Eïet positieve denken van Chris van der Weerden Sport Elles Leferink vindt langzaam haar draai in Italië 'Als je steeds tweede bent geweest, kun je ook eerste worden' 'Go is bij uitstek een denksport voor vrouwen' Volleybalster hersteld van zware enkelblessure MATERA ANP Volleybalster Elles Leferink moet nog wennen aan het leven als prof. De 21- jarige Twentse verruilde in februari haar opleiding voor de aantrekkelijke Itali aanse competitie en lires. Ze heeft in middels een basisplaats bij Matera ver overd en leeft nu van wedstrijd naar wedstrijd. .Alles draait nu om het volleybal, dat is nieuw voor mij. Vroeger had ik het al tijd druk met school en andere bezighe den. Hier kan ik alles op mijn gemak doen. Langzaam begin ik mijn draai te vinden", zegt Leferink vanuit haar ap partement in Matera. De uit Rossem afkomstige speelster geniet van haar terugkeer in het veld. In september vorig jaar raakte ze zwaar geblesseerd aan de enkel bij het EK in Tsjechië. De verbazing was groot toen ze nog niet hersteld, haar club Volco verliet en koos voor een driejarig Itali aans avontuur bij Matera. ,,Ik had er geen problemen mee. In Italië kon ik ook verder revalideren. Eenmaal daar was ik wel bang voor de druk. Ik ben toch een buitenlandse speelster, maar ze hebben me alle tijd voor herstel ge geven." Leferink, die inmiddels al een aardig woordje Italiaans spreekt, stapt inmid dels zonder angst het veld op. „Ik durf alles, al ben ik onbewust toch nog wel met mijn enkel bezig. Ik speelde bij voorbeeld laatst tegen Perugia, toen moest ik er wel even aan denken." De Europees volleybalster van 1995 heeft na vier wedstrijden, waaronder de halve finales van de Italiaanse beker, al een plaats in de basis gekregen. Dat heeft haar zelf ook verrast. De topvorm heeft ze nog niet, fnaar door de vele wedstrijden die ze met Matera speelt, hoopt ze die terug te krijgen. „Ik wil al tijd het liefst wedstrijden spelen. Soms hebben we er wel drie in de week. Dat is goed voor mijn ritme. Alleen de busrei zen zijn vermoeiend. Af en toe zijn we negen uur onderweg. Het niveau van de wedstrijden in Ita lië heeft Leferink aangenaam verrast. „Ik weet nu echt wat een blok is." Ze vindt het een eer om in de liga te mo gen spelen. „Ik heb nog nooit zoveel mensen bij een competitiewedstrijd ge zien. Dat doet je wel wat. De supporters zijn temperamentvol en superfanatiek. Ze reizen ons zeven uur achterna. Ze spugen zelfs naar de tegenstandsters. Het volleybal leeft hier. Nu Leferink is hersteld van haar en kelblessure, is ze ook weer beschikbaar voor het Nederlands team. In mei en ju ni speelt Oranje een reeks EK-kwalifica- tiewedstrijden onder leiding van een nieuwe coach. Leferink betreurt het ver trek van Bert Goedkoop. „Bert is een wereldtrainer, maar als hij niet meer gemotiveerd is, gaat het niet. Ik rekende al op zijn vertrek." Over de opvolging van de bondscoach maakt ze zich niet druk. „Het maakt mij niet uit wie er voor de groep staat, wij moe ten toch op het veld presteren." De Twentse wil zich nu eerst op haar club concentreren. Matera staat op dit moment negende in de tussenstand. De eerste tien plaatsen zich voor de playoffs om de titel. „Ik wil zo goed mo gelijk presteren, maar ook veel leren bij Matera. Ooit hoop ik uit te groeien tot een volwaardig prof. 'Stoppen? Dat woord ken ik niet. Al moet ik drie jaar revalideren.' Toen Chris van der Weerden vorig jaar oktober met hevige darm klachten in het ziekenhuis werd opgenomen, dacht men in eerste instantie aan een voedselvergiftiging. Later werd duidelijk dat de PSVeraan de ziekte van Crohn lijdt: een zeldzame chronische ontsteking van de darm. De 25-jarige Nijmegenaar ging het ge vecht aan met zijn ziekte en inmiddels is hij er heilig van over tuigd dat hij als overwinnaar uit de strijd zal komen. ,,Ik z,ie het als een heel zware griep waar ik driekwart jaar zoet mee ben, maar die daarna gewoon over is", klinkt het vol optimisme. „Dus wil ik er niet te dramatisch over doen. verhaal van zijn lijdensweg int op die mooie oktober- nd in Barcelona, vorig jaar. f 1 speelt in de Champions -^ïe tegen de ploeg van is van Gaal. Chris van der irden heeft na een moeiza- concurrentiestrijd weer een Na 35 minuten is echter al over en uit. Een irtreding op Figo levert hem tweede gele kaart en een egtijdige gang naar de kleed- ner op. De dag erna moet hij het trainingsveld aan de bak. noodlot slaat opnieuw toe. der Weerden loopt een. mhedi irscheuring op. Twee dagen voelt hij een griepje opko- n en kruipt hij onder de wol. zwak en misselijk. Weer paar dagen later wordt hij ernstige darmklachten in ziekenhuis opgenomen. Door die samenloop* van standigheden heeft de ziekte irschijnlijk om zich heen inen grijpen. Achteraf zeg ik: ik die rode kaart maar niet d, dan had ik de volgende niet hoeven trainen. Dan ik niet geblesseerd geraakt, ik lekker in mijn vel geze- ik dat griepje op kun- vangen en was ik misschien nog gezond geweest. Maar dat is achteraf praten, daar iet ik niks mee op." :ontad 'e medici dachten eerst nog het om een voedselvergifti- ,Ze hebben een spe- ist uit Rotterdam laten ko- n, maar uit de kweekjes r»t u bi ïek dat er geen sprake was een virus. Uiteindelijk werd tgesteld dat het om de ziekte Crohn ging. Ik kende die tte niet, dus vroeg ik meteen 'e internist of ik me erin 'erdiepen. 'Doe dat nou niet, dan hoor je alleen 7,56 siding maar de ergste dingen. Ik ken je een beetje, dan gaat het bij jou tussen de oren zitten. Je moet je er .pas mee gaan bezighou den als het veel erger wordt of als je er helemaal vanaf bent', zei hij. 'Ga lekker positief den ken', was zijn advies." Van der Weerden kreeg veel medicijnen toegediend en had daar flink last van. „Tachtig procent van alle bijwerkingen had ik. Ik voelde me constant moe. Als ik even in het bos ging lopen, moest ik meteen een halve dag plat. Ik was gesloopt. Op een gegeven moment zijn we gaan minderen met de me dicijnen. Maar dat ging zo slecht, dat ik weer twee weken pl.at moest. Wat me toen op de been heeft gehouden is het feit dat ik vader zou worden. Als ik in een dippie zat, dacht ik daar aan en begon de zon weer voor me te schijnen." Van der Weerden krabbelde in de maanden daarna lang zaam weer op. „Ik wilde heel graag, maar ik mocht niet over haast te werk gaan. Ik moest goed naar mijn lichaaih luiste ren. Verder was het belangrijk om positief te denken. Ik ben wel een doorzetter. Dat heb ik van mijn vader. Die was vanaf zijn geboorte aan een oog blind en sinds drie jaar is hij hele maal blind. Maar die man klaagt nooit. 'Wat heb ik daar aan', roept hij altijd. 'Bovendien maak ik daar de mensen in mijn omgeving maar ongeluk kig mee'. Hij heeft me de laatste drie jaar niet meer kunnen zien spelen, maar hij gaat wel sa men met mijn moeder naar de wedstrijden. Voor de sfeer. Mijn moeder gilt dan en houdt hem constant op de hoogte." Toen bekend werd dat Van der Weerden aan de ziekte van Crohn leed, kreeg hij veel ver halen te horen. „Iedereen heeft wel een familielid of kennis, die het ook heeft. Dan besef je ook dat er mensen zijn die het veel erger hebben dan ik. Ik sluit me er ook wel eens voor af. Laatst ging een programma van Ca therine Keijl over de ziekte van Crohn. De ergste gevallen kwa men aan bod. Ik heb maar even gekeken. Misschien is het naïef, maar ik ben ervan over tuigd dat het met mij niet zo ernstig is en dat ik straks dus weer op topniveau kan spe len." Van der Weerden is blij met elk stapje vooruit, want hij moet van heel ver komen. „Ik lag de eerste dagen aan het in fuus, kon niet eten, had 40 gra den koorts en trilde als een rietje. Ik heb ook verschrikke lijk veel pijn gehad. Zo veel dat ik op een gegeven moment dacht dat ik doodging. Als je dat hebt meegemaakt, ben je blij met heel kleine dingen. Ik geniet nu sowieso veel bewus ter van de dingen. Ik waardeer ze meer. Ik weet nog dat ik, na dat ik een aantal dagen aan het infuus had gelegen, zo blij was dat ik weer een broodje kaas mocht eten. Een broodje kaas, iets dat altijd de normaalste zaak van de wereld was. Maar als je gezond bent, denk je over dat soort zaken nooit na." Zijn vriendin hield hem in de eerste weken voor dat hij er re kening mep moest houden dat zijn carrière als profvoetballer wel eens ten einde kon zijn. „Ik wilde dat niet horen. Ik heb er ook nog geen moment aan ge dacht. Stoppen? Dat woord ken ik niet. Al moet ik drie jaar re valideren. Als ik zie wat ik nu allemaal weer kan doen, dat is geweldig. En met mijn darmen gaat het ook formidabel." Het ergste leed is nu geleden, al zit Chris van der Weerden nog steeds onder de medicij nen. En met zijn spierkracht is het dramatisch gesteld, zoals hij het zelf uitdrukt. Toch wan hoopt de PSV'er allerminst. Sinds twee weken trapt hij weer een balletje op de Herd- gang, het trainingscomplex van de Eindhovense club. „Dat is een hele troost", vindt Van der Weerden. „Ik doe alles op tech niek, qua kracht zit ik nog slechts op zestig procent. Maar ik mag niet klagen." De droom van waterpolocoach Jan Mensink NUVERDAL CPD Chris van der Weerden: "PSV geeft me alle ruimte om te revalideren." Met dank aan zijn vriendin, ouders, schoonouders, vrien den en PSV. „PSV geeft me alle ruimte om te revalideren. Ze zeggen steeds dat ik nog een contract voor twee jaar heb en dat ik me daar niet druk over hoef te maken. Dat vind ik su per. Ik had altijd al een hoge pet op van PSV, de laatste maanden is het respect alleen maar groter geworden. Ik hoor weer helemaal bij de groep. Ik volg wel een ander program ma, maar ik eet tussen de mid dag met de jongens en voel me betrokken bij het wel en wee van de club." Natuurlijk piekert hij wel eens. „Er worden elke keer nieuwe aankopen gedaan, ook voor mijn positie. En volgend seizoen is Bobby Robson de nieuwe trainer, dan zal ik me weer moeten bewijzen. Maar daar moet ik me niet druk over maken. De dokter zegt dat ook voortdurend. Ik moet eerst ge zond worden, dan ga ik weer voetballen. Of dat in juli, augus tus of september is, dat maakt niet uit. Weet je, vroeger was ik niet zo'n prater. Ik was een bin nenvetter, maar deze ziekte heeft me aan het denken gezet. Ik vind het nu prettig om het van me af te praten. Het is niet zo dat ik er te koop mee loop, maar als ze me ernaar vragen, vertel ik alles. Dat lucht op. En misschien geeft het anderen ookhoop." Het beste van het beste heeft elkaar gevonden op weg naar die ene gouden Olympische droom. In Sydney, waar over twee jaar waterpolo voor vrou wen voor het eerst officieel op het programma staat, hoopt het Nederlandse team eindelijk weer eens beter te zijn dan de rest. Dat moet dan gebeuren onder leiding van Jan Mensink, de 39-jarige Nijverdaller die Cees van Hardeveld als bonds coach opvolgt. "Dit is de mooiste baan die ik me had kunnen wensen. We hebben in Nederland namelijk een fantastische lichting water- polosters, waar heel veel mee te bereiken valt. Misschien wel olympisch goud. Als je, zoals wij de laatste jaren, steeds tweede bent geweest dan kun je ook eerste worden. Ook al weet je dat wij nooit kunnen tippen aan de faciliteiten die landen als Italië, Hongarije en Australië hebben. Maar deson danks weten wij ons toch steeds te handhaven in de we reldtop. En dat is eigenlijk best sneu voor de rest", zegt hij la chend. "Wij hoeven eigenlijk alleen maar iets meer te doen om nog beter te worden. En die kant willen we ook op. Vaker trainen, meer stages, maar tus sendoor ook meer rust. Vroeger was het zo dat iedereen na zijn werk snel een paar broodjes smeerde, in de auto stapte, en dan op weg ging naar Zeist om te trainen. Van dat gestresste gedoe moeten we af. Speelsters worden ten dele vrij gemaakt van hun werk", aldus Mensink. Hij heeft precies voor ogen welke weg hij met het vrou wenteam wil bewandelen. Of hij zijn plannen ook allemaal kan uitvoeren, is afhankelijk van de opstelling van het NOC/NSF. Daar moet de fi nanciële ondersteuning van daan komen. "Maar ik neem aan dat we een redelijk budget krijgen. Het NOC/NSF heeft ons al uitgeroepen tot Olym pisch speerpunt. Ze zien ons als medaillekandidaat en daar mee ben je verzekerd van extra faciliteiten." Voor Jan Mensink is water polo een deel van zijn leven. Als speler van Het Ravijn stoomde hij door van districts niveau naar de landelijke hoofdklasse. Na zijn actieve car rière stortte hij zich op een ver volg als coach. Ook daarin wenste hij met niets minder dan het allerhoogste genoegen te nemen. Met het herenteam van Het Ravijn werd hij in 1995 bij na Nederlands kampioen. Dat seizoen won hij met zijn team wel de nationale beker. Mensink lag op koers, maar wist toen ook al dat hij zijn en thousiasme moest intomen. Medische testen brachten na melijk aan het licht dat hij on geneeslijk ziek was. Hij heeft de ziekte van Bechterev, een rheu- matische aandoening. "Maar dat wil niet zeggen dat ik geen honderd kan worden. Ik zal al leen meer pijn krijgen en de stijfheid van mijn rug en nek zal toenemen", beseft hij maar al te goed. Inmiddels is hij voor vijf tig procent afgekeurd. Die aandoening weerhoudt hem er niet van een droom na te jagen met het Nederlandse team. Om dat doel te bereiken en om zijn lichaam niet onno dig te pijnigen heeft hij inmid dels ontslag genomen als zwemonderwijzer. Die baan vervulde hij tot voor kort voor twintig uur per week. "De KNZB heeft nog wel gevraagd of ik bei de functies niet kon combine ren. Maar dat gaat niet", weet Mensink, die niet opziet tegen de belasting als bondscoach. "Lichamelijk is dit beter te doen dan werken als zwemonderwij zer. Ik krijg het alleen geestelijk iets zwaarder. Maar dat is geen probleem. Lijkt me juist eerder leuk." Mensink gaat in zijn nieuwe functie aanvankelijk vooral door op de weg die zijn voorganger Cees van Hardeveld al was inge slagen. De selectie zal naar ver wachting ook niet ingrijpend worden gewijzigd. "Ik gebruik de eerste maanden vooral om te evalueren en te inventariseren. Daarna laat ik mijn ideeën los op de spelersgroep", aldus Mensink. Op die fase kan Karin Kuipers zich nu al verheugen. De 26-ja- rige spil van Het Ravijn, al meer dan eéns uitgeroepen tot beste speelster van de wereld, noemt Mensink 'de beste trainer van Nederland.' Ook beter dan Van Hardeveld? "Uh, ik denk het wel ja. Tactisch is hij echt fantas tisch." De passie van Europees kampioene Guo Juan AMSTERDAM CPD FOTO GPD TON KASTERMANS Er zijn sporten die op weinig publieke be langstelling mogen rekenen. Go is er zo eentje. Het traditionele bordspel is slechts bij een enkeling bekend. En daar moet hoognodig verandering in komen, zegt vier voudig Europees kampioene Guo Juan (37). De Chinese, die tien haar geleden haar vaderland verliet, weet het zeker: eens komt de dag dat Go in Nederland een status krijgt die vergelijkbaar is met schaken en dam men. Dan zal de schoonheid van het strate gische spel algemeen erkend worden. „Dat kan niet anders. De spelregels zijn eenvou dig en het aantal zetten is oneindig. Boven dien komt het bij Go voor een groot deel aan op intuïtie. Het is dan ook bij uitstek een denksport voor vrouwen. Go behoort tot de weinige sporten in de wereld, waarbij vrouwen goed de concurrentie kunnen aan gaan met mannen." Go (een uit het Verre Oosten afkomstig strategisch bordspel met als doel het door middel van witte en zwarte stenen beheer sen van een zo groot mogelijk gebied, red.) kan zich geen betere ambassadrice wensen dan Guo Juan. De Amsterdamse praat met zoveel passie over haar sport dat je wel overtuigd moet raken van de charme van dit denkspel. Ook al ontbreekt je de kennis van de spelregels en de diepere bedoeling. Dat is niet verwonderlijk als je bedenkt dat Guo Juan als kleuter deze sport al met de paplepel kreeg inge goten. „In ons milieu was het normaal dat je aan Go deed. In China is Go volks sport nummer één; miljoenen mensen spelen het spel. Op middelbare scholen en universiteiten is het onderdeel van het lespakket. De sport staat in zo'n aanzien dat sommige Go- wedstrijden live op televisie worden uit gezonden. Daar kijken dan meer dan een miljard mensen naar. Ook worden partijen in gigantische stadions gespeeld. Tiendui zenden fans kijken toe hoe professionals hun stenen verschuiven." Ook Guo Juan had gedurende een groot aantal jaren in China de professionele sta tus. „Toen eenmaal aan het licht kwam dat ik de nodige aanleg had, besloot ik prof te worden. Vele jaren ben ik van toernooi In China is Go volkssport nummer één naar toernooi getrokken en heb ik zo in mijn levensonderhoud kunnen voorzien. Mijn toenmalige vriend was ook beroeps speler zodat we vaak samen konden rei zen." Aan die periode kwam een einde toen Guo Juan in verwach ting raakte. „Ik vond het niet langer verantwoord om al die verre reizen te maken. Natuurlijk had ik tot op late leeftijd als beroepsspeler door kunnen gaan, maar iets in mij zei me dat ik me ook op een ander vlak wilde ontwikkelen. Ik had een heel eenzijdig leven geleid." De keuze om China te Europa een nieuw bestaan op te bouwen kwam mede omdat haar relatie stukliep. Politieke redenen lagen aan haar vertrek niet ten grondslag, zegt Guo Juan. „Dat heeft geen enkele rol gespeeld. Ik weet dat het voor de meeste Chinezen wel geldt, maar ik had geen reden tot klagen. Ik had alle privileges. Toch trok het onbekende mij. Tijdens mijn bezoeken aan Europa raakte ik ervan doordrongen dat ik hier een verlaten e nieuw leven wilde opbouwen. Een leven waarin Go een belangrijke rol zou spelen, maar waarin ik me ook op een andere ma nier wilde ontwikkelen." Via Frankrijk belandde Guo Juan acht jaar geleden in Nederland. „Die keuze werd mede bepaald door de Nederlandse Go Bond die mij benaderde om hier gast lessen te geven en onder de aandacht te brengen van een groot publiek. Dat aanbod vond ik te mooi om naast me neer te leg gen." Nu heeft Guo Juan haar draai helemaal gevonden. Ze werkt als vertaalster en is veel op pad om overal in den lande de monstratielessen Go te geven. Het be schermde 'prof-leven' in haar vaderland heeft ze nog geen moment gemist. „Ik mis de uitdaging wel. Van serieuze tegenstand is eigenlijk geen sprake. De weinige toer nooien die ik speel hebben een zo'n zwak ke bezetting, dat ik vrijwel nooit in de pro blemen kom. Als dat wel zo is, is dat meestal aan mezelf te wijten. Zoals tijdens het NK in januari. Door een stommiteit moest ik de eerste plaats delen met Gilles van Eeden. Daardoor moet ik nu een barra ge spelen. Maar neem van mij aan, die laachtmeting zal straks een formaliteit zijn". es Leferink koos ondanks een enkelblessure voor een buitenlands avontuur. POTO GPD DINAND BUISMAN

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 31