Een groene straat izom. Tuinieren Vraag en antwoord WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmmm ZATERDAG 11 APRIL 1998 De PhaJenopsis van Jos Grillis Zondag uit Heemstede is niet de meest gemakkelijke orchidee in de kamer. Vrienden van mij brengen hem evenwel elk jaar tot bloei. Maar hij staat wel op een schoteltje in een bak water. En heeft veel licht, geen zon en voldoende warmte. Hij heeft echter nimmer bad gevormd aan het einde van de bloemstengels. Desondanks is dat niet on bekend. Meestal vormen deze bladeren het begin van een nieuwe plant. Dus laten zitten tot er kleine wortels komen, dan oppotten in echte orchideëen-aarde en wel voor epifytische orchideëen. Een mengsel van veenmos met fijngehakte wortels. Soms nog met iets beender meel of hoornmeel. In elk geval veel succes met deze kwekerij. Mevrouw op den Kelder uit Haarlem. Veronderstelt nu dat er kleine rupsjes vreten aan haar varens. Als dat zo is. dan moet men ze kunnen vinden en wel aan de ach terkant van het blad. Grind, grit en dergelijke mag af doende zijn als bescherming van planten tegen slakken binnen een rand van dat spul, rupsen trekken zich er niets van aan. Die kunnen eventueel bestreden worden met Spruzit, verkrijgbaar in speciaalzaken met milieu vriendelijk spul. In elk geval bedankt voor de brief. Mevrouw van Leeuwen uit Voorschoten heeft een ge metselde vijver en die is helaas poreus. Alle manieren om dat minder te maken blijven discutabel. Als het mijn vijver zou zijn dan zou ik hem leeg maken, zeer goed schoonmaken en bekleden met vijverfolie. Dan eerst water, dan zogenaamde zuurstofplanten zoals wa terpest en fonteinkruid. Daarna waterplanten, liefst in een vijvermandje. Nu minstens drie weken wachten tot het water op temperatuur is en voldoende zuurstof be vat. Dan pas de vissen erin. Veel werk, dat geef ik toe, maar ik denk dat het de moeite loont. Mevrouw C. Post-Smit uit Heemstede heeft een Skim- mia die het ineens slecht doet. Heeft de plant vorige zo mer wellicht last gehad van veel droogte en te veel zon? De Skimmia houdt van halfschaduw, vocht in de grond, voedzame humusrijke grond die best een beetje zuur mag zijn. Dus zeker geen kalk. en zeker geen kunst mest. Ik zou erg lelijke takken wegsnoeien en de grond verrijken met heel veel compost, waarin ook veel turf vanwege de zuurgraad en het vochthoudend vermo gen. En vooral oppassen met mest op het gazon in de buurt en dergelijke. Nu maar hopen dat hij zich her stelt. Bij een eventueel zeer droge zomer extra water ge ven. Een hele litanie van tegenstrijdige adviezen heeft Hans Mooren uit Aerdenhout gekregen toen hij vroeg wat te doen met oude taxusstruiken die van binnen kaal wor den. Nu wordt ik geacht het goede antwoord te geven. Kunnen de struiken niet flink gesnoeid worden? Taxus kan ertegen, maar het is wel een jaar aankijken tegen veel takken eer zich weer nieuw groen vormt. In elk ge val zal een deskundige het moeten doen. Verder de grond flink verrijken met humusrijke grond, liefst com post met iets turf om de massa vochtiger te houden. Nooit kalk zonder eerst de zuurgraad Ph gemeten te hebben. Is de Ph lager dan 6 dan extra veel compost omdat deze doorgaans een hogere Ph heeft. Is de Ph hoger dan 6 dan extra turf. En vooral de grond goed vochtig houden. Hoor ik nog hoe het afgelopen is GREET BUCHNER geeft antwoord op Het was op 4 oktober vorig jaar. Toen heb ik op dit mij toegewezen stukje krant een warm pleidooi gehou den voor meer groen in de straat. Met straat bedoelde ik toen en nu een straat zonder voortuinen. Im mers een straat met voor tuinen is vanzelf groen, tenzij een paar idioten hun voortuinen volplempen met steen en grind. Nor- Ék£) maal volk houdt het op groen en dat maakt een leefbaar. Blijft de vraag hoe je een straat groen kunt houden als het huis grenst aan de stoep? Ik zou zeggen: ga dan eens een kijkje nemen 8n-èVen'naaT m Korte Houtstraat in postbus507 Haarlem, een goed voor- 2003 pa haarlem beeld van de manier waar op je een straat groen kunt maken en houden. De buurtbewoners hebben voor een klein straat-paradijsje gezorgd en hebben dankzij de groenactiviteiten ook meer contact met elkaar. Mooi toch? Ieder die, waar dan ook dit voorbeeld wil volgen, dient op de eerste plaats informatie in te winnen bij de ge meente. Plaatselijke verordeningen willen nog weieens verschillen. Kan en mag er wat gewijzigd worden aan de stoeptegels voor het huis dan blijkt meestal dat er minimaal 1,2 meter stoep over moet blijven voor de voetgangers. Verder dienen de tegels zuinig bewaard te moeten worden zodat ze bij een eventuele verhuizing weer op hun oorspronkelijke plaats terug kunnen. Uiteraard lijkt het zinvol als men alle bepalingen kent, om te kijken of er meer bewoners van dezelfde straat belangstelling hebben voor wat groen voor de deur. Vo rige herfst heb ik het gehad over eventuele klimplanten tegen het huis. Ik hoop dat er een paar lezers zijn ge weest die het geprobeerd hebben met klimmers. Nu is het de tijd voor laag goed voor de deur.... Zodra de tegels verwijderd zijn komt het meest belang rijke karwei. De grond vlak naast de muur is vrijwel al tijd ongeschikt voor planten. Droog, vol rommel, soms met extra veel kalk of iets van dien aard. Kortom, geen plant die daarin wil groeien. Daarom moet die grond, als het goed is veertig centimeter of meer worden uitge graven. Het daardoor ontstane gat wordt onmiddellijk opgevuld met goede potaarde of compost. Denk eraan, geen gat laten, anders kan een voetganger er last van krijgen in het donker. Als het even kan maken we een klein opstaand randje langs ons mini bloembed om er voor te zorgen dat voorbijgangers er niet in of op trap pen. Nu komt het allerleukste: het beplanten. Kijk eerst eens of de planten al dan niet in de zon komen te staan en kies dan voor vaste planten die aangepast zijn aan schaduw of zon. Neem geen te exclusieve soorten om te beginnen en vooral ook niet te hoog. Houd verder een plaatsje over voor het éénjarig spul dat rond 15 mei de grond in kan. Het is een eerste jaar avontu rieren, maar al doende leert men en ont dekt men ook dat er planten zijn die ook 's winters nog kleur hebben zoals lavendel, Pachysandra, maagdenpalm en vele ande re. Geef vooral water na het planten en be scherm eventueel de eerste weken nog met ILLUSTRATIE HAN VAN DER VEN een stukje kippengaas, tot mensen, kinde ren en vooral honden gewend zijn aan de nieuwe situatie. Trouwens wat peper of zwavel houdt honden op afstand. Tja, je moet overal aan denken, maar het loont de moeite. TUINBOEKEN 2e Paasdag geopend van 10.00 totióiiou. Kant-en-klare tuinontwerpen '20 tuinontwerpen op maat' is een nieuw boek voor avontu riers die de tuin helemaal an ders willen hebben. Houd bij de aanleg vooral rekening met de eigen persoonlijkheid en uiter aard met grondsoort, omstan digheden, klimaat en dergelijke. Dat zijn simpele adviezen waar vaak tegen gezondigd wordt, helaas. Binnen deze begrenzing kan men dan kiezen uit twintig uiteenlopende ontwerpen die luisteren naar namen als de na tuurtuin de stadstuin voor ont vangsten, de romantische tuin, de cottagetuin, de Japanse tuin en nog veel meer. Van al deze tuinen een mooie plattegrond en een nauwkeurige beschrij ving van de beplanting. Tot zo ver niets dan goeds ware het niet dat de maten van de tuinen nauwelijks overeenkomen met onze kleine stadstuinen die in dichtbevolkt Nederland steeds kleiner worden. Vrijwel alle ont werpen gaan uit van tuinen rond tien meter breed. Er zijn er slechts twee met een breedte in de buurt van zes en zeven me ter en dat houdt in dat men doorgaans aan het omrekenen zal moeten gaan eer men het ontwerp in de praktijk toepast. Kortom een boek voor avontu riers in de tuin 20 tuinontwerpen op maat, door Tim New bury. uitgave Terra, prijs 29.90,- GREET BUCHNER 1 S H P 0 E T 0 K 2 D 0 W N K A E R 3 N B L T 0 E R M 4 R I 0 V U I E R 5 P W A T E A T N 6 D R I E V S E L 7 D K R E A M A G 8 P A O A E R S D 9 B E O N D R I G 10 C L D 0 E W N R 11 P V A R A E A T 12 B 0 I D L E I M 13 T G A H A E R T 14 B A I N K D E T OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die sa men het woord vormen dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vor men van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1Geest; 2. duister; 3.fijn gezift meel; 4. stroom; 5. aardappel; 6.doorslag; 7. deel v.e- .jas; 8. kleur; 9. kort enkrachtig; 10.grappen- maker; 11, gereed; 12. grondvlak; 13. gebak; 14. groot feestmaal. KRUISWOORDRAAD SEL bod-b-bui ij-idaho-n -neusaap- go-iel-ep eton-meta lekrun idem-wand do-ara-ia -piranha- e-netto-o lak-s-pas R I HEINZ HEINZ WIL PASEN VIEREN, M AAR PE PIN&UIN PEEET D£ E'EREN NV6EP/KT.' TOMPOES Tom Poes en de Grootdoener Heer Bommel was die dag gaan wan delen. Aangelokt door de frisse lucht had hij zich verder van huis begeven dan de bedoeling was, en de gevol gen bleven niet uit. Midden op de heide werd hij door noodweer over vallen, zodat hij al spoedig door weekt raakte. „Dit is erg", prevelde hij. „Ik kan wel kou vatten! W-wat moet ik doen?" Bekommerd keek hij om zich heen en toen zag hij, niet ver vandaar, een bouwvallige schaaps kooi liggen. „Het is beter dan niets", hernam hij. „Een schuilplaats heb ik nodig, met mijn teer gestel." Zo spre kende spoedde hij zich naar het bouwsel, dat hij aan de westkant be reikte. Op hetzelfde moment opende professor Sickbock de deur van de zuidzijde om naar buiten te gaan. .Het zal nog wel een uurtje duren voordat die Verkuil zijn robot komt halen", sprak de geleerde tot zichzelf. ,ln die tijd kan ik net een onsje gist kopen dat ik nodig heb voor de eer ste correlatie-fase." Met deze ge dachte stapte hij de regen in en ver dween uit het gezicht, zodat het ver trek verlaten was toen heer Ollie bin nentrad. „Vreemd", mompelde deze. „Het lijkt wel, of het hier bewoond is. Ik weet niet waarom, maar ik ben heel gevoelig voor dat soort dingen. Daar brandt trouwens een lamp. En al die draden en rommel op de grond wijzen op een loodgieter of een blik slager, als men begrijpt wat ik be doel..." Aarzelend stapte hij over de drempel en sloot de deur achter zich. Er was iets in deze ruimte, dat hem niet beviel; maar hij wist niet wat het was. HET WE Een depressie trekt vandaag net ten oostenl ons land naar het noorden. Er is dan veel bevolking en af en toe vallen enkele b De bovenlucht is nog altijd koud, zodat h vergezeld kunnen gaan van onweer en 1 De wind die de afgelopen dagen uit richtij tussen oost en west waaide, draait vai naar zuidwest en neemt toe tot matig. I peratuur komt niet veel hoger dan tien g Zondag ligt de depressie boven Denemai Ook dan vallen nog enkele buien, maar c kan af en toe even tevoorschijn komei| wind is matig, aan zee krachtig en wes noordwest. De maximumtemperatuur blijl nieuw steken bij tien graden. Op tweede paasdag ligt de depressie 1 de Noordzee. De buiigheid wordt wat mii maar helemaal droog houden we het niet is er wat meer ruimte voor de zon. De wes ke wind is matig, aan zee vrij krachtig. Ii temperatuurverloop komt weinig veranden Ook na de paasdagen blijft het wisselvall vrij koud weer. Met tien graden in de midd ,e\ de temperatuur iets te laag voor de tijd vai jaar. Opvallend is dat het tijdens de kerstd zelfs warmer was dan nu met Pasen. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In het noorden geregeld zon. In het zuiden overwe gend bewolkt en een flink toenemende oostenwind Verder perioden met regen of sneeuw. Middagtempe- ratuur van -5 graden in het noorden tot rond +5 in het Zweden: In het noorden nu en dan zon en bijna overal droog. In het midden en zuiden bewolkt en van tijd tot tijd sneeuw, later ook regen. Zeer harde oostenwind. Maxima in het zuiden zon dag rond 8 graden, in het noorden lichte vorst. Denemarken: Zeer wisselvallig met soms een stevige wind. Middag- temperatuur ongeveer 9 Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselend bewolkt en enkele winterse buien. Er waait een koude noordenwind. Maxima van 4 graden in Schotland tot 10 in het zuiden van Engeland. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen; ook kans op onweer. Middagtem- peratuur ongeveer 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en van tijd tot tijd regen. In het westen zondag wat meer zon. Middagtemperatuur van 8 graden langs de kust tot 12 graden in het oosten. Portugal: Wisselend bewolkt en enkele regen- en onweersbuien; met name in het zuiden soms ook zon. Maxima van ongeveer 12 graden in het noorden tot 19 in het zui- Madeira: Wisselend bewolkt en slechts een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Spanje: Van tijd tot tijd regen, ook onweer en in het noorden in hogere streken vanaf zo'n 1100 meter sneeuw. In het oosten en zuiden ook flink wat zon. met name op zondag. Langs de Golf van Biskaje een stevige wind. Middagtemperatuur uit- r Frits E snel meer bewolking gei jVerhe' gen- en onweersbuien. Zo boeken buien ook zon. Middagten^tzettei sen 17 en 20 graden. Hongarije: Meest bewolkt en enkele weersbuien. Vooral zonda dag ook zon. Middagten streeks 18 graden. ZONDAG 12 APRIL 1998 Zon- en maanstanden Zon op 06.50 Zc Maan op 21.06 M Waterstand IJmuiden Hoog 05.16 «17.21 0 storiscl Laag 00.55* 13.05 ff nSelsef MAANDAG 13 APRIL 1998 Zon- en maanstanden Zon op 06.48 ZonlJJ DINSDAG 14 APRIL 1998 Zon- en maanstanden Zon op 06,46 Zo Maan op 23.11 Mi Waterstand IJmuiden Hoog 06.11 18.25 0: Laag 01.50* 14.04 0: Waterstand - J IJmuiden - eenlopend van 9 graden langs de Golf H 05 41 17 55 0! >medys« van Biskaje tot dicht bij de 20 graden in Laa| oi 20 13 24 01 r het zuiden. Canarische Eilanden: Afwisselend zon en wolken en waar schijnlijk droog. Middagtemperatuur tussen 22 en 27 graden. Marokko: Westkust: in het noorden wolkenvelden en kleine kans op een bui. Naar het zui den toe meer zon en droog. Middagtem peratuur uiteenlopend van een graad of 15 in het noorden tot 25 of meer in het zuiden. Tunesië: Zonnige perioden met vooral in het noor den nog kans op een bui Middagtempe- station ratuur uiteenlopend van 20 graden in het noorden tot 27 in het zuiden Amsterdam Zuid-Frankrijk: De Bilt Enkele regen- en onweersbuien, maar D®®16" vooral in de ochtenduren ook zon. Maxi- plde ma 12 tot 15 graden nïïw", Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, ook kans op een re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Italië: Zowel zonnige perioden als stevige re- gen- en onweersbuien. Soms veel neer slag. Middagtemperatuur tussen 15 en 20 graden. Corsica en Sardinië: Enkele regen- en onweersbuien, maar soms ook wat zon. Temperatuur 's mid dags rond 15 graden. Malta: Onbestendig met soms forse regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur 22 motregen Rotterdam Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Innsbruck Istanbul Klagenfurt Griekenland en Kreta: In het noorden en noordwesten vooral zaterdag nog een enkele bui. Verder LasPaimas haitbew vooral op zondag flinke zonnige perio- Lissabon licht be* den. maar zaterdag is het op Kreta en Locarno sneeuw Rhodos ook al fraai. Middagtemperatuur Londen regen variërend van 25 tot 33 graden Turkije en Cyprus: Flinke zonnige perioden en droog. Aan zee middagtemperatuur tussen 23 en 30 graden. Duitsland: Bewolkt en perioden met regen, met na me in de westelijke bondsstaten. Ook kans op onweer Zondag wat meer kans op zon. Middagtemperatuur tussen 10 en 15 graden. Zwitserland: Bewolkt en perioden met regen; lokaal veel neerslag. Kleine kans op onweer. Sneeuwgrens rond 1300 meter. Mid dagtemperatuur ongeveer 13 graden. Oostenrijk: Bewolkt en van tijd tot tijd regen, soms ook onweer. Weinig ruimte voor de zon. Vanaf 1300 meter sneeuw. Middagtem peratuur tussen de 12 en 15 graden Zaterdag eerst nog zon Later op de dag meer bewolking gevolgd door regen- en onweersbuien. Ook zondag enkele bui en. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. vanca Tsjechië en Slowakije: Zaterdag eerst nog een beete zon. Al Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Zurich h Bangkok li Buenos Aires z Casablanca z Johannesburg li Los Angeles t New Orleans c New York i Toronto fster gt je gebe 1.10 Par et. Jour agazine 22.40 chau.S me. 18 ouwen. 9.41 Al hg der L Iksmus Das Wo Ï2.25F; '"Her. I eat esc, melod enbahn ndVerl SLAND Filmfie 10.30, PUR. J, <:hr F Geburt a 12.C .30 Na Heute iframn Gevari Kaffeel lundC hal. 0v Under 45 Ma,

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10