Paauw Mitsubishi vervangt drie ruimtewagens Matra pronkt met gecrashte Espace o COUGAR, de nieuwe bergleeuw van Ford ird herziet Fiesta-gamma luto Dijksman Katwijk bv Weg en wiel Kaart vol fietsideeën voor zes gulden HEB JU HET LICHT GEZIEN een JAG 10 APRIL 1998 Ford Rijnland Filialen: LEIDEN: Vijl Meilaan 7A. Tel. 071 - 581 31 51 tlDERDORP: Van der Valk Boumanweg 71, Tel. 071 - 581 31 11 NOORDWIJK: Beeklaan 5. Tel. 071 - 581 31 61 w van mei heeft Ford jrima van de Fiesta her- veel overzichtelijker ge- Ford noemt dit het 'Easy •e System' en daarbij heeft int bij eenzelfde prijs de uit een sportieve, een uze, een extra economi- of een gemakkelijk te rij- jtvoering. .Fiesta-gamma zijn er nog vier prijzen, waar steeds lillende uitvoeringen en ren voor worden geleverd, imma ziet er daarom nu gt uit: Voor 23.495 gulden - Fiesta Forza alleen als 3- Automobielbedrijf jperend op de komst van feuwe Peugeot 206 (of 207) p september, heeft het ie merk besloten het leve- nmavan de 106 vast léetje te beperken. Er zijn n minder uitvoeringen iaar, maar ze zijn wel gieter en scherper geprijsd, tersie van de 106-reeks is (etch met 1.0 liter motor en (voor 20.700 gulden. Daar- pzijn acht Accent-versies pen die standaard onder beschikken over elektrisch "fibare en tevens verwarm- ^buitenspiegels, elektrisch mbare portierruiten vóór, pespaaks stuurwiel en een Sluisweg 29-31 - Katwijk aan Zee Telefoon 071 -4072344* —itiemodellen ^ver 400 heeft enkele actiemodel- itwikkeld van de 400-serie. Jpat om de 400 Bermuda en I igton. De Bermuda is ge- I rdop de 5-deurs Rover I of 420 D, die standaard al lorzien van onder meer ditioning. De (Bermuda- el auto heeft verder licht- en wielen, mistlampen n een met leer beklede nop. Voor dit pakket ex- KS S raagt Rover slechts 1.500 fiN VI 1 van de 416 Si ida komt daarmee op •E BI I gulden en de 420 D Ber- ÏRSPI °P 40-990 gulden. sie Kensington heeft een lame uitstraling. Voor een •rijs van 1.800 gulden de4-deurs416Siof420Di P issagiersairbag, wortelno- |SL uten interieur afwerking, iels houten stuurwiel, een n pookknop, mistlampen B n metallic lak in de kleur ngton Green. Airconditio- n lichtmetalen wielen wa- standaard. De Rover 416 ïsington kost 40.290 gul le 420 Di 44.790 gulden, r heeft Rover twee nieuwe 0(j3 'permanent in het gam- genomen. Het betreft de 414i voor 35.990 gulden deurs 416 Si Luxe met ^Ji latische transmissie voor Kulden. -fs 6'" lal e Mercedes G des komt met een extra n luxueus topmodel van srie terreinwagen. Het n de G 500 met een 300 ke5.0 liter V8-motor. De ioning, leren bekleding, sch verstelbare voorstoe- n radio/cassette-speler bnetalen velgen. De kor- oering (wielbasis 2,40 met drie deuren kost 0 gulden, de softtop 0 en de lange 5-deurs uit- g 223.750 gulden. REDACTIE PETER LODEWIJKS deurs met 1.3 liter motor. Voor 25.495 gulden is er een Fiesta Forza 1.3 16V 3- of 5-deurs of een Fiesta Forza 1.3 16VRS 3- deurs. Voor 27.495 gulden is er een Fiesta Forza 1.3 16V automaat, 3- of 5-deurs, een Fiesta Forza 1.8 diesel 3- of 5-deurs, een Fie sta RS, 1.4 16V 3-deurs of een Fiesta Ghial.3 16V3-of5- deurs. Voor 29.495 gulden ten slotte is er een Fiesta Ghia 1.3 16V automaat 5-deurs of een Fiesta Ghia 1.4 16V3- of 5- deurs. Deze prijzen gaan in op 5 mei. [ofweg 2 9 - 2253 AJ Voorschoten (t.o. Kamsteeg) Beurten v.a. 125,- o womaad) Apk ƒ50.- (bij grote beurt gratis) Reparade - onderhoud I Gratis haal en breng service U) Autoglasservice 071 - 576 22 20 Werkplaats 071 - 576 88 90 lugeot 106-gamma ingekrompen ROMORANTIN GPD toerenteller. De 106 Accent is le verbaar met benzinemotoren van 1.1 (60 pk) en 1.4 liter (75 pk) en een 1.5 liter diesel (58 pk) vanaf 23.350 gulden. De sportieve 106-modellen he ten voortaan gewoon Sport en niet meer Rallye, XS of GTi en zijn beperkt tot twee versies: een 1.4 liter met 75 pk en een 1.6 liter 16-klepper met 120 pk. De Sport-versies hebben stan daard stuurbekrachtiging, cen trale vergrendeling met af standsbediening, elektrisch be- dienbare portierruiten vóór en verbrede wielkasten. De 1.4 kost 26.500 gulden, de 1.6 16V 32.500 gulden. Een autowrak voor de deur is geen visitekaartje. Zeker niet voor een autofabrikant. Bij Ma- tra Automobile in het Franse Romorantin denken ze daar an ders over. Daar zijn ze zo trots op de gecrashte okergele Ren ault Espace, dat ze hem promi nent in de etalage hebben ge zet. De arme Espace heeft het dui delijk erg moeilijk gehad en geeft meteen het antwoord op de vraag waartoe eigenlijk kreu- kelzones dienen. De auto is met 55 km/u op een blok beton ge botst. Expres. De Espace heeft de crashtest uitstekend doorstaan. Te mid den van alle kreukels en de in gedrukte voorruit gaan de vier portieren stuk voor stuk zonder' wrikken en trekken open. On danks de ravage binnenin besef je dan dat je na het doorstaan van zo'n klap dus nog gewoon de auto uit kunt. Daar mag je als fabrikant best trots op zijn. Dat dit heroïsche Renault-wrak bij Matra staat, heeft ermee te maken dat de Espace van de eerste schroef tot en met de laatste bij dit Franse bedrijf wordt gebouwd. Dat gaat op een bijzondere manier. Direct al bij betreden van de fabriek ruik je dat het bij Matra er anders aan toegaat dan in een normale autofabriek. De robots die zich met het ontstaan van een Espace bezighouden, spuwen geen vonken. Lassen doen ze niet bij de montage van de car rosserie. De kunststof huidpla ten worden met lijm op het ge galvaniseerde frame bevestigd, wat meteen de ziekenhuis-ach- tige ethergeur verklaart die in de fabriek hangt. Het voordeel is natuurlijk dat de Espace zo ongevoelig wordt voor roest. Omslachtig is wel dat de zwarte kunststof later in de gewenste kleur moet worden gespoten en dat hebben we al anders gezien. Bijvoorbeeld bij de Smart is de gebruikte kunst stof al door en door gekleurd. Dit heeft bovendien als voor deel dat de lak er, door welke oorzaak dan ook, niet vanaf kan springen. Matra heeft voor spui ten gekozen en heeft daarvoor kort geleden zelfs een geheel nieuwe, moderne en milieu vriendelijke lakstraat in gebruik genomen. Milieuvriendelijk wil in dit ver band zeggen dat de lak is opge lost in water. Helaas werkt de straat nog niet zoals het zou moeten en komen er nog regel matig half gespoten Espaces uit de spuitcabines. Er wordt aan de oplossing van het probleem gewerkt, maar voorlopig lopen de ergernissen aardig op. Voorafgaand aan het plakken en spuiten wordt het frame - wel door lassers - in elkaar gezet. De geraamten worden stuk voor stuk ondergedompeld in een van de twee anti-roestbaden die de fabriek rijk is. Een spectacu lair gezicht, dat nog eens wordt versterkt door de aanwezigheid van 'ruimtemannetjes' die de overtollige metaaldruppels als zilveren tranen van het raam werk schrapen. Een primitief, maar secuur werkje. Bij Matra Automobile, dat (nog) uitsluitend voor Renault produ ceert, werken in totaal 2.400 werknemers. Om aan het dage lijkse aantal van 350 Espaces te komen wordt in drie ploegen gewerkt, dag en nacht. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Tweedehands Lexus te koop Een nieuwe Lexus, de 'Ja panse Mercedes van Toyo ta', is maar voor weinigen weggelegd. Maar een ge bruikt model kan voor veel meer mensen interessant zijn. Daarom organiseren de vijf Nederlandse Lexus- dealers in samenwerking met importeur Louwman Parqui het Lexus Occasion Evenement. Dit wordt op 18 en 19 april van 10 tot 17 uur gehouden bij de (Toyota-) importeur in Raamsdonks- veer aan de A27 en laat een ruim aanbod aan gebruikte modellen zien. Er kan wor den proefgereden, gekeken en vergeleken. Spacestar komt. Space Gear gaat Mitsubishi gaat nog dit jaar zijn complete gamma ruim te-auto's herzien. De bestaande modellen Space Runner en Space Wagon zullen worden vervangen door com pleet nieuwe versies, terwijl een compacte ruimte-auto, de bij het Nederlandse Nedcar in Bom te bouwen Space star, aan het gamma wordt toegevoegd. De grotere Space Gear ruimt het veld. HOOFDDORP GPD B. Finson, vice-president van Mitsubishi Motor Sales Neder land BV, maakte dat bekend tij dens een open huis in het nieu we onderkomen te Hoofddorp. Vorig jaar heeft Mitsubishi de import in Nederland zelf ter hand genomen, waarbij de or ganisatie flink is ingekrompen. Werkten er bij de particuliere importeur Hart Nibbrig Gree- ve zo'n 140 mensen, de nieuwe organisatie doet het met de helft. Overigens deels omdat het centrale magazijn is onder bracht in Bom bij NedCar, waar naast de Volvo's S40 en V40 ook de Mitsubishi Carisma wordt gebouwd. Mitsubishi zal de Spacestar in oktober lanceren. Een prototype daarvan is al getoond op de jongste Autosalon van Genève. Volgens Finson wordt de Space star ietsje kleiner, zeg maar een centimeter of tien, dan de Ren ault Mégane Scénic en gaat de auto 'rond de 35 mille' kosten. Op jaarbasis gaat NedCar 50.000 Spacestars bouwen. Een maand na de lancering van de Spacestar maken twee ande re MPV's hun opwachting. Dat zijn dan de Space Runner en de Space Wagon. De Runner zal, ten opzichte van het huidige model, een beetje groeien (ook al om de Spacestar niet te veel in het vaarwater te zitten) en gaat vanaf 46.000 gulden kos ten. Ook de Space Wagon groeit, volgens Mitsubishi zelfs zodanig dat het een volwaardi ge concurrent wordt van de Renault Espace en de Chrysler Voyager. Om die twee laatstge noemde ook motorisch aan te kunnen, krijgt de Space Wagon de beschikking over een GDi- motor (benzinemotor met di recte inspuiting) van 2.4 liter. Dat is voorlopig de grootste GDi-motor die in Europa wordt geleverd. Groter kón trouwens wel: Mitsubishi heeft in Genève al een 4.5 liter GDi 8-cilinder la ten zien. De nieuwe Space Wa gon zal, zo is de verwachting, rond de 60.000 gulden gaan kosten. Tot slot de zeer ruime Space Gear, die vanwege het feit dat hij té zichtbaar van een bestel auto is afgeleid, geen verkoop succes is geworden. Deze 'ruim- te-Bishi' zal stilzwijgend van de markt worden gehaald. Of, zoals Finson het kernachtig uitdrukte: „Laten we het over de Space Gear maar niet meer hebben.'' BLIK IN HET VERLEDEN 77 en blokje om, een t flinke rit of een meer- daagse. Voor wie in spiratie zoekt om er met de fiets op uit te trekken is de jaarlijks verschijnende Fietsideeënkaart een schot in de roos. Voor maar 5,95 biedt deze kaart van de stichting Landelijk Fietsplat- form een zee van aantrekkelijke mogelijkheden om het eigen land per fiets te verkennen. Het is een kaart barstensvol in formatie. weliswaar voorzien van een plattegrond, maar die is niet geschikt om routes mee te fietsen. Korte en lange fietsrou tes met wegwijzers staan ruw aangegeven om mensen op ideeën te brengen. Er zijn gede tailleerdere kaarten nodig voor onderweg, soms is te volstaan met het volgen van de bordjes. De kaart is een bundeling van alle beschikbare fietsinformatie. Organisaties die iets te maken hebben met recreatief fietsen verleenden hun medewerking. Naast rondritten met wegwij zers voor gewone fietsen zijn er speciale routes voor ATB's. Ook de opstapplaatsen worden ver meld. Voor vakantiegangers zijn trekkershutten aangegeven, NJHC-herbergen en natuur vriendenhuizen van hqt Nivon, compleet met telefoonnum mers om te reserveren. Fietsdagtochten van de NS wor den vermeld met de stations waar fietsen te huur zijn. De Fietsideeënkaart is te koop bij kantoren van ANWB en VVV. 'FietsActieF Eveneens voor 5,95 ligt bij de zelfde kantoren het tijdschrift 'FietsActiefUitgeverij Veldhuis van het blad 'Fiets' begon vorig jaar met deze speciale uitgave voor recreatieve fietsers en laat het blad wegens succes vanaf nu tot septemberom de zes we ken verschijnen. Liefhebbers van dagtochten, weekendtrips en vakanties per fiets kunnen hun hart ophalen aan verhalen, suggesties, evenementen en tips. Elk nummer bevat vier uit- neembare routekaartjes met be schrijving. Het eerste nummer bevat ver slagen van fietstochten door de Bollenstreek, de Achterhoek, het Geuldal en Drenthe. Een bui tenlands uitstapje voert met kinderen op de fiets langs de Loire. Nieuwe fietsen De stichting Fiets bevestigt dat steeds meer mensen de fiets pakken voor hun plezier. Vorig jaar werden in Nederland 1,3 miljoen nieuwe fietsen ver kocht, ongeveer net zoveel als het jaar daarvoor. Van dat aan tal is 46 procent sport- of toer fiets en 31 procent hybride of ATB. De gemiddelde aanschaf prijs is 773 gulden. /re e* 2M2 Braiaia mi gghb I «i Het Italiaanse merk Fiat is groot geworden met kleine auto's. Maar de autofabriek uit Turijn heeft in de loop der jaren even eens hele fraaie grote(re) wagens voortgebracht. Zoals deze 2- deurs 2800 Berlinetta van vlak voor de Tweede Wereldoorlog. Het was een van de favoriete vervoermiddelen van de Italiaan se dictator en autoverzamelaar Benito Mussolini. Toen de Duit sers in 1945 over capitulatie gin gen onderhandelen, probeerde Mussolini met zijn maïtresse Clara Petacci in deze wagen naar Zwitserland te ontkomen. De Fiat bereikte Zwitserland, maar zon der Mussolini en zijn vriendin. Zij werden voor de grens door com munistische partizanen uit de au to gehaald en doodgeschoten. De zwarte Berlinetta met roodle- deren bekleding bracht onlangs op een veiling in Genève 220.000 gulden op. foto reuters pierre virot FOCWA I TON VAN DER MEER I ■autoschade service! ke toekomstige eigenaars voor gelegd. De reacties waren in verschillende opzichten posi tief, maar brachten ook een te genstrijdigheid aan het licht. De klanten houden weliswaar van de traditionele, gebeeldhouwde stijl van de typisch Italiaanse sportauto, maar worden daar naast ook aangetrokken door de agressiviteit en de functionali teit van een moderne raceauto. De Cougar is zoals gezegd geba seerd op het befaamde chassis van de Mondeo, met een geheel nieuw ontwerp van de buiten kant. Het is dus te simpel om te spreken van een Mondeo Cou pé. Veel meer geldt de nieuwe sportwagen als de opvolger van de al verdwenen Ford Probe. Net als de Puma vormt de Cougar een voorbeeld van de efficiënte produktonwikkelings- strategie van Ford. Deze bestaat eruit op grond van een enkel, gemeenschappelijk chassis van wereldklasse een reeks voertui gen te ontwikkelen, waarvan elk model een verschillend markt segment aanspreekt. Op deze manier drukt men ook de kos ten en kan Ford de Cougar naar eigen zeggen voor een scherpe prijs aanbieden. Hoe scherp, dat zal binnenkort blijken. Autoland heeft iets met roofdie ren. Iedereen kent natuurlijk het merk Jaguar en de Tigra, het kittige sportwagentje van Opel. Minder bekend is de Puma, het recente Ford-antwoord op de Tigra. Ford gaat binnenkort weer een roofdier introduceren, te weten de Cougar. Puma en Cougar, het zijn allebei sportie ve katachtigen, maar wat het verschil precies is blijft ondui delijk. Volgens het woorden boek zijn het allebei poema's of bergleeuwen. Volgens Ford is de Cougar in elk geval groter dan de Puma. Zo staat de Puma op het Ka/Fiesta- onderstel en heeft de Cougar, die zijn Europese debuut kort geleden in Genève beleefde, de Mondeo als ondergrond. Groter gaat eveneens op voor de motorisering. De voorwielen van de Cougar kunnen naar keus worden aangedreven door een 2.0 liter 16-klepsmotor (130 pk) of door een 2.5 liter 6-cilin- dermotor (170 pk) met even eens vier kleppen per cilinder. Aan beide motoren kan een au tomatische versnellingsbak worden gekoppeld. ABS, airbags, zij-airbags en dief stalbeveiliging behoren tot de standaarduitrusting. De 3-deurs Cougar heeft, zeker voor dit ty pe auto, een forse laadruimte. Door het neerklappen van de achterbank kan deze worden vergroot. Alle Cougar-modellen zijn zo gebouwd dat een identi ficatienummer zichtbaar is door de voorruit. Hierdoor is identifi catie vanaf het trottoir mogelijk en vervalsing uiterst moeilijk, tijdrovend en kostbaar. De Cougar is na de Ka en de Pu- ma het derde voorbeeld van de 'New Edge' ontwerpfilosofie van Ford. Hierin combineren de ontwerpers klassieke stijl en élé- gance met strakke functionali teit van deze tijd. Het resultaat is een verrassend samenspel van scherpe lijnen en zachte ovale vormen. Bij de ontwikkeling van de Cougar werd een aantal ontwer pen uitgewerkt en aan mogelij- De Renaults Espace die bij de Matra-fabriek in elkaar worden gezet, hangen van lijm aan elkaar. Niettemin doorstaan ze met glans de crashtest. foto gpd iets

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 27