Zoeterwoude wil 'impuls' economie Een solist met geldingsdrang yWe worden hier bijna elke dag 9 THE 13O (^Hulshoff Leiden Regio ran der Wel heeft ;een moeite met ifstoten van taken 'rotestactie tegen woningbouw bestraft AUTO BOOT IPUAL11 AWIL iyyy CHEF ERNASTRAATSMA.071-5356437.PLV.-CHEF JUDY NIHOF. 071-5356416 barmond Ie Warmondse burgemeester van der Wel heeft er 'geen jnkel probleem' mee dat 're- freatie en 'toerisme' uit haar lortefeuille gaan. Beide on- lerwerpen verhuizen naar de jjeuwe WD-wethouder K. van |en Aardweg. Het nieuwe col- van Progressief War- nond (PW) en de WD, vindt jat beide zaken 'politiek ge- foelig' zijn en daarom onder verantwoordelijkheid van een ekozen bestuurder horen te llen. „We hebben een goed ge- prek gehad", zegt Van der Vel na het 'portefeuille-over- j' dat ze voerde met de toe komstige wethouders, Van den iardweg en J. van de Velde PW). „Ik vind het wel verstan- lig dat de WD-wethouder re- reatie en toerisme erbij leemt." Door toevoeging van ieide onderwerpen krijgt Van len Aardweg een 'publieks- riendeli jkereportefeuille, w ze uit. „Hij had een vrij in- ern gerichte portefeuille, met feel technische zaken. Ik vind dat ieder lid van het college ook iets moet hebben waar door je contacten hebt met de bevolking. Die uitbreiding van zijn taken is een verrijking van zijn portefeuille." Van den Aardweg wordt als wethouder onder meer verantwoordelijk voor financiën, grondzaken en economische zaken. Van der Wel liet afgelopen week wel blijken dat ze wel haar twijfels heeft over het voornemen van beide college- partners om burgers meer en vaker te betrekken bij plannen van het gemeentebestuur. Vooral PW vindt dat het oude college te vaak plannen heeft 'doorgedrukt'. „Ik ben erg be nieuwd op welke punten ze die inspraak willen verrui men", zegt Van der Wel. „De mogelijkheden om binnen te komen zijn al maximaal. We hebben de afgelopen jaren al allerlei dingen gedaan om de betrokkenheid van burgers te vergroten. Mijn ervaring is dat burgers wel willen meepraten, maar dat ze het ook prettig vinden als ze van ons wat krij gen aangereikt." Het nieuwe college van Progressief Zoeterwoude (PZ) en WD wil de lokale economie de komende vier jaren een impuls geven. Om te beginnen met steun bij de oprich ting van een ondernemersvereniging voor het industrie gebied Grote Polder. Daarnaast wil het college vaker om de tafel met winkeliers en andere ondernemers. een vitaal gebied worden", zegt wethouder S. Stuijt (PZ). Ook de dorpskern moet vol gens Stuijt, en collegawethou der H. van der Kooi (WD), drin gend opnieuw ingericht wor den. Daarbij moet het winke laanbod en de verkeersveilig- ZOETERWOUDE DIMITRI WALBEEK Met de ondernemers wil het college - met geld uit Den Haag en Brussel- het industrieterrein Grote Polder opnieuw inrichten. Plannen daarvoor bestonden al enige tijd. „Het terrein moet heid worden verbeterd. Het college wil daarnaast een studie naar de komst van een bedrijfsverzamelgebouw op het industrieterrein Grote Polder en een agrarisch overleg op poten zetten. Dat zijn onderwerpen uit het CDA-verkiezingspro- gramma. „In het collegepro gramma is rekening gehouden met de wensen van de CDA-kie- zers. Dat hebben we nadrukke lijk zo gedaan", volgens S. Stuijt (PZ). Het CDA won tijdens de verkiezingen 46 procent van de stemmen en dat vindt het nieu we college 'te veel kiezers om zo maar aan voorbij te gaan.' Om leegloop van Zoeterwou de tegen te gaan bouwt Zoeter woude de komende vier jaar 25 tot 30 woningen per jaar op de schaarse open plekken in het dorp. De aanwezige groenstro ken en speelgelegenheden wor den daarbij gespaard. De wet houders komen aan het einde van de raadsperiode met een nota over de behoefte aan wo ningen en de aangewezen loca ties daarvoor. 'Welstandscommissie vervangen' ZOETERWOUDE In het nieuwe collegeprogram ma van Zoeterwoude staat dat de zwaar bekritiseerde wel standscommissie wordt aan gepakt. Met het wegsturen en vervangen van de welstands commissie wordt een lang ge koesterde wens van de raad en de bevolking ingewilligd. „De leden van de huidige commis sie kwamen soms tot merk waardige adviezen. Bijvoor beeld de grootschalige bouw van een huis aan 't Watertje", zegt Stuijt. De nieuw aan t^ wijzen deskundigen in de commissie worden ook var) buiten het dorp aangetrokken. „Wij moeten ze alleen wat meer duidelijkere kaders aan geven waarbinnen ze kunnen werken." PaasshomU jHutshoff >EN HAAG/OEGSTGEEST 2e Paasdag van 12-17 uur Da's mooi meegenomen deze week 4A/DERS OENKEN OVER W0^ OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Drie Oegstgeestse 'hangjonge ren' overwegen een klacht in te dienen tegen de politie. De drie kregen het donderdagavond bij winkelcentrum de Lange Voort aan de stok met de politie, toen ze na klachten van omwonen den werden weggestuurd. Daar bij zou de politie een van de jongeren aan zijn oor hebben getrokken. Een ander werd ge duwd, gearresteerd, en later op het politiebureau uitgeschol den. „Hij zei letterlijk: haal die kankergrijns van je gezicht, of ik sla hem eraf." En dat, terwijl het ook heel anders had kunnen lopen, zegt de 18-jarige scholier Olaf Ser- dijn. „Sommige agenten zijn onwijs aardig. Die vragen je ge woon op een normale manier of je weg wilt gaan. Nou, dan doe ik dat. Maar als ze meteen be ginnen van: rot op, ik vorder je; ja, dan ga ik dus niet." Serdijn is een van de onge veer 25 jongeren, die haast da gelijks 'een beetje staan te klo ten' bij het winkelcentrum. De buurt klaagt regelmatig over de herrie, en de politie stuurt de groep even regelmatig weg, in een zich haast dagelijks herha lend ritueel. „Die avond stonden we daar met ongeveer tien vrienden een beetje te niksen, een beetje te praten over school", zegt Ser dijn. „Op een gegeven moment kwam de politie. Of we een eind verderop wilden gaan staan, in het park bij de Irislaan. Maar het begon te regenen. Toen zijn we weer teruggegaan. De politie kwam opnieuw langs en sommeerde de Óegst- geestenaren weg te gaan. De groep mocht bij de Chinees staart; of op het veldje bij de Montessorischool. „Maar daar zijn we vorige keer wegge stuurd", zegt Serdijn. „We gin gen toen op een gegeven mo ment onder het afdakje bij Vi deoland staan. Kwam weer de politie op ons af. Zegt een van die agenten: ik vorder jullie om weg te gaan. Dus ik zeg: we staan nu ergens anders en hier hebben nog geen mensen over ons geklaagd. Ik ga niet. Zegt die agent weer: dan moet je het zelf maar weten. Het is kiezen of delen. Nou, toen werd ik dus gearresteerd." Serdijn werd naar het politie bureau van Katwijk gebracht. „Ze reden veel te hard, dat viel me echt op." Op het bureau werd de scholier ondervraagd. „Ik wilde mijn naam niet zeg gen. Er kwam een man binnen die onwijs bijdehand begon te doen. Hij deed heel boos. Zeg je naam, zeg waar je woont, zet je benen recht. Haal die kanker- grijns van je kop of ik sla 'm eraf, dat zei hij echt letterlijk. Daarna kwam er een aardige meneer. Toen zei ik gewoon mijn naam. In mijn verklaring heb ik gezegd dat ik het er niet mee eens was. Dat je gewoon nergens mag staan, dat ze me hadden geduwd toen ik wegliep." Serdijn werd afgehaald door zijn vader. Én teruggebracht naar de Lange Voort, waar de anderen zich inmiddels weer hadden verzameld. Het kat-en- muisspel ging verder. „Op een gegeven moment kwamen er drie politiewagens aanrijden. Dus ik zeg: ik ben al weg. Maar een maat van mij liep heel rus tig weg. Die werd toen gepakt." De 'maat' werd bekeurd omdat hij geen bromfiets-certificaat had voor zijn scooter. En werd vervolgens hardhandig bij zijn oor gepakt, vertelt Serdijn. „Écht, ik zweer het je. Het was allemaal heel provocerend en heel uitdagend. We liepen weg. Maar die politie-auto bleef ons volgen. Vanuit het raam bleef die agent onwijs zeiken tegen die vriend van me. Jaap dit, Jaap dat. En met zo'n licht op 'm schijnen. Het was echt niet normaaJ." Dat de buurt klaagt over de 'hangjongeren'; Serdijn kan het zich best voorstellen. „Maar ja, je zit de hele dag op school. Dap ga je 's avonds niet weer binnëp zitten. Ik wil toch even pratep over hoe het was op school, en zo. We worden bijna elke dag weggestuurd. Maar als ze een kwartier weg zijn, ga je gewoon weer terug. Zo werkt dat." Een 'hangplek' is een oplos sing, denkt Serdijn. „Wij zijn het net zo goed zat. Eergisteren kwam er iemand langs met een papiertje, waar we onze naajn op moesten schrijven. Kunnen ze een hangplek voor ons zoe ken, zeggen ze. Nou ja, het is natuurlijk beter dan elke dag worden weggestuurd. Maar het moet wel overdekt zijn, en in die buurt van het winkelcentrum. Anders gaan we er gewoon nipt staan. IGaar. Maar als het een plek is waar je gewoon rustjg kan zitten zonder steeds die e|l- lende, ja, dat lijkt me wel tcjf. Met die politie wordt het steeds erger. Ze gooien je gewoon weg. Dat gaat echt nog een keer mis." «INO VAN BENTHUM )e strijd tegen de bebouwing an de Broek- en Simontjespol- ier in Oegstgeest heeft voor en 31-jarige Leidenaar een ervelend staartje gekregen. In mgustus vorig jaar trok hij bij wijze van protest piketpaaltjes uit de grond. Het lid van de vereniging Milieudefensie kreeg van de Haagse politie rechter een voorwaardelijke boete van 1750 gulden en moet de schade die hij aanrichtte, ruim 1500 gulden, betalen. De man zei tijdens de rechts zitting niet alleen gehandeld te hebben. Maar de mede-dader, wiens naam hij weigerde te noemen, ontsprong de dans. „Wij gingen ervan uit dat de paaltjes aangaven dat er wo ningen zouden worden ge bouwd", verklaarde de milieu activist, die zich verdedigde zonder advocaat. De rechter vond dat de man ook bestuursrechtelijke stap pen had kunnen ondernemen, indien de actievoerders meen den dat de gemeente al illegaal was begonnen met de bouw van woningen. Daarvan was volgens de rechter echter geen sprake. „De paaltjes gaven slechts aan waar solderingswerkzaam- heden plaatsvonden. Matt Poelmans vertrekt na twaalf jaar Oegstgeestse politiek Het zijn bijna altijd bekende nensen die voor het voetlicht treden, gevraagd of ngevraagd. In Tien tegen Een krijgen minder bekende egiogenoten de kans zich te rofileren voor een wat groter publiek. aam: Cor Vreeken «füjd: 77 aroep/functie: zeilmaker (in ste) oonplaats: Warmond urgerlijke staat: getrouwd, ie kinderen Mr heeft u zich de afgelopen 'ek het meest over opgewon- in? it moet je m'n vrouw vragen, a weet dat, want ik spui eestal een hoop over tafel. [eis uw grootste vijand? vind het niet smakelijk om tte zeggen. Dan moet ik een paalde kant opgaan en dat lik niet. ft is uw grootste succes? n werk. Ik heb een zeilmake- gehad met een bekendheid omgekeerd evenredig was nde grootte van het bedrijf, ar ben ik altijd heel trots op weest. Tot op hoge leeftijd b ik er gewerkt; acht jaar ge- 'en ben ik er mee gestopt. 't wie zou u een weekje willen ilen? °r mijn gezondheid met ie- fêen, want het kan nu niet al slechter. Mijn longen doen t niet meer en ik heb tia's 'nrbijgaande trombose-aan- vallen, red.) in m'n kop. Ik kan niets meer. Maar ik wil niet kla gen hoor. En wat dat ruilen be treft: ik zou een ander mijn na righeid niet gunnen. Beschrijf Warmond in drie woorden. 'Gebrek aan visie'. Men is de middenstand vergeten. Wat is de grootste fout die u heeft begaan? Soms te veel vertrouwen in mensen hebben. Ik ben altijd gewend geweest om iemand open tegemoet te treden, totdat hef tegendeel wordt bewezen. Welke Warmonder zou u een lintje willen geven Zonder anderen tekort te doen denk ik aan Jan de Winter, oud voorzitter van de voetbalvereni ging. Hij doet heel goed zijn best bij de Warmondse bond van ouderen en bij de Stichting Welzijn Ouderen Sassenheim- Warmond. Wat mag er in Warmond nooit komen? Hoofdwegen waar een beperkte snelheid geldt. Op hoofdwegen moet de maximale snelheid 50 kilometer per uur zijn, op zijwe gen 30. Is Warmond een 'recreatiege meente'? Nee. Ze hebben alles voorbij la ten gaan. Dat idee hadden ze al veel vroeger moeten oppakken. Ze hadden ervoor moeten zor gen dat Warmond nu een 'ver zorgende recreatiegemeente' was. Dat krijg je nu, met een paar winkeltjes, niet meer voor elkaar. Moeter in Warmond een grote supermarkt komen op de plaats waar nu 't Meerpunt staat? Ja, mogelijk houdt dat de men sen binnen de grenzen van Warmond. Nu gaat 70 80 pro cent voor de boodschappen naar Sassenheim. Die Super markt had er al lang moeten zijn. Dat is nou wat ik bedoel met dat 'verzorgende' dat de gemeente moet hebben. TEKST: ERNA STRAATSMA FOTO: DICK HOGEWONING OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Zijn politieke loopbaan heeft iets weg van een Griekse trage die. Jarenlang vocht hij voor een toegankelijk bestuur en een groen Oegstgeest - maar Leef baar Oegstgeest incasseerde de winst. Hij wierp zich op als wet houder van de openheid, maar werd zelf vaak gewantrouwd. Matt Poelmans, sinds 1986 het gezicht van D66-Oegstgeest, ruimt het veld. „De uitdrukking is: hij heeft zijn karwei niet kun nen afmaken. Als er iemand is voor wie dat geldt, is hij het wel." Poelmans trad in 1986 aan in de Oegstgeestse gemeenteraad, met Harry Vissers. Zijn bood schap was helder: het gemeen tebestuur moest zich meer openstellen voor de burger en beter nadenken over ruimte en geld. „Grote uitbreidingsplan nen moeten in de ijskast", was een van zijn leuzen. „Deze heren zaten vol elan", herinnert oud-wethouder P. van Veen zich. „Ik heb ze wel eens vergeleken met twee spechten. Ze zaten voortdurend te hame ren om een gat in de B en W- besluiten te krijgen. Zijn tegendraadse, mediage- richte houding leverde hem echter ook weinig politieke vrienden op. Hij raakte bekend als een dwarsligger, een stuurse tegenstemmer waarmee slecht viel te praten. „Raadslid Poel mans blijft eindeloos vasthou den aan zijn gelijk", mopperde CDA-voorman M. Verhagen in 1989. Bij de verkiezingen die daarop volgden, in 1990, boekte D66 een zetel winst. Poelmans deed een gooi naar het wethouder schap - maar gooide mis. Er was een speling van het lot voor nodig om hem wethouder te maken: na het vertrek van CDA'er Joop van der Reijden in '93 verzonk het CDA in een die pe crisis, waarna Poelmans kans zag het vacuüm te vullen. Toch slaagde Poelmans er niet in het wethouderschap te gelde te maken. Het verzet te gen het duffe en dove deel van de Oegstgeestse politiek werd overgenomen door een nieuwe burgerpartij, Leefbaar Oegst geest. Wat Poelmans in jaren niet was gelukt, deed LO in een handomdraai. Met liefst zeven raadsleden stormde de dorps- Matt Poelmans verlaat na 12 jaar de raad. „De man is waardevoller dan zijn tegenstanders vermoeden." partij in 1994 de raadzaal bin nen. De boodschap van LO was identiek aan de leer die Poel mans al acht jaar verkondigde: het bestuur moet meer naar de burgers luisteren, en er mag niet klakkeloos worden ge bouwd. Het zou tot februari 1995 du ren voordat Poelmans weer wethouder werd. Opnieuw hielp het lot een handje mee: LO ruimde het veld, en Poel mans kon inspringen, ditmaal als wethouder sport en bestuur lijke zaken. „Hij was vastbera den alsnog waar te maken waar D66 voor stond", zegt D66-aan- voerster E. Van Oortmerssen. Maar het politieke klimaat was veranderd. LO had het pa tent op bestuurlijke vernieu wing opgeëist. En het stugge, ontoegankelijke gemeente-ap paraat was met zijn tijd meege gaan. Het gevolg was dat Poel mans bekneld raakte tussen op positiepartij LO en collegepartij PrO. In de raadzaal uitte zich dat in hoog oplopende ruzies met ARCHIEFFOTO DICK HOGEWONING LO, die zijn Internet-project Oegstgeest Digitaal uitmaakte voor 'digitale speeltuin' en zijn plan met het gemeentehuis uit legde als 'het doormidden za gen van een monument.' Maar ook in het college was er 'sprake van enige geldingsdrang', zoals Van Oortmerssen het poemt. „Wethouder Van Eisen kan op elke rotonde in het dorp gaan staan. Dat bezorgde Matt het gevoel dat hij toch ook moest laten zien wat hij deed." Poelmans zocht dikwijls ei genhandig de publiciteit. Schroomde bijvoorbeeld niet om middenin de verkiezingstijd rondleidingen te organiseren door 'zijn' grote bestuurlijke trofee, het nieuwe gemeente huis. „Matt heeft me wel eens verweten dat ik te veel in de krant kwam", zegt Van Eisen. „Maar ik vond juist dat hij de neiging had om de dingen die we als college hadden bereikt voor zichzelf op te eisen." Ook burgemeester S. Scheenstra kenmerkt hem als 'weieens te veel een EinzelgangeYEn WD- wethouder H. Kamphuisen zegt: „Met Matt wist ik bijna nooit wat hij nu eigenlijk wilde. Hij liet never het achterste van zijn tong zien." Vooral op het gebied van sport zat het tegen. De wethou der beloofde de Oegstgeestse sportparken grondig te reorga niseren. Zijn idee dat het ASC- terrein in theorie overbodig was, stuitte echter direct op hef tige weerstand. De rationele ar gumenten van Poelmans dolven andermaal het onderspit tegen de emoties in het dorp. Harry Vissers denkt er het zij ne van. „Matt zou veel winnen als hij zich wat kwetsbaarder zou opstellen. Als de mensen zien dat jij ook je beperkingen hebt, schept dat een band. De man is waardevoller dan zijn te genstanders vermoeden. De democraat oogstte gaan deweg meer waardering. Voor het digitale gemeentehuis, de klachtenregeling en vooral voor zijn aanpak van het nieuwe raadhuis. Zelfs de sportraad geeft hem op de valreep een ruime voldoende. „Hij luistert beter dan een paar jaar gele den", zegt Van Veen, tegen woordig voorzitter van de sportraad. Toch is Poelmans niet degene die over twee maanden het lint van het nieuwe raadhuis mag doorknippen. De kiezer heeft hem in de steek gelaten; de de mocraat is niet meer herkozen. Op een partijbijeenkomst eer der deze week was Poelmans er ongebruikelijk openhartig over. „De verkiezingen hebben uitge wezen dat lokale partijen beter in staat zijn om relaties aan te knopen met de lokale bevol king. Daar moeten we als D66 van leren." Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 - 58 98 900

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19