Fransen nemen BFI over F-side gaat zich roeren op beursvloer Loodsen Wilton-Fijenoord onder slopershamer Tulpen moeten er aan geloven Levensverzekeraars hebben probleem met fraudebestrijding Miljardair investeert in voetbalclubs Economie INDERDAG 9 APRIL 1998 9 itstekend 1997 NBM Amstelland haag NBM Amstelland heeft een florissant jaar achter de waarin de winst met 55 procent steeg. Het bouwconcern Tvacht voor dit jaar een verdere groei van de omzet en het re- moe|taat. De nettowinst over 1997 kwam uit op 126,4 miljoen gul- ïningK pe omzet steeg met ruim acht procent tot net boven de vier nlevejjard. NBM Amstelland heeft het afgelopen jaar zijn positie op ierse markten versterkt. Het gaat daarbij om acquisities op het dalilein van de betonmortelindustrie en in de markten voor ver- Pul%ssystemen en glasvezelkabelnetten voor datacommunicatie, concern 'nam bovendien onderdelen van NS over op het ge- tr naifavan de railinfrastructuur, n zitl Saste baan voor 'losse' PTT'ers IUrmeer PTT-Post biedt tweeduizend tijdelijke krachten een Jtcontract aan. Het gaat om personeel dat bij de vijf sorteer- TRtra werkt. De vaste banen zijn een uitvloeisel van een reorga- jatie die al zes jaar loopt. Vanaf 1992 vervulde de PTT vacatu- r j j alleen met tijdelijke lorachten. Hiermee creëerde het bedrijf e h buffer om boventallig personeel elders uit het bedrijf een w jk te kunnen geven. In 1992 begon PTT-Post met automatise- gen reorganisatie bij de twaalf expeditieknooppunten. Nu hl1 er noê vijf hooggeautomatiseerde sorteercentra over. keindj twanL Boer concentreert distributie n we| De nieuwe supermarkcombinatie De Boer Unigro AEXjit al haar distributieactiviteiten concentreren in vijfvestigin- Als gevolg van deze maatregel sluiten de distributiecentra wiDrachten en Klundert in 1999 hun poorten. De operatie ver- ipt zonder gedwongen ontslagen. De Boer Unigro wil de 160 AEX ijte medewerkers van de te sluiten vestigingen onderbrengen ?atie\üe distributiecentra in Beilen, Waddinxveen en Den Bosch. Do\i(t supermarktconcern gaat de centra in Den Bosch en Wad- «veen aanzienlijk uitbreiden. Frankrijk en de Verenigde Staten hebben gisteren een ak- vvjnsb rd bereikt over hun luchtvaartbetrekkingen. Dat maakt de vrij voor de allianties die Air France heeft gesloten met de jrikaanse luchtvaartmaatschappijen Delta en Continental, akkoord kent een overgangsperiode kent van vijfjaar waarin luchtvaartmaatschappijen hun lijndiensten met 40 procent fnen uitbreiden. Pas na vijfjaar zal het luchtverkeer geheel ie Palzijn. Inmiddels hebben acht landen van de Europese Unie, u aronder Nederland, een luchtvaartverdrag met de VS geslo- De Europese Commissie is daar niet blij mee, omdat zij der- ijke overeenkomsten op EU-niveau wil hebben. abaksakkoord op losse schroeven shington Het akkoord dat de tabaksproducenten en de over- 1 4s.ffi|d in de Verenigde Staten vorigjaar sloten, staat op losse ilgtoeven. De topman van RJR Reynolds (producent van Camel u|iVinston) Goldstone verklaarde gisteren dat het Congres- 9 ajrstel voor de producenten onaanvaardbaar is. Vorigjaar juni i lijmden de fabrikanten ermee in om gedurende 25 jaar een be- L^|gvan 765 miljard gulden te betalen, onder meer voor de dek- ucig van medische kosten voor ziek geworden rokers. Eind vori- °.3c|iaand werd een wetsvoorstel ingediencfom dat bedrag op te I sakken tot 1.052 miljard. De Senaat debatteert daar nu over. i resident Clinton betoogde gisteren dat de plannen moeten 5 j'Orgaan. ,,Of de producenten nu met ons willen blijven samen- lijken of niet, ikzetdoor." Schiedam» Twee historische loodsen op het voormalige ter rein van de Schiedamse scheeps werf Wilton-Fijenoord worden vanaf morgen gesloopt om plaats te maken voor een nieuw bedrijventerrein. Met de sloop gaat een stuk scheepvaarthisto rie verloren. In de voormalige scheepsbouwloods en lasloods zijn beroemde schepen gebouwd als het passagiersschip Staten dam voorde Holland Amerika Lijn en de kruiser De Ruyter voor de Koninklijke Marine. De voor oorlogse loodsen worden al ge ruime tijd niet meer gebruikt door de scheepswerf. Recentelijk zijn er illegale houseparty's ge houden. De gemeente Schiedam wil het gebied als bedrijventer rein ontwikkelen. De grote lood sen moeten ook plaats maken voor de aanleg van de tweede Beneluxtunnel en een nieuwe metrolijn. foto anp Fors verlies Levob amersfoort» anp Verzekeraar Levob heeft in 1997 voor het eerst in zijn geschiede nis een miljoenenverlies gele den. De min bedraagt 26,3 mil joen gulden, terwijl in 1996 nog een winst van 21,6 miljoen werd geboekt. Levob boekte tiental len miljoenen guldens af op on rendabele kredieten aan bunga lowprojecten in binnen- en bui tenland. Naar aanleiding van de problemen heeft de verzekeraar besloten de afwikkeling van de slechtlopende projecten uit te besteden aan staatsbank NIB. Grote kans op meer werkgelegenheid De Franse afvalgigant Sita neemt de Nederlandse vuilin- zamelaar BFI over. De naam - voluit Browning Ferris In dustries - zal daardoor op korte termijn uit het Neder landse straatbeeld verdwijnen. De overname die gister middag bekend werd gemaakt, heeft geen gevolgen voor de werkgelegenheid bij BFI. Er werken 1800 mensen en de omzet bedraagt 650 miljoen gulden. De tulpen hadden ongetwijfeld nog wat het voorjaar willen genieten, maar de wetten in de bollenteelt zijn nu een- onverbiddelijk. Ze moeten op tijd worden ge- t. Dat bevordert de groei van de bol en voor- it infecties. Door de zachte winter en het dito voorjaar moest de medewerker van loonbedrijf Blankendaal uit het Noord-Hollandse Obdam (foto) drie weken eerder opdraven om het karwei machi naal te klaren voor kwekerij Amaranth in Lelystad. Normaal gesproken wordt het bolgewas in kwestie eind april, begin mei gekopt. foto anp Door het inlijven van de Neder landse branchegenoot wordt Si ta (Société Industriel de Trans port Automobile) in één klap de grootste Europese afvalverwer ker. De Europese Commissie heeft inmiddels ingestemd met de overname. Sita neemt alle bestaande contracten van BFI over. Voor BFI betekent de verkoop dat het bedrijf meer armslag Russen bundelen oliebelangen MOSKOU KRF-Rtr Vijf toonaangevende partijen in de Russische oliesector hebben een samenwerkingsverdrag ge sloten. Het verbond kwam tot stand tussen de autoriteiten van Moskou en Tatarstan en de concerns Lukoil, Tatneft en Central Fuel. Lukoil, een van de grootse olieproducenten van Rusland, neemt een belang van dertien procent in Central Fuel. Ook Tatneft, het concern van de olierijke deelrepubliek Tatar stan, wordt voor dertien pro cent eigenaar. Central Fuel be zit raffinaderijen, verkoopeen heden en het plaatselijke distri butiebedrijf Mosnefteprodukt, maar bezit geen olievelden. krijgt om te investeren en beter kan inspelen op strengere over heidsregels voor het inzamelen en verwerken van afval. Omdat het Amerikaanse moederbedrijf BFI zich steeds meer op de (Amerikaanse) thuismarkt wilde richten, waren de expansiemo gelijkheden in Nederland be perkt. BFI neemt overigens niet ge heel afscheid van het Neder landse bedrijf. De Amerikanen krijgen een 20 procent deelna me in Sita. De huidige directie van BFI houdt de leiding over het bedrijf. Sita is in Frankrijk beursgeno teerd en is actief in twintig lan den. In Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en in Spanje is het bedrijf marktleider. Maar het is geen geheim dat de Fransen wereldwijd het marktleider schap nastreven. Door de over name van BFI Nederland komt het concern op de derde plaats van 's werelds grootste afvalver werkers. Alleen de Amerikaanse bedrijven Waste Management en BFI zijn groter. Sita heeft na de overname een omzet van f5,4 miljard. Het bedrijf heeft 33.000 werknemers. Volgens directeur Spitman zal de situatie in Nederland voor zijn bedrijf alleen maar verbete ren: ,,We blijven een oer-Hol- lands bedrijf en gaan gewoon door met de organisatorische verbeteringen die een jaar gele den zijn ingezet. Maar we krij gen veel meer armslag voor uit breidingen en investeringen. Er komt dus eerder meer werkge legenheid dan minder." Spit man rekent vooral op extra ba nen bij nieuwe diensten als ver werking en recycling van afval. In het traditionele inzamelen van afval zit niet veel groei meer. De Nederlandse poot van Sita zal in grote lijnen 'zijn eigen broek moeten ophouden'. Het Franse concern is sterk gede centraliseerd en ieder bedrijf binnen de groep is verantwoor delijk voor zijn eigen financiën. Daartegenover staat dal Sita techniek, kennis, financieel ad vies en kapitaal kan leveren. denhaag» anp De fraude die met levensverze keringen zou plaatsvinden, is niet te bewijzen. Het Verbond van Verzekeraars, dat hier twee maanden geleden de noodklok over luidde, kan deze bewering niet met harde cijfers onder bouwen. Het Verbond vindt de gegevens die het van twee ver zekeringsmaatschappijen kreeg niet „respresentatief genoeg om een bedrijfstakbreed cijfer te ge ven." Volgens woordvoerder Ter- wisscha geven de cijfers wel een indicatie. ,,Wij gaan het nu voor de hele bedrijftak onderzoeken. Waar het om gaat is dat wij bij levensverzekeringen niet ach teraf kunnen onderzoeken of de gegevens die klanten doorgaven wel juist zijn. Daarmee is het een regeling met een open ein de." Begin februari wilden de ver zekeraars inzage in de medische dossiers als iemand een levens verzekering wil afsluiten. Bij po lissen onder de drie ton is een medische keuring meestal niet verplicht. Omdat het om hon derduizenden polissen per jaar gaat, is het volgens het Verbond ook ondoenlijk alle aanvragen met een keuring te controleren. De verzekeraars stellen dat er steeds vaker geknoeid wordt met de levensverzekeringen. Zij denken dat veel mensen een dodelijke ziekte niet opgeven. Zij baseerden hun vermoeden toen op statistische gegevens. Mensen die recent een levens verzekering hebben afgesloten overlijden drie keer zo vaak als het gemiddelde. Het Verbond gaat weer met de artsenorganisatie KNMG overleggen. Het KNMG vond eerder dit jaar voorstellen om inzage te laijgen in medische dossiers „buiten proporties" omdat het een aantasting van het medisch beroepsgeheim be tekent. Moederconcern Wehkanip verhoogt bod op Argos Het Britse detailhandelsconcern Great Universal Stores (GUS) heeft gisteren zijn bod op bran chegenoot Argos verhoogd tot 6,5 miljard gulden. Beide bedrij ven zijn actief in Nederland. GUS is eigenaar van postorder bedrijf Wehkamp en Sanders Meubelstad. GUS bracht in februari een eerste bod uit, maar de directie van Argos vond dat onvoldoen de. Ook nu verzet de directie zich: „Dit is een tweede schaamteloze poging van GUS Argos voor een zacht prijsje in te lijven. Het bod is volstrekt onder de maat en we adviseren onze aandeelhouders daarom dringend het af te wijzen." Argos exploiteert zogeheten cataloguswinkels en begon dit jaar in Nederland. In eerste in stantie komen er vijf winkels. De formule lijkt op die van de Kijkshop, maar Argos heeft maar een deel van het assorti ment in de winkels staan. In Groot-Brittannië heeft de on derneming 430 zaken. Shell ruziet met Dirk van den Broek rotterdam anp Oliemaatschappij Shell voelt zich aangesproken door de aan tijgingen van supermarktcon cern Dirk van den Broek dat de consument 'onwaarschijnlijk hoge prijzen' voor benzine be taalt. In een brief aan minister Wijers (economische zaken) schrijft Shell-president-direc- teur Schraven dat de plannen Vein Van den Broek om aan de rand van de steden grote super markten met een benzinepomp te vestigen niet in het belang van de consument zijn. In Frankrijk en Engeland hebben veel pomphouders hun benzi nestation moeten sluiten door benzineverkoop bij hypermark- ten. Automobilisten moeten daar vaak zeer ver rijden om te kunnen tanken. Hij weerlegt de beschuldiging van Van den Broek dat de olie maatschappijen hun pompshops uitbreiden lot su permarkten. Zowel de prijsstel ling als het assortiment van de winkels is anders dan in een su permarkt. Schraven denkt dat Van den Broek niet zelfstandig benzine wil verkopen, maar dit alleen wil koppelen aan een super marktvestiging. „Van den Broek kan benzine onder de kostprijs verkopen als lokkertje en hij kan zijn winst maken op de produc ten in de supermarkt." De Shell-directeur stelt dat er weinig ruimte is om te concur reren met de benzineprijs. Een pomphouder maakt (voor be lastingen) 1,5 2 cent winst per liter. De groothandelswinst van Shell bedraagt (voor belastin gen) 3 cent per liter. Bonden wijzen zuivelbod af oosterwolde gpd Leden van de Voedingsbond FNV en kaderleden van de vak groep zuivel CNV hebben giste ren het eindbod van de werkge vers in de zuivel afgewezen. De werkgevers willen per 1 juli een loonsverhoging van 3,6 procent doorvoeren. De FNV'ers hou den vast aan vier procent in dit jaar en 3,5 procent volgend jaar. iimler-Benz I omzet rdubbelen hler-Benz mikt op een ver deling van zijn omzet in de reende tien jaar. Het afgelo- l jaar noteerde het grootste "Istriële concern van Duits- k|140 miljard gulden aan in- Sten. Dit jaar neemt de om- jaar verwachting toe tot 145 jrd. I Bet eerste kwartaal zette bler-Benz al een ferme stap 7 richting met een groei fuim een vijfde tot 35 mil- aldus bestuursvoorzitter n Schrempp gisteren bij de sntatie van de jaarcijfers, [ns heeft Daimler-Benz in- op een aanhoudende ï'Van zijn belangrijkste pro- l\de Mercedes. |het jaar 2000 wil het con- M ongeveer 1,2 miljoen per- jpvvagens verkopen tegen |00 in het afgelopen jaar. - eeuwwisseling moet de twagendivisie 500.000 f aan de man brengen te- F 7.000 in 1997. |t afgelopen jaar wist Daim- jenz zijn bedrijfsresultaat schroeven van 2,6 tot 4,7 gulden. Tegelijkertijd fterde het rendement op geïnvesteerd vermogen van 'ocent tot 10,2 procent. Ajax geeft in mei twee miljoen aandelen uit amsterdam gpd-anp Ajax-supporters die zich in mei, als de club naar de beurs gaat, op de twee miljoen aandelen van vijftig piek willen storten, hebben in elk geval één positief vooruitzicht. De hoofdstedelijke profclub heeft zich inmiddels verzekerd van deelname aan de Champions League. Hoe belangrijk deze finan cieel aantrekkelijke Europese competitie voor de exploitatie van een voetbalclub is, blijkt nog eens overduidelijk uit de gisteren gepubliceerde cijfers. In de drie succesvolle jaren dat Ajax in dit 'poentoernooi' aan trad beliepen premies en recet tes respectievelijk 30,8, 34,5 en 28,3 miljoen gulden. Daar staat een 'karige' 8 miljoen tegenover die dit seizoen in de veel min der lucratieve UEFA-cup bijeen gevoetbald werd. De verwachting is dat het be drijfsresultaat van Ajax over het gehele boekjaar 1997/1998 ne gatief zal zijn. Daarvoor zijn nog andere oorzaken: de invoe ring van de belastingplicht (vennootschapsbelasting met terugwerkende kracht vanaf 1 juli 1994), de consequenties van de afschaffing van het transfersysteem (Bosman-ar rest) en een aanzienlijke stij ging van de salarissen door de uitbreiding van de spelers groep, zowel in kwalitatieve als in kwantitatieve zin. Een onzekere factor in de ex ploitatie (en dus een gevaar voor toekomstige aandeelhou ders) zijn en blijven de trans fers. Zo zorgde Overmars bij zijn verkoop aan Arsenal voor een slordige 20 miljoen. Vol doende om Ajax dit seizoen uit de rode cijfers te houden. Op de balans is de spelers groep (23 24 man) gewaar deerd op 68 miljoen gulden. Het is een optelsom van de voor de spelers betaalde transfersom men en tekengelden minus af schrijving. Spelers uit de eigen kweek, zoals doelman Van der Sar, verdediger Melchiot en de gebroeders De Boer, komen in de waardering niet voor. De stil le reserve is derhalve groot, vol gens penningmeester Arie van Os misschien wel honderd mil joen gulden. „Als PSV vijftig miljoen voor Stam vraagt, wat zijn de spelers van Ajax dan wel niet waard?" Afgezien van wat gezien wordt als een incidentele sei zoenmisser gaat het Ajax de laatste jaren voor de wind. De sponsors, die in 1994/1995 de De Britse jnvesteringsgroep Enic heeft gisteren ambitieuze plannen gelanceerd voor een spor- timperium. Enic wil grote belangen in voetbal clubs in Schotland, Italië, Griekenland en Tsje chië. Zo heeft de groep het oog laten vallen op Vicenza, AEK Athene en Slavia Praag. In Glas gow Rangers neemt het bedrijf een belang van 25 procent. Het gaat om een totale investering van bijna 170 miljoen gulden. De clubs behoren niet tot de Europese top, maar hebben volgens Enic een groot onbenut potentieel op commercieel gebied. Alle vier zijn in eigen land zo sterk dat ze zich doorgaans kwalificeren voor Europees bekervoetbal. Enic is niet het eerste commerciële bedrijf dat zich inkoopt bij voetbalclubs. Steeds meer in vesteerders willen een graantje meepikken van de lucratieve markt voor tv-rechten en het uit baten van naamsbekendheid en populariteit van voetbalclubs. In Frankrijk heeft het Amerikaanse sport- managementbureau IMG de controle over Ra cing Strasbourg en is Canal Plus eigenaar van Paris St. Germain en de Zwitserse club Servette. De grote man achter Enic is de Britse miljardair Joe Lewis die opereert vanaf de Bahama's en onder meer een belang van 29 procent heeft in het veilinghuis Christie's. clubkas nog met elf miljoen spekten, tellen inmiddels veer tien miljoen neer en de bijdra gen van de televisie liepen in dezelfde periode op van 1,5 naar 5,3 miljoen. De verkoop van petjes, clubdassen, posters en ander supportersmateriaal (met een goed Nederlands woord 'merchandising' gehe ten) zit ook nog altijd in de lift. In drie seizoenen een vervier voudiging van de opbrengst tot 3,6 miljoen. De verhuizing van De Meer naar Arena legde de club van Van Praag ook geen windeieren. De omzet uit seizoenkaarten, business-seats en skyboxen steeg door de toegenomen ca paciteit naar ruim 50.000 plaat sen in één seizoen van vijf naar 33 miljoen. Al moest eenzelfde bedrag weer direct uit de kas worden opgediept om salaris sen en sociale lasten te voldoen. Want ook bestuurders werken tegenwoordig niet meer uitslui tend uit clubliefde. Voor de F-sider die nog twij felt of hij zijn spaarduiten in goed renderende godenzonen belegt: het Ajax-vermogen be droeg begin dit jaar ruim 124 miljoen gulden. Michael van Praag presenteerde gisteren de halfjaarcijfers van Ajax. Hij was er zelf redelijk tevreden over. foto anp

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9