De magie van de chemie 'Bloedspatten op het plafond? Totale onzin!' lei Varkensrechten Lente Feiten Meningen C'2C ZATERDAG 11 APRIL 1998 Mensenrechten definieert de Grote Van Dale als de rechten die geacht moeten worden de mens, als staatsburger, van nature toe te komen en die de over heid dient te erkennen en te eerbiedigen. Op grond daarvan zou je naar analogie kunnen denken dat var kensrechten die rechten zijn die het varken van natu re toekomen en die de boeren en de overheid dienen te erkennen en te eerbiedigen. Niets is minder waar! Varkensrechten blijken vergunningen van varkens- boeren in de intensieve veehouderij te zijn om aan varkens het recht op een minimale vorm van dier- waardig bestaan te ontzeggen. Over die varkensonrechten werd de afgelopen week in de Eerste Kamer gedebatteerd. Godlof, de wet is, hoewel het kantje boord was, daar aangeno men. Maar klonk er een schreeuw van afschuw op over het onophoudelijk en voortdurend lijdentvan de varkens? Is er iemand opgestaan die heeft uitgelegd dat varkens, anders dan honden en katten, zichzelf niet kunnen likken en dat zij daarom onder natuurlij ke omstandigheden een modderbad nemen om hun huid schoon te houden? Aangezien ze in de intensie ve veehouderij zo'n bad niet kunnen nemen, wordt hun huid schilferig en hebben ze de hele dag door jeuk. Is de ondraaglijke jeuk van de varkens in de Eer ste Kamer aan bod geweest? Is er iemand opgestaan om uit te leggen dat var kens niet kunnen zweten en dat enkel hun snuit hun koelaggregaat is en dat zij het daarom in de volle stal len altijd veel te warm hebben? Is er iemand die heeft uitgelegd dal hun hoeven, vanwege het feit dat ze op roosters of beton zitten, hard en droog worden waar door ze barsten en ontstoken raken? Heeft iemand erop gewezen dat 't voor een drachtige zeug een enorme belasting is om aan gebonden te zijn? Als een zeug begint te big gen wil ze zich kunnen draai en, wil ze haar jongen zien. Dat kan niet omdat ze geke tend is. Heeft iemand tijdens dat debat erop gewezen dat varkens, net als mensen, graag de omgeving waarin zij verkeren grondig willen ver kennen. Aangezien dat niet kan in de intensieve veehou derij vervelen de varkens zich niet alleen dood, maar gaan ze ook knagen aan de staar ten van hun compagnons. Geen nood, die staarten halen wij er dan wel bij voorbaat vanaf. Is er iemand tijdens dat debat opgestaan om uit te leggen dat varkens, omdat ze in de intensieve vee houderij voedsel krijgen waarop ze nauwelijks hoe ven te kauwen, allemaal kiespijn hebben? Heeft ie mand erop gewezen dat een varken net zo schrander, net zo leuk, net zo levendig is als een hond en dat het daarom misdadig is ze op te sluiten in overvolle stal len zonder de mogelijkheid van uitloop naar buiten. Welnee, het ging in de Eerste kamer alleen maar over de zogenaamde rechten van varkensboelen. Het CDA had 't over familiebedrijven die gevaar liepen. O, o, wat is het CDA toch begaan met 't gezin. Ia, maar toevallig niet het varkensgezin. Geen CDA'er die op komt voor 't recht van zeug en beer dm hun biggen onder varkensvriendelijke omstandigheden groot te brengen. Godlof, de wet is er door. Er is een begin gemaakt. Niettemin duurt het schrijnende onrecht voort. Niet temin zitten nog steeds miljoenen varkens gehuisvest op een manier die met de natuurlijke levenswijze van 't varken niets te maken heeft. En dan hebben we 't nog niet eens gehad over de slacht. En over 't vervoer naar het slachthuis. En over dagenlange transporten waarbij varkens het ondraaglijk warm hebben in veel te kleine veewagens. Varkensrechten! Alleen al het feit dat zo'n woord, wat het tegendeel betekent van wat 't zou moeten zijn, zo vanzelfsprekend en klakkeloos gebruikt wordt, zegt genoeg. Zelfs in de Russische hoofdstad Mos kou dreigt het lente te worden. Er valt nog wel een verdwaalde sneeuw bui, maar de zon wint aan kracht en dus ontdooien de Moskovieten. De lange winterslaap zit erop, de bont mutsen en -mantels zijn weer voor een paar maanden in de kast verdwenen en buiten zie je al weer mini. Het aanbreken van de lente, die hier overigens maar een paar weken duurt, brengt altijd een geweldige metamorfose tot stand. De mensen op straat zijn in eens vriendelijker en de automobilisten hebben een extra adrelinestoot gekregen en dus proberen ze nog meer middenbermbeveiligingen plat te rijden dan normaal. Kortom, de Rus herleeft. Een regeringscri sis? Ze lachen er om. Problemen in en rond de flat? Maakt niks uit. Ze gaan weer naar hun datsja's, want daar speelt zich de komende maanden het werkelij ke leven af. Elke zichzelf respecterende Rus heeft een datsja. Dat kan een veredeld kippenhok, maar ook een protseri ge villa. Verschil moet er immers zijn. Maar het maakt allemaal niets uit. Een datsja is een absolute 'must'. En wie er niet zelf een heeft, is nu driftig op jacht naar een plekje waar de zomer kan worden doorgebracht. Wij zullen dit jaar verstek laten gaan. Natuurlijk heb ben ook wij zo'n tijdelijk buitenverblijfje gehad, maar daar was de lol gauw af. Als we bij onze idylle, net buiten Moskou, arriveerden, zat de hele familie van wie we het hadden gehuurd, in 'ons' huis tv te kijken. Een enkeling was ook wel bereid even op te staan en de soapserie in de steek te laten om te in specteren wat we zoal aan leefgoed hadden meege nomen. Privacy nul komma nul dus. En daarom doen we het nu maar zonder datsja. Het enige wat we eraan over hebben gehouden, is de ontdekking van een fantastisch stukje oever aan de Moskva. Bijna niemand weet het te liggen en daar om is het er heerlijk toeven. Maar dat is nog even wachten. Als het een beetje meezit kunnen we er eind deze maand al weer zwemmen. Nu zitten de ribakki, de vissers, er nog bij hun gaten in het steeds dunner wordende ijs. Voorlopig bereiden wij ons op de lente voor. Het is werkelijk de tijd waarin de Russen menen de hele wereld weer aan te kunnen. Het is de tijd van het grote optimisme, van grote beslissingen. Natuurlijk komt daar in de meeste gevallen weer niks van te recht, maar het plan is er tenminste. Zelfs de politie is besmet door de lentebacil. Onlangs maakte ik een minuscuul verkeersfoutje dat normaal toch altijd goed is voor een bon. Maar het gezicht van de eerst nors kijkende wetsdienaar klaarde op toen ik zei dat het waarschijnlijk door de lente was gekomen. hans hoocenduk correspondent akki Gerard Hulshof neemt afscheid na 35 jaar omroep Zijn kantoor deelt hij sinds 1 februari met Joop Daalmeij- er, de nieuwe netmanager van Nederland 1. Af en toe staat hij zijn opvolger nog bij met adviezen. Maar na 23 april is ook dat afgelopen. Gerard Hulshof (59) neemt dan, na 35 jaar, afscheid van de omroep. Als succesvolle en eerste netmanager stroomlijnde hij Nederland 1 tot een herkenbaar geheel met zorgvuldig op de doel groep afgestemde program ma's. De klus is nog lang niet geklaard. „Er zijn nog teveel slechte programma's. De woensdag en de donderdag zijn zwakke avonden. Omroepen zijn nog te bang om met iets te stoppen als het niet goed gaat." Desondanks wordt Hulshof niet gekweld door de gedachte aan het nade rend afscheid. Integendeel; de vrijheid lonkt. „Het is welletjes. Al jaren geleden bepaalde ik dat het op mijn zestigste af gelopen moest zijn. Ik moet er niet aan denken om nog vijf jaar door te gaan. De geestelijke belasting is te groot." Hulshof kijkt terug op een omroeploop- baan die in 1963 startte bij de KRO-radio. Vervolgens werd hij van plaatsvervan gend Hoofd Radio, Hoofd Radio, Hoofd Televisie, Directeur Radio en Televisie, voorzitter van het overleg van pro grammadirecteuren, lid van het dagelijks bestuur van de NOS en directeur Pro grammazaken AKN. De laatste jaren be paalde hij als zenderbaas de programme ring op het eerste net, met de beschik king over een kwart van het geld en de zendtijd. Niet slecht voor een gesjeesde student tropische cultuurtechniek die louter door toeval bij de omroep terecht kwam. Tijdens zijn studie in Wageningen was Hulshof zeer actief in het studenten toneel en het cabaret. Hij schreef teksten en trad op in gerenommeerde zalen en tijdens internationale festivals. Tijdens zo'n avond in de Tilburgse schouwburg aanschouwde een KRO-delegatie de ver richtingen van het jonge talent. Hulshof werd naar de KRO gehaald als redacteur- lezer van de land- en tuinbouwberich- ten. Al spoedig riep de bazin de nieuwe kracht op het matje over zijn omroep- kwaliteiten. Haar commentaar was kort maar krachtig: 'Dit is niks en dit zal ook nooit iets worden'. Desondanks ging het balletje rollen, daar bij de radio, en maakte Hulshof meteen de mooiste tijd uit zijn loopbaan mee. Vijf dagen in de week Van Twaalf tot Twee met twintig tot dertig procent luis- ederland Gerard Hulshof: „Je moet een warm hart hebben voorde publieke omroep." terdichtheid; daarvoor het eigenzinnige en soms cabareteske programma Ouver ture met Henk Terlingen waarin het duo er onder meer als eerste in slaagde de kersverse Duitse verloofde van Beatrix aan de lijn te krijgen. Mede onder leiding van diezelfde 'vrijbuiter' is de omroep echter een strak geleid bedrijf geworden dat voor de deur staat van een nieuwe toekomst. De huidige zendvergunningen van de verschillende omroepen lopen in 2000 af. Dan komt ei- vermoedelijk één concessie voor alle omroepen, maar wat er verder gaat gebeuren is onzeker. Een nieuw ka binet moet de inrichting van het bestel rla die datum gaan bepalen. De scheiden de omroepbons zal tegen die tijd niet meer in omroepland verkeren, maar zijn laatste grote klus heeft er wel alles mee te maken. Staatssecretaris Nuis heeft de nieuwe Raad van Bestuur van de NOS namelijk gevraagd om voor I mei een eigen visie te presenteren op het bestel na 2000. Daar toe raadpleegt de Raad nu nog be staand uit NOS-voorzitter Wolffensperger en voormalig VPRO-baas Van Beers al lerlei omroepmensen. Op verzoek van de omroepvoorzitters heeft Hulshof een aantal mogelijke toekomstscenario's doorgerekend als basis voor die komende discussie. Veel wil hij er nog niet over zeggen, maar uit zijn onderzoek blijkt in ieder geval dat de huidige zenderindeling de beste keus is. Het herstellen van de zogenaamde weef fout de EO zou volgens velen naar het eerste net moeten verhuizen en de AVRO naar het tweede net samen met de TROS is dus geen optie meer, zo blijkt uit de berekeningen van Hulshof. „Alle andere varianten blijken slechtere resultaten op te leveren in marktaandeel, reclame-in komsten en mogelijkheden tot samen werking." Voor de technische ontwikkelingen zijn in het rapport van Hulshof heel wat pagi na's gereserveerd. In de toekomst zal de omroep, zo verwacht hij, behalve uitzen dingen via de huidige open netten, ook programma's voor doelgroepen on de mand gaan leveren; programma's die op te vragen zijn wanneer de consument daar behoefte aan heeft. Via welke tech niek dat moet gaan gebeuren is nog niet duidelijk; de kosten en de gebruiksvrien delijkheid moeten nog beproefd. „Ik denk dat we binnen twee jaar weten wat de beste mogelijkheden zijn." Als de doel- groepenprograma's cursussen, kerk diensten, minderhedenprogramma's daadwerkelijk niet langer via de open netten worden gedistribueerd, heeft dat mogelijk gevolgen voor de omvang van het publieke bestel. „Wellicht zou je dan zelfs met twee open netten verder kun nen gaan", zo redeneert Hulshof. „Zo'n scenario moet je altijd in je achterhoofd houden, maar daar moetje pas toe be sluiten als je zeker bent over de techniek die tot je beschikking staat." Hulshof ziet de toekomst van de publieke omroep hoe dan ook zonnig in. „De commercie doet elke dag zijn best om het bestaan van de publieke omroep te recht vaardigen", zegt hij tevreden. „Als je ziet wat er met Sport 7 is gebeurd, als je kijkt naar de huidige discussie bij HMG en als je kijkt wat met name Veronica en SBS 6 op de late avond op de zender brengen; een beter bewijs is er niet dat de publieke omroep, dat staat voor kwaliteit, moet blijven bestaan. ESBURG ids hal bben> itopg< 1PV Hij zal de actie op de studiovloern echt missen, al mocht hij er altijd j <haag rondlopen. „Als je weet waarom h( njniu: gramma wel of niet aanslaat moet hu de studio zijn. Daar voel je het aan jw zit vaak in kleine dingen. Neem no nmet programma 'Het gevoel van'. Daai nuitv\ een sfeer die je bij andere muziekp iann i: gramma's niet voelt. Enthousiasm Qedeb bruisends. Het publiek wordt onde jnima van het programma en geniet, deg et kinc halen vol overtuiging al hun talent igvan; kast; er ontstaat daar iets in die stu tra g gewoon door het scherm heen kon chemie klopt. 'Ook dat nog' had ht [jjrri het begin ook." Hij sluit niet uit dat hij ooit nog int andere functie zal terugkeren. Maa gaat hij op reis. Lezen. Onderzoekt 197 me hij nog steeds kan schrijven. Als tes aronti hij een aantal Spaanstalige liedjesi ren in len. „Tot 1 september, zo heb ikafj hen i sproken, mag niemand mij iets vra iders ga doen wat ik zelf wil. En daarna weet." erz hilversum monique brandt Pieter Porsius wil chique reorganisatie bij HMG-zenders HMG-baas Porsius: „De botte bijl heeft niet mijn voorkeur." Na het scheren vertrekt hij fluitend en opgewekt naar zijn werk, de Holland Media Groep (HMG), waar menig per soneelslid al wekenlang siddert van vrees voor zijn toekomstplannen. Pieter Porsius is een zelfbewuste vent. Al voor dat de voormalige scheepswerfdirecteur en oud-NOB-topman in januari aantrad als hoogste baas bij de HMG (RTL 4, RTL 5 en Veronica), kende hij de finan ciële positie van het mediabedrijf van binnen en van buiten en wist hij wat hem te doen stond: meer winst maken. Het gezin Porsius gaat saaie paasdagen tegemoet. Vader Pieter heeft geen tijd om eieren te zoeken. Hij zit het hele weekeinde met de calculator voor zijn neus in zijn werkkamer. Bezig met de uitwerking van het toekomstplan. Wat de veranderingen inhouden, wil Porsius nog niet zeggen. „Ik heb mijn enige en definitieve versie aan de aan deelhouders overhandigd. Binnen een week of drie bied ik ze aan de onderne mingsraad aan. Zij zijn de eersten die erover horen. Tot die tijd hoop ik dat er niets meer uitlekt. De problematiek bij de HMG-zenders is volgens Porsius redelijk simpef. „We moeten gewoon de kosten terugbren gen, zodat we kunnen doorgroeien naar een zonnige toekomst." En als het aan hem ligt zonder gedwongen ontslagen. Het eerste slachtoffer van zijn bewind is echter reeds gevallen. Zo ruimde RTL 4- programmadirecteur Oosterman het veld na een meningsverschil met zijn baas. Hij praat droogjes, zonder wrok en heeft voortdurend een lichte neiging tot ironie en sarcasme. Een manager die de grillige loop der gebeurtenissen snel ac cepteert en deze moeiteloos inpast in de eigen strategie. Behoefte aan het be leggen van bedrijfsbrede informatieses sies om het personeel tekst en uitleg te geven, of het organiseren van perscon ferenties ziet hij niet zitten. Hij heeft toch niets te vertellen, en hele dagen op de bedrijfsvloer rondlopen noemt hij improductief. Wellicht is door deze zakelijke houding het beeld van Porsius als harde saneer der ontstaan, iemand die graag de botte bijl hanteert. „Dat werktuig heeft niet mijn voorkeur. Voor het eerst in de ge schiedenis van deze onderneming wordt er ingegrepen in de kosten. Dat had veel eerder gemoeten. Als het type maatregelen dat is uitgelekt een soort mythe wordt en binnen het bedrijf gaat leven, ontstaan er schrikreacties. Wordt er gesproken over het ontslag van twee honderd mensen, liggen gedachten over bijlen en andere primitieve werk tuigen al snel voor de hand." Zodra de kogel door de kerk is, zal het personeel op de hoogte worden gesteld middels 'intensieve' informatiebijeen komsten. „Dat was ik ook gewend bij het NOB. De omvang van de maatrege len was daar van een'andere orde. Er moesten 1.500 mensen uit, maar door middel van outplacement en dergelijke zijn er bijna geen gedwongen ontslagen gevallen. We gaan ook bij HMG heel chique te werk. Sommigen beweren dat de bloedspatten op het plafond zitten, maar dat is totale onzin." Als een wezenlijk onderdeel van zijn operatie ziet Porsius de verzelfstandi ging van de facilitaire afdeling van de HMG. Hier werken tweehonderd man, onder andere camera- en geluidsmen sen. Noodzakelijke investeringen om deze tak te moderniseren, zijn onbe taalbaar. „Als zelfstandige onderneming heeft deze afdeling betere kansen. Wij zijn het de medewerkers verplicht deze stap te onderzoeken. Vroeger werkten daar precies voldoende mensen om aan de vraag te voldoen, maar de laatste tijd is er voortdurend leegstand van facili teiten en zijn er veel mensen zonder werk. We willen trachten het met een partner (mogelijk het NOB, red.) zo te plooien dat ze ook voor anderen kun nen werken en dat wij hun werk effi ciënter kunnen inkopen." Hoeveel geld Porsius hiermee bespaart, wil hij niet kwijt. „Een heleboel centjes." Dan het RTL Nieuws. „Op mijn verzoek heeft de hoofdredactie een plan ge maakt om de kosten met tien procent te drukken. Dat zit nu in het pakket van maatregelen dit ik in het weekeinde ga uitwerken. Het geeft geen pas als de re dacteuren,-die het plan volgens mij he lemaal niet kennen, daarover gaan kla gen. Ik zou zeggen: wacht af en oordeel als het er is." „Hét grote probleem bij onze totale or ganisatie is de overhead. In de verschil lende programma-organisaties zijn wei nig drastische ingrepen nodig." De pro grammering van RTL 4 moet wel an ders, vindt Porsius. „Zeker. De positie van RTL 4 is ijzersterk. We zijn alleen van mening dat het nog beter kan. De kunst van het vak is de juiste program ma's te koppelen aan de wensen van de 00 pporti ;nkt v( inpoli' jmstei ;rzeke adverteerder. De volgorde van de etN'. langhebbenden binnen deze orga tie is als volgt: ten eerste de kijker adverteerder, dan de aandeelhoui AY dan het personeel. Als iedereen d: maar begrijpt, is er niks aan de Ie Het peperdure Endemolcontract tien jaar geldende afname v gramma's a 140 miljoen gulden pIhaag beschouwt Porsius niet als een de kast. „Het is een spectaculaire lister tract, zonder meer. Misschien hai d vine het zelf wel wat voorzichtiger gere I Maar we zijn er tevreden over. Wf eten nu het derde loopjaar in, en vorig elzoek hebben we het bedrag zelfs oveis norfor den. Een bedrijf als Endemol heef i geki doende dynamiek in huis om tev doen aan iedere nieuwe vraag. Dl mma een geruststellende gedachte." Porsius hoopt dat de crisissituatie nen de HMG snel is opgelost, 'wat dier kunnen we beginnen met opbout idat z< dat is veel leuker'. Maar dan welo [eschr Luxemburgse vlag. De HMG zaldt rechter vragen om vernietiging va besluit van het Commissariaat vo L Media, die onlangs bepaalde dat< commerciële zenders onder de Ni landse wet vallen. „Binnen de Lui burgse reclamewet kunnen we na veel makkelijker opereren dan bir de Nederlandse. Dit levert meer? op ieds n Het heen en weer stralen van pro: ma's via Luxemburg is weliswaar kostbare grap. zegt hij, maar deze wijze is te verkiezen boven een N' landse licentie. Porsius is van oori dat de Nederlandse wetgeving te* ruimte laat. „Dat is de kern vanhi |t n. puut." Hij denkt de zaak zeker te kunnen rekken via gerechtelijk! cedures, op voorwaarde dat de rfl bank bereid is het besluit te schor „Maar tegen die tijd is het Nederli medialandschap vermoedelijk tol veranderd." Porsius verwacht dan nog steedsi wekt naar zijn werk te gaan. Ondt alle sombere geluiden ziet hij dei komst van de HMG rooskleurigt« 0[ moet. De commerciële tv-marlrti-C lukt, lukt het nooit meer." hilversum eric de bie en jaap timmers itantie 1 van dn "ond forma eelt, s nt, zo De:

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2