-I- V Pasen schrijf je met een ei 1 J Nog even een ontbijtje drinken "0< Smaak VRIJDAG 10 APRIL 1998 Hopscheuten Wie de komende paasdagen richting Bel gië en dan met name het Vlaamse ge deelte, afreist en verzot is op de culinaire geneugten des levens, doet er goed aan even een stop te maken bij mevrouw Ida Kerckhof in leper. Tot eind april serveert zij in haar restaurant Regina aan de Grote Markt hopscheuten, een groente die wij hier in de lage landen niet of na u wel ijks ken nen. Hopscheuten zijn de eetbare okselknopen of hopspruiten van de hopplant. Deze klimplant groeit vanuit de oksels van een sterk en wijd vertakt wortelstelsel, ook wel de hopstoel genoemd. In het vroege voorjaar, van begin maart tot eind april, vormen zich talrijke nieuwe uitlopers van de plant. Uitlopers die met gemak een lengte van zes tot acht meter kunnen bereiken. Om de plant de broodnodige groeikracht te geven, wordt het overgrote deel van de uitlopers, de hopscheuten, weggestoken en gebruikt voor consump tie. Overigens wordt de hopplant in de eerste plaats geteeld vanwege de hopbel len, als dennenappel ogende bloemen, die voor de productie van bier worden gebruikt. Van de gedroogde hopbellen wordt hopmeel gemaakt wat enerzijds voor een bederfwerende en conserveren de werking in bier zorgt. Daarnaast zorgt hopmeel voor het karakteristieke aroma en de typisch bittere smaak van het ger stenat. Ooit vormden hopscheuten in België voedsel voor het gewone volk, zo blijkt uit een citaat afkomstig uit een Belgisch zestiende-eeuws Kruidtboeck. Die tijd is voorbij want per kilo moet nu al gauw een bedrag tussen de 120 en 150 gulden worden neergeteld. Met recht mag de hopscheut dan ook een delicates se worden genoemd die bij voorkeur zo dicht mogelijk bij het vuur, in dit geval Vlaanderen, genuttigd kan worden. Het is een groente die snel verkleurt en daar door smaak verliest waardoor transport een moeilijke zaak wordt. Dat verklaart tegelijk de schaarsheid in ons land. De hopscheut houdt het midden tussen tau gé en een blanke asperge. Zowel wat be treft vorm als smaak. Voor de bereiding geldt hetzelfde als voor asperges, beet gaar koken of pocheren in water met zout en wat citroensap om verkleuring tegen te gaan. Roerbakken kan ook maar dan verdient het aanbeveling om ze van te voren halfgaar te koken. In Vlaande ren worden ze geserveerd met een gepo cheerd ei of een hollandaise saus. Vol gens de charmante en goedlachse Ida Kerckhof is dit gerecht in combinatie met een koel glas Riesling een streling voor de tong en een (om)reis meer dan waard. Eveneens grote bekendheid als het gaat om hopscheuten geniet restau rant d'Hom- melkeete van uitbater Johan de Brabandere JOHN BEEREN, eige naar van de Bokke doorns, een met twee Mïchelin-sterren ge decoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal. Nauwelijks is de plof op de mat verstomd van het gratis zakje 'Wake up' drinkontbijt van Brin- ta, dat huis-aan-huis werd verspreid of Friesche Vlag introduceert een nog snellere versie: 'Ry- thm'. Met de slogan 'de tijd drinkt' presenteert men een maaltijdvervangende drank in een meeneembeker die buiten de koeling houdbaar is. Geen glas melk en een vork om te mengen meer nodig, zoals bij Brinta's drinkontbijt. In de file of in de trein nog even een ontbijtje drincen vormt geen probleem. 'Rythm' bestaat uit nagere yoghurt met drinkbaar gemaakte gra- nenen de ffuitsmaak mandarijn-mango of ci- troei-appel. Functionele zuivel, dat wel maar of je dtar 'lekker' voor mag zetten valt te betwisten. De dranken zijn erg zoet en de geur- en smaak - stofen zijn dominant aanwezig, ze laten boven dien een melige nasmaak achter. De halfvolle yoghurt van Mona's 'Goede Morgen' drinkont bijt in halve-literpakken bevat zelfs meer suiker dan vruchtensap en granen. Ontbijtvervangende producten zijn nog vrij nieuw maar de vraag ernaar stijgt. De totale vraag naar granenontbijten (cereals) groeide in 1996 met 14% en vorig jaar met 12%. Eieren hebben geen invloed op cholesterol Pasen, dat is weer eieren zoeken en ei eren eten geblazen. Al duizenden ja ren is dat zo. Ook al steekt van tijd tot tijd twijfel de kop op over de vraag of dat eigenlijk wel zo gezond is. In ver band met cholesterol, salmonella en zo. Heb geen angst, het zijn vooral de verhalen die consumenten de stuipen op het lijf jagen. Voedingsweten schappers hebben kortgeleden vastge steld dat eieren toch minder onge zond zijn dan ze tot voor kort dach ten. De 220 mg cholesterol die in elk eitje zit, blijkt nauwelijks invloed te hebben op het cholesterolgehalte in ons bloed. En de ruim zes gram vetten in een ei zijn voor het grootste deel onverzadigd en dus goed voor ons. Zulke vetzuren, zoals linolzuur, kun nen het cholesterolgehalte in ons bloed zelfs doen dalen. Tovenaarsleerling Michel Montignac echter zit er weer.eens naast met zijn bewering dat het zogeheten viergra- nenei 'boordenvol' zit met vitaminen. Dat kan niet worden aangetoond. Wel waar is dat kippeneieren nog wel eens besmet zijn met salmonellabac teriën. Daarom wordt het mensen met een niet optimale weerstand zie ken, kleine kinderen, ouderen stel lig afgeraden om rauwe of onvoldoen de lang gekookte eieren te eten. Bak ken is goed, zij het niet voor de bacte riën. Volgens Arend Meijs, sectordirecteur eieren van het Pluimveecentfum in Zeist, kan geen enkele eierboer garan deren dat al zijn eieren salmonellavrij zijn. ,,Het is nu eenmaal ondoenlijk om elke kip en elke gelegd ei op die bacterie te controleren". Als je een grote hoeveelheid eieren met water zou gaan wassen, zwemmen de bacte riën van het ene besmette ei naar alle andere en tasten binnen de kortste ke ren de hele partij aan. Eieren van de beste kwaliteit zijn inge deeld in klasse A. Dat zijn de eieren die de consument in de winkel kan kopen. Eieren van klasse A mogen niet gewassen zijn. Minder goede en oude re eieren vallen onder klasse B. Zulke eieren zijn bestemd voor de industrie. Ze horen niet op de paastafel. De eierboer die reclame maakt met 'voedselveilige scharreleieren' dient te worden gewantrouwd. Hij beweert dat zijn eieren salmonellavrij geprodu ceerd zijn en bovendien 'als extra be- Eieren en olijfdie vormen een verrassende, gezonde combinatie. scherming voor u gewassen'. Boeren bedrog noemen we dat. De bedrieger vraagt er bovendien een hogere prijs voor. Sommige meisen kopen eieren recht streeks van een boer. Dat is een kwes tie van vertróiwen. Wie in de winkel veilige eierenzoekt, moet letten op de aanduiding ICB. Die afkorting staat voor Integrals Keten Beheersing. Dat betekent datde hele productie van begin tot einde tot in de puntjes wordt beheerst en jecontroleerd. Dat strekt zich uit van ket fokmateriaal tot broe- derijen, voeiieveranciers. de houders van leghemen en de pakstations voor eieren. Vooralle deelnemers gelden strenge voorschriften. Met hun admi nistratie kunnen Ze aantonen dat ze alle voorgeschreven maatregelen ge troffen hebben. Dat ze het bedrijfs proces voor maximale veiligheid van de eieren volledig onder controle heb ben. Laten we nu iets extra gezonds doen: Gezonde eieren combineren met wat tegenwoordig het summum is, olijfolie. Tenslotte is op een recent gehouden wetenschappelijk wereld congres geconcludeerd dat de medi terrane keuken de allergezondste is. Te danken aan rijkelijke hoeveelheden olijfolie, knoflook, voedingsvezels, groenten en vis. Dat vermindert de kans op hart- en vaatziekten. De vet ten in olijfolie verlagen het 'slechte' cholesterol in ons bloed en knoflook werkt bloedzuiverend en ontsmet tend. Daarom zijn we met Pasen bal dadig en gaan we mediterraan met ei eren uit onze bol. We eten met Pasen 'le grand aïoli'. Eerst maken we Provengaalse knof lookmayonaise, de eigenlijk aïoli. Wrijf daarvoor een twaalftal sappige FOTO STUDIO WICK NATZIJL teentjes knoflook met wat zout fijn in een vijzel. Roer er de dooiers van twee verse eieren door. Klop er dan, met een garde of elektrische mixer, in een dun straaltje een halve liter olijfolie door. Breng de dikke saus op smaak met citroensap en peper. Kook de eieren hard en pel ze. Po cheer stukjes kabeljauwfilet. Kook mosselen en neem ze uit de schelpen. Kook groenten beetgaar: worteltjes, bloemkoolroosjes, sperziebonen, bleekselderij. Zet alles op de feestelijk gedekte paastafel en dip ondeugend de gezonde lekkernijen in aïoli. Zing tijdens de bereiding heel zachtjes het oude versje: Palm, Palm Pasen - ei koer ei! Over enen zondag, dan krijgen wij een ei. Eén ei is geen ei, twee ei is een half ei, Maar drie ei is het rechte paasei. PUZZEL 1 23456789 OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. Kooppoging, vlaag; 2. staat van de USA; 3. soort aap; 4. Japans bordspel, mager, schaakafkorting; 5. stad in Engeland, vaste spiritus; 6. niet waterdicht, stormloop; 7. hetzelfde, muur; 8. muzieknoot, soortpapegaai, luiaard; 9. roofvis; 10. zuiver gewicht; 1 l.glansverf, stap. Verticaal: 1. Insekt, rij man schappen, oude lengtemaat; 2. klem vaartuig; 3. aanwijzend vnw., in orde, deel v.e. fuik; 4. zandheuvel, tijding; 5. loog,stamppot; 6.graanstengel, vuisthandschoen; 7. halsbont, tijdperk,gekuifde vogel; 8. sier plant; 9. voorzetsel, bamboebeer, gesneden stier. OPLOSSING SLEUTELWOORD De woorden op de eerste en der de verticale kolom zijn: SOEPBORD en MISDADIG Het sleutelwoord luidt: JACHTBE- WIJS S T R HEINZ KP-0,< f N KRo/c t- Z.OZJ.EAS JVE RASE/J /*tAAR i££/vS" 45£A/ JAARTJE OVERS-ZAAAS, ER/rs f TOMPOES Tom Poes en de Grootdoener Er is over professor Siccbock rees veel leijks geschreven - en zonder twijfel zijn er duistere punten in zijn karakter. Maar ijverig is hij, en wan neer hij een werkstuk onder handen heeft, gaat hij daar helemaal in op, zelfs wanneer het hem tegenstaat. Zo ook nu. „Ziedaar", prevelde hij dan ook op een donkere regendag. „Een robot voor de heer Verkuil. Ei, waar toe moet een wetenscaapsman zich verlagen om aan middelen te ko men? Maar het monsler is betaald en tarium voor de panotropen-correla- tie kunnen vernieuwen." Zo mompe lend sloot hij het deurtje in de tors van de machine en begaf zich naar de telefoon. „Hij is gereed, meneer Verstuif', sprak hij. „Een groot postuur met een geheugen van drie kilometer micro-tape. Ja, ja, hij kan alles wat men hem voordoet. Alles, ja... Inderdaad, hij gehoorzaamt al leen aan degene op wie hij is afge steld. Als u dus even kunt komen, zullen we dat in orde maken... Nee, wanneer u er voor gaat staan wan neer ik hem een impuls geef. Goed; tot straks, waarde heer." Met een glimlach hing de professor de hoom op en sloeg een blik naar buiten, waar zwarte wolken langs een zwerk joegen, dat zo nu en dan door blik semschichten ontsierd werd. „Dat is dat", zei hij tot zichzelf. „Nu kan ik mij aan het échte werk gaan wijden. Wat jammer dat het weder zo slecht is. Ik moet even naar het dorp, maar in deze regen zou men zelfs geen REDACTIE WIM V H W DOORJOSBROEKE Een depressie boven Bretagne trekt morgen net ten oosti van oris land naar het noorden.Vannacht is het bewolkt met een enkele bui. De wind is zwak uit oostelijke richtir gen. De minimumtemperatuur wordt ongeveer 6 graden. Morgen draait de wind naar westelijke richtingen en nee toe tot matig. De gehele dag vallen er buien, mogelijk rrr onweer en hagel. De temperatuur die vandaag nog tot 1; graden opliep haalt met moeite de 10 graden. Ook gedurende de paasdagen blijft de depressie, die dar op de Noordzee of boven Denemarken ligt het weer bepa len. Zondag valt nog een aantal buien, op tweede paasdi is de buigheid wat minder en komt de zon ook af en toet voorschijn. Bij een matige, aan zee krachtige wind uit noordwest tot noord wordt het slechts 9 tot 10 graden, gin volgende week verandert er nog maar weinig in het h dige weerbeeld. Pasen valt op de eerste zondag na volle maan in de lente Op zn vroegst kan paaszondag vallen op 22 maart, op zn laatst op 25 april. Dit jaar is het volle maan op zaterdag, april om 22.23 uur, vandaag dat Pasen dit jaar valt op en 13 april. Het weer tijdens de paasdagen kan sterk uiteenlopen. Soms komt het tot sneeuwval of lichte vorst maar in 194 was het zomers warm. De koudste pasen beleefde Neder land op 23 en 24 maart 1845. Op de Buiten-Amstel toen een feesttent op het ijs waar Paaschbrood en verscl eijeren werden verkocht. Die maand was ook de koudste maand maarf sinds het begin van de metingen in 1706. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In het noorden soms zon. Verder bewolkt en vooral in het zuiden veel regen of sneeuw. Op morgen een stevig toenemende oos tenwind. Middagtempera- tuur van rond -5 graden in het noordan tot rond +5 in het zuiden. Zweden: In het noorden nu en dan zon en bijna overal droog. In het midden en zuiden bewolkt en van tijd tot tijd sneeuw, later ook regen. Morgen een stormachtige oostenwind. In het zuiden maxima oplopend tot bo ven +5 graden. In het noorden overdag nog rond 5 graden vorst. Denemarken: Onbestendig, bewolkt en geregeld flinke buien, mis schien ook met onweer. Middagtempe- ratuur tussen 6 en 10 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Aanhoudend wisselvallig met een harde, gure noordenwind. Verder meest be wolkt en een aantal buien, ook met on weer, hagel en sneeuw. Maxima van am per 4 graden in Schotland tot 10 in het zuiden van Engeland. België en Luxemburg: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen; ook kans op onweer. Middagtem- peratuur ongeveer 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Weinig zon en een grote kans op regen of buien; onweer is niet uitgesloten. Middagtemperatuur van 8 graden langs de kust tot 12 graden in het oosten. Portugal: Wisselend bewolkt en enkele regen- en onweersbuien; met name in het zuiden soms ook zon. Langs de westkust soms veel wind. Maxima van ongeveer 12 gra den in het noorden tot 19 in het zuiden. Madeira: Wisselend bewolkt en slechts een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Spanje: Van tijd tot tijd regen, ook onweer en in het noorden in hogere streken vanaf zo'n 1100 meter sneeuw. In het oosten en zuiden ook nu en dan zon. Langs de Golf van Biskaje een straffe noordwesten wind. Middagtemperatuur uiteenlopend van 9 graden langs de Golf van Biskaje tot dicht bij de 20 graden in de gebie den met zon. Canarische Eilanden: Afwisseld zon en wolken en waarschijn lijk droog. Middagtemperatuur tusseri 22 en 27 graden. Marokko: Westkust: in het noorden meest bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Naar het zuiden toe meer zon en droog. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 15 in het noorden tot 25 of meer in het zuiden. Tunesië: Wisselend bewolkt en een paar buien, ook met onweer. Middagtemperatuur rond 20 graden, bij zon iets hoger. Zuid-Frankrijk: Wisselvallig met regen en onweer. Mid dagtemperatuur tussen 12 en 17 gra- Mallorca en Ibiza: Nu en dan zon, maar daarnaast ook kans op een paar regen- of onweersbuien. Ta melijk fris met op morgen slechts een graad of 14. Italië: Wisselvallig met hier en daar wat zon. maar ook een aantal fikse buien, soms met onweer. In het noorden lokaal veel neerslag. Middagtemperatuur uiteenlo pend van een graad of 15 in het noorden tot ruim 20 in het zuiden en op Sicilië. Corsica en Sardinië: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen- en onweersbuien. Later ook veel wind. Daling van temperatuur tot om streeks 15 graden op morgen. Malta: Onbestendig met soms forse regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur 22 graden. Griekenland en Kreta: Zonnige perioden, maar in het noorden en westen meer bewolking en een paar fikse buien, ook met onweer en mis schien veel neerslag. Middagtempera tuur veelal tussen 25 en 30 graden, maar in het noordwesten later lagere Turkije en Cyprus: Flinke zonnige perioden en droog. Aan zee middagtemperatuur tussen 20 en 30 graden. Duitsland: Meest bewolkt en van tijd tot tijd buien, hier en daar veel neerslag en kans op onweer. In Beieren bij föhn maxima op lopend tot rond 20 graden. Elders maxi ma tussen 12 en 16 graden. Zwitserland: Bewolkt en perioden met regen; lokaal veel neerslag. Sneeuwgrens rond 1300 meter. Middagtemperatuur rond 13 gra den, maar door föhn in h< en daar hoger. Oostenrijk: In het noordoosten eerst verder bewolkt en van t uit geruime tijd regen, boven ter sneeuw. Middagtemperat. graden in Tirol tot bijna 20 oosten. Vandaag geregeld zon en di toenemende bewolking, I. door een paar buien, misschi weer. Middagtemperatuur or graden. Tsjechië en Slowakije: Vandaag eerst nog zon en ovi droog. Later van het zuiden nemende kans op regen- en o en. Middagtemperatui graden. Hongarije: Vandaag geregeld zon meer bewolking en een paarl schien met onweer. Middagte omstreeks 18 graden ZATERDAG 11 APRIL 1998 Zon- en maanstanden Zon op 06.53 Zon or Maan op 20.02 Maam Waterstand IJmuiden Kat Hoog 04.46 16.51 04, Laag 00.34. 12.45 00 Weerrapporten 10 april 08 uur half bew licht bew half bew. regenbui regen half bew. half bew. half be Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck hall bew. Istanbul zwaar bew Klagenfurt mist Kopenhagen half bew Londen zwaar tx Luiemburg regen Madrid half bew Rome licht bew Split licht bew Stockholm licht bew Warschau zwaar bei Wenen zwaar bei Zurich half bew Bangkok hall bew Buenos Aires zwaar bei Casablanca zwaar bei Johannesburg zwaar bei Los Angeles licht bew New Orleans onbew New York regen IED is 21.04 ngs di *Jach o{ o( :erac Drten K)or eakol o( 0<

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 12