Studie nieuwbouw cultureel centrum Noodweer zorgt voor schade in Wassenaar Bibliotheek mag open op zondag ROLFF keukens Oorzaak brand in Warmond onduidelijk Leiden Regio rrimmig afscheid van nadsleden Oegstgeest Vanessa zwemt weer buiten "•Vim de Vos: een joviale 'meeduwer' Zoeterwoude, Industrieweg 14 (Industrieterrein Grote Polder) Telefoon 071-5899206. RUIME PARKEERGELEGENHEID U BENT VAN HARTE WELKOM warmond erna straatsma De oorzaak van de brand, die 't trefpunt in Warmond woensdag in de as legde, is nog onbekend. De techni sche recherche heeft gecon stateerd dat de brand aan de achterzijde van het ge bouw is ontstaan. „Daar is het gebouw het diepst inge brand", zegt een woord voerder van de Leidse brandweer, die het onder zoek leidt. „Maar voorlopig hebben we nog geen aanwij zingen die leiden naar de oorzaak." De Brassband Warmond verkeert nog in onzekerheid of haar muziekbibliotheek, die in 't Trefpunt stond op geslagen, kan worden geres taureerd. Zo'n duizend par tituren zijn naar een Til- burgs bedrijf overgebracht, die de stukken heeft 'ge vriesdroogd'. „Wij hopen dat restauratie mogelijk is", zegt. A. Zwaan van de Brass band. „Want er zitten enke le handgedrukte exempla ren tussen die meer dan 75 jaar oud zijn. Die zijn on vervangbaar." Van de verzekeringsmaat schappij heeft Zwaan verno men dat de restauratie zo'n 10Ó.000 gulden zal kosten. „Ze schijnen ook wat aan de rookschade te kunnen doen." De Brassband is 'zwaar onthand' door het verlies van de partituren en een aantal muziekinstrumen ten. Ook het complete ar chief van de ruim 75-jarige vereniging is bij de brand verloren gegaan. „Normaal loop je de bibliotheek in om muziek uit te zoeken. En nu zit dat, om 't oneerbiedig te zeggen, in een vrieskist." Naast de Brassband maakte ook toneel- en mu ziekvereniging St. Matthias gebruik van 't Trepunt. Ook deze vereniging is zwaar ge dupeerd door de brand. Matthias had een groot deel van haar instrumenten in het gebouw staan. m lAG 10 APRIL 1998 ingeren weggestuurd in Oegstgeest Ltc.eest Een groep Oegstgeestse jongeren is gistermiddag Jroéstuurd van de Lange Voort nadat buurtbewoners bij de Be klaagden over overlast. Omdat de groep zich daarna her- fepeerde op de Lijtweg heeft de politie de jongeren ook daar '[gestuurd. Een 18-jarige Oegstgeestenaar is aangehouden bhij de aanwijzingen niet opvolgde. De jongen verklaarde ;hij weigerde weg te gaan omdat hij 'het niet eens is dat jon en nergens mogen staan.' Tegen de jongen is proces-verbaal jemaakt. ompwijks raadslid krijgt lintje •hfndam Het Stompwijkse raadslid K. Bregman is gister- jdag bij haar afscheid onderscheiden als lid in de Orde van inje-Nassau. Zij kreeg de koninklijke onderscheiding samen idrie andere vertrekkers uit de Leidschendamse raad. Breg- h was twintig jaar raadslid voor het CDA. Zij wordt als Inpwijker opgevolgd door dorpsraadslid G. Belt. De vier (dsleden ontvingen de onderscheidingen omdat zij zich op tondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor de samen- i atste raadsvergadering van ide Oegstgeestse gemeen- liep gisteravond uit op buitengewoon grimmige denwisseling. Terwijl bui- e donder rolde, grepen de te van de tien vertrekken- jadsleden hun afscheids- :h aan om nog één keer uit len naar de andere partij- «tt ei Piekt; 3( kreeg scheidend WD-wet- er H. Kamphuisen van ex- luder F. Lisman (Leefbaar geest) te horen dat deze et afscheidsdiner van de absoluut niet naast Kamp- aan tafel wil zitten. „Ik de krant hoe u mij in uw :idsinterview een aantal verwijten maakt. Ik meen- dat ik met u een goede indhouding had. U zou jammer vinden dat ik wethouder meer was. Dat us gehuicheld." ctnphuisen zelf hield zich op de vlakte: „Waar men heeft iedereen wel een schuld. Maar de aanzet is :st dat LO in het begin wel van de toren blies." trekkend D66-wethouder lelmans was het daarmee Nieuw college Voorschoten presenteert beleidsplannen 9 blies hoog van de toren eens. „Wie is er nu eigenlijk be gonnen met het plaatsen van advertenties die vol stonden met leugens en verdachtmakin gen? Als er één partij een einde kan maken aan het geruzie, bent u dat zelf', wreef hij de ze ven LO'ers onder de neus. „U moet echt de hand in eigen boezem steken." LO'ers A. Ollongren en J. Hu- genholtz onthielden zich van het gekibbel. „Als u mij verwijt dat mijn portefeuille tijdens mijn periode als wethouder leeg was, vat ik dat als een compli ment op", zei Ollongren. „Ik heb dus ook niets laten liggen.of verkeerd gedaan." Er komt toch een onderzoek naar de financiële mogelijk heid om een nieuw cultureel centrum te bouwen in Voorschoten. Een paar maanden geleden veegde de ge meenteraad zo'n onderzoek nog van tafel, maar het nieuwe college van B en W - gevormd door WD, CDA en PvdA - wil nieuwbouw, mits betaalbaar, alsnog overwe gen. Het nieuwe centrum moet volgens het nieuwe colle ge ruimte bieden aan een zaal voor toneelkunst, een ex positieruimte, een bioscoop en een oudheidkamer. ruimte in Voorschoten zo goed mogelijk kan worden benut. De wethouders benadrukken dat in dat toekomstbeeld ook De Voorschotense gemeente raad keurde onlangs wel een onderzoek goed naar de kosten wordt gekeken naar de moge van verbouw van het huidige lijkheid om ondergronds te cultureel centrum aan de Prin- bouwen (parkeergarages, tun- ses Marijkelaan. „We leggen de nels) of juist 'de lucht in.' „We twee onderzoeken gewoon moeten die schaarse plekken zo naast elkaar en de goedkoopste optimaal mogelijk gaan gebrui- variant kiezen we uit", aldus de ken. Daarbij kijken we naar alle toekomstige wethouder van mogelijkheden. Binnen de fï- welzijn P. den Hartog (PvdA), nanciële ruimte, uiteraard", al- De beoogde locatie voor het dus de nieuwe loco-burgemees- nieuwe cultureel centrum is ter en wethouder middelen en D66-aanvoerster E. van Oort- merssen nam intussen het be leid van CDA-wethouder G. Kempen op de korrel. De nood- lokalen van de scholen, de bi bliotheek, het jongerenwerk; het zijn allemaal problemen waar na acht jaar gemeenteraad nog geen oplossing-voor is, betoog de de democrate. Waarna ze een aantal onderwerpen noem de uit de portefeuille van haar partijgenoot Poelmans, die wél zijn opgelost. LO'er M. Seegers citeerde Carmiggelt. „De plaatselijke po litiek is een leerzaam boek, ttièètf gelukkig heb ik het uit." volgens hem het Churchillplein, achter de Albert Heijn. Maar ook de Gevers Deynootschool in de Schoolstraat is een optie. „De gemeente heeft al aange geven het schoolgebouw te wil len kopen om de winkelstraat meer aanzien te kunnen ge ven", aldus Den Hartog. Vol gens hem zijn er meer mogelijk heden voor deze locatie. Behal ve aan een cultureel centrum denkt het nieuwe college aan de mogelijheid er een grote 'pu bliekstrekker' - een warenhuis of iets dergelijks - te vestigen. De Gevers Deynootschool, die in het gebouw aan de School straat uit zijn jasje knapt, kreeg eerder toestemming te verhui zen naar het terrein tussen sporthal Vliethorst en klooster Bijdorp. Het onderzoek naar het nieu we centrum is een van de uit gangspunten van de nieuwe collegepartijen WD, CDA en PvdA. In het collegeprogramma kondigt het nieuwe wethou derstrio nog meer studies aan. Zo komt er een zogeheten Mas- terplan waarin het college een visie geeft over hoe de schaarse ruimtelijke ordening van Voor schoten, P. Verschoor (WD). De drie wethouders - Den Hartog, Verschoor en CDA'er A. Draijer - gaan overigens voor het eerst in Voorschoten voltijds werken. Het vorige college zou volgens de nieuwe ploeg te traag zijn geweest, omdat het eigenlijk niet genoeg tijd had voor de wethouderstaken. Een belangrijk voornemen van het nieuwe trio is het tijdig beant woorden van brieven van bur gers. Over de late afhandeling van vragen en klachten van Voorschotenaren is de afgelo pen periode veelvuldig ge klaagd. Een ander voornemen van het nieuwe Voorschotense col lege is het inzetten van meer banenpoolers. Gedacht wordt daarbij aan het inzetten van werklozen bij sportverenigin gen, een op te richten fietsen stalling bij het NS-station, het sociaal cultureel werk en in het onderwijs. De bibliotheek in Voorschoten mag van het nieuwe college van burgemeester en wethou ders open op zondag. Ook ma ken de nieuwe wethouders geen bezwaar tegen ruimere openingstijden op doorde weekse dagen. De directeur van de biblio theek aan de Wijngaarden laan, G. Sterck-Calis, staat 'po sitief tegenover de ideeeën van de nieuwe wethouders. „Een open bibliotheek op zon dag kan zeker een functie heb ben. Dat is in vergelijkbare ge meenten succesvol gebleken. Alleen hebben we de perso neelsleden niet om een dag extra open te gaan. Het geld is er niet voor, maar de gemeen te kan daar voor zorgen", al dus Sterck. Het idee om de bibliotheek op zondag open te stellen, komt uit de koker van de PvdA, die samen met WD en CDA het nieuwe college vormt. Het CDA verzette zich tijdens de verkiezingscampag ne nog tegen een zon dagopenstelling, maar is over stag gegaan. „We willen er over praten om de openings tijden van de bibliotheek meer te laten aansluiten bij de wen sen van de bevolking. En die wil ook op zondag kunnen le nen", meent de nieuwe PvdA- wethouder P. den Hartog. wassenaar irene nieuwenhuijse Het centrum van Wassenaar is gisteravond rond negen uur ge troffen door een hevig nood weer. Bij zeker dertig huizen is de bliksem ingeslagen. Vooral ruiten, waterleidingen, televisies en inbraakalarmen moesten het ontgelden. Er zijn geen per soonlijke ongelukken gebeurd. De brandweer van Wasse naar, verschillende aannemers bedrijven en de hulpdiensten van verzekeringsmaatschappij en zijn onmiddellijk in actie ge komen om de schade te herstel len. Veel ruiten werden gister avond al dichtgetimmerd met planken. De loco-burgemeester van Wassenaar, A.J. Pruijs, was snel ter plekke. De blikseminslagen troffen vooral de Middelweg, de Hof- campweg en de Fabritiuslaan. Op de hoek van de Middelweg en de Hofcampweg werd een boom getroffen. Hij werd volle dig opengereten en een deel er van is op een geparkeerde auto gevallen, die daardoor totaal werd vernield. Ook ging terplek- ke de waterleiding kapot. Aan de overzijde van de straat werden vooral de hoekhuizen getroffen. Vrijwel alle ruiten van het huis van de 100-jarige me vrouw Schoep zijn gesprongen. De bejaarde Wassenaarse is in middels door buurtbewoners opgevangen. Behalve de woonhuizen heeft ook het politiebureau aan de Hofcampweg schade opgelopen door het noodweer. De stroom werd er door blikseminslag uit geschakeld. Een noodagregaat bracht uitkomst. Menno en Quirien de Groot wonen op de Midelweg 47. Zij vertellen dat zij naar de André van Duin show zaten te kijken, toen het noodweer losbarstte. „Uit de televisie kwam ineens een grote vlam. Het licht van de lamp werd blauw. We renden naar mijn moeder, die op een andere kamer televisie zat te kij ken. Bij haar was-ie ook kapot. We zijn ons rot geschrokken." Vooral enkelglas-ruiten zijn door het noodweer vernield. Dit werd volgens de politie mede veroorzaakt omdat veel van de ze ramen in stalen sponningen zaten. In houten sponningen springen ruiten minder snel. H. Merx, de voorlichter van de Wassenaarse politie, meldt dat het noodweer voor veel com motie onder de buurtbewoners heeft gezorgd. „Hierdoor is weer duidelijk geworden dat het altijd goed is bij een naderend onweer maatregelen te nemen. In ieder geval moet de tv uit." De overkapping boven het zwembad van Vanessa is deze week dan toch afgebroken. Zes jaar hebben de Wassenaarse zangeres en haar man Hans Breukhoven gevochten om de overkapping, waarvoor geen vergunning was aangevraagd, in de achtertuin aan de Wasse naarse Backershagenlaan over eind te houden. Maar de Raad van State besliste anders. In 1992 ontdekten ambtena ren de illegale overkapping toen zij in een gehuurde helikopter boven de villawijken zweefdert op zoek naar illegale gebouw tjes. De buren van Vanessa, of tewel Conny Breukhoven, vroe gen nog tevergeefs om de over kapping te laten staan. Zij vre zen geluidsoverlast. Vanessa kon vanochtend geen commentaar geven: „Ik sta op het punt om naar Zuid- Frankrijk te vertrekken. Ze staan buiten al op me te wachten, 't Spijt me." rmondse WD-wethouder nam genoegen met een bijrol :om. m erna straatsma an zijn afscheid bleef WD- ouder Wim de Vos de be- denheid zelve. Voor hem glansrol in het Warmond- llege. Dat zat er gezien zijn ieksonvriendelijke' taken- et al niet echt in, maar ook oor zijn karakter. Hij nam gelopen acht jaar genoe- met een plek in de luwte, unste van CDA-wethouder eamgenoot' Joop Wasse- wl'„Jij liep voorop, maar ik e mee", zei hij tijdens zijn flAR eid tegen Wassenaar. n de Vos kwam achttien geleden voor de WD in de ïenteraad. Het CDA, onder gvan Joop Wassenaar, be- op het laatste moment om epartner Progressief War- I (PW) in te ruilen voor de De Vos kreeg, geheel on- icht, een wethouderszetel schoot geworpen. Een ver- nde ontwikkeling, want de was met twee raadszetels de kleinste partij in War de daardoor moest De Vos 'gen nemen met een rela- idergeschikte portefeuille: openbare werken en 'r. Op het oog geen onbe- jk takenpakket, maar het e college legde zijn priori- elders. Het oplossen van 'armondse 'accommoda- p. ibleem' (gebrek aan ruim- nor sport- en andere vereni- n) kreeg in het collegepro- na de absolute voorrang, 'as daardoor meteen dui- dat de hoofdrollen in het ve college voorbestemd i voor Joop Wassenaar telijke ordening) en bur ster Ineke van der Wel al cultureel werk en ns de twee raadsperiodes 2EI e^os wethouder mee- le waren er op zijn gebied ime ''jk maar twee belangrijke 1 die hij in de gemeente- Ie berde bracht: de proble- met de 'doorgaande route' regeling voor het geschei- 'phalen van huisvuil. De ehaalde, na jaren van dis- een meerderheid voor ering van de Herenweg (de "tonde route) en zette de :'den inzameling van Wim de Vos: „De laatste jaren zijn ontzettend prettig geweest." groente-, fruit- en tuinafval (GFT) en restafval op poten. De raadsleden beklaagden zich meermalen over de traag heid waarmee De Vos zijn be leidsterreinen bewerkte. „De laatste jaren heeft hij het niet zo getroffen", zegt Koos Bonnet, die De Vos' verrichtingen volg de als CDA-fractievoorzitter. „Wij vonden ook dat het soms te traag ging, maar dat kwam door het grote aantal vacatures op de afdeling grondzaken. Daardoor liep een aantal zaken langzamer dan gewenst. Zijn portefeuille was hem op de huid gesneden, want hij is van huis uit docent aan de verkeers school van de politie." Voormalig PW-raadslid en wethouder Dick Duynhoven vindt dat de trage voortgang ook aan de wethouder zelf is te wijten. „Vooral op het gebied van milieu kwam het beleid maar niet van de grond", zegt Duynhoven, die als wethouder door De Vos werd opgevolgd. „Hij was afwachtend, een heel voorzichtige bestuurder. Door zijn beroep was hij als wethou der misschien ook iets te forma listisch." Aad Heemskerk (PW) vond het ook allemaal te langzaam gaan. Ook op het gebied van verkeerszaken. Zo betreurt de PW'er het dat er nog steeds geen oplossing is gevonden te gen het hardrijden op de He renweg „De Vos was een gezel lige vent om een borrel mee te drinken, maar als bestuurder was ik niet erg enthousiast over 'm." Toch heeft PW als oppositie partij nooit grote aanvaringen gehad met De Vos. „Hij heeft een vrolijke natuur, dat werkt in zijn voordeel", zegt Heemskerk. „Hij is een joviale man, altijd optimistisch. Daarom is het ook niet iemand tegen wie je snel gaat schreeuwen. Ondankbaar Burgemeester Van der Wel zei in haar afscheidsspeech, eerder deze week, dat de De Vos wei nig eer kon behalen aan een portefeuille met 'stoeptegels en verkeerspaaltjes'. „Een ondank bare portefeuille", aldus Van der Wel. Wat het voor De Vos ook niet makkelijk maakte om al^ wet houder te 'scoren', was dat een groot deel van zijn werk zich buiten de gemeentegrenzen van Warmond afspeelde. De wet houder was als vertegenwoordi ger van de gemeente actief in tal van intergemeentelijke over legorganen. zoals de Gevulei (Gemeenschappelijke Vuilver werking Leiden en omstreken) en het SDB (Samenwerkingsor- FOTO HIELCO KUIPERS gaan Duin- en Bollenstreek). Zelf vond De Vos zijn lid maatschap van deze 'clubs' één van de aantrekkelijkste kanten van zijn wethoudersfunctie. Als wethouder van een kleine ge meente had hij in deze organen weliswaar weinig in de melk te brokkelen, maar het ging er vaak wel over 'grootse' onder werpen. En ook daar hoefde hij niet 'voorop te lopen', maar kon hij 'meeduwen'. Het was geen verrassing dat de WD-wethouder in zijn af scheidsspeech voor het thema 'samenwerking' koos. „Ik hecht aan deelname in een goed team." Wat dat betreft had hij het uitstekend naar zijn zin met Joop Wassenaar en burgemees ter Van der Wel, die hij tijdens collegevergaderingen als 'ons moeder' aansprak. „De laatste jaren zijn ontzettend prettig ge weest."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19