Justitie seponeert alle klachten versterving sat; 1 N Binnenland Paashaas WÊÈm i ÉÉi Geen emoties meer rond afslag Rottumeroog Detective-vergunning Van Vondel ter discussie 'Ziekenhuis samenballing van hoogwaardige arbeid' KG 10 APRIL 1998 <s in Familie elicite at 82, rasgranaten bedreigen kust Op en vlak onder de zeebodem voor de Belgische j Knokke en Zeebrugge liggen honderden tonnen aan gif jranaten uit de Eerste Wereldoorlog. Dat meldde Radio 1 fcgen. Het gebied (De Paardemarkt) ligt op slechts enkele Iters van het strand van Zeeuws-Vlaanderen. De granaten len kunnen daarom gezondheidsrisico's opleveren. Ze 0920 door de Belgische overheid gedumpt. gen rond doodschieten zwanen De statenfractie van D66 vindt dat geen enkele zwaan rd-Holland mag worden doodgeschoten zonder dat er is geweest met de provinciale adviescommissie voor na- landschap en het knobbelzwanenplatform. Bij voortdu- averlast van knobbelzwanen verleent de provincie ver lig aan jagers van de vereniging KNJV om de bij de wet be lde vogels te doden. Zwanen kunnen weilanden onbruik- o taken door hun uitwerpselen, en door het vertrappen en jrtel en al vreten van gras. Neerschieten is het allerlaatste 1. D66 wil van het provinciebestuur weten of deze gang leen strookt met het uitvoeringsprogramma faunabeleid. i is sprake van het afbouwen en mogelijk geheel stoppen •t afschieten. De fractie vraagt bovendien naar de resulta- n het vorig jaar begonnen onderzoek naar de omvang van mlatie knobbelzwanen en de omvang van de land- chade. linet kan varkensboer onteigenen ag» Het kabinet heeft gisteren ingestemd met de Recon- gwet, die het mogelijk maakt om varkensboeren te dwin- in bedrijf te verkopen als dat nodig is vanwege het alge- lelang. De wet is een gevolg van de varkenspest. Doel is rkensvrije zones te creëren in Limburg, Noord-Brabant, isel, Gelderland en Utrecht, waardoor varkenspest en an- 'smettelijke ziektes minder makkelijk worden verspreid. :e instantie zal de overheid overigens de bedrijfsverplaat- muleren door subsidies en door locaties aan te wijzen e varkenshouders naar toe kunnen. jtrafelen Bijlmerramp ereplicht' ^g» Premier Kok vindt het een 'ereplicht' van het kabinet proberen om tot nu toe ontbrekende informatie over de ramp boven tafel te krijgen. Kok zei gisteren na de minis- 'ongerust' te zijn over de onduidelijkheid die nog altijd crash van de El Al-Boeing bestaat. Eerder deze week be- bTweede Kamer een werkgroep in te stellen om alle nog iande vragen rond de ramp te inventariseren. Aan de iarvan wordt bekeken of een parlementair onderzoek ijk is. aïne in plafond douche iam De politie Rotterdam-Rijnmond heeft gisteren in merverhuurbedrijf in Rotterdam-Noord honderd kilo co- jevonden. De verdovende middelen zaten in tassen die 'erborgen in het plafond van een douche. Het spul heeft ndelswaarde van ruim twee miljoen gulden. De inval ge- op verzoek van de Britse politie. Een 36-jarige man uit i is aangehouden en wordt aan Groot-Brittannië uitgele kt Britse onderzoek richt zich op drugshandel en het wit- i van drugsgelden. De in Rotterdam aangetroffen cocaïne ïoedelijk afkomstig uit Zuid-Amerika en was bestemd Britse markt. Gelijktijdig met de actie in Rotterdam wer- Manchester zeven verdachten aangehouden. terkerk naar Randstad-bureau Gi Voormalig burgemeester Ouwerkerk van Groningen ding geven aan het zogeheten Randstad-bureau. Dit adviesorgaan is opgericht door de provincies Noord- en (olland. Utrecht en Flevoland. Het bureau houdt zich be- het toekomstige beleid in de Randstad op het gebied van lijke ordening, verkeer, woningbouw, werkgelegenheid en ie. Ouwerkerk stapte begin dit jaar op als burgemeester iningen. Hij kreeg onvoldoende vertrouwen van de ge- iraad die forse kritiek had op onder meer het optreden iütie en justitie tijdens de rellen in de Oosterparkwijk. Capelle krijgt restzetel niet i D66 in Capelle aan dendjssel heeft definitief geen lp een restzetel in de raad. Die gaat nu naar de SGP. De jan State gaf gisteren D66 geen gelijk in zijn klacht over de footing. Na de raadsverkiezingen bleef Capelle zitten met Itzetel. Loting moest beslissen of D66 dan wel SGP die Ttotaris Van Heukelem vouwde de twee briefjes echter illend, eentje over de lengte en eentje over de breedte. I verdwenen het lange en kortere papiertje in een oude litbus en trok dezelfde notaris ook een lootje, van de SGP. [filmden en fotografeerden de hele loting. De beelden p de Raad van State er niet van niet overtuigen dat er iets is gegaan. D66 gaan nu verder met twee zetels, de SGP W 1/95 /94 >/94 )/94 1/90 1/90 >/90 1 >/94 1 \/94 i/91 1 Ideleeuwse stadsmuur in Brielle Archeologen zijn deze week in Brielle gestuit op de fun- van een middeleeuwse stadsmuur. De fundering dateert ïdelijk van de veertiende eeuw, ver voordat de geuzen de wijdden van de Spanjaarden. De archeologen van het Oudheidkundig Onderzoek Rotterdam wisten wel onge- 2 lar zij de fundering van de muur moesten zoeken. Res- 3 zijn nog te zien in de Noordpoort. Er lopen ook aarden j door de vestingstad. De oudste kaart over de ommuring 'Ie stamt uit ongeveer 1560. De gemetselde fïinderings- ijven niet bewaard, omdat er nieuwe woningen zijn ge- lovenop de archeologische vondst. ANV si 41$ j sterdam krijgt 'regenboogcollege' WAi Amsterdam krijgt toch een 'regenboogcollege' met 1 AD, GroenLinks en D66. Woensdagochtend liepen de ime onderhandelingen vast op de verdeling van de porte- voor de wethouders. Gisteren kwamen de partijen alsnog j reenstemming. De tegenstellingen tussen GroenLinks en 1 fitsen zich onder meer toe op het parkeerbeleid. De libe- 2 filden niet dat GroenLinks de portefeuille verkeer zou be- Er is nu een compromis bereikt door PvdA-wethouder rst het parkeerbeleid in de binnenstad toe te bedelen. Het college krijgt acht wethouders in plaats van de huidige Op die manier is het mogelijk dat de grootste partij, de irie wethouders levert, de WD en GroenLinks allebei I i D66 één. 'da straft drinken op kermis af Wie dit jaar met een geopend blikje of glas bier op de kermissen loopt, kan in het ernstigste geval een boete I 00 gulden tegemoet zien. Aanleiding tot die verstrekken- "tregel zijn de ongeregeldheden die zich tijdens eerdere _sen hebben voorgedaan. Om de rust op de Goudse ker- 1 te bewaren, heeft het gemeentebestuur zelfs de Algeme- Itselijke Verordening gewijzigd. i jaar cel voor moord op oom 4 Een 20-jarige Maastrichtenaar is gisteren door de ink in Utrecht veroordeeld tot tien jaar cel wegens moord oom en wegens poging tot zware mishandeling van zijn lit Baarn. Er was twaalf jaar geëist. De man ging op 5 sep- tnaar Baarn om wraak te nemen. Zijn oom zou hem op sde tientallen keren hebben verkracht. Toen de vr ouw de uit was, stak de man zijn oom in buik en schouders, a verwondde hij zijn tante aan de benen om te voorko mt ze zou vluchten. ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dtens Personeel en directie 't Blauwbörgje vrijuit De Groningse justitie heeft alle klachten over het verster- vingsbeleid van verpleeghuis 't Blauwbörgje gesepo neerd. Het OM heeft de directie gemeld dat het zich con formeert aan het kabinetsstandpunt om versterving niet te vervolgen wanneer dat gebeurt in het kader van nor maal medisch handelen. Justitie heeft alle betrokken fa milieleden en nabestaanden van patiënten inmiddels schriftelijk van haar besluit in kennis gesteld. Blauwbörgje blij zijn dat er na acht maanden duidelijkheid is over de zware beschuldigingen die vorig jaar augustus zijn ge- groningen anp In een brief aan de directie van de Professor Heymansstichting, waar 't Blauwbörgje onder valt. verklaart het OM dat zijn onder zoek naar de verstervingsgeval- len nu is afgerond. Directeur Van der Lei van de Heymans stichting benadrukt dat de di rectie en de medewerkers van 't Familieleden van vier patiën ten deden toen bij justitie aan gifte van versterving en poging tot moord in 't Blauwbörgje. Eén van deze eerste vier patiën ten, de toen 62-jarige Alzhei- mer-patiënt Mulder, werd door zijn familie van versterving ge red. Kort daarop al besloot justitie geen vervolging in te stellen. De familie Mulder nam daar geen genoegen mee en ging in be roep bij het gerechtshof in Gro ningen. Procureur-generaal Zwinkels maakte toen al duide lijk dat hij op een lijn zat met het OM in Groningen. Hij advi seerde het hof geen vervolging in te stellen. In totaal kwamen negentien aangiften tegen het verpleeghuis binnen. Advocaat Roodhof, die behal ve de familie Mulder ook ande re nabestaanden bijstond, be stempelt de opvatting van het OM als 'veel te absoluut'. Rood hof vindt dat justitie het ont houden van voedsel en vocht aan terminale patiënten niet als een natuurlijk proces mag be schouwen. Omdat in alle ne gentien aangiften gelijk is be slist, denkt de advocaat dat jus titie een principieel standpunt inneemt. Volgens de raadsman moet justitie controle kunnen blijven uitoefenen. ,Als je deze situatie vergelijkt met bijvoorbeeld gevallen van euthanasie, dan kan in die situ aties ook niet worden volstaan met de redenering: als de arts beslist, dan is het goed. Er moet een vorm van controle zijn op welk medisch handelen dan ook, dus ook bij versterven", vindt de raadsman. wsÈm k-t'K: Wl ■Pil fS m sms M numegen» Dit weekeinde wordt het hard werken, maar gisteren nam de paashaas het er nog even van. Op een grindberg bij Nijmegen koester de een haas zich gisteren in de onverwacht fel doorbrekende voorjaarszon. foto anpkoen suyk rottumeroog Rottumeroog is enkele jaren geleden aan zijn lot overgela ten. Rijkswaterstaat liet de zandplaat zijn eigen weg be wandelen. Eind vorige maand zette het eilandje er even flink de pas in. Schipper John de Boer van het inspectievaar tuig De Harder van het minis terie van landbouw, natuur beheer en visserij, wist dan ook niet wat hij zag toen hij op de noordwestpunt van Rottumeroog stond. Het com plete strand was weggeslagen, de eerste duinenrij meer dan fiks gehavend, de vermaarde Tuin van Tox waar het zilte nat vrije toegang had en een verticale 'duinmuur' van ruim twee meter hoog, waarop de twee werkschuren van Rijks waterstaat angstig tegen die afgrond aan staan. Spectaculair", aldus De Boer, die binnen de kortste keren een filmpje had volge schoten van de gevolgen van dit natuurgeweld. De wad denexpert verwacht overigens niet dat de beroemde voog denwoning van Toxopeüs, een eindje verder op het duin, snel een prooi der golven zal worden. ,,De spanning is er op dit gedeelte van het eiland nu af, denk ik. De noordwes ter zee zal er in het gevolg wat gemakkelijker omheen gaan." Voor waarnemend hoofd van de dienstkring Waddenzee- Oost van Rijkswaterstaat, K. Lutje, waren de mededelin gen van De Boer en zijn eigen mensen aanleiding tot actie over te gaan. Voor het broed- seizoen, dat op 25 april in gaat, zal de meest noordelijke schuur, waarvan de funda menten al zijn schoonge spoeld, worden afgebroken. Dat zal met de nodige voor zichtigheid moeten gebeuren, aangezien het dak uit asbest- platen bestaat. Lutje wil voor komen dat dit nare spul in zee terechtkomt. Wat de tweede schuur betreft, wil hij tot het najaar wachten; de voogdenwoning loopt voor alsnog geen gevaar. Uit voorzorg had Rijkswater staat vorig jaar voor alle ge bouwen op Rottumeroog bij de gemeente Eemsmond al een sloopvergunning aange vraagd en had ze haar meeste materialen en machines al naar de wal overgebracht. De aansprekende afslag van Rottumeroog heeft alles te maken met het gewijzigde be leid in het kader van het on derhoud. Begin jaren '90, toen toenmalige minister Ma- ij-Weggen (verkeer en water staat) aankondigde het on derhoud aan beide Groninger eilandjes Rottumeroog en Rottumerplaat te willen sta ken en hun lot en toekomst aan de natuur over te laten, brak er een storm aan kritiek los. Dat leverde uiteindelijk op dat Rottumerplaat aan haar lot werd overgelaten en dat aan Rottumeroog alleen on derhoud zal plaatshebben op plekken waar dit nuttig is. In de praktijk was gebleken dat het welhaast ondoenlijk was dit 'wandelende' eiland vast te leggen. Afslag op de nood- westpunt zou in het vervolg getolereerd worden, terwijl de aangroei aan de zuidoostpunt gestimuleerd zou worden. De emoties van toen hebben plaatsgemaakt voor nuchter heid. „Rottumeroog is nog lang niet verdwenen", aldus Lutje. haarlem» allard besse Het ministerie van justitie on derzoekt of de detective-ver- gunning voor de voormalige Haarlemse rechercheur loost van Vondel moet worden inge trokken. De Haarlemse ex-re chercheur van de criminele in lichtingendienst (CID) werd woensdag door de rechtbank Den Haag veroordeeld tot zes maanden cel wegens meineed bij de parlementaire commissie opsporingsmethoden (Van Traa) en het beïnvloeden van een getuige. De wet op de Weerkorpsen verbiedt dat leiding en perso neel van detective-bureaus een strafblad hebben. Volgens het ministerie van justitie zijn de feiten waarvoor Van Vondel is veroordeeld voldoende om de vergunning in te trekken. Van Vondel heeft direct hoger be roep aangetekend tegen het vonnis van de rechtbank. Na zijn vertrek bij de Haar lemse politie startte Van Vondel in 1995 een eigen, particulier detective-bureau. Dit was ten tijde van de hoogtijdagen van de IRT-affaire. waarbij met me deweten van politie en justitie softdrugs Nederland werden binnengevoerd om te proberen zo de smokkelaars te pakken. De affaire leidde mede tot een parlementair onderzoek naar het doen en laten van de Neder landse politie. Daarbij werden ook de twee Haarlemse recher cheurs Van Vondel en Langen- doen als getuigen gehoord. Bei den zouden volgens de com missie Van Traa hebben gelo gen. Langendoen moet nog voor de rechter verschijnen. GroenLinks wil statendiscussie nevenfuncties haarlem theo van der kaau De fractie van GroenLinks wil een brede discussie in Provinci ale Staten van Noord-Holland over het verschijnsel neven functies. Niet alleen de bijba nen van de commissaris van.de koningin moeten daarin aan de orde komen, maar ook die van het college van Gedeputeerde Staten èn de statenleden. Aan leiding daarvoor zijn de vragen van GroenLïnks-statenlid Gök over de nevenfunctie van com missaris van de koningin Van Kemenade als adviseur bij de adviesorganisatie KPMG en het antwoord daarop van het colle ge van Gedeputeerde Staten. GroenLinks is niet van stand punt veranderd na het ant woord dat er geen sprake is van belangenverstrengeling. „Hoe zeer ik Van Kemenade ook ver trouw, hij moet voorkomen dat de schijn van belangenverstren geling wordt gewekt. Groen Links vindt zijn nevenfunctie bij KPMG niet verstandig", zegt Gök. De commissaris is een van de adviseurs van de klankbord groep voor de directie van KPMG. Hier komen geen speci fieke opdrachten of opdrachtge vers aan de orde. Het bezwaar van GroenLinks is dat de com missaris in zijn hoofdfunctie de portefeuille bestuurlijke organi satie beheert. In de praktijk leidt hij onder meer discussies over mogelijke fusie van Noord-Hol landse gemeenten. KPMG heeft geadviseerd bij de plannen voor samengaan van Bennebroek, Bloemendaal en Heemstede. GroenLinks vindt dat de com missaris öf zijn nevenfunctie bij KPMG moet opgeven, öf zijn portefeuille bestuurlijke organi satie moet overdragen. Directeur Leids Diaconessenhuis wil hogere salarissen Er komen acties in de gezond heidszorg. De werknemers pik ken het niet langer dat het ka binet en de werkgevers niet met geld over de brug komen voor een fikse loonsverhoging. De bonden eisen voor de werk nemers in de ziekenhuizen, verpleegtehuizen en instellin gen voor gehandicapten een loonsverhoging van 4,5 pro cent. Bovendien willen ze 1,5 procent om de problemen op de arbeidsmarkt op te lossen. De werkgevers weigeren zover te gaan, omdat het kabinet te weinig financiële ruimte biedt om te onderhandelen. Een se rie van vijf verhalen van Ad Heesbeen en Irene Nieuwen- huijse over de 'witte woede' in de gezondheidszorg. Vandaag het tweede artikel met direc teur C. P. Leyte van het Diaco- nessenziekenhuis in Leiden. Hij ziet de wachtlijsten voor opname in het ziekenhuis steeds langer worden. Niet de patiënten in de zieken huizen, maar de zieken die nog buiten de deur staan, zijn de dupe van de bezuinigin gen in de gezondheidszorg. Met anderewoorden: wachtlijsten worden langer. Het Diacones- Directeur C. P. Leyte van het Diaconessenhuis Leiden: „Ik sta achter de eis van het ziekenhuispersoneel voor salarisverhoging." foto hielco kuipers senhuis in Leiden ziet iedere maand zijn lijst toenemen. In de rij voor de dokter zal steeds meer een normaal verschijnsel worden. Een zorgwekkende toestand, vindt drs. C. P. Leyte, directeur bedrijfsvoering van het Leidse ziekenhuis. „Wij krijgen steeds vaker klaagbrieven van zieken die toe zijn aan een opname, maar moeten wachten omdat er geen geld is." liet gaat in dit verband niet om de 'traditionele' wachtlijsten, zoals bij oogheelkunde en or thopedie. Voor deze afdelingen gelden al jaren wachttijden van een half jaar tot een jaar. De af deling chirurgie en gastro-en- terologie (maag- en darmziek ten) zijn echter nieuw in de sec tor overbelaste afdelingen. „We willen de noodklok nog niet luiden, want patiënten met een acute of een levensbedrei gende ziekte worden altijd ge holpen. Toch moet je je afvra gen wat de medische schade is voor iemand die geopereerd moet worden vanwege een lies breuk of spataderen en vervol gens een halfjaar moet wach ten." De directeur staat achter de eis van het ziekenhuispersoneel voor salarisverhoging. „Het kan toch niet zo zijn dat deze groep niet profiteert van wat elders in de maatschappij normaal is: een verhoging van zes procent in twee jaar." Leyte is nog steeds 'verdrietig' dat vorig jaar in oktober de 36- urige werkweek bij het zieken huispersoneel is ingevoerd.- „Het was veel beter geweest als de vakbonden toen voor een loonsverhoging hadden inge zet", stelt hij. Door die werktijd verkorting is er namelijk een achterstand in de personeelsbe zetting ontstaan. Het ligt voor de hand dat die onderbezetting heeft geleid tot een grotere werkdruk bij het personeel. Leyte benadrukt dat een zieken huis er toch vooral is om de me dische hulp goed en adequaat, dus ook op het juiste moment, te geven. De huisarts die met zijn patiënten van ziekenhuis naar ziekenhuis moet 'leuren' is inmiddels een bekend feno meen geworden, waarvoor Ley te niet warm loopt. Daarnaast is de zogeheten transfer verpleegkundige een nieuw begrip binnen de ge zondheidszorg. Hij probeert pa tiënten letterlijk buiten de deur van het ziekenhuis te houden door goede behandeling en zorg elders te zoeken. Onder meer bij kruisverenigingen en in de mantelzorg. De directeur ziet twee oplossin gen voor het probleem van de werkdruk bij de verpleegkundi gen en de wachtlijsten voor de patiënten. Enerzijds moet er meer geld beschikbaar komen voor de ziekenhuizen en ander zijds moet de organisatie bin nen de ziekenhuisstructuur voortdurend worden aangepast. „We hebben bijvoorbeeld vorig jaar een enorme slag kunnen slaan door bij de inkoop een half miljoen te besparen. Dit geld is besteed aan de groei van de patiëntenzorg." Leyte wijst erop dat de heden daagse genees- en verpleegkun de geavanceerder en techni scher is dan tien jaar geleden. Ook de prijs van bijvoorbeeld medicijnen en narcose-midde len zijn de laatste tijd alleen maar gestegen. Daarnaast is de zorg per patiënt toegenomen. Dit betekent dat de patiënt, eenmaal binnen de muren van het ziekenhuis, verzekerd is van kwalitatief goede en dure zorg Naast meer geld en betere orga nisatie denkt Leyte dat er ook wat moet gebeuren aan het imago van de verpleegkundige. „Het beroep heeft nog teveel een softe uitstraling. Vreemd ei- f;enlijk, want het is een zeer in- ïoudsvol en hoogwaardig vak. Je komt er als verpleegkundige niet door een kussen op te schudden. En de mensen van de technische dienst moeten meer kunnen dan een schroe vendraaier hanteren. Eigenlijk is een hedendaags ziekenhuis een samenballing van hoogwaardi ge arbeid. En dat moet, willen we in de toekomst goede zorg blijven geven, beter worden ge waardeerd."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5