Rumoer rond benoeming commissaris bij Hoogovens Dirk van den Broek: Supermarkt met superbenzine Economie 'PTT Telecom krijgt geen eerlijke kans' Nederlandse kaas maakt moeilijke periode door Millenniumprobleem kan 20 miljard kosten Werk valt in het water Aantal miljonairs in Nederland neemt toe Gigantische vraag naar Belgisch bios-aandeel )AG 10 APRIL 1998 :LEN: Jeine attracties meest in trek \rlem Kleinschalige toeristische attracties, zoals klompen- Jjcerïjen, rondvaarten en historische spoorlijnen noteerden «g jaar groeicijfers van zes tot twaalf procent. Ook attracties Kom en nabij de miljoen bezoekers scoren met een stijging gemiddeld drie procent redelijk. Daarentegen is de groei bij topattracties, zoals de Efteling, er een beetje uit: nog geen één jcent groei. Dat blijkt uit een onlangs afgerond onderzoek van •Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT). De totale groei L 1,1 procent in 1997 wijkt nauwelijks af van het gemiddelde jr de laatste vijf jaar: 1,3 procent. entrum ADR lost conflicten op I^aag Bedrijven die met elkaar in de clinch liggen over een bactmaar niet meteen naar de rechter willen, kunnen te- jit bij een nieuw centrum voor conflictbemiddeling. Het cen- pi ADR, dat is opgericht door bedrijfsleven en juridische be- nsgroepen, is gisteren officieel geopend door S. van Wijnber- de hoogste ambtenaar op Economische Zaken. ADR stelt bemiddelaar aan, onder wiens leiding de partijen onderhan den over een oplossing. De bemiddelaar kan de ruziemakers afzonderlijk en in vertrouwen horen. Het voordeel is volgens [-directeur J. Boltjes dat er, achter gesloten deuren, een op- j'eivoMoS ing uitrolt die voor beide partijen acceptabel is. jundai: 10.000 banen schrappen jjjL» Hyundai, de grootste autofabrikant van Zuid-Korea, wil Seveer twintig procent van zijn personeel kwijt. Een woord- jrder zei gisteren dat, gezien de slechte vraag naar auto's in en land, er negen- a tienduizend van de 46.000 arbeidsplaat- Iweg moeten. Als gevolg van de economische crisis is de au- erkoop in Zuid-Korea in het eerste kwartaal met ongeveer de ft afgenomen vergeleken met de eerste drie maanden van vo- jaar. Hyundai verkocht met 26.000 auto's 48 procent minder, export nam af met 5,2 procent. Van Veen tweede oud-bestuurder in college van toezicht De afgetreden bestuursvoorzitter van Hoogovens M. van Veen is benoemd tot commissaris van het staal- en alu- miniumconcem. Dat leidde op de gisteren gehouden aandeelhoudersvergadering tot enig rumoer, omdat Van Veen de tweede oud-bestuurder in het tien personen grote college van toezicht is. maakt van de raad. Eén aan deelhouder stelde zelfs voor om Van Royen plaats te laten ma ken. „Zodat we kunnen profite ren van de meer recente kennis van de heer Van Veen." Zo ver wilde een grote meerderheid niet gaan. De Vereniging van Ef fectenbezitters liet weten blan co te stemmen over de benoe ming van Van Veen. Dat is op merkelijk omdat de benoeming van nieuwe commissarissen doorgaans niet tot discussie leidt. Verder bleek gisteren dat Hoogovens met de Waalse over heid onderhandelt over garan umuiden anp-rudolf kleun In het rapport Corporate Gover nance heeft de commissie-Pe ters onlangs onder meer de aanbeveling opgenomen niet meer dan één oud-bestuurder in een raad van commissarissen te benoemen. Bij de presentatie van de jaarverslagen over 1997 laten de meeste bedrijven we ten deze stelling te onderschrij ven. Verschillende sprekers maak ten gisteren bij Hoogovens dan ook bezwaar tegen het feit dat naast Van Veen ook oud-be stuurder H. van Royen deel uit- ties voor het kostenniveau bij staalproducent Cockerill Sam- bre. Het Waalse bestuur heeft de meerderheid van de aande len van het bedrijf. De kosten- garanties zijn een voorwaarde om een samenwerking met de noodlijdende onderneming aan te gaan. Dat antwoordde be stuursvoorzitter Van Veen giste ren op vragen tijdens de aan deelhoudersvergadering. Volgens Van Veen liggen de kosten bij Cockerill Sambre structureel veel te hoog. Dat heeft te maken met de ligging van de bedrijfsinstallaties op enige afstand van elkaar langs de Maas, waardoor aan- en af- voertransport kostbaar is. Bo vendien zijn de fabrieken ver ouderd. De belangrijkste reden voor Hoogovens om toch met het bedrijf in zee te willen is het marktaandeel dat Cockerill Sambre heeft in de automobiel sector in België en Frankrijk. Van Veen gaf gisteren ook aan dat Hoogovens nog geen scha delijke gevolgen heeft onder vonden van de crisis in Azië. Bij de presentatie van de jaarcijfers waarschuwde hij nog dat die crisis negatieve effecten zou kunnen hebben op de resulta ten van 1998. Die zouden zich overigens vooral in de tweede helft van het jaar voordoen. „De sterke dollar is voor ons tot nu toe positief geweest. Die maakt dat staaloverschotten uit Japan en Korea vooral naar Amerika gaan. Inmiddels zijn er toch ook al wel een paar sche pen staal uit Azië in Zuid-Euro pa aangekomen. De invloed daarvan is tot nu toe voor ons heel beperkt. Hoogovens zit toch meer in hoogwaardiger producten. Op langere termijn kunnen prijzen er wel door wor den gedrukt." Bestuursvoorzitter Dik spuit gal amsterdam gpd Volgens Wim Dik, bestuurs voorzitter van PTT Telecom, lijdt de overheid als het om tele communicatie gaat aan een masochistische stoornis, die Nederland veel geld gaat kos ten. „Iemand die in Frankrijk, Engeland of Duitsland maatre gelen voorstelt tegen het natio nale telefoonbedrijf zoals in Ne derland gebeurt tegen PTT Te lecom, dat is onvoorstelbaar. Zo iemand zou daar nooit parle mentslid kunnen worden." Dik verweerde zich tegen be perkende maatregelen die PTT Telecom worden opgelegd door de Tweede Kamer (het niet mo gen variëren van tarieven per regio) en door de toezichthou der OPTA (het verlagen van de vergoeding die concurrenten betalen aan PTT Telecom). Dik: „Hun verhaal gaat over beginnende bedrijven die een kans moeten hebben. Maar achter al die kleine Nederlandse bedrijfjes gaan machtige bui tenlandse bedrijven schuil. En daarvoor rolt de Kamer de rode loper uit, terwijl omgekeerd Frankrijk en Duitsland de deur dicht houden. Wat is de logica daarvan? Wij investeren drie miljard gulden per jaar in onze Nederlandse activiteiten. Je zou zeggen dat dit land ook gediend is met een eerlijke kans voor PTT Telecom." Volgens Dik wordt PTT Telecom 'de handen op de rug gebonden en met de voeten in een bak beton gezet.' Vrees voor dalende uitvoer De Nederlandse kaas, veruit ons voornaamste zuivelproduct, zit in een moeilijke periode. De ex port was in het eerste kwartaal van dit jaar 8.100 ton lager dan vorig jaar. Dat is 6,5 procent. De Goudse en Edammer, die in het buitenland worden geprodu ceerd, pikken een steeds groter marktaandeel in. Daar wordt de productie opgevoerd. In ons land wordt onder aan voering van Friesland Coberco Dairy Foods de productie ver minderd om de prijs hoog te kunnen houden, zo constateert voorzitter Joop Veerman van de Vereniging Nederlandse Kaas groothandelaren. Hij vreest dat Nederland nog meer terrein zal verliezen op de internationale markt. Landen die van oudsher van melk boter en poeder maakten, schakelen nu over op kaas. Die tendens zet door. Zeker nu de Europese Commissie de melkquota met een tot twee procent wil uitbreiden en basis prijzen voor boter en melkpoe der met vijftien procent wil ver lagen. Zorgelijk vindt hij ook dat Nederland terrein verliest in landen buiten de Europese Unie. Daar ging altijd zo'n 100.000 ton kaas naar toe. Vorig jaar bleef die export steken op 80.000 ton. „Ik vrees dat die uit voer nog verder zal dalen". Ook de export uit andere EU Tanden stagneert. Daardoor wordt de druk op de Europese markt gro ter. In Azië, met name in Japan, en Zuid-Amerika verloor Neder land marktaandeel. Australië en Nieuw-Zeeland hebben die markt voor een groot overgeno men. Daar is het GATT-akkoord de oorzaak van. Dat bepaalde onder andere dat de exportsub sidie naar beneden moest. Ruim een jaar geleden zat er nog een steun op die uitvoer van 1,80 per kilo kaas, nu is dat niet meer dan 80 cent. De kosten voor het oplossen van millenniumproblemen ko men uit op vijftien twintig miljard gulden, ongeveer twee keer zoveel als verwacht. De meeste bedrijven hebben de computerproblemen rond de eeuwwisseling wel erkend, maar hun aanpak laat nog te wensen over. Dit concludeert het ad viesbureau PA Consultants Group dat in opdracht van het Millennium Platform een in ventarisatie heeft gemaakt van de 2000-problematiek. Begin vorig jaar vond eenzelfde on derzoek plaats. Eenderde van de 850 geënqueteerde bedrijven heeft volgens de jongste peilin gen nog niets gedaan. De rest heeft het probleem wel onder zocht. Vorig jaar ontbrak dit be wustzijn nog bij de meesten. In 2000 bestaat de kans dat com puters vastlopen, doordat zij de overgang van 1999 naar 2000 le zen als een overgang van 1999 naar 1900. Volgens het onderzoek zien meer bedrijven dat aanpak van dat probleem de nodige kosten met zich meebrengt. Hierdoor is het verwachte schadebedrag verdubbeld. „En dan hebben we het alleen nog maar over de directe kosten, bijvoorbeeld voor het aanpassen van softwa re. De indirecte kosten kunnen daar nog een veelvoud van zijn", aldus onderzoeker H. Slijp. Verzekeraars zullen niet zon der slag of stoot alle schade ver goeden „Wie zich niet voorbe reidt, kan bij ons geen verhaal halen", betoogt A. Blom van het Verbond van Verzekeraars. De ze organisatie trad gisteren toe tot het platform, evenals MKB Nederland. papendrecht Arie Prins uit Papendrecht kijkt met zijn kleinzoon Peter naar de MS Area. Het bestrijdings- vaartuig werd gisteren te water gelaten. Als werknemer van Slob Scheepsbouw werkte Prins maandenlang aan de bouw van deze speciale boot. Rijkswaterstaat beschikt hiermee over een zeer geavanceerd schip uitgerust met de allernieuwste technologieën om bijvoorbeeld olievervuiling te bestrijden en hydrografi sche metingen uit te voeren. Met de oliekerende schermen kan de Area een olievlek indammen, bijeenve- gen, oppompen, scheiden en meenemen. foto anp Raymond rutting )0 IF eens met ormingen Indonesië 5126f iestuur van het Intematio- Monetair Fonds heeft van- d {officieel ingestemd met de len van Indonesië de eco- HOTEfie grondig te hervormen. erschjpakket maatregelen richt «TT, hoofdzaak op de stabili- 57695lg van de roepia, waarvoor itrale bank van Indonesië itetarieven zal aanpassen. I jiensdag bereikten beide •n na moeizame onder- ilingen een akkoord. In ior hervormingen kan het mor! een steunoperatie van I lal| 80 miljard gulden tege- zien. Jonesië heeft onder meer dsvebH een ondernemingska- BdendiOp te richten die moet toe- op de handhaving van de voor het bedrijfsleven. Ie subsidies gaan omlaag. mgrlj}u toe is de regering daar- aterdafer8 voorzichtig geweest, oordhit ze vreest voor onrust on- as. si4 bevolking, huur i prijzen voor brandstof en iciteit gaan daarom geleidelijk omhoog. Ze tiidel133^ voodop'g subsidies JerenJjst en op andere voor voedingsmiddelen, de Indonesische banken in een impuls. Volgens de enkomst met het IMF zal gering 15 procent van het 57611 binnenlands product be- n aan de sanering van de- tor. Om dit te kunnen be is Jakarta van plan een J itielening van 20 miljard n uit te geven. te Bos 229 3169 mrak herstelt paniekgolfje isterdamse effectenbeurs zich gistermiddag goed eld van de kleine paniek- ie KPN veroorzaakte. Met financiële waarden zorg- oor compensatie. De AEX, openingsgong nog in de ■loot 3,85 punten hoger op B7. De zwakke opening vooral verband met de la- lollarkoers en de jaarcijfers voor beurs presenteer- resultaten van het post- en 'mbedrijf waren conform Uil' lchting. De pijn zat hem 1 in de prognose voor dit evige concurrentie noopt tot omvangrijke reorgani- en kostenreductiepro- jjna's. Het binnenkort te fstandigen telecommuni- i,d ledrijf voorziet daardoor ar slechts een schrale stij- 'an het nettoresultaat. t een 6,40 lager slot op 20. Vraag vanaf de optie- zorgde echter voor com- ttie. Andere meelopers ■n op de trein, waardoor EX rond 14.00 uur een nale winst bereikte van acht punten. Absolute tmaker was Luxaflex-fa- tt Hunter-Douglas, die Worn tot 106,30. andelaars op de effecten- van New York genoten en al van hun lange paas- 'inde. Evenals het Damrak beurs vandaag (Goede ot gesloten. De handel lesjlaardoor een bescheiden '8- Bij gebrek aan slecht profiteerde de Dow Jo- laarvan. De index klom 'punten tot 8994,87. In de in l°logiehoek was de stem- bijzonder goed na beter 'cnvachte kwartaalresulta- 10 Internet-speler Yahoo. Gemiddeld vermogen bijna twee ton Het aantal miljonairs in Neder land is de laatste jaren fors ge stegen. Begin 1996 bezaten 139.000 Nederlandse huishou dens meer dan één miljoen gul den, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 1990 waren er 80.000, begin 1996 werden er al 139.000 geteld en inmiddels is hun aantal volgens het CBS opgelopen tot 185.000. Begin 1996 had een op de zeven huishoudens meer schulden dan bezittingen en dus een ne gatief vermogen. Twee van de zeven hadden een vermogen tussen 0 en 20.000 gulden. Bij 37 procent bedroeg het vermo gen meer dan een ton. De Nederlandse huishoudèns hebben gemiddeld een vermo gen van bijna twee ton. Vooral door de toename van het aantal mensen met een eigen huis en de sterke groei van het aantal effectenbezitters zijn de huis houdens in de voorbije jaren stukken rijker geworden. In de jaren 1990 tot en met 1995 liep het gemiddelde vermogen al met 50.000 gulden op tot bijna 160.000 gulden. De sterkste stijging deed zich voor in de jaren tot 1995. In 1990 bezaten de Nederlandse huishoudens nog gemiddeld 110.000 gulden. Eind 1994 was dat gestegen tot 136.000 gulden. In 1995 steeg het vermogen met nog eens met 22 mille tot 158.000 gulden begin 1996. Het gezamenlijke vermogen van de ruim 6,5 miljoen huishoudens bereikte toen een waarde van 1,04 biljoen gulden. Meer dan de helft van de toe name van het vermogen wordt bepaald door het eigen woning- bezit. Het aantal huishoudens met een eigen woning steeg van 2,6 miljoen in 1990 naar ruim 2,9 miljoen begin 1996. De ge middelde waarde van de eigen woning steeg in die periode van 180.000 naar 280.000 gulden. De waarde van het particulie re effectenbezit is toegenomen, vooral doordat steeds meer huishoudens effecten bezitten. In 1990 belegden 560.000 huis houdens in effecten (9,6 pro cent). Begin 1995 was dat aantal opgelopen tot 750.000 (11,6 procent) en een jaar later tot 840.000 (12,8 procent). Het to tale particuliere effectenbezit nam tussen 1990 en 1996 toe van 157 tot 215 miljard gulden. vraag 75 maal groter was dan het aantal uit te geven aandelen (bijna 1 miljoen). De prijs werd uiteindelijk vastgesteld op 1600 frank (88 gulden). Kinepolis ex ploiteert goed geoutilleerde megabioscopen in Antwerpen en Brussel en heeft plannen voor meer zaalcomplexen in binnen- en buitenland. Op de aparte Brusselse beurs voor het midden- en kleinbe drijf (de contantenmarkt) rol den gisterochtend direct ruim 700 kooporders binnen voor bij na 180.000 aandelen. De hoogste bieder wilde zeven duizend frank (385 gulden) per aandeel neertellen. correspondent De beursgang van de Belgische bioscoopgroep Kinepolis bleef gisteren wegens verpletterend succes zonder koersnotering. .De vraag naar het kersverse aandeel was zo groot dat de vo rige week vastgestelde inteken prijs met ruim 400 procent overschreden zou worden. Daarop schortte de beursdirec- tie de notering op. Het bestuur noemde de koopgekte 'onge zond en onrustbarend'. Geheel onverwacht kwam de gigantische vraag naar het Kine polis-aandeel niet. Vorige week bij de intekening bleek al dat de Bij de supermarkt van Konmar in Katwijk kunnen de klanten ook tanken. foto dickhogewoning» Als benzinestations langs snel- en toe gangswegen kruidenierswaren mogen verkopen, moeten supermarktketens de kans krijgen om langs de snelwegen supermarkten te vestigen waar ook benzine wordt verkocht. Dat zegt Jan van den Broek, algemeen directeur van de Samenwerkende Dirk van den Broek Bedrijven, waartoe de super marktketens Dirk van den Broek, Bas van der Heijden, Digros, Jan Bruijns en Dirkson behoren. „Gelijke monniken, gelijke kappen", vindt Van den Broek. Volgens hem zou de benzineprijs fors kunnen dalen als supermarkten benzinestations gaan ex ploiteren. „Wij hebben al benzinesta tions in Katwijk, Goes en Sliedrecht. De prijzen bij deze pompen liggen acht tien cent per liter lager dan de prijzen die de benzinemaatschappijen in ons land hebben vastgesteld." Vorige week heeft Van de Broek zijn opvattingen schriftelijk kenbaar ge maakt aan de ministers vari economi sche zaken en verkeer en waterstaat. Jan van de Broek: „Er is een nieuwe wet op economische mededinging. De minister wil dat er concurrentie ont staat. Nou, laat die vrije markt dan ook zijn gang gaan. De mogelijkheden om benzinepompen te plaatsen bij onze huidige supermarkten in stads-, wijk en buurtkernen moeten we vergeten. Dat is bijna niet haalbaar. Maar het gaat ons er om dat er eerlijke concur rentie komt. Daar is nu geen sprake van en daarom hebben we deze discus sie aangezwengeld." Bedrijfsleider H. van Ackooy van de Plusmarkt in Haarlem is het roerend met Van den Broek eens. „Ik heb geen ruimte voor pompen en bovendien zou ik van de gemeente ge zien de milieu-technische en veilig heidsaspecten ook geen toestemming krijgen. Maar het gaat om het princi pe." „Ik zou me best kunnen voorstellen", zegt G. Brakenhoff, eigenaar van een Super-supermarkt in IJmuiden, „dat het een stuk aantrekkelijker wordt als je klanten niet alleen goedkope kruide nierwaren maar ook goedkopere benzi ne kunt aanbieden. Als ik volop ruimte zou hebben en niet gehinderd zou worden door allerlei milieubeperkende maatregelen, zou ik best ook brandstof willen verkopen. Maar ja, dat is in mijn geval niet haalbaar." Ahold (supermarkten Albert Heijn) heeft in de VS en Zuid-Amerika super markten mèt benzinestations. „Die si tuatie daar laat zich op geen enkele wijze vergelijken met ons land", zegt H. Gobes, directeur communicatie van het internationale kruideniersbedrijf. „Onze klanten in de VS moeten soms een flinke afstand rijden om bij onze supermarkten te komen", zegt Gobes. „Dan is het handig als ze ook kunnen tanken. In ons land hebben wij vol strekt geen plannen om benzinesta tions neer te zetten bij supermarkten, als dat al zou kunnen, of bij snelwegen. Wij houden ons bij food, dat is leuk ge noeg. Al moet ik wèl zeggen dat wij Shell helpen met de wijze waarop ze hun pompstations kunnen inrichten als winkel voor de vergeten bood schappen." Algemeen directeur mevrouw M. Hoogvliet van de 28 Hoogvliet super markten in Zuid-Holland, Gelderland en Utrecht heeft niet veel op met de opvattingen van Dirk van den Broek. „Zijn die benzinestations langs snelwe gen en toegangswegen echt van die grote concurrenten? Ik vind van niet. Dat monopolistisch gedrag van benzi nestations valt wel mee. Zij voeren ook onderling concurrentie. Om eerlijk te zijn, ik heb eigenlijk geen commen taar."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9