'Vergrote Lakenhal komt niet op presenteerblaadje' ten wereld van mooie plaatjes iff Verkering stuit op muur van onbegrip Cultuur Kunst IOLLAND Afscheid Tammy Wynette I$I$ doet alles, behalve reggae Muziek PAG 10 APRIL 1998 jlsiebernadette van der goes Op zoek naar de verloren tijd, i en etsen van Annemarie Petri en n van Patrick Willemsen. Te zien: /4, do. t/m za„ 14.00-17.00 uur, ie Cellini, Hooigracht 50, Leiden. p voor: je bent een konijn- p woont in de duinen en vrolijk op los. Op zekere leeft je laatste uur gesla- e wordt de prooi van een le buit van een jager of je gewoon aan ziekte en ou- >m. Vervolgens zal het niet meer duren voordat het dat nog van je rest een vol beenderen is. Tot het ent waarop een toevallig rende kunstenaar zich je schamele overblijfselen en besluit ze mee naar te nemen. In zijn atelier ïrkt hij ze in zijn objecten eft je een tweede leven, dat tweede leven in- is te zien bij galerie Celli- latrick Willemsen maakt kastjes waarin hij allerlei Verpen en omgevingen in ituur uitbeeldt. Een golf- 'AIR -Tt 1 STVAN I900TOT HEDEN NEDERLANDS NGRES CENTRUM DEN HAAG ag 10 t/m dinsdag 14 april II.00 - 18.00 uur «anisatie en informatie: eurs Exhibition Organizers felefoon 030 - 295 59 11 "www. a rtsite.nl/H A F. h t m baan, een zeilschip, een sneeuwscooter, een huiskamer of een bar. Behalve ijzerdraad en blik gebruikt hij daarvoor ook de skeletten en tanden van konijnen. De ideeen voor de in houd van zijn kastjes krijgt hij door veel naar de overblijfselen van deze dieren te kijken, ermee te spelen en te associëren. Dat klinkt luguber, maar de objec ten die op die manier ontstaan, zijn dat gek genoeg absoluut niet. In de eerste plaats zijn de beenderen, voordat ze worden gebruikt, goed schoongemaakt en opgepoetst, waardoor ze in combinatie met de andere ma terialen als van plastic lijken. En in de tweede plaats zijn de voorwerpen die Willemsen uit beeldt zo klein dat ze eerder vertederen dan doen griezelen. Wie naar zijn kastjes kijkt, denkt niet aan vergankelijkheid en dood maar waant zich op schoolreisje in Madurodam. Bij galerie Cellini zijn ook col lages van Annemarie Petri te zien. En in feite is daarmee het zelfde aan de hand als met de objecten van Patrick Willemsen. Petri knipt plaatjes van stoelen, kasten en wandbespanningen uit kunsthistorische boeken en plaatst ze, samen met. zelfge maakte tekeningen, in een nieuwe omgeving. Evenals de konijnenbotjes van Patrick Wil lemsen, krijgen ook de uitge knipte voorwerpen van Petri zo een tweede leven. Het resultaat van dit knip- en plakwerk is een serie afbeeldingen van fraaie in terieurs die in een tijdschrift over wonen niet zou misstaan. Maar een galerie is geen redac tielokaal van een glossy magazi ne, net zomin als het een de pendance is van Madurodam. De zwakte van het werk van Willemsen en Petri is dat zij een te letterlijke imitatie geven van de werkelijkheid en daardoor blijven steken in een wereld van mooie plaatjes. De vraagt dringt zich dan ook op of hun werk wel het predikaat 'kunst' ver dient. Wat mij betreft is het woord 'kunstig' meer op z'n plaats. )-single van Maximum Overdrive jfj_. De eerste cd-single van de Leidse band Maximum Over- pligt in de winkels. 'Ranja met een Rietje' is het resultaat van contract dat de band heeft gesloten met Ramshorn. jf miljoen voor Michael Jackson ^ngeles Een jury in Los Angeles heeft een man donderdag jordeeld tot het betalen van een schadevergoeding van 5,4 |oen gulden aan popster Michael Jackson. De man had ver- ird een videoband te hebben van Jackson die seks had met jongen, maar kon die niet overleggen. Jackson ontkent seks ebben gehad met minderjarigen. irkpop: Robbie Williams en Anouk IjAAGRobbie Williams (ex-Take That) en de Haagse zange- fenouk zijn vastgelegd voor het grootste openluchtfestival jEuropa: Parkpop. Ook Skik, Echo and the Bunnymen, The e Matthews Band, Andrew Dorf, the Hoax, the Hellacopters ïuju Banton komen op 28 juni naar de gratis optredens in [Haagse Zuiderpark. Daarmee zijn negen namen vastgelegd, jitaal moeten dat er twaalf worden. De avond voor Parkpop is let kader van 750 jaar Den Haag een speciaal optreden op de [poppodia georganiseerd onder de noemer Residentie Rock. (Residentie Orkest voert zowel klassieke als popmuziek uit (er leiding van Yan Pascal Tortelier. Ook treedt The Scene op S er een ligconcert van Coen Bais. Die laatste artiest noemt jzelf new-age pianist en wil dat zijn muziek liggend wordt iiling nalatenschap Max Heymans Verdam Verschillende kledingstukken, hoeden en meubels Se nalatenschap van wijlen Max Heymans worden geveild. In [ery Donkersloot in Amsterdam kunnen belangstellenden op 17 en 18 april tussen 12.00 en 21.00 uur de goederen, waar- |er ook ontwerptekeningen en kristallen kroonluchters, bekij- De veiling is op zondag 19 april om 16.00 uur. Joop Braak- ke zal optreden als veilingmeester. De opbrengst van de vei- wordt aangewend voor het instellen van een Max Heymans HBiidium. Het ligt in de bedoeling dat de modecultuur hier- treen extra injectie krijgt. De galerie is te vinden aan de P.C. tftstraat 127. Belangstellenden kunnen te voren een bied- Korea)h bestellen (tel. 020-5722722). Jongerencentrum 't Stcitruys een week lang in het teken van Marokko Honderden fans van en ster ren uit de wereld van de coun- try-muziek hebben in Nashvil le afscheid genomen van zan geres Tammy Wynette, die maandag overleed. Tijdens een herdenkingsdienst na de begrafenis in kleine kring, ver zamelde zich op een met bloe men bedekt podium een aan tal sterren voor een eerbetoon aan de 55-jarige Wynette, de „first lady of country music". Ongeveer 1500 fans, van wie velen in de felle koude hadden gewacht, gaven een warm ap plaus aan Lorrie Morgan die een klinkende vertolking gaf van het lied waarmee Wynette wereldberoemd werd: 'Stand by your Man'. Éen grote foto van Wynette stond midden op het podium. Tijdens de plechtigheid roemde Dolly Parton de trouw van Wynette's echtgenoot in de afgelopen 20 jaar, George Richey, die „naast zijn vrouw stond bij ziekte en gezond heid". Parton zei dht zij en Wynette „samen veel hadden gelachen en zij als een zusje was. Het is zwaar goodbye te zeggen". Parton zong 'I didn't hear the thunder', een lied dat zij samen met Tammy schreef. Toen ze haar hit 'I will always love you' inzette, barstten de toeschouwers in groot applaus uit. leiden annet van aarsen Buikdanseressen en rai muziek, couscous eten en 'Souvenirs de Maroc'. Jongerencentrum 't Stathuys staat vanaf vandaag een week lang in het teken van Marokko. „Gewoon om iets te laten zien van de cultuur van de Marokkaanse jongeren, die 't Stathuys frequent bezoeken. We kunnen veel positiefs laten zien", zegt coördinator Carola Eppink. „Aan de andere kant willen we de discussie niet uit de weg gaan. Vandaar dat we beginnen met een forumdiscus sie. De titel? Marokkaanse jon geren, verrijking of bedreiging?" Ir mag dan gepraat worden ovtr jongerenproblematiek, het zwiartepunt van 'Stathuys goes Maxjc' ligt bij cultuur. Rai mu- ziéc als belangrijke peiler van de iubcultuur van Marokkaanse jongeren, te zien en te horen tij- dets een optreden van de band Lonzane. Maar ook traditie: een modeshow met traditionele kle ding, oude Marokkaanse dan- seri en muziek en buikdanseres Latfa. Speciaal voor de Marokko- weéc draaide theatergroep Frappant een voorstelling in el- kaaj. Aatje en Naatje, een ver- haai over een Marokkaanse jon gendie verkering heeft met een Nederlands meisje en zodoende stuit op muren van onbegrip. Eenmalig te zien op woensdag 15 april. Intrigerend is de fototentoon stelling Souvenirs de Maroc, die vanaf dinsdag 's middags van drie tot vijf is te zien in 't Stat huys. De Marokkaanse Neder landers Hafid en HalimaTouza- ni, Mohamed en Jamina Achah- boune en Mimoun en Latifa Bouhalhoul bezochten hun ge boorteland en keerden terug met nieuwe herinneringen, vaak in de vorm van familiefo to's. De tentoonstelling biedt een blik op onder andere de ra madan, een bruiloft en op de markt. Liefhebbers van de Noordafri- kaanse film kunnen dinsdag avond en woensdagmiddag hun hart ophalen met respectievelijk de speelfilm 'Op zoek naar de man van mijn vrouw' en de do cumentaire 'Marokko, toeristi sche autoroutes'. De themaweek is niet alleen bedoeld voor (Marokkaanse) jongeren. „Iedereen is wel kom", zegt Carola Eppink. „Ne derlandse mensen, Marokkaan se mensen... En stilletjes hopen we dat er juist niet alleen jonge ren komen. We hopen ook hun ouders te zien." Leidse topfonnatie morgenavond op de planken van het LVC „Het best bewaarde rockge- heim van Nederland", noem den de experts van muziek- krant Oor de Leidse formatie 1$ 1$ al weer enige tijd geleden. Hoewel de groep inmiddels een paar jaar bestaat, tal van podia onveilig heeft gemaakt en met 'Hello gr andmama' aan haar tweede, zeer overtuigen de, cd toe is, heeft ze haar be kendheid in deze en andere re gio meer aan Oors huldebe toon dan aan eigen wapenfei ten te danken. Tekenend in dit verband is dat I$I$ haar naam moest aan passen toen de loopbaan van de burgemeester van War mond, Isis van der Wel, als 100% Isis, een enorme vlucht nam. Om verwarring te voor komen, veranderden de vier Leidenaars de 's-en' in hun groepsnaam in dollartekens. „Niet eens uit ironie. Er moet verder geen betekenis achter worden gezocht. Er is ook geen vrouw met die naam die voor een ieder van ons een bijzon dere betekenis heeft." Met het optreden dat het kwartet morgenavond in het LVC verzorgt, hoopt ISIS haar aanhang in de Leidse regio op eigen kracht te overtuigen van haar kunnen. De vier concer ten die I$I$ geeft in het voor programma van Motorpsycho in Utrecht, Haarlem, Eindho ven en Den Haag zouden wel eens 'cruciaal' voor de toe komst kunnen zijn. Drummer en gitarist Mike van Oyen en zanger en gitarist Hans Brussee zien in het LVC- concert geen 'thuiswedstrijd'. „Van onze fans vind je er in el ke streek een paar. Onze vrien den- en kennissenkring buiten beschouwing gelaten, is er ner gens sprake van hoge concen traties." Dat komt, legt Brussee uit, doordat in de muziek van ISIS zo'n beetje elke stijl is verte genwoordigd. „Behalve reg gae." „We zijn niet metal ge noeg voor de liefhebbers van dat genre, maar voor de rock en popbeweging klinken we toch 'te metal'". Critici verge lijken het kwartet dan ook zo wel met de Chemical Brothers als The Smashin Pumpkins. Ook Monster Magnet wordt genoemd. Dit vanwege de psy chedelica die ook I$IS in haar muziek stopt. Dat de Nederlandse pers (in clusief het Leidsch Dagblad) de groep over het algemeen ne geert, maar wel wegloopt met de buitenlandse collega's van Deftones en Tool, heeft vol gens Van Oyen te maken met een minderwaardigheidscom plex. „Het is pas goed als het van buiten de grenzen komt", zegt Brussee. „De euforie toen de media kennis namen van de prestaties van de zanger van Tool. Zelf had ik zoiets van: ik zing al jaren zo." 19$ wil de aanhang in de Leidse regio op eigen kracht overtuigen van haar kunnen. Vervolg van voorpagina Op een kast in de kamer van direc teur Jetteke Bolten staat een karton nen maquette van een vergrote La kenhal. „Met een kartonnetje is het zo gebeurd, ja. Hoewel, op dit model is ook een jaar gestudeerd", zegt ze. In haar stemgeluid is geen spoor van verbittering te ontdekken. LEIDEN JAN RIJSDAM WIM KOEVOET Een week geleden, toen ze vlak vóór de me dia kreeg te horen dat de uitbreidingsplan nen van de Lakenhal van de baan zijn, was ze wel teleurgesteld. Inmiddels is ze in het bezit van de conceptteksten van het colle geprogram. Daarin staat de onheilstijding zwart op wit. Maar Boltens aandacht gaat veel meer uit naar een paar zinnen verder op, waaruit ze opmaakt dat zo'n tien mil joen gulden wordt uitgetrokken voor ach terstallig onderhoud en meer depotruimte. „Ik zie in het collegeprogram reden tot vreugde, ja. De Lakenhal heeft nog nooit zo veel geld gekregen. En door het museum samen te voegen met het Centrum Beel dende Kunst (CBK) kan het budget voor ku nstaankopen worden vergroot. „Ik weet wel: in de verkiezingsprogram ma's van verschillende partijen is te lezen dat de Lakenhal nu eindelijk maar eens moest worden uitgebreid. En er ligt een haalbaarheidsstudie waarin staat dat uit breiding mogelijk is, maar dat er dan wel een bom duiten op tafel moet komen. Ik kan me echter voorstellen dat iemand zegt: hier beginnen we niet aan. Ik heb trouwens nooit gedacht dat een vergrote Lakenhal mij op een presenteerblaadje zou worden met de litbreiding. aangereikt." Voelt u zich dan niet in de maling genomen? „Ik was ontzettend teleurgesteld toen ik het hoorde. De mededeling voelde aan als een schok. Ik ga niet verder dan dat. Nogmaals: 40 miljoen is een behoorlijk groot bedrag en als je ziet voor welke uitgaven dit college staat. It's no use crying over spilt milk." Wat zijn de gevolgen van de afgelasting van de uitbreiding? „Dat de hoeveelheid expositieruimte aan de heel krappe kant blijft en dat grote tentoon stellingen niet kunnen tenzij we onze eigen collectie het veld laten ruimen. Verder blijft het depot overvol. Kijk, die uitbreidings plannen kwamen niet uit de lucht vallen maar ik reken op de improvisatietalenten van mezelf en die van het personeel. Dat die groot zijn, is al eerder bewezen." „Een consequentie die ik zelfs toejuich is dat ik, nu de nieuwbouw er niet komt, tijd en energie bespaar om een collectieplan te maken. Als ik eenmaal weet wat ik heb, kan ik samenhang aanbrengen. Dan weet ik ook wat ik ermee kan doen en welke prioriteiten ik kan stellen." „Nog een consequentie die ik toejuich is dat het aanvankelijk aangeslagen museum personeel mij heeft verzekerd dat het een hechter team" is dan ooit, en dat het wil be wijzen dat de Lakenhal onmisbaar is." Met zo'n inventieve en meegaande directeur kunnen we ons goed voorstellen dat het col lege van B en W nog een jaar of tien wacht „Luister ïu eens even. Het is mijn taak om het Leidte culturele erfgoed te beheren en te preserteren. Ik zit niet in de politiek. Ik voer mijl opdrachten uit met hart en ziel. En met sicces. We zijn onderbezet, we heb ben te wanig ruimte en toch voeren we een geweldig activiteitenprogramma uit. We staan behoorlijk op de kaart. Van alle mu sea in Nelerland zijn we het achtste op de subsidielist van de Mondriaanstichting. We staan kortrm hoog aangeschreven." Maar nietbij het Leidse gemeentebestuur? „Dat wil k niet beamen. Die tien miljoen gulden diewe krijgen, is het hoogste bedrag dat het colege zich heeft voorgenomen aan kunstprojeten uit te geven. Het is welis waar niet iet bedrag dat een groot aantal mensen hid gewild, maar ik heb dat ge woon te arc'epteren. Je bereikt niets met schelden, tf met modder gooien. Kunnen omgaan m;t tegenvallers, ddér heb je wat aan. Ik ga net zitten jammeren." Of bent u smis moegestreden na een proces van alsmaa kleine stapjes om een te krap stedelijk miseum, met veel achterstallig on derhoud, of. te stoten in de vaart der volke ren? „Natuurlijk Ten ik wel eens moe. Maar de collectie en de geschiedenis ervan blijf ik hoogst boeiend vinden. En er zijn ook boei ende vakantes, zoals onlangs in Australië. Misschien ntoet ik dit zeggen: bij mij is niet alleen het deel dat telt, maar ook de weg er naar toe." welk verkiezingsprogramma al dit moois dat ons te wachten staat werd beloofd. Maar eens zien wat ervan komt. Gelukkig zijn er buiten de Leidse politiek wel positieve Leidse culturele feiten te melden. Deze week opende Hare Majes teit het rijksmuseum Naturalis, het grootste museum dat deze eeuw in Nederland is gebouwd. Dit is ook de week van de uit voeringen van de Matthaus Pas sion door het Bachkoor Holland en het Concertgebouw Kameror kest in de Pieterskerk. De Leidse Matthaus Passion heeft landelij ke faam. Al lang van tevoren waren de kaartjes voor alle uit voeringen uiwerkocht. Enige tijd geleden noemde Minister-Presi dent Wirn Kok in een televisie programma spontaan de Matt haus Passion in de Leidse Pieter skerk als bijzonder (wat later voegde hij die in Naarden eraan toe). Niet veel mensen denken bij cultuur in Leiden in de eerste plaats aan muziek. Leidse mu ziek trekt minder spectaculair de aandacht dan de schilderkunst, de monumenten of de schrijvers in Leiden. De verscheidenheid bij de muziek is enorm groot. In Leiden kan men een opera zien, maar ook een optreden van de Show- en Marchingband Kunst en Genoegen. K&G haalde vorig Nieuwkomers uit andere cul turen vergroten de diversiteit in het muziekaanbod in onze stad nog verder. De muziek draagt bij aan het integratieproces, waar door nieuwkomers zich sneller thuis kunnen voelen. Maar ei genlijk geldt voor iedereen in Leiden dat samen muziek ma ken en beleven de betrokkenheid bij de samenleving versterkt. Lang niet alle muziekgroepen staan in de Wegwijzer voor Lei den vermeld. Bij de muziek in Leiden is er voor ieder wat wils. Wie van de Leidse Jazzweek houdt of van de optredens in het LVC, hoeft geen liefhebber van madrigaalkoren te zijn. Een voorkeur voor bepaalde muziek hangt samen met de leefstijl. Het ziet ernaar uit, dat het kwantitatief rijke Leidse mu ziekleven met zijn enige kwali tatieve hoogtepunten de komen de jaren zonder grote problemen kan verdergaan. Voor het LVC is het te hopen dat de gemeente de toezegde voorzieningen wel rea liseert. De ervaring leert, dat po litici maar zelden meer dan één affaire in dezelfde sector tegelijk aankunnen. Jammer voorDe Lakenhal, dat zij net aan de beurt is. De Lakenhal staat nu op achterstand, maar zolang de wedstrijd niet is afgelopen staat het uiteindelijke resultaat niet vast. Er zit nog best muziek in. Op 4 maart werden de verkie zingen voor de nieuwe gemeen teraad gehouden. Op 17 maart stelden de wethouders onder lei ding van burgemeester Cees Goekoop de 'vervolgnotitie pro jectplan Laken hal/Lammer markt' vast. Dat was geheel in lijn met eer dere besluitvor ming en de nieuwe verkie zingsprogram ma's. Op 1 april - wie ver zint zo'n da tum - kregen we te horen dat de plannen met De Lakenhal feitelijk volle dig van de baan waren. Weer hadden de wethouders (dezelfde!) una niem besloten, maar nu onder leiding van de politieke leider Ron Hillebraad. In plaats van een uitbreiding van het museum schijnen er nu ergens in het ge bied tussen de Lammermarkt en het station een bioscoop, hotel en/of discotheek te komen. Ik heb niet kunnen achterhalen in jaar in Kerkrade met het winnen van zowel de mars- als de show wedstrijden een dubbel wereld kampioenschap! Het zal de le zers van deze krant ongetwijfeld zijn opgevallen dat op de pagina Uitgaan steeds zoveel activitei ten worden vermeld die onder de noe mer muziek vallen. Muziek- optredens zijn veelal klein schalig. Het kan om nog onbekende, ta- lenti'olle pop groepen in een café gaan of om conservato riumstudenten met klassieke, muziek in een huiskamer. In het kader van Leiden Cul tuurstad 97 kende de Bur gemeesters- en Professoren- wijk vorig jaar het succesvolle project 'Kunst over de vloer'. Muziek was daarbij het belang rijkste onderdeel van de ver schillende huiskameractivitei ten. Jetteke Bolten: „Omgaan met tegenvallers, daar heb je wat aan.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 11