'Wielklem' voor booteigenaars Iphense tandartsen behandelen ook klachten VNG schaaft aan 'uniek' verdrag Reistijd Alphense leerlingen te lang Kunstwerk Apollo met vereende krachten uit Alphen weggedragen Rijn Veenstreek spraak Rijnwoude oet duidelijker Alkemade pakt 'hardleerse laugliggers' Koppoellaan aan De gemeente Alkemade treedt hard op tegen water toeristen die zich niet hou den aan de afmeerregeling voor de Koppoellaan in Rijpwetering. ALEKADE MARCEL SMEETS Booteigenaren die de regels aan hun laars lappen kunnen erop rekenen, dat hun vaartuig wordt weggehaald en dat ze daarvoor een 'gepeperde' rekening krij gen. Volgens de gemeente ma ken nog te veel mensen mis bruik van de kade. Nu de Paardenbrug weer in gebruik is en het watersportsei zoen aanstaande is, wil de ge meente paal en perk stellen aan boten die lange tijd langs de Koppoellaan liggen. Tijdens de werkzaamheden aan de brug werd de afmeerregeling tijdelijk buiten werking gesteld. Bewoners van de Koppoel laan gebruiken de kade nu als permanente aanleghaven. De gemeente is bang dat die prak tijk gemeengoed wordt als wa tertoeristen Rijpwetering aan doen. Zij wil de kade als passen tenhaven behouden. Boten mogen volgens de af meerregeling maximaal twee uur aan de kade liggen. Die be perking geldt alleen tussen tien uur 's ochtend en zes uur 's avonds. Booteigenaren die hun pleziervaartuig langer af meren, krijgen van de gemeente eerst een waarschuwing. Als de eigenaar niet bekend is, plaatst de gemeente een advertentie in huis-aan-huisbladen en komt er in de boot een briefje te liggen met de aankondiging van de verwijdering van de boot. Volgens gemeentewoordvoer der H. Démoedt is strenger toe zicht hard nodig. Gemeente ambtenaren gaan binnenkort geregeld controleren aan de Koppoellaan. Boten die te lang liggen, meert de gemeente elders af, waarna de eigenaar zijn schuit weer kan terugkrijgen tegen be taling van een boete. Jongens beroofd van zakgeld ALPHEN AAN DEN RUN» Twee 15-jarige Alphenaren hebben gisteren hun zak geld moeten afstaan aan vier oudere knapen. De jongens stonden op de Stellingmolen in hun woonplaats toen het groepje op hen afkwam. Het viertal begon te du wen en te trekken. Eén van de slachtoffers moest zijn portemonnee en zijn tele foonkaart afstaan. De an der moest zijn zakken leegmaken. Hij had maar 1,75 gulden bij zich. College Ter Aar bijna rond TER AAR TIM BROUWER DE KONING Het nieuwe college van Ter Aar is bijna rond. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft geen onoverkomelijke bezwa ren tegen de constructie die de politieke partijen hebben be dacht om een coalitie te vor men. Het zogenoemde conve nant beschouwt de VNG, die de gemeente om advies had ge vraagd, als een politieke inten tieverklaring zonder juridische status. Daarnaast adviseert de vereniging burgemeester en wethouders van Ter Aar in een brief om het convenant niet al leen van toepassing te laten zijn op de wethouder bestuurlijke zaken, maar op het gehele col- lege. De VNG kent geen ander voorbeeld van een college met een wethouder bestuurlijke za ken die tweemaal per jaar de gemeentelijke organisatie eva lueert. Zij deelt de gemeente mee dat zij de gevolgen van het convenant op langere termijn niet kan overzien. Daarbij doelt de VNG op de aanstaande be noeming van een nieuwe bur gemeester in Ter Aar. De beoogde WD-wethouder Ingrid Riedel heeft belangstel ling voor de post bestuurlijke zaken, die raakvlakken heeft met de portefeuille die waarne mend burgemeester Van den Berge beheert. De overige wet houder-kandidaten, Jan Bom (Gemeente Belangen) en Emma Kraak (PAK), verdelen de porte feuilles welzijn/ sociale zaken en volkshuisvesting/ ruimtelijke ordening/ financiën. Dinsdag, als in heel Nederland de nieuwe gemeenteraden worden geïn stalleerd, willen de coalitiepart ners het college rond hebben. Van het trio dingt alleen Kraak niet mee naar het loco- -burgemeesterschap. Zij brengt haar weekends door in Zeeland en vindt dat geen goede uitvals basis om zonodig de burge meester te vervangen. Born lijkt op grond van de verkiezingsuit slag (vier zetels) de eerst aange wezen kandidaat. Maar ook de WD (twee zetels) is geïnteres seerd. De liberalen beschouwen een wethouder met dat predi kaat als een beloning voor hun aandeel in de formatie. Het plan om een derde wethouder op ba sis van een raadsbreed conve nant toe te voegen aan de meerderheid van Gemeente Be langen en PAK, die niet met zijn tweeën in zee durfden, ont stond vorige week bij de WD. Morgen proberen de drie par tijen de laatste plooien glad te strijken. In bijzijn van de enige overgebleven oppositiepartij CDA delen de partijen dan ook de commissies in. Volgens Kraak, die als zij wethouder wordt terugtreedt als Statenlid voor GroenLinks, is ook het col legeprogramma in grote lijnen klaar. 'Ridder' Schouten krijgt zwaard van kleinzoon Een eenvoudig houten zwaard kan meer uitdrukken dan de vele loftuitingen. Henk Schouten had gisteren in de volle raadszaal van het gemeentehuis van Ter Aar zijn koninklijke onderschei ding nog niet ontvangen of zijn kleinzoon duwde hem het zelfgemaakte wapen in handen. Hij had begrepen dat zijn opa was 'geridderd' Schouten (CDA) werd ech ter geen ridder, maar lid in de orde van Oranje Nassau voor zestien jaar raadslid maatschap. Ook Ton van Deudekom (PAK) en schei dend wethouder Han Ruij grok (WD) kregen zo'n on derscheiding. Daarnaast nam de gemeenteraad afscheid van het CDA-trio Piet Lange- laar, Els Kelder en Pierre den Haan. Elke dag dag ruim drie uur in een taxi SASKIA BUITELAAR EN MARUN KRAMP Alphense leerlingen van De Weerklank, de Leidse school voor slechthorende en moei- lijksprekende kinderen, zitten elke dag opnieuw veel te lang in de taxi. De ouders klagen hier al jaren over. De files leve ren, vooral voor jonge kinde ren, wachttijden op die de grens van het onaanvaardbare naderen, geeft wethouder F. Dales (onderwijs) toe. Sommige kinderen worden om kwart over zeven 's och tends al opgehaald en zijn rond half vijf 's middags pas weer thuis. Zij zitten per dag ruim drie uur in de taxi. Weer klank-directeur K. van der Straten vindt dit veel te lang. „Normaal gesproken is de af spraak in het leerlingenvervoer 'vroeg halen vroeg thuis' en 'laat halen laat thuis'. Voor de leerlingen uit Alphen en om geving gaat dit niet op. Dege ne die op de heenweg als eer ste instapt, wordt op de terug weg weer als laatste afgezet." Maar hoewel het grootste deel van de reistijd volgens Dales buiten Alphen plaats heeft, zijn de files niet het eni ge probleem. Het oponthoud begint al bij het ophalen in Al phen. „Als er minder kinderen in een busje hoeven, kan de chauffeur sneller door Alphen heen." Dales wil daarom onderzoe ken hoe veel tijdwinst extra busjes opleveren. Hoe groot die winst ten opzichte van de extra kosten moet zijn, kan hij niet zeggen. „Maar als die winst vijf minuten is, terwijl je vervolgens een half uur in de file staat, dan schiet je nog niets op." Als er meer busjes gaan rij den, wordt de opdracht open baar aanbesteed. „Bij de keuze voor een vervoerder kijken we ook naar de service die de maatschappij biedt", zegt de wethouder. De behandeling van klanten valt daar tevens onder. Volgens Van der Straten krij gen ouders die problemen bij het vervoersbedrijf aankaarten vaak nul op het rekest. „Soms gebeurt dat op nogal botte wij ze met mededelingen als 'dan moet u maar verhuizen'." Daardoor krijgen ouders soms de indruk dat het leerlingen vervoer een gunst is in plaats van een recht. Van der Straten vindt dat de gemeente dit moet veranderen. „Zij is ver antwoordelijk voor het leerlin genvervoer. Eventuele proble men met de vervoerder moet zij dus ook oplossen." Dales laat weten dat de klachten bij de vervoerders zijn aange kaart. Zij onderzoeken die ver der. ■teren ereburger Alkemade Scheidend wethouder W. Nugteren is benoemd tot van de gemeente Alkemade. Hij kreeg deze onder- w van burgemeester Meerburg (ziei foto Engel Lameijer) ijn politieke- en maatschappelijke inzet voor de gemeen- Nugteren is de vierde ereburger van Alkemade. een drukbezochte receptie in het gemeentehuis prezen irg en collega-wethouder L. Beelen de nieuwe ereburger, een gematigd mens met hart voor de publieke zaak", Jeerburg. (67) is 27 jaar lid geweest van de gemeenteraad. Sinds is hij wethouder. De laatste jaren had hij maatschappelij- jrzieningen, volkshuisvesting, ruimtelijke ordening, open- •rken, grondzaken en milieu in zijn portefeuille. De wet- vertegenwoordigde Alkemade ook in het bestuur van ital gemeenschappelijke regelingen in de Leidse regio. O^sflzijn raadslidmaatschap was hij tot 1992 actief in het -ezen, onder meer als belegginsanalist. Van 1968 tot 1972 igteren diaken in de gereformeerde kerk. Sinds 1993 is de ereburger lid van de Stichting Belangen Alkemade die de van de gemeente behartigt. genboom wint bloemenprijs weer !Endsveen De firma Th. C. Hoogenboom heeft voor de ichtereenvolgende keer een prijs gewonnen voor de Ste snijtulpen. Hoogenboom heeft de prijs gekregen voor ingGold, een gele tulpensoort. De door de Keukenhof uit- even wedstrijd heeft altijd plaats tijdens de opening van Gezii lemenpark. Voor de kampioensstrijd schreef de telersfir- Pi i vaas met twintig exemplaren in. Volgens R. Hoogen- is de winnende tulp nog relatief onbekend. „Hij is pas ïarinde handel." orrijdcr ernstig gewond irwoude Bij een aanrijding op de N207, de provinciale ssen Alphen en Leimuiden, is een 36-jarige motorrijder gewond geraakt. Een bestelbusje schepte de Alphenaar n ter hoogte van de brug over de Leidsche Vaart. De be er daarvan, een 60-jarige Gouwenaar, zag de motorrijder rn hij uitweek. De bestuurder van het busje verklaarde dat •lie uitwijken voor een auto die remde. Een eerste onder- rees uit dat het busje op het moment van de botsing bijna H op de weg stond. De motorrijder overgebracht naar het I. Ook werd de hulp van een traumahelikopter ingeroepen. -d Waai en ad" dsThsjL :h zo' lijnwoudenaren moet zijn over welke zaken ;n inspreken en over iet. Het nieuwe college 'iomende vier jaar tevo- waarden stellen aan de ,Het idee 'u roept en ien' moet geen vat krij- ïrduidelijkt de toekom- (D-wethouder G. Geen- moeten grenzen aan- Ifvaartussen te draaien kunt wel alles willen, /eral hangt een prijs- ieuvve college van CDA, PvdA wil burgers in een .Radium betrekken bij het hun directe woon- Maar ook op dat "|innen niet over zaken issen die financieel on- zijn. ieuwe college wil ook lerzoek naar het wel- izicht in de gemeente, rgers weten niet waar- li lalde dingen worden af- en andere niet." Geen- reurt dit des te meer, 'eel inwoners juist met 19 mmissie te maken krij gen als zij bijvoorbeeld hun huis willen verbouwen of uitbreiden. Het nieuwe college wil daarom weten welk toetsingskader de welstandscommissie hanteert. Het college wil ook het vergun ningenstelsel en de subsidiere gelingen klantvriendelijker ma ken. De behandeling van de aanvraag moet eenvoudiger en sneller. De tweede brug over de Rijn, de Beatrixbrug, blijft hoog op het verlanglijstje staan van de Rijnwoudse politiek. Daarbij moet het bedrijventerrein aan de Hogewaard verder worden ontwikkeld. Deze plaats biedt nog voldoende ruimte voor be drijven. Een tweede verbinding over de Rijn is dan wel noodza kelijk. Op het gebied van recreatie streeft het college ernaar om vier nieuwe fiets- en wandelpa den aan te leggen langs de Westzijdeweg, de Noordvaart, tussen de Oude Rijn en de Mat- tenkade en tussen het Oost- vaartpad en de wijk Zonneveld. Voor de aanleg van deze paden hoopt de gemeente Groene- Hartsubsidies binnen te slepen. Twee eenden uit het Apollo-project staan op het Europaplein al te wachten op vervoer naar Rosmalen. ROBBERT MINKHORST De verwijdering van een door snee kunstwerk gaat gemakke lijk. Maar hoe haal je een crea tie weg die uit vier auto's, een caravan, een aantal poppen, enkele stukken vangrail en twee vliegtuigbommen be staat? Simpel, zegt 'citrofiel' Erik Dammers. Hij hoeft geen gespecialiseerd takel- of slo persbedrijf in te huren, maar kan rekenen op de ervaring van transporteur Rademaker uit Koudekerk. Die plaatste het Apollo-project in Alphen vier jaar geleden al in de vijver van het Europaplein. Gisteravond werd het kunstwerk van Rotter dammer Lex Wechgelaar weg- „Het loopt buitengewoon", zegt Dammers tegen half tien, terwijl hij glunderend een blik werpt op de vijver in de roton de. Zo veel is er niet meer van het kunstwerk over. Twee lelij ke eenden staan al op een vrachtwagen. Een derde staat op het punt om te worden weggehaald. De citrofiel, als enige met lieslaarzen, struint door het water om even later de teugel om de buik van de wagen te binden. De symboliek is treffend. De eenden hebben in de hedendaagse versie van Wechgelaar immers de rol van de paarden in het origineel (in Versailles) overgenomen. De eend is niet zomaar uit het water getild. De auto's we gen zonder motor weinig, maar waren wel allemaal met een betonblok in de bodem verzon ken. Als dat anker loskomt, wordt meteen de grond omge woeld. Een penetrante sloot- lucht prikkelt even de neus. Daarna wordt de wagen soepel boven de laadbak van een van de vrachtwagens getild. Het kunstwerk wordt afge broken omdat het moet ver dwijnen. Restaureren en terug brengen in de oorspronkelijke staat (met fonteinen en verlich ting) vond de gemeente te duur. Dammers, sinds vorig jaar beschermheer van het Apollo-project, slaagde er niet in om cultuurwethouder Dales ervan te overtuigen dat het goedkoper kon. Wel lukte het hem om het kunstwerk van de slopershamer te redden. Op het allerlaatste moment bleek Autotron tot overname bereid. Het autopark in Rosmalen betaalt ook de meeste kosten van het transport. Rademaker rekent slechts een vrienden prijsje. Liefhebbers offeren hun vrije avond op om mee te hel pen. Dammers: „Als je ziet hoe de mensen zich inzetten, dat is hartverwarmend." De verwijdering van het kunstwerk trekt nog veel be kijks. Behalve toevallige voor bijgangers kijken ook bewoners van de galerijflats aan het plein hoe het werk verloopt. „Het blijft een unieke gebeurtenis. Geen ander Alphens kunstwerk is zo veelbesproken als het Apollo-project." De aanvanke lijke weerzin van vooral omwo nenden veranderde de afgelo pen jaren ook meestal in be wondering en respect. Als oud-voorzitter Cees Ver boom van Alpha Nuova, op wiens initiatief het kunstwerk in Alphen is neergezet, het ver keer regelt en een kleine bot sing niet kan voorkomen, belt Wechgelaar Dammers op zijn mobiele telefoon. Omdat de kunstenaar nog revalideert van een knie-operatie kan hij er vanavond niet bij zijn. Beiden overleggen nog even over vrij dagochtend, als het konvooi met het kunstwerk-in-stukken in Rosmalen aankomt. Later volgt nog een afscheidscadeau. Dammers: „Dat wordt een stunt." Uiteindelijk komt er op het Europaplein een nieuw kunst werk. Wethouder Dales laat de buurt meebeslissen. ekrini lalzwam' voldoet aan internationale kwaliteitseisen nden.t ft DEN RIJN eiffrd RUKEN lienhw ense tandartsenpraktijk 3?s'am 'evert kwaliteit. 115 U1, tweede praktijk in Ne- die hiervoor het zoge- 0-certificaat kreeg. ISO iin- Oi 'e^s h°e er in een bran- ït worden gewerkt. De insven wordt internationaal 40933 en gewaardeerd. t bedrijfsleven is het ebiede ^caat wijd en zijd be- Piasse let dringt echter nog !|ng-| ondjesmaat door in de L"512 eidszorg. „Er wordt in satieZi0n ze& tandarts Cor opiecè -te weinig aan ge- 1100+ :en kleine twintig jaar "n?72 'e^e h') samen met iddels overleden collega n der Linden de basis WERKi jtoepspraktijk waar vier en, vier mondhygiënis- P °ul e [e assistentes en recep- l hun boterham verdie- PDiEN iUn' volgend jaar begint dependance in de wijk rdrietig Zanen. eoma Et certificaat in de hand kbaan Bejan zeggen, dat zijn Teiefo goed is georganiseerd. De behandelkamers zijn stuk voor stuk hetzelfde ingericht. Zodoende kunnen de vier tand artsen zonodig eikaars kamer benutten. Hoewel alles op rolle tjes liep, wilden ze meer. Jonge- jan beschouwt de tandartsen praktijk eigenlijk als een bedrijf. „Dat bedrijf', aldus de Alphen se tandarts, „moet openstaan voor controle op de kwaliteit van de tandheelkundige zorg." Het ISO-certifcaat staat daar voor borg. Jongejan vertelt, dat alles dat er in de praktijk wordt gedaan en vragen die patiënten stellen, wordt opgeschreven en besproken. Ook klachten. „Het certificaat betekent voor de pa tiënten, dat zij in onze praktijk optimale kwaliteit mogen ver wachten. Naar buiten toe kun nen we zeggen, dat we veilig werken. Een patiënt die hier binnenkomt, weet dat wij ons aan de regels houden." Met het nieuwe systeem in de hand kan het eigenlijk nooit misgaan met klachten van pa tiënten, benadrukt Jongejan. De klacht wordt op een formulier genoteerd. Degene die hem af handelt zet daar zijn handteke- De tandartsen Irene van der Zee, Cor Jongejan, Remco Scheringa en Peter Ouwerling nemen het certifcaat van Frans Kinkel in ontvangst. foto engel lameijer ning onder. De coördinator - ze elke maand onder ogen. „Als gen naar voren komen, dan Jongejan is dat dit jaar - krijgt daarbij geregeld dezelfde vra- schrijven we daarover een bul letin dat we aan de patiënt ge ven. De ervaring is inmiddels, dat we veel minder vragen krij gen." Jongejan vertelt, dat het wer ken volgens het ISO-certificaat straks ook zijn voordelen heeft als de dependance in Kerk en Zanen opengaat. „We hebben er dan zo veel ervaring mee, dat we de organisatie zo kunnen kopiëren. Met andere woorden: de nieuwe tandartsen stappen als het ware in een gespreid bedje." Negen maanden De Alphense tandarts was ne gen maanden in de weer om al le regels voor zijn pratijk op een rijtje te zetten. Kosten: 30.000 gulden. „Maar die verdien ik terug, doordat ik veel minder tele foontjes, vragen enz. krijg. Bo vendien heb ik veel meer lol in mijn werk. En wie zich niet aan de regels houdt? De collega's of de medewerkers corrigeren hem wel. Iedereen heeft een werkinstructie en weet dus dat hij zich daaraan moet houden."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21