PORT 'Andere Vogels' bloeit op onder de vleugels Legeay ©o 'Als ik moet kiezen, dan toch liever Johan Cruijff j Statistiek Parijs - Roubaix ft rERDAG 11 APRIL 1998 Avonturier wil in Parijs-Roubaix niet dezelfde fout maken Als waar is dat de historie van een klassieker bestaat bij de gratie van de anekdote, dan mag de volgende daarin niet ontbreken. Henk Vogels reed vorig jaar zijn eerste Parijs- Roubaix. 'Zelfmoord', schreeuwde de opgewonden Franse televisieverslaggever toen de Australiër met Nederlandse ouders veel te vroeg de aanval koos. Hij kreeg gezelschap van de Belg Marc Wauters die niet wenste mee te werken aan de ontsnapping. Kort nadat de twee waren achterhaald door de groep die later op de plaatselijke wielerbaan om de prijzen zou strijden, schoot Vogels met zijn schoen uit de sluiting van zijn pedaal. ennv m€RCKX Henk Vogels: „Ik heb een kans om te winnen, maar ben niet de enige uit onze ploeg. Wat dacht je van Moncassin?" foto cpd/cor vos De 25-jarige renner moest vaart minderen om het 'mankement' te herstellen, maar slaagde er niet in zijn voet terug op het pedaal te krijgen. Pas toen hij volledig tot stilstand was gekomen, kon hij zijn schoen weer op de hefboom klikken. Vo gels brieste van woede over zoveel pech, sloeg wild met zijn armen om zich heen. In de verte zag hij de koplopers steeds ver der bij hem vandaan rijden. Bij het op draaien van de Velodrome, zette de lei- dersgroep de eindsprint in. „Ik heb daar vreselijk van gebaald. Als ik die pech niet had gehad, had ik kunnen meesprinten om de zege. Heel lullig, zeker toen ik zag dat die Mare Wauters er wel bij zat. Die had zich zitten sparen in mijn wiel en plukte daar op het laatst de vruchten van", zegt Henk Vogels bijna een jaar la ter. Tienermeisjes Het is de avond voor Gent-Wevelgem, de laatste test voor Parijs-Roubaix. In het ho tel van Gan, de ploeg van Vogels, is ook Saeco, het team van Mario Cipollini, ge huisvest. De aanwezigheid van de Italiaan is de oorzaak van het rumoer in de lounge waar opgeschoten tienermeisjes tot laat in de avond hopen op een glimp van 'Super Mario'. Hij laat zich niet meer zien. Henk Vogels wel, maar die kennen ze (nog) niet. Kwestie van tijd, vermoedelijk. Samen met zijn land- en kamergenoot Stuart O'Grady vormt hij een opmerkelijk koppel. Niet alleen op de fiets, ook in 'bur- gerldeding' vallei* de twee Australiërs op. O'Grady draagt een oorring van piraten- afmeting, Vogels' haar is gemillimeterd en hij heeft bakkebaarden die pas ergens bij zijn mondhoeken eindigen. „Heb ik na het Criterium International zo laten knippen. Na 25 jaar hetzelfde kapsel wilde ik wel eens wat anders." Wat ook opvalt is de beugel in zijn mond. Het 'apparaat' - zoals Vogels het noemt - herinnert aaa de twee operaties die zijn voorbereiding op het lopende seizoen ver stoorden. In augustus, vlak na de Tour, kreeg hij klachten. „Ik was met Chris Boardman in Engeland een speciale tijd- ritfiets aan het uitproberen toen ik vrese lijke pijn kreeg. Op advies van een vrien din ben ik onmiddellijk naar de tandarts gegaan. Daar bleek dat ik teveel tanden in mijn mond had. Onder de bestaande tan den kwamen nieuwe op. Het was een pit tige ingreep. Een dag later heb ik nota be ne de Rochester Classic gereden. Werd ik nog zeventiende. Na afloop van het seizoen terug in Perth bij zijn ouders, volgde een tweede ingreep. Vogels, de revelatie van het vorige voorsei zoen, stond weer op nul. „Ik wilde zo snel mogelijk de draad oppakken. Daarbij heb ik me geforceerd. Ik werd ziek. Door al die toestanden heb ik drieduizend kilometer minder getraind dan vorig jaar. Dat merk te ik zondag in de Ronde van Vlaanderen. Ik kon lang met de kopgroep mee, maar op de top van de Bosberg moest ik los sen." Hij werd veertiende. Geen pretje Om dezelfde problemen morgen in Parijs- Roubaix te voorkomen heeft Gan-ploeglei- der Roger Legeay aansluitend op Gent- Wevelgem een training van zestig kilome ter ingelast. „Geen pretje', maar om met de besten mee te kunnen doen is het noodzakelijk. Parijs-Roubaix ligt me, ik vind het prettig om over die keien te den deren. Ik deed het vorig jaar pas voor het eerst. Als je dan meteen met de toppers meegaat, geeft dat hoop. Ik heb een kans om te winnen, maar ben niet de enige uit onze ploeg. Wat dacht je van Moncassin?" Henk Vogels maak de kopman dagelijks mee. Ze wonen beiden in de omgeving van Toulouse (Saubens). Moncassin deelt zijn huis met zijn vrouw en kinderen; Vo gels met zijn landgenoot O'Grady. „Ik heb het niet zo op Frankrijk, geef mij maar Australië of Holland. Maar het weer is er nu eenmaal veel beter, dus het trai nen veel prettiger. En ik heb vaste trai ningsmaten bij me in de buurt, veel Australiërs. Wist je dat er vijftien Australi sche profs zijn?" Vogels was de eerste sinds Phil Anders on in een Nederlandse ploeg. Vogels was jong, ambiteus en talentvol toen Jan Raas hem in 1995 contracteerde voor de No- vellploeg. Hij had net Olympia's Tour ge wonnen. Op een wijze die waardering af dwong. Zonder zijn uitgevallen ploegge noten weerstond hij de Nederlandse con currentie. Eenmaal prof wisselde hij (knie)blessu- res met ziekten af. In Brakel, het dorp in de Vlaamse Ardennen waar Raas hem on derbracht, verpieterde hij. Later in Haar lem, de geboorteplaats van zijn ouders, had hij meer gezelschap. De prestaties bleven ondermaats. Novell werd Rabo bank, maar Vogels bleef dezelfde, kwakke lende, Vogels. „Ik was niet verbaasd toen Theo de Rooy me kwam vertellen dat hij niet met me verder wilde. Ik had niet aan de ver wachtingen voldaan. Gelukkig kon ik on derdak bij Gan. O'Grady had goede din gen over me verteld aan de ploegleiding. Ik had nog niet getekend, of ik won een etappe in de Tour de l'Avenir. De Rooy zal me toen wel terug gewild hebben, maar ik was al akkoord met Legeay." Onder de hoede van de zachtaardige ploegleider leefde Vogels op en - belang rijker nog - bleef gespaard van blessures. „In de directe omgeving van al die Austra liërs voelde ik me prettig. Misschien be gon ik er ook meer voor te leven. In elk ge val trainde ik harder. In de ploeg van Raas ging ik altijd gewoon een uur of drie, vier De 96ste Parijs-Roubaix: Zondag 12 april, derde wereldbekerwedstrijd 1998. Afstand: 266,5 kilometer. 25 ploegen van acht renners. De eerste 22 van het klasse ment aangevuld met drie wildcards. Start: 10.25 uur op het Place du Palais in Compiegne. Finish: 16.42 uur (bij gemid delde van 43 km per uur) op velodrome in Roubaix. Kasseienstroken: 27. Totaal 50,2 kilometer kasseien. Overwinningen: Roger De Vlaeminck (Bel. 4 x), Gaston Rebry (Bel. 3 x), Octave Lapi- ze (Fr. 3x), Rik van Looy (Bel. 3 x), Eddy Merckx (Bel. 3 x), Francesco Moser (Ita. 3x). Uitslag vorig jaar: 1, Frederic Guesdon (Fr.), 2. Jo Planckaert (Bel.), 3. Johan Mu seeuw (Bel.) Beste Nederlander: Aart Vierhouten (18de). Belangrijkste kanshebbers: Ballerini, Casarotto, Guesdon, Moncassin, Museeuw, Sorensen, Tsjmil, Zanini. fietsen. Nu werk ik met een persoonlijke trainer en stemmen we de training op de wedstrijden af." Vijftiende in de Ronde van Vlaanderen, tiende in Parijs-Roubaix, zesde in Gent- Wevelgem, elfde in de Amstel Goldrace, zeventiende op en WK en, oktober inmid dels, derde in Parijs-Tours. „Mijn contract is door die resultaten flink opgetrokken en op een klassieke overwinning staat een enorme bonus. Maar aan geld denk ik niet. Als je het daarvoor doet, kun je beter stoppen." Vogels laat zijn gedachten liever afdwa len naar Australië, waar hij de winter maanden verblijft. „Perth, waar mij ou ders wonen, is te gek. Mooie plaats, fan tastische stranden, blonde meiden." In de tijd dat hij bij Raas fietste, belde hij heel vaak en lang met zijn ouders en vrienden. „Mijn hele salaris ging er aan op." Tegenwoordig bij Gan is er nog vaak contact, maar de portable heeft hij uit kos tenoverwegingen ingeleverd. Ik heb nu een computer, we proberen een beetje te e-mailen." De heimwee is ook minder. „Wij Australiërs staan bekend als avontu riers, maar hechten toch ook erg aan onze omgeving. Ik verheug me al op de komst van mijn vader. Hij komt in Amsterdam kijken naar het derny criterium. Hij blijft dan een paar weken." Agressieve wielrenners Henk Vogels senior was enkele jaren prof in de Caballero-ploeg en begeleidde de Australische ploeg die in 1994 deelnam aan Olympia's Tour. Een groep agressieve wielrenners van de andere kant van de wereld zette de toon in een typisch Neder landse wedstrijd. „Wij rijden altijd aanvallend, net als de Denen. Agressief koersen, dat ligt ons het best. Maar soms kun je ook te vroeg gaan zoals vorig jaar in Parijs-Roubaix. Daar heb ik een fout gemaakt. Het zal me geen tweede keer gebeuren." Nederland telt miljoenen 'bondscoaches', kenners die precies kunnen vertellen hoe het Nederlands elftal moet voetballen en welke spelers moeten meedoen. Deze krant geeft tot het begin van het wereldkampioen schap, op 10 juni van dit jaar, wekelijks het woord aan een van die bondscoaches, die zijn ideale elf samenstelt voor het komende WK. Guus Hiddink, opgelet! Vandaag het woord aan Kees van Tongeren, de alleskunner van Lugdunum. Van Tongeren had twee jaar geleden de eer als eerste Leidenaar gekroond te worden tot 'Leids amateurvoetballer van het jaar' en is ook dit jaar weer een van de genomineerden. Bergkamp Kluivert Seedorf Overmars Davids R. de Boer Numari F. de Boer Stam Reiziger Van der Sar Edwin van der Sar op het doel is na tuurlijk een zekerheidje. Hij is de teste keeper van de wereld. „Linksachter heb ik Arthur Numan op gesteld, omdat ik vind dat hij verder in zijn ontwikkeling is dan Winston Bo- garde. Hij kan ook aanvallend wat ex tra's brengen en omdat we toch vaak tegen twee spitsen spelen, heeft hij meer vrijheid. Met Jaap Stam en Mi chael Reiziger in de mandekking kan Numan de linkerkant bestrijken en Mare Overmars kan zo weer meer doorschuiven. Bogarde zie ik alleen maar fikkies breed geven en is mij ook iets te nonchalant." Frank de Boer is bij mij de inschuiven de libero, ook al speelt hij bij Ajax niet op die positie. Maar ik kan geen betere laatste man bedenken. Stam is ook geen verrassing. Ik denk dat iedereen hem er wel bij zal zetten. Hij is een van de betere mandekkers van Europa, zo niet de beste." „Reiziger stond gelukkig weer in de ba sis bij Barcelona afgelopen week. Hij heeft goede wedstrijden gespeeld voor het Nederlands elftal. Je hebt twee mandekkers nodig en Aron Winter vind ik meer een corrigerende middenvel der. Het is wel zonde van zijn kwaliteiten dat Winter er nu helemaal niet in staat, maar als je tegen lepe spitsen speelt heeft hij zijn handen vol. Reiziger is verdedigend beter." Edgar Davids gaat bij mij centraal op het middenveld spelen met de punt naar achteren. Ik heb getwijfeld over Wim Jonk, maar dan zijn we te aanval lend ingesteld. Als Frank de Boer in schuift, heb ik liever Davids dan Jonk. Hij heeft bij Juventus ook corrigerend naast Deschamps gespeeld. Ik heb nog getwijfeld of ik hem linkshalf zou zet ten, maar Overmars is aanvallend ge vaarlijker." „Clarence Seedorf speelt centraal met de punt naar voren. Bij Real Madrid is hij een van de betere spelers, maar hij moet wel beperkt worden in zijn acties, ook al is hij dan heel gevaarlijk." „Over Ronald de Boer is geen twijfel mogelijk. Hij is een van de besten in Europa, zowel qua techniek als qua in zicht. Ik heb nog gedacht om hem ach ter de spitsen te zetten, maar hij brengt daar niet wat hij kan brengen. Zijn sterkste kwaliteit is rechts op het mid denveld." „Overmars is de man in vorm bij Ar senal. Ik had gedacht dat hij het moei lijk zou krijgen op het middenveld, maar hij scoort aan de lopende band. Phillip Cocu heeft me nooit kunnen be koren en hij speelt ook centraler bij PSV. Overmars bindt twee man aan zich en van hem gaat veel meer drei ging uit." „In plaats van Patrick Kluivert had ik eerst Michael Mols staan. Met twee spitsen moet er eentje zijn die balvast is. Maar Kluivert is wel ervarener en dat is belangrijk op een WK. Hij gaat ook steeds beter spelen en laten we hopen dat hij zijn hoogtepunt in Frankrijk heeft." „Van mijn keuze voor Dennis Bergkamp zal ook niemand staan te kijken. Ik heb nog ge twijfeld om hem achter de spitsen te zetten, met het spel voor hem, maar dat zou ten koste gaan van het team." was niet eenvoudig dit team samen te stellen. Ik heb wat moeten puzzelen. Het is aanvallend in gesteld, hoewel er vier verdedigers staan en een corrigerende middenvel der. Het is jammer dat er geen echte rechtsbuiten rondloopt in Nederland, want dan had ik met drie spitsen ge speeld. Seedorf als verkapte rechtsbui ten lijkt me geen goed idee." „Ik vind Guus Hiddink geen verkeerde coach, ook al heeft hij wat problemen gehad in het begin met het systeem en met Davids in Engeland. Maar als ik een coach mag aanwijzen, dan toch lie ver Johan Cruijff. Zijn analyses klinken zo simpel, maar kom er maar eens op." „Als ik naar de loting kijk, heb ik mijn twijfels of we verder komen dan de tweede ronde, als Duitsland of Tsjechië de tegenstander is. De Tsjechen ston den toch in de EK-finale en de Duitsers hebben de reputatie toernooivoetallers te zijn. Die maak je niet gek." „Nou, oké. We halen de kwartfinale." „Het Neude Je zou er toch wat voor over hebben om erbij te hebben mogen zijn. Bij de onderbande- ling Een poging tot reconstructie dan maar. 's Morgens half 10 wordt aan gebeld. aan het stadion van PSV. PSV-voorzitter Hany van Raaij en manager Frank Arne- sen, over een boeiende partij bo ter. kaas en eieren gebogen, schrikken op uit hun spel. Wie kan dat zijn?", vraagt Van Raaij. Arnesen heeft geen benul. De postbode? Jehovah's? De leesmap? „Ene Edward", meldt de secre taresse, die de bezoeker zijn naam bijna goed had verstaan. „Zeg maar dat we te druk zijn", antwoordt Van Raaij en zijn ogen dwalen over de stelling, wat kan die Arnesen toch boter, kaas en eieren! Veel beter dan Advocaat, die bovendien niet te gen zijn verlies kan. (Gelukkig schijnt Robson een gentleman te zijn. Anders had Van Raaij ge woon Rijvers gevraagd voor dat ene jaar, ook een liefhebber van spelletjes). Maar Edward, Martin Edwards van Manchester Uni ted. heeft zichzelf al binnengela ten. „Nice curtains!", zegt deze en wijst naar de lamellen. Van Raaij glimt, heeft ze zelf uitge zocht, of eigenlijk zijn vrouw, bij de Bijenkorf niet goedkoop dus, hij heeft nog op de prijs afgedon gen, kansloos, gek genoeg streel de juist dat zijn ego. ze wisten zeker wie hij was, Van Raaij. dé Van Raaij, van PSV, die kan het missen, die behoeft niet af te dingen. En zo is het! Waar zou den prijskaartjes anders voor zijn? „Koffie?", vraagt Van Raaij. „Yes, please", dat gaat er wel in. Van de hem aangeboden klontjes suiker neemt Edwards er één, de room wijst hij vriende lijk doch beslist af zijn zuinige aard staat hem zulke snoeperij niet toe, het is kerstmis niet. We like Stam. We like the boy indeed. How much for Stam?" (Edwards zegt het alsof hij aan liet monopolyen is en overweegt Neude te kopen). Arnesen trekt zn stropdas los. Gooit zijn koffie om. Maakt een koprol. Schenkt een sherry in. (Stam was zijn idee. Arnesen zat al achter Stam aan in zijn Zwol se periode, maar Willem II bood een tonnetje meer. Anderhalf jaar later kreeg Arnesen toch zijn zin. Willem II laclitte zich rot en kocht van het statiegeld een nieuwe Stam: Konterman). „How much? How much? There you ask me something." Van Raaij kijkt Arnesen eens aan. Deze knipoogt, wat wil zeg gen: doen! doen! Verzin een be drag, maar doe hel! In Gods naam, doen! (Arnesen sluit zijn ogen, con centreert zich even en warempel, daar ziet hij ze één voor één het PSV-shirt passen: Konterman, natuurlijk, de Heerenvener Hansma, Dirkx van Fort una, die ene van RKC, Nico-Jan Hoogma, ook een beste, die jongen van AZ... Wijker, hoe heet die van De Graafschap ook alweer??? 1-Iet ligt op het puntje van zijn tong. Het begint met een... „Hendriks!", had ik het uitge schreeuwd, was ik erbij geweest. „Reinder Hendriks van De Graafschap. Inpakken die Stam, lint erom en Hendriks kopen, is net zo goed. zo niet beter en kost bijna niks. Het woord is nu aan Van Raaij: Fifty million or so". Hij formuleerde zorgvuldig, maar eerlijk gezegd zei hij maar wat. Hij had ook „twenty-three" kunnen zeggen. Of fourteen- and-a-half', wat maakt het voor verschil? Edwards' humeur bezwijkt. Guilders offcourse, sir", pro beert Arnesen nog te redden wat er te redden valt. Fourtylispelt Edwards nog voor zijn fatsoen, maar hinkt al als verlamd naar de deur. de koffie onaangeroerd. (Veertig miljoen! Arnesen be denkt dat-ie daar drie Toto Divi sies voor kopen kan of het rech terbeen van Ronaldo, dal Ghana daar drie jaar van eten kan, maar het is al te laat, Edwards is cd ingecheckt naar Manchester). Arnesen zet het op een huilen en vraagt tussen het snikken door: "Wa-lia-ha-ro-ho-hom?" „Omdat een Van Raaij niet van afdingen houdt." Wijzend naar het boter, kaas en eieren- spel: „Je staat trouwens verlo ren." En in zichzelf: „Het zijn schitterende lamellen, indeed. Kees van Tongeren. foto henk bouwman Frank Snoeks is verslagge ver van Stu dio Sport

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 29