Jagje uü met N8 itii s iuii d uur dar rJIö3?RI CH T EN Toerisme \TERPAG 11 APRIL 1998 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN lirefle euwe attracties. Het pretpark at niet meedoet, mist de boot. Ettelijke miljoenen zijn er ook deze winter weer geïnvesteerd i regelrechte nachtmerries als de Vogel Rok (Efteling), Space hot (Walibi Flevohof) en waar enaar spektakel smachtende izoekers nog meer in mogen ilaatsnemen. Maar het hoeft et altijd hard, hoog en heftig. Zie bijvoorbeeld het Lapse Land in Ouwehands Dierenpark. Een overzicht. >.V 30J lener.' in< e binr 'V) j zoel eli Space Shot in Walibi Flevo lanceert zijn bezoekers met een snelheid 85 kilometer per uur naar een hoogte van zestig meter. Elk jaar raak: nieuw seizoen, aadstruus De veldslag wordt steeds hevi ger. En daarbij gaat het al lang niet meer om Walibi Flevo te gen de Efteling of Hellendoorn tegen Slagharen. Hans van Driem, algemeen directeur van Walibi Flevo: „De attractiepar ken zijn niet ongerust over el kaar maar over de toenemende concurrentie van buiten. Wij moeten het opnemen tegen Show Bizz City, het Gelredome, het toenemend bioscoopbe zoek, 'Miss Saigon', winkelen op zondag, grootschalige evene menten enzovoort. De hele amusementsindustrie accele reert en de pretparken moeten mee. Of ze willen of niet." In de concurrentieslag om de gunsten van de verwende con sument wordt op een miljoentje meer of minder niet gekeken. Als het maar spectaculair is. At tractiepark Slagharen en Walibi Flevo - de enige prettoppers die niet gebonden zijn aan een maximale bouwhoogte van 25 meter - zoeken het hogerop. Slagharen lanceert op 22 april The Eagle. Wagentjes die elk plaats bieden aan twee inzitten den, kurketrekkeren zich vlie gensvlug naar een hoogte van veertig meter waar rondom de lanceertoren een pirouette wordt gedraaid. De Space Shot van Walibi Fleyo zoekt het nóg hogerop. De nieu we, gisteren geopende troef aan de oever van het Veluwemeer lanceert twaalf personen met een snelheid van 85 kilometer per uur naar een hoogte van zestig meter en is daarmee de hoogste attractie van Neder land. De passagiers zitten in speciale stoelen die bestand zijn tegen de enorme krachten die tijdens de lancering op het li chaam worden uitgeoefend: OB VAN DEN DOBBELSTEEN et populaire dagje uit met de ederlandse Spoorwegen (Rail ee) is voor gewone treinreizi- rs aanzienlijk duurder gewor- n. Dat blijkt uit de zojuist ver henen pocket 'Er-op-Uit'. Kon nu toe worden volstaan met e aanschaf van een combi-ticket ldig voor zowel vervoer als en- 21 ee tot de gekozen attractie); naf 1 april worden trein- en egangskaartjes (inclusief trans- van en naar het station) 'ar verkocht. Dat heeft voor et-abonnementshouders een tariefsverhoging tot gevolg, ijstijgingen van 20 procent of w zijn geen uitzondering, xrbeeld: een Haarlemmer die ei de trein naar de Apenheul in •ddoorn wil, betaalde vorig jaar j.»0 gulden. Nu is dat 66 gulden, ©rdvoerder John Krijgsman: tear houders van kortingskaar- - en dan denk ik aan railrun- es en dergelijke - zijn in de i-este gevallen beter af. Boven- n hebben wij vooral in het 'gseizoen zoveel aanbiedingen je met gemak een flink stuk de bruto-prijs kunt afkrijgen." regeling is volgens de Spoor- gen ingesteld om 'iedere pas lier in de gelegenheid te stellen zelf voor het voordeligste tarief te kiezen'. De zojuist verschenen 'Er-op-uit' pocket (waarin het Rail Idee-pro gramma is opgenomen) bevat in vergelijking met vorig jaar nauwe lijks nieuwe bestemmingen. Wel is er een flink aantal geschrapt waaronder de zeiltocht over het IJsselmeer en het toch zeer popu laire wetenschapsmuseum new- Metropolis in Amsterdam. Krijgs man: „Dat hebben we gedaan omdat ze met de trein minder goed bereikbaar zijn en omdat de belangstelling onvoldoende was." Ook zijn er in het 256 pagina's tel lende 'Er-op-Uit', dat voor 6,25 gulden te koop is bij de NS-loket- ten, de ANWB/VWbureaus, de boekhandels en de postkantoren, minder wandel- en fietstochten opgenomen dan voorheen. Het 'stedenkatern' (met arrangemen ten naar 15 verschillende plaatsen waaronder Antwerpen en Brussel) daarentegen is flink uitgebreid. Deze trips kunnen veelal worden gecombineerd met bezoeken aan grote evenementen zoals de ex positie over Albert Isabella (met schilderijen van Rubens en Bru- egel) in Brussel (17 september 1998 tot en met 17 januari 1999) en de Vakantiebeurs in Utrecht (13 tot en met 17 januari 1999). Het Noorderdierenpark in Emmen - waar dit jaar al twee olifantjes zijn geboren - blijft opgenomen in het 'Er-op-Uit'-programma van de NS. FOTO NOORDERDIERENPARK WERELDWIJDWEG Het World Wide Web, in de volksmond meestal 'Het In ternet' genoemd, stroomt bijna over van toeristische in formatie. Er is bijna geen plek ter wereld of er is wel iets over te vinden op één van de miljoenen sites van het web. Voor wie op reis gaat is het Internet een onuitputtelijke bron van informatie en mogelijkheden om een reis te plannen. Hoewel diverse Nederlandse pretparken vaak fraaie sites hebben, blijkt het bijhouden en actualiseren een pro bleem. Zo is op de overigens prima site van de Efteling nog niets te vinden over Vogel Bok. Niettemin is deze site een zeer aan te bevelen stop op het Internet. Ook van Space Shot (Walibi) nog geen spoor. De Walibi-site is simpel van opzet, maar doelmatig. Er zijn ook verwijzingen naar de diverse parken van het bedrijf in België. Van het Lapse Land, de nieuwste uitbreiding van Ouwe hands Dierenpark, is slechts een minieme beschijving te vinden, terwijl zoiets zich toch uitstekend leent voor meer informatie en een paar leuke foto's. Er zijn overigens divr- se Nederlandse dierenparken te vinden op het Internet. Artis bijvoorbeeld. De site van de oudste dierentuin van ons land is echter vreselijk traag. De mooiste is zonder meer Burgers Dierenpark met zeer veel informatie. De site van het Noorder Dierenpark in Emmen is ook behoorlijk met het nadeel van te veel tekst. Er is ook een verzamelsite (nvdzoos) van alle parken. Wie voldoende heeft aan een korte beschrijving van een dierenpark (of een andere attractie) kan terecht op de pa gina met dagtrips van de Nederlandse Spoorwegen. http://www.efteling.nl http://www.walibi.nl http://www.nvdzoos.nl http://www.artis.nl http://www.burgerszoo.nl http://www.zoo-emmen.nl http://www.ns.nl/er-op-uit! ANWB-campinggidsen Bij de ANWB zijn vier geactualiseerde campinggidsen ver schenen. Het gaat om de delen Europa 1 (met 3400 cam pings in onder meer Frankrijk en Spanje, 27,95 gulden), Eu ropa 2 (3100 campings in onder meer Duitsland en Oosten rijk, 27,95 gulden), Nederland (19,95 gulden) en Kleine Campings (west-Europa, 13,95 gulden). Nieuw is het taal gidsje (gratis bij aankoop van Europa 1 en Europa 2) speciaal toegespitst op kampeerders. Daarin worden zinnetjes als 'Waar mag ik staan' vertaald in het Deens, Duits, Engels, Frans, Hongaars, Italiaans, Pools, Portugees, Spaans en Tsje chisch. Voor een voor caravanners belangrijk woord als handrembreekkabel geldt uiteraard hetzelfde. De boeken zijn verkrijgbaar bij alle ANWB-vestigingen. IJsland-gids Bij het IJslands Verkeersburo kan vanaf heden de vakantie brochure IJsland 1998 worden aangevraagd. De gids geeft een overzicht van alle toeristische trekpleisters van het eiland. Ook verschaft de brochure informatie over accommodaties en openbaar vervoer en dergelijke. Geheim van Holland Bij het Geheim van Holland, een samenwerkingsverband tus sen de VW's van Delft, Dordrecht, Gouda, Haarlem, Leiden en Schiedam verscheen een nieuwe brochure met daarin een overzicht van de vakantie-arrangementen die in de genoemde steden kunnen worden geboekt. Het gaat om onder meer fietstochtjes, wandelingen en meerdaagse hotelverblijven. De gids kan worden aangevraagd bij de Provinciale VW Zuid-Hol land in Delft 015-25 12 33 3, maar kan ook worden afge haald bij de kantoren van de deelnemende VW's. Ski-Thalys Hoewel de spoorwegen nog een slag om de arm houden, is het zo goed als zeker dat vanaf midden december 1998 elke za terdag een speciale wintersport-Thalys naar de Franse Alpen rijdt. Dat meldt het vakblad 'Reisrevue'. Zonder overstappen kunnen skiërs dan vanaf Rotterdam rechtstreeks naar onder meer Moütiers (Les Trois Vallées) en Bourg St. Maurice (Les Arcs) reizen. De treinrit duurt tien uur. Zoals eerder gemeld, rijdt vanaf eind mei een speciale Thalys naar Disneyland Pa- Haagse museumbrochure De Stichting Promotie Den Haag gaf een handig museum boekje uit met daarin een beschrijving van zo goed als alle musea van 's-Gravenhage. Of het nu om het wereldberoemde Mauritshuis gaat of het kleine, nog niet zo lang bestaande Louis Couperus Museum. Helaas ontbreekt het Kikkermuse um. Op een plattegrond in het midden van het boekje wordt aangegeven waar genoemde musea zich bevinden. Het (gra tis) boekje kan worden opgevraagd bij het cultuurprojectbu reau van de Stichting Promotie Den Haag, Postbus 85456, 2508 CD Den Haag. Fietsen in Luxemburg Bij de toeristische federatie van de Belgische provincie Luxemburg verscheen een brochure met daarin een opsom ming van alle fietsmogelijkheden op zowel normale rijwielen als op mountainbikes (atb's). Tevens verschaft de folder een overzicht van verhuuradressen en bevat hij een landkaart met daarop aangetekend een groot aantal routes inclusief de bij behorende hellingspercentages. ScanRail De ScanRail-kaart, waarmee per trein drie weken lang (aan eengesloten) onbeperkt door Denemarken, Noorwegen, Zwe den en Finland kan worden gereisd, is dit jaar iets in prijs ver hoogd. Voor een 2de klas-ticket wordt nu 562 gulden ge vraagd. Voor reizigers onder de 26 en boven de 59 jaar gelden gereduceerde tarieven; kinderen onder de 12 jaar betalen half geld. De ScanRail-kaart, die tevens recht gééft op kortingen op veerboten en in Best Westernhotels, is te koop op de grote spoorwegstations in Nederland en bij reisbureau's. De kaart kan ook per telefoon worden besteld; 09 00 92 96. Modelbootjes Madurodam in Den Haag vormt het toepasselijk decor voor demonstraties van model-bootverenigingen. Op alle zon- en feestdagen in april, mei en juni laten modelbouwers uit Ne derland - maar ook uit andere Europese landen - tussen 11 en 16 uur enkele tientallen schepen te water. Informatie: 070 - 35 53 90 0. Het traditionele Museumweekend dat valt op 18 en 19 april, staat dit jaar in het teken van 'Loop, fiets en ontdek iets...'. Langs de vijfhonderd musea, die gratis of tegen een fikse korting hun deuren openen, zijn door het hele land zo'n 125 wandel- en fietstochten uitgezet waaronder een 'exclusief rondje Schiphol'. Bijzonderheid is deze keer ook dat de bezoekers in de gelegenheid worden gesteld een kijkje te nemen achter de schermen van de diverse ten toonstellingen. Tevens worden er rondleidingen verzorgd in depots vol niet tentoongestelde kunst, kan er zelf worden geschilderd en wordt meegebrachte kunst (of kitsch) getaxeerd. De routebeschrijvingen zijn de komende week gratis af te halen bij ruim 250 musea, 100 VW/ANWB-kantoren en 100 Rabobanken. De nieuwste, bloedstollende at tractie in De Efteling is geïnspi reerd op Vogel Rok, de griezelige reuzengier uit het 1001 -nacht sprookje Sinbad de Zeeman. FOTO'S CPD Wadden en Noordzee op Texel, werd al uitgebreid met een Wa- terzaal. Acht grote aquaria met een eigen thema tonen talloze aspecten van de zee. In het Noorder Dierenpark in Emmen schiet op 23 april een nieuwe attractie wortel: de Speelboom. De uit de kluiten ge wassen kunstboom is 12 meter hoog en 10 meter breed en biedt kinderen spannende en leerzame spelletjes. Dierenpark Amersfoort opende vorige week al een Japanse tuin. Het is een paradijs van rust en mysterie met vijvers vol kraanvogels en koi-karpers. Veel beweging ook in de muse umwereld. Grootste nieuws is ongetwijfeld de ingebruikname van het alleen al door de huis vesting imponerende Naturalis (het voormalige Nationaal Na tuurhistorisch Museum) in Lei den. In de schaduw daarvan ge beurde echter ook het een en ander. Op de Hoge Veluwe bij voorbeeld werd een hypermo dern bezoekerscentrum ge opend. Het is een opvallend ge bouw geworden, met veel glas en bomen die dwars door het dak groeien. Het Nederlands Openluchtmu seum in Arnhem zette letterlijk een nieuwe attractie op de rails: de tram GETA 76, een replica van de vierassige motorwagen die jarenlang het straatbeeld van de Gelderse hoofdstad be paalde. Een andere aanwinst is het voormalige Groene Kruis- pand uit het Limburgse dorpje Wessum. Vanaf 23 april zijn on der meer een consultatiebu reau, verpleegmateriaal, weeg schalen en een openbaar bad huisje te zien. Het Bijbels Open luchtmuseum in Berg en Dal bij Nijmegen ten slotte werd uitge breid met een authentiek Joods woonhuis en het museumdorp Orvelte (Drenthe) krijgt in juni een Culinair Historisch Muse um. Het toont onder meer een keuken van honderd jaar gele den. Het nog deze maand te openen Lapse Land in Ouwehands Dierenpark. viermaal het eigen lichaamsge wicht. De 'val' terug (50 kilome ter per uur) veroorzaakt vervol gens een gevoel alsof je darmen tussen je oren bungelen. De nachtmerrie duurt twee minu ten. Opwindend Walibi, maakt deel uit van de Amerikaanse Premier Groep en is het eerste Nederlandse attrac tiepark dat werd opgeslokt door een pret-multinational. De vol gende overname staat al voor de deur: Avonturenpark Hellen doorn is te koop. Directeur Hans van den Berg en zijn broer hebben geen opvolgers. Het park breidde z'n aanbod uit met de Montezumas Revenge. Het is een zogeheten 'top spin', een bank die aan twee lange armen door de lucht zweeft en ook nog eens rond zijn as draait. Aan het einde van de rit hangen de in zittenden op hun kop boven spuitende fonteinen. De attrac tie is uitgevoerd in de bouwstijl van de Azteken, het verdwenen indianenvolk uit Midden-Ame- rika. Ook de Efteling in Kaatsheuvel greep terug naar het verleden. Het resultaat is de Vogel Rok: een overdekte snelle achtbaan een snelheid van 45 kilometer per uur langs de bomen en de duinen suizen, vertoont techni sche mankementen. Omdat Duinrell eerst nieuwe metingen wil laten verrichten en tijdens het seizoen geen bouwactivitei ten in het park duldt, is besloten de opening van de Batflyer uit te stellen. Als pleister op de wonde biedt Duinrell in het nieuwe seizoen een Magie Black Art Show, een Koldertheater en een driedimensionale film voor de kleintjes. Musea en dierenparken Voortgedreven door het econo mische tij realiseren niet alleen de pretparken veel nieuwe at tracties. Dierentuinen en musea laten zich evenmin onbetuigd. Een aantal noviteiten gaat open rond Pasen - de traditionele start van het nieuwe seizoen - andere grote projecten staan nog in de steigers zoals The Ocean van Burgers' Zoo in Arn hem en Oceaniëen de Maleise Bosrand van Diergaarde Blijdorp in Rotterdam. Het Lapse Land van Ouwe hands Dierenpark in Rhenen gaat deze maand al open. Vijf tien rendieren, wilde zwanen en dwergganzen plus een Lappen- woning zorgen ervoor dat de bezoeker zich op de kruin van Europa waant. Later dit jaar wordt op de Grebbeberg ook Waterland in gebruik genomen. Vier milieus komen daarin aan bod: zoet, zout, zuur en brak. Ecomare, het centrum voor in het duister, opgetuigd met bloedstollende toeters en bel len. De Vogel Rok was de mythi sche, gierachtige vogel die in de Sprookjes van 1001 Nacht het pad kruist van Sinbad de Zee man. In de nieuwe attractie (die op 9 april open ging) komen de bezoekers oog in oog te staan met de gulzige reuzengriezel, die eenmaal bevrijd uit zijn kooi 22 meter breed en 8 meter hoog is. „De attractie is alleen voor bezoekers die stevig in hun schoenen staan, want Rok lust je rauw", huivert Efteling-direc- teur drs. R.R.H.M. van der Zijl. Duinrell in Wassenaar begint het seizoen met tegenslag. De nieuwe attractie Batflyerblijft aan de grond. De snelle acht baan, waarin de bezoekers met

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 35