'Niet blijven zweven in de mystiek Kerk Samenleving Veiligheidsagent opgepakt na Scientology-spionage lil fl VRIJDAG 10 APRIL 1998 Paaszangdienst in Alphen alphen aan den run De Baptistengemeente Ichthus in Alphen aan den Rijn houdt op Eerste Paasdag een Paaszangdienst. De samenzang wordt begeleidt door het Ichthuscombo. Spreker is evangelist T. Niemeijer. De zangavond wordt gehouden in de aula van het Groene Hart Lyceum, Henry Dunantweg 1 in Al phen. Aanvang 18.30 uyr. Paasdienst in bloemenveiling runsburg» De hallen van de Rijnsburgse bloemenveiling Flora zijn komende zondag het toneel van de jaarlijkse interkerkelijke paasdienst. K. van Velzen, hoofd nazorg van de Evangelische Omroep, spreekt over het thema 'Het onmogelijke mogelijk', naar aanleiding van het Opstandingsverhaal. Gospelzangroep 'The Burning Candles' zullen de dienst muzikaal omlijsten. Kin deren tot vier jaar kunnen terecht in de cre'che. De dienst begint om 10.00 uur. De bloemenveiling staat aan de Rijnsburgse Laan van Verhof. Paasappèldienst in Pniëlkerk katwijk» 'Houd van het leven' is het thema van de appèldienst die eerste paasdag om 18.00 uur wordt gehouden in de Pniël kerk aan de Hoorneslaan in Katwijk. De slogan verwijst naar de orgaandonatie, maar heeft volgens voorganger B.H. Weegink 'veel meer in zich dan mensen zouden kunnen denken'. Aan de dienst wordt meegewerkt door zangeres Griete Barnhoom- Pronk. Met de laagdrempelige appèldienst - die om 18.00 uur begint - willen de organisatoren ook mensen bereiken die niet geregeld naar de kerk gaan. Lezing: van atoom tot God leiden» Het Theosofisch Genootschap houdt op dinsdag 14 april een lezing onder de titel 'De evolutie van atoom tot god'. Vol gens de Theosofie begint het evolutieproces niet bij de vorm, maar bij het bewustzijn dat daarachter werkzaam is. De lezing is in de Pieterskerk in Leiden, ingang Kloksteeg 16. Aanvang 20.15 uur, de toegang is gratis. Paasjubel in Lisse lisse Het terrein van tuincentrum Overvecht aan de Heereweg 350 in Lisse is op de vroege morgen van 12 april - eerste paasdag - het decor voor de jaarlijkse Paasjubel. Het evenement wordt voor de twaalfde keer georganiseerd door de plaatselijke kerken van Lisse. De jubel begint om 6.15 uur met koffie en een kren tenbol, vanaf 6.45 uur wordt er gezongen. Als het regent, gebeurt dat binnen. De begeleiding wordt verzorgd door de gospelgroep Sound of Joy uit Sassenheim, de hervormde predikant dominee L.H. Voschezang uit Lisse houdt een korte meditatie. Klokken luiden op paaszondag warmond Alle klokken in Warmond worden als een soort paas jubel geluid op paaszondag, 12 april. Aan de jubel doen de klok ken van tien kerken en andere gebouwen mee. Het gebeier klinkt van 9.15 tot 9.25 uur. Gebed in Jeruzalem Jeruzalem» Duizenden christenen en toeristen bezoeken deze week Jeruzalem om de paasdagen door tè brengen. De houten kruisen voor de traditionele Goede Vrijdag-processie werden gisteren al klaargezet. Voor de vele pelgrims, onder wie deze Fili- pijn, aanleiding om een van de kruisen beet te pakken en te bid den. FOTO AP BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Benoemd: tot pastor van de peni tentiaire inrichting Nieuw Vosse- veld te Vught: N.J.A. van Exel te Lelystad (federatieve wijkge- meente), die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepen: te Dalfsen (wijk 3): A.E. de Bruijn te Aagtekerke; te Delfzijl-, mr. R. Poede, kandidaat te Groningen; te Genemuiden: A. Jonker te Barendrecht. Aangenomen: naar Amersfoort (toez.): E.J.Stam te Hoogvliet (parttime); naar Heilouw: W. Groenenboom te Everdingen; naar Westmaas (toez.): mw. H.W. Kuipers-van Beelen, kandidaat te 's-Gravenhage (bijstand pasto- GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Rotterdam-Zuid: A.B. van der Heiden te Utrecht; voor Hilversum en Amsterdam: M. Karens te Werkendam. REDACTIE* DICKV Duitser actief op Zwitsers grondgebied BASELDPA/AFP Een ambtenaar van een regio nale Duitse veiligheidsdienst heeft enkele dagen Ln Zwitser land in hechtenis gezeten op verdenking van spionage. De man, die voor de deelstaat Ba- den-Württemberg werkt, werd maandag gearresteerd omdat hij had geprobeerd van een vrouw in Basel gegevens over de Scientology Kerk in Zwitser land te weten te komen. Gister avond is hij weer op vrije voe ten gesteld. Volgens de Zwitser se justitie had de veiligheids agent, die onder valse naam het land was binnengekomen, afspraken met de 64-jarige Odette Jaccard, lid van een an- ti-Scientology-groepering, en met Susanne Haller, een vrou welijke politicus uit Basel. Hal ler, die de Duitser op het illega le karakter van zijn activiteiten wees, had de politie ingescha keld. Na afloop van het gesprek werd hij gearresteerd. Zwitser land verbiedt alle activiteiten van buitenlandse veiligheids diensten op zijn grondgebied. Daaraan had de Duitse veilig heidsagent zich schuldig ge maakt; zei een woordvoerder van de Zwitserse justitie. De deelstaat Baden-Würt- temberg heeft zich inmiddels bij de politie in Bern veront schuldigd. „De man heeft over duidelijk zijn bevoegdheden overschreden en daarbij de Zwitserse soevereiniteit ge schonden", aldus een rege ringsverklaring. Duitsland, dat de Scientology Kerk als een ge vaarlijke organisatie be schouwt, heeft vorige zomer de binnenlandse veiligheidsdienst de opdracht gegeven de Scientology-activiteiten in de gaten te houden. De betrokken ambtenaar vroeg de Zwitserse vrouw uit over Duitsers die in Zwitserland bij Scientology ac tief zijn. Ook wilde hij dat zij tijdens een bijeenkomst van de beweging in mei Duitse auto nummers zou opschrijven. De Zwitserse justitie is tegen haar een onderzoek begonnen. Scientology is van plan de landen waarin de beweging ac tief is, te vragen of ook daar de Duitse veiligheidsdienst zich aan dergelijke illegale praktij ken schuldig maakt, aldus een woordvoerster. Ook de Neder landse regering kan een derge lijk verzoek tegemoet zien. Kerkbladen) lege voorpag OSNABRUCKEPD Acht woorden staan i week op de voorpag het paasnummer van dombladen van Hamburg en Berlijn. titel staat in grote 1 graf is leeg'. Onderaan na staat: „Hij is werke staan". De redactie vv actie de opstanding v onder de aandacht „Leeg als het graf van a paasmorgen, zo wilden net j( pagina", zei hoofdred -dagr Remmers. „Een paarli vvjn(< genoeg om het essen iedin de boodschap te vertel! jaaj J ,abri rleinr fl theat Centrum voor Cultuur en Religie helpt bij zoektocht naar immateriële waarden De Oude Vest-kerk is één van de vele kerken zonder gemeente. Toch is het kerkgebouw aan de Oude Vest in Leiden geen tweede Pieterskerk geworden met tentoonstellingen, ontvangsten en commerciële activiteiten. De kerk is omgedoopt tot een Centrum voor Cultuur en Religie, waar lezingen en discussies plaatshebben op het gebied van ethiek en moraal. „In deze tijd, waarin economische waarden boven alles lijken te gaan, willen wij mensen helpen in hun zoektocht naar immateriële waarden. Essentieel is daarbij wat de boodschap van de bijbel met je doet", zeggen Tine van Iren- Doeven en Jacqueline Halin, leden van de werkgroep Oude Vest. leiden j anneke de jonge Voordat hervormden en gere formeerden als Binnenstadsge meente gezamenlijk hun intrek namen in de Hooglandse Kerk, zetelden de gereformeerden in het mooie kerkje aan de Oude Vest: een gebouw dat verscho len gaat tussen de grachtenpan den en alleen opvalt als je er vlak langs loopt. Toen in het voorjaar van 1994 de overgang naar de 'Hooglandse' een feit was, kwam de Oude Vest-kerk op een literaire manie belexegese gedaan. Mi van kunst kunnen vei de bijbel opnieuw onti f den. De leden van den11 hopen dat de bezoek deze nieuwe ontdekkii dat de verhalen iets persoonlijke leven hebben. Halin: „De doet het met mij?' is Dat is de kern, daar te t dat h i W0( Deze persoonlijke ïgoch sche beleving van komt ook terug in de te prof. dr. M. de hoogleraar Nieuwe J:tegt in Leiden, op 16 april den. Onder de titel 'Ni theüs Passion' gaat hij feit dat veel mensen Mattheüs Passie luis esthetische redenen, theüs Passion is ook maar het is meer dat heeft iets te betekenen leven van nü', aldus Tijdens deze bijeei opnieuw duidelijk wo i de werkgroep geen New Age wil vertonen, „Dat willen we per sei miteit met God dwingi lidariteit piet menst moet je mee aan dt moet niet blijven zwei mystiek." Tine van Iren-Doeven (rechts) en Jacqueline Halin: „Vroeger wist je wat g op zoek." leeg te staan. In eerste instantie was de gereformeerde kerken raad van plan het Godshuis te verkopen, maar enkele gelovi gen staken daar een stokje voor. Zij wilden graag nieuwe wegen inslaan op het gebied van ethiek en moraal en een cultureel-reli- gieus centnim oprichten. Door de akoestiek en de ligging van de kerk kwam de 'Oude Vest' hiervoor prima in aanmerking. De initiatiefnemers kregen groen licht van de kerkenraad en vormden een werkgroep van oecumenische samenstelling. „We zijn vrij lang bezig ge weest met technische voorbe reidingen", vertelt Tine van Iren. „Om de sfeer in de kerk- zaal wat meer aan te passen bij de nieuwe doelstelling hebben we de kerkbanken en de preek stoel eruit gesloopt en hebben we er stoelen neergezet. Ook ligt er nu vloerbedekking." Ach ter het kleine halletje ontpopt zich de ruime kerkzaal als een oase van rust, zeker wanneer je je realiseert dat die midden in de binnenstad ligt. Niet verwon derlijk is dan ook de belangstel ling van huurders zoals koren en bruidsparen. Hoewel dat een leuke bron van inkomsten is, gaat het de werkgroep daar niet om. Wat is de doelstelling van dit cultureel-religieuze cen trum? Jacqueline Halin: „Er wordt steeds minder gekerkt Tegelij kertijd denderen de economi sche ontwikkelingen over ons heen. Vanuit een levensbe schouwelijk perspectief willen we ons bezinnen op deze maat schappij. Waar zijn we nu mee bezig? Zijn er alleen maar eco nomische belangen of hebben we nog iets aan immateriële waarden? Welke waarden moe ten we vasthouden en welke vernieuwen? Dat zijn vragen die wij aan de orde willen stellen." De werkgroep wil door mid del van lezingen, gevolgd door discussies, mensen helpen in hun zoektocht naar die waar den. „Vroeger wist je wat goed en wat fout was. Nu ligt dat niet meer vast en moeten mensen zelf op zoek. Dat is heel goed, begrijp me niet verkeerd. Maar die zoektocht is niet altijd mak kelijk om alleen te maken", al dus Van Iren. Naast kerkelijk betrokkenen wil de werkgroep ook rand- en buitenkerkelijken interesseren voor de bijeen komsten. De werkgroep denkt dat cul tuur in de breedste zin van het woord kan helpen bij die zoek tocht. „Cultuur heeft te maken met waarden en normen", vindt Halin. „Kunst kan je helpen een nieuwe kant van de zaak te ont dekken. Je leert op een andere manier kijken naar wat er om je heen speelt." Een voorbeeld hiervan is de lezing die profes sor Heering en zijn echtgenote vorig jaar hielden over de poë zie van Ida Gerhardt. Zo werd Groi D6 De werkgroep probt* gen van hoog niveau den. Uit het hoge g professoren onder d blijkt dat dat aardig lu Boer zingen worden meesi^p cyclus aangeboden. I in dat er binnen éen maanden enkele lez^la. waarna de volgende even op zich laten wa: ^vai komende weken staai lezingen op het progra Naast de eerder gem - zing van prof. dr. M. 'Na de Mattheüs Passi april wordt er op 23 a| dacht over de rol var mie in onze samenlev draait om geld en zw armen zijn daarvan di de gedachte achter de; komst. Beide lezingen om 20.15 uur en wordi c den in De Oude Vest- voor Cultuur en Reli| Vest 133 in Leiden. "list IS f ■ril -P i J c voor de pi eel d; restrii ne H, et m Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank-of girocheque ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. O L O F 0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) ANN01898 Zaterdag 9 April INGEZONDEN Het bericht dat tegenwoordig rondgaat, als zou de gemeente Sassenheim door wielrijders op Zondag niet te berijden zijn, dient nader te worden toegel icht. Zooals men weet, werd onlangs een jongen veroordeeld voor een dag brommen of één gul den boete, omdat hij het een fietser lastig ge- maakt had. Uit wraak hierover is gisteren bij den Raad ingediend een verzoek van Ds. Wüstenhoff en consorten, allen meest leden van de Gerefor meerde Gemeente, om een gemeente-verorde ning te maken, dat fietsers het Dorp van eind tot eind te voet zullen moeten afleggen met het wiel aan de hand. Het adres werd gisteravond door den Raad als te laat ingekomen aangehouden tot de volgende zitting. De Burgemeester gaf even wel de toelichting, dat men gevaar liep, als de Raad hierin besluit nam, in een conflict te ko men met de Provinciale verordeningen. Voor belemmeringen voor het fietsrijden be staat evenwel weinig vrees, dewijl streng politie toezicht wordt gehouden, zoodat van de alar- meerende courantenberichten weinig overblijft en heeren fietsers met hunne dames volkomen veilig en gerust ons mooi Dorp kunnen doorrij den en eventueel in het „Bruine Paard" bij den heer Van Ravensteyn uitrusten, die hun gaarne zijn ververschingen zal verstrekken; komt gerust, fietsers! Bij mooi weer zal er veel schoons te zien zijn, hyacinten bloeien nu op 't mooist. Een Sassenheimer, die veel van zijn Dorp houdt. ANN01973 dinsdag 10 april LEIDEN Speeltuinvereniging De Vijf Hoven viert deze maand haar koperen jubileum. Twaalf-en- een-half jaar hebben de wippen en schommels klaargestaan en dat is wel een feestje waard. De kleuters die in de beginjaren door de tuin dartelden zijn inmiddels tot flinke tieners uitgegroeid. Die zullen ook best willen meefeesten. Het jubileum bestaat uit verschil lende activiteiten. Zaterdag 21 april om 1 uur begint een kïnder- optocht, waaraan ruim zevenhon derd kinderen meedoen. De op tocht gaat naar de Stadsgehoor zaal, waar om twee uur een varié tévoorstelling begint. Voor de ou deren, alle leden en donateurs, begint 's avonds om acht uur een feestavond in de Stadsgehoorzaal. LEIDEN Groot en bijzonder hartelijk was gistermiddag in Nieuw Minerva" de belangstel ling, die zich enkele uren concen treerde rond de "topfiguren", die leidinggeven aan de drie zaken in huishoudelijke artikelen van Oudshoorn B.V. en die daar het feit herdachten, dat het bedrijf honderd jaar geleden werd opge richt. Mr. H.A.C. Branderhorst KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres; Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging; Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uuren Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B.M.Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, f. van Brussel (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chefeindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning, chef Rijn-en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging* het automatisch afschrijven van hel geld, ontvangen 1,- korting perl VERZENDING PER POffcj per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSI Voor mensen die moeilijk lezen,.' hebben of blind zijn (of een anda hebben), is een samenvatting vanl feerz oeitn owno prof .el 'OP'U bopstert tamer Het voetgangerstunneltje onder de Hoge Rijndijk, ter hoogte van de Rijnegommerstraat is vandaag officieel geopend. Om half drie ging wethouder Duindam achter de wandelwagen en stapte het tunneltje in. Burgemeester Detmers en een hele groep moeders met kinderen volgden zijn voorbeeld en trokken feestelijk door de tunnel. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD K E N H U I Z (Kamer van Koophandel) stelde de heer Oudshoorn sr. in het bezit van de kleine gouden medaille van de Kamer. Wethouder Lijten bood deze middag de felicitaties van het gemeentebestuur aan. Vele geschenken werden tijdens deze geanimeerde receptie over handigd. Namens het personeel, dat een dagje uit in het vooruit zicht werd gesteld, werd de be drijfsleiding verrast met een klok. ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderdI Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woe; 13.00 t/m vrijdag 13 00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis; tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord. tel. 0172-463131. Academisch Ziekenhuis: tel. 071-5269111. trekke in Lei hoop tfievooi d d aan eam leem ich ni ilijk z :iteit Kame eling.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 16