Erkenning Leefbaar Zuid-West raai Thorbecke is even het middelpunt van Leiden Leiden Regio Schoolkorfbaltoernooi Een raad van 'gewone' burgers zou beter voldoen Schrijvende lezers Hartverwarmend medeleven piet auto maar maniak achter het stuur is levensgevaarlijk 1TADSGEZICHT Plezierjagers zoeken altijd een excuus IS^SJp ATERDAG 11 APRIL 1998 CHEF JAN PREENEN, 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 07 I -53 56431 Vijftien scholen uit Leiden doen woensdag 22 april mee aan de jaarlijkse schoolkorf- balwedstrijden. De deelne mende scholen zijn ingedeeld in verschillende leeftijdscate gorieën. Er worden ongeveer vierhonderd leerlingen ver wacht. De beste schoolteams winnen een beker. Het toernooi begint om 13.00 uur en wordt gespeeld op zes velden aan de Mont- gomerystraat in Leiden. Conflict buurtclub met gemeente voorbij LEIDEN RUUD SEP Het slepende conflict tussen de stichting Leefbaar Zuid- West en de gemeente Leiden is bijgelegd. Stichtingsvoor zitter A. Alblas en wethouder A. Pechtold hebben een convenant getekend waarin de erkenning van de buurt club officieel is vastgelegd. Alblas en de zijnen beloven dat zij de stichting in de loop van 1999 zullen omvormen tot een vereniging, terwijl de wethouder de subsidie voor de club veiligstelt en aanzienlijk verhoogt. uit de wereld te helpen. „Eigen lijk was het heel simpel", aldus de wethouder. „Wij eisten dat ze snel vereniging werden, zij wilden uitstel hebben. Door al lebei een stapje in eikaars rich ting te doen, kwamen we er vrij gemakkelijk uit. Wij verlenen uitstel, zij geven een duidelijke einddatum waarop ze vereni ging zullen zijn." De officiële erkenning levert Leefbaar Zuid-West met ingang van dit jaar een verhoging van de subsidie van vijfduizend tot 19.000 gulden op. Alblas heeft al een goede bestemming,voor dat extra geld. „Dat gaan we gebrui ken voor de verbetering van de communicatie met onze wijk- genoten." Door het convenant hoeft de buurtorganisatie bovendien niet meer bang te zijn voor concur rentie. Pechtold: „Als er in Zuid- West een andere vereniging was opgericht, had ik geen enkele reden kunnen verzinnen om die vereniging niet te erkennen bo ven Leefbaar Zuid-Wwest." Al blas: „Wij zijn nooit bang ge weest voor concurrentie. Hel is heus niet zo dat de mensen staan te dringen om een wijk- vereniging op te richten." Leefbaar Zuid-West is de wijk- organisatie die zich het langst is blijven verzetten tegen de ge meentelijke plannen om alleen nog verenigingen te subsidi ëren. De voormalige wethouder P. Langenberg wilde af van de stichtingen omdat deze niet de mocratisch worden gecontro leerd. Leefbaar Zuid-West had samen met een aantal andere stichtingen geen zin in het extra werk dat een bestaan als vereni ging met zich meebrengt. Langenberg kwam daarom vorig jaar al met het voorstel om bestaande stichtingen te blijven subsidiëren, zo lang ze zich maar gedragen als vereniging. Voor Leefbaar Zuid-West bracht dat plan echter geen uitkomst omdat deze club ook als stich ting nooit officieel is erkend als wijkorganisatie. In de optiek van de gemeente was de in 1990 opgerichte club een nieuwe or ganisatie, die alleen voor subsi die in aanmerking kwam als zij zich omvormde tot vereniging. In de tien weken dat hij de portefeuille welzijn onder zijn beheer kreeg, is Pechtold er uit eindelijk in geslaagd het conflict Zoals bekend is de opkomst bij gemeenteraadsverkiezingen vanaf 1990 steeds lager gewor den en het ontstaan van burger partijen toegenomen. Dit duidt op onbehagen van de burger ten aanzien van het gemeente bestuur. Het percentage stem men op die lokale partij geeft de mate van onbehagen met het bestuur in die gemeente aan. De rol van de burger blijft be perkt tot de verkiezingen. Dan - en dan alléén - is de burger ko ning-klant. Tussen de verkiezin gen heeft de burger geen enkele inbreng of invloed, ondanks hoorzittingen en zogenaamde inspraak. De partijen in welvarend Ne derland verschillen nauwelijks meer in hun programma's. Daarom ook heeft de burger zich losgemaakt uit de groeps- afhankelijkheden (de partijen). Partijpolitiek hoeft de politicus nauwelijks meer te bedrijven omdat de partij geen eigen be ginselen meer heeft te verweze- lijken. En dan blijft alleen het eigenbelang over. Wat de bur ger denkt en vindt, interesseert de politiek niet meer zo.- Het ontbreken van een sterke oppositie maakt dat men zich nauwelijks hoeft te storen aan 'speldenprikken' of protesten van de burgers. In ons huidige bestel ligt de macht in handen van een kleine groep mensen. Dit schept al een grote afstand. Omdat we in feite te maken hebben met een één-partijstel sel, laat een deel van de kiezers het afweten. De burgers die niet afhaken zijn kritisch afstandelij ke juryleden van de bestuurs cultuur geworden. Vanaf 1989 volg ik vanaf de tribune - en soms in de rol van inspreker - het gemeentelijk be sturen. Het viel daarbij op dat voor een politiek debat, waarin voornemens en besluiten wor den afgewogen, nauwelijks plaats is. Naar inspraak van de burger wordt niet geluisterd. De bestuurder maakt gebruik van de ervaring dat verzet van de burger meestal wordt gestaakt na één keer bot vangen. Daarna kan men zijn gang weer gaan. (Dat het wel eens anders uit pakt bewijst de zaak rond het kunstwerk 'Doorgaande Bewe ging'. Acht jaar strijd leidde via inschakeling van de rechterlijke macht tol een positief resultaat voor de burger. Een tijdrovende procedure.) De invloed van de burger op de besluitvoering is dus prak tisch nihil. Indien een enkel raadslid wel luistert naar do burger; zich als dissident ge draagt, wordt deze teruggeflo ten of- bij weigering zich aan te passen - verwijderd. Deze cul tuur veroorzaakt de grote kloof tussen gekozene en kiezer. Verandering van het huidige stelsel - gekozen burgemeester of (voor de landelijke overheid) kiezen via een districtenstelsel - zal deze kloof zeker niet dich ten. Het is de huidige stijl van besturen, de wijze waarop voor nemens tot stand komen en be sluitvorming geschiedt, die ter discussie moeten staan. De lokale partijen van burgers zijn geen 'hindermacht'. De burgers bezitten vaak waarde volle kennis en zijn op de hoog te van feiten die van groot nut kunnen zijn. In deze lijd met minieme ver schillen in standpunten Van partijen, hebben partijleden nauwelijks meer een functie in het gemeentelijk besturen. Een raad van 'gewone' burgers zou beter voldoen. Iedere burger 1 heeft immers een bepaalde ken nis en alle burgers samen vor men een netwerk in de ge meenschap. Op deze wijze is i het mogelijk op verantwoorde wijze en in openheid plannen voor te bereiden en besluiten te nemen. In de USA, in Massa chusetts, zijn er zodanige raden, zonder burgemeester. N. Smit, Oegstgeest. )p 16 maart is onze 13-jarige lochter, zusje en nichtje lanan geheel onverwacht •verleden. Ze was een lief en evenslustig meisje, maar een ilotselinge hartstilstand naakte een eind aan haai" jon- leven. Onpeilbaar was ons 'erdriet en groot de cönster- atie, temeer omdat een week erder haar grootvader was iverleden. Haar heengaan en de begrafenis in Marokko wa- en een afschuwelijke en on- ieschrijfelijkenachtmerrie. Maar verwarmend waren de lijken van medeleven. Niet Heen onze landgenoten, maar ok veel Nederlandse mensen leien ons verdriet. Met name ijn wij vervuld van dankbaar- 8.301 leid voor de opvang van onze amilie in het AZL. Wij werden oor de artsen en het verple- end personeel niet behan- leid als de familie van de 'verleden patiënt, maar alsof re broers en zusters waren, lezelfde gevoelens gaan uit 'aar de school van Hanan, on- e buren en vele andere men- 'en. In dit verband mag ook de wff se gemeenschap niet on- ermeld blijven. 'CASi Het is waar dat we ons, als Marokkanen niet altijd door iedereen geaccepteerd voelen. En omgekeerd bestaat er in onze kringen ook wel eens on begrip over de cultuur en de gewoontes in Nederland. Maar de ondervonden belangstel ling en troost heeft ons meer goed gedaan dan tienduizend boeken, krantenartikelen en oproepen die pleiten voor een menslievende, multiculturele SEtmenleving. Met grote droefheid hebben wij het lichaam van Hanan toevertrouwd aan de aarde van onze geboortegrond. Maar het afscheid van haar graf en de terugreis naar Leiden wer den verlicht door de weten schap dat we ons verdriet met zoveel anderen kunnen delen. Als moslims bidden we dage lijks: Allah Akbar. Ja, God is groot - want Allah de Barm hartige maakt Zich zichtbaar door ons via zovelen Genade te betonen en daarmee duide lijk te maken dat er maar één Mensheid is. voorpagina van het idsch Dagblad van zaterdag 4 'ril stond in het artikel onder kop 'Protest Oosterkerk- aat' de zin: 'Dit ongeluk is het veelste bewijs dat auto's le- ^gevaarlijk zijn'. 'k ben het hier totaal niet mee "s. Plaats een auto ergens 'or lange tijd op een druk punt dealde stad en die auto zal een fns noch vlieg kwaad doen. aar laat éen maniak de auto beweging brengen; dan pas lrdt diezelfde machine een oordwerktuig. Ik heb r dan veertig jaar "ogereden en heb in die tijd nog nooit één bekeuring van wege een verkeersovertreding opgelopen. Ik ben ervan over tuigd dat bijna alle autobestuur ders en bus- en taxichauffeurs heel normale en voorzichtige rijders zijn. Als men alle auto's uit het verkeer wil bannen, laat dan ook het gebruik van houwelen, bijlen, messen, hand- en vuur wapens enzovoort verbieden. Want ook die instrumenten ver anderen in een moordwapen in de handen van een maniak. FOTO JAN SCHEERDER In een opinie verdedigde Paul van Hage, vorige week op de pagina 'Meningen' de jacht in Nederland. Ik wil in een reactie daarop enige kanttekeningen maken. Allereerst legt Van Hage uit dat de natuur in Nederland 'zichzelf al eeuwen niet meer kan reguleren'. Een reden voor de mens om in te grijpen en uit beheersoogpunt jacht uit te oe fenen op soorten die de over hand dreigen te krijgen. Door die soorten te bejagen die min of meer door toedoen van de mens (te) algemeen zijn gewor den, kan een zekere mate van herstel van het evenwicht be dongen worden. Nu wil ik niet categorisch ont kennen dat er ooit dergelijke si tuaties ontstaan, die ingrijpen noodzakelijk maken. Maar de voorbeelden die Van Hage noemt, zijn enigszins mis plaatst. Zo is daar de vos, die zogenaamd 'wegens het ontbre ken van natuurlijke vijanden als lynx en wolf, nu door de mens binnen de aantallen gehouden zou moeten worden. De praktijk leert echter, dat er weliswaar een enorme toename van de vos heeft plaatsgehad (bijvoorbeeld in de Hollandse duinen) maar dat is pas een jaar of vijftien geleden gebeurd. Daarvoor waren er geen proble men. En zó kort geleden is het niet dat wolf en lynx van de Ne derlandse bodem zijn verdwe nen. Net zo min is het verband duidelijk tussen de invloed van de mens en de toename van de ekster, die schade zou toebren gen aan 'kleinere, zwakkere vo gelsoorten'. Zwakkere soorten? Kom nou, meneer Van Hage, dat is volstrekte flauwekul; voor zwakke soorten is in de natuur geen plaats. Van Hage bedoelt natuurlijk eigenlijk zwakkere vogels. Maar dit is evenmin waar: nooit is be wezen dat zangvogelpopulaties te lijden hebben van een gezon de eksterbevolking. Wij dénken dit alleen maar, omdat we mis schien af en toe een ekster het nest van een wat onzorgvuldige merel zien plunderen. Wat dit betreft is de argumen tatie van Van Hage weer als vanouds doorspekt met de vooroordelen die al jaren in ja gerskringen te horen zijn. Die ren van de ene soort zouden te gen de andere soort moeten worden beschermd. Alsof de natuur dat zonder de mens de afgelopen 300 miljoen jaar niet alleen heeft gekund! Na dit pleidooi voor beheer- sjacht 'die de jacht vandaag de dag dus is', wordt er ineens door Van Hage uit een heel an der vaatje getapt. Nu wordt in eens een lans gebroken voor het oogstaspect, het recht dat jagers zich toeëigenen om zo nu en dan een stukje vlees uit de na tuur te mogen 'oogsten'. Nu raakt de lezer echt in de war. Meneer Van Hage, wat is het nu, schieten we dieren om dat er op een zeker moment te veel van zijn, of omdat we trek hebben in een lekker boutje? Dit is niet alleen tweeslachtig, maar ook de zoveelste zwakke poging van de jachtiobby haarn liefhebberij tegen kritiek van de buitenwereld te verdedigen. Om dit toe te lichten: tot voor kort was een veel groter aantal vogelsoorten dan nu bejaag- baar. Een groot gedeelte hier van was echter geenszins als schadelijk of als te algemeen te kenmerken. Integendeel, ver scheidene van deze sporten zijn ronduit schaars en de meeste gaan hard in aantal achteruit. De jachtiobby moest dus ande re argumenten dan de beheers- noodzaak gaan verzinnen om deze jacht voort te mogen zet ten. Het oogstverhaal is daar het gevolg van geweest, onder het motto: 'als we dan niet de be heerder uit kunnen hangen, laat ons dan af en toe een lekker „Jagers willen jagen omdat dat nu eenmaal hun liefhebberij is." ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN hapje mogen schieten!' Gelukkig zagen politici met gezond verstand in dat het hier slechts om pure sportjacht ging (een snip is een aantrekkelijke uitdaging met zijn zigzag- vlucht), en genieten deze soor ten nu een volledig beschermde status. Mijn conclusie is dan ook dat jagers willen jagen koste wat het kost, omdat dat nu eenmaal hun liefhebberij is. In plaats van toe te geven dat ze het gewoon leuk vinden, komen ze met al lerlei oneigenlijke argumenten op de proppen, maar vergeten vaak waar het om draait: de eer bied die wij als mens moeten hebben voor de helaas almaar armer wordende natuur. Ik ben van mening dat er ja gers in Nederland moeten zijn omdat er zo nu en dan jacht no dig kan zijn, en niet dat er jacht moet zijn omdat er nu eenmaal jagers wonen. Vooralsnog is het laatste in mijn ogen te veel het geval. Teus Luijendijk, Leiden. eibad, woensdag 18.00l uur. kwam op Leidse bodem tot stand. Het document, dat zo bepalend is geweest voor de staatkundige geschiedenis van Nederland, zag in het voorjaar het eer ste levenslicht op de schrijftafel in het tuinhuisje achter de woning aan de Garenmarkt 9, het Thorbeckehuis. Naar aanleiding van de herdenking '150 jaar Grondwet' en '200 jaar Thor becke' geeft de gemeente een boek uit: 'Thorbecke en Leiden. Student, hoog leraar en raadslid (1817-1850)'. Woensdag 22 april overhandigt burge meester C. Goekoop het eerste exem plaar aan minister H. Dijkstal van bin nenlandse zaken. Dit gebeurt om 17.00 uur in de Burgerzaal van het stadhuis. Het boek is geschreven door de histo ricus Chris Sol. Voor de bijeenkomst zijn de bewoners van de vier panden waar Thorbecke in zijn Leidse tijd heeft gewoond en de bewoners van de Thorbeckestraat uitgenodigd. Thorbecke staat overigens centraal tijdens meer bijeenkomsten in Leiden. Zo is er op 5 mei om 20.00 uur in de Burgerzaal een lezing door burge meester Goekoop met als onderwerp 'Bevrijding en 150 jaar Grondwet.' Op 2 juni houdt Chris Sol in het gemeen te-archief aan de Boisotkade een le zing over zijn boek. In het najaar volgt in Leiden nog een symposium georganiseerd door het ministerie van binnenlandse zaken waarin Thorbecke centraal staat en wordt er op de Leidse middelbare scholen een lesbrief verspreid over 'Grondwet en democratie.' De reizen de tentoonstelling 'Thorbecke en Lei den' is tot 7 mei in het stadhuis te zien. Op 12 en 13 september keert de expo sitie nog even terug op die plaats. j11?! iden kan niet om Iqhan Rudolf |T^j iorbecke (1798-1872) heen. De grote irnpn achter de Grondwet van en werkte z'n halve leven in Sleutelstad, als student, hoogleraar emeenteraadslid. De liberaal werd Tweede Kamerlid en Eerste Mi- pici. De tekst van de Grondwet lie d: -

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17