A Paniek bij 'hadj' eist 118 levens Buitenland :r Chinese topdissident: Het Westen laat het afweten Belgische kardinaal boet voor priester Nu f30,-gratis beltegoed. Extra bij Libertel iZi.® k bel vooral 's avonds. Dus kies ik voor het Piek Dal tarief. Heel iZi.' Woeste wind veegt Rock Creek van de kaait Honger Sudan is mensenwerk GiRelnemer ruilt pistool in voor pizza vn: Irak is niet eerlijk over biologische wapens JlDAC 10 APRIL 1998 jerpleger verzon euthanasiegevallen :t-.|Ldale» Een Amerikaanse verpleger heeft zijn verhaal dat hij ^KtaOën doodzieke patiënten had laten sterven verzonnen. ,,Ik 1de zelf dood en hoopte zo de doodstraf te krijgen", zei 'Engel Doods' Efren Saldivar in een tv-interview. Saldivar gaf zich jd maart aan bij de politie met een verklaring dat hij van 1989 11997 in het ziekenhuis van Glendale bij Los Angeles zeker ig mensen had laten sterven. Hij zei de patiënten met injec- om het leven hebben gebracht, om hen onnodig lijden te [paren. De politie had Saldivar eerder vrijgelaten wegens ge- "caan bewijs, maar begon een onderzoek dat leidde tot ont- van enkele stafleden van het ziekenhuis. josovo negeert demonstratieverbod WAi Meer dan 30.000 Albanezen hebben in Kosovo betoogd onafhankelijkheid van de provincie van Servië. Zij gingen le hoofdstad Pristina de straat op, in weerwil van het door het ivische bestuur ingestelde demonstratieverbod. Zwaarbewa- jide oproerpolitie had de hoofdstraat van Pristina afgesloten [wist te voorkomen dat de betogers naar het voornaamste re- ^tingsgebouw liepen, maar greep niét in. Botsingen deden zich voor. Tot de betoging was opgeroepen door veertien organi- Hjes in Kosovo. ^nochet wint stemming in parlement >araiso Het Chileense parlement heeft beslist dat er geen iklacht wordt ingediend tegen de voormalige dictator Pino- >t wegens 'schending van de eer van het land'. Het parlement Valparaiso wees een motie hiertoe van elf afgevaardigden van centrumlinkse regeringscoalitie gisteren af. Na dit besluit be- IS- ift Pinochet niet meer te duchten dat hij verantwoordelijk Cl rdt gesteld voor de dood van de meer dan 3.000 mensen die lens zijn regime werden vermoord of 'verdwenen'. Hij heeft h tot senator voor het leven laten benoemen en profiteert van iementaire onschendbaarheid. loede over ridderorde Japanse keizer 1t iden» Britse ex-gevangenen uit de Japanse kampen zijn woe- Md dat keizer Akihito de hoogste Britse ridderorde krijgt, ckingham Palace maakte gisteren bekend dat koningin Eliza- h de Japanse keizer in de Orde van de Kousenband zal ver aart fen tijdens diens bezoek aan Groot-Brittannië, volgende aar] land. De onderscheiding komt op een ongelukkig tijdstip, geupdat veel slachtoffers de uitkomst afwachten van hun wettelij- j strijd voor schadevergoeding. Zij eisen ook een officieel ex- is voor hun behandeling in de kampen. Tegenstanders van bezoek van Akihito dreigen al met demonstraties, ingeval er 'geen compensatie geregeld i indiaans volk dreigt met zelfmoord uitw üyg. Vijfduizend Colombiaanse U'wa-indianen dreigen met 'ach lectieve zelfmoord als de Amerikaanse oliemaatschappij Oxy het werk gaat in hun leefgebied. Dit dreigement depo- srden ze gisteren in Genève bij de VN-commissaris voor de nsenrechten, Mary Robinson. Onder druk van de publieke inie liet Bogota de olie-activiteiten van de maatschappij uit lifomia in 1995 stilleggen. Naarstig op zoek naar inkomsten, wa de regering de oliewinning nu weer hervatten. Volgens e ve ordvoerster Roberta Afanador Cobaria van het indianenvolk en le oliereserve in het gebied van de U'wa-indianen bijzonder in. Het zou slechts voor twee maanden in de behoefte voor- n van een grote stad als Los Angeles. '"bn communistische partij Albanië terug ina» Het Albanese parlement heeft gisteren de communisti- le partij, die in 1992 werd verboden, weer toegelaten. Het ver- rderf' °P de Partij werd opgeheven met 61 tegen 8 stemmen. Vóór u ilisering stemden onder meer de regerende Socialistische tij, die bestaat uit ex-communisten. De Democratische Partij, ii( a het verbod instelde, was tegen. De communisten hangen dari B ^djd wijlen dictator Enver Hoxha aan, die veertig jaar lang haaj i stalinistisch regime voerde in Albanië, zege lele"»lestijnen arresteren Hamas-leider o wa ja. De Palestijnse politie heeft gisteren in de Gazastrook rran ordvoerder Abdel-Aziz al-Rantissi van de islamitische verzets >ek veging Harnas gearresteerd. Hij heeft 'ongefundeerde be- ziji ïuldigingen en beledigingen' aan bet adres van de Palestijnse ne, toriteit geuit, zo lichtte een hooggeplaatste politiefunctionaris izigi arrestatie toe. De aanhouding komt vlak nadat de fundamen :r Spi istische beweging het ontslag had geëist van drie medewer- vad rs van de Palestijnse president Arafat. Die zitten volgens de reurorganisatie achter de moord op Hamas-leider al-Sharif op ij hai maart, terwijl de Palestijnse politie zegt dat die zijn door col en P a's is gepleegd. ioekf gen hij ope t er e in i.De mee den L naak ai meel le nu ijst aast het iZi standaardtarief nu ook Piek Dal-tarief. Libertel kwam als eerste met iZi. Oftewel mobiel bellen zonder abonnement. En maakt dat nu nog flexibeler. Want naast standaard gesprekstarief, kunt u ook kiezen voor 'n Piek Dal-tarief, belt u 's avonds en in het weekend al voor f 0,75 per minuut. En u bent vrij om van tarief te wisselen wanneer u dat uitkomt. Heel tibel. Heel iZi. Bel voor meer informatie ot de dichtstbijzijnde verkoop- in gratis Libertel 0800 05 60. LIBERTEL GENEVE» BOB KROON CORRESPONDENT Hij kreeg maar vijf minuten spreektijd, maar voor China's beroemdste men senrechtenactivist was het een histo risch moment: na achttien jaar gevan genisstraf kon Wei Jingsheng zich ein delijk vrij uitspreken voor de VN-com- missie voor de mensenrechten. Maar 's werelds hoogste 'menselijkheidsforum' kreeg er meteen van langs: „Deze com missie heeft bij de bescherming van de mensenrechten in mijn land jammer lijk gefaald." Wei Jingshengket tingroker, wilskrachtige blik werd vorig jaar vrijgelaten en naar Amerika verbannen ter gelegenheid van het staatsbezoek van president Jiang Zemin aan de Verenigde Staten. Hij is nu het boegbeeld van internationale mensen rechtenorganisaties, en werd onlangs door president Clinton op het Witte Huis ontvangen. Maar zijn kritische geest staat nog steeds op scherp. In een gesprek met deze krant zei Wei dat hij vorig jaar in de gevangenis had gehoord van de po gingen van Nederland en Denemarken om China in dezelfde mensenrechten commissie op het matje te roepen. „Dat kon ik afleiden uit de handelsbe perkingen die Peking als straf had afge kondigd", aldus Wei. „Maar nu zijn die betrekkingen weer hersteld. Het Neder landse bedrijfsleven haalt orders bin nen en er komt dit jaar geen resolutie." Volgens Wei komen in het Westen mensenrechten in het gedrang als er geld te verdienen valt: „Karl Marx had gelijk met zijn uitspraak dat Westerse democratieën namaak-democratieën zijn, die alleen door economische krachten worden gedreven. De verkla ringen van het Westen in deze zitting van de commissie zijn zwak. Voor het eerst in tachtig jaar communistische geschiedenis heeft een communisti sche partij het Westen op de knieën ge kregen." De anti-China resoluties werden zeven jaar lang door China en Derde-Wereld landen geblokkeerd, en kwamen niet in stemming. Ondertussen heeft China wel een aantal mensenrechtenconven ties getekend. Volgens de Verenigde Staten heeft zachte aandrang meer effect dan alle resoluties van de VN. „Wat de partijlei ders in Peking tekenen, leggen ze ge woon naast zich neer", meent Wei Jingsheng echter. „Alleen aanhoudende druk heeft effect. Het Westen wordt een rad voor ogen gedraaid en het trapt er volledig in." De Chinese regeringsgedelegeerde Wu Jianmin zei enkele weken geleden dat hij niet wakker lag van het komende optreden van Wei in de Commissie, omdat een handvol dissidenten als Wei volgens Wu geen invloed heeft op 1,2 miljard Chinezen. „Als ik zo onbelang rijk ben, waarom stoppen ze me dan achttien jaar in een cel", vroeg Wei zich af. „Het Chinese volk kent en respec teert mij." Hij wil wel toegeven dat er onder de druk van de internationale gemeen schap enkele concessies zijn gedaan. „Maar in de Westerse media verschijnt een vals beeld van vooruitgang, van Chinezen met zaktelefoons, Mercedes- sen en hamburgers. Ze vergeten dat in dat land van zogenaamde nieuwe mo gelijkheden nog steeds 95 procent van het volk in armoede leeft. En op het ge bied van politieke rechten heeft Deng Xiaoping geen duimbreed toegegeven." Wat denkt een Chinese dissident na achttien jaar gedwongen zwijgen van de vrije meningsuiting in Amerika, met name de kritiek op Clinton's privé-le- ven? Wei schiet in de lach als de vraag door zijn tolk wordt vertaald. „Al die herrie over een volkomen irrelevante zaak! In elk geval kan president Clinton zijn vriendinnen dankbaar zijn dat ze de aandacht afleidèn van zijn falende buitenlandse beleid, vooral tegenover China." rock creek Tot gisteren was Rock Creek in de Amerikaanse staat Alabama een dorpje als alle andere. Ruim een etmaal later is er van de neder zetting vrijwel niets meer over. Een aantal verwoestende tornado's trok over het zuidoosten van de Verenigde Staten en doodde zeker 39 men sen. Ook de beide ouders van Lynn Pappas kwamen om. In een stoel voor wat ooit haar ouderlijke woning was, verwerkt ze haar verlies. De au toriteiten vrezen dat het dodental nog zal stijgen. Zeker 160 mensen raakten gewond en er zijn nóg vermisten. De wervelwinden en felle stor men teisterden met name Alabama en de aangrenzende staten Mississippi en Georgia. President Clinton heeft de regio inmiddels tot rampge bied verklaard. foto ap mike kittrell r*m Ir niCTAA Apot Majok graaft met haar handen door de bodem van de droge rivierbedding, op zoek naar zaadjes om pap-voor haar kinderen van te maken. Sommi ge zaadjes zijn van nature zo giftig dat ze lang moeten wor den gekookt, maar dat kan Ma- jok niet deren. Met een schamel aantal graszaadjes staat ze op. „Ik ga iets anders zoeken, an ders ga ik dood." Majok is een Dinka. Deze be volkingsgroep in de zuidweste lijke Sudanese provincie Bahr el Ghazal heeft geen andere keus dan eten zoeken. De honger dood dreigt voor meer dan een miljoen inwoners van de uitge strekte savanne. Een natuurramp is de hon gersnood zeker niet. Volgens de Dinka is dit de ergste periode sinds de zuidelijke rebellen in 1983 de wapens opnamen tegen de regering in het noorden. Sindsdien hebben de burger oorlog en de hongersnoden al aan naar schatting 1,3 miljoen mensen het leven gekost. Door de gevechten zijn de Dinka van huis en haard verdreven. Hun vee zijn ze kwijt en liet is onmo gelijk om in hun eigen voedsel te voorzien. „Deze ramp is volledig te wij ten aan menselijk handelen", zegt Dan Effie van de Noorse Volkshulp, een van de weinige hulporganisaties die al die tijd in het gebied zijn gebleven. De ze organisaties leggen de schuld van de huidige ellende vooral bij één enkele man: Kerubino Kwanying Bol. Hij was eerst re bel, liep vervolgens over naar het regeringsleger en keerde daarna terug bij de rebellenbe weging, het Sudanese Volksbe vrijdingsleger (SPLA). Dat SPLA streeft naar meer autonomie voor de overwegend christelijke en zwarte bevolking van het zuiden, die in weinig te maken heeft met de islami tische en arabische bevolking in het noorden. De grootste pro blemen begonnen met een vre desakkoord dat twee jaar gele den werd gesloten tussen de is lamitische regering van presi dent Omar el Bashir en zes klei ne rebellenfacties. SPLA-leider kolonel John Ga- rang weigerde zijn handteke ning onder het akkoord te zet ten, maar Kerubino Kwanying Bol, één van de oprichters van de SPLA, deed dat wel. Kerubi no werd prompt tot generaal- majoor van het Sudanese leger gepromoveerd. Hij liet in okto ber zijn troepen los op Bahr el Ghazal. „Ze hebben onze jonge man nen vermoord, onze vrouwen verkracht, onze huizen en scho len platgebrand en ons vee ge stolen", zegt Dominic Matiok, een SPLA-bestuurder in Turalei, 850 kilometer ten zuiden van Sudans hoofdstad Khartoem. „Vanwege de onveiligheid kon den we geen landbouw bedrij ven. Nu zijn we afhankelijk van zaden en wortels." Kerubino sloot zich later weer bij het SPLA aan, om redenen die nooit duidelijk zijn gewor den. In januari van dit jaar steunde Kerubino de rebellen bij hun belegering van de plaat sen Wau, Aweil en Gogrial, die in handen van de regeringstroe pen waren. De bevolking vluchtte. In februari schortte de regering alle vluchten met hulp goederen naar het gebied op. De hulporganisaties beweren dat 350.000 mensen onmiddel lijke voedselhulp behoeven door toedoen van Kerubino's troepen Als er geen vluchten met noodhulp mogen landen, zal dat aantal stijgen naar 1,6 miljoen in augustus volgend jaar. De regering heeft het ver bod op de vluchten eerder deze maand opgeheven, maar niet overal. De hulporganisaties zeggen dat de maatregel te laat komt en te weinig betekent. „Over zes weken begint de regentijd", zegt Effie. „Deze mensen heb ben geen zaden, geen voedsel voorraden of landbouwwerktui gen. De wegen zullen onbe gaanbaar worden en de lan dingsbanen onbruikbaar. Het wordteen ramp." POCATELLO AP BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT Kardinaal Danneels, de hoogste geestelijke van België, moet een half miljoen frank (ruim 25.000 gulden) smartengeld betalen aan de familie van een minderjarig jongetje dat is verkracht door een priester. Met deze uitspraak stelde de Brusselse rechtbank gisteren voor het eerst de katho lieke kerk als instituut aansprakelijk voor de pedofiele praktijken van zijn werknemers. Danneels is 'teleurgesteld' en gaat vrijwel zeker in beroep tegen deze juridische pri meur. Advocaat De Kerchove van de getroffen fa milie reageerde opgetogen over het 'zeer vergaande vonnis'. Hij verwacht dat de ka tholieke kerk klachten over seksueel mis bruik door priesters nu niet zo snel meer terzijde zal schuiven. „Dit kan nieuwe slachtoffertjes voorkomen. Het vonnis kan ook gevolgen hebben voor de talloze zaken van verkrachting en mis bruik door geestelijken die inmiddels aan het licht zijn gekomen. De betrokken priester werd veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Tegen hem was vijf tot acht jaar geëist. De 65-jarige geestelijke heeft bekend een tiental jongetjes te heb ben misbruikt. Hij buitte zijn werkzaamhe den als aalmoezenier bij de verkenners uit om zijn slachtoffers te kiezen. Soms stopte hij de jongetjes enkele tientjes toe, in ande re gevallen dreigde hij hen de communie te weigeren als ze niet deden wat hij wilde. Het misbruik vond plaats tijdens zijn werk zaamheden als priester, onder meer in de sacristie. Eind 1996 werd kardinaal Danneels per brief gewaarschuwd over de pedofiele prak tijken van zijn priester. De kardinaal scha kelde hulpbisschop Lanneau in, die de priester aan de tand voelde. De man biecht te daarbij op dat hij een jongetje langdurig op de mond heeft gekust. Lanneau deed dit evenwel af als 'een incident onder invloed van teveel drank', Het aantal slachtoffers dat gisteren in Mekka is gevallen toen er paniek uitbrak in een menigte, is vastgesteld op 118. Dit meldt de Saudische televisie. Eerder was gemeld dat bij het incident op de laatste dag van de jaarlijkse pelgrimstocht, de hadj, van moslims naar Mekka zeker 150 doden waren gevallen. MEKKA Rtr-AFP-AP Het drama gebeurde toen zich op de vlakte van Mena, elf kilo meter van Mekka, een mensen massa verzamelde voor de ritu ele, symbolische steniging van de duivel. De paniek ontstond toen in het gedrang op een brug een aantal oudere en zieke pel grims ten val kwam. De veilig heidsdiensten slaagden er niet in de zaak snel in goede banen te leiden. Aanvankelijk spraken de au toriteiten van 107 doden, maar later bleken er meer slachtoffers te zijn. Vorig jaar kwamen hon derden pelgrims om het leven tijdens een brand in een tenten kamp op de vlakte van Mena. Het officiële dodental bedroeg 343, maar volgens officieuze cij fers waren er veel meer slacht offers. Op de vlakte van Mena waren gisteren vele tienduizenden pel grims op de been. Het was er bloedheet, met temperaturen van 38 graden Celsius. De auto riteiten hadden helikopters in gezet, die boven de menigte rondcirkelden om in de gaten te houden of er geen mensen flauwvielen. In de ochtend werd de menigte door de politie met luidsprekers aangespoord niet te blijven dralen, maar snel door te lopen als eenmaal aan de plicht van de steniging was voldaan. Ondanks de miljardeninves teringen die de Saudische rege ring heeft gedaan om de veilig heid rond de jaarlijkse terugke rende hadj te vergroten, zijn sinds 1987 vele duizenden men sen bij de tocht om het leven gekomen door onlusten, onge lukken en brand. Het ernstigste voorval deed zich in juli 1990 voor. Zeker 1.426 pelgrims, on der wie veel Maleisiërs, Indone siërs en Pakistanen, kwamen om toen paniek uitbrak in een voetgangerstunnel in Mekka. Duizenden mensen werden toen onder de voet gelopen. Een 14-jarige leerling van een school voor probleemjongeren in de Amerikaanse staat Idaho heeft gisteren enkele personen vijf uur lang in gijzeling gehou den. Hij eiste drank en sigaret ten als 'losgeld'. Hij gaf zich over nadat hij sigaretten, pizza en frisdrank had gekregen. De jongen had het school hoofd met een vuurwapen be dreigd en in het plafond en de muur geschoten om zijn eis kracht bij te zetten. Het was niet duidelijk of de overige aanwezi gen in het gebouw werden ge gijzeld, of uit vrije wil bij de jon gen zijn gebleven. Er bevonden zich zeker zeven medeleerlin gen en een leraar in de school. „Ze hebben allemaal van de pizza gegeten en allemaal fris drank gedronken en vervolgens hebben ze het gebouw kort en klein geslagenaldus een poli tiewoordvoerder. Een politie-officier zei dat de 14-jarige, die nog een ander wa pen had, een pistool had geruild voor sigaretten die door de poli tie waren gebracht. Maar de au toriteiten waren niet van plan hem van alcohol te voorzien. „Er is geen sprake van dat we alcohol geven aan een kind met een wapen". NEW YORK AP in Wenen hebben het afgelopen halfjaar bij 211 inspecties geen bewijzen gevonden voor activi teiten op het gebied van kern wapens. Een verslag dat Irak over zijn kernwapenprogramma heeft gepresenteerd, is volledig en komt op technische punten overeen met het beeld dat de IAEA zich van dat programma had gevormd. Over biologische wapens en het arsenaal raketten dat daarmee kan worden uitge rust, is Irak beduidend minder openhartig. „De informatie die Irak heeft verstrekt, achten wij onvolledig en ontoereikend", aldus de VN in een ander rap port. Irak moet van de VN al zijn lange-afstandsraketten en bio logische, chemische en kernwa pens vernietigen. Dat is een voorwaarde voor het opheffen van de economische en politie ke sancties die in 1990 werden ingesteld na de Iraakse inval in Koeweit. Irak geeft nog altijd geen volle dige openheid van zaken over zijn biologische-wapenpro- gramma, maar voldoet met een gedetailleerde verklaring over zijn geheime kernwapenpro gramma wel aan de verplichtin gen, Dat hebben de Verenigde Naties gisteren in twee afzon derlijke rapporten geconclu deerd. Ook op het gebied van kernwapens blijven er vragen over die beantwoord moeten worden, zeggen de VN. Zo wil de volkerenorganisatie ophelde ring over uitgelekte pogingen van Irak om via een buitenlan der kernwapenmateriaal te be machtigen. Daarnaast moet Irak nog 'harde bewijzen' leve ren dat het zijn kernwapenpro gramma echt heeft stopgezet. Over het geheel genomen was het rapport echter positief. In specteurs van het Internatio naal Atoomagentschap (IAEA) De kardinaal riep destijds op tot 'grote om zichtigheid' vanwege 'de uitstekende repu tatie' van de priester. Acht maanden later arresteerde de politie de geestelijke in zijn woning, die vol bleek te hangen met foto's van kinderen. De lakse houding van de kerk eerdere hulpverzoeken van de priester werden niet beantwoord wekte veel beroering in Bel gië, waar de affaire-Dutroux nog steeds ve len bezig houdt. Ook de aanvankelijke wei gering van Danneels om zelf voor de recht bank te verschijnen deed de reputatie van de kerk geen goed. Pas na een klemmende oproep van de rechter kwam de kardinaal begin februari wel opdagen. Danneels betoogde destijds niet verant woordelijk te zijn voor het doen en laten van al zijn werknemers. De rechtbank volgde evenwel het pleidooi van Dë Kerchove, die benadrukte dat de kardinaal als werkgever wel aansprakelijk is, omdat het misbruik plaatsvond tijdens de werktijd van de priester. Wie nu Libertel iZi Totaal ol iZi GO! neemt, krijgt direct F inaar liefst f 30.- extra beltegoed. Gratis. Bovenop de f60,- die u al standaard krijgt. Heel voordelig. Heel iZi. Bel voor meer informatie tstbijzijnde verkooppunten gratis Libertel 0X00 05 60.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7