,eiden Regio "Sloop Meelfabriek óevert nooit geld op' Statenlid beticht Leiden van fraude bij sanering Laura 'slaatste wens moet in vervulling gaan eiden boycot wet "gaandonatie niet Arbeidsinspectie: draaiboek van opgravingen Nederland Scholieren vrolijken buurt op I'm schets van de nieuwe 'Goekoop' 'Niet erg diervriendelijk' a U Paaskermis SP-raadslid Sloos gruwt van jeugd-viswedstrijd CAG 10 APRIL 1998 JAN PREENEN. 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071 -5356430 Bibliotheek yi q De bibliotheek in I Js Voorschoten mag op zondag open en door deweeks mag ze ruimere openingstijden hanteren. Apollo Het omstreden I kunstwerk Apollo is gisteravond met vereende krachten van Alphen naar Rosmalen verhuisd. ;iek lekieheimzinnige hand boven het water it doo®1 or, ofd^r, n. Vier getuigen meldden afgelopen nacht dat zij boven het :r ter hoogte van de Marepoortsbrug een hand hadden zien omen. Om elk risico uit te sluiten, werd de brandweer inge- keld. Twee duikers hebben het water veertig minuten afge- it, maar er werd niets gevonden. elkraak Stevensbloem n. Een winkel aan de Stevensbloem in Leiden is afgelopen it bezocht door snelkrakers. Rond half vier werd de pui van jedrijf geramd met een auto. De buit bestaat uit trainings- ;en enT-shirts. ndalen komen niet ver Wegens vernieling en vandalisme in de Merenwijk in en zijn afgelopen nacht twee Leidenaars (18 en 20), een 18- e Warmonder en een Hagenaar (18) opgepakt. Het viertal e tegen auto's, beschadigde spiegels en trok een bord van nakelaar uit de grond. Het kwartet werd kort daarop aan de «laan in Warmond in de kraag gevat. leiden eric-jan berendsen In één verschrikkelijke klap werden zaterdag avond 14 maart twee jonge mensen in Leiden uit het leven gerukt. Het duo vond de dood toen een automobilist op de Oosterkerkstraat de macht over het stuur verloor en het tweetal aanreed op de hoek van de Langestraat. De dramatische dood van de 16-jarige Laura van der Pluijm en haar vriend Vincent Vijlbrief (19) heeft diepe sporen achtergelaten. Niet alleen bij de directe nabestaanden en klas- en schoolgenoten. Ook de bewoners van de Langestraat (Centrum) en Parkstraat (De Kooi) waar Vincent en Laura woonden, zijn diep geraakt. Vier weken voor haar tragische dood had Lau ra, in het geheim, een bijbaantje genomen om geld te verdienen voor de aanschaf van een rol stoelbus voor haar eigen familie. Haar 3-jarige broertje Westley is namelijk meervoudig gehan dicapt en zijn zus was voor hem zijn grote steun en toeverlaat. Ook schoot Laura haar ouders al tijd te hulp bij hun zware taak Westley op te voe den. Om aan geld te komen, had Laura naast haar werk onder meer naar tv-programma's ge schreven om haar wens in vervulling te laten gaan. Het is er nooit van gekomen, de rolstoel bus heeft zij nooit mogen zien. Op initiatief van Lies Hoogervorst, penning meester van wijkcomité De Kooi, en buurtbewo ner Bram Groeneweg wordt volgende week woensdag en donderdag alléén in Noorderkwar tier en De Kooi gecollecteerd om 25.000 gulden op te halen om Laura's laatste wens, de rolstoel bus voor Westley, alsnog in vervulling te laten gaan. ,,Op een sobere manier", aldus Groene weg. „Want we willen absoluut geen slaatje uit de dood van Laura en Vincent slaan. Bij dit grote leed horen geen grote sponsors of shows." „We willen de familie een gevoel van steun geven en wijzen op de saamhorigheid in de buurt. Waar vind je dat tegenwoordig nog?", vult Hoogervorst aan. Het tweetal heeft een brief aan de wijkbewo ners gestuurd waarin wordt uitgelegd wat de be doeling is van de collecte. „Want steeds opnieuw blijkt dat in ons land juist de slachtoffers vaak in de kou komen te staan en soms met grote finan ciële zorgen achterblijven. De bijkomende pro blemen maken het voor de nabestaanden vaak extra moeilijk of zelfs onmogelijk om de draad van het leven weer op te pakken", zo luidt een deel van het schrijven. „Na bliksemoverleg met het college van B en W heeft men ons telefonisch uiteengezet dat de gemeente in de aanschaf van de auto helaas zelf niet kan voorzien. Wel is toegezegd dat de aan passingen aan een geschikte auto via de Wet Voorzieningen Gehandicapten kunnen worden gerealiseerd. Ook komt de familie Van der Pluijm hierbij in aanmerking voor een kilometervergoe ding. Dus stellen wij ons als taak dat onze wijk een belangrijke bijdrage levert dat deze auto er hoe dan ook komt", aldus Hoogervorst en Groe neweg. Daarom gaan volgende week woensdag 15- en donderdag 16 april 31 collectanten het Noorder kwartier en De Kooi in om de benodigde 25.000 gulden op te halen. Is er geld over dan gaat dat naar een goed doel. Mensen die niet in Noorder kwartier of De Kooi wonen en toch geld willen overmaken kunnen dat doen via het Steun het Laura Vincentfonds, VSB-bankrekening 84.07.27.038 ten name van L.W. Hoogervorst on der vermelding: Inzake Laura en Vincent. hitect van bureau Rappange snapt keuze nieuwe college niet p van het overgrote deel van de Meelfabriek, zonder iets nieuws voor in de plaats te zetten, zal nooit en ner geld opleveren. Sterker nog, dat zal slechts (kosten. Geen projectontwikkelaar zal dan ook heil grootschalige sloop van het complex, ook al blij- letelhuis en graansilo behouden. Dat is de stellige uiging van C. Doomenbal van het Haagse architec- ïreau Rappange dat vorig jaar in opdracht van de lente een onderzoek uitvoerde naar de mogelijkheid Jeeldbepalende fabriekscomplex op een andere ma- Je gebruiken. volledig komen uit pakweg twintig, of misschien nog iets meer woningen. Daar staan in elk geval sloopkosten tegenover. En, wat ik uit het streven van het nieuwe college begrijp, zou er een groenstrook moeten ko men. Wat een goede toevoeging kan zijn, maar het project alleen maar minder rendabel maakt." De argumenten die het nieu we college nu hanteert om het oorspronkelijke plan van Rap pange terzijde te schuiven, wor den volgens Doornenbal niet door projectontwikkelaars ge- herman joustra penbal zegt zijn uitspraak peren op jarenlange erva- n het vak, vooral met pro- k voor hergebruik van ou- pden en complexen. „Wie Joopt, moet daar vervol een nieuw gebouw voor in pats zetten met een groter pe, wil hij een hoger ren- pit behalen." Een ander nk van ketelhuis en silo, Irbeeld als woonruimte, tnaar zijn mening dan ook iop. „De winst moet dan deeld. Rappange gaat in zijn schets van de mogelijkheden uit van ruim 180 woningen en elf kantoren in bestaande panden van het complex en de bouw van 23 nieuwbouwwoningen en aanleg van een parkeergarage aan de achterkant. Wethouder ruimtelijke ordening, T. van Rij, liet deze week weten dat de kos ten daarvan, na een herbereke ning door een ander bureau, veel te hoog zouden uitvallen. Kortom, dat behoud en herge bruik van het overgrote deel van het complex te kostbaar is. „Een vreemde redenering", vindt Doornenbal. „Want zelfs als de kosten miljoenen hoger zouden uitvallen, dan draait de gemeente daar toch niet voor op? Het is altijd een projectont wikkelaar die het risico draagt. En in dit geval zijn er genoeg geïnteresseerden voor ons ont werp. Als dat moet, heb ik er morgen een. Maar nogmaals, wat de gemeente nu zelf wil, valt nog veel duurder uit." Ook het door het nieuwe col lege gehanteerde argument dat het plan van Rappange te veel onvolkomenheden bevat, snijdt geen hout, zegt Doornenbal. Er zou volgens Van Rij geen reke ning zijn gehouden met de brandveiligheid van de geplan de woningen en sommige wo ningen zouden totaal geen uit zicht hebben. „Die discussie is nooit met ons gevoerd. Het was ook geen bouwaanvraag waar mee we ons hebben bezigge houden. Het was een haalbaar heidsonderzoek, een opzet. We hebben niet gezegd: het moet per se zo worden gebouwd. Zo gaat het altijd met dit soort on derzoeken. Je maakt een op zetje en vervolgens ga je dat in overleg met de betrokkenen verder uitwerken. „Wat de kritiek op de wonin gen betreft, niet elke woning kan natuurlijk op het zuiden ge situeerd zijn. Brandveiligheid? Daar hebben we zeker wel reke ning mee gehouden? Nee, van die kritiek fig ik niet wakker. Ik hou het er maar op dat deze be slissing van het nieuwe college puur politiek is." leiden Leerlingen van het Da Vinei College aan de Sumatrastraat hebben gisteren een deel van De Kooi in paassfeer gebracht. In de vijver tegenover de school werden reuze-wa- terlelies van papier-maché gelegd. Bovendien werd het groen in de buurt opgevrolijkt met vijfhonderd violen. De kleuters van de basis school De Springplank werden nadrukkelijk bij de activiteiten betrokken. Voor hen wer den door paashazen paaseieren verstopt. De actie van Da Vinei werd ondersteund door de Dienst Milieu en Beheer stadsdeel Noord en het buurtwerk van de Leidse Welzijns Orga nisatie. FOTO MARK LAMERS boycot het verzamelen :vens voor de uitvoering Ie nieuwe Wet Orgaando- voorlopig niet. Wel zal Bieentebestuur - liefst sa- inet andere gemeenten via leniging Nederlandse Ge lten - zich verzetten tegen Itikel in het protocol Or en Weefseldonatie dat seksuelen uitsluit als or- onor. Dat stelde burge er C. Goekoop gisteren anleiding van vragen van rA. Geertsema. oor de fracties van WD, GroenLinks, CDA, D66 en dersteunde vragen vroeg sema gisteren om een t van de wet. In eerste in- zou de gemeente in een an de ministeries van de en volksgezondheid, wei- sport meedelen dat Lei- 'eigert de gegevens van achttienjarigen door te De ministeries hebben gevens nodig voor de do- n hi eerg :eerp AN1 feei sterf e jani5-; "edi -Flo'i: j* norregistratie. Zou de rijksover heid voor het eind van het jaar niet bijdraaien, dan zou begin volgend jaar de boycot daad werkelijk in werking moeten treden. Goekoop stemde van harte in met het principe achter het voorgestelde protest. Het ging hem echter te ver om zomaar de uitvoering van de Wet Or gaandonaties te blokkeren. „Ik vraag me af of we daarmee niet iemand die potentieel van een Leidenaar een nier zou kunnen krijgen niet ter dood veroorde len. Zeker wanneer zo'n actie op grote schaal wordt gevolgd, belemmer je de mogelijkheid van orgaandonatie." Die mogelijke consequentie ging Goekoop te ver. Daarom stelde hij voor om 'te kijken hoe we niet mee kunnen werken aan deze wet zonder dat dat consequenties kan hebben voor leven of dood'. De vragensteller en de ondersteunende fracties namen met dit antwoord gister avond genoegen. leiden De auto's zijn verdwenen en in plaats daar van zijn de kermisattracties verschenen op het par keerterrein naast molen De Valk aan de Lammer markt in Leiden. Vanaf vandaag tot en met tweede paasdag kan worden gebotst, gezweefd, gelachen en gegild. Bezwaren die omwonenden tegen de kermis hadden ingediend, werden begin deze maand door de gemeente ongegrond verklaard. FOTO MARK LAMERS leiden ruud sep De arbeidsinspectie wil van alle opgravingen in Nederland de arbeidsomstandigheden in kaart brengen. De actie wordt ondernomen naar aan leiding van de klachten over slechte omstandig heden bij de opgraving in Hardinxveld-Giessen- dam waar Leidse archeologen aan het werk zijn. „We hebben geen keiharde aanwijzingen, maar je kunt vermoeden dat je bij andere opgravingen soortgelijke omstandigheden aantreft", aldus hoofdinspecteur S. Verbeek van de Rotterdamse arbeidsinspectie. Archeologen die voor het Leidse bedrijf Archol werken, deden gisteren in deze krant hun beklag over gebrekkige veiligheidsmaatregelen en slech te faciliteiten op de opgraving in Hardinxveld- Giessendam. De arbeidsinspectie heeft de klach ten van de werknemers inmiddels overgenomen en het aan de Leidse universiteit verbonden Archol opdracht gegeven de tekortkomingen op korte termijn te verhelpen. Om soortgelijke problemen in de toekomst te voorkomen, wil Verbeek de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek verzoeken een draaiboek voor opgravingen op te stellen. „We gaan kijken of we dat kanaal kunnen aanboren. Met een draaiboek in de hand kan degene die een opgraving aanstuurt zeggen: denk daar en daar ook nog even aan." Dat goede arbeidsomstandigheden bij archeo logisch veldwerk niet de hoogste prioriteit heb ben, is volgens Verbeek te verklaren uit de ge schiedenis van het werk. „Vroeger werden opgra vingen uitgevoerd door studenten die bij het werk in een tentje bleven kamperen. Tegenwoor dig is het gewoon werk en moet alles goed voor elkaar zijn. Ik denk dat het verleden een beetje blijft spelen. Maar zeker als de werkgever een heuse BV is, vind ik dat de zaken goed op orde moeten zijn." herman joustra geen ontkomen aan, burgemeester Cees oop hangt eind dit jaar zijn ambtsketen Ie wilgen. En dat betekent uiteraard dat er nieuwe burgervader, of burgermoeder -Wat vindt u?: et de opvolger van Cees Goekoop vooral ge- zijn op 3 oktober? Of moet hij juist de orde stad goed kunnen handhaven? Of geniet urgemeester die oog en oor heeft voor de ge- mensen in Leiden uw voorkeur? Misschien uw gedachten ook wel een heel andere kant m het zijn dat u juist een burgemeester wilt m die goede contacten onderhoudt met het fileven en de Haagse politiek? jag het zeggen. Sterker nog, het wordt zeer 'j£ gesteld als u uw mening geeft.,Door de fnte. Die wil namelijk, voor het eerst in de ledenis, officieel de mening van de Leide- peilen. Op 25 april mag iedereen die dat J' een groot forum in De Waag, de voor hem meest aantrekkelijke burgemeester schet sen. Voor de goede orde, het 'onderzoek' onder de Leidenaars is maar een klein onderdeel van een omvangrijke procedure. Zeg maar het be gin. Aanstaande dinsdag is de installatie van de zogeheten vertrouwenscommissie. Die gaat zich bezighouden met de vraag wie burgemeester Goekoop moet opvolgen. Als eerste taak heeft de commissie het maken van een profielschets van de nieuwe burgemeester. En de schetsjes van de Leidenaars dienen als inspiratie voor de leden. De gemeenteraad beslist uiteindelijk op 12 mei definitief over de profielschets. Daama buigen de commissaris van de konin gin in Zuid-Holland en de minister van binnen landse zaken zich over de kwestie. Dan pas wordt een naam gezocht bij de schets. Het is uiteindelijk de koningin die de nieuwe burge meester benoemt. Dan is het gezicht bij het schetsje bekend. leiden aad rietveld H Kinderen die een hengeltje in het water gooien: Daan Sloos krijgt het al benauwd als hij er alleen maar aan denkt. Sportbe- drijf Leiden houdt op Koningin nedag een viswedstrijd voor de jeugd. „Niet erg diervriende lijk", zei de SP'er gisteravond in de gemeenteraad. Sloos zag het al helemaal voor zich: de onervaren kinderhand jes die zitten wurmen om het haakje uit de bek van de arme vis te krijgen. „Ik hoop dat het Sportbedrijf voor ervaren bege leiding zorgt", zei het raadslid. „En als die begeleiding er niet is dan zou ik willen oproepen tot een boycot van deze viswed strijd." Wethouder A. Pechtold (D66/sport) was geroerd door de zorg van de SP'er en beloof de het Sportbedrijf te vragen hoe het zit met de begeleiding van de viswedstrijd. „Maar ik vind het wel belangrijk dat het Sportbedrijf ook dingen organi seert voor kinderen. En in Lei den, met zijn tradities met ha ring en paling, hoort vissen er welbij." den haag/leiden annet van aarsen Het provinciale statenlid C. van Laar (GroenLinks/De Groenen) beticht de gemeente Leiden van fraude bij de bodemsanering in de Noorderstraat. „De rappor ten van de sanering staan vol tegenstrijdigheden. Er is met de cijfers gerommeld. Op papier is bijvoorbeeld veel meer grond afgevoerd dan vanaf die plek in de Noorderstraat mogelijk was. De gemeente kan de kosten van de sanering declareren. Meer vervuilde grond betekent hoge re kosten", meent het statenlid. Ze eist van de provincie dat die de zaak tot op de bodem uitzoekt en de declaratie van de gemeente Leiden voorlopig niet uitkeert. Inmiddels heeft de provincie de goedkeuring voor de sanering opgeschort. „We zijn op het moment de rappor ten aan het bekijken. We zijn er nog niet uit of er echt iets ver keerd is gegaan", zegt een woordvoerder van de milieuaf deling. Voor de Noorderstraat maakt dat in principe niet veel meer uit. Inmiddels staat er een appartementencomplex van vier hoog op het vroegere Cupe ra-terrein. Bij proefboringen eind vorig jaar bleek dat er geen vervuiling meer in de bodem zit. Slechts schoon zand kwam bij die operatie naar boven. „Ik vraag me zelfs af of de Noorderstraat ooit vervuild is geweest", zegt statenlid Van Laar, die is benaderd door de vroegere eigenaar van het ter rein, L. Lolkes de Beer van Cu pera. Hij heeft belang bij ophel dering van de zaak. Een ontei geningsbureau rekende inder tijd uit dat de gemeente Lolkes de Boer voor 1,3 miljoen gulden kon uitkopen. De gemeente vond dat te duur en liet een bo demonderzoek uitvoeren. In eerste instantie leverde dat geen verontreinigingen op, maar een half jaar later kwam het bericht dat fouten waren ge maakt en dat de grond toch ernstig was vervuild met de op losmiddelen per en tri. Lolkes de Beer kreeg slechts de helft van de 1,3 miljoen gulden en betaalde dus in wezen mee aan de sanering. F. Ruijs, de advocaat van Lol kes de Beer, heeft inmiddels burgemeester en wethouder van Leiden aangeschreven. Hij eist inzage in de facturen van de 'feitelijke saneringskosten'. „Mijn cliënt werd vanwege een ernstige verontreiniging voor delig onteigend en bij de pro vincie werd nog eens royaal ge declareerd", aldus Ruijs.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15