De ene Air Mile is de andere niet Anticlimax in strijd tegen Schipho Feiten &Meningen Op de stoep Het isolementsw van het CDA VRIJDAG 10 APRIL 1998 _pAG ■.Kj.'i.umn 'Het nieuws ligt op straat' luidt het oudste cliché in de L journalistiek. In België hoef je er nog iets minder ver voor te lopen: hier ligt het nieuws al op de stoep. Of liever gezegd: de stoep zelf is hier de laatste tijd een dankbaar nieuws onderwerp. Het begon allemaal met de Vlaamse minis ter van openbare werken Baldewijns, die een dappere poging heeft ondernomen het begrip 'trottoir' in een wettelijke regeling te gieten. Tot dat moment was er in België nog geen vastomlijnd idee van wat een stoep precies moet voorstellen. De stoep, zo leert een oplettend bezoek aan elke wille keurige Vlaams of Waals dorp of stadje, is wellicht het meest verwaarloosde stuk openbare ruimte bezuiden onze rivieren. Neem Overijse, bepaald geen armlastige ge meente, waar een simpele wandeling bin nen de bebouwde kom veel weg heeft van een hordenloop. Op de nog geen vijfhon derd meter tussen ons huis en de school waar onze dochters in het Belgische gareel worden gebracht, slalommen We dagelijks langs geparkeerde auto's, midden op het wandelpad geplante bomen en slordig ge deponeerde zandhopen. Onder onze voeten hebben we afwisselend grind, gravel in allerlei kleuren, grindtegels of siersteentjes. Deze grote variatie aan be strating danken we aan het feit dat de ver antwoordelijkheid voor het trottoir in Ove rijse geen taak van de gemeente is, maar grotendeels aan het particulier initiatief wordt overgelaten. Meestal bestaat het voetpad daarom uit niet meer dan een kuub vlijmscherpe gravel, dat een metertje breed naast de openbare weg is uitgespreid. Met een 'koets' (kinderwagen) of'pousset- te' (buggy) is er geen doorkomen aan en het spul bijt zich in no-time vast in je schoen profielen. De meeste tijd lopen we daarom gewoon op straat, zoals iedereen. Dat dit laatste niet zonder risico is, bleek augustus vorig jaar toen een groep bejaarde bedevaartgangers 's ochtends vroeg in het plaatsje Lier door een wat vermoeide kelner van achteren werd aangereden. De bede vaartgangers liepen ook op straat, netjes in rotten van twee, omdat er in de wijde om trek geen stoep was te bekennen. De chauf feur had de wandelaars 's ochtends in het halfduister niet opgemerkt. Tol van het on geval: twee doden en meerdere gewonden. Omdat het een bedevaart betrof, haalde het ongeval de krantenkolommen. Voor een 'gewone' voetganger die op het asfalt wordt doodgereden, haalt een Belgische journalist de dop niet van zijn schrijfgerief. Maar er gloort licht. Sommige gemeenten trachten aangevuurd door minister Bal dewijns hun stoepjes schoon te vegen. Zo kwam onlangs Vilvoorde in het nieuws met een 'echt' voetpad van acht stoeptegels breed in een Hollands aandoende woon wijk. Om de tien meter was aan de straat kant een keurig boompje geplant, dat te vens als sanitaire halteplaats dient voor de viervoeters uit de buurt. Een voorziening die wij in Nederland doodnormaal vinden, maar waar Vilvoorde inmiddels behoorlijk mee in de kijker loopt. Probleem is alleen dat de inwoners hele maal niet blij zijn met hun stoep. De ge meente heeft namelijk besloten een deel van de kosten bij de bewoners zelf in reke ning te brengen. 'Voetpad-verhaalsbelas- ting' is de nieuwe heffing gedoopt. Een be woner van een hoekhuis kreeg een rekening van 94.407 frank in zijn bus: ruim 5.200 gul den. ,,Dat ze een voetpad aanleggen voor mijn deur, kan ik goed begrijpen, maar voor mijn tuin is pure verspilling fulmineerde deze inwoner in Het Laatste Nieuws. Wat hem vooral stak, was dat zijn overbuurman blijkbaar met de juiste politieke connec ties géén trottoir voor zijn huis hoefde te dulden. Daar kunnen de moeders met koet sen en bejaarden als vanouds door een par ticulier stuk grind ploegen.Waarom hij wel en ik niet"?, heeft de Vilvoordenaar in middels aan de gemeente gevraagd. Een kleine eeuw van particuliere improvisa tie veeg je met één decreet van de overheid niet zomaar van tafel, blijkt in Vilvoorde. Ik vrees dat we in mijn gemeente Overijse nog een hele tijd over het asfalt zullen moeten lopen. PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT De calculerende kaarthouder doet er goed aan voor besteding van de gespaarde Air Miles een ver gelijkend warenonderzoek te verrichten. Om het stuwmeer aan luchtmijlen weg te werken, wor den de kaarthouders momenteel bestookt met aanbiedingen. Van shoppen tot reizen, alles kan met Air Miles.The best things in life are free', roept de organisatie. Maar hoe gratis is erg ondoor zichtig. Vliegen is een minder voordelige manier om Air Miles te besteden. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER BV JUR ENCELCHOR De gemiddelde waarde van een Air Mile is zestig cent. „Met een band breedte naar beneden en naar bo ven", zo laat een woordvoerster van Loyalty Management Nederland (LMN), de organisatie achter Air Miles, weten. Die 'bandbreedte' is in derdaad een rekbaar begrip. Want af hankelijk van het bestedingsgedrag kan een Air Mile tussen de twintig cent en ruim twee gulden waard zijn. Minst voordelig is de kaarthouder uit die een vliegreis met enkel Air Miles financiert. Voor een reis naar bijvoor beeld het Venezolaanse Caracas (1399 gulden) is de klant 6825 Air Miles kwijt. Waarmee de waarde van een mijl daalt naar een absoluut diepte punt: twintig cent. En voor een trip naar Cairo (Egypte) heeft de spaarder 2835 Air Miles nodig; een 'beloning' voor de kaarthouder van vijf en dertig cent per mijl. Bij het boeken van vliegreizen is een Air Mile echter in sommige gevallen beduidend meer waard. Zo is het - volgens een advertentie die afgelopen woensdag verscheen - mogelijk een retourticket naar Cairo (Egypte) via de Air Miles Klantenservice te bestellen voor 369 gulden en 300 airmiles. Wanneer het officiële KLM-tarief wordt aangehouden (999 gulden) is een Air Mile voor een directe retour vlucht Caïro echter ineens twee gul den en tien cent waard. Het betreft dan echter wel eenmalige aanbiedingen, waarop kaarthouders op korte termijn moeten reageren. Het is, zo blijkt uit de tekst van de ad vertentie, mogelijk om via de Air Miles klantenservice 'snel' te boeken. Dat 'snel' staat er niet voor niets bij. Uit de kleine lettertjes blijkt dat de boeking voor 22 april binnen moet zijn en de klant tussen 15 april en 1 juli (nog net in het laagseizoen) in het vliegtuig dient te stappen. In dezelfde advertentie blijkt een Air Mile ineens maar 78 cent waard. Het is namelijk mogelijk om voor 1449 gulden plus 450 Air Miles negen da gen op Curagoa door te brengen. De zelfde reis kost bij een regulier reisbu reau rond de 1800 gulden. Zodat een Air Mile die aan deze KLM-actie wordt gespendeerd 78 cent oplevert (1800 minus 1449, gedeeld door 450). Volgens de deze week uitgebrachte catalogus 'Air Miles '98' is een ge spaarde mijl bij Vroom Dreesmann ineens weer vijfendertig cent waard. Zo kost een Philips-speakerset vol gens de catalogus 249,55 gulden plus 713 Air Miles, die staan voor de helft van het totale bedrag. En kan een kaarthouder voor 441 mijlen en bijbe taling van 154 gulden een achtdelige reisset aanschaffen. Er is één 'maar' voor spaarders die hun Air Miles bij V &D willen uitgeven. Bij bedragen on der de 100 gulden kan de klant de re kening met enkel Air Miles voldoen. Maar zodra het totaalbedrag hoger ligt, treedt het 'Miles Money'-sys- teem in werking; de helft in Air Miles, de helft in 'echt' geld. Ook bij het boeken van vliegreizen is er een 'maar'. 'Om teleurstelling te voorkomen wijzen wij u erop dat het aantal beschikbare stoelen beperkt is', aldus de catalogus 'Air Miles '98'. 'Wij vertrouwen erop dat u uit het brede en gevarieerde aanbod altijd een keu ze naar uw zin kunt maken, eventueel met een alternatieve bestemming of vertrekdatum.' Overigens dient er wel een annule ringsverzekering bij ABN Amro, deel nemer aan Air Miles, afgesloten te worden. Anders verliest de klant bij afzegging zijn gespendeerde mijlen. De populairste manier om Air Miles te besteden is - naast het maken van vliegreizen - nog altijd een bezoek aan een pretpark of dierentuin. Zo kunnen kaarthouders voor zestig Air Miles per persoon een dag naar Ma- durodam. En levert een spaarder voor een bezoek aan Dolfinarium Harder wijk gemiddeld honderd mijlen in. In beide gevallen is de waarde van de Air Mile dertig cent. Lager dan tijdens het shoppen bij V&D, maar beduidend hoger vergeleken bij het met enkel Air Miles boeken van vliegreizen. Terwijl nog steeds voor iedere Air Mile, spe ciale aanbiedingen uitgesloten, bij de aangesloten winkelketens en benzine pompen hetzelfde bedrag moet wor den besteed. Positieve uitzondering zijn de bezorg kosten bij telefonische bestelling uit de catalogus. Thuis brengen kost de klant twintig Air Miles of vijf gulden. Waarmee de mijl ineens 'maar' een kwartje waard is. HAARLEM PAULINE BLOM DeS lzes twee CDA geïsoleerd en in de hoek gezet. Paars als één front te genover CDA. Jaap de Hoop Scheffer slaagt er niet in wig te drijven in Paars. CDA-leider afgewezen bruid. De conclu sies na het eerste echte debat tussen de vier 'grote' lijsttrek kers - afgelopen zondag - lo gen er niet om. De paarse partners Wim Kok (PvdA), Frits Bolkestein (WD) en Els Borst (D66) waren het afgelopen weekeinde opmer kelijk eensgezind in hun waar dering voor elkaar en in hun afwijzing van Jaap de Hoop Scheffer. Het CDA heeft zich zelf uitgerangeerd: de partij zorgt voor te weinig banen, is te behoudend over euthanasie en te extreem als het om jonge crimineeltjes gaat. Er lijkt maar een conclusie ge rechtvaardigd: na 6 mei krijgt Nederland een tweede sociaal liberaal kabinet. Kan toch niet anders? Nou, zo gaat dat in de politiek nu ook weer niet. Eerst moet de kiezer nog spre ken. Als die een overweldigen de steun betoont aan de paar se coalitie, dan zal er eerst worden geprobeerd een nieuw PvdA/VVD/(D66)- kabinet te vormen. Waarschijnlijk lukt dat ook, maar garanties worden er in de politiek niet gegeven. Voor je het weet loopt het niet zo lekker met de paarse bespre kingen en dan wordt het wel licht zeer aantrekkelijk om te flirten met of zelfs uit te wijken naar het CDA. Maar zover zijn we nog niet. Eerst gaat het erom kiezers te winnen. En dan blijkt het CDA er de laatste tijd juist goed in te slagen de aanhang te ver groten. Althans volgens de opiniepeilingen. Die kunnen wellicht niet precies voorspel len welk hokje de kiezer rood maakt op 6 mei maar geven vaak wel goed aan welke trends er zijn. Voor het CDA staan alle signa len in deze campagnetijd op groen: de partij klimt op uit het dal. De partij (nu 34 zetels) zakte de afgelopen jaren in de peilingen tot onder de dertig zetels, maar herstelt zich nu alweer een tijdje. In de peiling van Interview staan ze inmid dels op 33 zetels, bij Nipo op 35. De verkiezingsvoorspeller van het Leidse onderzoeksbu reau Research voor Beleid (let op: geen peiling maar voor spelling) komt ook uit op 35. Hoe is dit nu verklaarbaar? Is het de uitstraling van Jaap de Hoop Scheffer? Wellicht een beetje. Nipo meldde deze week het volgende geluid uit de 'voormalige' WD-achter- ban (deze partij is in de peilin gen over zijn top heen): „De Hoop Scheffer geeft mij meer vertrouwen dan Bolkestein". Toch, zo sterk komt Jaap de Hoop Scheffer niet over. Hij is alert en komt goed uit zijn woorden, maar is ook druk en krampachtig. Hij herhaalt zichzelf vaak. Een overweldi gend goede spreker of debater is hij niet. Hij is er nog nim mer in geslaagd het overwicht te krijgen in een directe con frontatie met zijn paarse op ponenten. Maar De Hoop Scheffer heeft wel een conservatief (zeg maar puilen rechts) imago dat vorig nog eens fraai werd oj poetst met het CDA-ve heidsplan. Het CDA enkele vorm van crimi hoe klein ook - tolereren, denkt dat het electoraa jjj voelig is voor dit harde Het zal de partij deugd hebben dat D66-minisas Sorgdrager de nota kraakte om zijn repres; sfeer. Hoe meer public hoe beter. Want het du dat zo'n streng verhaa] voelige snaar raakt. En zo erg als te worden in de politiek. Het is niet zozeer de 'i Jaap de Hoop, alswel haal' van het CDA dati zorgt dat de partij in dt Jaap's CDA vaart een g, eigen koers en houdt d vast. De christen-demo hebben zichzelf omgev tot een sociaal-consen partij. Sociaal als het w werk, zorg, gemeensch en economie. Consent het gebied van normenja; heid en samenleving. Het is een formule waa het CDA zich van de derscheidt, maar wa< partij ook aantrekkelijk zowel kiezers van PvdA WD. En - uiteindelijk verkiezingen - ook vooi partijen zelf. Terug naar afgelopen einde. De conclusie va verkiezingsdebat was lijk. Het CDA raakte g< leerd. Waarom eigenlij! wacht was dat Frits Bol en Wim Kok hun titane zouden voortzetten, gevecht bleef uit. Paars het onderlinge gevecht welijks aan, waardoort massief blok ontstond vooral keerde tegen de staander: Jaap de Hoop fer. Dat paarse front tegen! CDA leek min of meert valligheid. Maar het ist gesloten dat Kok en ieder voor zich de conc hebben getrokken niks mee opschieten el bevechten. Die strijd lij voorbaat,in het voordt Kok beslist. En onderlii bekvecht heeft meestal chende derde. PvdA en willen geen kiezers v< aan het CDA. Toch, de vraag is of dei tijen er verstandig aan het CDA de komende v verder buiten te sluiten tactiek kan twee effectc ben. Het kan potentiële kiezers afschrikken, oi partij zo niet in de buui het regeringspluche lijk men. En het kan kiezei trekken, omdat ze hebben voor degene di der ligt' Zeker is dat het CDA mende weken halsstan eigen verhaal zal blijver halen. En de kiezers dit ergens in het politiekei ronddwalen zullen uite een keuze maken tusse dynamische succesvert paars en de wat behoui geborgenheid van het SSlt ield nede ;Stiti eed AAG» Ie en naar rend onde nhe' (R\n ertifi zond -eil di syinjlan; DEN HAAG ANS BOUWMAH B( STEVENHAGEN In mei herkansing omwonenden luchthaven bij Raad van State ndt stiks voor vanc >Ch Het besluit over de uitbreiding van Schiphol met een vijfde baan is neergelegd in dikke boekwerken. Er liggen meters dikke dossiers aan ten grond slag en vele vergaderingen zijn daaraan vooraf gegaan. Het project heeft betrokkenen jaren achtereen bezig gehouden. Na dat het parlement de definitieve beslissing over de vijfde baan had genomen, waren begin maart de bezwaarmakers aan de beurt. De afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State heeft hen woensdag met lege handen naar huis gestuurd. Ogenschijnlijk was de behande ling van de bezwaren tegen de uitbreiding van Schiphol door de Raad van State een zware kluif. Drie dagen had de afde ling ingeruimd voor het horen van een dertigtal personen, in stanties en overheden. De ver wachting was dat de rechters geruime tijd nodig zouden heb ben voor hun uitspraak over alle ingewikkelde procedures, af spraken en besluiten, die deel uitmaken van de beslissing om Schiphol uit te breiden. Maar al na bijna vier weken waren de rechters er uit: De uitbreiding van Schiphol gaat door. De in gediende bezwaren zijn niet hard genoeg. Met de uitbreiding is immers, zo stelt de afdeling, een groot economisch belang gemoeid. De uitspraak is een boekwerk geworden van 75 pagina's. Twee zaken vallen daarin op. In de eerste plaats heeft de Raad zich alleen gebogen over de be zwaren tegen de uitbreiding van Schiphol met een vijfde baan, evenwijdig aan de bestaande Zwanenburgbaan. Andere be zwaren, bijvoorbeeld tegen de indeling van het gebied rondom Schiphol, heeft de afdeling bui ten beschouwing gelaten. Daar door is een groot aantal bezwa ren, onder meer tegen beper kingen voor woningbouw of de inrichting van het gebied Bad- hoevedorp-Zuid als industrie terrein buiten beschouwing ge bleven. Het tweede opvallende punt in de uitspraak is de haast achtelo ze wijze, waarop de afdeling het rijk gelijk geeft. Bezwaren tegen het toenemende lawaai, de stankoverlast, overschrijding van veiligheidsgrenzen, lucht verontreiniging, bodem- en wa terverontreiniging en andere zaken, die het gevolg zijn van de uitbreiding van Schiphol, be handelt de afdeling op een stan daard-manier. Eerst geeft de af deling een overzicht van de in gediende bezwaren en vervol gens het standpunt van het rijk. In vrijwel alle gevallen volgt daarna als conclusie da een zorgvuldige afwegiT gemaakt en dat daarin! nomische betekenis he| heeft gewogen. Alleen wat betreft geza onderzoeken had heti in actie moeten komei de Raad van State. De heeft op dit punt dus t overgelaten. De bezwaarmakers ho ter niet te wanhopen. 1 maand krijgen zij de g< heid hun bezwaren tei gen de zogenoemde Aa zing, waarin het uitbre sluit van Schiphol jurid uitgewerkt. Dan zullen ters van de Raad van Si inhoudelijke bezwaren geluidsoverlast, vliegru perkingen vanwege vei bereikbaarheid en alle zaken, opnieuw beoori Niet op het niveau van belang tegenover econ belang, maar op het n hoeveel vliegtuigoverlaj een mens verdragend behandeling van dezel heeft de Raad van Stat| gen uitgetrokken. DEN HAAG JAN KUYS HAAGS REDACTEUR

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2