 'gerichtheid op politiek icces' en vanwege het veroorzaken van 'meer bureaucratie', inister Borst van volksgezondheid daarentegen krijgt een goed pportcijfer van de directies. Veertig procent van de directeuren Mikt verder dat door het inzetten van privéklinieken en bedrij- mpoli's de wachtlijsten niet zullen afnemen. Aldus enkele uit imsten van een enquête onder de directeuren van de 48 zorg^ rzekeraars in Nederland, uitgevoerd voor het verzekeraarsblad delftN' lip HAAG ANP lire lister Borst van volksgezond- hatpd vindt dat asielzoekerscen- hun verontschuldigingen eten aanbieden aan alle irig slzoekers die deze week een eist ïorformulier in de bus heb- ïeef i gekregen. De minister zei gisteren in het televisie-pro- Di imma MiddagEditie. Isielzoekers hebben net als Nederlanders een donorfor- 'ai ilier toegestuurd gekregen, om idat ze bij de gemeente staan elo Seschreven. Borst noemt het al (F 'tactloos' asielzoekers, die nog niet in Nederland zijn toegela ten, alvast te vragen of ze hun organen ter beschikking willen stellen. De minister vindt de direc teuren van de centra de meest aangewezen personen om de asielzoekers tekst en uitleg te geven. Zij staan binnen de over heid immers het dichtst bij de betrokkenen. De minister wil dat voortaan alleen mensen met een verblijfsvergunning een do norformulier krijgen. recht. a irjr 'ds meer cocaïneverslaafden 'pen naar hulpverlenende tanties. In 1997 waren meer 5.200 mensen voor behan- ig ingeschreven, een stij- >8 van 29 procent in vergelij- met een jaar eerder. Dat uit een gisteren versche- i onderzoek van de stichting •rmatievoorziening Versla- jszorg IW. te stichting verzamelt al 0lJds 1986 gegevens over de Ipverlening aan verslaafden verzoek van het ministerie volksgezondheid. Alle in- igen voor ambulante ver- Jt(j vingszorg leveren gegevens £((j w deze jaarlijkse inventarisa- hulpaanvragen waar hero- egebruik de belangrijkste rol wit, steeg met circa tien pro- to, zo blijkt verder uit de cij- Deze groep maakt nu een- Rechter legt steeds vaker en langere behandeling op Door een schrijnend tekort aan plek is het aantal ter be schikking gestelden dat in de gevangenis moet wachten op een plaats in een tbs-kliniek sinds 1990 verzesvou digd. Op dit moment zitten ongeveer 170 mensen in de cel te wachten op behandeling. De gemiddelde wachttijd is negen maanden. Dat blijkt uit een onderzoek van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatie Cen trum (WODC) van het ministerie van justitie. tig waren de meeste tbs'ers na drie jaar uitbehandeld. Die tijd den haag anp Het aantal tbs-plekken is sinds is toegenomen tot ruim vijf jaar 1990 verdubbeld tot een kleine op dit moment. Verder laat het achthonderd. De gemiddelde onderzoek een sterke stijging behandelduur wordt echter ook zien van het aantal rechtszaken, steeds langer. In de jaren tach- waarbij de rechter tbs oplegt aan criminelen. Door al deze factoren is een schaarste aan tbs-plaatsen ontstaan. Het capaciteitsprobleem kan volgens de onderzoekers wor den opgelost door extra plekken voor tbs'ers te creëren of door deze mensen korter te behan delen. De ministeries van justi tie, volksgezondheid en financi en buigen zich op dit moment vooral over deze laatste moge lijkheid, omdat uitbreiding van tbs-voorzieningen erg kostbaar is. De ministeries zoeken verder naar mogelijkheden voor alter natieve opvang en toezicht bui ten de kliniek. De WODC-onderzoekers zelf tonen zich in hun studie voor stander van tbs-voorzieningen. Volgens hen geven veel rechters en officieren van justitie te ken nen zeer gehecht te zijn aan de mogelijkheid om tbs op te leg gen. Alleen op die manier wordt de maatschappij lange tijd ge vrijwaard van 'gevaarlijke ge stoorden'. Aan de andere kant is ook de tbs'er zelfbij deze oplos sing gebaat, omdat hij psychia trische hulp krijgt en niet lang durig de gevangenis in hoeft. Amsterdam Uit 'machteloze solidariteit' met de in het Amsterdamse Grenshospitium opgesloten vreemdelingen werd gisteren een alternatie ve kruistocht gehouden. De dertig deelnemers aan de tocht voor de 'paria's zonder papieren' lazen op Goede Vrijdag delen voor uit het lijdens verhaal van Jezus. Daarmee wilden de organisatoren kenbaar maken dat ze menen dat de afgewezen vluchtelingen in de 'grensgevangenis' eenzelfde lijdensweg doormaken als de man uit Nazareth bijna twintig eeuwen geleden. De organisatoren van de tocht zijn leden van twee woongroepen in de Bijlmer die onderdak bieden aan illegalen. Ze vormen de Amsterdamse afdeling van Catholic Worker, een internationaal netwerk van gemeenschappen die vanuit een 'anarchistische, pacifistische en katholieke inspiratie' de naaste in nood terzijde staan. Dit jaar hebben ze in de vastentijd (de veertig dagen voor Pasen) elke zondag een wake bij het Grenshospitium gehouden. Daarnaast brachten ze elke dinsdag en woensdag wakend en vastend 24 uur voor de poort door. Een stil protest tegen een wat ze noemen 'kil overheidssysteem dat in wezen gericht is op het weren van vreemdelingen'. foto anp paul vreeker ruswuk anp Minister Van Mierlo van buitenlandse za ken eist van het weekblad Elsevier een rec tificatie. Het gaat om beweringen dat Van Mierlo voorkennis zou hebben gehad van de zogenoemde Decembermoorden in 1982 in Suriname. Vanwege deze wetenschap zou Van Mierlo gevoelig zijn voor chantage. Daarom zou hij vorig jaar de arrestatie van Bouterse voorkomen hebben, zo heeft Else vier inmiddels in twee artikelen geschreven. Al na het eerste verhaal in de editie van 21 maart heeft Van Mierlo Elsevier gevraagd de aantijgingen terug te nemen. In het arti kel van de editie van vandaag schrijft het weekblad weliswaar dat de bewindsman de beschuldigingen ontkent maar neemt het de aantijgingen niet echt terug, zegt de woordvoerder van Van Mierlo. „Het is een aaneenschakeling van ge ruchten die nergens met feiten worden on- Werkgroep eist betere inspectie derde deel uit van het klanten bestand van de verslavingszorg. Het totale aantal mensen dat hulp zocht wegens het gebruik van harddrugs kwam uit op 21.390 personen. Dat is tachtig tot 85 procent van het geschatte aantal problematische gebrui kers in ons land. Het aantal hulpaanvragen in verband met overmatig of pro blematisch alcoholgebruik steeg licht. Het gaat om ruim 21.000 mensen. Het gebruik van stimu lerende middelen als xtc en am fetaminen leidde tot een stijging van 274 inschrijvingen tot 1.520. Het beroep op de hulpverlening van mensen met gokproblemen is nog steeds groter dan het be roep op hulp wegens cannabis gebruik. Uit de laatste groep meldden zich in totaal 3.628 personen, terwijl 4.600 zware gokkers op de stoep stonden van de hulpinstanties. den haag theo haerkens „Gezien de huidige stand van de techniek kan de partij grana ten vol mosterdgas voor de kust van het Belgische Knokke daar het beste blijven liggen. Een be tere oplossing is er niet. De gra naten bergen is gevaarlijker." Dat zegt H. Kersten, woordvoer der van het ministerie van ver keer en waterstaat. De Werkgroep Noordzee be twijfelt of dit wel de beste oplos sing is. De milieuorganisatie wil dat de granaten beter worden geïnspecteerd, desnoods met robots. Pas na een zorgvuldige afweging van de risico's moet worden besloten de zaak te la ten zoals die is of te saneren. Daaraan geeft de Werkgroep de voorkeur. De zaak kwam onlangs in het nieuws nadat de Belgische milieupartij Agalev ('Anders gaan Leven') er vragen over stelde in het parlement. De naar schatting 350 ton granaten zijn nog uit de Eerste Wereldoorlog en maken deel uit van een partij van maar liefst 35.000 ton mu nitie. De Belgen hebben het wa pentuig in 1919 bij gebrek aan een betere bergplaats in zee ge stort. De munitie ligt op vijf honderd meter van het strand voor de chique Belgische bad plaats Knokke, een kilometer of tien van de Nederlandse grens. Mosterdgas is een vloeistof die zo gevaarlijk is, dat die vrijwel als eerste werd verboden voor militair gebruik. Het vreet zich in de huid waardoor brandbla ren ontstaan. Ook tast het gas ogen en luchtwegen aan. Volgens het ministerie van ver keer en waterstaat is er geen re den tot bezorgdheid. De Belgi sche overheid controleert jaar lijks of het gas al vrijkomt uit de projectielen die tien meter on der de waterspiegel en een hal ve meter tot twee meter diep in het zeezand begraven liggen. De Werkgroep Noordzee daar entegen is helemaal niet tevre den over die metingen. Ze vindt dat in de bodem moet worden gekeken naar de toestand van de granaten. Volgens woordvoerder H. Ker sten van het ministerie is de kans op nadelige gevolgen voor natuur en milieu gering als het gas mondjesmaat vrij komt. De overheden van België en Neder land hopen daar ook op, zodat het goedje met kleine hoeveel heden in het zeewater terecht komt en wordt daar vanzelf af gebroken. „Het komt zeker niet in de voedselketen terecht", be nadrukt Kersten. Hij meent dat de Nederlandse stranden ook geen gevaar lopen. De stroming beweegt zich op deze plek eer- Pluimveehouders pakken sector aan den haag anp landbouw en de Tweede Kamer. Ze dringen erop aan eventuele strengere eisen op het gebied van welzijn en milieu niet alleen in de Europese Unie in te voe ren. maar ook in de Verenigde Staten en Oost-Europa. Dit om oneerlijke concurrentie te voor komen. Ook vragen ze de mi nister om het initiatief voor een betere sector aan hen over te la ten en dus niet met een wet te komen zoals Van Aartsen in de varkenshouderij heeft gedaan. De kippenboeren vragen voor hun herstructurering geen geld van de regering. Wel willen ze graag haar medewerking bij het opzetten van mestverbran- dingsinstallaties. Naast de ex port van de kippenmest is ver branding een aantrekkelijke manier om van die mest af te komen waar op de Nederlandse akkers geen ruimte woor is. Minister Van Aartsen liet in een eerste reactie weten toe te juichen dat de sector zelf de verantwoordelijkheid neemt om dingen te veranderen. I lij wilde nog geen inhoudelijk oordeel geven. In Nederland zijn ongeveer 4.500 bedrijven die iets met kip pen doen. Gezamenlijk produ ceren ze negen miljard eieren. Alle bedrijven bij elkaar verdie nen jaarlijks 2,4 miljard gulden. Nederlandse kippen krijgen in de toekomst meer bewegings ruimte. Ook hoeven ze niet meer bang te zijn dat hun sna vels of tenen worden ingekort en ze krijgen geen antibiotica meer om ze sneller te laten groeien. Zo luiden een paar goede voornemens die de pluimveesector heeft neerge legd in het plan 'Iedereen kiplekker'. Het plan is een reac tie vanuit de sector op de toene mende kritiek van de samenle ving op de pluimveehouderij. Naast maatregelen op het ge bied van dierenwelzijn willen de pluimveehouders zorgen dat de milieubelasting door kippen af neemt en de gezondheid van de dieren verbetert. Ook willen ze de veiligheid van kipproducten als eieren en vlees verbeteren. Die liggen nu regelmatig onder vuur omdat ze vaak veel te veel salmonella-bacteriën bevatten die voedselvergiftiging kunnen veroorzaken. Het plan is een ge zamenlijk initiatief van alle be drijven die iets met kippen hou den te maken hebben. Het gaat dan om broederijen tot slachte rijen, van eierhandelaren tot vakbonden. In ruil voor hun inspanningen vragen de initiatiefnemers wel wat terug aan de minister van derbouwdzegt de woordvoerder. „Van Mierlo vindt nu dat de berichtgeving zijn goede naam beschadigt. Hij vindt het heel erg, juist omdat hij met sommigen van de vermoorde mensen goed bevriend was." Als in het volgende nummer van Elsevier geen goede rectificatie staat, dan stapt Van Mierlo naar de rechter, aldus de woordvoer der. Elsevier was gisteravond niet voor commentaar bereikbaar. Overijssel zoekt over grens naar werkloze leraar enschede gpd Arbeidsvoorziening Overijssel onderzoekt of het mogelijk is werkloze leraren uit het buiten land in Nederland voor de klas te krijgen. Aanleiding is het groeiende tekort aan leraren op middelbare scholen. Er is vooral grote behoefte aan leraren wis kunde, natuur- en scheikunde, Engels en Duits. Bij de werving van buiten landse leraren maakt het ar beidsbureau gebruik van het in ternationale netwerk Eures, een samenwerkingsverband van vakbonden, arbeidsbureaus, eu- regio's en universiteiten. Met name Duitsland lijkt een poten tiële leverancier van leraren. Volgens Eures-consulent T. Ma ring zijn in Duitsland 15.000 le raren werkloos. Het tekort aan leraren voor middelbare scholen dreigt de komende jaren dramatische vormen aan te nemen. Er gaat namelijk een hele generatie do centen met pensioen, maar nieuwe leraren staan niet klaar. Het aantal leerlingen dat kiest voor een lerarenopleiding loopt namelijk steeds verder terug. Overigens zijn nog geen Duit se en Belgische leraren aan een baan geholpen. Eerst moeten scholen opdracht geven. Maring heeft wel al contact met een grote scholengemeenschap in Twente. Politie wil foto's tonen van tbs'ers den haag gpd De politie is boos over het feit dat er geen foto's van de ont snapte tbs-patiënten mogen worden getoond. De privacy van de tbs'ers zou daardoor te zeer worden aangetast. Het gaat om drie veroordeelden die dins dagavond uit de Rekkense kli niek Oldenkotte ontsnapten. Eén van hen werd gistermiddag al aangehouden in Bussum. De andere twee zijn nog op de vlucht. Om het duo te pakken te krij gen, wil de politie graag foto's verspreiden. Dat mag niet om dat het openbaar ministerie (OM) de ontsnapten daarvoor niet gevaarlijk genoeg vindt. Een woordvoerder van het mi nisterie van justitie: „De proce dure is dat het OM beslist of een crimineel gevaarlijk genoeg is om met zijn gezicht op televisie te komen. Vervolgens vraagt het OM toestemming aan het mi nisterie van justitie om de por tretten te mogen tonen. In dit geval heeft het OM die toestem ming niet gevraagd. De kans dat deze ontsnapten werkelijk op nieuw misdadig zouden wor den, wordt klein geacht." De twee mannen die nog steeds voortvluchtig zijn en ver moedelijk in het buitenland zit ten, zijn 34 en 28 jaar. De oud ste zat sinds eind 1996 vast we gens diefstal met dodelijke af loop, de jongste sinds vorig jaar voor poging tot moord. Regel van het huis: der in de richting van de zee dan in de richting van de kust. De Werkgroep Noordzee vindt een vergelijking met dump plaatsen in Canada en de Balti- sche Zee niet op gaan. „Die plekken liggen tientallen kilo meters uit de kust op een diepte van honderden meters. Dat is veel minder gevaarlijk, ook al liggen daar meer granaten dan in België." Desondanks wil de Werkgroep Noordzee geen pa niek en vroeg de media uitdruk kelijk 'zich te onthouden van berichtgeving die de badgasten en de recreatiesector onnodig verontrusten'. In het slechtst denkbare scena rio roesten de metalen granaat hulzen in grote aantallen in één keer door en zweeft er een wolk van de levensgevaarlijke vloei stof in het Noordzeewater. Voor een dergelijke calamiteit is een noodplan ontwikkeld. De landen die grenzen aan de Noordzee en de Atlantische Oceaan hebben begin jaren ne gentig met elkaar afgesproken dat het het beste is de granaten te laten waar ze zijn. De landen hopen dat de natuur het vieze opruimklusje voor ze oplost. In principe is het wel mogelijk mosterdgas onschadelijk te ma ken met chloorbleekloog. Maar doordat de granaathulzen in middels erg kwetsbaar zijn ge worden, is dat te riskant. Maandag, tweede Paasdag, is het Krasdag bij Carpet-land. Kras en win tot 25% extra kassakorting. Kom langs en vraag de actievoorwaarden. Op tweede Paasdag bent u van harte welkom van 10.00 tol 17.00 uur. Bel voor dichtstbijzijnde filiaal en me informatie (020) 35 5 S a \A/e£&ot**- i den haag «anpwaren ondergebracht in een uit de kluiten gewassen schoenen doos. Het educatieve museum biedt de ongeveer veertien jaar oude vleermuizen onderdak in het kader van de tentoonstelling 'Bats, masters of the night'. De escorte was nodig, omdat de vleermuis-vips al een hele tocht achter de rug hadden en toe waren aan vers bloed. Het vam pierdiertje leeft in Zuid-Ameri- kaanse grotten en gaat 's nachts op zoek naar paarden en koei en. Per slachtoffer drinkt de vleermuis ongeveer twee eetle pels bloed. De tentoonstelling gaat open op 25 april. Presidenten, ambassadeurs en andere hoogwaardigheidsbekle ders heeft de Haagse verkeers agent N. van der Vlist al van een politie-escorte voorzien. Maar gisteren fronste hij even zijn wenkbrauwen, toen hij zag wel ke gasten hij nu diende te bege leiden. „Acht vampiers", stond er op zijn werkbriefje. De vampiers bleken geen fa milie van de Roemeense graaf Dracula maar dieren. De colon ne was door het Haagse Muse- on aangevraagd voor het ver voer van acht vampiervleermui zen, die voor de reis uit Genève ONDERWERP VAN GESPREK: leder jaar een spraakmakend eve nement, dus ook in 1998. Met nieuw design dat kort geleden werd gelanceerd op de internationale meubelbeurzen. Je moet er geweest zijn als je erover mee wilt praten!

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3